Konečné výsledky ukrajinských volieb potvrdili výrazné víťazstvo strany prezidenta Zelenského

Ukrajina, parlamentné voľby
Ukrajinskí voliči hlasovali v parlamentných voľbách. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ukrajinská Ústredná volebná komisia v piatok zverejnila konečné výsledky nedeľňajších parlamentných volieb, z ktorých vyplýva, že strana ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského si zaistila výraznú väčšinu parlamentných kresiel.

Strana Sluha ľudu, odvodzujúca svoj názov od rovnomenného televízneho seriálu, v ktorom hral Zelenskyj hlavnú rolu, bude mať v budúcom parlamente až 254 z celkového počtu 450 poslancov. To je ešte o niečo viac, ako naznačovali čiastkové výsledky aktualizované priebežne počas tohto týždňa.

Kurz pre nováčikov

Zaujímavosťou je, že žiaden z 254 budúcich poslancov za Zelenského stranu ešte poslancom nikdy nebol, čo je pri takto veľkej strane rarita. Podľa ukrajinských médií strana preto teraz organizuje týždenný intenzívny kurz, počas ktorého chce zaučiť svojich budúcich poslancov do základov parlamentnej práce.

Na druhom mieste vo voľbách skončilo s veľkým odstupom zoskupenie Opozičná platforma – Za život, ktoré bude mať v parlamente 43 poslancov. Ide o proruskú a euroskeptickú koalíciu pod vedením oligarchu Viktora Medvedčuka, blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý je aj krstným otcom jeho dcéry.

Nacionalisti neprešli

Do parlamentu sa ešte dostali tri ďalšie strany – Všeukrajinské združenie Otčina expremiérky Julije Tymošenkovej, ktoré bude mať 26 poslancov, Európska solidarita bývalého prezidenta Petra Porošenka, ktorá bude mať 25 poslancov, a liberálna proeurópska strana Hlas, ktorú založil spevák skupiny Okean Elzy Svjatoslav Vakarčuk. Tá bude disponovať dvadsiatimi parlamentnými kreslami.

Zvyšné kreslá obsadili nezávislí kandidáti, kandidujúci v jednomandátových obvodoch.

Mimo parlamentu skončili obe nacionalistické strany, ktoré majú blízko ku krajnej pravici, teda Všeukrajinský zväz Sloboda a Radikálna strana, a tiež strana súčasného premiéra Volodymyra Hrojsmana Ukrajinská stratégia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj