Koncentrácia moci je v súdnej rade a na najvyššom súde zlá

Lucia Žitňanská

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Funkciu predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR je podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) potrebné oddeliť. „Po desiatke rokov prax ukázala, že pokiaľ sa táto moc koncentruje v zlých rukách, tak je to veľmi zlé pre celý justičný systém. Tomuto chceme do budúcnosti predchádzať,“ povedala dnes po rokovaní vlády. Vláda dnes Žitňanskej odobrila novelu ústavy, ktorou sa ruší kumulácia týchto funkcií.

Na presadenie novely ústavy potrebuje koalícia 90 hlasov, ktorými v parlamente nedisponuje. Bez hlasov poslancov za Smer-SD v parlamente novela nemôže prejsť, pričom tieňový minister spravodlivosti tejto strany Róbert Madej už vyhlásil, že Žitňanskej zámery nepodporí a považuje ich za prejav frustrácie z predsedu súdnej rady a najvyššieho súdu Štefana Harabina. Napriek tomu je ministerka odhodlaná sa svojej agendy nevzdať.

Žitňanská dnes zároveň odmietla argumenty Harabinových kritikov z iniciatívy Za otvorenú justíciu, ktorí sa nazdávajú, že nové pravidlá by mali platiť až pre nasledujúceho predsedu súdnej rady a najvyššieho súdu. „Tí, ktorí nechcú zmeny v justícii, pretože z nejakých dôvodov im tento stav vyhovuje, tak sa veľmi radi reformy tejto vlády vo vzťahu k justícii snažia postaviť do polohy nejakého osobného sporu medzi Harabinom a Žitňanskou,“ odmietla ich argumenty ministerka. Podčiarkla, že s Harabinom osobný spor nemá a jej jediným záujmom je dôveryhodnosť a funkčnosť súdneho systému.

Ministerka dnes zároveň obhajovala plánované zmeny v kreácii súdnej rady. Podľa vládou odobrenej novely zákona o súdnej rade by sa malo Slovensko rozdeliť na viacero volebných obvodov, v každom z nich by sudcovia volili po jednom zástupcovi. „Sudcovia každého kraja majú tým pádom možnosť, aby mali zabezpečené, že záujmy toho-ktorého kraja budú reprezentované v súdnej rade a zároveň sudcovia budú voliť človeka, ktorého naozaj poznajú a nie človeka, ktorého im niekto napísal na papierik,“ vysvetlila. Volebných obvodov bude osem a ak Žitňanská Uspeje s novelou ústavy, vlastného kandidáta bude voliť aj najvyšší súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRóbert Madej
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR