Mstí sa Matovič za kritiku plošného testovania? Remišová dostala list, aby sa vysťahovala z úradu vlády

PREZIDENTKA: Správa o stave Slovenska v NR SR
Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová a premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 26. januára 16:57

Rozhodnutie vicepremiérky a ministerky pre regionálny rozvoj Veroniky Remišovej (Za ľudí) nepodporiť pri hlasovaní vo vláde plošné testovanie s veľkou pravdepodobnosťou urýchlilo jej sťahovanie z budovy Úradu vlády SR, ktorá je sídlom premiéra.

Už dva dni potom, čo sa líderka strany Za ľudí ako jediná v hlasovaní postavila proti premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO), ju úrad vlády upozornil, že sa má do konca júna vysťahovať z budovy.

Remišová kritizovala Matoviča

Remišovej ministerstvo má nájomnú zmluvu s úradom vlády len do konca júna tohto roku a upozornenie na jej ukončenie zrejme nie je úradné oznámenie, ktoré prišlo zhodou okolností práve v čase nezhôd medzi lídrami najväčšej a najmenšej vládnej strany. Informuje o tom Denník N.

Remišová v pondelok 18. januára pre uvedený denník skonštatovala, že jej strana už žiadne plošné testovanie v budúcnosti nepodporí. Spomenula tiež, že vláda do debaty o testovaní nezapojila odborníkov.

„Pri takto dôležitom dokumente by som uvítala zapojenie odborníkov aj počas rokovania vlády, aby s nimi mohla diskutovať vláda ako celok. Tento postup som aj navrhovala,” uviedla. Remišová tiež povedala, že Matovič by mal zmeniť komunikáciu a vytvoriť si špeciálny tím.

Hádka na rokovaní koaličnej rady

V ten deň sa konala aj koaličná rada štyroch vládnych strán. Podľa informácií spomínaného denníka na nej pre plošné testovanie vypukol konflikt. Premiér počas nej obviňoval Remišovú a vicepremiéra a predsedu SaS Richarda Sulíka a na rokovaní prepukla hádka.

Hneď v nasledujúci deň v utorok 19. januára dostalo ministerstvo regionálneho rozvoja list od vedúceho Úradu vlády SR Júliusa Jakaba. Okrem sumarizácie údajov o prenájme je v ňom upozornenie, aby Remišová do 30. júna odovzdala priestory.

Na zvláštne sťahovanie Remišovej ako prvý upozornil web ereport.sk. „Nebudeme to komentovať. Dlhodobo hľadáme nové priestory, do ktorých chceme presťahovať ministerstvo,“ odpísal tlačový odbor Remišovej.

Reakciu úradu vlády a ministerky Remišovej

List, ktorý žiada Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) o vysťahovanie z budovy Úradu vlády SR (ÚV SR), bol napísaný v utorok 12. januára. Uviedol to tlačový a informačný odbor ÚV SR s tým, že list bol odoslaný po podpise vedúceho ÚV SR.

Zároveň reagujú na text spomínaného, ktorý poukázal, že ÚV SR vicepremiérku a ministerku pre regionálny rozvoj Veroniku Remišovú (Za ľudí) na nájomnú zmluvu upozornil v stredu 20. januára, teda dva dni potom, čo sa v hlasovaní o plošnom testovaní postavila proti predsedovi vlády Igorovi Matovičovi (OĽaNO). ÚV SR odmieta súvis medzi týmito udalosťami.

Tlačový odbor podotkol, že bol nápomocný pri hľadaní nových priestorov, kde by mohla Remišová sceliť svoje ministerstvo. Dodal, že v budove ÚV SR zostali posledné prenajaté kancelárske priestory, v ktorých je aktuálne osem zamestnancov MIRRI. Zmluva však na tieto priestory vyprší 22. júna 2021. „Úrad vlády SR štandardne v rámci dobrých vzťahov upozornil predstaviteľov MIRRI na vypršanie nájomnej zmluvy pol roka pred termínom. List bol napísaný 12.1.2021, následne po podpise vedúceho Úradu vlády SR bol odoslaný na MIRRI,“ vysvetlil.

Ministerka Remišová na utorňajšej tlačovej konferencii označila tento postup za bežný úradnícky. „Žiadnu senzáciu by som teda za tým nehľadala. Ministerstvo pokračuje v hľadaní jednej budovy, kde budú všetky útvary rezortu pokope,” ozrejmila vicepremiérka. Vzťahy s premiérom Matovičom označila za normálne. „My sa v strane Za ľudí a v koalícii nevenujeme škriepkam, keďže tie Slovensku nič neprinášajú,” dodala Remišová.

Bývalý podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Hlas-SD) získal do prenájmu kancelárske priestory na ÚV SR 22. júna 2016 na obdobie päť rokov. Ako podpredseda vlády bez ministerstva priestory Úradu vlády SR využíval. Tlačový odbor priblížil, že pri vzniku MIRRI sa dokončil presun niektorých častí ÚV SR pod neho. Išlo napríklad o operačný program Technická pomoc s viac ako 80 zamestnancami a celou budovou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiZa ľudí - Kiskova politická strana