Koronavírus: Spustí sa čakáreň na očkovanie, vo Francúzsku potvrdili novú mutáciu (online)

COVID 19: Plošné očkovanie seniorov v Trenčíne
Zdravotníčky počas plošného očkovania v priestoroch Mestskej športovej haly v Trenčíne, ktoré organizuje Fakultná nemocnica Trenčín v spolupráci s mestom Trenčín pre obyvateľov Trenčianskeho kraja nad 75 rokov ako prevenciu proti ochoreniu COVID-19. Trenčín, 6. február 2021. Foto: SITA/Tomáš Somr.

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa za posledný týždeň mierne zlepšila. Aj napriek tomu máme v tomto týždni 35 okresov čiernych, ďalších 41 je bordových a zvyšné tri okresy sú červené. 

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 15. do 21. marca

Čierne okresy na Slovensku (35)

 • Bánovce nad Bebravou, Čadca Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Bordové okresy na Slovensku (41)

 • Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Hlohovec, Komárno, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nitra, Partizánske, Pezinok, Poltár, Pezinok, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Sabinov, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žilina, Zlaté Moravce

Červené okresy na Slovensku (3)

 • Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín

Mobilita obyvateľov od 3. marca klesla, čo je veľkým prínosom k tomu, aby sme pandémiu začali dostávať pod kontrolu. Počet hospitalizácií je síce rekordný, ale zdá sa, že stabilizovaný. Denné úmrtia sú rovnako stále veľmi vysoké, ale v porovnaní s predchádzajúcim týždňom mierne klesli. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil až 632 ľudí (pondelok – 64, nedeľa – 77, sobota – 88, piatok – 94, štvrtok – 102, streda – 98, utorok – 109).

Reprodukčné číslo sa nachádza približne na hodnote jedna. Postupne by tak mali začať klesať počty pozitívne testovaných a neskôr aj počty hospitalizovaných v nemocniciach. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 13 545 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 1578, nedeľa – 457, sobota – 1268, piatok – 2363, štvrtok – 2301, streda – 1978, utorok – 3600).

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Od stredy 3. marca sa na Slovensku sprísnili aj opatrenia. Matovičova vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19

Od pondelka 8. marca je v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy (MHD, vlaky, diaľkové autobusy a podobne) povinné nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2. Medzi nové opatrenia patrí aj to, že pozitívne testované osoby na COVID-19 už nemajú možnosť opustiť izoláciu na nákup potravín a drogérie. Od pondelka 15. marca sú respirátory povinné aj vo všetkých interiéroch, s výnimkou domácností. Povinnosť nosiť respirátor nemá ani človek, ktorý pracuje na pracovisku sám, alebo vykonáva prácu, pri ktorej je vystavený vysokej tepelnej či fyzickej záťaži, alebo mu výnimku udelí takzvaná pracovná zdravotná služba.

Ministerstvo zdravotníctva pripravuje v najbližších týždňoch otvorenie viac ako štvrť milióna nových termínov na očkovanie. Od 18. marca do 7. apríla je predbežne naplánovaných približne 140-tisíc nových termínov na očkovanie pre ľudí, ktorí sú starší ako 70 rokov, vakcínou Pfizer.

Od 13. marca do 2. apríla je naplánovaná distribúcia 120-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca pre samosprávne kraje, ktoré organizujú očkovanie vo veľkokapacitných centrách. Tieto vakcíny sú určené určené pre osoby vo veku 60 až 70 rokov.

V marci má prísť na Slovensko toľko vakcín, koľko prišlo za všetky mesiace očkovania doteraz, teda od decembra do februára. Slovensko očakáva dodávku viac ako 305-tisíc vakcín od Pfizeru, v prípade Moderny má prísť 75 600 dávok, od AstraZenecy má doraziť viac ako 309-tisíc. Na druhej strane, spoločnosť Johnson & Johnson oznámila, že bude s dodávkami meškať, Slovensko vakcíny očakávalo v priebehu apríla.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • utorok 16. marca

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

19:54 Počet čiernych okresov sa od budúceho týždňa výrazne zníži. Kým aktuálne je vo štvrtom stupni varovania 35 okresov, od 22. marca ich počet klesne na 20.

To, že mapa „červenie“, je podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Petra Stachuru pozitívna správa. „Napriek tomu sme nevyhrali a na Slovensku sú oblasti, ktoré nesmieme stratiť z očí,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii. Ide predovšetkým o oblasť hranice s Českou republikou, kde je situácia naďalej veľmi vážna.

Od budúceho týždňa bude v čiernej farbe COVID automatu 20 okresov, v treťom stupni varovania bude 55 okresov. Druhý stupeň bude platiť pre štyri okresy, a to Kežmarok, Námestovo, Nové Zámky a Tvrdošín.

19:25 Namiesto očakávaných 300-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca v marci príde na Slovensko 25-tisíc dávok. Na utorňajšej tlačovej konferencii o tom informovala štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková. Ako uviedla, zníženým dodávkam sa budú musieť prispôsobiť vo veľkokapacitných očkovacích centrách.

Ježíková tiež vyvrátila tvrdenia, že sa Slovensko vzdalo niekoľkých miliónov vakcín od Pfizeru. Dodala, že Slovensko má zabezpečených 5,8 milióna týchto vakcín, ktoré chodia v pomerne stabilných dodávkach. „Tento prípad vôbec nesúvisí s vakcínou Sputnik,“ povedala.

Ježíková konštatovala, že tento týždeň je otvorených 52-tisíc miest na očkovanie prvou dávkou vakcíny od Pfizeru. Ďalších 16-tisíc miest je určených na očkovanie druhou dávkou. V prípade Moderny sa momentálne očkuje len druhou dávkou, od začiatku budúceho týždňa sa otvárajú miesta pre prvú dávku. V prípade vakcíny AstraZeneca je na tento týždeň otvorených 45-tisíc miest, od 20. do 26. marca bude otvorených ďalších približne 42-tisíc miest, ďalší týždeň bude otvorených približne 25-tisíc miest.

18:56 Zatváranie ekonomiky nebude potrebné. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR to oznámil minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger. Pandemická situácia sa totiž stabilizovala a mierne sa zlepšuje.

Heger však upozornil, že ešte stále nie je čas na masívne uvoľňovanie opatrení. Zároveň informoval, že pandemická komisia považuje za nevyhnutné predĺžiť núdzový stav o ďalších 40 dní. Ak by sa nepredĺžil, zrútil by sa totiž systém pandemickej ochrany.

Ako informoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura, mobilita obyvateľstva ostáva na rovnakej úrovni. Všetky pravidelne sledované ukazovatele majú klesajúci trend, reprodukčné číslo zostáva na približne rovnakej úrovni. Záchranná zdravotná služba hlási nižšie počty výjazdov k pacientom s COVIDom, čo by sa malo premietnuť do nižšieho zaťaženia nemocníc.

„V nemocniciach je stále menej nakazeného personálu, čo pozitívne vplýva na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Stachura. Hlavným problémom je však nedostatok lôžok pre kritických pacientov, ktorí vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu. Úmrtia sú naďalej pomerne vysoké, v priemere v nemocniciach zomiera 70 až 90 ľudí denne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:26 Francúzske zdravotnícke orgány potvrdili novú mutáciu koronavírusu zistenú v Bretónsku. Tú pravdepodobne nie je možné identifikovať prostredníctvom PCR testov.

Nový variant už medzičasom nahlásili Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Informuje o tom denník Le Parisien. Natrafili naň po tom, ako sa v bretónskom mestečku Lannione vyskytlo väčšie ohnisko nákazy. Všetci pacienti v tamojšej nemocnici mali klasické príznaky ochorenia COVID-19, ale PCR testy mali negatívne. Až genetický skríning vzoriek pacientov odhalil nový variant koronavírusu.

Podľa francúzskych zdravotníckych orgánov sa nezdá, že by sa nová mutácia rýchlejšie šírila alebo spôsobovala závažnejšie príznaky ako klasický COVID-19. Uskutočňujú však skúmania, aby lepšie pochopili spomenutý variant a jeho dopad.

18:10  Na projekt „Spolu múdrejší“, ktorý má pomôcť žiakom dobehnúť vedomosti, vyčlenilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pol milióna eur. Ako priblížil odbor komunikácie rezortu školstva, zámerom je pomôcť žiakom, ktorí zaostávajú alebo si potrebujú preopakovať učivo.

Školy môžu žiadosť o projekt poslať ministerstvu elektronicky, všetky informácie nájdu na stránke ministerstva školstva. Takéto doučovanie sa môže uskutočňovať od apríla do konca júna tohto roka. Pokiaľ sa škola do projektu zapojí, dostane od ministerstva mesačne 200 eurový príplatok na jedného vyučujúceho, ktorý odučí minimálne 12 žiakohodín týždenne.

V praxi by to malo vyzerať tak, že škola si vyberie učiteľov, ktorí budú viesť doučovanie. Môžu to byť učitelia z danej školy či z iných škôl, ale aj študenti magisterského štúdia učiteľstva, bývalí pedagógovia či ľudia s minimálne bakalárskym pedagogickým vzdelaním.Čo sa týka technických vecí, pokiaľ pôjde o učiteľa z danej školy, dostane túto sumu ako odmenu, ak to nebude učiteľ z danej školy, tieto financie dostane prostredníctvom dohody o vykonaní práce,“ doplnil minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Dodal, že doučovanie sa uskutoční v poobedňajších hodinách po vyučovaní, a to v objeme minimálne šesť hodín do týždňa. Škola si tiež určí predmety, ktoré bude žiakov doučovať, a to v skupinách po troch až piatich žiakov. Na koordinátora doučovania, ktorého si škola určí sama, dostane jednorazový príspevok 150 eur. Tento príspevok je však určený výhradne na odmenu vyučujúcich, ktorí doučujú žiakov.

Ministerstvo v oblasti doučovania spolupracuje aj so študentmi pedagogických fakúlt, ktorí doučujú žiakov základných škôl.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:33 Členovia Klubu 500 sú pripravení v prípade vyhlásenia tvrdého lockdownu pristúpiť k štrajku a blokovať cesty vo svojich regiónoch. Ako vysvetlil Vladimír Soták, predseda Klubu 500, touto formou chcú upozorniť na nelogické, nezmyselné a šikanózne opatrenia vlády.

15:03 Neexistuje žiadny náznak, že by očkovanie vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca spôsobovalo negatívne vedľajšie účinky ako riziko pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie. Počas utorňajšej tlačovej konferencie to vyhlásila šéfka Európskej liekovej agentúry (EMA) Emer Cookeová.

14:36 Americká biotechnologická spoločnosť Moderna v utorok oznámila, že začína s testovaním vakcíny proti koronavírusu u detí mladších ako 12 rokov.

Štúdia by mala zahŕňať účasť zhruba 6 750 detí zo Spojených štátov a Kanady, pričom by sa na nej mali zúčastniť deti vo veku už od šiestich mesiacov. Výskumníci ešte musia určiť najlepšiu dávku na testovanie u detí vo veku od 2 rokov a správnu dávku u detí mladších ako 2 roky.

Spoločnosť testovala svoju vakcínu, na ktorej vývoji sa podieľal aj americký Národný zdravotnícky inštitút (NIH), aj na vekovej skupine 12 – 17 rokov. Zatiaľ ale nezverejnila výsledky štúdie.

Ako pripomína agentúra AP, testovanie na mladších deťoch bude zložitejšie, pretože vedci musia určiť, či použiť menšie dávky, ako u dospelých a adolescentov. Moderna oznámila svoj úmysel presne rok po tom, čo prvý dospelý človek dostal testovaciu dávku jej vakcíny. Očkovaciu látku teraz používajú v Spojených štátoch a mnohých ďalších krajinách vo svete.

Moderna, vakcína proti COVID 19
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Bratislava

14:12 Prezenčné vyučovanie už obnovilo 41 škôl v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman. „Od pondelka 15. marca vyučuje prezenčnou formou 41 z celkového počtu 54 škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že každá škola má hodiny nastavené individuálne, niekde sa vyučuje prax, inde sa konajú semináre pre maturantov. „Ostatné školy ostávajú v doterajšom režime a pokračujú v dištančnom vzdelávaní,“ doplnila.

Prezenčné vyučovanie je organizované v malých skupinách – päť žiakov a učiteľ, prípadne individuálnymi konzultáciami, a týka sa najmä žiakov končiacich ročníkov stredných škôl, ale aj prvého stupňa základných škôl, ktoré sú súčasťou spojených škôl. „Obnovila sa predovšetkým výučba odborných predmetov, odborný výcvik a individuálne vyučovanie umeleckých predmetov, všetko za dodržania hygienických a protiepidemických opatrení,“ vysvetlila Forman a stým, že otvorený bude aj školský internát na Saratovskej v bratislavskej Dúbravke pre žiačky Strednej zdravotníckej školy.

Žilina

13:53 Pandemické pavilóny Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina hlásia prekročenie kritickej hranice kapacít reprofilizovaných lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, len počas troch posledných dní minulého týždňa prijali 33 nových pacientov nakazených koronavírusom.

V súvislosti s nárastom počtu hospitalizovaných pacientov v utorok mimoriadne zasadne okresný krízový štáb. „Aktuálne je v rámci oddelení FNsP Žilina hospitalizovaných 103 ľudí s ochorením nového koronavírusu, z nich 14 s pripojením na úplnú alebo neinvazívnu pľúcnu ventiláciu. Inhalačnú liečbu kyslíkom si vyžaduje ďalších 68 COVID pacientov,“ spresnila Záteková.

Podľa generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmašeka je stav v okrese Žilina alarmujúci a je nevyhnutné prijať prísnejšie opatrenia. „Musíme hovoriť o konkrétnych zmenách, ktoré sa dajú uviesť do praxe čo najskôr, keďže ich efekt sa neprejaví okamžite. Zároveň potrebujeme podporu pri hľadaní možností, ako pomôcť našej nemocnici, a to najmä personálne,“ zdôraznil Stalmašek.

Pripomenul, že v Žiline bojujú s pandémiou od začiatku, pričom im chýba infekčné aj pľúcne oddelenie. „V aktuálnej situácii, keď nám intenzívne pribúdajú pacienti vo vážnom stave, musíme každý deň rozhodovať, či anestéziologického lekára a sestru pridelíme ku COVID lôžku alebo k akútnej či onkologickej operácii. Nevieme, ako dlho to za takýchto okolností zvládneme udržať,“ dodal Stalmašek.

13:30 Predĺženie núdzového stavu by malo byť predmetom najbližšieho rokovania vlády SR. Pre agentúru SITA to potvrdil tlačový odbor kancelárie ministra vnútra. Predkladateľom podľa odboru býva predseda vlády, naposledy ho predkladal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Rokovanie vlády sa tradične koná v stredu. Minulý týždeň sa pre vládnu krízu uskutočnilo až v piatok 12. marca.

Kabinet na rokovaní 5. februára predĺžil núdzový stav do 19. marca. Ten sa totiž predlžoval od 8. februára na 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy musia tento krok ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, teda poslanci Národnej rady SR (NR SR), a to do 20 dní od jeho predĺženia. Poslanci 26. februára 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Ak by sa nepredĺži, skončil by aj zákaz vychádzania.

Núdzový stav by mal byť predovšetkým využitý na ukladanie pracovnej povinnosti na zaistenie zdravotnej starostlivosti či na reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok. Tiež na prijatie obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania. Dôvodom je obmedzenie mobility, a tým pádom aj sociálnych kontaktov, čo vláda považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov obmedzenia šírenia ochorenia COVID-19.

12:38 Očkovanie proti koronavírusu vakcínou AstraZeneca z preventívnych dôvodov pozastavilo v utorok aj Švédsko.

Tamojší úrad verejného zdravotníctva oznámil, že používanie očkovacej látky pozastavujú, kým čakajú na výsledky mimoriadneho zasadnutia Európskej liekovej agentúry (EMA). Tá preveruje dáta o bezpečnosti vakcíny po tom, čo sa objavili správy o tvorbe nebezpečných krvných zrazenín u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie, a vo štvrtok by mala rozhodnúť o ďalších krokoch.

Používanie vakcíny, ktorú vyvinuli spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, pozastavilo v ostatných dňoch viacero, prevažne európskych, krajín. Okrem iných Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko. Mimo Európu pozastavili očkovanie vakcínou napríklad Indonézia a Thajsko. Druhá zmienená krajina už však látku začala používať a nechal sa ňou zaočkovať aj thajský premiér Prajut Čan-o-Ča.

AstraZeneca a svetové zdravotnícke orgány trvajú na tom, že vakcína je bezpečná. Hlavná vedkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Soumya Swaminathan v pondelok odporučila pokračovanie v očkovaní spomenutou látkou a pripomenula, že nechcú, aby sa medzi ľuďmi šírila panika. Organizácia prešetruje vakcínu a najskôr v utorok by mohla zverejniť aktualizované odporúčania pre jej používanie.

Dunajská Streda

12:25 Policajti pri kontrole pandemických opatrení zistili v okrese Dunajská Streda dve tajne otvorené krčmy.

12:16 Testy ruskej vakcíny Sputnik V na myšiach a morčatách v spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch dopadli s vyhovujúcim výsledkom a zvieratá testovanie prežili.

11:58 Európska komisia (EK) sa dohodla s konzorciom Pfizer/BioNTech na urýchlenom dodaní 10 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu pre druhý kvartál tohto roka. V utorok o tom EK informovala na svojej webstránke.

„Viem, aký kritický je druhý kvartál pre naše vakcinačné stratégie v členských štátoch. Vďaka týmto zrýchleným 10 miliónom dávok sa celkové dávky BioNTech-Pfizeru v druhom štvrťroku zvýšia na viac ako 200 miliónov. Toto je veľmi dobrá správa. Poskytuje členským štátom priestor na manévrovanie a prípadné vyplnenie medzier v dodávkach,“ vyjadrila sa na margo dohody predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Utorňajší návrh EK musia ešte schváliť členské štáty v spoločnom riadiacom výbore. Spomenuté dávky by únia čerpala z opcie 100 miliónov dávok z druhej zmluvy s konzorciom, plánovanej pre tretí a štvrtý kvartál tohto roka.

Levoča

11:29 V novovzniknutom vakcinačnom centre v levočskej nemocnici zaočkovali v uplynulých dňoch viac ako 460 ľudí. V očkovaní verejnosti proti ochoreniu COVID-19 budú pokračovať celý tento týždeň.

Centrum sa nachádza na druhom poschodí chirurgického pavilónu nemocnice. V minulosti boli tieto priestory známe ako fyziatricko-rehabilitačné oddelenie či mamografické a ultrazvukové pracovisko. Informovala o tom prostredníctvom tlačovej správy Martina Pavliková, hovorkyňa siete nemocníc AGEL SK.

V centre očkujú od minulého týždňa. „Na očkovanie sa prihlasujú záujemcovia prostredníctvom internetovej stránky korona.gov.sk. Ide o prihlasovanie tých osôb, ktoré spĺňajú kritériá osôb zaradených na očkovanie na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR,“ informovala námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Beáta Ružbacká. Záujemcovia, ktorí nespadajú do tejto kategórie, sa môžu nahlásiť ako potenciálni náhradníci. Zaslať musia žiadosť do vakcinačného centra na e-mailovú adresu vakcinacnecentrum@nle.agel.sk.

Záujemcovia o očkovanie môžu vyplniť dotazník a informovaný súhlas doma a už s vyplnenými tlačivami prísť na očkovanie. Dokumenty si je možné stiahnuť na internetovej stránke nemocnice v sekcii „Informácie o očkovaní proti Covid-19“.

Levočská nemocnica je od roku 2008 členom skupiny AGEL SK. Poskytuje zdravotnú starostlivosť pre celý región Spiša aj širšie okolie. V súčasnosti má nemocnica 302 funkčných lôžok a poskytuje ústavnú zdravotnú starostlivosť na ôsmich lôžkových oddeleniach.

10:49 Europoslanec Michal Šimečka chce overiť presné čísla dodávok vakcín od Pfizeru pre Slovensko.

10:31 Polícia upozorňuje na šíriacu sa dezinformáciu o tom, že za ochorenie COVID-19 môže červík v antigénovom teste. Status Ivety, ktorý túto falošnú správu šíri, má na sociálnej sieti viac ako 6-tisíc zdieľaní. Uvádza sa v ňom, že testovacie tyčinky obsahujú červíka takzvaného „Morgellony“, ktorý vyvoláva príznaky ochorenia COVID-19. O hoaxe informovala polícia v profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

„Iveta, pravdepodobne, narážala na video, ktoré sa pred pár dňami prehnalo aj slovenskými dezinformačnými portálmi ako smršť a zdieľali ho,“ skonštatovala polícia. Video údajne dokazuje, že na štetci antigénového testu sa nachádza malý parazit, a preto sú voči koronavírusu účinne iba antiparazitiká.

Polícia v tomto prípade upozorňuje na český portál Manipulátoři.cz, ktorý podvodné video poprel a opísal. Slovenská polícia zároveň dopĺňa, že na Slovensku sa test, ktorý je na videu, nepoužíva. Rovnako však polícia kladie aj logickú otázku: „Ak by bol v každom antigénovom teste parazit, ktorý vyvoláva koronavírus, prečo nemáme 100 percent pozitívnych ľudí, ktorí sa na Slovensku každý týždeň testujú?“

Polícia zdôrazňuje, že všetky antigénové testy obstarané štátom sú riadne registrované a spĺňajú požiadavky na in vitro diagnostické zdravotnícke pomôcky, do ktorých spadajú. Musia byť tiež registrované v jednom z členských štátov Európskej únie (EÚ). Zvyčajne v krajine výrobcu, v prípade výrobcu z tretej krajiny, jeho európskeho splnomocneného zástupcu. Následne je registrácia platná aj v ostatných členských štátoch EÚ. Testy sa tiež nachádzajú v európskej databáze Eudamed.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:06 Za pondelok odhalili PCR testy 1 578 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 9 820 vzoriek. Pribudlo ďalších 64 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa zvýšil, v nemocniciach je o 22 ľudí viac.

9:41 Postup očkovania proti koronavírusu vo svete zostáva podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nedotknutý, aj napriek pozastaveniu používania vakcíny AstraZeneca vo viacerých krajinách. Najmä európske štáty pozastavili očkovanie danou látkou, aby prešetrili správy o tvorbe krvných zrazenín u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie. Podľa WHO však výhody používania danej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ako aj ďalších, značne prevyšujú riziká.

Vakcína od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity je dôležitou súčasťou medzinárodnej iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam, ktorej cieľom je pomôcť krajinám s nízkymi a strednými príjmami. WHO pripomenula, že pozastavenie sa týkalo dávok vyrobených v Európe a vakcíny pre zmienený program vyrábajú v Indii a Južnej Kórei.

„To nevyhnutne neznamená, že tieto udalosti súvisia s očkovaním,“ vyjadril sa na tlačovej konferencii na margo správ o zrazeninách generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ako poznamenal, je „bežná prax ich všetky vyšetriť a ukazuje to, že monitorovací systém funguje a že sú zavedené účinné kontroly“.

Hlavná vedkyňa WHO Soumya Swaminathan zase poukázala na to, že vo svete podali už 300 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu, ale zatiaľ k žiadnej nie je zdokumentované úmrtie. Miera výskytu krvných zrazenín u ľudí, ktorí dostali vakcínu AstraZeneca, je podľa nej „v skutočnosti nižšia, ako by ste očakávali u bežnej populácie“.

V rámci iniciatívy COVAX, ktorú vedú WHO, celosvetová aliancia pre očkovanie Gavi a Koalícia pre inovácie epidemickej pripravenosti (CEPI), by malo dostať vakcíny 92 krajín. Ďalších 90 krajín a osem teritórií súhlasilo so zaplatením dávok v rámci programu. COVAX začal s dodávkami vakcín vo februári a do mája plánuje rozdistribuovať viac ako 200 miliónov dávok – takmer všetky sú verziami spomenutej oxfordskej vakcíny.

Tlačová agentúra Press Trust of India informovala o 234 „nežiaducich udalostiach“, ktoré zahŕňajú 71 úmrtí, u ľudí, ktorých v Indii zaočkovali vakcínou AstraZeneca alebo očkovacou látkou od indickej firmy Bharat Biotech. Indická vláda prešetruje dané prípady. Aktivisti a odborníci na lekársku etiku sa však obávajú o efektívnosť mechanizmu na monitorovanie takýchto udalostí v Indii.

AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

9:13 Ďalšie dve štúdie priniesli dôkazy, že variant koronavírusu, ktorý prvý raz odhalili vo Veľkej Británii, je smrteľnejší ako predošlá dominantná forma vírusu.

Iné štúdie už demonštrovali, že britský variant je nákazlivejší, ale nový vedecký článok, publikovaný v časopise Nature, naznačuje, že s britským variantom sa pravdepodobne spája zvýšené riziko úmrtia.

Výskumníci z univerzity London School of Hygiene and Tropical Medicine porovnali prípady viac ako jedného milióna nakazených ľudí v Anglicku a odhadli, že riziko úmrtia je zhruba o 55 percent vyššie u ľudí infikovaných novým variantom ako u tých, ktorí sa nakazili predošlým kmeňom koronavírusu. U mužov vo veku 50 až 60 rokov to znamená zvýšenie rizika úmrtia z úrovne 0,06 percenta na 0,09 percenta.

Minulý týždeň podobný výskum publikovala University of Exeter v britskom časopise BMJ. Vedci skúmali približne 100-tisíc ľudí nakazených ochorením COVID-19. Tiež zistili, že u ľudí infikovaných britským variantom koronavírusu je vyššie riziko úmrtia.

Košice

9:02 Po medializovaných nepotvrdených informáciách v súvislosti s očkovaním vakcínou od AstraZeneca sa z víkendového očkovania vo veľkokapacitnom očkovacom centre Košického samosprávneho kraja (KSK) odhlásilo 455 ľudí. Ide o približne 13 percent z registrovaných ľudí.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. „Pre porovnanie, počas uplynulých očkovacích dní sa denne z očkovania odhlásili v priemere necelé tri percentá ľudí. Masívnejšie odhlasovanie spôsobuje organizačné problémy. Župa musí narýchlo dopĺňať harmonogram očkovania spomedzi náhradníkov za tých, ktorí neprídu,“ uviedla Terezková.

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre Košického samosprávneho kraja na Ostrovského ulici v Košiciach zaočkovali počas víkendu ďalších 3 500 východniarov. Konkrétne v sobotu bola prvá dávka vakcíny AstraZeneca podaná 1 681 ľuďom a v nedeľu bolo zaočkovaných 1 811 východniarov. Na rozdiel od predchádzajúcich dní, keď registračný systém pridelil rovnaký termín viacerým ľuďom naraz, už župa tieto problémy cez víkend nezaznamenala. Priebeh očkovania v tomto prvom veľkokapacitnom očkovacom centre tak bol bez väčších zdržaní.

Košický samosprávny kraj na základe vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR, ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu COVID-19, očkuje počas týchto dní aj náhradníkov. Konkrétne ide o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, onkologickým ochorením, chorobami srdca, s extrémnou obezitou, či osoby so závažnými psychiatrickými chorobami. Očkovaní sú aj tí, ktorí pracujú v maloobchode, mestskej hromadnej alebo prímestskej doprave, alebo tí, ktorí sa starajú o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Krajské očkovacie centrum bude v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií na Ostrovského 1 v Košiciach otvorené do štvrtka 18. marca. Následne bude očkovanie pokračovať opäť od soboty 20. marca.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

BSK: Veľkokapacitné očkovacie centrum
Očkovanie vakcínou proti Covid-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského kraja v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) počas . Bratislava, 14. marec 2021. Foto: Ilustračné, SITA/Jana Birošová.
 • pondelok 15. marca

19:30 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

19:05 Počet tromboembolických udalostí v prípade ľudí zaočkovaných vakcínou firmy AstraZeneca sa nezdá byť vyšší ako ten, ktorý je u populácie všeobecne pozorovaný.

Uviedla to v pondelok na svojej internetovej stránke Európska lieková agentúra (EMA) a dodala, že v Európskej únii (EÚ) z rôznych dôvodov každoročne vznikajú krvné zrazeniny u tisícov ľudí. EMA sa tak vyjadrila v súvislosti s tým, že niekoľko členských štátov EÚ dočasne pozastavilo očkovanie proti COVID-19 vakcínou firmy AstraZeneca v reakcii na správy o nebezpečných krvných zrazeninách u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie.

„EMA úzko spolupracuje s firmou, s expertmi na krvné ochorenia a s ďalšími zdravotníckymi úradmi, vrátane britského Regulačného úradu pre lieky a zdravotníctvo na základe jeho skúseností s približne 11 miliónmi podaných dávok tejto vakcíny,“ uviedla Európska lieková agentúra. Odborníci podľa nej skúmajú všetky dostupné údaje, aby zistili, či vakcína neprispela k vzniku trombóz alebo či ich zapríčinilo niečo iné.

Výbor Európskej liekovej agentúry pre bezpečnosť bude mať vo štvrtok mimoriadne zasadanie, aby posúdil zhromaždené informácie a aby rozhodol o ďalších krokoch, ktoré by mohli byť potrebné.

18:21 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook radí, ako si správne vybrať respirátor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:47 Ku krajinám, ktoré z preventívnych dôvodov pozastavili očkovanie proti koronavírusu vakcínou spoločnosti AstraZeneca, sa v pondelok pridali aj Taliansko a Francúzsko. Stalo sa tak v čase pribúdajúcich správ o nebezpečných krvných zrazeninách u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie.

Talianska lieková agentúra informovala, že k rozhodnutiu dospeli „v súlade s podobnými opatreniami prijatými v iných európskych krajinách“ a vec v súčasnosti prešetrujú. Jej oznámenie prišlo deň po tom, čo v Piemonte zomrel 57-ročný učiteľ klarinetu, ktorého v sobotu zaočkovali v rámci vakcinácie učiteľov. Úrady nariadili pitvu muža, rovnako ako ďalších osôb, ktoré minulý týždeň zomreli po očkovaní danou látkou. Už minulý týždeň pritom Taliansko preventívne prestalo očkovať jednou šaržou vakcíny AstraZeneca.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok počas tlačovej konferencie oznámil, že tamojšie úrady rozhodli o pozastavení očkovania vakcínou AstraZeneca prinajmenšom do utorka popoludnia. Vtedy by Európska lieková agentúra mala vydať odporúčanie v spojitosti s vakcínou. Dôvody, ktoré viedli francúzske úrady k rozhodnutiu, prezident neposkytol, len uviedol, že dúfa v skoré obnovenie používania spomenutej látky.

Z preventívnych dôvodov pozastavili používanie vakcíny, na ktorej vývoji sa podieľala aj Oxfordská univerzita, aj v Nemecku, Dánsku, Nórsku, Bulharsku, Holandsku, Írsku, Thajsku, Konžskej demokratickej republike či na Islande. AstraZeneca a svetové zdravotnícke orgány trvajú na tom, že vakcína je bezpečná.

17:23 Ministerstvo zdravotníctva SR vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na ochranu verejného zdravia a zníženie dopadov koronavírusovej pandémie na regionálnej a miestnej úrovni. Ako informuje rezort, chce tak zmierniť dopady na rozpočty regionálnej a miestnej samosprávy pri ochrane verejného zdravia počas pandémie ochorenia COVID-19. Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja pôjde na tento účel 16 mil. eur.

Do výzvy sa môžu zapojiť všetky krajské mestá vrátane hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava a vyššie územné celky. Financie budú môcť čerpať aj obce, ktoré vytvárajú tzv. mestské funkčné oblasti krajských miest. Ide takmer o 200 oprávnených obcí, ktoré môžu v spolupráci s krajskými mestami požiadať o finančné prostriedky na úhradu zvýšených výdavkov prijatých opatrení na zníženie šírenia koronavírusu.

Výška príspevku je určená podľa počtu obyvateľov obce, ktorej budú poskytnuté finančné prostriedky. Výška príspevku na jedného obyvateľa je stanovená na 7,32 eura.

17:01 Očkovanie vakcínou proti koronavírusu spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity pozastavuje pre správy o nebezpečných krvných zrazeninách aj Nemecko.

Minister zdravotníctva Jens Spahn uviedol, že sa tak rozhodli preventívne a na radu Inštitútu Paula Ehrlicha, národného regulátora pre vakcíny. Ten vyzval na ďalšie prešetrenie siedmich nahlásených prípadov trombov v mozgoch ľudí, ktorí absolvovali očkovanie.

Spahn sa vyjadril, že Európska lieková agentúra (EMA) rozhodne o tom, či a ako nové informácie ovplyvnia autorizáciu vakcíny v Európe. Minister dúfa, že sa tak stane ešte tento týždeň.

Viacero krajín v posledných dňoch dočasne zastavilo používanie vakcíny AstraZeneca, aby prešetrili správy o krvných zrazeninách, ktoré sa objavili u ľudí po očkovaní. Používanie spomenutej očkovacej látky okrem Nemecka už stopli aj v Dánsku, Nórsku, Bulharsku, Holandsku, Írsku, Thajsku, Konžskej demokratickej republike či na Islande.

Samotná AstraZeneca tvrdí, že neexistuje dôvod na obavy. „Dôkladné preskúmanie všetkých dostupných údajov o bezpečnosti viac ako 17 miliónov ľudí očkovaných v Európskej únii a Spojenom kráľovstve vakcínou AstraZeneca nepreukázalo žiadne dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie, a to v akejkoľvek definovanej vekovej skupine, pohlaví, šarži alebo ktorejkoľvek konkrétnej krajine,“ uviedol vo vyhlásení britsko-švédsky farmaceutický gigant.

EMA a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tiež uviedli, že dostupné informácie nenaznačujú, že by vakcína spôsobovala zrazeniny, a vyzvali, aby očkovanie pokračovalo. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb Nemecko dosiaľ dostalo viac ako tri milióny dávok vakcíny AstraZeneca. V krajine zatiaľ použili zhruba 1,6 milióna dávok.

Košice

16:45 Aktuálna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je v Nemocnici Košice – Šaca stabilizovaná. Počet zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19 v porovnaní s minulým týždňom opäť mierne poklesol. Zariadenie eviduje k dnešku 13 pozitívnych zamestnancov, 23 ich je v karanténe a neprítomnosť v práci z dôvodu práceneschopnosti alebo ošetrovaniu člena rodiny zaznamenala nemocnica pri 46 zamestnancoch.

Relatívne stabilizovaný je počet pacientov s COVID-19, ktorí si vyžadujú napojenie na kyslíkovú liečbu. Dlhodobý problém ale eviduje nemocnica pri pacientoch, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Tu sú lôžka obsadené na sto percent. Informovala o tom hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.

Počas uplynulého týždňa bolo v nemocničnom mobilnom odbernom mieste vykonaných 415 PCR testov. Pozitívnych bolo 24 vzoriek. Vykonali aj 644 antigénových testov, z toho šesť bolo pozitívnych. Od štvrtka 11. marca je nemocnica aj oficiálnym vakcinačným centrom. Denná kapacita nového očkovacieho centra je 200 ľudí. Vakcinácia je realizovaná látkou od konzorcia Pfizer/BioNTech každý pracovný deň v čase od 8:00 do 15:00.

V prípade, ak má občan záujem o očkovanie proti COVID-19 a súčasne spĺňa vekové kritéria, je potrebné sa zaregistrovať prostredníctvom webového formulára Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) na stránke korona.gov.sk. Nahlásenie náhradníkov, ktorí spĺňajú súčasne platné kritériá pre indikáciu na očkovanie, je možné prostredníctvom e-mailu na nahradne.ockovanie@nke.agel.sk.

Banská Bystrica

16:32 Očkovacie centrá v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci a vo Zvolene v priebehu posledného týždňa zaočkovali takmer sedemtisíc ľudí. Ako informuje v tlačovej správe Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), počas víkendu sa k ich službám pripojil aj systém náhradníkov, ktorý župa zriadila z vlastnej iniciatívy. Do obdobia veľkonočných sviatkov pribudnú ďalšie štyri očkovacie centrá.

Nový portál nahradnici.sk, prostredníctvom ktorého sa môžu ľudia nahlasovať do náhradníckeho systému zriadeného krajom, využili veľkokapacitné očkovacie centrá kraja. Za prvé štyri dni fungovania systému kraj zaznamenal záujem viac ako 8 700 ľudí. Napríklad očkovacie centrum v Banskej Bystrici počas víkendového očkovania podalo vakcínu 123 náhradníkom. Systém funguje bez problémov, preto BBSK vyzýva širokú verejnosť o pomoc s naplnením systému.

„Možnosť využiť systém náhradníkov sme hneď po jeho odštartovaní ponúkli aj ostatným samosprávnym krajom. Našou absolútnou prioritou je spraviť všetko pre to, aby sme každú dostupnú vakcínu rýchlo a bezpečne poskytli obyvateľom,“ uviedol podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Štyri veľkokapacitné očkovacie centrá v priebehu posledných dvoch víkendov zaočkovali dovedna 6 801 ľudí. Spolu s dvoma víkendovými očkovaniami školskej infraštruktúry tak župa s pomocou samospráv a zdravotníkov zaočkovala už viac ako 9-tisíc ľudí. Už čoskoro k uvedeným očkovacím centrám pribudnú ďalšie – v Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši a Revúcej.

16:19 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) odporúča pokračovať v očkovaní vakcínou od AstraZeneca. Viaceré krajiny v posledných dňoch pozastavili očkovanie touto vakcínou alebo pozastavili použitie niektorých šarží po hláseniach týkajúcich sa výskytu trombembolických komplikácií u zaočkovaných.

Ostatné členské štáty Európskej únie (EÚ) spolu s krajinami ako Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália a Mexiko pokračujú v očkovaní. Ako ŠÚKL uviedol na sociálnej sieti, pozastavenie očkovania je vo všetkých prípadoch preventívnym krokom. Príčinná súvislosť medzi očkovaním a trombózou nebola preukázaná. Momentálne dostupné údaje nenasvedčujú tomu, že by zaznamenané prípady trombembólií priamo súviseli s očkovaním vakcínou AstraZeneca.

Štátny ústav poukázal na to, že v Spojenom kráľovstve a EÚ bolo dokopy podaných viac ako 17 miliónov dávok vakcíny a počet trombembolických komplikácií u očkovaných ľudí nebol vyšší ako u bežnej populácie. „Prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú všetky riziká, čo bolo potvrdené aj Európskou liekovou agentúrou, Svetovou zdravotníckou organizáciou a Medzinárodnou spoločnosťou pre trombózu a hemostázu. Štátny ústav preto na základe všetkých dostupných dôkazov a takisto na základe nepriaznivej epidemickej situácie na Slovensku odporúča pokračovať v očkovaní touto vakcínou,“ uzavrel ŠÚKL.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:01 Spoločnosť Facebook rozširuje svoje úsilie v boji s dezinformáciami spojenými s ochorením COVID-19 na svojich platformách. K príspevkom o vakcínach pridá informačné štítky, ktoré budú obsahovať „dôveryhodné informácie“ od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tie budú v angličtine, španielčine, indonézštine, portugalčine, arabčine a francúzštine, pričom v nadchádzajúcich týždňoch by mali pribudnúť aj ďalšie jazyky, uviedol v pondelok šéf Facebooku Mark Zuckerberg v blogovom príspevku. Facebook tiež zavedie nástroj, ktorý pomôže používateľom so zaočkovaním sa. Prostredníctvom neho by sa mali dostať k informáciám o tom, kde a kedy sa môžu dať zaočkovať. Facebook a Instagram čelia kritike za to, že umožňujú šírenie antivakcinačnej propagandy aj za to, že pomaly bojujú s dezinformáciami.

Banská Bystrica

15:44 Pandemická situácia súvisiaca so šírením ochorenia COVID-19 sa v dvoch banskobystrických rómskych osadách Na Hrbe a v lokalite Cementárenská cesta začína zhoršovať.

Ako mesto informuje v tlačovej správe, samospráva dnes v súčinnosti s pracovníkmi Záchrannej zdravotnej služby SR, a. s., všetkých obyvateľov týchto lokalít hromadne testuje PCR testami. Kontrolu nad dodržiavaním povinnej karantény obyvateľov v rómskych osadách budú vykonávať príslušníci štátnej aj mestskej polície.

Samospráva už distribuovala do osád respirátory FFP2. Zároveň budú rodiny vybavené nevyhnutnými dezinfekčnými prostriedkami. „Z dôvodu povinnej karantény obyvateľov rómskych osád preverujú pracovníci terénnej sociálnej služby krízovej intervencie Mestského úradu Banská Bystrica požiadavky na pomoc s nákupom základných životných potrieb,“ uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková s tým, že potrebu nevyhnutých potravín či liekov môžu obyvatelia rómskych osád nahlasovať pondelky a štvrtky na krízovej linke 048/4330 777.

Primátor Ján Nosko kontaktoval generálneho riaditeľa Slovenskej pošty, a.s., ktorej zamestnanci budú v aktuálnom týždni nápomocní pri vyplácaní sociálnych dávok tak, aby obyvatelia rómskych osád nemuseli opustiť dané lokality.

Prešovský kraj

15:30 Problémy s prihlasovacím systémom sprevádzali víkendové očkovanie, ktoré v troch veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešove, Humennom a Poprade zabezpečoval Prešovský samosprávny kraj (PSK). Ministerstvo zdravotníctva malo problém s prihlasovacím systémom, ktorý nefungoval od štvrtka. V Humennom a Poprade, kde sa očkovalo prvýkrát, tak nebola naplnená kapacita na sto percent. Očkovacím centrám kraja zároveň rezort znížil pôvodne zakontrahovaných viac ako 6 000 dávok o 20 percent.

Ako informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK, kraj mal pôvodne celkovo zmluvne dohodnutých 6 016 vakcín od spoločnosti AstraZeneca. V centrách v Poprade a Humennom, v ktorých sa očkovalo iba v sobotu, bolo podľa plánu vyčlenených po tisíc vakcín. Zvyšok sa mal využiť v Prešove, kde napokon presunuli aj časť nevyužitých vakcín z Popradu. „Kapacity v Prešove boli využité na sto percent, zároveň sa využili presunuté vakcíny z Popradu. V Prešove sa tak zaočkovalo viac ako 4 400 ľudí, pričom boli zaočkovaní aj náhradníci podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva. Teda aj ľudia s rôznymi diagnózami. Nevyužité dávky z Humenného sa uskladnili a využijú sa pri ďalšom očkovaní,“ vysvetlila Heilová.

V Prešove očkovalo desať tímov v zložení ambulantný lekár a sestra. V Humennom a v Poprade bolo k dispozícii po päť očkovacích tímov. Očkovanie vo všetkým troch centrách prebiehalo podľa Heilovej plynulo. „V Prešove sa k zdravotníkom, administratívnym pracovníkom a záchranárom pridali aj zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený nos, ktorí prišli ľudí najmä povzbudiť,“ dodala. Prešovský samosprávny kraj plánuje vytvoriť v apríli očkovacie centrá aj v Bardejove a Starej Ľubovni. Rovnako od apríla by sa malo v Poprade a Humennom očkovať celý víkend, teda aj v nedeľu.

15:11 Čakáreň na očkovanie sa spustí najneskôr v stredu. Predpokladá to riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja. Čakáreň mala byť pôvodne spustená v pondelok 15. marca, v praktickej rovine je už podľa neho pripravená. Ako však uviedol, vzhľadom na aktuálnu značnú obsadenosť termínov na očkovanie nebolo úplne nevyhnutné spustiť čakáreň ešte v pondelok. Tento čas chce preto NCZI využiť na to, aby pretestovalo funkčné vlastnosti a bezpečnosť.

Zvolen

14:31 Nemocnica Zvolen aktuálne poskytuje zdravotnú starostlivosť takmer 70 pacientom s koronavírusom a chýba jej takmer 60 zamestnancov. Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, vážna situácia pretrváva, pričom vedenie robí všetko pre to, aby zvládli chod nemocnice, ale aj starostlivosť o všetkých, nielen COVID pacientov. Prioritou nemocnice je aj vakcinácia, ktorú realizuje nemocnica nielen vo svojom vakcinačnom centre, ale zdravotníci zabezpečujú aj očkovanie vo veľkokapacitnom očkovacom centre, ktoré zriadil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) v budove Doprastavu.

„Aktuálne sa staráme o 65 hospitalizovaných pacientov s koronavírusom. Päť pacientov je umiestnených na jednotke intenzívnej starostlivosti, stav siedmich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a u troch sme zaznamenali ťažký postcovidový syndróm,“ uviedla riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá. „Zároveň je stále 50 našich zamestnancov práceneschopných a u ďalších deviatich je potvrdené ochorenie COVID-19,“ dodala riaditeľka s tým, že nemocnica naďalej čelí vážnej pandemickej situácii, preto tam aj naďalej pomáhajú vojaci Ozbrojených síl SR.

Nemocnica zaočkovala viac ako 4 000 registrovaným záujemcom vakcínou Pfizer, nikto nemal závažnú reakciu. Vo vakcinačnom centre zdravotníci za uplynulý týždeň zaočkovali vakcínou AstraZeneca bezmála 1 300 ľudí.

Za uplynulý týždeň v mobilnom odberovom mieste vykonali 634 PCR testov a 891 antigénových testov. Nemocnica poskytuje možnosť dať sa otestovať aj novým, šetrnejším antigénovým testom, a to výterom z prednej časti nosa a PCR testom zo slín. Ten v prípade pozitívneho výsledku uvádza aj informáciu, či je človek infikovaný britskou mutáciou koronavírusu.

Poprad

14:06 V popradskej nemocnici leží v súvislosti s ochorením COVID-19 dokopy 50 pacientov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, k pondelku tam mali na oddelení so špeciálnym režimom hospitalizovaných 39 pozitívnych pacientov a jedného s podozrením na COVID-19. Celková kapacita je 46 lôžok. Na sto percent sú však obsadené lôžka na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM), kde je 10 pacientov.

Pred týždňom bolo v nemocnici hospitalizovaných 52 COVID pacientov. K pondelku 15. marca hlási nemocnica aj 15 pozitívnych zamestnancov. Pre podozrenie je v karanténe ďalších 15 ľudí. Miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 v Poprade za týždeň podľa výsledkov posledného víkendového testovania vzrástla, a to z 0,91 percenta na 1,24. Samotný Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v tomto týždni v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

13:05 Priemyselné spoločnosti by v súčasnej epidemickej situácii mali podľa možností vytvárať ustálené a uzatvorené kolektívy, obmedziť miešanie a kontakty zamestnancov v spoločných priestoroch. Ide o jedno z odporúčaní protiepidemických stratégií v podnikoch, ktoré vytvorili predstavitelia zamestnávateľských organizácií a vedci zo Slovenskej akadémie vied. Chcú tak pomôcť zabezpečiť udržateľné fungovanie priemyselných firiem a prevádzok. Odporúčania by mali výrobné podniky dodržiavať, aby ochránili zamestnancov pred nákazou a čo najlepšie zabezpečili svoje fungovanie.

Spoločnosti by taktiež mali klásť dôraz na zabezpečenie pravidelného testovania zamestnancov pred nástupom na prevádzku a výsledky pozitívnych antigénnych testov následne overiť pomocou RT PCR, aby sa falošne pozitívni pracovníci nevystavovali zbytočnej karanténe. „Odporúčame zaviesť systém na izoláciu zamestnancov, u ktorých sa počas práce prejavili príznaky ochorenia COVID-19, zabezpečiť ich otestovanie a transport do karantény, vrátane identifikácie ich blízkych kontaktov. Podľa možností a stratégie daného podniku odporúčame realizovať preventívne programy starostlivosti o zamestnancov,“ píšu ďalej v dokumente zamestnávatelia a vedci.

Podniky by taktiež mali šíriť osvetu o správaní sa na pracovisku a viesť internú kampaň za očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Vedci okrem toho upozorňujú, že považujú za dôležité zmeniť systém testovania a zvýšiť kapacity na vyhľadávanie kontaktov. Spoločne so zamestnávateľmi sa zhodli na tom, že skúsenosti z veľkých firiem by mohli slúžiť ako príklad aj pre menšie prevádzky.

Stará Ľubovňa

12:49 Situácia v Ľubovnianskej nemocnici v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 je stabilizovaná. Povedal to pre agentúru SITA riaditeľ nemocnice Peter Bizovský s tým, že k dnešnému dňu je v nemocnici na dvoch oddeleniach hospitalizovaných dokopy 25 pacientov s ochorením COVID-19. „Dvadsaťdva máme na kyslíkových lôžkach a high flow ventilácii a troch na umelej pľúcnej ventilácii,“ uviedol. Kapacita na COVID oddeleniach predstavuje dokopy 38 lôžok.

Nemocnica veľký výpadok personálu nehlási, podľa riaditeľa je 71 percent zamestnancov nemocnice zaočkovaných. Problémom podľa Bizovského je skôr to, že aj zamestnanci, ktorí ochorenie prekonali a sú zaočkovaní, sú podľa platnej vyhlášky nútení ostať v karanténe. A to v prípade, ak bol niekto z ich rodinných príslušníkov v spoločnej domácnosti pozitívny. „Toto nám blokuje zamestnancov. Dá sa povedať, že toho času zdraví, zaočkovaní zamestnanci ostávajú v karanténe, akoby sme neverili očkovaniu,“ zhodnotil riaditeľ nemocnice.

V apríli by malo byť v Starej Ľubovni podľa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) otvorené veľkokapacitné očkovacie centrum.

Okres Starej Ľubovne ostáva naďalej v treťom stupni varovania, teda v bordovej zóne. Epidemická situácia v okrese je však podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej priaznivá a nezhoršila sa, čo sa týka výsledkov PCR a antigénových testov. Problémom je hospitalizovanosť pacientov s ochorením COVID-19.

Ľubovnianska nemocnica, n.o., poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre takmer 53-tisíc obyvateľov okresu Stará Ľubovňa. Viac ako 20-percentný podiel pacientov predstavujú obyvatelia mimo spádovej oblasti nemocnice.

12:18 Vývoj epidemickej situácie súvisiacej s ochorením COVID-19 mal nepriaznivý vplyv aj na minuloročnú turistickú sezónu v regióne severného Spiša a Pienin, a to predovšetkým v máji a júni.

11:57 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook kritizujú farebné zaradenie okresov podľa COVID automatu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:33 Nové veľkokapacitné očkovacie centrá majú vzniknúť v Rimavskej Sobote, Žiari nad Hronom, Nitre a v Trenčianskom kraji. Informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

11:09 V troch veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) bolo počas víkendu zaočkovaných vakcínou od spoločnosti AstraZeneca ďalších 8 327 ľudí. V Dunajskej Strede ich bolo viac ako 2 300, v Skalici 2 000 a v Trnave takmer 4 000. V župných očkovacích centrách tak počas štyroch víkendov personál z ambulancií zaočkoval spolu už takmer 19-tisíc záujemcov, všetkých zatiaľ len prvou dávkou.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič predpokladá, že očkovať sa bude až 25 víkendov. Zároveň pripúšťa rozšírenie kapacít terajších troch očkovacích centier. „Postupne sa pripravujeme aj na podávanie druhej dávky v horizonte desiatich týždňov po prvej. Ako sme už avizovali, v prípade zvýšenia počtu dodávaných vakcín sme pripravení zriadiť podobné centrá aj v ďalších mestách,“ dodal Viskupič.

Samosprávny kraj pri prevádzkovaní svojich očkovacích centier spolupracuje so štátnymi aj mestskými policajtmi. Problémy spôsobujú najčastejšie ľudia, ktorí prichádzajú na očkovanie s výrazným časovým predstihom. Viskupič zdôraznil, že dvojhodinový alebo hodinový predstih je zbytočný, pretože pre všetkých objednaných je vakcína na konkrétny deň zarezervovaná.

Veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave otvorila župa ešte vo februári, začiatkom marca pribudli ďalšie v Dunajskej Strede a Skalici. V Trnavskom kraji očkovanie prebieha aj v piatich nemocniciach. Na Slovensku sa podľa ministerstva zdravotníctva očkuje v 88 centrách, 60 z nich je v nemocniciach, 14 v poliklinikách a 14 veľkokapacitných zriadili samosprávne kraje.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:48 Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca je podľa jej výrobcu bezpečná napriek niekoľkým správam o podozreniach na výrazne negatívne vedľajšie účinky. Britsko-švédsky farmaceutický gigant, ktorý očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 vyvinul v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, to uviedol v oficiálnom vyhlásení na svojom webe.

AstraZeneca kladie bezpečnosť vakcíny na prvé miesto a nepretržite ju monitoruje. „Dôkladné preskúmanie všetkých dostupných údajov o bezpečnosti viac ako 17 miliónov ľudí očkovaných v Európskej únii a Spojenom kráľovstve vakcínou AstraZeneca nepreukázalo žiadne dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie, a to v akejkoľvek definovanej vekovej skupine, pohlaví, šarži alebo ktorejkoľvek konkrétnej krajine,“ uviedla firma.

V EÚ a Británii zaznamenali medzi zaočkovanými osobami 15 prípadov cievnej trombózy a 22 prípadov pľúcnej embólie. Podľa spoločnosti AstraZeneca je to však omnoho menší výskyt, ako by sa dalo prirodzene očakávať u bežnej populácie takejto veľkosti, a podobné je to aj v prípade iných licencovaných vakcín proti koronavírusu.

Stará Ľubovňa

10:37 Miera pozitivity podľa výsledkov víkendového testovania na ochorenie COVID-19 v Starej Ľubovni klesla už druhý víkend po sebe. Kým pred týždňom sa znížila z 0,73 percenta na 0,41 percenta, aktuálne je 0,24-percentná. V sobotu a nedeľu sa v meste prišlo otestovať 3 705 ľudí, z toho bolo deväť pozitívnych. Informoval o tom prostredníctvom sociálnej siete primátor mesta Ľuboš Tomko.

Okres Starej Ľubovne ostáva naďalej v treťom stupni varovania, teda v bordovej zóne. Epidemická situácia v okrese je však podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej priaznivá a nezhoršila sa, čo sa týka výsledkov PCR a antigénových testov. Ako v závere minulého týždňa povedala pre agentúru SITA, problémom je hospitalizovanosť pacientov s ochorením COVID-19.

„Ak by sme nemali o jedného hospitalizovaného pacienta navyše, tak by sme boli v červenej farbe a nie bordovej,“ zhodnotila.

10:22 Respirátory sú od dnešného dňa povinné vo všetkých interiéroch, s výnimkou domácností. Povinnosť nosiť respirátor nemá ani človek, ktorý pracuje na pracovisku sám, alebo vykonáva prácu, pri ktorej je vystavený vysokej tepelnej či fyzickej záťaži, alebo mu výnimku udelí takzvaná pracovná zdravotná služba. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorý zároveň občanom odporúča niekoľko zásad pri nosení respirátora.

10:06 V nedeľu 14. marca zachytili PCR testy na Slovensku 457 nakazených koronavírusom, laboratóriá otestovali 2 780 vzoriek. Pribudlo aj 77 úmrtí ľudí na COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa zvýšil o 60, v nemocniciach je aktuálne 3 812 pacientov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

9:48 Miera pozitívnych prípadov počas víkendového testovania na ochorenie COVID-19 v Poprade prekročila jedno percento. Na tri odberné miesta v Aréne Poprad sa prišlo v sobotu a nedeľu otestovať spolu 3 558 ľudí, z toho bolo 44 pozitívnych. Miera pozitivity za týždeň vzrástla z 0,91 percenta na 1,24 percenta. O výsledkoch testovania agentúru SITA informoval Martin Vaščura zo Správy bezpečnosti a ochrany na Mestskom úrade v Poprade

Pred týždňom sa na odberné miesta zriadené mestom prišlo otestovať 4 156 ľudí, pričom pozitívnych bolo 38 z nich. Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v tomto týždni v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe. Podľa minulotýždňového vyhodnotenia bolo s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 40 ľudí.

Trnava

9:27 V Trnave aj v okolitých obciach zaznamenali počas víkendového antigénového testovania na COVID-19 výrazný pokles počtu pozitívne testovaných.

V Trnave prišlo do mestských odberových miest 19 373 ľudí, z nich malo 54 pozitívny výsledok, čo je 0,28 percenta. Je to z tohtoročných testovaní najlepší výsledok. Pred týždňom pri porovnateľnom počte testovaných malo pozitívny výsledok 106 ľudí, čo bolo 0,53 %. V predchádzajúcich týždňoch bolo pozitívnych testov v Trnave ešte viac. Trnava testovala v mestských odberových miestach už ôsmy víkend v rade.

Viaceré obce nezistili počas víkendu ani jedného pozitívne testovaného. Obce Hrnčiarovce nad Parnou, Jaslovské Bohunice, Smolenice alebo Špačince otestovali každá viac ako tisíc ľudí, pozitívnych mali najviac dvoch–troch. Väčšina obcí v okrese mala podiel pozitívnych testov hlboko pod jedno percento z počtu testovaných. Výnimkou bola obec Trstín, kde z 914 testovaných malo 16 pozitívny test, čo bolo 1,75 percenta.

Okres Trnava je rovnako ako všetky ďalšie okresy Trnavského kraja v rámci regionálneho COVID automatu aj v tomto týždni naďalej čierny.

Tisovec, Rimavská Píla

9:17 Dvoch pozitívnych na ochorenie COVID-19 odhalilo víkendové testovanie v Tisovci v Rimavskosobotskom okrese, kde služby odberových miest využilo viac ako 900 obyvateľov. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, testovanie v osade, ktorá bola do piatka v karanténe, dopadlo dobre a výsledky 28 testovaných osôb starších ako 10 rokov boli negatívne.

Celkovo počas víkendu využilo služby odberových miest 911 obyvateľov, čo pri dvoch pozitívnych výsledkoch predstavuje pozitivitu 0,22 %. Služby odberového miesta v športovom areáli využilo počas soboty 332 obyvateľov, pričom dva výsledky testov boli pozitívne. V nedeľu sa do odberového miesta prišlo otestovať 389 obyvateľov a všetky výsledky boli negatívne.

Už štvrtý víkend mesto otvorilo odberové miesto v mestskej časti Rimavská Píla. „Počas nedele využilo možnosť otestovať sa 162 obyvateľov a všetky výsledky boli negatívne,“ uvádza radnica.

Rimavskosobotský okres je v rámci vyhodnotenia COVID automatu zaradený v štvrtom stupni varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania, ak zamestnávateľ nemôže prácu vykonávať z domu.

Čadca

9:06 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do piatich odberných miest v Čadci otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 1 636 ľudí. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, testovanie odhalilo 14 pozitívnych.

Väčší záujem o testovanie medzi obyvateľmi mesta bol v sobotu, keď boli otvorené štyri odberné miesta v základných školách a otestovali v nich 1 240 ľudí. Nedeľné testovanie bolo možné absolvovať v priestoroch domu kultúry a využilo ho 396 ľudí. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,86 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

Rovnako ako minulý týždeň čadčianska radnica motivovala občanov k účasti na testovaní venovaním respirátora FFP2 každému jednému otestovanému. V porovnaní s testovaním spred týždňa bola účasť približne o 10 percent nižšia.

Okres Čadca je aktuálne prvý raz od zavedenia COVID automatu zaradený medzi čierne okresy. Mestský krízový štáb rozhodol, že od 15. marca pokračuje prevádzka materských škôl a I. stupňa základných škôl len pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a tých, ktorí nemôžu svoju prácu vykonávať z domu.

9:00 Vitajte pri sledovaní pondeľňajsieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Testovanie vzorky na odbernom mieste COVID-19 v areáli Obecného úradu Geraltov počas 4. kola plošného testovania obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Geraltov, 21. november 2020.
Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský
 • nedeľa 14. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

17:38 V prípade úmrtia 38-ročnej ženy po očkovaní vakcínou od firmy AstraZeneca nie je možné dať očkovanie a úmrtie do priameho súvisu. V reakcii na medializovaný prípad to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý sa odvoláva na doteraz dostupné údaje. Stanovisko úradu zaslala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková s tým, že štátny ústav pokračuje v hodnotení kauzality v tomto prípade.

„V prípade medializovaného prípadu podnikol ŠÚKL štandardné kroky na prešetrenie nahlásených nežiaducich účinkov ešte v priebehu minulého týždňa pred spracovaním reportáže. Redaktorka oslovila Štátny ústav v piatok so všeobecnými otázkami k vakcíne od AstraZeneca a nepýtala sa na konkrétny prípad. Akonáhle budeme mať k dispozícii potrebné informácie, prípad vyhodnotíme a o výsledku budeme transparentne informovať,“ ozrejmila Jurkemíková.

ŠÚKL reagoval na titulok, ktorý si mohli diváci Rozhlasu a televízie Slovenska prečítať minulý piatok. Žena poskytla médiu rozhovor pred pár týždňami, bezprostredne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. V rozhovore opisovala vedľajšie účinky, dva týždne po očkovaní zomrela. V poslednej reportáži sa vyjadroval otec zosnulej, podľa ktorého môže za smrť jeho dcéry podanie očkovacej látky. Polícia SR označila tento titulok za zavádzajúci.

Bratislavský kraj

15:56 V novootvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave zaočkovali počas tohto víkendu proti ochoreniu COVID-19 zatiaľ zhruba 2 900 ľudí. Na nedeľňajšom brífingu o tom informoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK)Juraj Droba.

V sobotu sme v NFŠ zaočkovali zhruba 1 500 osôb, dnes zatiaľ 1 400 ľudí, ale dnes ešte pokračujeme,“ uviedol Droba a dodal, že ďalších niekoľko stoviek ľudí bolo počas posledných dvoch víkendov zaočkovaných v Poliklinike Karlova Ves.

Predseda BSK upozornil na problémy s registráciou ľudí na očkovanie prostredníctvom systému Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). „Hlavný problém, ktorý vnímame za tieto dva dni, sú nedostatky v registračnom systéme NCZI. Je tam niekoľko nedostatkov a my sa určite ako BSK budeme uchádzať o možnosť vytvoriť vlastný registračný systém, kde dostaneme plnú kontrolu nad tým, kto a kedy príde na očkovanie,“ uviedol.

Ako poznamenal lekár kraja a riaditeľ Odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay, očkovanie v Karlovej Vsi pomohlo k príprave na očkovanie v NFŠ. „Jediné, čo nás brzdí, je prihlasovanie. Bol by som rád, keby nám Ministerstvo zdravotníctva SR umožnilo vytvoriť a používať vlastný systém,“ doplnil Szalay.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:15 Titulok reportáže o úmrtí ženy po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 bol zavádzajúci. Uviedla to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Odvoláva sa pritom na titulok, ktorý si mohli diváci Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) prečítať minulý piatok. Žena poskytla médiu rozhovor pred pár týždňami, bezprostredne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. V rozhovore opisovala vedľajšie účinky, dva týždne po očkovaní zomrela. V poslednej reportáži sa vyjadroval otec zosnulej, podľa ktorého môže za smrť jeho dcéry podanie očkovacej látky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:35 Mimoriadne kontroly opatrení stále prebiehajú. Informovala o tom polícia v Prešovskom kraji na svojom facebooku. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:18 V sobotu 13. marca zachytili PCR testy na Slovensku 1 268 nakazených koronavírusom, laboratóriá otestovali 7 149 vzoriek. Pribudlo aj 88 úmrtí ľudí na COVID-19. Antigénové testy odhalili v sobotu 3 688 infikovaných. Pozitivita z 575 033 antigénových testov tak dosiahla 0,64 percenta a z PCR testov 17,74 percenta.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

9:21 Materské a základné školy v Žiline budú od budúceho týždňa fungovať v obmedzenom režime. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, pre zhoršenú epidemickú situáciu základné školy prerušujú prezenčné vyučovanie a dostupné budú iba pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre. Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre materské školy.

O novom režime škôl rozhodol zriaďovateľ na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline a okresného krízového štábu.

Dôvodom na úpravy je zhoršujúca sa epidemická situácia a negatívny výhľad, ktorý má okres Žilina v COVID automate. Situácia v detských kolektívoch sa v základných a materských školách v Žiline zhoršuje a pribúdajú pozitívne prípady ochorenia COVID-19 u detí. V súčasnosti sú z tohto dôvodu uzatvorené štyri materské a dve základné školy,“ uviedol Miškovčík s tým, že pozitivita bola zaznamenaná aj u zamestnancov školského stravovania, čo následne viedlo k uzatvoreniu štyroch školských kuchýň.

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian.
 • sobota 13. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

Trenčiansky kraj

17:33 Budúci víkend by mohlo byť spustené do prevádzky Krajské vakcinačné centrum, ktoré Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pripravuje v priestoroch trenčianskeho výstaviska. Ako po prehliadke výstaviska skonštatoval predseda TSK Jaroslav Baška, pri dostatočnom množstve vakcín by tu týždenne mohli očkovať viac ako 4 000 ľudí.

Trenčianske výstavisko ponúka pre vakcináciu dostatočnú kapacitu, dostupnosť aj parkovacie možnosti. „Maximálna kapacita centra bude 15 kójí. Pevne verím, že by sme mohli 20. a 21. marca v tomto centre začať očkovať. Záleží to však od dostupnosti vakcín a od toho, aby Ministerstvo zdravotníctva SR umožnilo obyvateľom kraja, ktorí majú záujem sa zaočkovať AstraZenecou, prístup do objednávacieho systému,“ zdôraznil Baška.

Veľkokapacitné vakcinačné centrum legislatívne zastreší Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. „Chcem veľmi pekne poďakovať nemocnici, ale aj všetkým dobrovoľníkom zo Strednej zdravotníckej školy v Trenčíne aj Fakulty zdravotníctva Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, a rovnako aj lekárom a sestrám, ktoré do centra prídu očkovať,“ dodal predseda TSK.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:20 Laboratórne potvrdený bol tento týždeň jeden prípad juhoafrického variantu koronavírusu. V tlačovej správe tu uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Laboratórne testy vedcov ukázali, že najrozšírenejšou medzi skúmanými vzorkami je britská mutácia ochorenia COVID-19.

„Tento týždeň sme spolu s našimi partnermi z Univerzity Komenského sekvenovali 111 pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska. Podarilo sa nám pripraviť 94 genomických sekvencií. V jednom prípade bol potvrdený juhoafrický variant, v šiestich český variant a až v 87 prípadoch britský variant pandemického vírusu,“ uviedol Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

V prípade potvrdeného juhoafrického variantu ide podľa hlavného hygienika SR Ján Mikasa o muža, ktorý priletel z pracovnej cesty zo Somálska. Po návrate išiel priamo do domácej izolácie, v ktorej má úzky kontakt s jednou osobou, všetky potrebné protiepidemické opatrenia sú však zabezpečené.

Na Slovensku je zatiaľ laboratórne potvrdených celkovo 8 prípadov juhoafrického variantu pandemického vírusu, všetky infikované osoby mali cestovateľskú anamnézu. Šírenie juhoafrickej mutácie na území Slovenska zatiaľ nebolo preukázané.

14:36 Súčasťou podporných tímov na školách by podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) mohli byť aj školské zdravotné sestry. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal obor komunikácie rezortu. Nová profesia by školám a školským zariadeniam podľa Gröhlinga pomohla chrániť deti, žiakov aj pracovníkov škôl pred ochorením COVID-19. Ministerstvo školstva je pripravené o téme diskutovať a v septembri spustiť pilotný projekt školských sestier aj v praxi.

„Verím, že v nasledujúcich týždňoch bude prebiehať diskusia na túto tému a v spolupráci s ministerstvom financií a ministerstvom zdravotníctva sa dohodneme na vytvorení novej profesie v rámci legislatívneho procesu v Národnej rade SR a vyčleníme na to potrebné financie,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Školské sestry by mali byť súčasťou podporných školských tímov, do ktorých ministerstvo školstva investovalo 83 miliónov eur v rámci projektu Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II. Prostredníctvom projektu do tried od začiatku školského roka nastúpilo 1 947 pedagogických asistentov a 778 členov podporných a inkluzívnych školských tímov, najmä školských psychológov či špeciálnych pedagógov.

Trnavský kraj

11:58 Trnavský samosprávny kraj plánuje v troch ním zriadených očkovacích centrách počas tohto víkendu zaočkovať až 9-tisíc ľudí. V Trnave, Skalici a Dunajskej Strede im vakcínu od spoločnosti AstraZeneca podajú lekári a sestry z ambulancií. Počas troch predchádzajúcich týždňov bolo v župných centrách zaočkovaných viac ako 10-tisíc ľudí.

„Doteraz sme zaočkovali vyše 10-tisíc ľudí, teraz približne takýto počet zaočkujeme za jeden víkend. Pôjde o ľudí vo veku 60 až 70 rokov, pre ktorých je podľa najnovších štúdií vakcína od firmy AstraZeneca rovnako bezpečná a účinná, ako pre mladšie vekové kategórie ľudí,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Konzultácie a samotné podávanie vakcín bude v réžií ambulantných lekárov a zdravotných sestier, s ktorými župa spolupracuje s cieľom odbremeniť nemocničný personál. S administráciou a pozorovaním už zaočkovaných budú pomáhať pedagógovia a študenti stredných zdravotníckych škôl. Župné veľkokapacitné očkovacie centrá sú v sobotu aj v nedeľu otvorené od 8:00 do 18:00.

Očkovanie je určené pre ľudí, ktorí sa prihlásili cez centrálny elektronický formulár. Po skúsenostiach z predchádzajúcich víkendov Viskupič odporúča, aby ľudia neprichádzali na očkovanie s veľkým časovým predstihom, stačí prísť päť minút pred určeným časom očkovania. Do očkovacieho centra je potrebné prísť s občianskym preukazom a preukazom poistenca. Župa na svojej webstránke zverejnila formuláre, ktoré si záujemcovia môžu doma vytlačiť a vyplniť, čo prispeje k skráteniu čakania.

Okrem veľkokapacitných centier župy prebieha očkovanie obyvateľov kraja aj v piatich nemocniciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:15 Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) v sobotu po 15:00 sprístupní 18-tisíc nových termínov očkovania proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí nad 70 rokov. Rezort zdravotníctva to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Seniori vo veku nad 70 rokov sa budú môcť očkovať vakcínou spoločnosti Pfizer.

Očkovanie zaregistrovaných záujemcov sa uskutoční od štvrtka 18. marca do nedele 21. marca. Záujemcovia o očkovanie sa budú môcť registrovať dnes od 15:00 v Bratislavskom a Trnavskom kraji, od 15:30 v Trenčianskom a Nitrianskom kraji, od 16:00 v Žilinskom a Banskobystrickom kraji a od 16:30 v Prešovskom a Košickom kraji. Registrovať sa na voľný termín očkovania je možné prostredníctvom stránky korona.gov.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košický kraj

10:40 V najbližších dňoch zaočkujú v krajskom očkovacom centre Košického samosprávneho kraja vakcínou od firmy AstraZeneca ďalších 10-tisíc ľudí. Očkovacie centrum bude v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií na Ostrovského ulici otvorené od soboty 13. marca až do štvrtka 18. marca. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Počas prvých ôsmich očkovacích dní sme v krajskom očkovacom centre poskytli prvú dávku vakcíny takmer 12-tisíc východniarom. Pri aktuálnom nastavení dokážeme denne zaočkovať približne 1 700 ľudí. Sme radi, že máme dôveru zo strany ministerstva zdravotníctva a aj keď toto nie je primárna úloha samosprávneho kraja, ukázali sme, že sme partner, ktorý dokáže koordinovať aj takéto veľkokapacitné očkovanie,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Na očkovanie do očkovacieho centra Košického samosprávneho kraja sa aj počas nasledujúcich dní môžu registrovať ľudia vo veku od 60 do 69 rokov, ktorým je podľa aktuálnej očkovacej stratégie určená vakcína značky AstraZeneca. Na každý deň, v ktorý bude očkovacie centrum v prevádzke, sa môže registrovať približne 1 670 ľudí.

„Na očkovanie nie je potrebné prísť s veľkým časovým predstihom. Stáva sa, že ľudia prichádzajú aj hodinu vopred, no na očkovanie sa dostanú až v čase, kedy majú stanovený termín. V dôsledku toho sa môžu pred očkovacím centrom tvoriť dlhšie rady. Každého, kto sa zaregistroval na očkovanie preto prosíme, aby prišiel v čase, ktorý má uvedený v SMS správe ako potvrdenie o očkovaní,“ povedal lekár samosprávneho kraja René Hako.

Očkovacie centrum bude otvorené každý deň od soboty do štvrtka od 8:00 do 17:00 s hodinovou prestávkou počas obeda. V prevádzke bude osem registračných a sedem očkovacích kójí. Očkovanie je dobrovoľné, registrácia je možná cez registračný formulár zverejnený na korona.gov.sk.

10:38 V Bratislavskom samosprávnom kraji otvorili najväčšie očkovacie centrum na Slovensku. Denne sú schopní zaočkovať približne 2500 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:22 Za piatok potvrdili na Slovensku 2 363 nových prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 14 496 PCR testov. Pribudlo ďalších 94 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 63, v nemocniciach je aktuálne 3 737 pacientov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
 • piatok 12. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

18:46 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok povolila núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Túto jednodávkovú očkovaciu látku tak teoreticky môžu začať používať v rámci medzinárodnej iniciatívy COVAX, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby mali spravodlivý prístup k očkovacím látkam aj krajiny s nízkym a stredným príjmom.

Podľa WHO existuje dostatok údajov z veľkých klinických štúdií, ktoré potvrdzujú, že vakcína Johnson & Johnson je účinná v prípade dospelej populácie. Rozhodnutie WHO prichádza deň po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) odporučila schválenie spomenutej vakcíny v celej 27-člennej Európskej únii.

Vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson pri štúdiách obstála aj v rizikových štátoch ako Juhoafrická republika, kde sa šíri variant vyvolávajúci najväčšie obavy.

18:07 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZV SR) upozorňuje na rastúci počet prípadov ochorenia COVID-19 v Azerbajdžanskej republike. Rezort diplomacie to uviedol na svojej webovej stránke s tým, že v krajine denne pribúda od 500 do 600 infikovaných osôb.

Veľvyslanectvo SR v Baku preto vyzýva slovenských občanov, aby sa vyhýbali miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí, riadili sa nariadením o povinnosti nosiť ochranné rúška mimo svojich príbytkov a dodržiavali maximálne hygienické opatrenia.

Karanténny režim v Azerbajdžane potrvá minimálne do 1. apríla. Občanom Slovenska, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Azerbajdžane, rezort diplomacie pripomína možnosť oznámiť túto skutočnosť Veľvyslanectvu Slovenskej republiky v Baku. Urobiť tak môžu prostredníctvom emailu na adresu cons.baku@mzv.sk. Veľvyslanectvo ich následne zaradí do existujúcej databázy a bude ich pravidelne informovať o aktuálnom vývoji v krajine.

17:37 Jednotlivé krajiny by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nemali prerušovať používanie vakcíny firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19 pre obavy, že spôsobuje problémy so zrážanlivosťou krvi. Podľa WHO neexistujú náznaky, že sú obavy opodstatnené.

Hovorkyňa WHO Margaret Harrisová v piatok na brífingu povedala, že je to „vynikajúca vakcína“ a mala by sa naďalej používať. Informuje o tom portál bbc.com.

Doteraz Európanom podali približne 5 miliónov dávok očkovacej látky AstraZeneca. Na kontinente bolo hlásených približne 30 prípadov vytvorenia krvnej zrazeniny v cievach po podaní tejto vakcíny. Objavili sa aj správy o tom, že v Taliansku zomrel 50-ročný muž po cievnej trombóze. WHO tieto správy prešetruje ako všetky pochybnosti o bezpečnosti, uviedla hovorkyňa organizácie. Nezistila sa však nijaká príčinná súvislosť medzi podaním vakcíny a hlásenými zdravotnými problémami, dodala.

Očkovanie vakcínou firmy AstraZeneca pozastavili Dánsko, Island, Nórsko, Thajsko a Bulharsko. Taliansko a Rakúsko preventívne prestali používať niektoré šarže. Iné krajiny, vrátane Veľkej Británie, Nemecka, Austrálie a Mexika, uviedli, že pokračujú v distribúcii tejto očkovacej látky.

AstraZeneca
V úvodnom štvrťroku 2021 AstraZeneca dodala iba 30 miliónov dávok. Foto: ilustračné, SITA/AP.

17:02 Polícia upozorňuje, že zákaz vychádzania sa týka aj osôb vstupujúcich na Slovensko. Uviedla to v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Osoby vstupujúce na územie Slovenska sa musia pri vstupe preukázať potvrdením o negatívnom výsledku PCR alebo antigénového testu nie starším ako sedem dní, alebo dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19, ktoré nesmie byť staršie ako 30 dní. Vstup je umožnený aj osobám, ktoré majú doklad o absolvovaní dvoch dávok očkovania proti ochoreniu COVID-19, ak od druhého očkovania už uplynulo 14 dní. Osoby, ktorým zdravotný stav nedovoľuje podstúpiť testovanie, musia mať doklad o tejto skutočnosti.

Pendleri, ktorí nemôžu vykonávať svoju prácu doma, sa musia aj pri kontrolách na hraniciach preukázať potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Potrebné je aj potvrdenie na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti, ktorá nemôže byť vykonávaná ako práca z domácnosti.

Policajný zbor vykonáva na vstupoch na územie Slovenska nielen kontrolu karanténnych opatrení vyplývajúcich z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ale aj kontrolu dodržiavania obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania.

16:44 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook zverejnilo všetky potrebné informácie o vakcíne AstraZeneca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:32 Marek Krajčí (OĽaNO) z postu ministra zdravotníctva neodchádza ako človek, ktorý zlyhal, bol spojený s korupciou či okrádaním chorých. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) to povedal po tom, čo Krajčí odovzdal svoju demisiu prezidentke Zuzane Čaputovej. Krajčí podľa neho odchádza ako osoba, ktorá každým jedným svojim krokom a rozhodnutím úzkostlivo chránila zdravie a životy ľudí.

„Keby sme sa všetci správali tak, ako nám Krajčí odporúčal, situácia na Slovensku by bola zásadne lepšia,“ povedal Matovič. Konštatoval, že exminister sa pri riešení pandémie pustil aj do boja s mafiou, ktorá dlhé roky systematicky rozkrádala verejné zdroje v slovenskom zdravotníctve.

„Odchod Mareka Krajčího si koaličné strany Za ľudí a Sloboda a Solidarita dali ako jedinú podmienku pre pokračovanie koalície. Touto chvíľou považujeme túto dohodu za splnenú a veríme, že už si nikto nebude klásť žiadne ďalšie podmienky,“ uviedol minister financií a dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO). Doplnil, že by mali všetci spoločne niesť zodpovednosť za krajinu a v plnom prúde sa vrátiť k práci. Tiež sa ospravedlnil, ak sa niekoho ich tlačová beseda z 11. marca dotkla, no podotkol, že len povedali to, čo cítili.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí podal demisiu
Zľava: Premiér SR Igor Matovič a bývalý minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie po prijatí demisie ministra zdravotníctva SR a odovzdaní dočasného poverovacieho dekrétu ministrovi financií SR prezidetkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 12. marec 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel Foto: SITA/Branislav Bibel

16:23 Vládna kríza brzdí aj prijímanie zákonov, ktoré majú finančne pomôcť počas pandémie.

15:59 Riadenie krízy spojenej s koronavírusom je v rukách politikov. Tí sa k nej rovnako ako bežní občania stavajú rôzne. Niektorí koronavírus spočiatku spochybňovali, iní sa na príchod vírusu do ich krajiny pripravovali už popredu a spustili masívnu ofenzívu. Čo by to však bolo za politikov, ak by situáciu nevyužili na získanie politických bodov alebo nevyrobili nejaký problém, ktorý ich neraz stál aj miesto.

15:43 Prezidentka Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Dočasným vedením rezortu hlava štátu poverila ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

15:26 Slovensku prišli pomáhať zdravotníci z Dánska a Belgicka. Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura.

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici budú od soboty pôsobiť traja lekári z Dánska a dvaja z Belgicka. Vypomáhať prišlo aj päť zdravotných sestier z Dánska a jedna sestra z Belgicka. Vďaka tejto pomoci sa podľa Stachuru podarí v banskobystrickej nemocnici rozšíriť lôžkový fond intenzívnych postelí o štyri až osem miest, nabiehať budú postupne.

„Veľmi dúfam, že vďaka tejto pomoci, ktorá prichádza, sa nám podarí zastabilizovať situáciu, aby sme nemuseli ďalej prekladať pacientov mimo hranice Slovenska. Je to náš absolútny záujem a zámer,“ doplnil Stachura.

MZ SR: Privítalo lekárov z Dánska a Belgicka
Zľava uprostred: Veľvyslaec Dánskeho kráľovstva v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni René Rosager Dinesen, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura a veľvyslanec Belgického kráľovstva v SR Ghislain D’hoop počas oficiálneho privítania lekárov z Dánska a Belgicka na Ministerstve zdravotníctva SR, ktorí prídu pomáhať na Slovensko v rámci náročnej situácie v boji s pandémiou COVID-19. Bratislava, 12. marec 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Trnava

14:57 Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je aktuálne hospitalizovaných 105 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, ďalší štyria s príznakmi čakajú na výsledok testu. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 15 pacientov. Nemocnica o tom informuje na svojom webe. Situácia v nemocnici sa citeľne zlepšila, pred mesiacom bolo v Trnave hospitalizovaných 135 pacientov s COVID-19.

Zásadné zlepšenie nastalo v prípade personálu Fakultnej nemocnice v Trnave. K piatku 12. marca dňu je v karanténe 16 zamestnancov, z toho štyri lekári a sedem zdravotných sestier. Je to za posledné mesiace najnižší počet zamestnancov v karanténe. V januári ich bolo až päťnásobne viac a vo februári trojnásobne viac. Nemocnica pripomína, že veľká časť zdravotníckeho personálu je už zaočkovaná.

Nemocnica pokračuje v očkovaní, doteraz použila 21-tisíc dávok vakcíny Pfizer/BioNTech, od pondelka začína s preočkovaním učiteľov nad 55 rokov vakcínou Moderna.

Žilinský kraj

14:32 Dva nové pľúcne ventilátory v piatok prevzala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK)Erika Jurinová od zástupcov maďarskej spoločnosti Limitless Medical Ltd. Darované prístroje pomôžu riešiť akútnu situáciu s nedostatkom pľúcnej ventilácie v Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ladislava Nádaši Jégého Dolný Kubín.

Situácia v štyroch krajských nemocniciach je podľa Jurinovej vážna a lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plne obsadené. „Aktuálne máme obsadených 177 reprofilizovaných lôžok a 29 osôb bolo napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, čím bola kapacita ventilátorov v maximálnej miere naplnená. Aj preto sme oslovili niekoľko spoločností, či by boli ochotné podať pomocnú ruku a darovať tieto dôležité prístroje na záchranu ľudských životov v boji s ochorením COVID-19,“ vysvetlila Jurinová.

Pomoc maďarskej firmy by nemala zostať ojedinelou. „Nechceme sa dostať do stavu, keď budú musieť zdravotníci rozhodovať, koho na prístroj pripojiť a kto tú šancu nedostane. Nové ventilátory poputujú do dolnooravskej nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne. Máme prisľúbený rovnaký dar i od slovenskej firmy, ktorý o pár dní posilní kapacity v nemocnici v Liptovskom Mikuláši,“ uzavrela predsedníčka ŽSK.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:04 Na dobré manažovanie takého ťažkého rezortu, ktorý za ostatné roky zostal ako skamenelý, bez reforiem, nestačí dobrosrdečný a slušný človek. Na adresu odchádzajúceho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího to pre agentúru SITA uviedol analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

13:40 Vládny kabinet premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) do piatku 12. marca neprijal uznesenie o štátnej karanténe.

Ministerstvo dopravy a výstavby síce rokuje s Asociáciou hotelov a reštaurácií Slovenska o možnosti využívania ich zariadení pre možnú štátnu karanténu s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu najmä zo zahraničia, ale doteraz chýbajú dáta o tom, aká kapacita ubytovacích zariadení by bola potrebná pre karanténu.

Ako upozornil po rokovaní vlády minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina), chýbajú základné dáta o tom, koľko občanov Slovenska je v zahraničí a s akým náporom cestujúcich treba počítať. Podľa ministra však naďalej pracuje na tejto záležitosti expertná skupina s odborníkmi z rezortov vnútra, zdravotníctva, dopravy a spravodlivosti.

Minister dopravy nevedel povedať, či bude možné vytvoriť takú štátnu karanténu, ktorá by bola efektívna a vykonávateľná. Navyše nie je jasné, či by mala byť štátna karanténa platená samotnými cestujúcimi. Preto nevie nič povedať ani hotelierom v tejto veci.

Ako dodal, členovia vlády sú za opatrenia s cieľom zastaviť šírenie nebezpečnejších mutácií koronavírusu vrátane takzvanej juhoafrickej, ale rovnako za dôležité považujú, aby opatrenia boli efektívne a vykonávateľné.

Minister pripomenul zákonnú možnosť zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR monitorovať cestujúcich prostredníctvom mobilných operátorov, čo umožní získanie presnejších dát o počte Slovákov v zahraničí, ako aj o ich príchode na Slovensko. To by umožnilo aj prípravu efektívnejšej karantény.

13:22 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook v súvislosti s pandémiou koronavírusu na Slovensku zverejnili štyri dobré správy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:57 Vláda v piatok prerušila rokovanie o opätovnom zavedení štátnej karantény a aplikácii e-karanténa. Opatrenie malo spomaliť šírenie ochorenia COVID-19.

„Zatiaľ nebol všeobecný súhlas so všetkými súčasťami toho opatrenia. Navrhli sme, že sa tomu bude ešte detailne venovať pracovná skupina, kde budú zastúpené jednotlivé rezorty,“ povedal po rokovaní vlády minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), ktorý návrh na rokovanie kabinetu predložil.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) uviedol, že problém s materiálom je praktický a nie politický.

12:42 Druhá vlna pandémie koronavírusu zásadne ovplyvnila počty zomretých v SR a prepísala maximá mesačnej úmrtnosti aj v januári 2021.

Banská Bystrica

12:05 V druhej vlne pandémie koronavírusu od augusta 2020 do februára 2021 hospitalizovali vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica 869 pacientov s ochorením COVID-19.

Ako informuje nemocnica v tlačovej správe, najviac, 282 pacientov mali vo februári tohto roka. Podľa analýzy nemocnice priemerná dĺžka hospitalizácie pacientov s COVID-19 bola 9,37 dňa. Na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU trvala dĺžka liečby podstatne dlhšie, až 17,89 dňa.

Najčastejšie boli hospitalizovaní sedemdesiatnici, ktorých bolo 245, čo predstavuje 28,19 percenta. Nasledovala veková hranica 60 až 69 rokov veku (27,62 %), 50 až 59 rokov (14,27 %) a nad 10 % boli pacienti vo veku 80 až 89 rokov. Najmenej bolo detí do deväť rokov veku, v tejto vekovej kategórii evidujú dva prípady ochorenia COVID-19.

Z celkového počtu prijatých pacientov do domácej liečby prepustili 381 pacientov, 136 prepustili ako vyliečených, 142 preložili na iné oddelenie, 64 do iného zariadenia a zomrelo 146 pacientov.

Najviac, 393 pacientov s ochorením COVID-19 bolo za celé obdobie hospitalizovaných na Oddelení infektológie. 71 pacientov s najzávažnejším priebehom ochorenia hospitalizovali na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny. V nemocnici majú COVID lôžka decentralizované.

„Ďalší pacienti, ktorí si vyžadovali zdravotnú starostlivosť aj z iných dôvodov ako COVID-19, ale boli pozitívni, boli hospitalizovaní na reprofilizovaných lôžkach II. Internej kliniky, Oddelení pneumológie, Oddelení dlhodobo chorých, II. Ortopedickej klinike SZU a ďalších,“ doplnila hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

Banskobystrická nemocnica má v súčasnosti 338 lôžok, ktoré sú vyčlenené pre COVID pacientov. Aktuálne je v Rooseveltovej nemocnici hospitalizovaných 100 pacientov s ochorením COVID-19, z ktorých je 17 na umelej pľúcnej ventilácii.

11:49 Gastropodnikatelia sa pýtajú vlády, či vôbec niekto rozmýšľa, ako o mesiac, či mesiac a pol, budú môcť začať podnikať?

11:37 V piatok o 14.30 na tlačovej konferencii Ministerstva zdravotníctva SR oficiálne privítajú lekárov z Dánska a Belgicka, ktorí prídu pomáhať na Slovensko v náročnej situácii v boji s pandémiou COVID-19.

11:24 Prečo niektorí ľudia odmietajú dodržiavať opatrenia proti šíreniu koronavírusu?

Na tieto a ďalšie otázky odpovedajú psychológovia Vladimíra Čavojová a Jakub Šrol z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Levoča

11:12 Levočská nemocnica eviduje k piatku 21. marca 21 pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19 na internom oddelení, traja sú na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Podľa riaditeľa nemocnice Viktora Halířa sa tak stav výrazne nemení. Maximálna kapacita reprofilizovaných lôžok pre COVID pozitívnych pacientov je 30 lôžok na internom oddelení a štyri lôžka na OAIM s umelou pľúcnou ventiláciou .

Počet na koronavírus pozitívnych zamestnancov a zamestnancov v karanténe sa počas posledných týždňov pohybuje v rovnakých číslach. K piatku 12. marca má nemocnica šesť pozitívnych zamestnancov, dvaja sú v karanténe. Nemocnica má podľa riaditeľa vývoj pandémie pod kontrolou a naďalej sa snaží čo najlepšie zabezpečiť chod nemocnice aj napriek chýbajúcim kolegom. V zariadení naďalej platia prísne protiepidemické hygienické opatrenia a zákaz návštev.

V mobilnom odberovom mieste nemocnice za prvé tri dni tohto týždňa vykonali 515 antigénových testov, z toho bolo päť pozitívnych. Vykonali tam taktiež 116 PCR testov, z nich bolo 41 pozitívnych.

Levočská nemocnica je od roku 2008 členom skupiny AGEL SK. Poskytuje zdravotnú starostlivosť pre celý región Spiša. V súčasnosti má nemocnica 302 funkčných lôžok a poskytuje ústavnú zdravotnú starostlivosť na ôsmich lôžkových oddeleniach.

Trenčín

11:03 Už dva týždne sú zatvorené základné a materské školy v Trenčíne a platiť to bude aj naďalej. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne totiž predĺžil platnosť vyhlášky o zákaze prevádzky škôl a školských zariadení, ktorý podľa riaditeľky RÚVZ Ľudmily Bučkovej bude platiť aj od 15. marca.

Podľa Bučkovej je chorobnosť v meste a celom regióne stále vysoká. „Je tu síce náznak mierneho poklesu, ale určite si ešte nemôžeme dovoliť otvárať školy. Bol by to z našej strany zlý krok. Ešte nie je čas na zvýšenie mobility. Kým nebude výrazný pokles a Trenčín sa nedostane do bordovej farby, určite by mali byť školy zatvorené,“ uviedla Bučková.

Predmetnou vyhláškou, ktorá platí pre okresy Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Bánovce nad Bebravou, RÚVZ zakazuje zriaďovateľom a riaditeľom škôl a školských zariadení prevádzkovať ich prezenčnou výučbou, vrátane detských jaslí.

Výnimku dostali zariadenia poskytujúce starostlivosť o deti zdravotníckych pracovníkov a zamestnancov spadajúcich pod systém základných záchranných zložiek. V Trenčíne takúto starostlivosť poskytujú Materská škola Legionárska a školský klub detí Základnej školy Dlhé Hony.

10:52 Vláda v piatok schválila nové rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie.

Aktualizovanú mapu okresov predstavil odchádzajúci minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) na svojej utorňajšej tlačovej konferencii, platiť bude od 15. marca. Od budúceho týždňa bude podľa COVID automatu v štvrtom stupni varovania 35 okresov, do tretieho stupňa sa zaradí 41 okresov a v druhom stupni budú tri okresy.

Medzi čierne okresy budú od pondelka patriť okresy Bánovce nad Bebravou, Čadca, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Košice I.-IV., Košice okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Šaľa, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.

Do bordovej farby, teda tretieho stupňa varovania, sa zaradí ďalších 41 okresov. Svetločervenú farbu v rámci regionálneho rozdelenia budú mať len tri okresy, Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín.

COVID automat, zafarbenie okresov od _ 15 _ 21 marec
Zafarbenie okresov od 15. do 21. marca. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Trenčín

10:39 V mestskej športovej hale na Sihoti v Trenčíne sa cez víkend uskutoční ďalšie kolo veľkoplošného očkovania proti ochoreniu COVID-19. Ako informovala trenčianska nemocnica na sociálnej sieti, v sobotu 13. marca budú zdravotníci očkovať vakcínou Moderna a o deň neskôr vakcínou Pfizer.

Vakcínou Moderna preočkujú v prvý víkendový deň osoby, ktoré dostali prvú dávku 13. februára. „V prípade, že osobám, ktoré majú prísť na preočkovanie, nepríde SMS správa v časom preočkovania, je treba sa dostaviť do mestskej športovej hale približne v rovnakom čase, v akom im bola podaná prvá dávka vakcíny,“ upozornila nemocnica.

V nedeľu budú očkovať osoby vo veku nad 70 rokov vakcínou Pfizer. Trenčianska nemocnica zároveň upozornila, že sa posúva preočkovanie osôb vakcínou AstraZeneca. „Osoby, ktoré boli zaočkované 14. februára prvou dávkou vakcíny, budú preočkované po 10 týždňoch. O termíne preočkovania druhou dávkou ich budeme informovať,“ uviedla nemocnica.

10:22 Situácia v sieti autorizovaných predajcov a servisov vozidiel na Slovensku nie je priaznivá. Ako pre agentúru SITA uviedol generálny sekretár Zväzu automobilového priemyslu SR Ján Pribula, klesá ziskovosť z predaja a nároky na opravárenské činnosti sa zvyšujú.

10:06 Za štvrtok pribudlo na Slovensku ďalších 2301 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 11 176 PCR testov. O 102 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:35 Asociácia priemyselných zväzov nepovažuje povinné nosenie respirátorov FFP2 pracovníkmi vo výrobe, kde vynakladajú vysokú fyzickú aktivitu bez možnosti jej prerušenia mimo oficiálnej prestávky, za správne.

Detva

9:18 Okres Detva je podľa COVID automatu po troch týždňoch v najvyššom stupni varovania zaradený znovu do nižšieho tretieho stupňa varovania. V okresnom meste pripravili podľa webových stránok samospráv na najbližší víkend opakovane dostatočné kapacity pre testovanie na ochorenie COVID-19. Ako informuje mesto Detva, na sobotu pripravili jedno a na nedeľu tri odberové miesta na testovanie antigénovými testami.

V Detve budú testovacie miesta otvorené od 8:00 do 19:30 s prestávkami 11:30 až 12:30 a 16:30 až 17:00, pričom posledné odbery sa budú robiť 15 minút pred koncom testovania. V sobotu samospráva otvorí testovacie miesto v Dome kultúry A. Sládkoviča a v nedeľu sa pridajú odberové miesta na základnej škole na ulici Obrancov mieru a v Mestskom kultúrnom stredisku – Chudobienci.

„Okrem odberových miest vytvorených mestom Detva sa môže každý dať otestovať v mobilnom odberovom mieste (MOM) Rescuemed na Záhradnej ulici v Detve, ktoré je otvorené od pondelka do soboty v čase od 8:00 do 16:00,“ uvádza radnica s tým, že otvorené je počas rovnakých dní aj mobilné odberové miesto pri LDCH na Ulici kpt. Nálepku. Počas celého týždňa sú otvorené na testovanie aj MOM v budove centra voľného času na Obrancov mieru a MOM na Partizánskej ulici.

Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takzvanom bordovom okrese s tretím stupňom varovania na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania.

9:06 Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) podá demisiu už v piatok. Uviedol to na svojom profile na sociálnej sieti. „Nechcem, aby termín môjho odchodu bol zámienkou pre povalenie vlády. Dnes podám demisiu. Ďakujem za vašu podporu v neľahkom boji s neviditeľným nepriateľom. Veľmi si ju vážim,“ napísal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil odstúpenie z funkcie. Foto: Archívne, SITA/Jana Birošová
 • štvrtok 11. marca

21:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

20:05 Európska lieková agentúra (EMA) neodporúča pozastavenie používania vakcíny AstraZeneca. Výhody očkovacej látky proti koronavírusu podľa nej prevažujú riziká, informuje spravodajský portál CNN. EMA sa na margo takzvanej oxfordskej vakcíny vyjadrila po tom, čo Dánsko, Nórsko a Island pozastavili používanie látky pre správy o tvorbe krvných zrazenín u ľudí po očkovaní v Dánsku.

EMA vo vyhlásení uviedla, že si je vedomá konania Dánska v spojitosti so správami o krvných zrazeninách a vysvetlila, že „v súčasnosti nič nenaznačuje, že vakcinácia spôsobila tieto problémy, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny“. „Výhody vakcíny prevažujú jej riziká a jej podávanie môže pokračovať, kým pokračuje vyšetrovanie prípadov tromboembolických udalostí,“ vyjadrila sa. Počet krvných zrazenín u zaočkovaných ľudí podľa nej nie je vyšší ako miera medzi ľuďmi, ktorí ju v Európe nedostali.

19:41 Ministerstvo zdravotníctva prehodnotilo efektivitu online objednávania na antigénové testovanie v mobilných odberových miestach. Na základe reálneho využívania objednávania záujemcov bude po novom možné požiadať o antigénové testovanie prostredníctvom online formulára na 500 mobilných odberových miestach. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

19:22 Zhruba pred mesiacom sa začalo očkovanie pedagógov do 55 rokov vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Pôvodne mali zaočkovaní ľudia dostať druhú dávku po dvadsiatich ôsmich dňoch.

Pre nové poznatky odborníkov a vedcov na medzinárodnej úrovni sa však termín druhého očkovania posúva na desať týždňov od prvej dávky vakcíny, čo by malo zvýšiť jej účinnosť. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Posun termínu je podľa ministerstva plne v súlade so všeobecnými odporúčaniami pre vakcínu od tohto výrobcu, ktoré odporúčajú aplikáciu druhej dávky v rozmedzí 4 až 12 týždňov. Nové poznatky k vakcíne od uvedeného výrobcu umožnili aj posun vekovej hranice pre očkované osoby z 55 rokov na 70 rokov. Aktuálne pribúdajú termíny na registráciu ľudí vo veku 60 až 70 rokov.

Vakcína AstraZeneca sa podáva ako cyklus dvoch dávok. Štúdie potvrdili jej vysokú účinnosť a to už aj po podaní prvej dávky.

18:51 Nejaká obeť sa musela nájsť. Akurát by pre spoločnosť bolo asi lepšie, keby sa svojej funkcie vzdal práve premiér, ktorý svojimi vyhláseniami spôsobil celú koaličnú krízu. Píše Pavel Urban v komentári.

18:38 Časť zaregistrovaných záujemcov dostane nový termín očkovania. Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva, podľa ktorého z dôvodu úprav na vládnom cloude, bolo v niektorých vakcinačných miestach zaregistrovaných viac ľudí, než je ich maximálna kapacita.

Z toho dôvodu môže niektorým ľuďom prísť SMS správa s novým termínom očkovania. „Ministerstvo zdravotníctva garantuje každému, kto sa zaregistroval na očkovanie, že bude zaočkovaný rovnakou očkovacou látkou a tiež v rovnakom meste, ktoré si zvolil,“ dodáva hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Záujemcovia o očkovanie budú prostredníctvom SMS správ informovaní o nových termínoch očkovania. Nový termín očkovania sa časti zaregistrovaných záujemcov z toho dôvodu posunie o 7 dní. „Mrzí nás táto situácia a ospravedlňuje sa za vzniknuté komplikácie,“ uzatvára hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:25 Vstup do Čiernej Hory pre cestujúcich zo Slovenskej republiky je od soboty 13. marca možný len po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19, ktorý nesmie byť starší ako 48 hodín.

Slováci sa tiež môžu preukázať pozitívnym výsledkom serologického testu na protilátky na COVID-19 typu IgG nie starším ako 30 dní. Prípadne sa môžu preukázať potvrdením o absolvovaní kompletného očkovania proti COVID-19, pričom od druhej dávky pri vstupe do Čiernej Hory uplynulo najmenej sedem dní. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

„V prípade, že cestujúci prichádzajúci zo Slovenska pri vstupe do Čiernej Hory nemajú vyššie uvedené testy alebo potvrdenia a sú občanmi Čiernej Hory alebo cudzinci s platným pobytom v Čiernej Hore, bude im umožnený vstup do krajiny s podmienkou absolvovania karantény alebo samoizolácie v dĺžke 14 dní,“ upozorňuje rezort diplomacie. Povinnosť preukázať sa negatívnym testom na COVID-19 sa nevzťahuje na deti do päť rokov.

18:13 Európska komisia (EK) vo štvrtok dala podmienečné povolenie vakcíny Janssen proti ochoreniu COVID-19 pre uvedenie na trh. Informovala o tom na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Stalo sa tak po tom, čo Európska lieková agentúra (EMA) odporučila udelenie jej podmienečnej registrácie. O schválení vakcíny od Johnson & Johnson informovala na Twitteri aj predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Podľa nej EÚ objednala dostatok dávok na zaočkovanie zhruba 200 miliónov ľudí.

Vakcína Janssen, ktorá je určená pre dospelých od 18 rokov, je prvá jednodávková vakcína proti COVID-19. Je to zároveň štvrtá očkovacia látka, ktorej dala Európska komisia zelenú pre použitie v eurobloku.

17:52 Očkovanie musí byť dostupné pre všetkých ľudí. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá sa na ministra zdravotníctva obrátila v súvislosti s prihlasovacím systémom na očkovanie. Verejná ochrankyňa práv mu v liste pripomenula situáciu skupiny ľudí bez prístupu na internet a požiadala ho o informáciu, či ministerstvo zabezpečí systém tak, aby bolo očkovanie dostupné pre všetkých ľudí bez rozdielu.

Ako ďalej Patakyová priblížila, snahu o odstránenie nedôstojného prihlasovania na očkovanie vníma ako pozitívny krok. Zároveň však považuje za nevyhnutné, aby aj seniori, ľudia žijúci v chudobe či ľudia bez domova alebo ľudia so zdravotným postihnutím a ďalšie skupiny, ktoré môžu mať obmedzený prístup na elektronické prihlasovanie, mali garantovanú možnosť očkovať sa. „Aj keď je k dispozícii alternatíva v podobe telefonickej registrácie, podľa mojich vlastných skúseností je len formálna, nie skutočne dostupná,” upozornila Patakyová.

Doplnila, že ani telefonická registrácia dostatočne nezohľadňuje situáciu všetkých skupín obyvateľstva. Ombudsmanka preto navrhla, aby boli pre prístup k očkovaniu vytvorené také podmienky, ktoré ho zabezpečia všetkým skupinám obyvateľstva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:35 Všetci cestujúci, s výnimkou cestujúcich zo severného Írska, majú povinnosť predložiť pri vstupe do Írska negatívny PCR test, vykonaný nie viac ako 72 hodín pred príchodom. Cestujúci musia predložiť potvrdenie o negatívnom teste pred nástupom na palubu lietadla, alebo nalodením sa na loď.

Ak cestujúci príde do krajiny bez potvrdenia o negatívnom teste, hrozí mu pokuta do výšky 2500 eur, alebo odňatie slobody do šiestich mesiacov, prípadne oboje. Cestujúci bez negatívneho testu budú zároveň umiestnení do štátnej karantény, ktorú si cestujúci hradí sám. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Cestujúci, ktorí prichádzajú z červených či šedých oblastí, musia svoj pohyb na 14 dní obmedziť. „Po príchode do Írska je možnosť najskôr na piaty deň absolvovať PCR test a v prípade negatívneho výsledku nie je potrebné dodržať 14-dňovú dobu s obmedzením pohybu,“ pripomína MZVEZ SR s tým, že Slovensko, ako aj väčšina štátov Európskej únie (EÚ), sa aktuálne nachádza v červenej zóne.

Všetci cestujúci sú zároveň povinní vyplniť formulár s osobnými údajmi a v prípade nevyplnenia im hrozí pokuta do výšky 2500 eur, alebo odňatie slobody do šiestich mesiacov. Aktuálne neplatia žiadne výnimky pri vstupe pre osoby, ktoré prekonali COVID-19, alebo boli proti tejto chorobe zaočkované.

16:40 Dánsko, Island a Nórsko pozastavili očkovanie proti koronavírusu so všetkými vakcínami od spoločnosti AstraZeneca. K rozhodnutiu pristúpili po správach o krvných zrazeninách u ľudí po očkovaní a tiež podozrivom úmrtí v Dánsku, ktoré už preveruje Európska lieková agentúra (EMA).

16:21 Starostovia dostali informáciu, že s novými testami môžu mať viac problémov.

Košice

15:48 Nemocnica Košice – Šaca sa od štvrtka stala oficiálnym vakcinačným centrom. Záujemcovia, ktorí spĺňajú podmienky národnej vakcinačnej stratégie, môžu od 11. marca absolvovať očkovanie aj na Poliklinike Nemocnice Košice – Šaca. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavlíková.

„Teší nás, že aj nemocnica Košice – Šaca môže aktívne participovať na vakcinácii obyvateľov. Veríme, že pandémiu koronavírusu sa nám spoločnými silami a zodpovednosťou podarí čím skôr zvládnuť,“ uviedol námestník Nemocnice Košice – Šaca Maroš Varga, ktorý zároveň dodal, že očkovať budú látkou od konzorcia Pfizer/BioNTech každý pracovný deň v čase od 8:00 do 15:00. Nahlásenie náhradníkov, ktorí spĺňajú súčasne platné kritériá pre indikáciu na očkovanie, je možné prostredníctvom e-mailu na nahradne.ockovanie@nke.agel.sk.

V prípade, ak má občan záujem o očkovanie proti COVID-19 a súčasne spĺňa vekové kritéria, je potrebné sa zaregistrovať prostredníctvom webového formulára Národného centra zdravotníckych informácií uverejnenom na stránke https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-vaccination-form.php.

Nemocnica upozorňuje, že očkovacie centrum sa nachádza v poliklinike vo vstupnom areáli U.S. Steel na prvom poschodí, nie v priestoroch nemocnice na Lúčnej 57, Košice – Šaca, parkovanie je zabezpečené.

15:23 Marek Krajčí (OĽaNO) končí vo funkcii ministra zdravotníctva, povedal to na štvrtkovej tlačovej konferencii. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) doplnil, že Krajčí je podľa neho minister, ktorý si spomedzi všetkých členov vlády svoju prácu najviac „odmakal“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:49 Európska lieková agentúra (EMA) odporučila udelenie podmienečnej registrácie pre štvrtú vakcínu na prevenciu ochorenia COVID-19.

Vakcína Janssen je určená pre dospelých od 18 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii. Ide zároveň o prvú jednodávkovú vakcínu proti COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:33 Vo štvrtok 11. marca sa otvorí takmer 22-tisíc termínov na očkovanie pre vekovú kategóriu 60 až 70 rokov. Voľné pozície sa budú opäť otvárať v polhodinových intervaloch podľa krajov. Rezort zdravotníctva tým chce znížiť riziko technických komplikácií.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Od 18:30 budú otvorené termíny pre Bratislavský a Trnavský kraj, konkrétne VKOC Národný futbalový štadión Bratislava, VKOC Skalica – Stredná zdravotnícka škola a VKOC Dunajská Streda – Stredná odborná škola rozvoja vidieka s VJM.

Pre Trenčiansky a Nitriansky kraj budú termíny dostupné od 19:00, prihlásiť sa bude možné do Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica, NsP Myjava, Nemocnice s poliklinikou Ilava, n.o., Nemocnice Nové Zámky, Nemocnice AGEL Levice s.r.o.

Od 19:30 rezort sprístupní termíny pre Žilinský a Banskobystrický kraj, otvorené termíny budú do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina, MEDIVASA Žilina, Medcentra Žilina, Univerzitnej nemocnice Martin, Polikliniky dg-centrum Martin, Zdravie Martin, HNsP Trstená, DNsP Dolný Kubín, LNsP Liptovský Mikuláš, VKOC Lučenec – Mestský Úrad, VKOC Zvolen – Doprastav, VKOC Brezno – Aréna Brezno.

Ako posledné sa otvoria termíny v Prešovskom a Košickom kraji, a to o 20:00. Záujemcovia sa budú môcť hlásiť do VKOC Poprad – SOŠ a VKOC Humenné – Obchodná akadémia. „Do spustenia novej registračnej aplikácie, ktorej súčasťou bude aj tzv. ‚čakáreň‘ a ktorej spustenie očakávame v pondelok 15. marca, sa budú môcť záujemcovia prihlásiť na stránke www.korona.gov.sk,“ doplnila hovorkyňa rezortu.

14:05 Koalícia je naklonená myšlienke zvýšiť finančnú pomoc pre cestovný ruch, tvrdí minister dopravy Andrej Doležal.

13:32 Vakcinačný systém podľa predsedu KDHMilana Majerského zlyhal. Upozornil, že pre dieru v systéme vakcinácie dôchodcovia cestujú stovky kilometrov po Slovensku, hoci by sa ako riziková skupina mali chrániť doma.

Milan Majerský
Milan Majerský. Foto: SITA/Archív Milana Majerského.

Prešovský kraj

13:13 V troch veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešovskom kraju bude počas víkendu zaočkovaných 6 016 ľudí. Očkovať sa bude v Prešove, Humennom a najnovšie aj v Poprade. Veľkokapacitné očkovacie centrá kraj zabezpečuje materiálne, technicky a rovnako aj personálne.

„V Prešove bude očkovať desať tímov v zložení ambulantný lekár a sestra. V Humennom a v Poprade bude k dispozícii po päť očkovacích tímov,“ informovala prostredníctvom tlačovej správy Lea Heilová z oddelenia propagácie a komunikácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Priorizácia skupín a vakcinačné zoznamy sú podľa jej slov aj tentoraz pod gesciou Ministerstva zdravotníctva SR.

Očkovať sa bude v sobotu 13. marca v priestoroch Strednej odbornej školy technickej na Kukučínovej ulici v Poprade. Od ministerstva zdravotníctva je na tento účel zakontrahovaných tisíc vakcín. Rovnaký počet vakcín je zazmluvnených aj pre veľkokapacitné očkovacie centrum v telocvični Obchodnej akadémie na Komenského ulici v Humennom. V Prešove v Športovej hale Hotelovej akadémie na Okružnej ulici bude v sobotu 13. marca k dispozícii 2008 vakcín, rovnako aj v nedeľu 14. marca. Očkovať sa bude opäť vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Prešovský samosprávny kraj bude v zriaďovaní veľkokapacitných očkovacích centier pokračovať. V apríli by tak mali pribudnúť v Bardejove a v Starej Ľubovni. Rovnako od apríla by sa malo v Poprade a Humennom očkovať celý víkend, teda už aj v nedeľu.

Banskobystrický kraj

12:52 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prišiel s vlastným systémom náhradníkov pre očkovanie vo svojich očkovacích centrách. Od štvrtku sa záujemcovia môžu registrovať na stránke nahradnici.sk a v prípade uvoľnenia kapacít v očkovacom centre ich bude kontaktovať krajské call centrum s ponukou termínu.

Na štvrtkovom brífingu o tom informoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že systém je užívateľský veľmi jednoduchý a po zaregistrovaní umožní prihlásiť do systému viacerých ľudí. Jeden člen rodiny tak dokáže s registráciou pomôcť aj príbuzným, ktorí nie sú dostatočne technicky zdatní alebo nemajú pripojenie na internet

„Vieme, že ľudia v kraji majú o očkovanie záujem. Prihlasovanie je však dnes traumatizujúca skúsenosť. Okrem nedôstojného systému prihlasovania na riadny termín dnes neexistuje transparentný systém na registráciu náhradníkov. Rozhodli sme sa preto prísť s vlastným systémom, v ktorom sa môžu záujemcovia o očkovanie v tejto chvíli registrovať ako náhradníci. Ak sa im aj nepodarí prihlásiť sa na riadny termín na stránke ministerstva zdravotníctva, stále budú mať šancu pri uvoľnení kapacít dostať sa na očkovanie,“ povedal vicežupan a dodal, že užívateľ môže v novom systéme svoju registráciu aj stiahnuť a uvoľniť miesto inému náhradníkovi.

Po úspešnom zápise do listiny čakateľov na očkovanie tak ľuďom stačí len čakať na telefonát z call centra, ktoré rovnako zriadil Banskobystrický samosprávny kraj. Ten sa uskutoční v prípade, že sa na termín nedostavia všetci prihlásení uchádzači, ktorí sa zaregistrovali cez stránku ministerstva zdravotníctva. Stránka nahradnici.sk v tejto chvíli umožňuje registráciu len ľuďom z kraja, na očkovanie je totiž potrebné pri uvoľnení kapacít prísť pomerne rýchlo.

„Zväčša je to do dvoch hodín od telefonátu a potvrdenia účasti. V kraji zatiaľ fungujú štyri očkovacie centrá – v Banskej Bystrici, vo Zvolene, v Brezne a Lučenci. V krátkom čase pribudnú aj centrá v Rimavskej Sobote, Žiari nad Hronom, vo Veľkom Krtíši a v Revúcej, takže by to pre záujemcov nemal byť problém,“ doplnil Lunter.

Systém je nastavený tak, že záujemcov do poradia pridáva v súlade s aktuálne platnou štátnou očkovacou stratégiou. Nehrozí teda, že by seniorov či ľudí s ťažkými diagnózami niekto medzi náhradníkmi predbehol. Hlavné kritérium je vek a pridružené diagnózy, ktoré sú podľa odborníkov najrizikovejším faktorom pre ťažký až fatálny priebeh ochorenia.

„V tejto chvíli bude systém slúžiť očkovacím centrám zriadeným krajom. Postupne chceme osloviť do zapojenia všetky vakcinačné centrá na území kraja, vrátane nemocníc. Samozrejme, budeme veľmi radi, ak o systém prejavia záujem naši partneri z ostatných krajov, prípadne samotné ministerstvo zdravotníctva,“ uzavrel podpredseda.

Bardejov

12:29 Mesto Bardejov bude na sídlisku Poštárka kontrolovať dodržiavanie karanténnych opatrení. Vyhláškou to ustanovil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bardejove po tom, ako stredajšie komunitné testovanie obyvateľov sídliska odhalilo 26 COVID pozitívnych osôb a pozitivita dosiahla viac ako päť percent. Informoval o tom hovorca Mestského úradu v Bardejove Štefan Hij.

„Samospráva zabezpečí pravidelný monitoring zameraný na dodržiavanie karanténnych opatrení tak, že príslušníci Mestskej polície v Bardejove v súčinnosti s okresným riaditeľstvom Policajného zboru budú 24 hodín denne kontrolovať dve trasy vedúce zo sídliska do mesta. Ak bude mať kontrolovaný človek negatívny test na COVID-19 a bude mať predpísané ochranné prostriedky, bude môcť sídlisko opustiť, v opačnom prípade bude vyzvaný na zotrvanie na sídlisku,“ uviedol Hij.

Ako ďalej dodal hovorca mesta, v jednotlivých domoch priamo na sídlisku budú takúto monitorovaciu činnosť vykonávať členovia združenia Zdravé regióny, terénni sociálni pracovníci a pravdepodobne aj členovia Slovenského Červeného kríža. Každé porušenie ustanovení vyhlášky bude bezodkladne oznámené RÚVZ.

Mesto tiež zabezpečilo dezinfekciu verejných priestorov na sídlisku mestskou firmou Bapos, ktorá bude vykonaná už v najbližších hodinách a potom vždy v pondelok, stredu a v piatok. Opätovné testovanie na sídlisku je naplánované na 17. marca.

12:17 Rakúska lieková agentúra preventívne stiahla z trhu šaržu vakcíny AstraZeneca.

11:52 Európska únia (EÚ) povolila v uplynulých týždňoch vývoz približne 34 miliónov dávok očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19, napriek nedostatku na domácom trhu. Vyplýva to z údajov 27-členného bloku.

Niekoľkí predstavitelia EÚ, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity vzhľadom na citlivosť údajov, uviedli, že viac ako 9,1 milióna dávok vakcín exportovali do Veľkej Británie v čase zvýšenia diplomatického napätia pre vývoz vakcín a implementáciu dohody o brexite. Jeden z predstaviteľov však zdôraznil, že export povolili „len pre výrobcov, ktorí rešpektujú svoje zmluvné záväzky“ voči EÚ.

Európska únia čelí tlaku, aby zvýšila tempo vakcinácie, ale členské krajiny sa sťažujú, že produkcia žalostne zaostáva za dopytom. Nesúlad medzi výrobou a dopytom je najzreteľnejší v porovnaní EÚ a Veľkej Británie. Podľa najnovších údajov, ktoré sú k dispozícii, dostalo vakcínu proti koronavírusu 35 percent dospelej populácie Spojeného kráľovstva, kým v Európskej únii je to iba 9,6 percenta dospelých obyvateľov.

Bratislava

11:30 V sobotu 13. marca otvorí Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave veľkokapacitné očkovacie centrum.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia BSK. V centre sa bude očkovať proti COVID-19 zatiaľ iba cez víkendy od 8:00 do 18:00 a zabezpečovať ho bude 12 lekárov, šesť zdravotných sestier a dobrovoľníci.

Očkovať budú vakcínami AstraZeneca, ktoré dodáva Ministerstvo zdravotníctva SR a registrácia bude možná cez systém Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Pri dostatku vakcín bude centrum schopné denne zaočkovať až 2 500 ľudí. „Toto očkovacie centrum bude slúžiť všetkým 650-tisícom obyvateľom Bratislavského kraja, vrátane okresov Malacky Pezinok a Senec,“ spresnil predseda BSK Juraj Droba.

„Zvažovali sme viaceré lokality a atribúty ako technické vybavenie, dopravná dostupnosť, parkovacie kapacity či cenové podmienky. Všetko toto NFŠ splnil,“ vysvetlila riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan a dodala, že počiatočné vstupné náklady vo výške zhruba 40-tisíc eur zatiaľ uhradí BSK z vlastných zdrojov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Týždenné prevádzkové náklady súvisiace s fungovaním centra budú predstavovať približne 20-tisíc eur, za podmienok, že centrum bude fungovať v plnej prevádzke, sedem dní v týždni a 10 hodín denne. „K tomuto sa pripočítajú odmeny zdravotníckeho personálu, odmeny pre technickú podporu, tieto náklady budeme hradiť cez poplatky od poisťovní za každého zaočkovaného jednotlivca,“ doplnila s tým, že úhradu prevádzkových nákladov samospráva rokuje aj s ministerstvom zdravotníctva.

„Je to viac-menej presne rok, keď sme 8. marca spustili vlnu bezpečnostných opatrení, keď sa BSK rozhodol zatvoriť svoje školy a zaviedli sme bezpečnostné opatrenia na celoštátnej úrovni. Bohužiaľ, dnes sme o rok ďalej, a tak ako sme prvú vlnu zvládli a boli sme príkladom celému svetu, po dvanástich mesiacoch sa Slovensko ocitlo na chvoste krajín s najhorším počtom hospitalizovaných, infikovaných a bohužiaľ aj úmrtí,“ uviedol predseda BSK Droba a dodal, že do dnešného dňa prišlo v dôsledku pandémie o život viac ako 8-tisíc obyvateľov Slovenska. „Som presvedčený, že jediným dnes dostupným spôsobom, ako zastaviť pandémiu, je očkovanie,“ doplnil.

BSK: Spúšťa vakcináciu proti Covid 19
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba počas tlačovej besedy, na ktorej informoval o spustení vakcinácie proti Covid-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ). Bratislava, 11. marec 2021 Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

11:11 Európska lieková agentúra (EMA) začala „priebežné hodnotenie“ údajov o protilátkach bamlanivimab a etesemivab vyvinutých americkou farmaceutickou spoločnosťou Eli Lilly na kombinované použitie pri liečbe ochorenia COVID-19. Informovali o tom vo štvrtok prostredníctvom oficiálnej webstránky EMA.

Rozhodnutie o začiatku priebežného hodnotenia je založené na predbežných výsledkoch dvoch štúdií. Prvá je zameraná na schopnosť týchto medikamentov liečiť ochorenie COVID-19 v kombinácii. Druhá sa zameriava iba na použitie samotného bamlanivimabu.

EMA začala hodnotiť prvé informácie, ktoré pochádzajú zo štúdií na zvieratách, tzv. neklinické údaje. Vyhodnotí však všetky údaje o týchto liekoch vrátane dát z klinických skúšok, akonáhle budú k dispozícii. Priebežné hodnotenie bude pokračovať, kým nebude dostatok dôkazov na podporu formálnych žiadostí o zaregistrovanie.

Bamlanivimab a etesemivab sú dve monoklonálne protilátky s aktivitou proti COVID-19. Monoklonálna protilátka je typ proteínu, ktorý bol navrhnutý tak, aby sa pripojil k špecifickej štruktúre nazývanej antigén. Keď vírus natrafí na tento proteín, zabráni mu to vstúpiť do buniek organizmu.

Priebežné hodnotenie je regulačný nástroj, ktorý EMA používa na urýchlenie posúdenia sľubného lieku alebo vakcíny počas stavu núdze pre verejné zdravie.

10:57 Polícia vyzýva občanov, aby sa nepokúšali prekračovať hraničné priechody, ktoré sú uzavreté.

Informovala o tom v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová. Ako dodala, napriek tomu, že niektoré menšie hraničné priechody boli zatvorené, policajti evidujú nerešpektovanie dopravných značení a snahu obísť prekážky aj napriek zákazu. Polícia upozorňuje, že monitoruje aj uzavreté hraničné priechody.

Prípady pokusov o prekročenie policajti zaznamenali na hranici s Poľskou republikou a Českou republikou. Na slovensko-poľskom uzavretom priechode Suchá Hora sa napríklad ľudia pokúšali obchádzať priechod terénnymi autami po poľných cestách. Na kontrolu opatrení na hraniciach s Rakúskom, Českom, Maďarskom a Poľskom je denne nasadzovaných do služby 289 príslušníkov PZ, ktorí kontrolujú celkovo 85 cestných aj železničných priechodov a vstupov na územie Slovenska.

Polícia pripomína, že povinnosť registrácie na webe ehranica a následnej izolácie majú všetky osoby, ktoré prekročili hranicu a nepatria do niektorej z výnimiek, akou sú napríklad pendleri.

Ak by aj osoba nebola pri vstupe kontrolovaná policajnou hliadku alebo ak úmyselne obíde kontrolovaný vstup na územie SR, stále jej platí povinnosť registrácie, izolácie a oznámenie príchodu zo zahraničia lekárovi. V prípade následného preukázania porušenia týchto povinností jej môže byť uložená pokuta do výšky 1 659 eur.

Žiar nad Hronom

10:44 Primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal zabezpečil pre občanov okresu dodávku dostatočného množstva lieku Ivermektín. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, tento liek sa používa na liečbu ochorenia COVID-19. Liek je Ministerstvom zdravotníctva SR povolený, na Slovensku je ho zatiaľ nedostatok.

„Podarilo sa mi Ivermektín zabezpečiť v takom množstve, aby bol dostupný pre každého pacienta, ktorý ho bude potrebovať,“ uviedol primátor s tým, že ide o tisíc dávok. „Dnes je už tento liek distribuovaný u drvivej väčšiny praktických lekárov pre dospelých zo žiarskej polikliniky a u niektorých lekárov v Kremnici, ktorí sú s ním stotožnení a sú ochotní ho podávať svojim pacientom,“ doplnil Antal.

Ivermektín sa bude podávať pacientovi, ktorý sa u svojho lekára preukáže pozitívnym testom na COVID-19. Obvodný lekár po zvážení ostatných skutočností, to znamená, či niečo nevylučuje predpis tohto lieku, ho môže pacientovi dať. „Liek dostane pacient priamo u svojho obvodného lekára. Na Slovensko je legálne dovezený a Ministerstvom zdravotníctva SR odsúhlasený pre terapeutické použitie na liečbu COVID-19,“ približuje ďalej primátor.

„Dlhodobo som robil na tom, aby bol tento liek dostupný pre našich obyvateľov. Dokonca som na začiatku zvažoval, že by ho priviezla do Žiaru naša samospráva. To však nie je možné. Som jeden z tých, ktorý verí účinku tohto lieku a mám viceprimátora, ktorý je presvedčený o účinku Ivermektínu v spojení s protokolom na jeho užívanie tak, ako bol vypracovaný špičkovými lekármi v USA. Samozrejme, kto nechce tento liek užívať, tak nemusí. Je na zvážení lekára, komu ho predpíše, a na druhej strane na zvážení pacienta, či ho vôbec chce užívať,“ konštatuje Antal.

Ivermektín nie je dostupný v lekárňach, ale iba u praktických lekárov, aj to iba pre COVID pozitívnych pacientov. A keďže dovoz, ktorý zabezpečilo mesto, nie je hradený poisťovňou, mesto ho pacientom bude preplácať. „Pacientom v našom okrese ho preplatí mesto Žiar nad Hronom a Kremnica ho bude preplácať svojim občanom,“ doplnil primátor k úhrade liečiva, ktorého cena sa pohybuje do sumy 2,50 eura. „Aj toto je jeden zo spôsobov, ako sa dá pomôcť tomu, aby sme išli iným smerom a aby čo najmenej ľudí skončilo v nemocnici,“ uzavrel Antal.

10:27 Slovenská lekárska komora podáva podnet na Inšpekciu Ministerstva vnútra SR. Dôvodom sú kontroly lekárov na východnom Slovensku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:16 Väčšina nových termínov na očkovanie sa v stredu obsadila veľmi rýchlo, ale v Košiciach však ostáva ešte viac ako 2-tisíc voľných termínov na očkovanie vakcínou od AstraZeneca pre ľudí vo veku 60 – 70 rokov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:05 Za stredu potvrdili na Slovensku PCR testami 1 978 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 10 643 testov. Pribudlo aj 98 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesol o 65, v nemocniciach je aktuálne 3 898 ľudí.

Trnava

9:25 V Trnave prišlo v tomto roku na antigénové testovanie do mestom zriadených odberných miest doteraz 152 211 ľudí.

Trnava požiadala štát v súvislosti s testovaním o preplatenie čiastky 745 905 eur. Na účet mesta zatiaľ podľa informácií hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej prišlo 229 470 eur. V týchto číslach nie sú započítané náklady za odberné miesta, ktorých prevádzku zabezpečujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva.

Samosprávy platia v súvislosti s testovaním mzdy a odmeny personálu, materiálne vybavenie odberných miest, osobné ochranné pracovné pomôcky, dezinfekciu a čistenie priestorov a majú aj ďalšie náklady. Trnava navyše platí aj poplatky za využívanie aplikácie TrustOne, prostredníctvom ktorej sa ľudia objednávajú na antigénové testovanie na presný čas.

Trnava zorganizovala prvé tohtoročné plošné testovanie 23. a 24. januára, odvtedy samospráva testovanie opakovala každý týždeň. Počas najbližšieho víkendu 13. a 14. marca sa bude v krajskom meste konať už ôsme testovanie, k dispozícii bude 16 odberných miest. Počas týždňa je v Trnave otvorených sedem odberných miest, ktorých prevádzku platí ministerstvo zdravotníctva.

Okres Trnava je od začiatku fungovania COVID automatu čierny, ľudia tu preto potrebujú potvrdenie o negatívnom výsledku testu aj na cestu do práce a na ďalšie aktivity.

Poprad

9:06 Mesto Poprad zriadi cez víkend ôsmykrát po sebe odberné miesta na testovania na ochorenie COVID-19. Budú opäť tri a otvorené budú v Aréne Poprad. Testovať budú bez predchádzajúcej registrácie, a to v sobotu aj nedeľu od 8:00 do 19:00 s prestávkou od 12:00 do 13:00. Informovala o tom samospráva na svojej internetovej stránke.

Odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v Poprade, obyvateľov s dokladom o prechodnom pobyte v meste, ako aj obyvateľov z celého okresu. Mesto zároveň žiada obyvateľov, aby si testovanie nenechávali na poslednú chvíľu. Prednosť budú mať tehotné ženy a ľudia nad 70 rokov veku. Rovnako pripomenulo, že na území mesta je momentálne 16 mobilných odberných miest, na ktorých testujú počas celého týždňa.

Predošlý víkend sa v Poprade prišlo otestovať 4 156 ľudí, z toho bolo 38 pozitívnych. Miera pozitivity je tak na úrovni 0,91 percenta. Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Zamestnanci nemocnice na odbernom mieste pre rodinných príslušníkov zamestnancov Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci počas druhého kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. Čadca, 7. november 2020. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian.
 • streda 10. marca

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

17:53 Poslankyňa parlamentu a predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS) upozornila, že štát už na testovanie minul 700 miliónov eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

17:20 Vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Ostrovského ulici v Košiciach, ktoré prevádzkuje Košický samosprávny kraj (KSK), zaočkovali zdravotníci už takmer 12-tisíc ľudí. Z toho viac ako sedemtisíc zaočkovali počas uplynulých štyroch dní. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Kým počas pilotných štyroch očkovacích dní sme v našom krajskom očkovacom centre zaočkovali 4 475 východniarov, počas víkendu a začiatkom tohto týždňa sme zrýchlili tempo a prvou dávkou vakcíny AstraZeneca bolo zaočkovaných 7 003 obyvateľov. Aj z pozície Košického samosprávneho kraja vnímame veľký záujem východniarov o očkovanie, čo nás veľmi teší. Kapacity krajského očkovacieho centra by sme preto chceli rozširovať, bude to však závisieť od počtu dodaných vakcín z Ministerstva zdravotníctva SR. Košický samosprávny kraj je pripravený očkovať aj niekoľkonásobne väčšie počty ľudí,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Aj krajské očkovacie centrum zaznamenalo počas uplynulých dní problémy pri registrácii v rámci systému, ktorý spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). V pondelok popoludní bol rovnaký čas na očkovanie pridelený niekoľkým ľuďom naraz. Problém župa nahlásila správcovi systému, teda NCZI, nemal by sa už opakovať.

Košický samosprávny kraj od soboty 6. marca posilnil v očkovacom centre tímy zdravotníkov aj administratívnych pracovníkov. Aby bolo očkovanie plynulé, otvorených bolo osem registračných a sedem očkovacích kójí, vakcináciu zabezpečovalo každý deň približne 20 zdravotníkov a 10 administratívnych pracovníkov.

„Obyvateľom, ktorí prichádzajú na očkovanie, odporúčame, aby prišli v presne stanovenom čase, ktorý im bol pridelený po registrácii, nie vo výraznom predstihu. Vďaka tomu nebudú musieť čakať pred očkovacím centrom na stanovený termín,“ dodal lekár samosprávneho kraja René Hako.

Krajské očkovacie centrum bude v priestoroch Strednej odbornej školy informačných technológií na Ostrovského ulici v Košiciach opäť v prevádzke od soboty 13. marca. Počet dní, počas ktorých bude župa zabezpečovať očkovanie, sa bude odvíjať od počtu dodaných vakcín.

16:39 V stredu večer budú otvárané voľné pozície podľa krajov pre seniorov nad 70 rokov, teda na očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech. Postupne bude k dispozícii viac ako 8-tisíc voľných termínov.

Zároveň bude otvorená aj prvá časť pozícií pre ľudí vo veku 60 až 70 rokov, ktorí budú očkovaní látkou od spoločnosti AstraZeneca. Aby sa znížilo riziko technických komplikácií, budú sa voľné pozície, rovnako ako v utorok, otvárať v polhodinových intervaloch podľa krajov. Informovala o tom Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstvo zdravotníctva.

Pozície pre seniorov nad 70 rokov sa otvoria o 18:30 hodine v Bratislavskom a Trnavskom kraji. O 19:00 hodine sa otvoria pozície v Trenčianskom a Nitrianskom kraji. O pol hodinu neskôr sa môžu záujemcovia o očkovanie prihlásiť v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. O 20:00 hodine je na rade Prešovský a Košický kraj.

V rovnakých časoch bude dnes otvorená aj časť kapacít na očkovanie pre ľudí vo veku 60 až 70 rokov, a to s vakcínou Astra Zeneca. Zoznam očkovacích miest pre túto vekovú skupinu zverejní rezort zdravotníctva ešte v priebehu dnešného dňa. Počas stredy a štvrtka bude otvorených približne 45-tisíc termínov na očkovanie pre túto vekovú kategóriu.

Do novej registračnej aplikácie, ktorej súčasťou bude aj tzv. “Čakáreň” a ktorej spustenie očakáva ministerstvo zdravotníctva v pondelok 15. marca, sa budú môcť záujemcovia prihlásiť na stránke www.korona.gov.sk.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:22 Infektológ Vladimír Krčméry, ktorý je aj členom epidemiologického konzília vlády, nikdy neorganizoval očkovanie v Afrike. Venoval sa tam liečbe malárie a HIV bez použitia vakcinácie. Polícia o tom informovala vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti. Reaguje tak na hoax, ktorý šírilo dezinformačné rádio Infovojna. Odvoláva sa pritom na rozhovor, ktorý Krčméry k tejto téme poskytol Denníku N.

Rádio Infovojna odvysielalo slová ženy žijúcej v Egypte, ktorá o Krčmérym rozprávala, že má údajne „zakázaný vstup do strednej Afriky, lebo tam robil zakázané pokusy s vakcínami“. Polícia upozorňuje, že infektológ Krčméry pôsobil v Ugande, Sudáne a Keni, nie v Stredoafrtickej republike. Afriku naposledy navštívil Afriku v roku 2017 a voči šíriteľom falošných správ zvažuje právne kroky.

„Prečo sa konšpirátori neštítia šíriť klamstvá o konkrétnej osobe? Sú zúfalí. Nevedia, ako inak by mali presviedčať ostatných ľudí o svojich názoroch, a preto zachádzajú do najväčšieho suterénu – vybrali si tvár očkovacej kampane. Sú ochotní vymyslieť si čokoľvek a ublížiť akokoľvek,“ uzavrela polícia.

15:59 Expertná skupina Európskej liekovej agentúry (EMA) vo štvrtok rozhodne, či povolí nasadanie vakcíny proti koronavírusu od firmy Johnson & Johnson (J&J) v rámci celej Európskej únie. V prípade kladného stanoviska budú v únii dostupné štyri vakcíny. Prípravok od firmy J&J sa pritom podáva len v jednej dávke.

Agentúra so sídlom v Amsterdame už schválila vakcíny od výrobcov PfizerBioNTech, Moderna a AstraZeneca. Každá z nich si však vyžaduje podanie vo dvoch dávkach. Zdravotnícki experti si od schválenia ďalšej vakcíny sľubujú zrýchlenie imunizačnej kampane v čase, keď sa Európe nedarí získať dostatočné množstvo vakcín a zaočkovať zraniteľné skupiny obyvateľstva.

Americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) vakcínu od J&J schválil minulý mesiac. Povolená je aj v Kanade a Bahrajne. Rozsiahla štúdia na troch kontinentoch preukázala 85-percentnú účinnosť vakcíny pri ochrane pred vážnym ochorením, hospitalizáciou a smrťou. Účinnosť je vysoká aj v krajinách ako Juhoafrická republika, kde sa vyskytli nové varianty vírusu.

Poprad

15:38 Nemocnica v Poprade kúpi dva anestéziologické prístroje s monitoringom vitálnych funkcií a šesť intenzivistických lôžok určených pre pacientov so závažným priebehom ochorenia COVID-19. Využije na to dotáciu od samosprávy vo výške 100-tisíc eur, ktorú dnes schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

„Chceli sme, aby prístroje, ktoré kúpime, pomohli pacientom s ochorením COVID-19, ale aby to boli zároveň prístroje, ktoré pomôžu v prípade odznenia pandémie a vedeli by sme ich využiť aj v čase poskytovania štandardnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol v reakcii na dotáciu generálny riaditeľ nemocnice Erik Chorvát. Financie vyčlenila samospráva z rezervného fondu.

S návrhom poskytnúť dotáciu prišiel primátor Anton Danko (nezávislý). Mesto chce podľa neho takýmto spôsobom pomôcť v riešení dosahov pandémie ochorenia COVID–19 na prevádzku nemocnice v období mimoriadneho stavu. Obstaranie prístrojov súvisí so zriadením dvoch odizolovaných operačných sál určených pre pacientov s ochorením COVID-19 a prevenciou prípadného kríženia operatívy negatívnych a pozitívnych pacientov.

Predpokladaná cena obstarania anestéziologických prístrojov je 81-tisíc eur s DPH. Novoobstarané vybavenie v budúcnosti umožní rozšírenie operačných kapacít nemocnice, modernizáciu a nevyhnutnú obnovu prístrojového vybavenia. Zároveň zvýši kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti v popradskom regióne. Intenzivistické lôžka sú určené pre pacientov so závažným priebehom ochorenia COVID-19, ktorých zdravotný stav si vyžaduje hospitalizáciu na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Predpokladaná cena šiestich lôžok je 25-tisíc eur.

Popradský poslanec František Majerský (Za ľudí), ktorý je zároveň prezidentom Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov, podporil návrh. Podľa jeho slov je však prístrojov v nemocnici dosť, najväčším problémom každej nemocnice je chýbajúci personál. Ako povedal, ak aj majú nemocnice dostatok prístrojov, nemá ich kto obsluhovať.

Zároveň navrhol, či by samospráva nemohla navýšiť dotáciu o financie napríklad na zakúpenie kyslíkových generátorov. Tie by podľa neho mohli byť umiestnené na mestskom úrade, niektoré by mohli ísť do domovov sociálnych služieb, iné by sa mohli požičať pacientom. „S čím sa naozaj aj v záchrannej službe stretávame je problém, že pacienti potrebujú dostať kyslík. Kyslíkové generátory však chýbajú,“ vysvetlil.

Podľa jeho prieskumu sa cena tohto prístroja pohybuje od 900 eur do 2 000 eur. Primátor Danko však poukázal na to, že nemocnica si sama vybrala to, čo najviac potrebuje. „V rámci rozpočtových pravidiel môžeme schvaľovať dotáciu, nie konkrétny nákup prístroja. Je to v kompetencii nemocnice,“ doplnil viceprimátor Štefan Pčola.

15:13 Polícia v priebehu prvého marcového týždňa odhalila celkom 8473 porušení protiepidemických opatrení. Uviedla to v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Celkovo 5 768 priestupkov sa týkalo porušení zákazu vychádzania, v ďalších 2 834 prípadoch šlo o nenosenie rúška. Policajti okrem toho zaznamenali aj 182 porušení karantény a sedem prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok. Policajní príslušníci uložili celkovo 6 853 pokút v celkovej hodnote viac než 316 -tisíc eur.

Slovným napomenutím bolo vyriešených 992 priestupkov, 381 priestupkov je postúpených na iné orgány štátnej správy a 247 prípadov je v riešení. V rámci bežného výkonu služby kontrolovalo dodržiavanie pravidiel 8 691 policajtov a 192 príslušníkov ozbrojených síl. Tých doplnilo ďalších 5097 policajtov a 2102 vojakov v rámci zvýšeného výkonu služby. Vojaci a policajti počas úvodného marcového týždňa skontrolovali spolu 79 996 osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:02 Európska komisia zabezpečila dohodu s americko-nemeckým konzorciom PfizerBioNTech o dodávke ďalších štyroch miliónov vakcín proti ochoreniu COVID-19. Podľa predsedníčky výkonného orgánu Európskej únie Ursuly von der Leyenovej to pomôže členským štátom v úsilí držať pod kontrolou šírenie nových mutácií koronavírusu.

„Vďaka ich cielenému použitiu tam, kde sú najviac potrebné, najmä v pohraničných regiónoch, tieto dávky taktiež pomôžu zabezpečiť alebo obnoviť voľný pohyb tovaru a osôb,“ uviedla 62-ročná nemecká politička.

Medzi rizikové ohniská nákazy na území EÚ, kde stúpa počet hospitalizácií, patria rakúsky región Tirolsko, department Moselle a obvod Nice vo Francúzsku, niektoré časti nemeckých spolkových krajín Bavorsko a Sasko či okolie talianskeho mesta Bolzano.

Komisia uviedla, že nové dávky budú tento mesiac k dispozícii pomerným spôsobom pre všetky členské štáty EÚ. Jej predstaviteľom sa nepáčia opatrenia niektorých krajín, ktoré v snahe spomaliť šírenie rôznych variantov obmedzili cestovanie a narušili tým princíp voľného pohybu v rámci 27-členného bloku. Celkovo únia uzatvorila šesť zmlúv na viac ako dve miliardy dávok vakcín, aby zaočkovala 450 miliónov ľudí.

14:47 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook upozornili, že za posledný týždeň sme prvou dávkou vakcíny zaočkovali 0,8 percenta populácie a priblížili, ako sme sa „pohli“ v jednotlivých vekových kategóriách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Lomnička

14:33 Situácia v Lomničke v okrese Stará Ľubovňa sa napriek očakávaniam zatiaľ nezlepšila. Po víkendovom testovaní tam Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni eviduje 16 pozitívnych ľudí. „Vykonávame epidemické došetrovanie úzkych kontaktov. Počet pozitívnych už nie je taký dominantný ako predtým, no ohnisko nákazy pretrváva,“ uviedla pre agentúru SITA regionálna hygienička Mária Mancalová.

Celoplošné skríningové testovanie koncom januára odhalilo v obci s približne 3 200 obyvateľmi množstvo nakazených. Počas posledného februárového víkendu otestovali v obci s prevažne rómskym obyvateľstvom 1 176 ľudí, nikto nebol pozitívny. Karanténa pôvodne posledných úzkych kontaktov sa tam skončila v noci z piatka na sobotu minulý týždeň. Regionálny úrad pred uplynulým víkendom očakával, že v sobotu bude môcť potvrdiť zánik ohniska.

Epidemická situácia v Staroľubovnianskom okrese je podľa Mancalovej priaznivá a nezhoršila sa. Vychádza pritom z dostupných dát v súvislosti s epidemickým šetrením, čo sa týka PCR aj antigénových testov. Napriek tomu však okres počas nasledujúceho týždňa ostane v treťom stupni varovania, dôvodom je počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19. „Ak by sme nemali o jedného hospitalizovaného pacienta navyše, tak by sme na budúci týždeň boli v červenej farbe a nie bordovej,“ dodala.

14:12 Ministerstvo školstva na sociálnej sieti Facebook pripomína, ako sa chrániť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:44 Primárnou povinnosťou slovenských nemocníc je aj v čase pandémie ochorenia COVID-19 zabezpečiť najvyššiu odbornú, kvalitnú a dostupnú liečbu pre všetkých pacientov. A nielen tých, ktorí sa nakazili ochorením COVID-19. V poslednom období je to však problém.

Banská Bystrica

13:27 Zriadenie očkovacích centier na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a zabezpečenie ich prevádzky bude v réžii bratislavskej firmy Hurricane, s.r.o.

Kraj so spoločnosťou podpísal zmluvu na zriadenie ôsmich centier za 729 558 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) a druhú zmluvu na služby prevádzkovania centier za 999 890 eur bez DPH. Uvádza sa to v oznámení o použití priameho rokovacieho konania zverejneného vo Vestníku verejného obstarávania.

Veľkokapacitné očkovacie centrá na očkovanie obyvateľov proti ochoreniu COVID-19 majú byť v ôsmich okresných mestách. V Banskej Bystrici, Lučenci a vo Zvolene sú už centrá v prevádzke a ďalšie majú byť zriadené v Brezne, Žiari nad Hronom, Revúcej, Rimavskej Sobote a vo Veľkom Krtíši. Obidve zmluvy uzavrel BBSK s dodávateľom na dobu určitú – najviac na osem mesiacov od nadobudnutia ich právoplatnosti, teda od podpisu 9. marca.

Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, náklady na očkovacie centrá preplatí ministerstvo zdravotníctva. „Všetky položky, ktoré boli prostredníctvom priameho rokovacieho konania obstarané, sú v súlade s metodickým usmernením ministerstva a boli s ním vopred detailne odkomunikované. Krajské zastupiteľstvo bude schvaľovať rezervu 500-tisíc eur, z ktorej bude kraj náklady priebežne hradiť a následne ich bude ministerstvo refundovať,“ objasnila financovanie centier hovorkyňa.

Do priameho rokovacieho konania vstúpil BBSK na základe odporúčania ministerstva zdravotníctva. Kraj mal pre tento postup dva hlavné dôvody. „Prvým je mimoriadna pandemická situácia a krátkosť času, v rámci ktorého kraje zriadením očkovacích centier ministerstvo poverilo. Druhým dôvodom je to, že ide o veľmi atypickú zákazku, s ktorou žiadny verejný obstarávateľ nemá skúsenosti,“ popísala Štepáneková.

Hlavným kritériom pre výber firmy boli skúsenosti s realizáciou podobných veľkých podujatí – v prípade spoločnosti Hurricane napríklad Expo Milano 2015, Financial Forum 2016 až 2020, festival Východná, Dni majstrov či Roma Spirit. „Systém pri zriaďovaní očkovacích centier je veľmi podobný,“ konštatovala hovorkyňa.

Hurricane, s.r.o. je firma založená v roku 2007 so základným imaním 6 638,78 eura. Spoločnosť sa podľa svojej webovej stránky venuje kompletnej technickej produkcii a dizajnu eventov, konferencií, televíznych prenosov, výstav, koncertov a iných podujatí.

13:04 Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) priblížili, ktoré konšpiračné teórie považujú za najbizarnejšie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:49 Od januára za dovolenkami do exotiky odletelo približne 30-tisíc Slovákov. Najviac cestovali do Emirátov, na Maldivy, Zanzibar, do Dominikánskej republiky a Egyptu. Podľa aktuálnych štatistík bolo za tieto mesiace na Slovensko importovaných 35 prípadov koronavírusu.

Z toho v prípade troch ide o import z krajín, ktoré nie sú bežnou dovolenkovou destináciou, ako je Kolumbia, Saudská Arábia či Alžírsko. Do týchto krajín Slováci necestovali s cestovkami. V prepočte tieto čísla predstavujú 0,001 %, čo je hlboko pod slovenským priemerom. Informovala o tom Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA).

Dovolenky cez cestovné kancelárie sú podľa prezidenta asociácie Romana Berkesa momentálne tou zodpovednou formou cestovania. „Cestovné kancelárie v súčasnosti robia nespočetné množstvo krokov a opatrení pre to, aby cestovanie bolo bezpečné a zodpovedné,“ konštatovala SACKA.

Cestovné kancelárie totiž dokážu kontrolovať celý priebeh poskytovaných služieb od nástupu do lietadla cez hotelové transfery, až po kontrolu priebehu poskytovania ubytovacích a stravovacích služieb. Majú k dispozícii menné zoznamy klientov a prehľad o pohybe a činnosti klientov cestovných kancelárií. Cestujúcich tiež informujú zástupcovia cestovných kancelárií či delegáti priamo v destinácii.

12:31 V pondelok 15. marca o 16:00 zasadne mimoriadny zdravotnícky výbor, prizvaný je aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Výbor zvolala jeho predsedníčka Jana Bittó Cigániková. „Rokovať budeme o registrácii a pláne očkovania proti ochoreniu COVID-19, ale aj o pľúcnych ventilátoroch, koľko sa ich nakúpilo, koľko sa ich využíva a podobne,“ uviedla na sociálnej sieti šéfka Výboru NR SR pre zdravotníctvo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:16 Svet zažíva pre koronavírus náročné obdobie. Ľudia po celej planéte čelia rôznym obmedzeniam, ktorých úlohou je prispieť k zastaveniu šírenia vírusu. Svet sa spomalil a dopad je cítiť aj v cestovnom ruchu.

Ružomberok

11:57 Vedenie Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) Ružomberok sa rozhodlo zrušiť triediace stany na vstupoch do oboch areálov nemocnice. Podľa hovorkyne nemocnice Petry Diškovej je dôvodom zrušenia triediacich pracovísk skutočnosť, že pacienti s ochorením COVID-19 opakovane zamlčovali informácie o svojej pozitivite.

„Často sa skutočnosť, že pacient je pozitívny na COVID-19, zistila až počas vyšetrenia v ambulancii, ktorú pacient navštívil. Takýmto konaním však COVID pacienti ohrozili ostatných pacientov v čakárni, ako aj personál nemocnice,“ uviedla Dišková.

Od dnešného dňa budú mať pacienti s koronavírusom a príznakmi povinnosť okamžite po vstupe do čakárne informovať zdravotnú sestru v ambulancii o tom, že v posledných 14 dňoch boli antigénovo alebo PCR pozitívne testovaní, prípadne majú príznaky ochorenia.

„Personál ambulancie následne takéhoto pacienta izoluje a bude prednostne vyšetrený. V prípade, že pacient zamlčí svoju pozitivitu, môže poskytovateľ zdravotnej starostlivosti postupovať v zmysle platnej legislatívy a bude voči nemu vyvodená zodpovednosť,“ dodala Dišková.

Bratislava

11:44 Spustenie nového očkovacieho centra v Bratislave oznámil na sociálnej sieti aj starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. „V Novom Meste vznikne zrejme najväčšie očkovacie centrum na Slovensku, priamo v priestoroch NFŠ. Bratislavská župa, ktorá očkovanie zabezpečuje, počíta s tým, že zo začiatku sa bude očkovať proti COVID-19 cez víkendy. Keď bude dostatok vakcín, tak aj počas pracovného týždňa,“ uviedol starosta s tým, že ide o moderne vybavené miesto, na ktorom bezpečnosť zaručuje inteligentná vzduchotechnika doplnená o najmodernejšiu ionizačnú technológiu, vďaka čomu sa vo vnútorných priestoroch kompletne vymení vzduch každých 15 minút.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

11:36 Mesto Trnava opäť otvorí počas víkendu 16 odberových miest na antigénové testovanie pre ľudí, ktorí potrebujú certifikát na ďalšie obdobie. Otvorené budú v sobotu 13. aj v nedeľu 14. marca od 8:00 do 18:00. Ľudia ich nájdu na tých istých miestach ako v predchádzajúcich týždňoch. V Trnave pôjde už o ôsme tohtoročné víkendové testovanie.

V siedmom kole prišlo do odberových miest zriadených samosprávou 20 052 ľudí, 106 z nich malo pozitívny výsledok testu, čo je 0,53 %. Okres Trnava bude v rámci regionálneho COVID automatu aj na budúci týždeň čierny.

Sedem odberových miest bude podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej fungovať na objednávky cez mobilnú aplikáciu TrustOne. Zaregistrovaným používateľom príde výsledok testu priamo do aplikácie a nemusia teda čakať na papierový certifikát na mieste. Ďalších deväť miest bude k dispozícii pre ľudí bez objednania.

Okrem víkendových miest na testovanie zriadených mestom je v Trnave k dispozícii sedem stálych odberových miest, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva. Otvorené sú od pondelka do soboty. Podľa opatrení prijatých vládou je negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní potrebný v čiernych okresoch nielen na cestu do práce, ale aj na ďalšie aktivity.

11:24 Ministerstvo zdravotníctva SR upresnilo informácie k osobám, u ktorých potvrdili juhoafrický variant, z dôvodu aktualizácie informácií zo Slovenskej akadémie vied (SAV).

11:05 Polícia na sociálnej sieti Facebook zverejnila video z kontrol na hranici okresov Galanta a Dunajská Streda.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:46 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) odovzdalo od začiatku roka školám takmer 680-tisíc respirátorov. Vyplýva to z infografiky, ktorú rezort zverejnil vo svojom profile na sociálnej sieti. Podľa nej sa dalo zaočkovať viac ako 50 700 zamestnancov škôl a školských zariadení.

MŠVVaŠ SR v prvej fáze spolu so Správou štátnych hmotných rezerv SR a Ministerstvom vnútra SR rozdalo 135-tisíc respirátorov, 15 750 ochranných štítov a 500-tisíc jednorazových rúšok. V druhej fáze poskytli 270-tisíc respirátorov a v poslednej 274 536 respirátorov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Bratislava

10:32 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustí v sobotu v Bratislave veľkokapacitné očkovacie centrum pre záujemcov o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Na svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval predseda BSK Juraj Droba. „Denne budeme pri dostatku vakcín schopní zaočkovať až 2 500 ľudí z nášho kraja,“ uviedol Droba a dodal, že bližšie detaily oznámi samospráva vo štvrtok. Očkovacie centrum má byť zriadené v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:21 Podľa ministra dopravy Andreja Doležala je nemysliteľné, aby nemohli byť prednostne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 aj ľudia, ktorí svojou každodennou prácou pomáhajú udržať život v krajine.

Slovenská pošta
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.

10:06 Za utorok potvrdili na Slovensku 3 600 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 16 361 PCR testov. Pribudlo aj 109 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesol o 85, v nemocniciach je aktuálne 3 963 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:39 Najväčšie percento zaočkovanosti aspoň prvou dávkou vakcíny má Slovensko vo vekovej skupine 80 až 89 rokov. Nasledujú obyvatelia od 90 až 99 rokov. Vo veku nad 80 rokov je celkovo zaočkovaných 31 % obyvateľov, nad 70 rokov 20 % a nad 60 rokov 12 %. Aspoň prvou dávkou vakcíny je zároveň zaočkovaných 50 % klientov domovov sociálnych služieb.

Očkovanie na Slovensku
Priebeh očkovania na Slovensku. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Žilinský kraj

9:26 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 187 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Po 30-percentnom náraste obsadenosti COVID lôžok zo začiatku marca sa tak situácia mierne stabilizovala.

Najviac COVID pacientov leží v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca, kde ich počet minulý týždeň atakoval stovku. „Aktuálne tu majú hospitalizovaných 89 pacientov s ochorením COVID-19, spolu 45 lôžok je obsadených v dolnokubínskej nemocnici, 28 pacientov eviduje nemocnica v Liptovskom Mikuláši a 25 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 24 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

V štyroch krajských nemocniciach je voľných 77 reprofilizovaných lôžok. Pekarčíková tiež informovala o tom, že nemocnice aktuálne evidujú 46 nakazených zamestnancov, z toho 39 zdravotníkov.

9:16 V marci má prísť na Slovensko toľko vakcín, koľko prišlo za všetky mesiace očkovania doteraz, teda od decembra do februára. Na utorňajšej tlačovej konferencii o tom informovala štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková.

Slovensko očakáva dodávku viac ako 305-tisíc vakcín od Pfizeru, v prípade Moderny má prísť 75 600 dávok, od AstraZenecy má doraziť viac ako 309-tisíc. Na druhej strane, spoločnosť Johnson & Johnson oznámila, že bude s dodávkami meškať, Slovensko vakcíny očakávalo v priebehu apríla.

„Ak by chodili sľúbené dodávky tak, ako sú naplánované zo strany dodávateľov, tento mesiac by sme vedeli spustiť očkovanie Pfizerom pre obyvateľov od 60 rokov,“ uviedla Ježíková. Do konca apríla by sa podľa nej spustilo očkovanie Pfizerom pre obyvateľov od 50 rokov a do konca mája aj pre ďalšiu vekovú skupinu. Ak by sa pridalo očkovanie Sputnikom V, tieto lehoty sa podľa štátnej tajomníčky skrátia o ďalší mesiac.

Dodávky vakcín na Slovensko
Dodávky vakcín na Slovensko. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

9:04 Minister Marek Krajčí (OĽaNO) v utorok na tlačovej konferencii tiež informoval o zriadení telefónneho čísla a emailu, na ktorých môžu občania nahlasovať porušovanie epidemických opatrení. Informovať o nedodržiavaní karantény, oslavách v interiéri či nedovolenom otvorení prevádzok môžu na peo@health.gov.sk alebo na čísle 02/222 009 11.

Porušovanie opatrení, linka
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR