Koronavírus: Opatrenia na Slovensku sa opäť uvoľnili, najviac okresov je v oranžovej farbe (online)

Terasa, gastro, bratislava
Ľudia v uliciach Bratislavy si užívajú otvorené terasy v súvislosti so zlepšujúcou sa epidemiologickou situáciou na Slovensku. Foto: Ilustračné, SITA/Jana Birošová

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa naďalej výrazne zlepšuje. Do nemocníc prijímajú pod 50 ľudí denne, po dlhej dobe je ventilovaných menej ako sto pacientov.

Uvoľňujú sa intenzívne lôžka, obsadená je polovica z nich. Trend pokračuje poklesom okolo 20 % v rôznych indikátoroch, tempo poklesu tak zostáva približne rovnaké.

Viac o téme: Koronavírus

Od pondelka 31. mája sa zafarbenie Slovenska opäť zmenilo – máme tri červené okresy a 11 je ružových. Oranžovú farbu má 41 okresov a žltú 24 okresov Slovenska.  

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 31. mája do 6. júna

Červené okresy na Slovensku (3) – druhý stupeň varovania

 • Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto a Myjava

Ružové okresy na Slovensku (11) – prvý stupeň varovania

 • Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trenčín a Žilina.

Oranžové okresy na Slovensku (41) – druhý stupeň ostražitosti

 • Banská Bystrica, Brezno, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen

Žlté okresy na Slovensku (24) – prvý stupeň ostražitosti

 • Bratislava I.-V., Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Hlohovec, Komárno, Levoča, Lučenec, Malacky, Nitra, Partizánske, Poltár, Prievidza, Šaľa, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice a Zlaté Moravce
Covid automat
Zafarbenie okresov od 31. mája do 6. júna. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Od soboty 15. mája je na Slovensku zrušený núdzový stav. Od pondelka 17. mája sa zásadne zmenil COVID automat. Celé Slovensko už nie je v jedinej farbe a neplatia tak celonárodné opatrenia, ale uplatňujú sa rôzne pravidlá podľa farby každého jedného zo 79 okresov.

Orientáciu  v zložitej spleti podmienok a opatrení v jednotlivých regiónoch pomáha uľahčiť digitálny COVID automat, ktorý je prístupný z internetovej adresy automat.gov.sk pre mobilné zariadenia aj pre klasické počítače. 

Naďalej klesá počet prípadov. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 867 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (nedeľa – 31, sobota – 102, piatok – 148, štvrtok – 96, streda – 168, utorok – 190, pondelok – 132).

Klesá aj počet hospitalizovaných aj pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil 52 ľudí (nedeľa – 4, sobota – 4, piatok – 2, štvrtok – 13, streda – 8, utorok – 11, pondelok – 10).

Koronavírus, Slovensko, aktuálna situácia
Aktuálna situácia v súvislosti s koronavírusom na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • pondelok 31. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

17:45 Európska komisia (EK) v pondelok navrhla aktualizáciu odporúčania Rady o koordinácii obmedzení voľného pohybu v EÚ zavedených v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK na Slovensku.

Vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemickú situáciu aj na rýchlejšie očkovanie v Európskej únii (EÚ) EK navrhuje postupné zjednodušenie cestovných opatrení členských štátov, najmä pre držiteľov digitálneho COVID certifikátu. Tiež navrhuje aktualizáciu spoločných kritérií pre rizikové oblasti a zavedenie mechanizmu „núdzovej brzdy“.

Tá by mala umožniť rýchlu reakciu na potenciálnu obavu z výskytu nových variantov koronavírusu. Vo svojom návrhu EK predstavila aj osobitné ustanovenia o deťoch s cieľom zabezpečiť jednotu cestujúcich rodín, a harmonizovanie doby platnosti antigénových a PCR testov.

Komisia naďalej vyzýva členské štáty EÚ, aby zabezpečili hladké zavedenie COVID certifikátov do platnosti. Členské štáty môžu vydávať a uznávať certifikáty už pred 1. júlom, kedy vstúpi do platnosti príslušné nariadenie.

Trenčiansky kraj

16:52 V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) počas posledného májového víkendu zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 celkom 7 274 ľudí. Ako informovala vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Štefíková, od spustenia prevádzky dvoch vakcinačných centier zaočkovali už viac ako 50 000 ľudí.

Sobota bola vo vakcinačnom centre na trenčianskom výstavisku vyhradená na preočkovanie vakcínou AstraZeneca, podali ju 2 180 osobám. V nedeľu sa očkovalo vakcínou Pfizer/BioNTech, prvú dávku dostalo 1 246 ľudí a druhú dávku 458 ľudí.

„Na zimnom štadióne v Prievidzi sme počas soboty zaočkovali spolu 1 698 ľudí vakcínou Pfizer/BioNTech, pričom prvú dávku dostalo 698 z nich. V nedeľu sme pokračovali v očkovaní tou istou vakcínou a zaočkovali sme spolu 1 692 ľudí, prvou dávkou 599 a druhou 1 093,“ uviedla Štefíková.

16:00 Trenčiansky samosprávny kraj chce zaočkovať čo najviac ľudí. Preto vyzýva na spoluprácu mestá a obce o pomoc so zmapovaním záujmu o očkovanie tých občanov, ktorí ešte nie sú registrovaní cez objednávací systém NCZI a mali by záujem zaočkovať sa buď vo VKOC, v obci alebo priamo v domácom prostredí.

Košický kraj

14:58 Košický samosprávny kraj bude aj počas aktuálneho týždňa ako jediný na Slovensku očkovať každý deň v týždni. Veľkokapacitné očkovacie centrum na Ostrovského ulici v Košiciach bude otvorené nepretržite sedem dní. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Tí, ktorým ani po 11. týždni neprišla SMS s termínom na očkovanie druhou dávkou vakcíny od AstraZeneca, môžu prísť do očkovacieho centra aj bez termínu. Zdravotníci ich zaočkujú od stredy do piatka po 15:00. Kým v Košiciach sa bude naďalej očkovať vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca, v Spišskej Novej Vsi bude dostupná vakcína od Moderny. Veľkokapacitné očkovacie centrum v Michalovciach bude opäť v prevádzke, keď bude v čakárni alebo v náhradníckom systéme nahlásený dostatočný počet ľudí.

„V Michalovciach sme doposiaľ zaočkovali takmer 9-tisíc ľudí, ďalší využili možnosť zaočkovať sa v iných očkovacích centrách. Nakoľko evidujeme, že mnohí čakajú za ruskou vakcínou, v prípade, ak bude Sputnik V dostupný, očkovať ním chceme práve v tomto očkovacom centre. Konkrétny termín, od kedy budeme očkovať ruskou vakcínou, bude závisieť od rozhodnutia ministerstva zdravotníctva. Organizačne sme na očkovanie touto vakcínou pripravení,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košický samosprávny kraj si naďalej drží prvenstvo v počte očkovaní. K 30. máju podal už 139 660 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Aktuálne župa posilnila prevádzku výjazdovej očkovacej služby, zdravotníci navštívia tento týždeň 28 obcí a miest, v ktorých by mali zaočkovať najmenej 2 100 ľudí. Výjazdová očkovacia služba bude podávať vakcíny v okresoch Košice-okolie, Spišská Nová Ves, Rožňava, Trebišov aj Michalovce.

Košický samosprávny kraj zaočkoval prostredníctvom mobilného očkovania už 4 250 ľudí. Od budúceho týždňa by mal do obcí vyraziť aj očkovací autobus, v ktorom budú zdravotníci podávať vakcínu od spoločnosti Pfizer/BionTech. Po tom, čo kraj zaočkuje všetkých seniorov, ktorí sa prihlásili na očkovanie prostredníctvom mobilnej očkovacej jednotky, budú zdravotníci očkovať v tomto očkovacom autobuse aj ľudí z marginalizovaných komunít.

14:10 Slovensko do konca tohto roka zaplatí za pandémiu 5,6 miliardy eur, čo je približne 1 260 eur na dospelú osobu. Očkovanie jedného dospelého na Slovensku pritom stojí štát zhruba 40 eur. Najlepším spôsobom, ako znížiť náklady pandémie, je tak podľa Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) očkovanie. Jeho podpora z verejných zdrojov je zároveň najefektívnejšou pomocou domácej ekonomike.

Očkovanie je podľa ÚHP najvyššia hodnota za peniaze. Ako útvar podotkol na sociálnej sieti, nezaočkovanie obyvateľov predstavuje výrazné riziko nielen pre zdravie, ale aj výrazné riziko vysokých nákladov pre ekonomiku.

Aktuálne je na Slovensku zaočkovaných aspoň prvou dávkou 31 percent populácie, ale „čakáreň“ sa vyprázdňuje. Zároveň prevláda relatívne vysoká miera skepsy. „Negatívny vzťah k očkovaniu deklaruje vyše tretina ľudí, napriek tomu, že vakcíny sú bezpečné aj efektívne,“ upozornil ÚHP.

Útvar poukázal na niektoré zahraničné štúdie, ktoré odporúčajú využívať na podporu očkovania rôzne intervencie. Jednou z najefektívnejších možností je uvoľňovanie obmedzení pre zaočkovanú populáciu.

Podľa štúdie U.C.L.A 34 percent nezaočkovaných povedalo, že keby dostali finančný príspevok, pravdepodobne by sa dali zaočkovať. Ohio, New York, Maryland a Oregon ponúkajú vakcínu ako lístok do lotérie. Prvé odhady ukazujú, že lotéria v Oregone pomáha zvýšiť očkovanie.

Zlepšiť prístup môžu menšie očkovacie miesta v komunitných centrách či v práci. Pomôcť môže podpora zo strany neštátnych aktérov, napríklad náboženských autorít alebo zamestnávateľov.

Gastro

13:30 Slovenských podnikateľov pôsobiacich v gastro sektore trápi nedostatok zamestnancov. Po vyše roku protipandemických opatrení sa totiž stalo gastro v očiach zamestnancov rizikovým odvetvím, a tak po nich dopyt na trhu práce narastá.

„Mnohí podnikatelia sa museli rozlúčiť aj s dlhoročnými zamestnancami a čaká ich prijímanie nových. Podľa nášho prieskumu vyše 55 percent podnikateľov potrebuje prijať do svojich podnikov najmä kuchárov a čašníkov,“ povedala hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny.

Nábor nových zamestnancov je však podľa iniciatívy už od začiatku uvoľňovania obmedzení problematický, a to v mnohých krajinách. Nikto im totiž nevie garantovať, že pod vplyvom zhoršenej pandemickej situácie sa opäť podniky nezatvoria a nebudú prepustení.

„Obavy z tretej vlny pandémie sú pre všetkých, ktorí zháňajú nových zamestnancov doslova nočnou morou. Veľmi by sme potrebovali, aby štát vyslal jasný signál, že ak budeme nútení znova obmedziť podnikanie, že nás a našich kolegov podporí. Mnohí podnikatelia urobili prvé posledné, aby nemuseli prepúšťať. Verím, že ľudia sa do gastra vrátia, lebo bez nich to môžeme doslova zabaliť,“ doplnila podnikateľka Natália Haramiová.

Signatári iniciatívy Pomoc pre gastro dúfajú, že predovšetkým ministerstvo práce im v takomto prípade bude oporou. Rovnako je podľa iniciatívy stále aktuálna aj téma zníženia odvodového zaťaženia, ktoré je ďalším nástrojom ako pomôcť gastru, ktoré prechádza najhoršou ekonomickou krízou posledných desaťročí.

Stará Ľubovňa

12:25 V Ľubovnianskej nemocnici nie sú od piatku hospitalizovaní žiadni pacienti s ochorením COVID-19. Pre agentúru SITA to potvrdil jej riaditeľ Peter Bizovský. Nemocnica od utorka 1. júna obnoví operačné výkony v plnom rozsahu. Podľa riaditeľa sa vďaka uvoľneniu personálu podarí realizovať všetku operatívu, akútnu aj plánovanú, podľa poradovníkov.

Od júna bude obnovená aj činnosť oddelenia dlhodobo chorých. Keďže v jeho pôvodných priestoroch chce nemocnica zachovať COVID lôžka, dočasne sa bude nachádzať v priestoroch neurologického oddelenia. Od minulého týždňa funguje v bežnom režime aj prevádzka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie a neurologického oddelenia.

Okres Stará Ľubovňa však naďalej ostáva v prvom stupni varovania, teda v ružovej farbe, ako jeden z troch okresov na východe Slovenska.

Krompachy

12:14 Nemocnica Krompachy za prvé štyri dni prevádzky svojho očkovacieho centra zaočkovala takmer 400 registrovaných záujemcov. Vakcinačné centrum funguje od 25.mája a očkuje sa vakcínou Pfizer/BioNTech. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

,,Za prvé štyri dni sme v našom vakcinačnom centre zaočkovali prvou dávkou vakcíny 390 osôb. Najmladší zaočkovaný mal 16 rokov, najstarší 76 rokov. Sme radi, že od samého začiatku činnosti vakcinačného centra je jeho denná kapacita maximálne využívaná. Zaznamenali sme aj niekoľko menších kolapsových stavov bezprostredne po očkovaní, ale tieto boli bez problémov zvládnuté očkovacím tímom,“ hovorí riaditeľ Nemocnice Krompachy Miroslav Kraus.

Ako ďalej dodal, očkovanie je prioritou nemocnice a jediným spoľahlivým spôsobom, ako v regióne trvalo eliminovať výskyt koronavírusu.

Vakcinačné centrum sa nachádza priamo v nemocnici a otvorené je v pracovných dňoch. Od 1.júna je upravená prevádzková doba, očkuje sa od 8:00 do 15:00. Na očkovanie sa každý záujemca musí prihlásiť prostredníctvom webovej stránky korona.gov.sk.

Banská Bystrica

11:33 Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici sa po začatí vakcinácie proti COVID-19 rozhodla sledovať jej efektivitu u zaočkovaných zamestnancov.

Banskobystrický kraj

11:16 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prevádzkuje osem veľkokapacitných centier, v ktorých zaočkoval už viac ako 88-tisíc ľudí a v mobilných očkovacích jednotkách zaočkovali už viac ako 4 200 ľudí. Ako v pondelok na tlačovej besede k bilancii a ďalšiemu postupu v riešení pandémie uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter, veľkokapacitné centrá začne kraj v horizonte jedného až dvoch mesiacov zatvárať a je potrebné zvoliť ďalšiu stratégiu očkovania. Na ťahu je podľa neho Ministerstvo zdravotníctva SR, aby určilo postup, ako dosiahnuť potrebnú 70-percentnú zaočkovanosť.

Bratislavský kraj

10:25 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) hľadá dodávateľa výjazdovej očkovacej služby a služby zdravotníckeho dohľadu po očkovaní proti ochoreniu COVID-19.

Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). „Predmetom zákazky je zabezpečenie observácie (dohľadu, pozn. SITA) vykonávanej zdravotníckymi pracovníkmi po očkovaní v očkovacích centrách a zabezpečenie výjazdovej očkovacej služby pre región BSK,“ uvádza sa v oznámení. Zákazka je rozdelená na dve časti a celková predpokladaná hodnota je 1 422 710 eur bez DPH. Lehota na predkladanie žiadostí o účasť vo verejnej súťaži je do 28. júna.

Prvou časťou zákazky je zabezpečenie dohľadu vykonávaného zdravotníckymi pracovníkmi po očkovaní v očkovacích centrách BSK. Predpokladaná hodnota prvej časti zákazky je 661 440 eur bez DPH a dĺžka poskytovania služby je 24 mesiacov. Druhá časť zákazky je zabezpečenie výjazdovej očkovacej služby pre región BSK. Predpokladaná hodnota druhej časti je 761 270 eur bez DPH a dĺžka poskytovania služby je rovnako 24 mesiacov.

10:06 V nedeľu odhalili PCR testy 31 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 1 309 vzoriek. Počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesol o dvoch pacientov. Pribudlo viac ako 11-tisíc zaočkovaných prvou dávkou vakcíny. Potvrdili aj ďalšie štyri úmrtia na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

9:28 V piatich veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trnavským samosprávnym krajom (TTSK) od februára podali 130-tisíc vakcín proti ochoreniu COVID-19. Len za posledné štyri dni v nich bolo zaočkovaných takmer 21-tisíc ľudí.

Očkovacie centrá sú v prevádzke obvykle cez víkend, na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch sa očkovalo od štvrtka do nedele. „Vďaka kapacite piatich očkovacích centier môžeme očkovať nových záujemcov prvou dávkou vakcíny a zároveň podávať druhú dávku vakcín AstraZeneca a Pfizer/BioNTech,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

V Piešťanoch dostalo od štvrtka do nedele vakcínu Pfizer/BioNTech 5 865 ľudí. V Mestskej športovej hale v Trnave zaočkovali v sobotu a v nedeľu takmer 4 800 záujemcov. Očkovalo sa aj v stredných zdravotníckych školách v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici, v nedeľu v nich podávali druhú dávku vakcíny od AstraZeneca.

Počas týždňa v Trnavskom kraji očkovanie zabezpečujú nemocnice a polikliniky. Funguje aj župná výjazdová očkovacia služba, ktorá chodí za záujemcami o očkovanie do miest a obcí. „Túto možnosť využívajú ľudia, ktorí sa na očkovanie nevedia prihlásiť online. Zároveň takto chceme dostať vakcínu k ľuďom, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu dostať do niektorého z našich veľkokapacitných očkovacích centier,“ dodal Viskupič.

9:07 COVID automat od pondelka 31. mája opäť prefarbil Slovensko a zlepšenie epidemiologickej situácia prináša voľnejšie pravidlá na väčšine územia. Nový režim je aj na hraniciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Plošné testovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
 • nedeľa 30. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

15:33 Dáta bez pátosu navrhujú od pondelka 31. mája už aj 24 zelených okresov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:22 Tisíce demonštrantov nahnevaných na obmedzenia spojené s pandémiou v sobotu pochodovali pred sídlo Európskej únie v belgickom Bruseli. Keďže to bolo neoprávnené zhromaždenie, niektorí sa dostali do menších potýčok s miestnou políciou.

Dav sa pôvodne zhromaždil v bruselskom parku v rámci večierka proti belgickým pandemickým obmedzeniam, počas ktorého zúčastnení vyzývali Európanov, aby sa domáhali svojej slobody.

10:12 Na Slovensku pribudlo za sobotu 102 pozitívne testovaných na koronavírus. Laboratóriá vykonali 2 995 PCR testov. Počet hospitalizovaných pacientov sa opätovne znížil. V nemocniciach leží o 38 ľudí menej, celkovo 422. Potvrdili ďalšie štyri obete ochorenia COVID-19. V sobotu dostalo prvú dávku vakcíny 12 283 osôb. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Celoplošné testovanie, koronavírus, COVID-19
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
 • sobota 29. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

18:58 Vietnam objavil nový variant koronavírusu, ktorý je hybridom mutácií, ktoré sa prvýkrát vyskytli v Indii a vo Veľkej Británii. Minister zdravotníctva Nguyen Thanh Long v sobotu uviedol, že vedci identifikovali tento variant pri skúmaní genetickej výbavy vírusu u niektorých nedávno infikovaných pacientov.

17:36 Po mesiacoch prísnych pandemických opatrení mohli reštaurácie v Poľsku v piatok konečne privítať zákazníkov. Keďže v krajine evidujú neustály pokles nových prípadov ochorenia COVID-19 i súvisiacich úmrtí, gastronomickým prevádzkam povolili opäť otvoriť a využívať aj 50 % interiérovej kapacity.

Pre mnohých vlastníkov reštaurácií boli ostatné mesiace veľmi náročné. „Udržať všetko pohromade, aby sme to mohli teraz fungovať tak ako predtým, bola určite veľká výzva,“ uviedol Lukasz Kondradczyk, majiteľ jednej z varšavských reštaurácií.

Z opätovného otvorenia reštaurácií majú radosť aj zákazníci. „Bola som veľmi nešťastná, že tento lockdown trval tak dlho. Čakala som na túto chvíľu a som rada, že sme späť,“ povedala pre AP Joanna Miadzialec.

16:22 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odhaduje, že pre opatrenia na zmiernenie negatívnych následkov ochorenia COVID-19 poklesli jeho príjmy o viac ako 23,5 milióna eur.

Vyplýva to z návrhu záverečného účtu ministerstva školstva za rok 2020, ktorý vláda v stredu 26. mája vzala na vedomie. Rezort však v súvislosti s opatreniami proti COVID-19 vynaložil 52,6 milióna eur.

14:12 V juhočínskom meste Kuang-čou uzatvorili miestnu štvrť a nariadili jej obyvateľom, aby počas soboty nevychádzali z domu a nechali sa otestovať na prítomnosť koronavírusu mobilnými zdravotníckymi tímami.

12:57 Zamestnanci škôl sa od soboty (29. mája) budú môcť opätovne prednostne očkovať proti ochoreniu COVID-19. V tlačovej to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR). Očkovanie budú môcť absolvovať v rezortnom očkovacom centre vo vybraných dňoch. Rezort zároveň pripravuje výjazdové tímy na pokrytie celého Slovenska.

„Evidujeme ľudí, ktorí nemali tú možnosť sa zaočkovať, nestihli si vybrať termín, alebo mali nejaké zdravotné problémy,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS). MŠVVaŠ preto v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Vajnory otvorilo očkovacie centrum. To je prioritne určené pre chronicky chorých, pre zamestnancov so zdravotnými komplikáciami, ale aj pre všetkých ostatných zamestnancov škôl.

Zriaďovatelia alebo riaditelia škôl dostanú link s prihlasovacím formulárom, ktorý následne budú rozposielať zamestnancom škôl. Tí si budú môcť vybrať svoj preferovaný termín. Po registrácii im bude zaslaná SMS správa alebo email s pozvaním na očkovanie a ďalšie informácie ohľadom vakcinácie. V očkovacom centre v Dome kultúry Vajnory sa očkuje vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech vždy v utorok, stredu a sobotu v čase od 12:00 do 16:00.

Gröhling uviedol, že v prípade učiteľov mimo Bratislavy budú pracovníci ministerstva kontaktovať zriaďovateľov alebo riaditeľov v daných mestách a dohodnú si s nimi termín, kedy výjazdový tím príde do mesta. Prednostné očkovanie učiteľov a iných zamestnancov škôl fungovalo aj vo februári a marci, keď ho využilo viac ako 50-tisíc z nich.

10:30 Za piatok pribudlo na Slovensku 148 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá spolu vykonali celkovo 5 589 PCR testov. Počet hospitalizovaných pacientov sa znížil o 54, v nemocniciach tak naďalej ostáva 460 pacientov. Prvou dávkou vakcíny bolo v piatok zaočkovaných 12 966 osôb. Ochoreniu COVID-19 podľahli ďalšie dve osoby. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

10:00 Polícia bude aj po 31. máji naďalej pokračovať v kontrolách dodržiavania protipandemických opatrení na hraniciach Maďarskom, Rakúskou republikou, Českou republikou, Poľskou republikou aj na medzinárodných letiskách.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka. Režim na hraniciach tak ostane rovnaký aj po tom, ako vstúpi do platnosti nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva.

Čas výkonu kontrol sa podľa Slivku bude líšiť od veľkosti a intenzity premávky na jednotlivých hraničných priechodoch. Počet otvorených hraničných zostáva zatiaľ nezmenený. Na najbližšom stretnutí konzília epidemiológov sa bude rokovať o možnosti otvorenia ďalších hraničných priechodov v závislosti od vývoja epidemiologickej situácie v susedných krajinách.

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, Robert Michael/dpa/AP
 • piatok 28. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

Dánsko

17:20 Dánska vláda v piatok predstavila svoj digitálny „korona pas“. Ten umožní ľuďom cestovať do zahraničia a v rámci Dánska navštevovať kaderníctva, tetovacie salóny, stravovať sa v interiéroch reštaurácií a navštevovať iné miesta, kde je ho za potreby.

Aplikácia obsahuje QR kód a zelenú lištu, ak je osoba zaočkovaná dvoma dávkami vakcíny alebo nedávno mala negatívny test na koronavírus. Ľudia sa ňou pri vstupe na letiská, prístavy, vlakové stanice, či do kaderníctiev a reštaurácií budú musieť preukázať, prípadne si nechať naskenovať kód.

V niektorých prípadoch môžu ľudia dostať poštou tlačený certifikát, ktorý bude slúžiť na rovnaké účely ako aplikácia. Wammen poznamenal, že ak sa lišta v aplikácii zobrazí na červeno, neukáže dôvod prečo je to tak.

Comirnata

16:45 Európska lieková agentúra (EMA) povolila používanie vakcíny proti koronavírusu Comirnaty od konzorcia Pfizer-Biontech u mládeže vo veku od 12 do 15 rokov.

Na tlačovom brífingu to oznámili predstavitelia agentúry. Vakcínou sa zatiaľ očkujú ľudia od 16 rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Maďarsko

16:17 Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyzval Maďarov, aby sa zaregistrovali na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Spravil tak po výraznom spomalení jednej z najrýchlejších vakcinačných kampaní spomedzi 27 členských štátov Európskej únie (EÚ).

Orbánova vláda tiež vo štvrtok v súvislosti so spomalením očkovania oznámila, že plánujú iným krajinám požičať alebo darovať viac ako 140-tisíc dávok zo svojich nepoužitých zásob.

V piatkovom rozhlasovom rozhovore Orbán poznamenal, že tri milióny dospelých v krajine s takmer 10 miliónmi obyvateľov, sa ešte nedali zaočkovať. „Obávam sa, že sa vytvorí obraz, že sa (vakcíne) môžete vyhnúť. Faktom však je, že tento vírus len tak nezmizne … Skôr či neskôr si nájde každého,“ varoval.

Maďarská vláda plánuje darovať 100-tisíc dávok vakcín od firmy AstraZeneca africkému ostrovnému štátu Kapverdy. Ďalších 41-tisíc dávok očkovacích látok Pfizer-BioNTech zase požičajú Českej republike.

Poprad

15:29 Popradská nemocnica nemá už tretí deň po sebe na umelej pľúcnej ventilácii žiadneho pacienta. Agentúru SITA o tom informovala jej hovorkyňa Sylvia Galajda, podľa ktorej nemocnica naďalej eviduje zlepšenie v súvislosti s počtom hospitalizovaných s ochorením COVID-19.

Ešte pred týždňom tam mali troch pacientov na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a jedného pacienta na oddelení so špeciálnym režimom. Od stredy je OAIM prázdne. K dnešnému dňu majú v Poprade len jedného pacienta hospitalizovaného na oddelení so špeciálnym režimom. Nemocnica zároveň eviduje štyroch pozitívnych zamestnancov.

Galajda však poukázala na to, že návrat do pôvodného stavu je v zdravotníckom zariadení omnoho náročnejší ako v každodennom živote. „V týchto dňoch pracujeme na postupnom sťahovaní pôvodne vysťahovaných oddelení, a tiež na presúvaní novovzniknutých oddelení. Dávame do pôvodného stavu priestory, a to pri súčasnom zachovaní poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlila.

Ešte v marci hrozil nemocnici kolaps, keď fungovala na hranici svojich kapacít. Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou boli vtedy plné a zdravotnícki pracovníci zažívali najväčší nápor za celé trvanie pandémie ochorenia COVID-19. Situácia v súvislosti s pandémiou sa napokon zlepšila, uprostred mája tam preto povolili aj návštevy, avšak s obmedzeniami.

14:50 Iniciatíva Veda pomáha – COVID-19 požiadala vládu, aby zabezpečila počas leta dostatočný monitoring epidemickej situácie na Slovensku a zabránila tak nepozorovanému nástupu ďalšej pandemickej vlny. Vyzvali tiež na efektívne lokálne potlačenie ohnísk a odporučili promptné sekvenovanie vzoriek ľudí, ktorí sa infikovali v zahraničí. Slovensko by tak získalo včasnú informáciu o prichádzajúcich nových variantoch infekcie. V tlačovej správe o tom informoval hovorca iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 Richard Kollár.

„Odporúčame tiež pravidelný podrobný monitoring epidemickej situácie krajín, s ktorými máme silné väzby v pohybe osôb. Sú to naši susedia, Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko a najmä Ukrajina, ale aj Srbsko, Veľká Británia, Írsko a Nemecko, či obľúbené dovolenkové destinácie – Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Turecko, Španielsko, Maledivy a Egypt,“ uviedla iniciatíva s tým, že práve rýchla reakcia na zhoršujúcu sa situáciu v zahraničí pomohla pri prvej vlne na jar 2020.

Vedci a odborníci ďalej vyzvali vládu na čo najväčšie zaočkovanie obyvateľov Slovenska čo najbližšie k ich bydlisku pomocou výjazdových vakcinačných tímov a v čase, ktorý si občania sami vyberú. „Keďže mnohí dôverujú predovšetkým svojim obvodným lekárom, ktorí najlepšie vedia posúdiť ich zdravotný stav, odporúčame zaviesť možnosť sa očkovať priamo v ich ambulanciách,“ pokračovali. Pripomenuli aj dôležitosť štátnej očkovacej kampane, ktorá by počas leta nemala poľaviť.

„Zároveň žiadame vládu, aby v prípade, že sa schvália účinné antivirotické liečivá, zabezpečila v predstihu ich nákup. Veríme, že sa Slovensku podarí odvrátiť hrozbu ďalšej silnej pandemickej vlny a v septembri budú môcť všetci žiaci a študenti nastúpiť prezenčne do škôl, v nemocniciach bude pre všetkých plne dostupná zdravotná starostlivosť a naši umelci a podnikatelia nám budú môcť poskytovať v plnom rozsahu svoje umenie a služby,“ dodala iniciatíva Veda pomáha.

Iniciatíva tiež pripravila Letné pandemické desatoro, ktoré pre verejnosť počas nadchádzajúceho leta. V ňom vedci zdôrazňujú dôležitosť zaočkovania sa a snahu presvedčiť príbuzných, priateľov a známych dať sa zaočkovať. Vedci tiež odporúčajú tráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak domácu ekonomiku a kultúru.

„Do zahraničia cestujte, pokiaľ je to možné, iba zaočkovaní, keďže cestovanie zvyšuje riziko nákazy. Ak už cestujete, tak radšej iba do zelených krajín. Vyhnite sa výletným lodiam, plným rezortom s množstvami ľudí, pred leteckou dopravou uprednostnite cestu autom,“ vyzvali vedci.

Podľa desatora by ľudia mali chodiť na spoločenské udalosti ako svadby, oslavy, festivaly, športové podujatia alebo diskotéky len zaočkovaní. Stretávať by sa mali radšej vonku ako vnútri. „Ak ste z nejakého dôvodu nezaočkovaní, správajte sa obozretne (ruky-odstup-rúška-vetranie), aby ste sa vyhli infekcii a nešírili ju,“ uzavrela odporúčania iniciatíva.

Letné pandemické desatoro
Zdroj: Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19

Banská Bystrica

13:27 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) v Banskej Bystrici je k dnešnému dňu hospitalizovaných 10 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19.

Podľa webovej stránky nemocnice ich počet od začiatku mája klesol na štvrtinu, pričom dobrou správou je, že aktuálne žiaden z pacientov s týmto ochorením nie je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. V čase vrcholiacej epidémie si vyžadovalo podporu dýchania viac ako 20 pacientov s ochorením COVID-19.

Situácia v najväčšej nemocnici v Banskobystrickom kraji sa od začiatku mája vracia do normálu. „Zrušili sme už triedenie pacientov pred urgentom. Pacienti vstupujú automaticky na urgent a triáž sa robí na recepcii oddelenia urgentného príjmu,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje s tým, že na hospitalizáciu a na operáciu je stále potrebný PCR test.

Aktuálne má Rooseveltova nemocnica už len štyroch pozitívne testovaných zamestnancov a v karanténe nie je žiaden. V zariadení pokračuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom prvou dávkou už zaočkovali viac ako 37-tisíc ľudí a druhou viac ako 27-tisíc.

Facebook

12:50 Spoločnosť Facebook už nebude na svojich platformách odstraňovať príspevky s tvrdeniami, že vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 je ľudskej výroby. Vo svojom vyhlásení firma uviedla, že sa tak rozhodla na základe súčasných vyšetrovaní pôvodu COVID-19 a po konzultácii s odborníkmi v oblasti verejného zdravia.

Od začiatku pandémie Facebook menil, čo bude v spojitosti s ňou povoľovať a zakazovať. Vo februári oznámil, že zakáže viacero tvrdení, okrem iného aj to, že COVID-19 pochádza z čínskeho laboratória. Ďalšie sporné tvrdenia sa týkali napríklad falošných domnienok, že vakcíny nie sú účinné a že sú toxické.

„Pokračujeme v spolupráci so zdravotníckymi odborníkmi, aby sme udržali tempo s vyvíjajúcou sa povahou pandémie, a ako sa objavujú nové fakty a trendy, pravidelne aktualizujeme naše pravidlá,“ uviedol vo vyhlásení viceprezident Facebooku pre integritu Guy Rosen.

Vo svete rastie tlak na vyšetrovanie pôvodu pandémie, vrátane možnosti, že koronavírus je laboratórneho pôvodu. Americký prezident Joe Biden v stredu požiadal tamojšiu spravodajskú komunitu, aby „zdvojnásobila“ svoje úsilie pri vyšetrovaní pôvodu pandémie COVID-19.

Greenpass

12:05 Aplikáciu umožňujúcu cestovanie v rámci krajín Európskej únie (EÚ) by mali celoeurópsky spustiť 26. júna. Oznámili to ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), generálny riaditeľ Slovensko IT, a.s. Pavol Miroššay a poradca ministerky pred digitalizáciu Ján Hargaš.

Na piatkovej tlačovej konferencii predstavili prototyp aplikácie GreenPass, do ktorej si ľudia budú môcť uložiť prostredníctvom QR kódov potvrdenia o absolvovaní testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19, očkovania proti ochoreniu či prekonaní choroby. Aplikácia bude fungovať pre operačné systémy Android a iOS.

Okrem GreenPassu vyvinulo Ministerstvo pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu (MIRRI SR) aj aplikáciu OverPass. Tú budú mať k dispozícii štátne orgány, ako napríklad polícia.

Pri kontrole danej osoby si bude môcť naskenovať QR kód a tak jednoducho zistiť, či kontrolovaný má platný negatívny test, absolvoval očkovanie alebo v nedávnej dobe prekonal ochorenie COVID-19. Miroššay uviedol, že súčasný prototyp je na 90 percent zhodný s finálnou podobou aplikácie, ktorá bude spustená v júni.

Aplikácia rodičom umožní načítať si do nej aj QR kódy s potvrdeniami pre svoje deti. Na vývoji aplikácie spolupracuje MIRRI SR aj s Ministerstvom vnútra, ktoré bude zodpovedné za kontrolu občanov a Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré bude zodpovedné za riadenie dát v aplikácii a rovnako za koordináciu celého projektu.

MIRRI SR celkovo vyvinulo štyri aplikácie – oba druhy aplikácií pre oba operačné systémy. Celkové náklady na ich vývoj dosiahli sumu 150-tisíc eur. MIRRI SR bude pokračovať v testovaní aplikácie tak, aby ju mohla spustiť 26. júna.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Česko

11:28 Česká vláda na piatkovom mimoriadnom rokovaní rozhodla o ďalšom uvoľňovaní protipandemických opatrení. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz, podľa ktorého staronový minister zdravotníctva Adam Vojtěch oznámil, že od pondelka budú môcť otvoriť reštaurácie, bazény i diskotéky. Budú však musieť dodržiavať príslušné opatrenia, vrátane zákazu tanca.

Ministerstvo zdravotníctva zmierni od pondelka podmienky obmedzenia služieb pre rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu, podľa ktorého je plošné uzatváranie služieb protiprávne. „Nechcem ísť proti rozhodnutiu súdu,“ vyjadril sa po rokovaní vlády minister Vojtěch s tým, že nebyť rozsudku, bol by pri uvoľňovaní obmedzení opatrnejší. Ministerstvo však chce podľa neho na rozhodnutie súdu reagovať ústavou sťažnosťou.

Od pondelka môžu reštaurácie otvoriť aj svoje vnútorné priestory, za podobných podmienok, aké platia na terasách. Pri stole smú sedieť len štyria ľudia a budú povolené samotesty. Otvorené však môže byť bez živej hudby a tanca. Bez tanca sa pritom budú musieť zaobísť aj diskotéky, čo je podľa Vojtěcha z epidemického hľadiska logické. S režimovými opatreniami môžu otvoriť aj hudobné či spoločenské kluby a diskotéky, v ich prípade však nebudú stačiť samotesty a bude potrebné mať negatívny test priamo od zdravotníkov.

Otvoriť môžu aj vnútorné bazény, sauny či wellness. Bude však obmedzená ich kapacita. V bazénoch a na kúpaliskách bude podľa Vojtěcha nutná ochrana dýchacích ciest len pri vstupe alebo v oddychových zónach, nie vo vode. Ľudia sa pri vstupe to týchto prevádzok budú musieť preukázať negatívnym testom na koronavírus, ktorý podstúpili v oficiálnom odberovom centre, certifikátom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných 180 dňoch.

Prevádzku môžu obnoviť aj herne a kasína.

10:50 Viac ako 14 mesiacov po zavedení prvých karanténnych opatrení v súvislosti s pandémiou koronavírusu 47,6 percent ľudí odhaduje, že do dvoch rokov sa život na Slovensku vráti do normálu a bude ako pred koronakrízou. Ďalších 23 percent respondentov je skeptickejších a očakáva návrat do normálu v horizonte dvoch až piatich rokov. Až 25,8 percent respondentov si však myslí, že život na Slovensku už nikdy nebude taký, ako pred krízou spôsobenou koronavírusom.Vyplýva to z výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, na ktorom spolupracuje Slovenská akadémia vied (SAV), MNFORCE a Seesame. Deviatu vlnu prieskumu uskutočnili od 14. mája do 20. mája na vzorke tisíc respondentov. V tomto období výrazne klesali počty hospitalizovaných a uvoľňovali sa epidemiologické opatrenia.V tlačovej správe o tom informovala Michaela Lukovičová z agentúry Seesame.Odpoveď „život už nikdy nebude taký, ako predtým“ si častejšie vyberali ženy či ľudia, ktorí nie sú spokojní so svojím životom a respondenti, ktorí opisujú svoj zdravotný stav ako zlý. Túto možnosť si častejšie vyberali aj starší respondenti a respondenti nespokojní s postupom vlády pri zvládaní epidémie koronavírusu.

Aktuálny výskum položil aj otázky zisťujúce pretrvávajúcu opatrnosť respondentov pri návrate k aktivitám, ktoré môžu znamenať vyššie riziko nákazy ochorením COVID-19. Tieto otázky položili aj vo výskume uskutočnenom pred rokom v máji 2020.

Z porovnania vyplýva, že hoci bola pandémia po prvej vlne v máji 2020 na ústupe a opatrenia sa uvoľňovali tak, ako dnes, respondenti boli pred rokom jednoznačne opatrnejší. Kým v máji 2020 by od letu na dovolenku lietadlom kamaráta úplne alebo skôr odrádzali takmer dve tretiny respondentov (64,5 %), v máji 2021 by to bolo už len 37,4 percenta respondentov.

10:12 Za štvrtok pribudlo na Slovensku 96 osôb pozitívne testovaných na koronavírus. Laboratóriá vyšetrili 4 182 vzoriek. Počet hospitalizovaných pacientov sa znížil o 36 na 514. Potvrdili aj ďalších 13 obetí ochorenia COVID-19. Vo štvrtok dostalo prvú dávku vakcíny takmer 21-tisíc osôb. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Prešovský kraj

9:45 Počas najbližších štyroch dní je Prešovský samosprávny kraj (PSK) vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách pripravený zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 celkovo 13 900 ľudí. Výjazdová očkovacia služba PSK zaočkuje v najbližších dňoch ďalších takmer 1 200 ľudí v 17 obciach kraja.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, kraj pokračuje v očkovaní v štyroch veľkokapacitných centrách v Prešove, Poprade, Humennom a Starej Ľubovni. Z 13 900 vakcín je viac ako 10-tisíc určených na preočkovanie. V Starej Ľubovni sa očkuje po týždňovej prestávke. V piatok 28. mája a tiež v pondelok 31. mája sa tu bude očkovať druhou dávkou vakcíny konzorcia Pfizer/BioNTech. Centrum má k dispozícii pre oba dni po 390 vakcín. V Prešove budú tento víkend očkovať čakateľov na preočkovanie vakcínou od konzorcia AstraZeneca. Jej druhú dávku by tu malo dostať 6-tisíc ľudí.

V Poprade budú očkovať nielen počas dvoch víkendových dní, keď je pripravených 3 200 vakcín Pfizer/BioNTech, ale po prvýkrát tiež v pracovný deň, teda v pondelok 31. mája. V tento deň je pripravených 920 vakcín AstraZeneca na preočkovanie. V Humennom sú pripravení počas tohto víkendu zaočkovať 3 000 ľudí vakcínou Pfizer/BioNTech, z toho 2 318 dostane druhú dávku tejto vakcíny. V Bardejove aktuálne ostáva veľkokapacitné centrum dočasne zavreté. Záujem v regióne totiž aktuálne nepokrýva stanovené minimálne kvóty potrebné pre jeho prevádzku.

Súbežne s očkovaním vo veľkokapacitných centrách bude fungovať aj výjazdová očkovacia služba. Tá vyštartuje v sobotu 29. mája do Hlinného, Vyšného Žipova, Terne, Záhradného, Demjaty, Tulčíka, Čirča, Plavča a Ľubotína. Zaočkovať v nich majú spolu 663 ľudí nad 60 rokov veku, imobilných a ťažko zdravotne postihnutých. V nedeľu 30. mája bude pokračovať mobilné očkovanie v Lukáčovciach, Závade, Kurime, Hažlíne, Podolínci a Spišskej Belej. Vakcínu v týchto obciach dostane 385 ľudí. Naplánované je výjazdové očkovanie aj v pondelok 31. mája, a to v Plavnici a Kyjove, kde zdravotnícke tímy zaočkujú spolu 110 ľudí.

Prešovský samosprávny kraj doteraz vo svojich centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby využil 98 659 vakcín. Zriadil tiež jednodňové očkovacie centrum v Medzilaborciach, kde v stredu 26. mája zaočkoval 752 ľudí vakcínou Pfizer/BioNTech.

9:07 Česká republika, Maďarsko a Rakúsko budú uznávať slovenské očkovacie certifikáty.

Informovalo o tom v tlačovej správe ministerstvo zahraničných vecí a doplnilo, že v prípade Rakúska je však možné do krajiny vstúpiť iba s platným certifikátom o zaočkovaní s vakcínami registrovanými európskou agentúrou EMA, respektíve Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). V takom prípade slovenskí občania nebudú potrebovať testy alebo potvrdenie o prekonaní COVID-19.

„Tí občania, ktorí budú očkovaní vakcínou Sputnik V, budú pri vstupe do Rakúska naďalej podliehať platným obmedzeniam, teda budú sa musieť preukázať testom, respektíve doložiť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19,“ uviedol minister zahraničia Ivan Korčok (nom. SaS). Dodal, že Rakúsko bude uznávať aj WHO schválenú čínsku vakcínu Sinopharm.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Plošné testovanie v okrese Nitra
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.
 • štvrtok 27. mája

20:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

19:10 Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) zverejnil vyhlášku, ktorá upravuje režim na hraniciach, takzvaný cestovný semafor. Tá upravuje karanténne opatrenia pre osoby vstupujúce z krajiny v zelenom, červenom a čiernom systéme.

Pre príchod zo všetkých krajín platí povinnosť registrovať sa na ehranici a povinnosť vedieť sa preukázať potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území SR.

Ak sa po návrate zo zahraničia u niekoho objavia príznaky ochorenia COVID-19, je povinný to ohlásiť svojmu lekárovi. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilinský kraj

16:55 Žilinský samosprávny kraj otvoril v Žiline v Strednej odbornej škole podnikania novú epidemiologickú ambulanciu. Pôsobí tu zdravotnícky tím, ktorý v týchto dňoch očkuje náhradníkov a následne poskytne možnosť zaočkovať sa aj ostatným.

Košice

15:53 Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice spúšťa od júna plánované operácie. Umožňuje to mimoriadne zlepšenie epidemickej situácie. S ochorením COVID-19 je hospitalizovaných od 20 do 25 pacientov. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

„Už od začiatku mája sú obe naše pracoviská, na Tr. SNP 1 aj na Rastislavovej 43, k dispozícii všetkým pacientom. Nemocnica v súčasnosti funguje v bežnej necovidovej prevádzke, ktorú sme tu mali naposledy v lete minulého roka,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno – preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Väčšina reprofilizovaných pracovísk, kliník, oddelení a ambulancií v areáli na Rastislavovej 43 sa od mája vrátila k svojej pôvodnej činnosti. „Od júna spúšťame aj plánované operácie. V máji sme začali s operačnými zákrokmi v akútnych prípadoch, teda pokiaľ išlo o neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol Paulo.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s výskytom ochorenia SARS-CoV-2 sa v júni ruší prevádzka povinného triediaceho centra pre pacientov, takzvaná centrálna triáž, ktorú doposiaľ pacienti povinne absolvovali na Rastislavovej 43 pri vstupe do XIX. pavilónu, ako aj na Triede SNP 1 pred vstupom na Oddelenie urgentného príjmu. Od júna budú všetky medicínske pracoviská triediť pacientov vo vlastnej réžii.

Antigénové testovanie

14:25 Ministerstvo zdravotníctva SR nechce komentovať, koľko sa doteraz vynaložilo na antigénové testovanie a koľko sa ešte vynaloží. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová neodpovedala na otázku agentúry SITA, koľko už štát zaplatil za mobilné odberové miesta (MOM) a dokedy ich plánuje financovať.

„Testovanie bolo v čase vážnej epidemickej situácie účinnou prevenciou na zachytenie vírusu u bezpríznakových ľudí. Tým sa eliminovalo jeho ďalšie nekontrolovateľné šírenie a chránilo sa zdravie a životy ľudí,“ uviedla.

Hovorkyňa rezortu znovu pripomenula, že sa sieť tzv. MOMiek už mierne okresala, skončilo približne 116 miest. „Chceme sieť MOM v budúcnosti nastaviť v takom rozmere, aby sme v prípade zhoršenia situácie mohli testovanie ľuďom zabezpečiť. Víziou je spojenie antigénového a PCR testovania v jednej MOM. Aktuálne majú antigénové MOM zmluvy platné do 30. júna,“ zopakovala Eliášová.

Rezort aktuálne analyzuje aj možnosti skríningu odpadových vôd a následného PCR testovania, ktoré by umožnilo v predstihu lokalizovať ohniská vírusu a nastavovať opatrenia. Regionálne úrady verejného zdravotníctva už monitoring odpadových vôd robia a podľa ministerstva sa javí ako účinný nástroj. Testovanie sa bude pri zhoršení epidemickej situácie a prípadného vzniku ohniska realizovať aj na konkrétnych školách či vo veľkých podnikoch.

Koronavírus, mobilné odberové miesto
Foto: ilustračné, SITA/Ľudovít Vaniher

Sanofi a GlaxoSmithKline

13:17 Farmaceutické firmy Sanofi a GlaxoSmithKline spustili rozsiahly test svojej potenciálnej vakcíny proti koronavírusu, ktorej výroba sa podľa ich slov začne o niekoľko mesiacov. Štúdia zahŕňa 35-tisíc dospelých dobrovoľníkov zo Spojených štátov, Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. V rámci nej otestujú formuly očkovacej látky proti pôvodnému koronavírusu, ktorý sa šíril z čínskeho mesta Wu-chan, a variantu, ktorý po prvý raz identifikovali v Juhoafrickej republike.

Ak bude štúdia úspešná, regulačné orgány by mohli schváliť použitie vakcíny v posledných troch mesiacoch tohto roka. „Výroba sa začne v nadchádzajúcich mesiacoch, aby umožnila rýchly prístup k vakcíne, ak ju schvália,“ uviedli spoločnosti vo vyhlásení.

Už skôr počas mája firmy uviedli, že ich kandidát na vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyvolal v predbežných skúškach silnú imunitnú odpoveď u všetkých vekových skupín dospelých. Po dvoch dávkach látky mali zaočkované osoby preukázateľné protilátky podobne ako ľudia, ktorí sa z choroby zotavili. To podporilo optimizmus, že očkovacia látka od týchto firiem by sa mohla ešte tento rok zapojiť do globálneho boja proti pandémii koronavírusu.

Regulačné orgány vo svete schválili viacero vakcín proti COVID-19, odborníci však varujú, že je ich pre globálny boj s pandémiou zapotreby viac. Pandémia si vyžiadala už viac ako 3,4 milióna mŕtvych a podpísala sa aj pod ekonomické krízy vo svete.

12:36 Cyperské zdravotnícke úrady v stredu vydali odporúčanie, aby osoby mladšie ako 50 rokov používali vakcíny proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna založené na novšej technológii mRNA.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že rozhodnutie padlo po väčšinovom odporúčaní skupiny vedeckých poradcov pre ochorenie COVID-19, ktoré nasledovalo po „správach o závažných udalostiach týkajúcich sa krvných zrazenín“. Neuviedlo však ďalšie podrobnosti.

Cyperské médiá podrobne informovali o smrti 39-ročnej ženy, údajne na následky krvácania do mozgu, asi dva týždne po tom, čo dostala dávku vakcíny AstraZeneca. Dosiaľ sa však nepotvrdilo, či malo očkovanie touto látkou nejakú spojitosť s jej smrťou.

Poradný orgán ministerstva tiež jednomyseľne rozhodol, že ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny AstraZeneca a nezaznamenali vážnejšie vedľajšie účinky, ako sú napríklad krvné zrazeniny, musia dostať aj druhú dávku tejto vakcíny. Podľa ministerstva „je to obzvlášť dôležité pre ich ochranu pred ochorením COVID-19 a jeho rôznymi mutáciami“. Podľa poradného orgánu je minimálna možnosť, že sa u zaočkovanej osoby po druhej dávke vyskytne krvná zrazenina.

Cyperskí zdravotnícki predstavitelia tvrdia, že predovšetkým vďaka urýchlenej vakcinačnej kampani sa miera infekcie na Afroditinom ostrove rapídne znížila. Prvú dávku vakcíny už dostalo približne 50,4 % populácie, kým 23,7 % občanov je už úplne zaočkovaných.

11:30 Z bývalých zamestnancov a zamestnankýň cestovného ruchu či gastra sú dnes predavači a predavačky či výrobná pracovná sila. Väčšina z nich si vie predstaviť, že by sa vrátili späť, motivovali by ich však k tomu nové podmienky, ako sú vyšší plat a istota pracovného miesta.

Ukázal to prieskum spoločnosti Profesia, do ktorého sa v období od 18. mája do 24. mája tohto roka zapojilo 492 respondentov. Išlo najmä o ľudí, ktorí majú za posledný rok skúsenosť s prácou v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve. Spomedzi respondentov bola iba približne desatina bez skúsenosti s prácou v sektore.

Najväčšia časť ľudí, ktorá v tomto sektore pracovala, je dnes stále bez zamestnania. Takúto odpoveď zaznačilo až 36 percent respondentov. Približne 31 percent ľudí v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve stále pracuje. Naopak, takmer štvrtina potvrdila, že po tom, čo o prácu prišla, si našla nové zamestnanie inde.

Keď ľudia v odvetví za posledný rok zmenili alebo prišli o prácu, pri 63 percent prípadoch to bolo pre pandémiu. Najčastejším dôvodom bola úplne zatvorená prevádzka alebo zníženie personálu. Takmer polovica bývalého personálu, ktorý dnes pracuje inde, našla svoje uplatnenie v obchode a vo výrobe. Bývalí zamestnanci a zamestnankyne hotelov či reštaurácii pracujú dnes často aj v službách, administratíve, doprave či klientskej podpore.

K návratu väčšinu bývalých zamestnancov cestovného ruchu, gastra a hotelierstva do tohto sektora by dokázali motivovať vyšší plat a istota pracovného miesta. Treťou najčastejšou odpoveďou boli lepšie pracovné podmienky. Na ďalšej priečke však zamestnanci poukázali aj na nečestné praktiky niektorých zamestnávateľov, ktorí na zmluve priznávajú iba časť mzdy a ostatné financie dávajú pracovníkom „na ruku“. Takmer 40 percent respondentov, ktorí pracovali a dnes už nepracujú v tomto sektore, uviedlo, že na návrat späť by ich motivovalo práve prehľadné odmeňovanie, ktoré je zakotvené v zmluve.

Výsledky prieskumu podľa Profesie prichádzajú v čase, keď uvoľňovanie opatrení na Slovensku výrazne zvýšilo počet pracovných ponúk v tomto sektore. Zamestnávatelia uverejnili od 1. do 25. mája tohto roka 1 154 pracovných ponúk. Oproti počtu inzerátov za celý prvý štvrťrok tohto roka ide takmer o dvojnásobné číslo.

10:06 Na Slovensku pribudlo 168 nakazených koronavírusom. Laboratóriá pritom za stredu vykonali 4 977 PCR testov. Počet hospitalizovaných pacientov sa opätovne znížil. V nemocniciach leží o 20 ľudí menej, celkovo 550. Potvrdili však ďalších osem obetí ochorenia COVID-19. V stredu dostalo prvú dávku vakcíny takmer 17-tisíc osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

KORONAVÍRUS: Odberné miesto na testovanie COVID 19
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.
 • streda 26. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

Lomnička

18:25 Obyvateľov obce Lomnička pri Starej Ľubovni čaká počas nasledujúceho víkendu antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude priamo v dedine. Pozitívne prípady tam mávajú pravidelne od konca januára. Ako pre agentúru SITA povedala regionálna hygienička Mária Mancalová, k stredu 26. mája evidovali v obci 18 pozitívnych osôb a v karanténe je 83 ich úzkych kontaktov.

V Lomničke s približne 3 200 obyvateľmi, prevažne Rómami, sa viac ako tri mesiace nedarí uhasiť ohnisko nákazy koronavírusom. Celoplošné skríningové testovanie koncom januára tam odhalilo množstvo nakazených. Problém so šírením ochorenia sa tam doteraz vyriešiť nepodarilo.

Celkovo sa však v okrese Stará Ľubovňa situácia zlepšuje, nachádza sa v prvom stupni varovania, teda v ružovej farbe. „Postupne evidujeme pokles počtu pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19,“ poznamenala regionálna hygienička. V minulom týždni bolo potvrdených antigénovými testami 27 pozitívnych prípadov, pričom miera pozitivity bola na úrovni 0,80 percenta. PCR testy odhalili štrnásť pozitívnych, miera pozitivity tak dosiahla 5,09 percenta.

Prešovský kraj

17:30 Prešovský samosprávny kraj v stredu spustil vlastný registračný portál pre čakateľov na očkovanie a preočkovanie. Kraj chce takto uľahčiť a zefektívniť prístup pre záujemcov o vakcínu. Webový portál je určený ľuďom, ktorí na termín podania prvej alebo druhej dávky vakcíny čakajú neprimerane dlhý čas.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, spustením registračného portálu psk-ockovanie.sk kraj reaguje na aktuálnu situáciu v očkovacej stratégii na Slovensku. V rámci nej sa k preočkovaniu vakcínou od konzorcia AstraZeneca nedostávajú ľudia, ktorým plynie viac ako 11 týždňov od podania prvej dávky vakcíny. Zároveň je určený ľuďom, ktorí sú v štátnej čakárni na očkovanie prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 registrovaní už dlhší čas.

„Prijímame dennodenne desiatky telefonátov a občianskych dopytov, vidíme problémy s registráciou v štátnej čakárni, preto konáme. Touto novou iniciatívou chceme uľahčiť prístup obyvateľov k očkovaniu a zefektívniť jeho proces vo svojich veľkokapacitných centrách, ktoré sme na tento účel zriadili,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Nový portál ponúka dve sekcie. Prvou je registrácia na podanie druhej dávky vakcíny AstraZeneca pre čakateľov, ktorí sú za deklarovanou lehotou na preočkovanie, čo je 10 až 12 týždňov, a doteraz nedostali pozývaciu SMS zo štátnej čakárne. Cez tento portál im bude pridelený najbližší možný termín na preočkovanie.

Druhou sekciou je takzvaná náhradnícka registrácia pre záujemcov o očkovanie z Prešovského kraja, ktorí sú dlhší čas prihlásení v štátnej čakárni na očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech, pričom aktuálne je registrácia pre túto vakcínu otvorená pre ľudí od 16 rokov veku.

„Nový portál má slúžiť aj ambulantným lekárom, v spolupráci s ktorými doteraz fungovalo nahlasovanie náhradníkov na očkovanie podľa platnej vyhlášky rezortu zdravotníctva, najmä pacientov s diagnózami a presne vyšpecifikovanými ochoreniami. Tento rezervačný systém pre náhradníkov sa v týchto dňoch zlúčil s registračným mechanizmom psk-ockovanie.sk. Po novom tak už bude môcť lekár pacienta prihlásiť na očkovanie priamo cez tento registračný portál,“ vysvetlil vedúci Odboru zdravotníctva PSK Jozef Tekáč.

V záujme zefektívnenia očkovania vo vakcinačných centrách prešovskej župy už začali aj s vydávaním dvojjazyčných dočasných certifikátov o očkovaní v slovenskom a anglickom jazyku. Administratívne tímy ich príležitostne vytlačili aj občanom, ktorí boli očkovaní v skorších termínoch a o toto potvrdenie požiadali.

„Od pondelka 24. mája už Národné centrum zdravotníckych informácií na vládnom portáli korona.gov.sk sprístupnilo formulár, kde môžu občania očkovaní pred 22. májom spätne požiadať o dvojjazyčný elektronický certifikát k očkovaniu. Certifikát by mali dostať e-mailom, osobne navštíviť veľkokapacitné očkovacie centrá za týmto účelom tak nie je potrebné,“ dodal Tekáč.

Doplnil, že ide len o prechodné riešenie, keďže podľa informácií z ministerstva zdravotníctva by mal byť na prelome júla a augusta pre očkovaných dostupný spoločný celoeurópsky certifikát (tzv. green pass).

16:56 Česká republika a Rakúsko už čoskoro umožnia uznávanie slovenských certifikátov o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS).

„Máme prvé indikácie, nie ešte oficiálne, napríklad z Českej republiky a Rakúska, ktoré hovoria, že tieto krajiny rýchlo spracujú naše žiadosti o uznávanie certifikátov tak, aby naši občania s certifikátmi mohli cestovať do týchto krajín a mať tie výhody, aké majú občania týchto krajín, ktorí sú už zaočkovaní,“ povedal minister. Dodal, že o vzájomné uznávanie certifikátov Slovensko požiadalo aj ďalšie krajiny.

Šéf slovenskej diplomacie povedal, že slovenské certifikáty nie sú úplne „bianco šekom“. Upozornil, že napríklad ČR podľa svojej vyhlášky vpustí do krajiny cudzincov až po 22 dňoch od očkovania, Chorvátsko zas bude uznávať vstup až 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny. Korčok ozrejmil, že tieto informácie postupne zverejnia na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Minister pripomína, že vzájomné uznávanie certifikátov jednotlivými krajinami je len dočasným riešením do 28. júna, keď bude v platnosti spoločný európsky certifikát. Slovensko a okolité krajiny tak chcú umožniť svojim občanom, ktorí sú zaočkovaní, cestovať o niečo skôr.

Sputnik V

16:32 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský by sa nedal očkovať ruskou vakcínou a neodporučil by to ani svojim známym. Uviedol to na stredajšej tlačovej konferencii. Ľudí, ktorí sa nechajú touto vakcínou zaočkovať, budú podľa jeho slov kontrolovať.

Minister k tomu ešte vydá usmernenie pre praktických lekárov. Zatiaľ nie je jasné, kde sa bude Sputnikom V očkovať, podľa Lengvarského by však malo byť očkovanie touto vakcínou dostupné po celom Slovensku.

Minister predpokladá prípadné nežiaduce účinky po očkovaní Sputnikom V rovnaké, ako u AstraZenecy, pretože ide o rovnaký typ vakcíny. Zodpovednosť za nežiaduce účinky aj po očkovaní ruskou vakcínou preberá štát. Ľudia budú zároveň, rovnako ako pri každom očkovaní, podpisovať informovaný súhlas.

Sputnik V je podľa inštrukcií z ruskej strany určený pre osoby od 18 do 60 rokov. Medzi prvou a druhou dávkou by mal byť rozdiel 28 dní.

16:11 Na Slovensku sa zvýšil počet zaočkovaných osôb aspoň prvou dávkou o 12 %. U populácie od 16 rokov je zaočkovanosť 34 %, u ľudí nad 70 rokov je to 65 %.

Regionálne je však naďalej zaočkovanosť veľmi rozdielna a rozdiely sa podľa riaditeľa Inštitútu zdravotných analýz postupne prehlbujú. „Najvyššia zaočkovanosť je na západnom Slovensku, primárne v okolí Bratislavy,“ povedal s tým, že zaočkovaných prvou dávkou vakcíny je tam približne 40 % populácie. Ako podotkol, sú však aj okresy, kde je zaočkovanosť na úrovni 16 %.

V čakárni na očkovanie je bez termínu na prvú dávku približne 150-tisíc ľudí, počet tak klesol z počtu 225-tisíc čakateľov. Aj keď sa očkuje približne 20-tisíc ľudí denne, stále do čakárne pribúdajú noví záujemcovia o očkovanie. „Najväčší záujem je na západnom Slovensku, v každom z okresov sú tisíce ľudí, ktorí ešte čakajú na termín,“ uviedol Mišík. Zároveň dodal, že na východnom Slovensku je čakateľov výrazne menej.

Očkovanie, Slovensko
Vývoj zaočkovanosti na Slovensku podľa okresov. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

15:48 Systém voľného výberu vakcín by mal fungovať najneskôr 7. júna. Zaradiť do tohto systému sa má po novom aj ruská vakcína Sputnik V.

Do očkovacej stratégie plánuje rezort zdravotníctva opätovne doplniť aj vakcínu AstraZeneca, závisieť to však bude od jej dodávok v ďalších týždňoch.

Aktuálne totiž prišlo množstvo, ktoré takmer presne vystačí pre ľudí, ktorí čakajú na očkovanie druhou dávkou. „Necháme na ľudí, akú vakcínu si vyberú,“ povedal na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

15:20 Epidemická situácia je naďalej veľmi priaznivá. Pokles v kľúčových indikátoroch sa oproti minulému týždňu ešte zrýchlil. Hospitalizovaných je menej ako 600 pacientov, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 63 osôb.

V počte hospitalizovaných sa nemocnice blížia ku kapacitám štandardných infekčných lôžok. Do nemocníc prijímajú približne 30 pacientov denne, čo je menej ako jedna desatina v porovnaní s vrcholom tejto vlny pandémie. Na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík.

čísla, koronavírus
Aktuálne čísla v súvislosti s koronavírusom na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Nový COVID automat

14:40 Práce na novom COVID Automatu finalizujú. Ako po stredajšom rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, mal by platiť čo najskôr a Slovensko by sa ním malo riadiť aj počas prípadnej tretej vlny.

„Vyzerá to, že sa dohodneme na všetkých bodoch. Budeme informovať, keď to bude finálne. Speje to dobrou cestou,“ uviedol Sulík. Zároveň zdôraznil, že v nasledujúcom období bude nesmierna dôležitá kontrola hraníc. Je podľa neho nutné zriadiť na hraničných priechodoch MOMky a zároveň sfunkčniť ekaranténu.

Sputnik V

13:58 Vláda v stredu odsúhlasila používanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dostal za úlohu umožniť očkovanie touto vakcínou v počte do 200-tisíc dávok, a to do 7. júna.

Zároveň má vydať záväzné usmernenie. To má zabezpečiť, že všetci občania, ktorým bola podaná vakcína Sputnik V, budú v prípade výskytu potenciálnych vedľajších účinkov okamžite lekárom manažovaní v súlade s odbornými odporúčaniami.

V materiáli, ktorý schválila vláda, sú uvedené aj riziká k bezpečnosti, účinnosti a ku kvalite vakcíny. Materiál tiež obsahuje tabuľku aj s vyhodnotením laboratórnych výsledkov zo Slovenska. „Stále existuje nezanedbateľné množstvo občanov, ktorí deklarujú, že sa budú očkovať iba vakcínou Sputnik V,“ podotklo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Sputnik V
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Žilinský kraj

13:42 Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) sa dohodol so zástupcami trojice liečebných kúpeľov v kraji na špeciálnom programe postcovidových pobytov pre zdravotníkov. Zamestnanci nemocníc budú môcť využiť cenovo zvýhodnené regeneračné pobyty v Turčianskych Tepliciach, Lúčkach a Rajeckých Tepliciach. Informovala o tom hovorkyňa ŽSK Lucia Lašová.

Spoluprácu na župnom programe potvrdili predstavitelia kúpeľov dnešným podpisom memoranda s ŽSK. „Veľmi ma potešila ústretová reakcia kúpeľov na našu iniciatívu. Aj prostredníctvom tejto aktivity sa chceme poďakovať pracovníkom prvej línie a poskytnúť im benefit za vynaložené úsilie v prospech celej spoločnosti,“ poznamenala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

V prvej fáze je program zameraný na pracovníkov v nemocniciach, pričom využiť ho budú môcť nielen lekári a sestry, ale všetci pracovníci. „Všetci pracovníci v nemocniciach plnia kľúčové úlohy. Bez sanitárok, upratovačiek, kuchárok, údržbárov a všetkých nevyhnutných profesii by ani zdravotníci nemohli vykonávať svoju prácu,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková.

Ako ďalej doplnila, možnosť načerpať nové sily v kúpeľoch nie je vyhradená len pre zamestnancov župných nemocníc, pretože krajská samospráva vyrokovala rovnaké podmienky aj pre štátne nemocnice. V ďalšej fáze kraj plánuje rozšíriť program aj na ambulantný sektor.

Cestovný semafor

12:56 Úlohou cestovného semaforu je rizikový monitoring hraníc počas pandémie COVID-19 a tiež epidemiologické zabezpečenie vstupu na územie SR tak, aby sa predišlo zbytočnému riziku opätovného zavlečenia nákazy. Vyplýva to z materiálu Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý na dnešnom rokovaní schválila vláda. Do platnosti vstúpi v pondelok 31. mája.

Cestovný semafor umožňuje ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácií v krajinách sveta, ktoré delí na zelené, červené a čierne krajiny. Súčasne poskytuje jednoduché, zrozumiteľné, cielené a vykonateľné epidemiologické opatrenia v podobe karanténnych a diagnostických nástrojov.

Tie sú podľa materiálu nastavené tak, aby čo naviac motivovali k cestovaniu po zelených krajinách a odrádzali od návštevy do čiernych krajín, kde existuje vážne riziko zavlečenia nových a nebezpečných mutácií.

Zelené krajiny sú tie, v ktorých je epidemická situácia priaznivá, patria sem všetky krajiny Európskej únie bez rozdielu na epidemickú situáciu. Červené krajiny sú definované nepriaznivou epidemickou situáciou, kde je 14-dňová miera infekčnosti vyššia ako 50 na 100-tisíc obyvateľov, alebo sa tam epidemická situácia rýchlo zhoršuje.

Čierne krajiny sú definované výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov SARS-CoV-2 s výnimkou takzvaného britského variantu. Pod túto definíciu aktuálne spadajú štáty ako Brazília, India či Juhoafrická republika.

Ďalej sa sem radia krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými alebo nekvalitnými dátami. Pod túto definíciu spadajú mnohé zámorské mikroštáty alebo väčšina krajín afrického kontinentu. Úrad verejného zdravotníctva SR bude prostredníctvom pravidelných vyhlášok precizovať červené a čierne krajiny pre potreby pravidelných cestujúcich, takzvaných pendlerov.

Cestovanie, koronavírus
Cestovateľský semafor by mal uľahčiť presun ľudí medzi krajinami. Foto: ilustračné, SITA/AP.

USA

12:31 Americký minister zdravotníctva vyzval Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby zabezpečila transparentnosť ďalšej fázy vyšetrovania pôvodu koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Xavier Becerra na stretnutí ministrov WHO povedal, že medzinárodní experti by mali mať povolené vyhodnotiť zdroj koronavírusu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

„Pandémia COVID-19 nás obrala nielen o rok života, ale stovky miliónov životov. Druhá fáza štúdie o pôvode covidu musí byť spustená s referenčným rámcom, ktorý je transparentný, vedecky podložený a dáva medzinárodným expertom nezávislosť na úplné vyhodnotenie zdroja vírusu a prvých dní prepuknutia nákazy,“ zdôraznil Becerra.

Biely dom v utorok vyhlásil, že od WHO očakáva odborné vyhodnotenie pôvodu pandémie bez „zasahovania a politizácie“. COVID-19 po prvý raz zaznamenali v roku 2019 v čínskom Wu-chane. Odvtedy vo svete potvrdili viac ako 167 miliónov prípadov nákazy a 3,4 milióna úmrtí.

WHO v marci tohto roku vydala správu o pôvodne vírusu, na ktorej sa podieľali aj čínski vedci a ktorá tvrdí, že šance laboratórneho pôvodu sú „veľmi nepravdepodobné“.

WHO však uznala, že je potrebný ďalší výskum. Ako uvádza BBC, otázky o pôvode vírusu však naďalej pretrvávajú a správy pripisované zdrojom z amerických tajných služieb uvádzajú, že v novembri 2019 prijali do nemocnice troch zamestnancov virologického inštitútu vo Wu-chane, niekoľko týždňov pred tým ako Čína uznala prvý prípad ochorenia v komunite. Peking tieto správy rázne popiera a opakovane naznačuje, že vírus môže mať pôvod v americkom laboratóriu.

Anthony Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby a hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta, trvá na tom, že verí, že sa vírus preniesol na ľudí zo zvierat, tento mesiac však uznal, že už si nie je istý tým, že sa COVID-19 vyvinul prirodzene. Vyhlásenia o úniku z laboratória sa vlani stretli so všeobecným odmietnutím ako okrajovej konšpiračnej teórie.

11:45 Od budúceho týždňa budú podľa COVID automatu tri červené a 11 ružových okresov. Oranžovú farbu bude mať 41 okresov a žltú farbu 24 okresov Slovenska.

Novú mapu podľa aktuálnej rizikovosti vzhľadom na šírenie ochorenia COVID-19 v stredu schválila vláda, platná bude od pondelka 31. mája. V druhom stupni varovania, teda červenej farbe podľa COVID automatu, budú od budúceho týždňa okresy Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto a Myjava.

Ružovú farbu, čiže prvý stupeň varovania, budú mať okresy Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Bytča, Čadca, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trenčín a Žilina.

Druhý stupeň ostražitosti, teda oranžová farba, bude platiť pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.

Do prvého stupňa ostražitosti, žltej farby COVID automatu, sa zaradia okresy Bratislava I.-V., Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Hlohovec, Komárno, Levoča, Lučenec, Malacky, Nitra, Partizánske, Poltár, Prievidza, Šaľa, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice a Zlaté Moravce.

Covid automat
Zafarbenie okresov od 31. mája do 6. júna. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

10:06 Za utorok pribudlo na Slovensku 190 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 6 155 PCR testov. Počet hospitalizovaných pacientov sa znížil o 53 na 570. Potvrdili aj ďalších 11 obetí ochorenia COVID-19. V utorok dostalo prvú dávku vakcíny viac ako 22-tisíc osôb.

Banskobystrický kraj

9:22 V ôsmich očkovacích centrách, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), dostalo v priebehu minulého týždňa vakcínu proti ochoreniu COVID-19 celkovo 14 435 ľudí.

Ako informuje BBSK v tlačovej správe, záujem je aj o služby mobilného očkovania, ktoré v kraji využilo už viac ako 4 000 ľudí. Mobilné očkovanie bude tento týždeň pokračovať v obciach Veľký Blh, Teplý Vrch, Slizké, Lipovec, Sirk, Senohrad, Malá Lehota, Veľká Lehota, Tekovská Breznica, Orovnica, České Brezovo, Breznička, Uhorské, Krná, Hradište, Rovňany a Málinec.

Celkový počet obyvateľov, ktorých veľkokapacitné centrá v Banskej Bystrici, Zvolene, Žiari nad Hronom, Brezne, Lučenci, Revúcej, Veľkom Krtíši a v Rimavskej Sobote zaočkovali, tak dosahuje hranicu 88 500 zaočkovaných.

„Najviac ľudí sme uplynulý týždeň zaočkovali v Banskej Bystrici a v Žiari nad Hronom, najmenej vo Veľkom Krtíši. Zaznamenali sme nárast záujmu o mobilné očkovanie, vakcínu priamo v obciach sme takto podali už 4 222 ľudom. Príjemne nás prekvapil záujem o očkovanie v takých obciach ako napríklad Hucín, Kameňany či Ratková, kde sme prekročili vo vekovej skupine 60+ osemdesiatpercentný podiel zaočkovanosti,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Krajská samospráva zároveň prišla s riešením pre ľudí, ktorí stále nedostali pozvánku na druhú dávku očkovania a od podania prvej dávky už v prípade vakcíny od AstraZeneca uplynulo viac ako 12 týždňov a v prípade vakcíny Pfizer viac ako päť týždňov.

„Hoci NCZI i ministerstvo zdravotníctva deklarovali, že ľudia pozvánky na druhú dávku dostanú prostredníctvom SMS alebo mailu, v niektorých prípadoch sa tak nestalo. Títo ľudia môžu vyplniť registračný formulár na stránke kraja a my ich budeme kontaktovať s ponukou termínu. Je pre nás dôležité, aby boli správne preočkovaní všetci tí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny, preto tento formulár môžu ľudia využiť aj v prípade, ak im pozvánka prišla, ale na termín sa nemohli dostaviť,“ objasnil vicežupan.

BBSK začal na svojej stránke venovanej očkovaniu zverejňovať okrem štatistík po jednotlivých očkovacích centrách aj štatistiky zaočkovanosti podľa veku a okresu. „Konečne sme sa dostali aj k týmto údajom, síce nie až na úroveň miest a obcí, ale aspoň okresov. Dáta síce nie sú aktuálne v reálnom čase a je tam aj niekoľkotýždňový posun, no sú pre nás dôležitým ukazovateľom toho, kde máme naše očkovacie snahy ešte viac posilniť,“ uzavrel Lunter.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Bratislave
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová
 • utorok 25. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

18:57 Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) verí, že susedné krajiny budú už čoskoro akceptovať slovenské certifikáty o očkovaní.

„Verím, že už zajtra príde pán minister Korčok (Ivan Korčok, nom. SaS – pozn. SITA) na vládu s dobrými správami o tom, že už tu máme niektoré krajiny najmä v našom bezprostrednom susedstve, ktoré sú ochotné akceptovať naše covidové certifikáty,“ povedal štátny tajomník v utorkovej relácii televízie Joj Analýzy na hrane.

18:30 Ak by cestovateľský semafor počas rokovania v stredu 26. mája schválila vláda, mohol by platiť už od štvrtka 27. mája. Krajiny by delil do troch farieb, čiernej, červenej a zelenej. V utorkovej relácii televízie Joj Analýzy na hrane to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

Konzílium odborníkov schválenie cestovného semaforu vláde odporučilo. Krajiny by boli podľa neho rozdelené do troch farieb, zelenej, červenej a čiernej. „Práve zelená kategória je takým prvým krokom k príprave toho, čo avizujeme už niekoľko mesiacov. Teda takzvaný európsky COVID certifikát, ktorý zjednoduší cestovanie po celej Európskej únii a perspektívne aj po zvyšku sveta,“ uviedol Klus. Dodal, že európske krajiny by na COVID semafore boli zelené.

Občania, ktorí sú zaočkovaní, nebudú musieť v zelených krajinách podstupovať ani karanténu, ani testovanie, všetci ostatní by sa podrobili antigénovému alebo PCR testu. V prípade červených a čiernych krajín sa podľa Klusa pravidlá cestovania stále posudzujú. V prípade červených sa podľa štátneho tajomníka cestujúci po návrate na Slovensko nevyhnú buď testovaniu, alebo karanténe. K prehodnocovaniu jednotlivých krajín a ich zaradeniu na COVID semafore by malo dochádzať každý pondelok.

COVID semafor, ktorý má byť návodom na cestovanie, má podľa štátneho tajomníka slúžiť na to, aby sa šírenie vírusov a jeho mutácií spomalilo a na Slovensko sa nedostali tak skoro. „Videli sme, čo to spôsobilo vlani v decembri,“ uviedol Klus.

17:59 Lídri Európskej únie (EÚ) v utorok súhlasili, že do konca roka darujú chudobnejším krajinám najmenej 100 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Lídri 27-členného bloku, ktorí sa v Bruseli zišli na dvojdňovom samite, podporili text, ktorým sa zaviazali, že budú pokračovať v snahách „zvýšiť celosvetové kapacity produkcie vakcín v záujme naplniť globálne potreby“. Vyzvali tiež, aby sa „urýchlila práca na zabezpečenie celosvetovo férového prístupu k vakcínam proti COVID-19″ a zopakovali svoju podporu programu COVAX podporovanému Organizáciou Spojených národov, ktorého cieľom je zaručiť spravodlivý prístup k vakcínam pre štáty so strednými a nízkymi príjmami.

