Komu sa najviac oplatí odísť za prácou do Bratislavy? Robotníci ani upratovačky to nie sú

Bratislava
Foto: ilustračné, Getty images

Odchod za prácou do Bratislavy sa nemusí oplatiť každému. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorá porovnáva rozdiely medzi platmi zamestnancov v Bratislavskom kraji a v ostatných regiónoch podľa úrovne pozície.

Hlavným faktorom je podľa spoločnosti Profesia, ktorej patrí portál Platy.sk, najmä úroveň pracovnej pozície.

Dochádzanie alebo úplný odchod za prácou do hlavného mesta sa oplatí najmä top manažérom. Pomerne výrazný rozdiel je pri tejto skupine zamestnancov aj medzi Bratislavským a Trnavským krajom.

Vrcholový manažment v Bratislavskom kraji tu má na výplatnej páske zhruba o 25 percent viac, uvádza sa v tlačovej správe.

Vyššie pozície a väčšie rozdiely

Najväčší rozdiel je medzi hlavným mestom a prešovským regiónom. Manažéri v Prešovskom kraji zarobia v priemere 2 489 eur v hrubom. Bratislavskí riadiaci zamestnanci majú až o 1 377 eur viac, čo je viac ako 55 percent.

Pomocní pracovníci, ako sú robotníci bez kvalifikácie či upratovačky, dostávajú v Bratislavskom kraji priemerný základný plat 730 eur v hrubom.

V Prešovskom kraji, kde sú mzdy na Slovensku najnižšie, predstavuje priemerný základný plat pomocných zamestnancov 651 eur v hrubom.

V porovnaní s Bratislavským krajom ide o rozdiel 12 percent. Platové rozdiely rastú pri vyšších úrovniach pozícií.

Rozdiely v desiatkach percent

Napríklad administratívni pracovníci zarobia v Bratislavskom kraji až o 32 percent viac v porovnaní s regiónom Prešova. Vo finančnom vyjadrení to predstavuje 269 eur.

Regionálne platové rozdiely sú podľa spoločnosti Profesia pri kvalifikovaných zamestnancoch ešte vyššie.

Kvalifikovaní netechnickí zamestnanci majú v Prešovskom kraji priemerný základný plat 1 093 eur v hrubom. Takíto pracovníci zarobia v Bratislavskom kraji o 386 eur viac. To predstavuje viac ako 35 percent.

„Keď sa pozrieme na platy technických zamestnancov, tí majú v hlavnom meste oproti tým prešovským v priemere o 526 eur viac, teda o vyše 42 percent viac,“ upozorňuje spoločnosť Profesia.

Ukážka na štyroch pozíciách

Portál Platy.sk ukazuje, ako sa vyvíjajú regionálne rozdiely na štyroch konkrétnych pozíciách. Pri upratovačkách regionálne rozdiely takmer nevidieť.

Pri pokladníkoch sú síce platové pomery v jednotlivých krajoch na Slovensku rôzne, priemerné základné platy sa líšia len minimálne.

Omnoho výraznejšie zmeny v platovom ohodnotení podľa regiónu, v ktorom zamestnanci pracujú, možno vidieť pri pozícii programátor. Tu je najväčší rozdiel medzi Bratislavským a Prešovským krajom, ktorý predstavuje až 41 percent.

Ešte výraznejšie rozdiely možno pozorovať pri mzdových účtovníkoch. Ľudia na týchto pozíciách zarobia v Bratislavskom kraji až o 54 percent viac ako v banskobystrickom regióne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Profesia