Foto: Konajme proti násiliu, ozývalo sa v uliciach Bratislavy na zhromaždení Spravodlivosť pre Henryho

ZHROMAŽDENIE: Spravodlivos pre Henryho
Transparent zhromaždenia Spravodlivosť pre Henryho na Fontáne mieru počas pochodu mestom z Hodžovho námestia na miesto tragickej udalosti, kde bol 26. mája napadnutý Filipínec Henry John Serafica Acorda, ktorý na následky zranení v nemocnici zomrel. Bratislava, 8. jún 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 8. júna (WebNoviny.sk) – Viac ako 1 000 ľudí si v Bratislave v piatok podvečer na zhromaždení Spravodlivosť pre Henryho pripomenulo Filipínca Henryho Acordu, ktorý zomrel potom, ako ho minulý týždeň zbil 28-ročný Juraj H. na Obchodnej ulici v Bratislave.

Dojímavé príhovory

Na Hodžovom námestí prečítali organizátori list Henryho sestry. Tá ďakovala filipínskej a slovenskej vláde za spoluprácu a za zabezpečovanie spravodlivosti pre Henryho. „Bol mierumilovný, milujúci. Miloval ľudí a ich rôznorodosť, a to ho stálo život,“ spomínala v liste sestra zabitého.

Organizátori vyjadrili znepokojenie nad touto udalosťou a vyjadrili podporu a hlbokú sústrasť rodine Henryho Acordu. „Politici i polícia najprv mlčali. Prokurátor nechal útočníka odísť domov a všetci dúfali, že si smrť cudzinca v hlavnom meste nikto nevšimne,“ uviedla jedna z organizátoriek.

Zuzana Maďarová z organizácie Aspekt na pódiu uviedla, že k útoku na Henryho Acordu nemôžeme pristupovať ako k ojedinelému prípadu. „Konajme proti násiliu,“ vyzvala. Po príhovoroch zamieril dav ľudí od Hodžovho námestia na miesto tragédie na Obchodnej ulici.

Podujatie preložili

Dnešné podujatie na počesť zabitého Filipínca Henryho Acordu sa v Bratislave uskutočnilo potom, ako bolo preložené z pôvodne plánovanej stredy pre nepriaznivé počasie. Ľudia vyšli do ulíc v plánovanom termíne iba v Banskej Bystrici a Košiciach. Tragický incident sa stal v sobotu 26. mája v skorých ranných hodinách na Obchodnej ulici v Bratislave medzi dvoma mužmi a skončil sa fyzickým napadnutím jedného z nich, Filipínca Henryho Johna Seraficu Acordu.

Ten podľa medializovaných informácií bránil dve ženy, ktoré obťažoval 28-ročný Juraj H. z Dunajskej Stredy. Napadnutý Filipínec na následky zranení spôsobených mimo iného kopnutím do hlavy v nemocnici zomrel. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava I v pondelok na neverejnom zasadnutí vzal Juraja H., obvineného z trestného činu zabitia, do väzby. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi sedem až 12 rokov odňatia slobody.

Dohra pre prokurátora

Celý prípad bude mať zrejme dohru aj pre dozorujúceho prokurátora, ktorý podľa stanoviska Generálnej prokuratúry SR nekonal zákonným spôsobom. Prokurátor pre obvineného Juraja H. pôvodne nežiadal väzobné stíhanie.

„Generálna prokuratúra SR preskúmala zákonnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní v trestnej veci obvineného Juraja H. GP SR skonštatovala zákonnosť postupu policajtov, ktorí vykonávali úkony trestného konania. Zároveň zistila, že prokurátor Okresnej prokuratúry Bratislava I. pri výkone dozoru v trestnej veci od 26. do 31. mája nepostupoval v súlade so zákonom,“ informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Dozorovú právomoc prokurátora Okresnej prokuratúry Bratislava I. považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár podľa Predajňovej za nedostatočnú a povrchnú. „Vo vzťahu k prokurátorovi Okresnej prokuratúry Bratislava I. bude vyvodená príslušná zodpovednosť,“ zdôraznila ešte vo štvrtok Predajňová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaromír ČižnárJuraj H.
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR