Koordinácia pomoci na Haiti je vraj problematická

Haiti_zemetrasenie
Foto: SITA/AP

PORT-AU-PRINCE 16. januára (WEBNOVINY) – Haitský prezident René Préval v piatok ocenil masívnu medzinárodnú pomoc, dodal však, že ostáva neskoordinovaná. „Medzinárodnú pomoc potrebujeme, problémom je koordinácia,“ zdôraznil prezident. Podľa jeho slov na preplnené letisko v metropole Port-au-Prince len za jediný deň dorazilo 74 lietadiel. „Čo môžeme urobiť, je požiadať humanitárnych pracovníkov, aby pracovali vo výboroch, ktoré sme zriadili s cieľom zabezpečiť čo najefektívnejšiu distribúciu pomoci od medzinárodného spoločenstva,“ povedal Préval.

Pre lepšiu koordináciu prichádzajúcej humanitárnej pomoci odovzdali v piatok haitské úrady kontrolu nad letiskom v ťažko postihnutej metropole Port-au-Prince do rúk USA. Letisková plocha s malou kapacitou je zahltená zásielkami, ktoré pracovníci nestačia vykladať, triediť a distribuovať. Problémom sú tiež zničené cesty okolo hlavného mesta. Ľudia nemajú pitnú vodu, lieky a základné potraviny, čo môže viesť k nárastu počtu obetí.

Medzinárodné spoločenstvo odštartovalo po zemetrasení na Haiti masívnu humanitárnu operáciu. Na jej čele stoja Spojené štáty, ktoré do oblasti vyslali lietadlovú loď s 19 helikoptérami, ďalšie vojenské lode a lietadlá ako aj asi 5000 vojakov. Jednotlivé štáty a organizácie zatiaľ sľúbili pomoc vo výške 268,5 milióna dolárov (183 mil. eur). Organizácia Spojených národov v piatok požiadala členské krajiny o finančnú pomoc v celkovej výške viac ako 560 miliónov dolárov. Na Haiti by mala v sobotu pricestovať americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová, v nedeľu sa očakáva aj príchod generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hillary Clintonová