Konkláve pripomína hriechy kardinála, žiadajú vylúčenie

Roger Mahony
Kardinál Roger Mahony Foto: SITA/AP

VATIKÁN 20. februára (WEBNOVINY) – Prípravy na marcové zhromaždenie kardinálov, z ktorého má vzísť nový pápež, sprevádzajú čoraz hlasnejšie výzvy zo strany americkej i talianskej verejnosti, aby cirkev zvážila vylúčenie jedného z účastníkov.

Terčom kritiky je kalifornský kardinál Roger Mahony, ktorý je v Spojených štátoch známy zakrývaním sexuálneho zneužívania detí páchaného podriadenými kňazmi. Podľa stredajšej správy agentúry AP teraz verejnosť žiada, aby sa osoba s takouto povesťou na voľbe nového pápeža nepodieľala.

Nemenovaný vatikánsky historik, na ktorého sa AP odvoláva, však tvrdí, že k vylúčeniu niektorého z kardinálov pre osobný škandál doteraz ešte nikdy nedošlo.

Zhromaždenie označované termínom konkláve podľa AP „zakaždým prináša prepieranie toho najhoršieho zo špinavej bielizne kardinálov a ani tentoraz tomu nie je inak s výnimkou toho, že odhalenia Mahonyho hriechov sú tak čerstvé a že, ako sa zdá, bežní katolíci chcú mať väčšie slovo v tom, kto je tým správnym pre výber budúceho pápeža„.

Agentúra v tejto súvislosti poukazuje na februárové nariadenie súdu v Los Angeles zverejniť tisíce strán dôverných dokumentov, ktoré obsahujú informácie o vyše 120 kňazoch obvinených zo sexuálneho zneužívania. Záznamy pritom dokazujú zasahovanie Mahonyho a ďalších vysokých predstaviteľov arcidiecézy v snahe uchrániť svojich podriadených ako aj celú cirkev pred odhalením.

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi v stredu oznámil, že odstupujúci pápež Benedikt XVI. zvažuje vydanie dekrétu, ktorý by umožnil presunutie konkláve na skorší termín. Podľa pravidiel prijatých jeho predchodcom Jánom Pavlom II. sa totiž zhromaždenie musí začať 15 až 20 dní od uvoľnenia pápežského postu, čo Benedikt plánuje urobiť 28. februára. S prípadnou zmenou v prípade výnimočných okolností musia súhlasiť všetci kardináli. Dôvodom pre urýchlenie voľby majú byť blížiace sa veľkonočné sviatky, na ktoré sa musí nový pápež pripraviť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.