Koniec súkromia na internete, tajné služby rozlúskli šifry

Grécko
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 6. septembra (WEBNOVINY) – Britské a americké tajné služby prekonali šifrovanie zabezpečujúce komunikáciu na internete, čo im umožňuje monitorovanie napríklad e-mailov či bankových transakcií.

Vyplýva to z nových tajných dokumentov, ktoré denníkom The New York Times, ProPublica a The Guardian poskytol bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. Tajné služby podľa týchto dokumentov boli schopné dešifrovať takzvané bezpečné kódovanie zabezpečujúce súkromie.

Americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) a jej britskému partnerovi GCHQ sa to podarilo pomocou superpočítačov, súdnych príkazov a v niektorých prípadoch aj vďaka spolupráci technologických spoločností a internetových poskytovateľov.

NSA dáva ročne asi 250 miliónov dolárov na program spolupráce s týmito spoločnosťami. Dokumenty neuvádzajú, ktorých firiem sa to týka, no naznačujú, že ide o Google, Hotmail, Yahoo a Facebook.

Ak sú tieto správy pravdivé, rozviedky sú schopné prekonať všetku ochranu zabezpečujúcu súkromie na internete. Zmienené tajné služby údajne požiadali médiá, aby o monitorovaní internetu nepísali v obave, že následne dôjde k zmene šifrovania a kódovania internetových informácií. NSA sa k zverejnených informáciám zatiaľ nevyjadrila.

Rusko nedávno Snowdenovi udelilo ročný azyl po tom, ako uviazol na moskovskom letisku Šeremetevo. Rozhodnutie ruských úradov nahnevalo USA, ktoré ho obvinili zo špionáže.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden