Korčok: Česko urobilo v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach dôležitý krok, Slovensko stálo na správnej strane (video)

Kulhánek, Korčok
Foto: Archívne, SITA/AP, SITA/Branislav Bibel - koláž Wbn

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) sa zaujíma o aktuálnu situáciu Českej republiky v súvislosti s jej krízou vo vzťahu k Ruskej federácii.

Povedal to na tlačovej konferencii po stredajšom stretnutí so svojim českým rezortným kolegom Jakubom Kulhánkom v Bratislave. Česká republika podľa neho urobila v súvislosti s výbuchom vo Vrběticiach v roku 2014 veľmi dôležitý krok.

Stáli sme na správnej strane

„Na základe informácií, ktoré Česká republika poskytla spojencom, urobila slovenská vláda to, čo avizovala. Stáli sme na správnej strane,” uviedol Korčok. Dodal, že následné vyhostenie ruských diplomatov zo Slovenska prebehlo nielen na základe informácií slovenských spravodajských služieb, ale aj tých českých.

Český minister tieto kroky Slovenska ocenil. „Slovenská reakcia bola veľmi komplexná, môžem k nej povedať len jediné, v núdzi poznáš priateľa. V takýchto chvíľach sa zistí, kto má akých priateľov a spojencov. Som rád, že Česká republika má Slovensko ako silného a zásadového spojenca,” povedal Kulhánek.

Chcú naďalej rozvíjať vzťahy

Ministri tiež ocenili dobré vzájomné vzťahy oboch krajín. Česká republika je podľa Korčoka druhým najväčším obchodným partnerom a investorom na Slovensku, a preto chce tieto väzby naďalej pestovať a rozvíjať.

„Netreba ale pozerať len na to, čo je, ale aj na možnosti ďalšej sektorovej spolupráce. Mám niekoľko príkladov toho, čo chceme robiť v oblasti inovácií a kybernetickej bezpečnosti. Sú to veci, na ktorých môžu Česi a Slováci spolupracovať,” priblížil šéf slovenskej diplomacie.

Hlas v EÚ bude silnejší

Korčok s Kulhánkom vyjadrili vôľu pokračovať vo vzájomnej spolupráci aj v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) či v Slavkovskom formáte (ČR, SR a Rakúsko, pozn. SITA), ktoré podľa českého ministra zaznamenali v poslednom období renesanciu. „Náš hlas v rámci Európskej únie a Severoatlantickej aliancie tak bude silnejší,” dodal český minister zahraničia.

Jakub Kulhánek sa úradu ministra zahraničia ujal v stredu 21. apríla. Svoju prvú zahraničnú cestu absolvoval podľa tradície na Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KorčokJakub Kulhánek
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR