Koronavírus má zrejme najmladšiu obeť, je ním iba 10-mesačné bábätko

Baby's feet. Little child wearing white bodysuit and diaper. Cozy morning bedtime at home.
V Amerike zomrelo na koronavírus iba 10-mesačné dieťa Foto: Getty images

V americkom štáte Illinois podľahlo nákaze COVID-19 iba 10-mesačné dieťa. Informoval o tom v nedeľu guvernér Jay Robert Pritzker. Podľa riaditeľa oddelenia verejného zdravotníctva Ngozi Ezike už prebieha vyšetrovanie s cieľom odhaliť ďalšie zdravotné problémy bábätka, ktoré mohli jeho stav skomplikovať. Správu zverejnil The Guadian.

„Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili šíreniu tohto smrtiaceho vírusu. Ak nie tak, aby sme chránili seba, potom tak, aby sme chránili ľudí okolo nás,“ uviedol Pritzker.

Deti sú zväčša voči nákaze imúnnejšie

Ide pritom o veľmi špecifický prípad, pretože práve u detí bola choroba doposiaľ zaznamená iba veľmi zriedka. Riziko je štatisticky vyššie u starších dospelých a ľudí s inými zdravotnými problémami.

Viac o téme koronavírus

Vo väčšine prípadov vírus spôsobuje mierne alebo stredne ťažké príznaky, ktoré sprevádza horúčka a kašeľ, prípadne zápal pľúc. Tie si už vyžadujú hospitalizáciu.

Najmladšia obeť koronavírusu

Guvernér tiež dodal, že je to pre neho veľmi ťažký deň, keď musí oznámiť takúto hroznú správu. Ľudí zároveň vyzval k zodpovednosti a požiadal ich, aby vírus neignorovali. Obzvlášť v čase, kedy sa nákaza šíri obrovskou rýchlosťou po celom svete a obetí dramaticky pribúda.

„Potvrdený COVID-19 u dieťaťa síce nemusí byť priamou príčinou, ale mohol veľmi zavážiť a oslabiť organizmus. Potom je to už len o tom, či sa telo dokáže s ochorením vyrovnať a zabojovať. Preto je dôležité, aby sme sa správali rozumne. Ak by sa vírus ako príčina smrti u tohto bábätka potvrdila, pôjde o doteraz najmladšiu obeť koronavírusu. Hoci zriedkavú, keďže posledné štúdie naznačovali, že infekciu zvládajú deti lepšie a ohrozenou skupinou sú najmä starší ľudia,“ povedal guvernér.

Iba 6% infikovaných detí malo ťažký priebeh

Podľa čínskych vedcov je zoznam detí, ktoré neprežili infekciu, veľmi krátky. Samostatný výskum uverejnený v časopise Pediatrics sledoval 2100 infikovaných detí v Číne, pričom zaznamenal iba jednu smrť. Nákaze podľahol 14-ročný chlapec. Štúdia ďalej zistila, že menej ako 6% infikovaných detí mali vážny priebeh.

Podobný prípad ohlásili aj minulý týždeň z Paríža, kde zomrela 16-ročná tínedžerka Júlia. Priebeh choroby bol spočiatku len mierny. Prvý test na prítomnosť COVID-19 jej vyšiel negatívny. Druhé testovanie však už bolo pozitívne a Júlia nákaze podľahla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jay Robert PritzkerNgozi Ezike