Korčokovo ministerstvo poslalo Maďarsku diplomatickú nótu, predseda ich parlamentu bol pri odhaľovaní pamätníku v Šamoríne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
László Kövér
Predseda maďarského parlamentu László Kövér počas odhalenia pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne. Foto: Mátyás Singhoffer, www.facebook.com
  • aktualizované 5. augusta 15:54

Predseda maďarského parlamentu László Kövér sa v pondelok 2. augusta zúčastnil na odhalení pamätníka vysídleným Maďarom v Šamoríne (okres Dunajská Streda) bez informovania slovenských orgánov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal jeho komunikačný odbor. Maďarská strana tým porušila štandardné a zaužívané diplomatické postupy, v rámci ktorých by zahraničná návšteva mala o účele cest vždy dopredu informovať krajinu, do ktorej sa štátny predstaviteľ chystá.

Maďarsku zaslali diplomatickú nótu

„Nepovažujeme však za vhodné, že sa slovenská strana až následne dozvedá o tom, na akých podujatiach sa vysokí politickí predstavitelia Maďarska zúčastňujú na území SR,“ uviedlo MZV SR v tlačovej správe.

Maďarsku preto zaslalo diplomatickú nótu, v ktorej žiada, aby maďarská strana postupovala v zmysle zaužívaných a štandardných diplomatických postupov a vopred informovala slovenskú stranu o účele návštevy svojich štátnych predstaviteľov.

Sklamanie z účasti

V diplomatickej nóte rezort diplomacie pripomenul maďarskej strane, že je naďalej pripravený poskytnúť štandardnú logistickú podporu oficiálnym návštevám z Maďarska.

Zároveň v nej vyjadril sklamanie z účasti a vyjadrení na podujatí pri odhalení pamätníka vysídleným Maďarom, ktoré neboli v duchu deklarovaného záujmu o dobré susedské vzťahy. MZV SR dodalo, že Slovensko je naďalej pripravené na komunikáciu s Maďarskom o všetkých otázkach vzájomných vzťahov.

Historické krivdy sa statusmi nevyriešia

Mimoparlamentná strana Most-Híd reagovala, že historické krivdy sa statusmi a diplomatickými nótami nevyriešia.

„Sme svedkami praktík, ktoré nám pripomínajú temné obdobie mečiarizmu. Susedia, najmä dobrí susedia, namiesto konštruktívneho dialógu sa nerozhodnú pre zaslanie diplomatickej nóty. Tento nástroj sa používa vtedy, keď diskusia medzi stranami viazne alebo je cieľom, aby ich vzťah uviazol na bode mrazu,“ konštatovala strana.

Zároveň vyzvala predstaviteľov vlády, aby ukončili svoju protimenšinovú politiku doma i v zahraničí. Je podľa nej totiž čas otvorene a konštruktívne diskutovať. Stanovisko poskytla za stranu Klára Magdeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László Kövér
Firmy a inštitúcie Most-HídMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR