Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensko parlament
Podľa prieskumu by sa na parlamentných voľbách určite zúčastnilo 31,5 percenta opýtaných a ďalších 21 percent by sa ich skôr zúčastnilo. Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger
3. 09. 2014 8:08 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Konkurencieschopnosť Slovenska je mimoriadne nepriaznivá

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská republika sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra umiestnila na 75. mieste. Oproti minulému roku si tak polepšila o tri pozície. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2014-2015, o ktorej informovala v stredu Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

„Obrat vo vývoji hodnotenia Slovenska spôsobilo najmä zvýšenie makroekonomickej stability, klesajúci deficit a intenzívnejší boj vlády s daňovými únikmi,“ vysvetlil výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

Slovensko sa nachádza naďalej na mimoriadne nepriaznivej pozícii

Napriek tomu je podľa neho pozícia Slovenska v rebríčku naďalej mimoriadne nepriaznivá a na zvýšenie konkurencieschopnosti sú nevyhnutné ďalšie opatrenia.

„Najmä zlepšiť fungovanie verejných inštitúcií, predovšetkým súdnictva a vymožiteľnosti práva, bojovať proti korupcii a klientelizmu, ktoré podnikatelia vnímajú mimoriadne kriticky, a zvýšiť atraktívnosť daňového systému nie pridávaním, ale rušením výnimiek a znížením sadzby korporátnej dane na úroveň okolitých krajín,“ priblížil Kičina.

Podľa Svetového ekonomického fóra sú bariérami taktiež administratívne zaťaženie, či nízka transparentnosť a efektívnosť verejných výdavkov, ale aj zaostávajúci vzdelávací systém a nízka úroveň inovácií.

Vedie Švajčiarsko, Česko kraľuje V4

Svetové ekonomické fórum v tomto roku zaradilo do hodnotenia 144 krajín z celého sveta. Na vrchole rebríčka sa už šiesty rok po sebe umiestnilo Švajčiarsko. Singapur si udržal druhú priečku a USA sa posunuli z minuloročného piateho na tohtoročné tretie miesto.

Medziročne si výrazne polepšila Česká republika, keď sa dostala na 37. miesto zo 46. pozície a stala sa tak lídrom v regióne krajín Visegrádskej štvorky. Poľsko si mierne pohoršilo, pričom kleslo na 43. zo 42. priečky. Maďarsko sa posunulo o 3 miesta nahor a obsadilo v tomto roku 60. miesto.

Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín na základe dostupných štatistických dát a celosvetového prieskumu názorov riadiacich pracovníkov. Prieskum sa uskutočnil od februára do júna tohto roka a zapojilo sa doň viac ako 14 tisíc manažérov z celého sveta. PAS koordinovala prieskum na Slovensku a s výzvou na zapojenie sa oslovila 240 veľkých podnikov a 240 malých a stredných podnikov.

K téme

Fico spochybnil správu o historickom poklese našej ekonomiky V konkurencieschopnosti v rámci EÚ sú od nás horší iba Gréci

Neprehliadnite

Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Márquez po sérii druhých miest ovládol Veľkú cenu San Marína, predviedol výborný taktický výkon Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Karel Gott sa fanúšikom poďakoval za podporu a zdieľal s nimi jeho infúziu Video+foto: Aktivisti zablokovali vstup na autosalón vo Frankfurte Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Zvierací ombudsman žiada zaviesť princíp „zviera nie je vec“ aj do Trestného zákona

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X