Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava, letecký pohľad
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
7. 09. 2011 9:51 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky opäť klesla

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko si v hodnotení konkurencieschopnosti ekonomiky opäť pohoršilo. Podľa aktuálnej Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2011 – 2012, ktorú zverejnilo Svetové ekonomické fórum, sa Slovenská republika v hodnotení konkurencieschopnosti prepadla oproti minulému roku o deväť miest a skončila na 69. priečke v rebríčku 142 krajín. Po minuloročnom výraznom prepade o 13 miest tak Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti v tomto roku znovu výrazne kleslo a dosiahlo historicky najhoršie umiestnenie od jeho zaradenia do tohto medzinárodného porovnania.

„Slovensko v rebríčku konkurencieschopnosti kleslo už po piatykrát v rade a definitívne stratilo svoj niekdajší náskok pred ostatnými krajinami Visegrádskej štvorky (V4). Kým naša ekonomika v rebríčku medziročne opäť výrazne klesla, ďalšie krajiny V4 si po miernejšom poklese udržiavajú priaznivé pozície, alebo v hodnotení stúpajú,“ konštatuje Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá je partnerskou inštitúciou Svetového ekonomického fóra.

Najkonkurencieschopnejšou krajinou sveta je Švajčiarsko

Táto krajina obsadilao prvú priečku v rebríčku aj minulý rok. Nasledujú Singapur, Švédsko a Fínsko. USA, ktoré klesajú v rebríčku už tretí rok za sebou, sa prepadli o jednu priečku a obsadili piate miesto. V top 10 naďalej prevažujú krajiny severnej a západnej Európy, keď ďalšie miesta obsadili Nemecko (6.), Holandsko (7.), Dánsko (8.) a Veľká Británia (10.). Česká republika si pohoršila o dve miesta a skončila na 38. pozícii. Konkurencieschopnosť Poľska takisto mierne poklesla, a to z minuloročnej 39. na súčasnú 41. priečku. Maďarsko sa ako jediná krajina V4 v hodnotení posunulo nahor, keď obsadilo 48. miesto a medziročne si polepšilo o štyri priečky. Slovensko v rebríčku susedí s Kolumbiou a Rwandou a dostalo sa do pozície štvrtej najmenej konkurencieschopnej krajiny Európskej únie, keď nižšie v rebríčku sa nachádzajú už len Bulharsko (74.), Rumunsko (77.), a Grécko (90.).

Nízka vymožiteľnosť práva, vysoká miera klientelizmu

Ako najväčšiu konkurenčnú nevýhodu Slovenska identifikovalo Svetové ekonomické fórum nízku vymožiteľnosť práva. Nasleduje vysoká miera klientelizmu v krajine, mimoriadne nízka dôvera verejnosti voči politikom či netransparentnosť pri verejnom obstarávaní. Medzi najvýraznejšími konkurenčnými výhodami slovenskej ekonomiky sa naopak nachádzajú otvorenosť Slovenska zahraničnému vlastníctvu podnikov, nízke colné bariéry a otvorenosť zahraničným investíciám prinášajúcim nové technológie.

Svetové ekonomické fórum hodnotí konkurencieschopnosť krajín na základe dostupných štatistických dát a celosvetového Prieskumu názorov riadiacich pracovníkov. Prieskum prebiehal od februára do apríla 2011 a zapojilo sa doň 14 000 manažérov z celého sveta. PAS koordinovala prieskum na Slovensku a s výzvou na zapojenie sa do prieskumu oslovila 220 veľkých podnikov a 220 malých a stredných podnikov náhodne vybratých podľa metodiky Svetového ekonomického fóra. Výsledky hodnotenia odrážajú stav ekonomiky a názory manažérov ku koncu apríla 2011.

Odporúčané články

Podnikateľské prostredie potrebuje razantne odbúrať byrokraciu, Heger vidí len kozmetické úpravy Trump by sa mal zamerať na Čínu, vyhlásil Soros a Si Ťin-pchinga označil za nebezpečenstvo

Neprehliadnite

Kiska praje budúcemu ukrajinskému prezidentovi Zelenskému úspech a silu Nezvestného dôchodcu našli mŕtveho v Levočskej Doline, polícia prípad vyšetruje ako vraždu Slovensko s ďalšou posilou z NHL, na MS v hokeji 2019 príde aj Marko Daňo Foto: Gorily pózovali na selfie so svojimi záchrancami, vnímajú ich rodičov Putin sa vyjadril k zvoleniu Zelenského, budúcemu prezidentovi Ukrajiny gratuloval aj Trump Väzeň na úteku priletel domov a prihlásil sa na polícii, lebo ho už nebavil život na Tenerife Miliardár Povlsen prišiel pri teroristickom útoku na Srí Lanke o tri deti Klienti bánk sa sťažujú najmä na poplatky súvisiace s úvermi, ale aj na kartové a platobné transakcie

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.