Konfederácia odborových zväzov žiada splnenie záväzku kolektívnej zmluvy, hrozí vláde štrajkom

Prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Jozef Kollár
Prezident KOZ Jozef Kollár Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) žiada vládu, aby urýchlene predložila návrh nových platových taríf pre verejnú službu. Po rokovaní Rady predsedov odborových zväzov KOZ SR to uviedol prezident KOZ Jozef Kollár.

Odbory sa chcú najskôr stretnúť s vládou

Úrad vlády SR totiž podľa odborárov nesplnil svoj záväzok z kolektívnej zmluvy predložiť návrh nových tabuľkových platov pre verejnú službu do konca marca tohto roka. „Prijali sme uznesenie, že ešte jedenkrát sa treba stretnúť s vládou Slovenskej republiky a ak sa s ňou prípadne nedohodneme, budeme zvažovať ďalšie právne kroky,“ povedal. Podľa neho môže ísť o „veľa postupov, ktoré môžu skončiť až vyhlásením štrajkovej pohotovosti“.

Šéf odborárov upozornil na to, že najnižšie tabuľkové platy vo verejnej sfére sú pod úrovňou minimálnej mzdy a sú týmto spôsobom deformované už päť rokov. „Zamestnanci verejnej správy po ôsmu triedu sú platení pod minimálnu mzdu,“ tvrdí.

Nesplnenie záväzku je výsmechom zamestnancom

Ak rokovanie s vládou nebude úspešné a odborári nedostanú „vo veľmi krátkom čase“ návrh nových platových taríf pre verejnú službu, tak bude KOZ podľa Kollára agresívnejšia. Podľa viceprezidentky KOZ Moniky Uhlerovej sa nové tabuľkové platy týkajú zhruba 28-tisíc zamestnancov verejného sektora.

„Nesplnenie záväzku z kolektívnej zmluvy je do istej miery aj výsmech vlády týmto zamestnancom,“ zdôraznila. Nové platové tarify pre verejnú službu by si podľa Uhlerovej mohli z rozpočtu verejnej správy vyžiadať 350 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Kollár
Firmy a inštitúcie KOZ Konfederácia odborových zväzov SRVláda SR