Korčok: Prípadná vojenská aktivita voči Ukrajine je neakceptovateľná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Európska únia (EÚ) je za dialóg s Ruskom, no zároveň musí dať jasne najavo, že prípadné vojenské aktivity voči Ukrajine sú neakceptovateľné a mali by ďalekosiahle následky na vzťahy EÚ s Ruskom.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) to povedal počas zasadnutia ministrov zahraničných vecí štátov EÚ v Bruseli, ktoré sa konalo v pondelok 13. decembra.

V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Vytváranie napätia

Korčok uviedol, že neobvyklé a nevyspytateľné presuny vojenskej techniky a veľkého množstva ruských ozbrojených síl blízko východnej hranice vytvárajú napätie. Ministri na stretnutí apelovali predovšetkým na deeskaláciu napätia a na transparentnosť na ruskej strane.

Šéfovia diplomacií únie sa zaoberali aj situáciou v Bielorusku, kde režim prezidenta Alexandra Lukašenka pokračuje v domácich represiách a vo vytváraní migračného tlaku na vonkajšiu hranicu EÚ.

„Režim systematicky odkrajuje z nezávislosti Bieloruska, ničí ľudské osudy, pošliapava ľudské práva, decimuje nezávislú tlač a občiansku spoločnosť a zároveň sa usiluje umelo vyvolanou migračnou krízou vyvíjať tlak s cieľom destabilizovať nás,“ povedal Korčok.

Perspektívne oblasti spolupráce

Dôležitou témou zasadnutia boli aj vzťahy EÚ a Strednej Ázie. V kontexte rastúceho významu regiónu aj situácie v susediacom Afganistane identifikovali ministri perspektívne oblasti spolupráce a ďalšie kroky k jej posilneniu.

Minister uviedol, že situácia v Afganistane po prevzatí moci Talibanom je bezpečnostnou výzvou rovnako pre EÚ, ako aj pre krajiny Strednej Ázie.

„Tie sú v tomto kontexte našimi prirodzenými partnermi pre spoluprácu v oblastiach, kde máme spoločné záujmy a tie sú jasne definované – zabránenie humanitárnej katastrofe v Afganistane, stabilita a rozvoj regiónu, ochrana hraníc, boj proti terorizmu a všetkým aspektom radikalizmu či organizovanému zločinu,“ skonštatoval minister.

Obnovenie dialógu

Ministri sa tiež zaoberali vzťahmi s Afrikou v rámci prípravy samitu EÚ-Africká únia plánovaného na február budúceho roku. Zhodli sa na intenzívnejšom angažovaní sa EÚ v jednotlivých kľúčových prioritných oblastiach.

Ďalšou témou zasadnutia bola situácia vo Venezuele po lokálnych a regionálnych voľbách. Krajina vedená nelegitímnym režimom Nicolasa Madura sa naďalej zmieta v politickej, sociálnej a ekonomickej kríze.

Ministri sa zhodli, že EÚ, spolu s medzinárodnými partnermi, musí vyvinúť všetko úsilie s cieľom napomôcť obnoveniu dialógu medzi vládnym režimom a opozíciou s cieľom nájsť politické riešenie súčasnej krízy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alexander LukašenkoIvan KorčokNicolas Maduro
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR