Konečne žena! Novú desaťdolárovku ozdobí dámska tvár

Zlato dolar
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. júna (WEBNOVINY) – Nová desaťdolárová bankovka bude zobrazovať portrét ženy. O tom, ktorá tvár bude zdobiť nové platidlo, rozhodnú ľudia v ankete.

Dolár euro
Foto: SITA/AP

Bankovka, ktorá sa dostane do obehu v roku 2020, bude vydaná pri príležitosti stého výročia prijatia zmeny 19. článku americkej ústavy, na základe ktorého dostali Američanky právo voliť. Podľa ministerstva financií je to jeden z dôvodov, prečo by „mala zobrazovať ženu, ktorá bola priekopníčkou pri budovaní demokracie“.

Výber osobnosti zostane v rukách Američanov, ktorí môžu nasledujúce mesiace o vhodnej žene hlasovať prostredníctvom sociálnych sietí. Hoci sa ženská tvár na bankovke objaví po dlhých rokoch, nebude to prvý raz v amerických dejinách – v rokoch 1865-69 bola na platidle vyobrazená skupina osôb, v ktorej nechýbala legendárna indiánska princezná Matoaka, známa aj ako Pocahontas. Na obežive v hodnote jedného dolára bola v 19. storočí aj podobizeň manželky prvého prezidenta USA Marthy Vashingtonovej i aktivistky Susan Anthonyovej, ktorá sa v 19. storočí angažovala v hnutí za rovnoprávnosť žien.

Ženská tvár na novej desaťdolárovke takmer po sto rokoch nahradí portrét Alexandra Hamiltona – prvého ministra financií v dejinách USA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom