Koronavírus na Slovensku láme rekordy, Matovič a Krajčí ohlásili osem nových opatrení (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Igor Matovič, Marek Krajčí
Predseda vlády SR Igor Matovič (vľavo) počas tlačovej konferencie k sprísňovaniu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu v rámci zasadnutia Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 11. október 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 11. októbra, 18:23

V nedeľu zasadal Ústredný krízový štáb SR, ktorý prerokoval nové opatrenia, ktoré prijala pandemická komisia v sobotu. Nové opatrenia budú podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) platiť dovtedy, pokiaľ sa kĺzavý medián nezníži pod 500.

Viac o téme: Koronavírus

Minister zdravotníctva Marek Krajčí predstavil osem nových opatrení proti šíreniu koronavírusu na Slovensku, ktoré budú platiť od 15. októbra:

  • Rúška bude povinné nosiť aj v exteriéri, v obciach a mestách. Výnimku bude mať nosenie rúška mimo obcí a miest pre rodinu, alebo ak ľudia budú od seba vzdialení viac ako päť metrov.
  • Na vláde sa v pondelok prerokuje aj zákaz zhromažďovania nad šesť ľudí.
  • Zákaz všetkých hromadných podujatí. Zakázané budú aj bohoslužby. Zrušené budú aj všetky kultúrne podujatia s výnimkou najvyšších líg vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale a hádzanej. Budú sa však hrať bez divákov a hráči budú testovaní na prítomnosť koronavírusu.
  • Prevádzky verejného stravovania budú môcť vydávať jedlo len zabalené a so sebou alebo ho podávať iba v exteriéri.
  • Zavreté budú aj fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny.
  • Pre stredné školy platí distančné vzdelávanie už od pondelka 12. októbra. Pondelkom sa rušia aj všetky krúžky, mimoškolská aktivita a všetko, čo nesúvisí priamo so samotným vzdelávaním, s výnimkou individuálnej výučby.
  • Obchody a nákupné centrá musia dodržať pravidlo maximálne jednej osoby na 15 metrov štvorcových za dodržiavania rozostupov a všetkých protiepidemických opatrení. Do nákupných centier bude možné vstúpiť len po odmeraní teploty, povolený vstup bude teda iba osobám, ktoré nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.
  • Platiť budú aj vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov od 9:00 do 11:00. Nakupovať však budú môcť aj v iné časy.

Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Opatrenia, koronavírus, ministerstvo zdravotníctva
Nové opatrenia proti koronavírusu, ktoré začnú platiť od 15. októbra 2020. Foto: www.facebook.com

Za posledných deväť dní u nás pribudlo až 8 234 prípadov (sobota – 1 054, piatok – 1 887, štvrtok – 1 184, streda – 1 037, utorok – 877, pondelok – 320, nedeľa – 353, sobota – 818, piatok – 704).

Premiér Matovič na tlačovom brífingu po zasadnutí pandemickej komisie v sobotu reagoval na 169-percentný nárast počtu infikovaných slovami „Tendencia je katastrofálna.“ 

Hlavný hygienik Ján Mikas zhodnotil, že aj napriek prijatým opatreniam platným od 1. októbra ich dopad nie je ešte stále vidieť. „Nemáme na výber a tak budeme musieť zaviesť a sprísniť ďalšie opatrenia,“ uzavrel Mikas.

VLÁDA: Ústredný krízový štáb SR
Zľava: Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, predseda vlády SR Igor Matovič, minister vnútra SR Roman Mikulec, hlavný hygienik SR Ján Mikas, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak a minister životného prostredia Ján Budaj počas tlačovej konferencie k sprísňovaniu opatrení proti šíreniu nového koronavírusu v rámci zasadnutia Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 11. október 2020. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Hranice zostávajú otvorené

Hranice s okolitými krajinami Slovensko zatiaľ zatvárať neplánuje. Na tlačovej konferencií po zasadaní Ústredného krízového štábu to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Podľa Mikulca je polícia pripravená kontrolovať dodržiavanie nových nariadení. V prípade ich nedodržania bude občanov hroziť pokuta.

Stredoškoláci zostanú doma

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) oznámil niekoľko opatrení, ktoré budú od pondelka 12. októbra platiť pre materské, základné a stredné školy. Práve tie prejdú na dištančnú výučbu.

Opatrenia, ministerstvo školstva

Sulík je proti zatváraniu reštaurácií

Pandemická komisia navrhla zatvoriť reštaurácie, zástupcovia SaS boli zásadne proti. Počas rokovania Ústredného krízového štábu to uviedol minister hospodárstva a predseda strany Richard Sulík.

„Sme za to, aby sa dodržiavali hygienické opatrenia, dvojmetrové odstupy, rúška, dezinfekcia rúk, pokojne aj meranie teploty,“ povedal. SaS podľa neho rovnako nevidí dôvod na zatváranie fitnescentier či divadiel.

„Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta. My nevieme, koľko z tých nakazených chodí pravidelne do fitnescentra, divadla či reštaurácie. Vieme akurát, že ohniská nákazy sú svadobné hostiny. V poriadku, tie zakážme, limitujme alebo inak výrazne obmedzme. Tomu rozumiem, to je pochopiteľné,“ konštatoval Sulík. Práve pre chýbajúce dáta považuje takéto zákazy ‚za strieľanie od pása‘ a zároveň mimoriadne škodlivé pre ekonomiku.

Šéf rezortu hospodárstva pripomenul, že už na jar prišlo k veľkým škodám na ekonomike. Reštaurácie či fitnescentrá si podľa neho vyčerpali svoje rezervy.

„Melú z posledného. Keď teraz príde zákaz, tak ich vlastne zlikvidujeme,“ povedal Sulík. Dúfa preto, že takéto rozhodnutie nepadne. „Za to, že na svadobných hostinách sa nakazí množstvo ľudí na Orave, predsa nie je dôvod zatvárať reštaurácie v Poltári,“ uviedol minister. Ak by však Ústredný krízový štáb o ich zatvorení rozhodol, štát podľa neho musí pokračovať v kompenzáciách, ktoré však nikdy nenahradia plné výpadky príjmov.

Šeliga očakával zatváranie obchodov

Po rokovaní Ústredného krízového štábu pravdepodobne dôjde aj k zatváraniu obchodných prevádzok. Povedal to podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) v diskusnej relácií TV Markíza Na telo.

Ak by k zatváraniu obchodných prevádzok došlo, štát by mal okamžite spolu s opatreniami poskytnúť občanom takzvanú helikoptérovú pomoc, pri ktorej sú finančné prostriedky plošne a spravodlivo rozdeľované medzi občanov.

„Sme za prísne opatrenia. Pravdepodobne sa budú zatvárať prevádzky. Sme však za okamžitú a helikoptérovú pomoc. Finančné prostriedky dnes ešte štát má. Videli sme, ako to fungovalo pri prvej vlne, videli sme ako to funguje v Českej republike a vidíme, čo sa deje u nás. Ak sa teda niečo zavrie, nemalo by sa čakať týždeň, dva, kým sa príjme nejaká schéme, ale okamžite, ruka v ruke, keď sa niečo zavrie, mali by tam smerovať aj peniaze,“ povedal Šeliga.

Šeliga dodal, že aktuálne so svojimi kolegami analyzuje zákon o okamžitej pomoci, ktorý bol navrhovaný v Českej republike a Holandsku. Návrh zákona umožňuje krajine okamžite odškodniť ľudí, ktorí sú v dôsledku opatrení štátu finančne ohrození, no zároveň nespadajú do žiadnej schémy štátnej pomoci.

Krajniak: Na výber je nepríjemná a veľmi nepríjemná možnosť

Najväčšia pravdepodobnosť nakazenia sa koronavírusom je doma, je preto potrebné obmedziť ostatné kontakty. Po päťhodinovom rokovaní Ústredného krízového štábu to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

„Nechcem sa dostať do situácie, keď budeme vracať ľudí v sanitkách naspäť domov, lebo o mesiac nebudeme mať voľné lôžka. Reálne to hrozí, ak dnes nič neurobíme,” konštatoval. Je podľa neho nezodpovedné a pokrytecké, ak niekto rozpráva, že je čas robiť si dlhodobé analýzy a vypočítavať scenáre.

„Dnes máme v obehu približne 200-tisíc pozitívnych a nevieme o nich. Každý 25. človek, ktorého stretnete, je pozitívny. Je to vážna situácia. Je isté, že každý z nás stretne a bude stretávať niekoho, kto je pozitívny, aj keď nemusí mať príznaky,“ povedal minister práce.

Ak sa chce Slovensko vyhnúť lockdownu, je podľa neho potrebné urobiť zásadné opatrenia. Ako dodal, na výber je iba nepríjemná a veľmi nepríjemná možnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav GröhlingIgor MatovičJán MikasJuraj ŠeligaMarek KrajčíRichard SulíkRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti