Kongresmani zverejnili reklamy na Facebooku, ktoré mali ovplyvniť prezidentské voľby v USA

Trump, Rusko, Clintonová
Členovia výboru na kontrolu tajných služieb Snemovne reprezentantov amerického Kongresu preberali obsah reklám na sociálnych sieťach, ktoré údajne zaplatila ruská strana. 1. november 2017 Foto: SITA/AP

WASHINGTON 1. novembra (WebNoviny.sk) – Členovia výboru na kontrolu tajných služieb Snemovne reprezentantov amerického Kongresu zverejnili v stredu niektoré z reklám, ktoré si na Facebooku zadávala ruská agentúra.

Inzercia mala za cieľ rozoštvať proti sebe jednotlivé názorové skupiny v rámci Spojených štátov, podnietiť väčší odpor voči prisťahovalcom a moslimom, a predovšetkým znechutiť voličom Hillary Clintonovú, protikandidátku Donalda Trumpa v minuloročných prezidentských voľbách.

Mnohé z reklám reagujú na vyfabrikované správy, ktoré napríklad spájajú Clintonovú s bezbrehou podporou prenikania islamu či dokonca terorizmu do USA. „Podporte Hillary! Zachráňte amerických moslimov!“ uvádza sa napríklad v jednej z reklám, ktorá má navodiť dojem, že ide o originálny propagačný materiál z dielne Clintonovej štábu. Reklama obsahuje fotografiu, na ktorej je Clintonová vedľa moslimskej ženy zahalenej v hidžábe.

Kongresmani zverejnili len menšiu časť reklám, ich celkový počet mal byť podľa Facebooku okolo 3 000. Zadávala ich ruská Agentúra na prieskum internetu a platené boli v rubľoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHillary Clintonová
Firmy a inštitúcie Facebook