Konštrukta Defence vyrobí pre slovenskú armádu Zuzany 2 a podporí tak domáci obranný priemysel

Nová technika Ozbrojených síl SR
Minister obrany SR Peter Gajdoš (vľavo) počas slávnostneho odovzdania modernizovaných bojových vozidiel pechoty vojakom v priestoroch prevádzky špeciálneho skúšobníctva Lieskovec spoločnosti Konštrukta - Defence v Dubnici nad Váhom. Dubnica nad Váhom, 29. máj 2018: Foto: SITA/Tomáš Somr

DUBNICA NAD VÁHOM 6. septembra (WebNoviny.sk) – Štátny podnik Konštrukta Defence do roku 2022 vyrobí pre Ozbrojené sily SR 25 modernizovaných delostreleckých systémov Zuzana 2 v hodnote do 175 miliónov eur. Ich nákup schválila ešte v máji slovenská vláda.

Úspech slovenských produktov aj v zahraničí

Slovenský obranný priemysel tiež zabezpečí výrobu 88 bojových obrnených vozidiel, pričom cena jedného bude nižšia ako štyri milióny eur. Na pôde podniku Konštrukta Defence v Dubnici nad Váhom o tom informoval minister obrany Peter Gajdoš. Ozbrojené sily tak podľa neho zabezpečia podporu domáceho obranného priemyslu a obnovu zbrojárskej výroby na Považí.

Minister Gajdoš je presvedčený, že produkty slovenských zbrojárskych podnikov budú úspešné aj na zahraničných trhoch. Podľa generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva obrany Jána Hoľka je o zbraňový systém Zuzana 2 už teraz veľký záujem v zahraničí.

V podnikoch skupiny DMD group na Považí takáto produkcia zvýši zamestnanosť o 150 -300 ľudí a v dodávateľských spoločnostiach o ďalších päťsto ľudí.

Stabilita a plat v obrannom priemysle

Keďže podniky potrebujú kvalifikovaných strojárskych pracovníkov, Hoľko predpokladá, že ich získajú z iných podnikov, napríklad aj z automobiliek, alebo si ich pripravia v spolupráci so strednými školami.

Do obranného priemyslu by ich mala prilákať stabilita a aj plat. Ako príklad uviedol opravárenský podnik LOT Trenčín, kde priemerný plat presahuje tisíc eur a fluktuácia je tam na veľmi nízkej úrovni.

Podniky DMD Group budú podľa generálneho riaditeľa Vladimíra Ďuriša potrebovať predovšetkým technológov a konštruktérov, čo sú momentálne vo všeobecnosti nedostatkové odbornosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HoľkoPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR