Korčok na zasadnutí krajín V4 a severských štátov debatoval o Nord Stream 2 i summite NATO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Otázky budúcnosti Európskej únie a hľadania odpovedí na spoločné zahraničnopolitické aj bezpečnostné výzvy, medzi ktoré patria hybridné hrozby, migrácia, ale napríklad aj vzťahy s Ruskom či budúcnosť Východného partnerstva dominovali spoločnému zasadnutiu ministrov zahraničných vecí členských štátov V4, piatich severských a troch pobaltských krajín v Štokholme (NB8).

Zápas o pozície

Slovensko na zasadnutí zastupoval štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok. Ako informoval tlačový odbor ministerstva, podľa ministrov sa Európa nemôže spoliehať len na svoju vlastnú životaschopnosť, ale je v jej existenčnom záujme starať sa aj o stabilitu a bezpečnosť vlastného susedstva – na východe aj na juhu.

Je na čase si priznať, že v susedstve EÚ prebieha zápas o pozície s inými strategickými aktérmi – predovšetkým s Ruskom, a to na pozadí rozmanitých externých faktorov, vrátane nestabilnej situácie na východe Ukrajiny, prebiehajúcej vojny v Sýrii či prebiehajúcej propagandistickej vojny.

„Vo vzťahu k Východnému partnerstvu EÚ je potrebné ďalej budovať na cielenej stratégii, ktorú sme prijali v marci tohto roka, a ktorá definuje dvadsať konkrétnych výsledkov pre naše partnerské krajiny do roku 2020. Musíme tlačiť na reformy, ktoré naozaj prinesú hmatateľné benefity pre občanov týchto krajín,“ povedal Korčok.

Posilnenie trhu s energiami

Ministri ďalej diskutovali aj o nadchádzajúcom júlovom summite NATO, od ktorého Slovensko očakáva jednoznačný signál o jednote Aliancie a potvrdenie politiky otvorených dverí, osobitne v dozvukoch dosiahnutia dohody o názve krajiny medzi Macedónskom a Gréckom a aktivácie Akčného plánu pre členstvo (MAP) pre Bosnu a Hercegovinu.

Korčok v diskusii venovanej energetickej bezpečnosti prízvukoval, že situácia v tejto oblasti je diametrálne odlišná od tej v roku 2008, ale ešte nemôžeme byť spokojní.

„Musíme urobiť všetko pre to, aby sme zabránili zopakovaniu situácie z roku 2008. Máme na to všetky predpoklady – vybudovali sme interkonektory na zásobovanie plynom zo západu na východ, pracujeme na severno-južnom prepojení. Naším cieľom musí byť energetická politika založená na diverzifikácii energetických zdrojov a prepravných trás, ale aj posilnenie trhu s energiami, aby bol odolnejší voči vonkajším vplyvom,“ povedal, pričom upriamil pozornosť na konkrétne kroky, ktoré Slovensko realizuje pri výstavbe interkonektorov, zvyšovaní prenosovej kapacity elektrickej sústavy V4 či sprevádzkovania reverzného toku plynu medzi Českom, Slovenskom, Rakúskom, Maďarskom a Ukrajinou.

Rokovania o budúcom rozpočte Európskej únie

V tejto súvislosti tiež ministri diskutovali o projekte NordStream 2 – pripomenuli nutnosť zachovania tranzitu plynu cez Ukrajinu aj po roku 2019, a to nielen z politických, ale predovšetkým z bezpečnostných dôvodov.

Stretnutiu vo formáte V4+NB8 predchádzala koordinačná porada zástupcov rezortov diplomacie členských krajín Visegrádskej štvorky, na ktorej štátny tajomník stručne oboznámil partnerov s hlavnými bodmi programu slovenského predsedníctva vo V4, ktoré prevezmeme už o dva týždne.

Za základné míľniky označil aktívnu participáciu krajín V4 v rokovaniach o budúcom viacročnom rozpočte EÚ, na príprave novej Strategickej agendy EÚ (2019-2024), v prípravách na odchod Spojeného kráľovstva z EÚ v marci 2019 a v neposlednom rade pri mobilizácii voličov do volieb do Európskeho parlamentu v máji 2019.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyV4 Vyšehradská štvorka