Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Televízia Markíza informovala, že za viac ako 20 ton morských pochúťok môžu v najbližších štyroch rokoch zaplatiť na úrade vlády takmer 300-tisíc eur. Foto: SITA/AP
19. januára 2016 Zdravie od SITASITA Diskusia(5)

Konzumácia rýb počas tehotenstva prospieva vývoju mozgu detí

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Konzumácia troch väčších porcií rýb týždenne počas tehotenstva môže mať dlhodobý pozitívny vplyv na mozog detí. Vyplýva to zo štúdie španielskych vedcov na čele s Jordim Julvezom z Výskumného centra environmentálnej epidemiológie v Barcelone, ktorí sledovali 2000 matiek a ich deti od prvého trimestra tehotenstva až po piate narodeniny detí.

Julvez s kolegami analyzovali údaje zo štúdie, do ktorej sa v rokoch 2004 až 2008 zapojili ženy zo štyroch španielskych provincií, pričom sa zamerali na konzumáciu rôznych druhov rýb ako aj iných morských živočíchov. Sledovaným ženám monitorovali obsah vitamínu D a jódu a po pôrode merali v pupočníkovej krvi hodnoty toxických látok ako ortuť a polychlórované bifenyly (PCB), ktoré sa akumulujú v telách morských živočíchov. Deti potom vo veku 14 mesiacov a päť rokov podstúpili testy kognitívnych schopností a na prítomnosť príznakov Aspergerovho syndrómu, na základe čoho vedci posúdili ich neuropsychologický vývoj.

Ženy skonzumovali počas tehotenstva v priemere 500 gramov rýb týždenne, no s každými desiatimi gramami navyše sa výsledky detí v testoch zlepšovali, avšak iba do hodnoty 600 gramov. Väčšie množstvá neprinášali už žiadne ďalšie benefity. Spojitosť medzi vyššou konzumáciou rýb v tehotenstve a lepším vývojom mozgu detí sa najviac prejavovala, keď deti dosiahli vek päť rokov, pričom najväčší vplyv mala konzumácia rýb počas prvého trimestra. Vedci zverejnili výsledky štúdie v časopise American Journal of Epidemiology.

Odporúčané články

Chrípka opäť útočí, dbajte na preventívne opatrenia Komplexné riešenie bolesti pohybového aparátu

Témy

Diskusia

klobasa rybár, si v poriadku? padol si na hlavu, chudák primitívny? rybár Kupujte psovi ruské šproty. Nemusíte ho dat utratit. na STV bol pred 3 dňami otrasný nemecký dokument o stave a chove rýb vo svete, napríklad aj v Nórsku...to by som nedal žrať ani môjmu psovi, na deti však kašlať, že redaktorko? no ale Minulý týždeň mi prišiel zo školy,že " dedo, dnes sme písali písomku, a bol som najlepší,....., to preto, že som Lakatoš? " Hovorím mu: " Dežo, to preto , že si moj prvák". Prišiel vám včera zo školy , a... no ale ešte by mali napísať aj v čom to prospieva mozgu detí, ako sa to prejavuje. Môj vnuk aj bez toho je malý mudrcko, v škole im nabulíkali, že vraj ,,trieda - my nadaní" ...Jeho veta: máme takých, čo nevedia, koľko...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...