Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stefanik
Milan Rastislav Štefánik ako ho poznáme z pohľadníc. Foto: www.dikda.eu
2. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Komunisti rozbili Štefánikovu sochu, zázrakom prežila tvár

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Do Bratislavy sa po šesťdesiatich rokoch vracia torzo tváre z pôvodnej sochy generála Milana Rastislava Štefánika, ktorú v roku 1938 vytvoril český sochár Bohumil Kafka.

Pôvodnú sochu odstránili v čase komunizmu

Pôvodnú bronzovú sochu v ére komunizmu odstránili spred bratislavskej Reduty a zachovalo sa iba torzo jej tváre, ktoré bolo roky ukryté v depozitári Slovenskej národnej galérie vo Zvolene.

Podľa variantov pôvodnej sochy vytvorili jej kópiu, ktorá je v súčasnosti dominantou námestia pred novou budovou SND v Bratislave. „Existencia tvárovej časti sochy M. R. Štefánika bola pre mňa prekvapením. Hneď, ako sme sa dozvedeli, že je možné vystaviť ju pre verejnosť, urobili sme pre to maximum. Velikán slovenskej histórie, akým bol generál Štefánik, si našu pozornosť rozhodne zaslúži,“ uviedol minister obrany Martin Glváč.

Verejnosť si bude môcť pôvodnú časť sochy generála Štefánika pozrieť v priestoroch Primaciálneho paláca v Bratislave od utorka 6. mája do piatka 16. mája 2014. Bude súčasťou výstavy, ktorú rezort obrany pripravil pri príležitosti 95. výročia tragického úmrtia Milana Rastislava Štefánika a 100. výročia začiatku 1. svetovej vojny.

Expozíciu s názvom 60 rokov skrývaná tvár Štefánika opäť v Bratislave venovali jeho životu, kariére vojaka, ale aj tragickému koncu.

Sochu odstraňovali na dvakrát

Štefánikova socha stála na dnešnom Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave v rokoch 1938 až 1954. Reprezentanti totalitnej moci sa ju rozhodli zlikvidovať. Pri prvom pokuse o jej odstránenie z piedestálu strhli len hlavu.

Až na druhý raz strhli zvyšok sochy, nekultúrnym spôsobom ju rozbili a materiál použili na odliate inej sochy. Doteraz nie je zrejmé, ako sa tvárová časť sochy dostala do Čiech, ale v roku 1969 ju priviezli pracovníci ČSAD späť do Bratislavy ako prevod z Národnej galérie v Prahe.

V normalizačných rokoch fragment v SNG nezaevidovali, až pri štúdiu menších sôch generála Štefánika v roku 2012 sa v archíve SNG našli dokumenty o pôvode fragmentu. Ministerstvo obrany SR ho v spolupráci s Hlavným mestom SR Bratislava, Nadáciou M. R. Štefánika a Slovenskou národnou galériou prvýkrát po 60. rokoch predstavia verejnosti. Bronzový odliatok je 92 centimetrov vysoký a váži 80 kilogramov.

Odporúčané články

Obrazom: Premiér podpálil na Bradle M. R. Štefánikovi vatru Osobnosť Štefánika si uctili pri jeho najstaršej soche

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...