Okrem darovania vakcín sa lídri zaviazali aj k pomoci krajinám, ktoré potrebujú látky produkovať lokálne. Nie je pritom jasné, ktoré z vakcín zo svojho súčasného portfólia plánuje EÚ darovať.

17:11 Trnavský samosprávny kraj začal poskytovať postcovidovú rehabilitáciu zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Zabezpečuje ju Centrum sociálnych služieb v Galante, v prvej fáze ňou v malých skupinkách prejde 250 zamestnancov. Postcovidová rehabilitácia je jednou z aktivít projektu 5P – prvého podporného projektu pre pomáhajúce profesie. Centrum sociálnych služieb nahradilo pred dvoma rokmi bývalé resocializačné centrum Čistý deň.

„Pripravili sme novinku vo forme postcovidovej rehabilitácie pre 250 zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktorí ochorenie prekonali. Postcovidový syndróm a pretrvávajúce fyzické a duševné následky odstraňujeme u ľudí, ktorí denne pomáhajú iným,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Každé z 21 župných zariadení sociálnych služieb bude postupne posielať do Centra sociálnych služieb Galanta jedného až dvoch zamestnancov na školenie.

Podľa riaditeľky Centra sociálnych služieb Anny Pavlovičovej budú zamestnancom poskytovať základnú dvojdňovú postcovidovú rehabilitáciu. Nepôjde podľa nej o žiadne veľké veci, jedným z cieľov bude napríklad naučiť ich správnemu dýchaniu, aby sa podarilo zvýšiť kapacitu pľúc. K dispozícii budú mať saunu a jogu a rôzne rehabilitačné cvičenia.

Župa do Centra sociálnych služieb Galanta dokúpila rehabilitačné vybavenie, ako aj zdravotnícke pomôcky. Zároveň bol vypracovaný odborný manuál postcovidovej rehabilitácie, ktorá je zameraná na regeneráciu pľúc, pohybového systému či zlepšenie imunity. Vznikol v rámci odborných konzultácií s fyzioterapeutmi, ktorí spolupracovali s pľúcnou lekárkou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Moderna

16:30 Americká farmaceutická spoločnosť Moderna oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu COVID-19 poskytuje silnú ochranu aj deťom vo veku od 12 rokov. Mohla by sa tak stať druhou očkovacou látkou pre túto vekovú skupinu.

USA a Kanada tento mesiac schválili pre deti vo veku od 12 rokov vakcínu firiem Pfizer a BioNTech. Moderna chce byť ďalšou a uviedla, že začiatkom júna svoje dáta predloží americkému Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) a ďalším globálnym regulátorom.

Podľa predbežných zistení vakcína firmy Moderna vytvorila u detí vo veku 12 až 17 rokov rovnakú imunitnú ochranu ako u dospelých. Po jej podaní sa u detí prejavili rovnaké vedľajšie účinky, ako sú bolesť ramena, bolesť hlavy a únava. Firma zároveň uviedla, že vakcína preukazuje 93-percentnú účinnosť dva týždne po prvej dávke.

Hoci u detí je oveľa menšia pravdepodobnosť ako u dospelých, že budú mať vážny priebeh ochorenia COVID-19, na celkovom počte infekcií v USA sa podieľajú približne 14 percentami. Podľa údajov Americkej akadémie pediatrie len v USA na COVID-19 zomrelo najmenej 316 detí.

Firmy Pfizer a Moderna začali testy očkovacej látky proti koronavírusu aj u mladších detí vo veku od 6 mesiacov do 11 rokov. Výskumníci u mladších detí testujú použitie menších dávok vakcíny. Odborníci dúfajú, že čiastočné výsledky budú mať na jeseň.

15:58 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálne úrady verejného zdravotníctva budú musieť odôvodňovať vyhlášky. Odôvodnenie bude povinnou prílohou vyhlášky a bude publikované spolu s ňou vo Vestníku vlády. Vyplýva to z poslaneckej novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Skupina koaličných poslancov upozornila, že opatrenia ukladané vyhláškami zasahujú do základných práv a slobôd a ukladajú povinnosti a obmedzenia zásadného charakteru. Ako poslanci uviedli, je v záujme ich zrozumiteľnosti, aby boli odôvodnené, aby bol jasný a jednoznačný ich zmysel, a aby bolo zrejmé, akým spôsobom sa majú vykladať. Novela tiež do zákona doplnila, že orgány, ktoré nariaďujú opatrenia, majú právomoc z nich povoľovať a zrušovať výnimky.

Novela upravila aj ustanovenie týkajúce sa vylúčenia náhrady škody a ušlého zisku tak, aby nevyvolávalo pochybnosti o tom, že sa má vykladať ústavne konformným spôsobom. Predkladatelia návrhu sú presvedčení, že platné znenie zákona je potrebné vykladať tak, že sa týka iba škody spôsobenej opatreniami, ktoré sú v súlade so zákonom a ktoré sú vykonávané v súlade so zákonom.

Kežmarok

15:20 Nové vakcinačné centrum v utorok otvorili v Kežmarku. Mesto v spolupráci s miestnou Nemocnicou Dr. Vojtecha Alexandra zriadilo očkovacie centrum v budove polikliniky. Jeho denná kapacita je 150 ľudí.

Ako informovala Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie Mestského úradu v Kežmarku, v centre očkujú vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech každý pracovný deň v čase od 7:00 do 15:30.

„Očkovanie je jedinou šancou, ako sa pred ochorením COVID-19 chrániť. My urobíme všetko pre to, aby sa ľudia zaočkovali. Najlepšie riešenie pre pacientov, pre zamestnancov nemocnice aj nemocnicu ako takú je, aby bolo zaočkovaných čo najviac ľudí. Pomôžu tým sebe a tiež zdravotníkom, ktorí sa budú môcť venovať svojej práci,” uviedol pri otvorení centra riaditeľ nemocnice František Lešundák.

Podľa námestníčky pre liečebno-preventívnu starostlivosť nemocnice Lýdie Wikarskej, nemocnica poskytuje vakcinačnému centru odbornú medicínsku súčinnosť, prípravu a aplikáciu vakcín, zabezpečuje zdravotníkov a IT služby.

Podľa primátora Kežmarku Jána Ferenčáka ide o službu pre ľudí a jednu z foriem, ako sa ochrániť a vrátiť sa k životu spred pandémie. “Som veľmi rád, že v Kežmarku sa nám dnes podarilo otvoriť vakcinačné centrum, aby všetci tí, ktorí majú o očkovanie záujem, nemuseli cestovať do iného okresu,” zdôraznil Ferenčák.

Záujemcovia o očkovanie sa môžu registrovať cez web vakcinacia.nczisk.sk/registracia. Medzi prvými zaočkavanými v Kežmarku boli historička a spisovateľka Nora Baráthová a športový tréner Jozef Juházs, ktorý ako dobrovoľník pomáhal pri všetkých celoplošných testovaniach v meste.

Kežmarok: Otvorenie očkovacieho centra
Primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák počas otvorenia očkovacieho centra v budove polikliniky, ktoré zriadilo mesto Kežmarok v spolupráci s Nemocnicou Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Bratislava, 25. máj 2021. Foto: SITA/Agel sk

Žilina

14:34 Viac ako 64-tisíc ľudí navštívilo počas polročnej prevádzky dve mobilné odberové miesta na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. Pripomenula zároveň, že na základe zlepšenia epidemickej situácie a na pokyn Ministerstva zdravotníctva SR nemocnica dočasne pozastavila antigénové testovanie.

Dve mobilné odberové miesta pre antigénové testovanie otvorila žilinská nemocnica v polovici novembra, za šesť mesiacov tu odhalili takmer 1 500 pozitívnych prípadov.

„Odberové miesta sme mali otvorené vždy v pracovné dni a v rámci tohtoročného januárového celoplošného skríningu obyvateľstva boli k dispozícii mimoriadne aj počas víkendu. Práve v tieto dni sme otestovali absolútne maximum záujemcov. Najväčší nápor sme zaznamenali v piatok 22. januára, keď sme za jeden deň vykonali 1 569 testov, čo je štandardné množstvo za tri až štyri dni,“ priblížil medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik.

Najvyťaženejšími dňami boli pravidelne pondelky a piatky, keď sa denne prišlo otestovať približne 540 ľudí. „Vlani v novembri a decembri sa miera pozitivity dostala na úroveň osem percent a predznamenávala tak ťažké obdobie, ktorým sme si v nemocnici prešli začiatkom tohto roka. Počet pozitívnych prípadov klesol pod jedno percento až v marci,“ uviedol Bízik.

Ten zároveň poďakoval zamestnancom, ktorí sa striedali v službách a boli ochotní zmeniť svoje pracovné pôsobenie, a tiež druh vykonávanej práce. „Veríme, že priaznivá situácia sa udrží a tak skoro naše odberové miesta nebude potrebné obnoviť, aby sme personál mohli ponechať na ich domovských oddeleniach a vrátiť nemocnicu aspoň sčasti do bežného režimu,“ dodal medicínsky riaditeľ FNsP Žilina.

Johnson & Johnson

13:38 Od júla by mala na Slovensko vo väčších množstvách prichádzať jednodávková vakcína od Johnson & Johnson.

Aktuálne je na sklade 19-tisíc dávok tejto vakcíny, v treťom a štvrtom kvartáli by malo prísť viac ako milión dávok. V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Pokiaľ bude očkovacej látky od Johnson & Johnson dostatok, štát ju podľa ministra plánuje používať na výjazdové očkovanie.

Lengvarský podotkol, že podľa niektorých štúdií sa má po dvoch dávkach vakcíny populácia znovu preočkovávať. „Čakáme na závery odborníkov, či vakcína od Johnson & Johnson je vhodná na preočkovanie po očkovaní primárne inou vakcínou,“ doplnil. Minister zdravotníctva však ubezpečil, že túto vakcínu na Slovensku určite využijeme.

13:23 Možnosť výberu vakcíny sa od 1. júna podľa všetkého neotvorí. V súčasnosti sú totiž pre záujemcov o očkovanie k dispozícii len vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a Moderny.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predpokladá, že výber vakcíny by mohol byť možný začiatkom júna. Záležať pritom bude od rozhodnutia, či sa bude na Slovensku očkovať Sputnikom V. Ako uviedol v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo, prípravy očkovacích centier na prípadné očkovanie ruskou vakcínou už začali.

Šéf rezortu zdravotníctva však ubezpečil, že vakcín Astra Zeneca na preočkovanie druhou dávkou má nateraz štát dostatok. V tomto týždni prišlo 150-tisíc dávok tejto vakcíny, o dodávkach na ďalší týždeň bude ministerstvo vedieť vo štvrtok.

Sputnik V

13:07 O ruskej vakcíne Sputnik V sa má definitívne rozhodnúť po stredajšom rokovaní vlády.

V diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ako uviedol, osobne je stále za to, aby sa u nás očkovalo vakcínami, ktoré sú schválené Európskou liekovou agentúrou. Vníma však, že je na Slovensku skupina ľudí, ktorá preferuje iba ruskú vakcínu. Na to, aby sa zvýšilo percento zaočkovanosti, sa preto musí štát vysporiadať aj s touto otázkou.

„O bezpečnosti vakcíny nemusíme pochybovať, štandardný európsky proces to však nie je,“ podotkol šéf rezortu zdravotníctva. Ak bude v stredu za povolenie očkovania Sputnikom V väčšina ministrov, povolenie na použitie Lengvarský podpíše. Následne sa bude podľa záujmu o ruskú vakcínu rozhodovať, či bude ďalšie dávky štát dokupovať. Rusi sú podľa ministra pripravení dodávať vakcíny postupne.

Sputnik V
Foto: Ilustračné, SITA/AP

11:45 Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej mierne zlepšuje. Vďaka tomu sa na základe COVID semaforu pre kultúru protipandemické opatrenia postupne zmierňujú.

Prešov

11:24 Počet pacientov na COVID oddeleniach Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove aj naďalej klesá.

Aktuálne je v nemocnici hospitalizovaných 30 pacientov, čo je o 10 menej ako pred týždňom. Z dôvodu nízkeho záujmu nemocnica od pondelka 24. mája zrušila činnosť svojho antigénového mobilného odberového miesta.

Prešovská fakultná nemocnica minulý utorok 18. mája znížila počet lôžok určených pre pacientov s ochorením COVID-19 zo 154 na 120. Aktuálne je obsadenosť týchto lôžok na úrovni 25 percent. Ako pre agentúru SITA konkretizoval riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník, k utorku 25. mája je na COVID oddelení hospitalizovaných 22 pacientov, z toho 19 je pozitívnych a u ďalších troch je podozrenie na toto ochorenie.

Oproti minulému týždňu je tak na tomto oddelení o deväť pacientov menej. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú hospitalizovaní rovnako ako pred týždňom dvaja pacienti, pričom obaja sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) sú piati pozitívni a jeden negatívny pacient. Ubudol teda jeden pacient.

Nemocnica zároveň od pondelka 24. mája ukončila činnosť antigénového mobilného odberového miesta, ktoré bolo zriadené na Sládkovičovej ulici. Od uvedeného dátumu je možné sa elektronicky objednať len na PCR test. „Vzhľadom na výrazný pokles záujmu sme zrušili antigénové testovanie pre verejnosť a poskytujeme testovanie iba formou PCR testov,“ vysvetlil Šarník. Nemocnica aj naďalej pokračuje v zabezpečovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19. Do nedele 23. mája zaočkovali prvou dávkou 40 754 ľudí, druhú dávku dostalo 23 844 záujemcov o očkovanie.

11:03 Celá krajina okrem šiestich okresov je biela, píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook. „Priemerné denné úmrtia sú za sedem dní pod 10, ventilácie na 70 a hospitalizácie tesne nad 600,“ priblížili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:34 Vďaka dobrej epidemickej situácii sú od pondelka 23. mája v žltých a oranžových okresoch otvorené už aj interiéry reštaurácii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:06 V pondelok odhalili PCR testy 132 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá otestovali 6 612 vzoriek. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň mierne stúpol o 11 na 623. Pribudlo takmer 23-tisíc zaočkovaných. Potvrdili aj ďalších päť úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

Trnava

9:22 Tichá pietna spomienka na obete pandémie COVID-19 sa uskutoční v piatok 28. mája na Námestí sv. Mikuláša v Trnave.

Jej účastníci si o 19:30 pri morovom stĺpe zapálením sviečok pripomenú obete ochorenia COVID-19, ktoré zomreli vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Nachystaných bude 572 sviec, toľko ľudí podľa organizátorov spomienky doteraz podľahlo tomuto ochoreniu v trnavskej nemocnici.

„Spomienka sa bude konať na symbolickom mieste pri morovom súsoší na Námestí sv. Mikuláša, ktoré naši predkovia postavili z vďaky po ukončení morovej epidémie v Trnave a zároveň v blízkosti Baziliky sv. Mikuláša, kde je umiestnený obraz Trnavskej Panny Márie. Tú Trnavčania pri ohrozeniach prosili, aby orodovala za Trnavu a jej obyvateľov,“ povedal poslanec Mestského zastupiteľstva v Trnave Rastislav Mráz (KDH).

Ešte pred zapálením sviečok bude o 18:30 v bazilike omša za zosnulých. Trnavskú spomienku organizačne zastrešuje Okresné centrum KDH v Trnave v spolupráci s občianskym združením Naše MesTTo.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Testovanie, COVID 19, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Magistrát hlavného mesta.
 • pondelok 24. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

18:24 Za prvé dve hodiny od spustenia očkovacích certifikátov ich systém vygeneroval takmer 12-tisíc.

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch. Podľa informácií agentúry SITA však majú ľudia, ktorí boli zaočkovaní dvoma dávkami vakcín ešte pred spustením čakárne, problém so žiadosťou o vydanie týchto certifikátov.

V súčasnosti prebieha migrácia dát z pôvodného systému na očkovanie Moje ezdravie do systémov, ktoré generujú certifikáty o očkovaní. Tieto by mali byť sfinalizované v noci na utorok,“ informovala hovorkyňa NCZI. Národné centrum preto žiada verejnosť o trpezlivosť. „Každý, kto certifikát bude potrebovať, ho dostane,“ dodala Veronika Bauch.

O certifikát o vykonanej vakcinácii je možné požiadať od pondelka. O potvrdenie by mali požiadať všetci, ktorí majú v pláne vycestovať za hranice. Potvrdenia o očkovaní sú zasielané e-mailom, na identifikáciu sa používa rodné číslo. Systém overuje telefón aj e-mailovú adresu žiadateľa. Po overení údajov a stotožnení očkovaného mu NCZI zašle dokument, prísť by mal maximálne do 24 hodín.

Prešovský kraj

17:40 Počas dvoch víkendových dní Prešovský samosprávny kraj zaočkoval celkovo 12 276 ľudí. V troch veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja (PSK) – v Prešove, Poprade a v Humennom, podali záujemcom 11 344 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Obyvateľov očkovali aj prostredníctvom výjazdovej služby, ktorá sa dostala k 932 záujemcom v deviatich obciach kraja.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, Krajská samospráva sa počas víkendu 22. a 23. mája zamerala vo veľkokapacitných očkovacích centrách prioritne na preočkovanie vakcínou od AstraZenecy, pričom druhú dávku dostalo 7 090 ľudí. „Z tohto počtu bolo približne 350 občanov, ktorí sa na preočkovanie dostali vďaka iniciatíve prešovskej župy a novému e-mailovému kontu. Ten sme zriadili uplynulý piatok pre promptné riešenie množiacich sa dopytov od čakateľov na druhú dávku vakcíny konzorcia AstraZeneca, ktorí sú v časovom horizonte 11 a viac týždňov od prvého očkovania a nedostali pozývaciu SMS zo štátnej čakárne. Už v najbližších dňoch pre tento účel zriadime aj vlastný registračný systém,“ informoval predseda PSK Milan Majerský.

Vo veľkokapacitnom centre v Prešove podali počas dvoch víkendových dní spolu 6 060 vakcín. V sobotu 22. mája tu preočkovávali vakcínou AstraZeneca, druhú dávku dostalo rekordných 3 447 ľudí. V nedeľu sa očkovalo vakcínou Pfizer/BioNTech, ktorú podali 2 613 ľuďom, z toho druhou dávkou tejto vakcíny zaočkovali osem ľudí.

V Humennom sa počas víkendu očkovalo len vakcínou AstraZeneca, druhú dávku dostalo 2 146 ľudí. V popradskom centre za uplynulý víkend zaočkovali 3 138 ľudí. Druhú dávku vakcíny AstraZeneca dostalo v sobotu 1 497 ľudí, v nedeľu pokračovalo očkovanie vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Podali ju spolu 1 641 záujemcom, z tých sedem zaočkovali druhou dávkou. Z dôvodu nedostatočného záujmu, respektíve nenaplnenia kvót v registračnom systéme, boli cez víkend dočasne mimo prevádzky centrá v Bardejove a Starej Ľubovni.

Cez víkend v teréne fungovala výjazdová očkovacia služba, ktorá pôsobila v deviatich obciach kraja – v Hankovciach, Hermanovciach, Malom Šariši, Spišskej Starej Vsi, Haligovciach, Chlmci, Malcove, Svite a v Spišskej Teplici. „Zdravotnícke tímy tu zaočkovali 932 ľudí nad 60 rokov, imobilných, respektíve ťažko zdravotne postihnutých, ktorí majú sťažený prístup k očkovaniu,“ informovala Jeleňová.

Prešovský samosprávny kraj vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách od ich spustenia 27. februára a prostredníctvom svojej výjazdovej očkovacej služby, ktorú zriadil 8. mája, zaočkoval spolu už takmer 98-tisíc ľudí proti ochoreniu COVID-19.

Žiar nad Hronom

17:02 Mobilné odberové miesto v Nemocnici Žiar nad Hronom, ktoré vykonávalo antigénové testovanie pre verejnosť, na základe usmernenia od Ministerstva zdravotníctva SR od utorka 25. mája končí svoju prevádzku.

Ako ďalej informuje komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Jana Fedáková, objednaní záujemcovia o antigénové testovanie budú preobjednaní do iných odberových miest. Od začiatku mesiaca do 22. mája zdravotníci otestovali celkovo 1 942 záujemcov, z ktorých pozitívny výsledok na COVID-19 mali ôsmi.

„Na COVID lôžkach žiarskej nemocnice sú k dnešnému dňu hospitalizovaní dvaja pacienti, pričom ani jeden z nich nepotrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie,“ uviedla Fedáková s tým, že žiaden zo zamestnancov nemocnice nie je v domácej karanténe.

Trenčiansky kraj

16:36 V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách zriadených Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) zaočkovali počas víkendu proti ochoreniu COVID-19 celkom 7 102 ľudí. Ako informovala vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Štefíková, od spustenia prevádzky dvoch vakcinačných centier zaočkovali už 43 200 ľudí.

Uplynulý víkend bol vo vakcinačnom centre na trenčianskom výstavisku vyhradený na preočkovanie vakcínou od AstraZenecy. „V sobotu sa očkovacím tímom v Trenčíne podarilo druhou dávkou vakcíny preočkovať 2 110 ľudí a v nedeľu 1 970 ľudí. V Prievidzi dostalo vakcínu od Pfizer/BioNTech 1 518 osôb v sobotu a ďalších 1 504 v nedeľu. Spolu je to za celý víkend 7 102 zaočkovaných osôb,“ uviedla Štefíková.

Malacky

15:58 V sobotu 29. mája otvoria v Malackách vakcinačné centrum na očkovanie proti COVID-19. Mesto o tom informuje na svojej webovej stránke.

„Záujemcovia o očkovanie z Malaciek a regiónu dostanú ďalšiu možnosť na vakcináciu,“ uvádza mesto. Očkovacie centrum otvoria v zdravotnom stredisku v Malackách, na ulici Na brehu. „Vzniká v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom (BSK), pod gesciou troch tunajších lekárov,“ dodalo mesto.

Očkovacie stredisko sa prvýkrát otvorí v sobotu 29. mája o 8:00. Zdravotnícke tímy budú pracovať každý víkend a počas pracovného týždňa vo štvrtky a piatky popoludní.

„V Malackách sa bude očkovať dvoma vakcínami. AstraZeneca je určená na preočkovanie tých, ktorí už túto vakcínu dostali pri prvom očkovaní, a vakcínou Comirnaty od Pfizer/BioNTech pre tých, ktorí idú na prvú dávku, a tých, ktorým pri prvom očkovaní podali túto vakcínu,“ vysvetlila samospráva.

„Máme skúsenosti s očkovaním v najväčšom veľkokapacitnom centre na Slovensku, na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne. Chceme zúročiť naše skúsenosti a pomôcť nášmu mestu,“ poznamenala jedna z troch malackých lekárov Petra Kovarovičová.

Košický kraj

15:34 V očkovacích centrách Košického samosprávneho kraja (KSK) vydávajú po očkovaní potvrdenie v dvoch jazykových mutáciách – v slovenčine a angličtine. Doklad vydáva župa po zmene, ktorú zaviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Obyvatelia, ktorí boli zaočkovaní v našich očkovacích centrách v čase, keď kraj ešte nevydával dvojjazyčné potvrdenia o vakcinácii, sa nemusia obávať. Požiadať o takéto potvrdenie bude možné aj spätne cez korona.gov.sk. Ministerstvo zdravotníctva SR prisľúbilo spustiť tento formulár už tento týždeň. Teším sa, že východniari si aj pred nastávajúcim letom uvedomujú dôležitosť očkovania. K 23. máju podal Košický samosprávny kraj už 119 720 vakcín, čo je naďalej najviac spomedzi všetkých samosprávnych krajov, ktoré prevádzkujú veľkokapacitné očkovacie centrá,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Aj počas aktuálneho týždňa bude Košický samosprávny kraj očkovať každý deň v týždni všetkými registrovanými vakcínami, pričom vakcínu od AstraZenecy podávajú už iba ako druhú dávku očkovania. Krajské očkovacie centrum v Košiciach bude v prevádzke každý deň.

Zdravotníci naďalej očkujú aj prostredníctvom mobilnej očkovacej služby. V pondelok 24. mája štartoval mobilný očkovací tím do Moldavy nad Bodvou, Smižian a Kluknavy. Mobilná očkovacia jednotka zaočkovala doposiaľ už 2 900 ľudí nad 60 rokov veku, prípadne sprievod osôb starších ako 70 rokov.

15:03 Od 1. júna by sa malo dať na Slovensku očkovať vakcínou Sputnik V. Čaká sa už len na finalizáciu online objednávacieho systému. Informoval o tom v pondelok na tlačovom brífingu premiér Eduard Heger.

Zároveň dodal, že na mimoriadne zasadnutie Európskej rady ide s tým, že Slovensko víta záväzok Európskej únie (EÚ) podporovať vakcínami aj chudobnejšie krajiny. Z hľadiska bezpečnosti únie by to ale mali byť podľa Hegera predovšetkým susediace štáty s hranicami EÚ.

14:22 Na stránke Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je už možné požiadať o certifikát o vykonanej vakcinácii.

V pondelok po stretnutí s novinármi o tom informoval generálny riaditeľ NCZI Pavol Capek. O potvrdenie by mali požiadať všetci, ktorí majú v pláne vycestovať za hranice.

Potvrdenia o očkovaní budú zasielané e-mailom, na identifikáciu sa bude používať rodné číslo. Systém bude overovať telefón aj emailovú adresu žiadateľa. Po overení údajov a stotožnení očkovaného mu NZCI zašle dokument, prísť by mal maximálne do 24 hodín.

AstraZeneca

13:44 Európska komisia v stredu v rámci prvého súdneho pojednávania v Bruseli predloží dôkazy o tom, že spoločnosť AstraZeneca nedodržala podmienky zmluvy s Európskou úniou (EÚ).

Na základe kontraktu s farmaceutickým gigantom AstraZeneca počítala EÚ v počiatočnej fáze s 300 miliónmi dávok vakcíny proti koronavírusu, ktoré mali distribuovať medzi jej 27 členských štátov. Súčasťou dohody bola možnosť dodania ďalších 100 miliónov dávok. V prvom štvrťroku 2021 však AstraZeneca dodala iba 30 miliónov dávok a tvrdí, že v druhom kvartáli môže poskytnúť iba 70 miliónov, namiesto 180 miliónov, ktoré predtým sľúbila.

AstraZeneca predtým prostredníctvom vyhlásenia avizovala, že sa plánuje pred súdom „rázne brániť“. Tvrdí, že dohodu plne dodržiavala, pričom dodala, že výroba vakcín je zložitý proces a vyvinula maximálne úsilie na včasné dodanie.

„Chceme, aby súd nariadil spoločnosti doručenie dodatočných 90 miliónov dávok, okrem tých 30 miliónov, ktoré už dodala v prvom štvrťroku,“ uviedol hovorca Európskej komisie Stefan De Keersmaecker.

„Musíme dosiahnuť náš cieľ – zaočkovať do tohto leta 70 % dospelej populácie EÚ. A aby sme tento cieľ dosiahli, potrebujeme všetky vakcíny z nášho portfólia, takže je to urgentná záležitosť,“ dodal De Keersmaecker.

Aj keď Európska komisia trvá na tom, že očkovacia látka AstraZeneca zostáva súčasťou jej očkovacej stratégie, EÚ sa v ostatných týždňoch od farmaceutickej spoločnosti jednoznačne dištancovala, keď uprednostnila konzorcium Pfizer/BioNTech. Komisia prekvapivo nevyužila možnosť kúpiť ďalších 100 miliónov dávok na základe súčasnej dohody, ktorú uzatvorila so spoločnosťou AstraZeneca.

Koronavírus, vakcína, AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP

Česko

13:03 V Českej republike sa od nedeľňajšej polnoci do pondelka rána na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zaregistrovalo 50-tisíc ľudí vo veku od 35 do 39 rokov, ktorí sú už na to od tohto týždňa oprávnení. V porovnaní s vekovou skupinou od 40 do 44 rokov je však záujem polovičný.

Vyplýva to z údajov českej aplikácie Chytrá karanténa, keďže v tejto vekovej kategórii bolo do ôsmej ráno pred týždňom záujemcov 90 až 100-tisíc. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Česká vláda však s menším záujmom rátala. Preto už od stredy odštartuje registrácie pre vekovú skupinu 30 až 34 rokov a od začiatku júna by sa mala vakcinácia sprístupniť pre všetkých obyvateľov krajiny vo veku od 16 rokov.

Celkovo vo vekovej skupine od 35 do 39 rokov, vrátane zdravotne rizikových osôb či napríklad zdravotníkov, bolo v Česku doteraz zaočkovaných viac ako 87-tisíc ľudí. Z toho 41-tisíc dostalo už aj druhú dávku. Medzi obyvateľmi ČR vo veku nad 40 rokov podľa aplikácie Chytrá karanténa doteraz aspoň jednou dávkou zaočkovali už 55 percent ľudí.

Bratislavský kraj

12:47 V Bratislavskom kraji je už zaočkovaných 40 percent občanov a v čakárni s prideleným termínom ďalších asi 10 percent ľudí. Píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

11:36 V Nemocnici Košice – Šaca nie je hospitalizovaný žiaden pacient vyžadujúci si podporu umelej pľúcnej ventilácie ani kyslíkovú liečbu. V súvislosti s diagnózou COVID-19 je aktuálne hospitalizovaný jeden suspektný pacient. Informovala o tom nemocnica Košice – Šaca.

Zdravotnícke zariadenie eviduje jedného zamestnanca s potvrdeným ochorením, neprítomných z dôvodu PN alebo OČR je 43 pracovníkov. Počas uplynulého týždňa bolo v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonaných 287 PCR testov, z toho boli dva pozitívne a 437 antigénových testov, ktoré potvrdili pozitivitu v jednom prípade.

V očkovacom centre nemocnice na Poliklinike VA U. S. Steel k dnešnému dňu podali 13 536 vakcín. Kapacita vakcinačného centra je 320 zaočkovaných denne. Aktuálne sa vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech môžu očkovať osoby vo veku od 16 rokov.

Vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemickú situáciu nemocnica navyšuje operatívu. V uplynulom týždni bolo v zdravotníckom zariadení vykonaných 270 operačných výkonov.

Česko

11:11 V Českej republike evidujú už 1 535 prípadov opakovanej nákazy ochorením COVID-19. Podľa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ) rast počtu reinfekcií súvisí s veľkým počtom nákaz počas jesennej a zimnej vlny infekcií. Informuje o tom portál TN.cz.

„Z predbežnej analýzy dát vyplýva, že v ČR aktuálne evidujeme 1 535 potvrdených opakovaných symptomatických ochorení COVID-19. Rast počtu reinfekcií súvisí s veľkým počtom prípadov v jesennej a zimnej vlne ochorení, relatívny výskyt opakovaných infekcií však zostáva naďalej veľmi nízky,“ uviedol SZÚ. Za reinfekciu odborníci považujú opakované nakazenie sa s príznakmi, ak medzi oboma ochoreniami ubehlo 60 a viac dní.

Okrem potvrdených reinfekcií v Česku ďalších 831 prípadov skúmajú. Okrem toho v krajine identifikovali aj 2 360 prípadov možných reinfekcií, v prípade ktorých však aspoň jedna z epizód ochorenia bola bezpríznaková. Vzhľadom na evidované prípady opätovných nákaz SZÚ odporúča očkovanie proti COVID-19 aj u ľudí, ktorí ochorenie v minulosti preukázateľne prekonali, hoci vakcinovať by sa mali s určitým časovým odstupom.

Svit

10:56 Krajský mobilný očkovací tím v nedeľu v podtatranskom meste Svit zaočkoval 128 obyvateľov mesta a okolitých obcí a dvanástich imobilných. V budove mestského úradu sa mohli nechať zaočkovať ľudia nad 60 rokov veku aj osoby so závažnými zdravotnými problémami, ktorí prejavili záujem o podanie vakcíny v mieste bydliska. Očkovalo sa vakcínou Pfizer/BioNTech.

Informovala o tom samospráva na svojej internetovej stránke. „V meste máme občanov, ktorí mali záujem o očkovanie, ale z rôznych dôvodov ho nemohli absolvovať mimo mesta. Je veľmi dobré, že sme im vďaka spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom mohli takto vyjsť v ústrety,“ uviedla na margo očkovania primátorka Dáša Vojsovičová.

Prešovský samosprávny kraj pred víkendom informoval, že mobilné očkovacie jednotky budú očkovať v deviatich obciach. Nahlásených mali 880 ľudí nad 60 rokov veku, ťažko zdravotne postihnutých a imobilných, ktorí majú sťažený prístup k očkovaniu. V sobotu 22. mája očkovali v Hankovciach, Hermanovciach, v Malom Šariši, Spišskej Starej Vsi a v Haligovciach. V nedeľu 23. mája výjazdová služba očkovala okrem Svitu aj v Chlmci, Malcove a Spišskej Teplici.

Stará Ľubovňa

10:44 Miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 sa po víkendovom testovaní v Starej Ľubovni priblížila k jednému percentu. Celkovo sa v sobotu a nedeľu prišlo otestovať 751 ľudí, z nich siedmi boli pozitívni. Miera pozitivity je tak na úrovni 0,93 percenta. Informoval o tom prostredníctvom sociálnej siete primátor mesta Ľuboš Tomko.

Napriek zlepšujúcej sa situácii v okrese miera pozitivity po víkendovom testovaní v meste Stará Ľubovňa výrazne vzrástla. V predchádzajúcich týždňoch sa pohybovala okolo pol percenta. Napríklad po víkendovom testovaní pred týždňom bola dosahovala 0,69 percenta, na začiatku mája bola na úrovni 0,38 percenta.

Od pondelka 24. mája sa okres Stará Ľubovňa nachádza v ružovej fáze, prešiel z druhého do prvého stupňa varovania. „Situácia sa zlepšuje a my nateraz končíme s víkendovým informovaním o výsledkoch antigénového testovania,“ uviedol primátor.

10:29 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook zhrnulo aktuálne platné opatrenia od pondelka 24. mája.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:08 Za nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 19 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá vykonali 1 167 testov. Pribudli zároveň štyri obete. Počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň opäť klesol, v nemocniciach je o 14 pacientov menej. V nedeľu dostalo prvú dávku vakcíny takmer 15-tisíc ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

9:44 Vo veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja zaočkovali už viac ako 109-tisíc ľudí. Len počas tohto víkendu dostalo v piatich očkovacích centrách jednu z troch schválených vakcín viac ako 17-tisíc ľudí.

Kraj otvoril prvé veľkokapacitné očkovacie centrum ešte vo februári v Trnave, v marci ďalšie v Dunajskej Strede a Skalici a v máji ďalšie v Trnave, a zatiaľ posledné v Piešťanoch.

„Druhý víkend po sebe sme očkovali v piatich veľkokapacitných očkovacích centrách. Vďaka tomu dokážeme očkovať prvou aj druhou dávkou. V nastavenom trende budeme pokračovať, aby sme pred vírusom ochránili všetkých záujemcov čo najskôr. Teším sa, že pri viac ako 109-tisíc ľuďoch sa nám to už podarilo,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

V očkovacom centre na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch najnovšie podali 3 200 vakcín od Pfizer/BioNTech, v Mestskej športovej hale v Trnave sa v sobotu očkovalo tiež vakcínou od Pfizer/BioNTech, v nedeľu vakcínou Moderna. V Dunajskej Strede, Skalici a v Strednej zdravotníckej škole v Trnave očkovali druhou dávkou vakcíny AstraZeneca. Počas týždňa v Trnavskom kraji očkovanie zabezpečujú nemocnice, polikliniky aj výjazdová očkovacia služba.

V Trnavskom kraji je podľa iniciatívy Dáta bez pátosu momentálne v čakárni registrovaných 25-tisíc ľudí na očkovanie prvou dávkou a 80-tisíc ľudí na očkovanie druhou dávkou vakcíny.

Žiar nad Hronom

9:32 Základná škola na ulici M. R. Štefánika v Žiari nad Hronom je od pondelka 24. mája na dva týždne zatvorená. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, dôvodom je výskyt viacerých pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 u žiakov a jedného člena pedagogického zboru. O zatvorení rozhodol Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom.

„Vyučovanie sa vráti opäť na dištančnú formu,“ uvádza mesto s tým, že rodičov o podrobnostiach informuje vedenie školy, prípadne učitelia. Okres Žiar nad Hronom je od 24. mája podľa COVID automatu v druhom stupni ostražitosti, teda v takzvanej oranžovej fáze, kde je povolená prezenčná forma vyučovania na školách.

9:17 V žltých a oranžových okresoch Slovenska bude možné v týždni od 24. do 30. mája nahradiť v interiéroch respirátor rúškom, šálom alebo šatkou.

Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR vo svojom profile na sociálnej sieti. Opatrenie sa týka okresov Bratislava I-V, Dunajská Streda, Liptovský Mikuláš, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Prievidza, Rožňava, Šaľa, Senec, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce, Hlohovec a Topoľčany.

V zelených, žltých a oranžových okresoch bude povinné nosiť rúško, šál alebo šatku v exteriéri už len na hromadných podujatiach. Výnimky sa týkajú detí do šesť rokov, detí v materskej škole alebo v inom obdobnom zariadení pre deti, osôb so závažnými poruchami autistického spektra, osôb so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, osôb pri výkone športu, nevesty a ženícha pri sobáši, výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu, účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho filmu a tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania.

9:06 Rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie sa od pondelka opäť zmení. V treťom stupni varovania sú dva okresy, do druhého sa ich zaradilo 11. Prvý stupeň varovania platí pre 47 okresov, druhý stupeň ostražitosti má 17 okresov a v prvom stupni ostražitosti sú dva okresy.

COVID automat, zafarbenie okresov, Slovensko
Zafarbenie okresov na Slovensku od 24. do 30 mája. Zdroj: MInisterstvo zdravotníctva SR.

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Plošné testovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský
 • nedeľa 23. mája

18:30 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

17:49 Vakcíny od Pfizeru a AstraZeneca sú účinné aj proti indickej mutácii koronavírusu. Potvrdila to štúdia od anglického úradu verejného zdravotníctva (publikovaná ako preprint). Vakcína od Pfizer/BioNTech chránila pred symptomatickým priebehom pri indickej mutácii koronavírusu na 88% a vakcína od AstraZeneca na 60%.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:26 Vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech a spoločnosti AstraZeneca sú po podaní dvoch dávok vysoko účinné proti takzvanému indickému variantu vírusu. Vyplýva to zo štúdie anglického úradu Public Health England (PHE), podľa ktorej dve dávky oboch vakcín poskytujú podobnú ochranu proti symptomatickému ochoreniu COVID-19 z variantu, ktorý po prvý raz identifikovali v Indii, ako v prípade takzvaného britského variantu.

Podľa zistení PHE tiež budú vakcíny pravdepodobne ešte účinnejšie pri prevencii hospitalizácie a úmrtí, zatiaľ však na konkrétnejší odhad odborníci nemajú dostatok dát, informuje spravodajský portál BBC.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:37 V žltých a oranžových okresoch Slovenska bude možné v týždni od 24. do 30. mája nahradiť v interiéroch respirátor rúškom, šálom alebo šatkou. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva SR vo svojom profile na sociálnej sieti. Opatrenie sa týka okresov Bratislava I-V, Dunajská Streda, Liptovský Mikuláš, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Prievidza, Rožňava, Šaľa, Senec, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce, Hlohovec a Topoľčany.

V zelených, žltých a oranžových okresoch bude povinné nosiť rúško, šál alebo šatku v exteriéri už len na hromadných podujatiach.

Výnimky sa týkajú detí do šesť rokov, detí v materskej škole alebo v inom obdobnom zariadení pre deti, osôb so závažnými poruchami autistického spektra, osôb so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, osôb pri výkone športu, nevesty a ženícha pri sobáši, výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu, účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho filmu a tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:04 V Leviciach v sobotu otvorili Veľkokapacitné očkovacie centrum (VKOC), je zriadené v priestoroch Nemocnice AGEL na ulici SNP 19. Odhadovaný náklad na zriadenie a prevádzku tohto centra je 290-tisíc eur, ktoré bude Nitriansky samosprávny kraj (NSK) žiadať v budúcnosti v plnom rozsahu refundovať. Ako informovala hovorkyňa predsedu NSK Oľga Prekopová, kraj dosiaľ zriadil a prevádzkuje okrem Levíc ďalšie štyri VKOC, a to v Nitre, Šali, Štúrove a v Nových Zámkoch.

Predseda nitrianskej župy Milan Belica na otvorení VKOC v Leviciach vyjadril potešenie, že NSK vytvára zriaďovaním úspešne fungujúcich vakcinačných centier možnosť účinne sa chrániť pred ochorením COVID-19 pre čoraz väčší počet ľudí.

„Kraj takto podáva ľuďom pomocnú ruku a bude tak robiť aj v prípade zriaďovania výjazdových očkovacích jednotiek, ktoré schválilo májové Zastupiteľstvo NSK,“ konštatoval.

VKOC v Leviciach bude v prevádzke vždy v sobotu a v nedeľu, očkovať bude šesť odborných tímov. Dnes je na podanie pripravených tisíc vakcín od spoločnosti Pfizer. Záujemcovia o očkovanie sa môžu prihlásiť cez portál www. korona.gov.sk. Prihlasovať sa môžu aj ako náhradníci cez link NSK: https://www.unsk.sk/zobraz/obsah/12024

Okrem VKOC sa vakcinácia v kraji vykonáva aj prostredníctvom nemocníc, respektíve súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v okresoch Nitra, Komárno, Levice, Nové Zámky, Topoľčany a Zlaté Moravce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:19 Za sobotu 22. mája pribudlo na Slovensku 116 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 4 122 PCR testov. Hospitalizácie opäť klesli, v nemocniciach je o 32 pacientov menej. V sobotu zaočkovali viac ako 11-tisíc ľudí. Pribudlo aj ďalších šesť obetí ochorenia COVID-19. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Očkovanie, koronavírus
 • sobota 22. mája

18:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

17:37 V piatok Slovensko prekonalo rekord v počte vykázaných nových zaočkovaných prvou dávkou – prvou dávkou sa zaočkovalo vyše 25 000 ľudí. Dokopy je na Slovensku prvou dávkou zaočkovaných už vyše 1,5 milióna ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:40 Nitriansky samosprávny kraj (NSK) v sobotu ráno o 8:00 otvoril v Nových Zámkoch štvrté veľkokapacitné očkovacie centrum v kraji (VKOC). V tlačovej správe o tom informovala Oľga Prekopová, hovorkyňa predsedu NSK. Očkovacie centrum má kapacity na zaočkovanie 1 600 ľudí denne. Centrum je zriadené v priestoroch Cisársko-kráľovskej historickej jazdiarne.

Odhadované náklady na zriadenie a prevádzku VKOC v Nových Zámkoch sú 290 -tisíc eur, tie bude NSK žiadať v budúcnosti v plnom rozsahu preplatiť. Centrum bude v prevádzke vždy v sobotu a v nedeľu, očkovať bude vakcínami spoločnosti Pfizer.

NSK dodal, že v nedeľu 23.mája otvoria ďalšie VKOC na jeho území. To bude umiestnené v Agel nemocnici v Leviciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:33 V piatok bolo na Slovensku prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 25 097 ľudí. Laboratóriá vykonali celkovo 5 671 PCR testov, pribudlo 190 nových prípadov nákazy koronavírusom. Počet hospitalizovaných pacientov sa znížil o osem, v nemocniciach stále ostáva 658 pacientov. Nákaze podľahlo ďalších šesť pacientov. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Bratislave
Foto: ilustračné, SITA/Jana Birošová
 • piatok 21. mája

19:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

Pfizer/BioNTech

17:55 Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer a jej nemecká partnerská firma BioNTech sľúbili, že v priebehu najbližších 18 mesiacov dodajú 2 miliardy dávok očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 krajinám so strednými a nízkymi príjmami. Obe firmy to oznámili v piatok na globálnom zdravotníckom samite v Ríme, ktorý spoločne zorganizovali Taliansko a Európska komisia.

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Alain Bourla predpokladá, že jednu miliardu dávok vakcíny týmto krajinám dodajú v tomto roku a ďalšiu miliardu v roku 2022. Nebola však jasné, čo dodávky sa uskutočnia za zredukované ceny alebo prostredníctvom programu COVAX podporovaného Organizáciou Spojených národov, ktorého cieľom je zaručiť spravodlivý prístup k vakcínam pre štáty so strednými a nízkymi príjmami.

Zatiaľ čo vakcinačná kampaň v západnom svete napreduje, chudobnejšie krajiny majú ťažkosti pri získavaní dodávok očkovacích látok. Bezpečnostná rada OSN tento týždeň vyjadrila znepokojenie z malého počtu vakcín, ktoré sa dostali do Afriky.

16:11 Štátny ústav pre kontrolu liečiv aj tento týždeň priniesol štatistiky hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti COVID-19.

Rakúsko

14:57 Hoci bola pre Slovákov povinná karanténa po vstupe do Rakúska zrušená, pri návrate na Slovensko povinnosť karantény naďalej platí. V tlačovej správe o tom informovala Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Tá varuje najmä pred výletmi „na otočku“ do obchodov v Rakúsku.

„Po príchode na Slovensko je pre takéto osoby naďalej povinná domáca karanténa. Platí to aj pre zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19,“ uviedla Račková. Dodáva, že zaočkovaní a tí, ktorí COVID-19 prekonali, majú z pohľadu dĺžky karantény miernejší režim, ktorý je podrobne stanovený vo vyhláške ÚVZ.

Karanténa na Slovensku sa končí uplynutím 14 dní s bezproblémovým priebehom izolácie. Ukončiť ju skôr môžu občania negatívnym RT-PCR testom vykonaným najskôr počas ôsmeho dňa izolácie. V prípade detí do desiatich rokov sa karanténa končí bezpríznakovým priebehom izolácie či ukončením domácej izolácie osoby žijúcich s ním v spoločnej domácnosti.

Vyhláška ÚVZ stanovuje niekoľko výnimiek, na ktoré sa povinná karanténa nevzťahuje. Ide napríklad o vodičov nákladnej dopravy, posádky vlakov či lietadiel. Osobitný režim platí aj pre pendlerov zo susedných štátov. Ďalšie výnimky možno nájsť vo vyhláške na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva.

Prešovský kraj

14:18 Prešovský samosprávny kraj (PSK) zriadil špeciálne e-mailové konto pre ľudí, ktorým neprišla druhá pozývacia SMS na očkovanie vakcínou konzorcia AstraZeneca. Funguje od piatka. Záujemcovia o očkovanie sa môžu prihlásiť prostredníctvom neho.

Ako ďalej vysvetlil vedúci odboru zdravotníctva Úradu PSK Jozef Tekáč, následne budú zaočkovaní druhou dávkou vo veľkokapacitných centrách kraja. Ďalšou možnosť, ako sa môžu ľudia zaregistrovať na preočkovanie, je podľa neho vyplnenie registračného formulára pre náhradníkov na internetovej stránke župy.

Prešovský kraj eviduje už druhý týždeň zvýšený dopyt v súvislosti s termínmi očkovania druhou dávkou vakcíny AstraZeneca. Ľudia sa na kraj obracajú prostredníctvom call centra, ktoré župa zriadila pre potreby podávania informácií o očkovaní.

Problém sa týka ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny AstraZeneca pred jedenástimi týždňami a doteraz nedostali zo štátnej čakárne pozývaciu SMS na preočkovanie. Zatiaľ sa môžu záujemcovia o očkovanie prihlasovať na e-mail ockovanie_psk@vucpo.sk. V krátkom čase plánuje župa na tento účel sfunkčniť aj vlastný registračný systém.

Tekáč zároveň uviedol, že vo vakcinačných centrách budú ľudí, ktorých sa spomínaný problém týka, očkovať počas víkendu aj bez zaregistrovania, a to v prípade, že budú mať k dispozícii dostatok vakcín.

„Ak príde takáto osoba do vakcinačného centra a preukáže sa potvrdením o zaočkovaní prvou dávkou AstraZeneca, budeme ju očkovať aj bez toho, aby bola zaregistrovaná v našich vakcinačných centrách, pretože je to mimoriadna situácia, ktorá si žiada mimoriadne riešenia,“ uviedol.

Maďarsko

13:40 Maďarská vláda čoskoro uvoľní ďalšie protipandemické obmedzenia. Premiér Viktor Orbán v piatok povedal, že keď aspoň prvú dávku vakcíny proti koronavírusu dostane v Maďarsku päť miliónov ľudí, zrušia nočný zákaz vychádzania, ktorý platí od novembra. Prekročenie päťmiliónovej hranice predseda maďarskej vlády očakáva cez víkend. Orbán tiež avizoval zrušenie povinnosti nosiť rúška na verejných priestranstvách a obmedzení otváracích hodín obchodov.

Po presiahnutí hranice päť miliónov zaočkovaní budú v Maďarsku povolené aj skupinové športy na verejných priestranstvách, súkromné podujatia s maximálne 50 účastníkmi, svadby s maximálne 200 účastníkmi a podujatia pod holým nebom, na ktorých sa bude môcť zúčastniť maximálne 500 ľudí.

„Päť miliónov zaočkovaných Maďarov! Toto je koniec jednej éry, čo znamená … , že sme porazili tretiu vlnu,“ povedal maďarský premiér.

Maďarsko už zaočkovalo viac ako 55 percent svojej populácie, čo je druhá najvyššia miera v Európskej únii. V krajine očkujú vakcínami, ktoré zabezpečila únia, a tiež očkovacími látkami z Ruska a Číny. Krajinu na jar zasiahla devastujúca vlna koronavírusu. Do piatka tam potvrdili 29 427 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

12:51 Problémy s druhou pozývacou SMS na očkovanie vakcínou AstraZeneca rezort zdravotníctva rieši. Uviedol to v piatok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským.

Ako povedal, na zaočkovaných majú kontakty veľkokapacitné vakcinačné centrá, problém sa snaží ministerstvo vyriešiť cez nich.

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň konštatoval, že pre tieto osoby neodporúča návštevu vakcinačného centra bez pozvánky na očkovanie. „Treba byť trpezlivý, ja sa za to všetkým ľuďom, ktorí majú takýto problém, veľmi ospravedlňujem. Veľmi intenzívne pracujeme na tom, aby ich niekto skontaktoval a aby dostali termín,“ povedal.

Vakcína AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

12:33 Európske očkovacie certifikáty budú voľne dostupné cez Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Ako v piatok informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, rezort o tejto možnosti rokuje aj so zdravotnými poisťovňami.

Zároveň potvrdil, že súčasťou tzv. green passov bude QR kód, k dispozícii majú byť od 26. júna. „Bude to vyriešené tak, aby to bolo stále platné, pokiaľ sa niekto zaočkuje, predpokladám, že bude mať trvalý QR kód,“ povedal po stretnutí s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským.

Lengvarský zároveň uviedol, že QR kód bude mať aj dočasný certifikát, o ktorý si môžu ľudia žiadať od pondelka. „Ale ten je len pre náš systém, aby sme ľudí vedeli evidovať,“ vysvetlil minister.

12:02 Niektoré mobilné odberové miesta (MOM) budú fungovať aj v lete. Cieľom je, aby boli schopné robiť odbery na antigénové aj PCR testy.

Uviedol to v piatok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí s predsedom Prešovského samosprávneho kraja Milanom Majerským.

Tzv. MOMkám končia zmluvy 30. júna, podľa ministra bude potrebné vyhlásiť nové výberové konania. „Ich sieť sme už okresali, nejakých 116 MOMiek skončilo. Chceme ich však zanechať v stave, aby sme ich mohli použiť, keby sa náhodou zhoršila situácia,“ doplnil Lengvarský.

COVID 19: Plošné testovanie v okrese Nitra
Foto: archívne, SITA/Martin Havran.

11:33 Štát za nájdenie infikovaného platí v týchto dňoch aj desaťtisíce eur. Prepočty Nadácie Zastavme korupciu ukazujú, že zatiaľ čo vo februári nás stálo „vytestovanie“ jedného pozitívneho prípadu v priemere 932 eur, v apríli to už bolo takmer 4 700 eur.

Antigénové testy, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.

Česko

11:04 V noci z nedele na pondelok sa v Česku otvorí registrácia na očkovanie pre ľudí nad 35 rokov.

V rozhovore pre CNN Prima News to povedal premiér Andrej Babiš, informuje spravodajský portál iDNES.cz. Následne, od polnoci z utorka na stredu sa budú môcť zaregistrovať všetci tridsiatnici, pričom podľa Babiša sa budú môcť od júna registrovať všetci nad 16 rokov. „Z nedele na pondelok otvárame 35+,“ oznámil Babiš.

To znamená, že sa budú môcť zaregistrovať aj ľudia, ktorí majú 35 až 39 rokov, a od stredy pribudne ďalších päť ročníkov, ľudia vo veku 30 až 34 rokov, vysvetľuje iDNES.cz. „Držíme to, čo sme povedali a čo som si ja želal, aby sme od júna otvorili všetko,“ doplnil premiér.

Štvrtok bol pritom v Česku rekordný, čo sa týka podaných vakcín, keď za jediný deň podali takmer 96-tisíc dávok. Spravodajský portál však upozorňuje, že vláda predtým avizovala, že už v apríli by mali očkovať 100-tisíc ľudí denne.

Vzhľadom na to, že medzi mladšími Čechmi klesá ochota nechať sa zaočkovať, pripravuje vláda kampaň zameranú práve na nich. „Oslovili sme významné osobnosti, športovcov,“ priblížil Babiš, no nespresnil koho presne do kampane pozvali.

Od 1. júna by mal podľa Babiša fungovať nový „covid pas“ na portáli ocko.uzis.cz. „Tam budú mať všetci možnosť v rámci toho pasu vidieť svoje očkovanie, testy aj ochrannú lehotu,“ prezradil. V piatok vláda túto lehotu po prekonaní ochorenia COVID-19 predĺži z 90 na 180 dní. Počas júna bude covid pas dostupný aj ako aplikácia pre smartfóny. Ľudia, ktorí nemajú smartfón, si však údaje, aj s QR kódom, budú môcť tiež vytlačiť na papier.

Na jeseň sa však zrejme budú musieť ľudia preočkovať, i keď sa zatiaľ podľa predsedu vlády nevie, či jednou dávkou alebo dvoma. „Bohužiaľ, tu s tým vírusom budeme žiť dlho,“ skonštatoval.

Prešovský kraj

10:39 Po rekordnom nápore vo veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja (PSK) počas uplynulých dní sa najbližší víkend bude očkovať už len v troch strediskách v Prešove, Poprade a Humennom.

Kraj pre nedostatok záujemcov neotvorí centrá v Bardejove a Starej Ľubovni. Naopak, zintenzívňuje mobilné výjazdy do obcí regiónu.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, kraj má pre najbližšie víkendové očkovanie vo svojich veľkokapacitných centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby (VOS) z ministerstva zdravotníctva zmluvne dohodnutých spolu 11 680 vakcín. Z toho je 5 180 od konzorcia Pfizer/BioNTech a 6 500 od konzorcia AstraZeneca, ktoré sú určené na preočkovanie druhou dávkou tejto vakcíny v centrách PSK.

V centre v Prešove je na sobotu 22. mája pripravených na preočkovanie druhou dávkou vakcíny AstraZeneca 3 000 vakcín. V nedeľu tu budú očkovať vakcínou Pfizer/BioNTech. K dispozícii je 2 800 vakcín pre ľudí nad 16 rokov veku. Očkovanie tu bude prebiehať od 8:00 do 18:00. V Poprade budú v prvý víkendový deň od 8:00 do 17:00 podávať druhú dávku vakcíny AstraZeneca. Pripravených je 1 300 vakcín. V nedeľu je v čase od 8:00 do 18:00 naplánované očkovanie prvou dávkou Pfizer/BioNTech, k dispozícii bude 1 500 vakcín. V Humennom sa bude oba víkendové dni preočkovávať od 8:00 do 17:00 druhou dávkou vakcíny konzorcia AstraZeneca, pričom kraj má na tento účel k dispozícii spolu 2 200 vakcín.

Aktuálne je aj na základe návrhu zo strany rezortu zdravotníctva očkovanie pozastavené v Starej Ľubovni a pre tento víkend aj v Bardejove. „V štátnej čakárni pre obe centrá nie je prihlásený dostatok záujemcov na prvú dávku Pfizer/BioNTech, pre ktorú sa v stredu 19. mája zmenila očkovacia stratégia, a tiež na preočkovanie vakcínou AstraZeneca. Vývoj dopytu po vakcíne u občanov Prešovského kraja naznačuje, že sa blížime k bodu, keď bude väčšina osôb, ktoré sa chceli zaočkovať, už aj zaočkovaná, a vakcinácia sa podľa avíza rezortu zdravotníctva presunie do ambulancií lekárov prvého kontaktu,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Ako dodal župan Majerský, kraj svoje úsilie sústreďuje na očkovanie v obciach kraja prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby PSK, o ktoré je stabilný záujem. Počas najbližších dvoch víkendových dní sú mobilné očkovacie jednotky pripravené zaočkovať vakcínou Pfizer/BioNTech v deviatich obciach 880 ľudí nad 60 rokov veku, ťažko zdravotne postihnutých a imobilných, ktorí majú sťažený prístup k očkovaniu. V sobotu 22. mája sa bude očkovať v Hankovciach, Hermanovciach, Malom Šariši, Spišskej Starej Vsi a Haligovciach. V nedeľu 23. mája bude výjazdová služba očkovať v Chlmci, Malcove, Svite a Spišskej Teplici. „V spolupráci s mestom Medzilaborce a na základe zvýšeného dopytu po očkovaní z tohto regiónu už budúci týždeň zriadime jednodňové veľkokapacitné očkovanie centrum v Medzilaborciach, a to 26. mája v priestoroch Základnej školy na Duchnovičovej 29. V tomto termíne budeme vakcínou Pfizer zaočkovávať 700 ľudí z okresu vo vekovej kategórii 16+, prioritne starších občanov, imobilných a sprievod osôb nad 70 rokov veku,“ dodal Majerský.

Vo veľkokapacitných očkovacích centrách PSK a prostredníctvom krajskej výjazdovej očkovacej služby dosiaľ podali už 85 546 dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Žilina

10:13 Piatok 21. máj je v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) posledným dňom prevádzky dvoch mobilných odberových miest pre antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Nemocnica od 24. mája pozastavuje ich činnosť.

Ako informovala hovorkyňa nemocnica Lenka Záteková, veľkokapacitné odberové miesto na PCR testy ostáva k dispozícii pre objednaných pacientov.

„V súlade s aktuálnou epidemickou situáciou a zmenou organizácie testovania obyvateľov na COVID-19 sme dostali pokyn od nášho zriaďovateľa, že antigénové odberové miesta FNsP Žilina od budúceho týždňa už nie sú viac potrebné. Personál tak môžeme presunúť späť na oddelenia a posilniť tímy oslabené z dôvodu presunov pracovníkov do COVID pavilónu, ktorý naďalej funguje a poskytuje starostlivosť o pacientov s ochorením nového koronavírusu,“ uviedol medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

Klientom, ktorí boli vopred objednaní na antigénové testovanie v žilinskej nemocnici cez elektronický systém, podľa jeho slov Národné centrum zdravotníckych informácií automaticky termíny zruší a budú sa môcť preobjednať na iné mobilné odberové miesta podľa ich výberu. „Od 24. mája môžu záujemcovia o antigénové testovanie využiť iné dostupné mobilné odberové miesta na území mesta Žilina, ktorých zoznam je zverejnený na webstránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky,“ doplnila Záteková.

10:04 Za štvrtok pribudlo na Slovensku 138 nakazených koronavírusom. Laboratóriá vykonali celkovo 4 004 PCR testov. Počet hospitalizovaných pacientov sa znížil o 61 na 666. Potvrdili aj ďalších osem obetí ochorenia COVID-19. Vo štvrtok dostalo prvú dávku vakcíny 20 650 osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trenčiansky kraj

9:22 Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) počas víkendu otvorí obidve svoje veľkokapacitné krajské očkovacie centrá.

Ako informovala Lenka Kukučková z tlačového oddelenia Úradu TSK, celkovo by počas víkendu mali zaočkovať 7-tisíc ľudí.

Na Zimnom štadióne v Prievidzi budú obidva víkendové dni očkovať vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech, v pláne majú zaočkovať 1 500 ľudí v sobotu a 1 500 v nedeľu. Na trenčianskom výstavisku budú preočkovávať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, pripravených je 2 000 dávok v sobotu a rovnaký počet aj v nedeľu, informovala Kukučková.

Upozornila tiež, že v prípade sprevádzajúcich osôb so seniormi nad 70 rokov veku platia pravidlá stanovené Ministerstvom zdravotníctva SR. „Sprevádzajúca osoba musí byť zaregistrovaná v objednávacom systéme a musí sa preukázať SMS s termínom a miestom očkovania. Odporúčame sa pred očkovaním poradiť so svojím všeobecným lekárom,“ dodala Kukučková.

9:11 Konzílium odborníkov sa zhodlo na cestovateľskom semafore.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v obci Lubina v amfiteátri Roh počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Lubina, okr. Nové Mesto nad Váhom, 31. október 2020. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.
 • štvrtok 20. mája

20:00 Online prenos sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

19:59 Európska únia, Rada EÚ i Európska komisia vo štvrtok dosiahli predbežnú dohodu o zavedení digitálnych certifikátov umožňujúcich cestovanie v rámci únie pod názvom „EU Digital COVID Certificate“.

O odsúhlasenom znení sa ešte 26. mája bude hlasovať vo Výbore Európskeho parlamentu pre občianske slobody. Ak ho tento výbor schváli, predložia ho na schválenie v pléne počas prvého júnového plenárneho zasadnutia (7. – 10. júna).

16:38 Dáta bez pátosu sa na svojej Facebookovej stránke vyjadrili k tlačovej konferencii ministra financií Igora Matoviča, kde hovoril aj o dátach k očkovaniu. Rozobrali jeho tri citáty a uviedli ich na pravú mieru.

Malacky

14:49 Mesto Malacky ponúka svojim obyvateľom pomoc pri registrácii na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová.

„Malackí seniori a zdravotne ťažko postihnutí, ktorí majú záujem o očkovanie, avšak nevedia sa prihlásiť do čakárne, môžu využiť pomoc mesta,“ uviedla hovorkyňa. Mesto zároveň žiada obyvateľov, ktorí majú vo svojom okolí osamelého seniora, aby mu pomohli s registráciou na očkovanie, prípadne ho nasmerovali na mestský úrad.

Záujemcovia o očkovanie z radov seniorov a zdravotne postihnutých obyvateľov Malaciek môžu navštíviť osobne klientské centrum mestského úradu, prípadne zatelefonovať na číslo 034/79 66 178 alebo 034/79 66 118. „Poverená zamestnankyňa mestského úradu zapíše záujemcu do registračného formulára,“ uzavrela Pilzová.

Stará Ľubovňa

14:30 Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v nemocnici v Starej Ľubovni podľa jej riaditeľa Petra Bizovského stále neklesá. Ako uviedol pre agentúru SITA, na kyslíkových lôžkach leží 10 pacientov, ďalší dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Najviac pacientov podľa jeho slov prichádza z obcí Lomnička a Hniezdne a mesta Podolínec.

Pred týždňom mali v Ľubovnianskej nemocnici 14 pacientov s koronavírusom, z nich traja boli na umelej pľúcnej ventilácii. „V absolútnom ponímaní tieto čísla nie sú také zlé, ale v porovnaní s okolitými okresmi a nemocnicami tu máme stále veľa pacientov,“ povedal. Znepokojuje ho najmä vývoj situácie v Lomničke, kde sa viac ako tri mesiace nedarí uhasiť ohnisko nákazy. Podľa jeho slov je tam v karanténe a izolácii približne sto ľudí.

Okres Stará Ľubovňa sa podľa COVID automatu zaradí od pondelka 24. mája medzi ružové okresy, prejde z druhého do prvého stupňa varovania.

Podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej pribudlo v okrese v minulom týždni 70 nových pozitívnych prípadov potvrdených antigénovými a PCR testami. Týždeň predtým ich bolo o šesť viac. Koncom apríla predstavoval týždenný prírastok novonakazených koronavírusom viac ako 140. V samotnej Lomničke evidovali k 13. máju 25 infikovaných a 108 úzkych kontaktov. Ako ďalej SITA informovala regionálna hygienička, v obci v súčasnosti zvažujú organizovanie víkendového testovania.

Z celkového počtu potvrdených prípadov od začiatku roka do 16. mája eviduje regionálny úrad verejného zdravotníctva najvyšší počet v meste Stará Ľubovňa (1 034 prípadov), v Lomničke (304 prípadov), Plavči (264 prípadov) a v Podolínci (256 prípadov). „V uvedenom období neevidujeme žiadnu obec v okrese Stará Ľubovňa bez prípadu na ochorenie COVID-19,“ dodala Mancalová.

Očkovanie proti koronavírusu

14:19 Očkovacia kampaň proti koronavírusu v Európskej únii (EÚ) je aj napriek pomalému štartu podľa predsedníčky Európskej komisie úspešná. Ursula von der Leyenová sa vyjadrila, že euroblok je „jediný región na svete, ktorému sa podarilo zásobovať vlastné obyvateľstvo a spravodlivo sa deliť s ostatnými“. EÚ je podľa jej slov tiež popredný vývozca vakcín na svete.

Na podujatí, ktoré zorganizovala nemecká televízia WDR, von der Leyenová uviedla, že do konca tohto týždňa do Európy doručia 260 miliónov dávok vakcín. Politička uznala, že krajiny ako USA a Spojené kráľovstvo boli na začiatku rýchlejšie, ale uviedla, že „to sa časom dostalo do perspektívy“.

„Áno, na začiatku bolo veľa kritiky voči Európskej únii. Čo sa však nakoniec počíta je, že Európska únia spoľahlivo denne dodáva vakcíny svojim 450 miliónom občanov a že môžeme povedať, že sme sa tam dostali spoločne ako komunita. Podľa toho je naša európska očkovacia kampaň úspechom,“ povedala von der Leyenová.

13:42 Zaočkovanosť prvou dávkou klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb (ZSS), ktorí požiadali o skupinovú formu vakcinácie, sa blíži k sto percentám. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. K 20. máju tohto roka dostalo prvú dávku 39 505 ľudí (95,89 %), druhú 35 523 (83,67 %). Rezort práce a sociálnych vecí eviduje už iba šesť zariadení s mimoriadnou udalosťou.

Očkovaní zamestnanci a klienti ZSS si budú môcť od pondelka požiadať o vydanie očkovacieho certifikátu cez www.korona.gov.sk. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny k tomu v najbližších dňoch zverejní na svojej webovej stránke aj usmernenie pre poskytovateľov sociálnych služieb.

Ministerstvo práce finišuje s obstarávaním ochranných pomôcok v celkovej hodnote 4 miliónov eur, ktoré cez samosprávne kraje rozdistribuuje všetkým verejným a neverejným poskytovateľom sociálnych služieb. „Tieto pomôcky budú určené na vytvorenie povinnej 14-dňovej zásoby ochranných pomôcok,“ uviedol riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti MPSVR SR Ján Hudák.

Pfizer/BioNTech

12:27 Európska komisia (EK) v mene všetkých členských krajín Európskej únie (EÚ) podpísala tretiu zmluvu s konzorciom farmaceutických firiem BioNTech-Pfizer o dodávkach 1,8 miliardy dávok vakcíny proti koronavírusu v rokoch 2021 až 2023.

Zmluva umožňuje nákup 900 miliónov dávok súčasnej očkovacej látky a vakcíny adaptovanej na varianty vírusu s opciou na nákup dodatočných 900 miliónov dávok. O štvrtkovom podpise zmluvy EK informovala na svojej webovej stránke.

Kontrakt požaduje, aby sa vakcíny vyrábali v EÚ a ich podstatné komponenty sa nakupovali tiež v únii. Zároveň obsahuje záväzok, že od začiatku dodávok v roku 2022 bude distribúcia garantovaná. Zmluva posilňuje možnosť, že členské štáty EÚ budú môcť predať alebo darovať prevzaté vakcíny krajinám mimo EÚ, ktoré ich budú potrebovať, alebo ich poskytnúť programu COVAX.

„Produkcia do 1,8 miliardy dávok a ich distribúcia v EÚ je garantovaná. Potenciálne zmluvy s inými výrobcami sa budú riadiť rovnakým modelom na prospech nás všetkých,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Štvrtkový kontrakt s konzorciom BioNTech-Pfizer rozširuje široké portfólio vakcín, ktoré budú vyrábané v Európe. Portfólio tvoria doteraz podpísané zmluvy s výrobcami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica, Curevac a Moderna a predošlé kontrakty so spoločnosťami BioNTech a Pfizer.

11:43 Cyprus s platnosťou od 20. mája zaradil Slovensko na zoznam červených krajín. SR sa doposiaľ nachádzala na zozname oranžových krajín. Pre cestujúcich zo Slovenska tak platia prísnejšie podmienky pri vstupe do krajiny. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Cestujúci z krajín v červenej kategórii musia pred príletom a po prílete absolvovať molekulárny PCR test, ktorého vzorka musí byť odobratá v certifikovanom laboratóriu a nemala by byť staršia ako 72 hodín. Povinné je aj vyplnenie takzvaného Cypruss flightpass formulára, ku ktorému je potrebné priložiť negatívny výsledok prvého testu.

Po príchode na Cyprus platí pre Slovákov povinnosť podstúpiť ďalší PCR test na vlastné náklady. „Výsledok testu bude s cestujúcim zdieľaný prostredníctvom SMS správy. Do výsledku druhého testu musia cestujúci zostať v domácej izolácii,“ uvádza MZVEZ SR. Rezort dodáva, že deti mladšie ako 12 rokov sú od testovania oslobodené.

Cyprus delí krajiny podľa závažnosti výskytu ochorenia COVID-19 na štyri skupiny. Pre zelenú skupinu neplatia žiadne obmedzenia, pre oranžovú kategóriu sa vyžaduje popri Cypruss flightpasse aj negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. „Z krajín Európy je v zelenej kategórii iba Island a v oranžovej kategórii sa nachádzajú iba Dánsko, Fínsko a Nórsko,“ uvádza rezort diplomacie. Po červenej kategórii, v ktorej je aj SR, nasleduje šedá kategória.

Senec

11:04 V Senci sa nepodarilo zriadiť plánované vakcinačné centrum na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Mesto o tom informuje na sociálnej sieti. „Mestu Senec sa zatiaľ nepodarilo zriadiť vakcinačné miesto z dôvodu, že lekári, ktorí mali poskytnúť garanciu a bez ktorých to nie je možné, odstúpili od spolupráce,“ uviedlo mesto, ktoré obyvateľom s trvalým pobytom v Senci ako náhradu ponúka kompletnú službu dopravy, registrácie a sprievodu na očkovanie vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

Služba je bezplatná a mesto ju poskytuje každému občanovi vo veku 45 rokov a viac s trvalým pobytom v Senci. Očkovať budú látkou Comirnaty – Pfizer/BioNTech. „Túto službu budeme ponúkať dlhodobo. Po naplnení kapacity autobusu vás budeme kontaktovať neskôr, každý záujemca bude vybavený,“ avizuje mesto s tým, že záujemcovia sa nemusia prihlasovať do čakárne NCZI.

„Po príchode na vakcinačné miesto majú Senčania dohodnutý VIP prednostný prístup bez čakania,“ doplnilo mesto. Prvý autobus je pripravený na sobotu 29. mája a prihlasovanie je možné na adrese hranovam@senec.sk. Záujemcov o očkovanie budú kontaktovať a dostanú podrobné inštrukcie.

10:53 Najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku bolo počas prvých troch mesiacov tohto roka ochorenie COVID-19.

Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslalo oddelenie komunikácie úradu. Ochorenie sa podpísalo pod 39 percent všetkých úmrtí, nákaze počas prvého štvrťroka podľahlo 9 355 ľudí. Celkovo za prvé tri mesiace roku 2021 zomrelo na Slovensku viac ako 24-tisíc ľudí.

Najviac úmrtí spôsobil koronavírus v januári, keď mu podľahlo 3,4 tisíca osôb. Druhou najčastejšou príčinou úmrtí v prvom štvrťroku boli choroby obehovej sústavy (33 percent úmrtí). Nasledujú nádory (13 percent), choroby dýchacej sústavy (6 percent) a choroby tráviacej sústavy (3 percentá). Týchto päť najčastejších príčin spôsobilo spolu 93 percent všetkých úmrtí. Príčiny úmrtí sa klasifikujú podľa 22 skupín ochorení Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH).

Úmrtnosť počas prvých troch mesiacov roku 2021 bola o 63 percent vyššia, než je priemer prvých štvrťrokov počas posledných piatich rokov. Počet nadúmrtí v tomto roku je pritom takmer identický ako počet osôb, ktoré podľahli ochoreniu COVID-19. Počet úmrtí na choroby obehovej sústavy v januári stúpol oproti päťročnému priemeru o 23 percent, vo februári o sedem percent a v marci bol oproti päťročnému priemeru nižší o dve percentá.

O viac ako 20 percent oproti priemeru sa v januári a februári zvýšil aj počet úmrtí na choroby dýchacích ciest, v marci bol o sedem percent nižší ako päťročný priemer. Oproti päťročnému priemeru klesol počet zomretých na nádory. Počas prvých troch mesiacov sa znížil o 10 až 17 percent, najviac vo februári.

Najviac úmrtí spôsobil koronavírus vo vekovej skupine nad 65 rokov – takmer 80 percent. Medzi obeťami bolo 49 percent ľudí vo veku nad 75 rokov a 30 percent ľudí vo veku od 65 do 75 rokov. Ďalších 21 percent obetí tvorili ľudia v produktívnom veku. Ochoreniu podľahli aj štyri deti vo veku do 14 rokov.

Koronavírus najvýznamnejšie zmenil štatistiky úmrtnosti v 1. štvrťroku v Nitrianskom kraji. Následkom choroby podľahlo 950 osôb na 100-tisíc obyvateľov kraja. Prvenstvo má tento región aj v absolútnom počte úmrtí na COVID-19 s takmer 1 600 obeťami. Kým v januári spôsobil COVID-19 úmrtie 1,7 tisíca osôb na 100-tisíc obyvateľov, v marci to bolo 323 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov. V tomto roku ide o najvyššiu a zároveň najnižšiu mesačnú hodnotu tohto relatívneho ukazovateľa na krajskej úrovni.

Najpozitívnejší vývoj zaznamenal Žilinský kraj s mierou úmrtnosti na koronavírus v 1. štvrťroku 469 osôb na 100-tisíc obyvateľov, čo je menej ako polovičná hodnota najhoršieho regiónu. „Žilinský kraj bol zároveň jediným z ôsmich slovenských regiónov, v ktorom počas prvého štvrťroka zomrelo viac ľudí na choroby obehovej sústavy, ako na následky ochorenia COVID-19,“ povedala Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Nemocnica, koronavirus, umrtie
Foto: ilustračné, SITA/AP

Banská Bystrica

10:19 V stredu 19. mája privolali záchranárov k Banskobystričanovi, ktorému prišlo v autobuse mestskej hromadnej dopravy nevoľno.

Muž odpadol a oživiť sa ho podarilo až privolaným záchranárom. Ako informuje banskobystrická krajská polícia na sociálnej sieti, následne preverovaním zistili, že muž bol pred niekoľkými dňami pozitívne testovaný na COVID-19 a mal nariadenú karanténu. Polícia vec preveruje ako podozrenie z trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

Polícia vyzýva ľudí, aby boli opatrní a správali sa zodpovedne. „V autobusoch cestujú ľudia rôzni a prístupom, aký sa stal v stredu, mohli byť ohrození aj tí zodpovední. V hromadnej doprave už dnes po uvoľnení niektorých opatrení cestujú aj deti do škôl, nehovoriac o senioroch, ktorých sa snažíme od začiatku chrániť najviac,“ dodáva polícia.

10:04 Za stredu odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 253 nakazených koronavírusom. Laboratóriá pritom vykonali 5 597 testov. Pribudlo zároveň 10 obetí. Počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo podozrením naň opätovne klesol. Tentokrát v nemocniciach ubudlo 69 pacientov. V stredu dostalo prvú dávku vakcíny viac ako 20-tisíc ľudí.

9:40 Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský navštívil Veľkokapacitné vakcinačné centrum na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:10 Na rokovaniach o ruskej vakcíne Sputnik V akceptovali požiadavky rezortu zdravotníctva.

Sputnik V
Prví ľudia by mali byť ruským Sputnikom zaočkovaní 7. júna. Foto: ilustračné, Andrea Costa/IssRSMarino via AP.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom