Korčok: Aby nerástla nedôvera v EÚ, potrebujeme výsledky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Európska únia
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) – Slovensko chce počas svojho predsedníctva v Rade Európskej únie (SK PRES) v téme migrácie „postaviť niektoré veci z hlavy na nohy“, uviedol splnomocnenec vlády pre predsedníctvo Ivan Korčok (nominant Smeru-SD) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Podľa Korčoka bola únia uplynulý rok rozdelená na otázke povinného prerozdeľovania migrantov, pričom unikla podstata veci, teda že migrácia môže fungovať, len ak bude kontrolovateľná. Na to, aby to tak fungovalo, sú nutné tri veci – mať pod kontrolou vonkajšiu hranicu, efektívne navracať tých, ktorí nemajú nárok na ochranu a spolupracovať s krajinami, odkiaľ migranti pochádzajú. Splnomocnenec vlády ale upozornil, že slovenské predsedníctvo ovplyvní aj výsledok referenda vo Veľkej Británii o zotrvaní krajiny v EÚ. To sa koná 23. júna, krátko pred začiatkom SK PRES.

Kukan považuje britské referendum za vírus

Europoslanec a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan (SDKÚ-DS) pripustil, že už samotný fakt, že sa referendum koná, môže pozdvihnúť euroskeptické nálady v ostatných krajinách. Tvrdí však, že pokiaľ ide o výsledok britského referenda, je naladený mierne optimisticky. Poslanec Európskeho parlamentu Pál Csáky (SMK) na otázku, či Európa nepotrebuje facku v podobe britského „nie“, odpovedal, že vníma rozdiel medzi fackou a harakiri. Zároveň uviedol, že si nie je istý, či si Briti vôbec môžu dovoliť vystúpiť z EÚ.

Myslí si, že v tom prípade by Škóti vyhlásili ďalšie referendum o nezávislosti, veľmi pravdepodobne by bolo toto referendum úspešné a v konečnom dôsledku by sa snažili dostať späť do európskeho klubu. Dodal, že britské referendum možno považovať „za vírus“, ktorý sa môže zopakovať aj v iných štátoch. Richard Sulík (europoslanec za SaS) si nemyslí, že by išlo o harakiri. Dodal, že negatívny výsledok referenda by povzbudil euroskeptikov v Holandsku a Dánsku. Myslí si, že na Slovensku by zatiaľ podobné snahy neuspeli. Korčok skonštatoval, že kľúčový bude summit, ktorý sa koná 28. až 29. júna.

Hovorili aj o výrokoch Fica

Aby v EÚ nerástla nedôvera voči únii, Korčok považuje za dôležité, aby sme boli schopní ukázať ľuďom, že vieme doručiť konkrétne výsledky. Okrem problematiky migrácie a utečeneckej krízy si to kladieme za cieľ aj v téme Energetickej únie. Podľa jeho slov môžeme upozorňovať na nedodržiavanie princípov Energetickej únie, pokiaľ ide o výstavbu plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka. Splnomocnenec tvrdí, že Slovensku sa už „náležitým spôsobom“ podarilo znervózniť tých, ktorí za týmto projektom stoja. „Ak chceme znižovať nezávislosť, diverzifikovať zdroje, tak sa budeme pýtať, ako je toto v súlade s princípmi,“ dodal.

Hostia sa v relácii venovali aj tomu, aký vplyv môžu mať výroky o migrácii, utečencoch a islame z úst predsedu vlády Roberta Fica na naše predsedníctvo. Podľa Csákyho si premiér musí uvedomiť, že počas predsedníctva budú jeho slová podstatne monitorovanejšie a môže sa to odzrkadľovať aj na obraze Slovenska v zahraničí. Podľa Kukana Ficove výroky nerobia Slovensku dobré meno v zahraničí. Výrok o tom, že budeme monitorovať každého jedného moslima „je za čiarou“ aj podľa Sulíka. Zdôraznil ale, že by sme mali hovoriť to, čo si myslíme a lightmotívom by nemalo byť, že budeme robiť len to, čo sa Bruselu bude páčiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Eduard KukanIvan KorčokPál CsákyRichard Sulík