Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo školstva
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Kontrola originality záverečných prác je v kompetencii vysokej školy, tvrdí ministerstvo školstva

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Každá vysoká škola je zo zákona autonómna a je plne v jej kompetencii riešiť otázku kontroly originality záverečných prác. V súvislosti s aktuálnou medializáciou témy kontroly originality záverečných prác na vysokých školách tak reagovalo Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Rigorózna práca nepatrí medzi záverečné

V stanovisku ďalej uvádza, že centrálny register záverečných, rigoróznych a habilitačných prác, vrátane overovania miery ich originality, bol do zákona o vysokých školách zapracovaný zákonom s účinnosťou od 1. januára 2010.

Záverečnou prácou je podľa zákona o vysokých školách bakalárska práca, diplomová práca a dizertačná práca. Rigorózna práca nie je záverečnou prácou, konštatuje rezort školstva.

Citované ustanovenia zákona o vysokých školách boli doposiaľ viackrát menené, avšak naďalej platí, že miera originality sa overuje „pred pripustením osoby k obhajobe“.

Overovanie originality univerzitou

„Pred septembrom 2009 nebolo overovanie originality prác osobitne upravené právnymi predpismi ani rezortnými predpismi. Z toho vyplýva, že v období pred 1. septembrom 2009 overovanie originality prichádzalo do úvahy len v prípadoch, ak ho v danom čase mala vysoká škola upravené vo svojom vnútornom predpise. Na základe uvedeného nie je možné spätne zabezpečiť overenie miery originality prostredníctvom centrálneho registra vo vzťahu k obhájenej rigoróznej práci,“ uvádza ministerstvo školstva.

V stanovisku dodáva, že Univerzita Mateja Belu by mohla overovať originalitu práce, pokiaľ to v danom čase mala upravené vo svojom vnútornom predpise. Aj v tom prípade sa to však malo uskutočniť pred pripustením práce k obhajobe.

Denník N vo štvrtok napísal, že predseda Národnej rady SR Andrej Danko má podľa jeho informácií titul JUDr. za plagiát. V práci je podľa denníka vykradnutých päť učebníc a text práce navodzuje dojem, akoby išlo o vlastné myšlienky.

Odsudzujú porušovanie etiky

Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici ostro odsudzuje všetky prípady porušenia akademickej etiky, vrátane plagiátorstva. Vedenie UMB a predsedníctvo Akademického senátu UMB tak reagovalo na informácie, ktoré vo štvrtok zverejnil Denník N.

UMB podporuje prácu nezávislej komisie Akademického senátu UMB zriadenej 12. novembra 2018, ktorej úlohou je preskúmať vzniknuté podozrenia na plagiátorstvo rigoróznych prác na Právnickej fakulte UMB.

Závery z práce komisie bude UMB v plnej miere rešpektovať. Súčasná akademická obec UMB ani vedenie univerzity nenesú zodpovednosť za situáciu z roku 2000 a jednoznačne sa dištancujú od nečestných praktík, ku ktorým mohlo dochádzať na pracoviskách fakúlt v minulosti.

Vedenie UMB všetkými prostriedkami podporí iniciatívu vedúcu k zmene súčasného legislatívneho nastavenia tak, aby bolo možné v odôvodnených prípadoch revidovať procesy, na základe ktorých sú udeľované akademické tituly.

Odporúčané články

Danko dostal niekoľko podnetov na zvolených primátorov, zrejme zriadi komisiu a upraví zákon Danko sa stretol s Kotlebom, ich rozhovor mal vplyv na hlasovanie o zmene voľby ústavných sudcov

Neprehliadnite

Kiska praje budúcemu ukrajinskému prezidentovi Zelenskému úspech a silu Nezvestného dôchodcu našli mŕtveho v Levočskej Doline, polícia prípad vyšetruje ako vraždu Slovensko s ďalšou posilou z NHL, na MS v hokeji 2019 príde aj Marko Daňo Foto: Gorily pózovali na selfie so svojimi záchrancami, vnímajú ich rodičov Putin sa vyjadril k zvoleniu Zelenského, budúcemu prezidentovi Ukrajiny gratuloval aj Trump Väzeň na úteku priletel domov a prihlásil sa na polícii, lebo ho už nebavil život na Tenerife Miliardár Povlsen prišiel pri teroristickom útoku na Srí Lanke o tri deti Klienti bánk sa sťažujú najmä na poplatky súvisiace s úvermi, ale aj na kartové a platobné transakcie

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.