Konflikt medzi Alžírskom a Tureckom sa stupňuje

Alzirsko
Foto: SITA/AP

ALŽÍR 8. januára (WEBNOVINY) – Alžírsky premiér Ahmed Ouyahia v sobotu varoval Turecko, aby prestalo s vytĺkaním politického kapitálu z francúzskej masakry jeho krajanov spred viac ako 65 rokov.

Ouyahia reagoval na decembrové vyjadrenia tureckých lídrov pobúrených decembrovým schválením francúzskeho zákona o zákaze verejného popierania arménskej genocídy Osmanmi spred takmer sto rokov.

Podľa Ankary totiž ide o pokrytectvo Paríža, ktorého koloniálna vláda nad Alžírskom stála životy desiatky tisíc ľudí.

Nikto nemá právo privlastňovať si krv Alžírčanov. Povedali sme preto našim tureckým priateľom – ´Prestaňte vytĺkať kapitál z kolonizácie Alžírska´,“ povedal v sobotu líder severoafrickej krajiny, ktorá sa od roku 1945 začala výrazne búriť proti francúzskej nadvláde, čo rezultovalo do niekoľkoročnej krutej vojny.

Premiér zároveň poukázal na fakt, že v čase, keď v jeho vlasti zúrila vojna, Turci ako člen NATO Francúzov materiálne podporovali.

Veľvyslanec sa vrátil do Paríža

Turecký veľvyslanec Tahsin Burcuoglu sa po dvoch týždňoch vrátil na svoje pôsobisko vo francúzskej metropole Paríž. Odtiaľ ho 23. decembra povolala vláda v Ankare na konzultácie v reakcii na schválenie zákona zakazujúceho verejné popieranie arménskej genocídy Osmanmi spred takmer sto rokov.
Turecko
Foto: SITA/AP

Jeho návrat do Paríža v nedeľu potvrdilo turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Cieľom Ankary je teraz, aby zákon po dolnej komore neschválila aj tá horná, keďže v tom momente by vstúpil do platnosti.

Norma by umožnila potrestať osobu verejne popierajúcu genocídu Arménov ročným väzením a pokutou 45-tisíc eur.

Arméni tvrdia, že Osmanská ríša, ktorá je predchodkyňou dnešného Turecka, v rokoch 1915 až 1917 systematicky vyvraždila viac ako 1,5 milióna Arménov. Jerevan žiada Turecko a medzinárodné spoločenstvo, aby masakru uznali za genocídu.

Turci tvrdia, že v zrážkach počas prvej svetovej vojny, keď arménske obyvateľstvo bojovalo za svoju nezávislosť, zahynulo približne 500-tisíc Arménov a najmenej rovnaký počet Turkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom