Koronavírus: Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje, AstraZeneca mohla v testoch vakcíny použiť neaktuálne informácie (online)

AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Epidemická situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom sa zlepšuje. Od pondelku 22. marca počet čiernych okresov klesol na 20, v treťom stupni varovania je ich 55 a druhý stupeň platí pre štyri okresy (Kežmarok, Námestovo, Nové Zámky, Tvrdošín)

Viac o téme: Koronavírus

COVID automat – farby okresov podľa epidemickej situácie

 • od 22. do 28. marca

Čierne okresy na Slovensku (20)

 • Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Rožňava, Ružomberok, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom, Žilina

Bordové okresy na Slovensku (55)

 • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Komárno, Košice I – IV, Košice – okolie, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Nitra, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prešov, Prievidza, Revúca, Rimavská Sobota, Sabinov, Šaľa, Senec, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Zlaté Moravce, Zvolen

Červené okresy na Slovensku (4)

 • Kežmarok, Námestovo, Nové Zámky, Tvrdošín

Mobilita obyvateľstva ostáva na rovnakej úrovni. Všetky pravidelne sledované ukazovatele majú klesajúci trend, reprodukčné číslo zostáva na približne rovnakej úrovni. Za posledných sedem dní u nás pribudlo 11 013 prípadov ochorenia COVID-19, ktoré odhalili PCR testy (pondelok – 1281, nedeľa – 401 , sobota – 925, piatok – 1795, štvrtok – 1679, streda – 2040, utorok – 2892).

Záchranná zdravotná služba hlási nižšie počty výjazdov k pacientom s COVIDom, čo by sa malo premietnuť do nižšieho zaťaženia nemocníc. V nemocniciach je stále menej nakazeného personálu, čo pozitívne vplýva na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Hlavným problémom je však nedostatok lôžok pre kritických pacientov, ktorí vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu.

Úmrtia sú naďalej pomerne vysoké, v priemere v nemocniciach zomiera 70 až 90 ľudí denne. Za posledný týždeň koronavírus na Slovensku zabil až 521 ľudí (pondelok – 86, nedeľa – 60, sobota – 66, piatok – 84, štvrtok – 80, streda – 76, utorok – 69).

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Od stredy 3. marca sa na Slovensku sprísnili aj opatrenia. Matovičova vláda odobrila celkovo desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19

Od pondelka 8. marca je v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy (MHD, vlaky, diaľkové autobusy a podobne) povinné nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2. Medzi nové opatrenia patrí aj to, že pozitívne testované osoby na COVID-19 už nemajú možnosť opustiť izoláciu na nákup potravín a drogérie.

Od pondelka 15. marca sú respirátory povinné aj vo všetkých interiéroch, s výnimkou domácností. Povinnosť nosiť respirátor nemá človek, ktorý pracuje na pracovisku sám, alebo vykonáva prácu, pri ktorej je vystavený vysokej tepelnej či fyzickej záťaži, alebo mu výnimku udelí takzvaná pracovná zdravotná služba.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

 • utorok 23. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

18:38 Na vstup na Ukrajinu je od dnešnej polnoci potrebné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Všetky doposiaľ prijaté výnimky pri vstupe na Ukrajinu zostávajú bez zmeny. Informoval tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

18:13 Európska lieková agentúra (EMA) podľa jej šéfky Emer Cookeovej stále potrebuje na zhodnotenie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V dodatočné údaje od jej výrobcu. EMA v súčasnosti skúma, či má Sputnik V schváliť na používanie v 27-člennej Európskej únii.

Výkonná riaditeľka agentúry v utorok pred poslancami Európskeho parlamentu povedala: „Stále máme niekoľko dodatočných otázok, na ktoré nám firma musí odpovedať. Musíme počkať na predloženie týchto údajov“, kým budeme môcť vakcínu zhodnotiť.

Cookeová konštatovala, že Európska lieková agentúra plánuje inšpekcie „výrobných a klinických zariadení v Rusku“ a nemôže poskytnúť časový rámec schválenia ruskej vakcíny.

Šéfka EMA europoslancov informovala aj o tom, že vakcína americkej spoločnosti Johnson & Johnson, ktorú produkuje jej holandská dcérska firma Janssen, nebude k dispozícii skôr ako niekedy v priebehu apríla. Očkovacia látka spoločnosti Johnson & Johnson je štvrtou vakcínou proti koronavírusu, ktorú Európska lieková agentúra schválila.

Sputnik V
Foto: ilustračné, SITA/AP.

17:31 Zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou SR, ako je napríklad vlastnícke právo, sloboda náboženského vyznania, právo slobodného združovania alebo právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť.

Ako informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan, generálny prokurátor Maroš Žilinka z tohto dôvodu navrhuje Ústavnému súdu SR preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu.

Konkrétne ide o uznesenia vlády číslo 160 v časti týkajúcej sa opatrení, ktorými sa obmedzuje sloboda pohybu a pobytu zo stredy 17. marca, ktorým vláda opakovane predĺžila núdzový stav do 28. apríla.

17:08 Vakcína Sputnik V, ktorou ako jediní v Európskej únii (EÚ) očkujú len Maďari, aktuálne stále čaká na registráciu Európskou liekovou agentúrou (EMA). Práve chýbajúce odsúhlasenie zo strany EMA spôsobilo kľúčový rozkol v koalícii, ktorá stojí pred rozpadom.

16:16 Rozsiahla nová štúdia americkej biotechnologickej spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals ukázala, že rýchle nasadenie lieku založeného na protilátkach môže zabrániť vážnemu priebehu ochorenia COVID-19.

Firma uviedla, že testy viac ako 4-tisíc nedávno diagnostikovaných pacientov preukázali, že jej liek založený na protilátkach zredukoval riziko hospitalizácií alebo úmrtí o 70 percent.

Do štúdie boli zaradení iba ambulantní pacienti ohrození vážnym ochorením vzhľadom na vek a ďalšie zdravotné ťažkosti, napríklad obezitu či vysoký krvný tlak. Liek zároveň skrátil stredný čas zotavovania zo 14 na 10 dní. Výsledky štúdie ešte neboli publikované alebo posúdené nezávislými vedcami.

15:45 Slovensko je momentálne v procese zabezpečovania a obstarávania dvoch druhov monoklonálnych protilátok. Ide o Bamlanivimab a Regeneron. Na pravidelnej utorňajšej tlačovej besede k aktuálnej epidemickej situácii o tom informovala štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR Jana Ježíková.

Ako uviedla, tieto látky sú odporučené osobám, u ktorých je predpoklad, že priebeh ochorenia COVID-19 by u nich mohol mať fatálne následky. Ide napríklad o pacientov po transplantácii orgánu či ľudí s BMI nad 40. V prípade Bamlanivimabu má ministerstvo zdravotníctva záujem kúpiť 15-tisíc dávok. Čo sa týka Regeneronu, rezort momentálne finalizuje spoločné verejné obstarávanie na úrovni Európskej komisie. Ministerstvo prejavilo záujem o 5-tisíc molekúl.

„Monoklonálne protilátky sú navrhnuté tak, aby pomáhali poskytovať pasívnu imunitu tým, že dávajú telu protilátky, aby sa chránili. Vakcíny poskytujú aktívnu imunitu tým, že pomáhajú telu vytvárať si vlastné protilátky, aby sa chránil,“ vysvetlila štátna tajomníčka. Ako dodala, monoklonálne protilátky sú osobité v tom, že vedia rýchlejšie pomôcť.

15:22 Štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková informovala, že do konca apríla by malo na Slovensko prísť 402-tisíc vakcín od Pfizeru, 116-tisíc vakcíny Moderna a takmer 382-tisíc AstraZaneca. Dodala, že percento zaočkovanosti v zariadeniach sociálnych služieb postupne stúpa, 60 % z nich je zaočkovaných aspoň prvou dávkou a 29 % druhou dávkou.

15:05 Od budúceho týždňa bude vo štvrtom stupni varovania 14 okresov, v treťom stupni 58. Do druhého stupňa sa zaradí sedem okresov.

Covid automat.jpg
Zafarbenie okresov od 29. marca do 4. apríla. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Piešťany

14:46 V nocľahárni a útulku Zariadenia sociálnych služieb Domum v Piešťanoch zistili u viacerých klientov ochorenie COVID-19. Informovala o tom Anna Glossová z Mestského úradu v Piešťanoch. Nocľaháreň a útulok využívajú na ubytovanie v núdzi ľudia bez vlastnej strechy nad hlavou.

„Všetci klienti boli pretestovaní a na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave sú klienti z útulku a nocľahárne, ubytovaní v jednej budove, v karanténe. Pracovníci odboru sociálnych služieb Mestského úradu Piešťany zabezpečujú pre nich stravu, čistiace a hygienické potreby a nevyhnutné nákupy,“ informovala na webovej stránke mesta Glossová. Personál zariadenia podľa nej o výskyte COVID-19 informoval zriaďovateľa, ktorým je mesto Piešťany, ďalej Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Okres Piešťany je v regionálnom COVID automate bordový. Hygienici sú v prípade tohto okresu o niečo opatrnejší, pretože susedí s čiernymi okresmi Myjava a Nové Mesto nad Váhom.

14:25 Tlačová konferencia (naživo): Aktuálna epidemická situácia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:16 Týždenný celosvetový počet úmrtí na ochorenie COVID-19 opäť stúpa. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) to po približne šiestich týždňoch poklesu predstavuje „znepokojujúci signál“.

„Chcem pripomenúť, že počas asi šiestich týždňov sme sledovali pokles úmrtí. Minulý týždeň sme však začali evidovať mierny nárast úmrtí na celom svete. Ak sme svedkami pribúdajúcich prípadov, dá sa to očakávať, ale zároveň je to znepokojujúce znamenie,“ povedala epidemiologička WHO Maria Van Kerkhove.

Vyššia úmrtnosť súvisí so zvýšeným počtom nových prípadov koronavírusu v štyroch zo šiestich regiónov WHO. „V priebehu ostatného týždňa sa počet prípadov zvýšil o 8 %. V Európe to bolo o 12 %, čo spôsobilo niekoľko krajín,“ poznamenala Van Kerkhove.

Najväčší medzitýždenný skok zaznamenali v juhovýchodnej Ázii a oblasti západného Pacifiku, kde počet nakazených stúpol o 49, resp. 29 %. V regióne východného Stredomoria sa infikovanosť zvýšila o 8 %, zatiaľ čo v Amerike a Afrike klesla.

13:35 Zariadenia cestovného ruchu navštívilo v prvom mesiaci tohto roka len necelých 6 % počtu návštevníkov z vlaňajšieho januára. Dôvodom sú prísnejšie opatrenia proti ochoreniu COVID-19

13:13 Tlačová konferencia (naživo): Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO) informuje o vakcíne AstraZeneca. Varoval, že spochybňovanie vakcín je hazardom so životmi občanov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:46 Pulzné oxymetre pomôžu nielen zefektívniť prácu všeobecných lekárov, ale výrazným spôsobom napomôžu manažovaniu pacienta, a tým aj zlepšeniu jeho kontroly v domácom prostredí.

Vo svojom vyhlásení to uviedla Slovenská lekárska komora (SLK). Reagovala tým na správu, že viac ako 600 ambulancií všeobecných lekárov dostane 3 100 pulzných oxymetrov. Tie budú slúžiť na kontrolu pacientov s COVID-19. Komora tento dar vníma veľmi pozitívne.

„Pomôže to však nielen ambulantným, ale aj nemocničným lekárom. Pevne veríme, že by to mohol byť jeden z ďalších nástrojov, ktorý zabezpečí, že sa pacienti dostanú do nemocnice práve v tom čase, keď to už ich zdravotný stav bude vyžadovať,“ uviedla SLK.

Jedným z návrhov opatrení v boji s koronavírusom, ktoré predstavila SLK ešte koncom februára, bola práve požiadavka na zabezpečenie pulzných oxymetrov. „Sme preto radi, že sa aj vďaka pani prezidentke, ale predovšetkým súkromným predajcom, podarilo tento návrh uviesť do života,“ dodala komora.

Humenné

12:07 Deviate kolo antigénového testovania v Humennom, ktoré sa konalo od 15. do 21. marca, prinieslo podľa predbežných výsledkov prvýkrát mieru pozitivity pod jedno percento. Výsledná hodnota 0,93 percenta vzišla z celkového počtu 14 956 otestovaných osôb, z ktorých malo 208 pozitívny výsledok testu na COVID-19. Informoval o tom Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom.

Najvyššiu mieru pozitivity zaznamenali v rámci deviatich kôl antigénových testovaní v Humennom presne pred mesiacom, keď od 15. do 21. februára dosiahla 1,99 percenta. Nasledujúce týždne klesala na 1,84 a 1,33 percenta. Minulý týždeň boli výsledky na úrovni 1,39 percenta, teraz premiérovo klesli pod jedno percento. „Na území mesta sa od 8. marca vykonávajú antigénové testy v 13 odberových miestach. Ich umiestnením sú pokryté všetky humenské sídliská,“ doplnil Škuba s tým, že tretím týždňom pokračovalo v nedeľu 21. marca testovanie v Komunitnom centre Podskalka. Z 360 testovaných osôb bolo pozitívnych 13 výsledkov. „Potešiteľný je pokles pozitívne testovaných,“ poznamenal Škuba.

Okres Humenné ostáva podľa COVID automatu aj v tomto týždni v čiernej farbe v IV. stupni varovania. Opatrenia sa podľa Škubu nezmenili a mesto sleduje situáciu v súčinnosti s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Humennom. Mestská a štátna polícia ako aj miestna občianska poriadková služba dohliadajú na dodržiavanie pokynov zákazu vychádzania. Samospráva v rámci preventívnych opatrení pokračuje v dezinfekčných postrekoch v budovách s rizikovými skupinami obyvateľstva. Týka sa to Zariadenia núdzového bývania na Kukučínovej ulici, Domu osobitného určenia na Laboreckej ulici, bytových domoch na Podskalke a tiež v tamojšom komunitnom centre.

„Komunitné centrum a terénni sociálni pracovníci sú osobám v karanténe k dispozícii pri zabezpečovaní základných potrieb ako je nákup potravín či donáška liekov. Každá rodina získala leták s informáciami a pokynmi, ako sa v karanténe správať a koho v prípade nutnosti telefonicky kontaktovať,“ dodal Škuba.

11:46 Podnet bývalého politika Jána Figeľa na podanie návrhu na Ústavný súd SR vo veci úplného zákazu verejných bohoslužieb je podľa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) dobrou iniciatívou.

AstraZeneca

11:04 Americká štúdia účinnosti vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca mohla použiť „staré informácie“.

V utorok to uviedli federálne zdravotnícke úrady Spojených štátov. Podľa výboru pre monitorovanie dát a bezpečnosti mohol farmaceutický gigant poskytnúť neúplný pohľad na údaje týkajúce sa účinnosti vakcíny.

AstraZeneca v pondelok uviedla, že na pokročilých testoch sa zúčastnilo 30-tisíc ľudí a vakcína bola na 79 % účinná pri prevencii symptomatických prípadov ochorenia COVID-19, a to aj u starších dospelých. U očkovaných dobrovoľníkov nezaznamenali žiadne závažné ochorenia alebo hospitalizácie v porovnaní s piatimi účastníkmi, ktorí dostali placebo.

Spoločnosť taktiež uviedla, že nezávislí pozorovatelia bezpečnosti štúdie nezistili žiadne vážne vedľajšie účinky vrátane zvýšeného rizika zriedkavých krvných zrazenín, ktoré boli predmetom skúmania v Európe.

Vakcínu AstraZeneca schválili na použitie vo viac ako 50 krajinách sveta, zatiaľ však nie v USA. Skoré výsledky z testovania v USA predstavujú jeden zo súborov informácií, ktoré musí farmaceutická spoločnosť predložiť americkému federálnemu Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA).

Mnoho prevažne európskych krajín minulý týždeň dočasne pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca po správach, že by mohla súvisieť s tvorbou krvných zrazenín. Európska lieková agentúra vo štvrtok po prešetrení týchto informácií dospela k názoru, že vakcína je bezpečná, ale stopercentne nevylúčila súvislosť tromboembolických prípadov s jej podaním.

AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

10:36 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook zodpovedalo na najčastejšie otázky o čakárni a očkovaní. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:05 Za pondelok odhalili PCR testy 1281 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 10 875 vzoriek. Pribudlo ďalších 86 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa opäť zvýšil, v nemocniciach je o 57 ľudí viac.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

9:41 Na testovacom mieste v areáli U. S. Steelu Košice (USSK) budú od apríla testovať už len zamestnancov a ich rodinných príslušníkov. Do konca marca je testovacie miesto stále otvorené aj pre verejnosť. Informoval o tom hovorca USSK Ján Bača.

Od prvého apríla budú testovať zamestnancov, ktorí sa preukážu ID kartou a to každý pracovný deň od 12:30 do 18:30. „V týchto dňoch sa chceme sústrediť na znižovanie rizík v rámci podniku a ešte viac ohnúť krivku, ktorá síce poukazuje na pokles prípadov pozitívne testovaných, avšak ešte stále musíme byť veľmi opatrní. Aj v predpovediach možného vývoja,” uviedol Bača.

Od začiatku januára otestovali na odberovom mieste v spoločnosti U. S. Steel Košice 60-tisíc ľudí. Z toho približne 35-tisíc otestovaných boli obyvatelia z Košíc a okolia. „Sme radi, že situácia v Košiciach sa stabilizuje a veríme, že to nie je krátkodobý stav, ale už trend, aký si prajeme,” dodal Bača.

Lučenec

9:22 Mesto Lučenec od pondelka opäť povolilo trhový predaj na lučeneckej tržnici a obyvatelia si môžu kúpiť napríklad priesady kvetov, zeleniny či ovocia. Ako na sociálnej sieti informuje primátorka mesta Alexandra Pivková, predaj prebieha len na vonkajších trhoviskách – pred tržnicou každý deň okrem nedele a postupne aj na zadnom trhovisku vo štvrtok a v sobotu, podľa toho, ako bude pribúdať sortiment predajcov.

Vstup a pohyb po trhovisku je umožnený len s prekrytými hornými dýchacími cestami, pri vchode na trhovisko je zákazník povinný aplikovať dezinfekciu na ruky a zachovávať odstupy. „Na dodržiavanie nariadení budú dohliadať zamestnankyne tržnice a príslušníci mestskej polície,“ dodáva primátorka. Radnica žiada návštevníkov tržnice, aby rešpektovali ich pokyny.

Otvorenie trhovísk je sprevádzané príslušnými opatreniami. „Jednotlivé predajné miesta budú musieť byť umiestnené v najmenej dvojmetrových rozostupoch. Nekryté a čiastočne kryté trhoviská musia mať navyše zabezpečený jednosmerný pohyb zákazníkov a regulovaný vstup a výstup z trhoviska,“ uvádza v stanovisku Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý vo svojej najnovšej vyhláške povolil aj prevádzku nekrytých a čiastočne krytých trhovísk. Predaj na tržniciach bol zakázaný od 8. marca, keďže sa naň nevzťahovala výnimka z marcovej vyhlášky, ktorou sa uzatvárali maloobchodné prevádzky a prevádzky poskytujúce služby.

Trenčín

9:06 Na doručenie rozhodnutí o vyrubení dane z nehnuteľností a poplatku za komunálny odpad pre podnikateľov využije trenčianska radnica prioritne elektronickú formu. Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, podobne ako v minulom roku umožní mesto podnikateľom rozdeliť úhradu dane z nehnuteľností na štyri splátky a tiež oddiali jej splatnosť.

Pri doručovaní rozhodnutí o vyrubení miestnej dane a poplatku za komunálny odpad využijú v Trenčíne fakt, že väčšina podnikateľov má zriadenú a aktívnu elektronickú schránku. „Podnikateľom, ktorí nemajú aktívnu elektronickú schránku, doručí mesto rozhodnutia poštou do vlastných rúk s opakovaným doručením. Ak si právnická osoba nevyzdvihne písomnosť do 15 dní od jej uloženia, považuje sa posledný deň lehoty za deň doručenia, aj keď sa právnická osoba o uložení nedozvedela,“ upozornila Ságová.

Podľa trenčianskej hovorkyne fyzické osoby dostanú rozhodnutia o vyrubení dane neskôr, pretože sa ešte len pripravujú. „Aj tu by to však malo fungovať tak, že občanom, ktorí budú mať zriadenú aktívnu elektronickú schránku, zašle správca dane rozhodnutia elektronicky. Vo zvyšných prípadoch bude mesto zasielať rozhodnutia prostredníctvom pošty,“ uviedla Ságová.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
 • pondelok 22. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

18:06 Každá európska krajina má rozbehnutú vlastnú očkovaciu stratégiu, podľa amerických médií sú všetky pomalé. „Žiadna krajina v Európskej únii (EÚ) neočkuje tempom, ktorým by dosiahli cieľ zaočkovať do septembra 70 percent obyvateľstva,“ tvrdia The New York Times. Je to tak?

Maďarsko

17:41 Maďarsko predĺžilo kontroly hraníc do pondelka 29. marca. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke.

Od 1. septembra 2020 platí zákaz vstupu do Maďarska iným ako maďarským občanom. Rezort diplomacie pripomína, že do Maďarska môžu vstúpiť aj cudzinci s oprávnením na trvalý pobyt na území Maďarska a ich rodinní príslušníci, ak sa preukážu dokladom či platným povolením, ktoré im vydala cudzinecká polícia Maďarska a oprávňuje ich na pobyt na území Maďarska na obdobie dlhšie ako 90 dní.

„Od 28. októbra 2020 je každému občanovi Maďarska, nemaďarským občanov s povolením na pobyt, osobám, ktoré sa vracajú zo zahraničia a nemajú výnimky automaticky nariadená povinná desaťdňová karanténa, ktorej dodržiavanie je prísne sledované cez nainštalovanú aplikáciu v mobilnom telefóne,“ upozorňuje MZVEZ SR.

16:54 Nastavenie pomoci pre cestovný ruch vzhľadom na dĺžku druhej vlny pandémie koronavírusu a zatvorenie väčšiny služieb výrazne mešká. Ako uviedol pre agentúru SITA Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS), už je koniec marca, ale za obdobie od novembra doteraz nie je možné žiadať pomoc na fixné náklady.

16:39 Európska lieková agentúra (EMA) po preskúmaní najnovších údajov neodporúča použitie ivermektínu pri prevencii a liečbe ochorenia COVID-19.

Informovala o tom oficiálna webstránka EMA. Podľa EMA výsledky klinických štúdií na používanie ivermektínu pri COVID-19 boli rôzne. Niektoré nepreukázali žiadny úžitok a iné hlásili iba možný prínos pri prevencii a liečbe. Dostupné dáta však podľa EMA nepodporujú jeho použitie proti COVID-19 mimo klinických testov.

V Európskej únii (EÚ) existujú tabletky i kožné prípravky obsahujúce ivermektín na liečbu niektorých parazitických ochorení, resp. ošetrenie pokožky, napríklad pri ružovke. Ivermektín je tiež povolený na veterinárne použitie pre viacero druhov zvierat na vnútorné a vonkajšie parazity.

Lieky s ivermektínom nie sú v EÚ povolené na použitie v súvislosti s ochorením COVID-19. EMA navyše nedostala žiadnu žiadosť o schválenie takého použitia. Česko a Slovensko však dočasne povolili používanie lieku na účely liečby COVID-19 v rámci svojich vnútroštátnych právnych predpisov.

Petržalka

16:05 Bratislavská Petržalka v pondelok obnovila prezenčné vyučovanie na prvom stupni základných škôl (ZŠ), otvorila aj materské školy (MŠ). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková.

„Po zvážení epidemickej situácie a prevádzkových podmienok petržalských škôl je od dnes v prevádzke všetkých 11 ZŠ pre žiakov 1. až 4. ročníka, školské kluby detí a školské jedálne podľa momentálnych prevádzkových a personálnych možností jednotlivých škôl,“ uviedla hovorkyňa.

V prevádzke je aj všetkých 24 materských škôl pre predškolákov, deti rodičov z kritickej infraštruktúry a deti rodičov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce. „Veľa z rodičov žiada vysvetlenie, prečo neotvoríme školy pre všetky deti, keď výsledky testovania ukazujú nízku mieru pozitivity. Dnes sa do MŠ vrátilo 1031 predškolákov a 400 detí rodičov z kritickej infraštruktúry. Do ZŠ nastúpilo viac ako tritisíc žiakov prvého stupňa,“ uviedol starosta Petržalky Ján Hrčka a dodal, že vzhľadom na veľký počet detí v mestskej časti sa rozhodla Petržalka v záujme bezpečnosti otvárať svoje školy postupne.

„Od vypuknutia pandémie robí Petržalka maximum pre to, aby sa čo najviac detí mohlo vrátiť späť do škôl,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že mestská časť zo začiatku bojovala s personálnym obmedzením, nakoľko mnohí zamestnanci nemohli nastúpiť do práce z dôvodu svojho zdravotného stavu, alebo patrili do rizikovej skupiny. „Dnes je situácia lepšia a väčšina pedagogických zamestnancov je zaočkovaná, čo mestskej časti umožnilo postupne otvárať viac škôl, samozrejme v súlade s usmerneniami a nariadeniami vlády, Úradu verejného zdravotníctva a Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR,“ doplnila Halašková.

Mestská časť v súčinnosti s riaditeľmi škôl zabezpečila niekoľko tisíc kusov ochranných pomôcok pre všetkých pedagogických aj nepedagogických zamestnancov. Obaja zákonní zástupcovia majú povinnosť predložiť pri nástupe dieťaťa do MŠ a ZŠ čestné prehlásenie o negatívnom výsledku testu nie staršom ako sedem dní, resp. o prekonaní ochorenia COVID-19. „Možnosť otestovať sa majú rodičia aj v mobilných odberných miestach priamo v Petržalke, zriadených mestskou časťou alebo súkromnými firmami,“ dodáva hovorkyňa s tým, že mestská časť bude situáciu priebežne vyhodnocovať a prevádzku škôl následne upravovať.

15:46 Ministerstvo zdravotníctva SR zapracovalo do publikovaného štandardného postupu pre ambulancie všeobecných lekárov najnovšie poznatky vedy, ktoré sa týkajú prístupu k liečbe pacientov s COVID-19.

15:31 Izraelsko-americká farmaceutická spoločnosť prichádza s inovatívnym riešením, ktorá pripravuje spustenie prvej fázy klinických testov prvej perorálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

15:17 Fórum cestovného ruchu okrem pomalého kompenzačného mechanizmu kritizuje aj plánované zavedenie zelených pasov pre cestujúcich.

Humenné

15:09 V priebehu mesiacov február a marec rozdalo mesto Humenné seniorom žijúcim v meste celkovo 12 224 kusov respirátorov. V prvej fáze našli v schránkach pomôcky na ochranu dýchania seniori nad 70 rokov, následne prišli na rad vekovo starší ako 65 rokov.

Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, po dva kusy certifikovaných respirátorov FFP2 odovzdali 6 112 občanom bývajúcim v meste Humenné. „Do poštových schránok bytových a rodinných domov ich distribuovali zamestnanci mestského úradu a mestskej polície,“ skonštatoval Škuba.

Zároveň dodal, že aj naďalej sa v pandemickej situácii môžu obyvatelia mesta v prípade potreby obrátiť na odbor sociálnych vecí a starostlivosti o obyvateľov humenského mestského úradu. „Ide o požiadavky zabezpečenia stravy, liekov, lekárskej pomoci. Na základe veľmi dobrej spolupráce a dohody túto službu zabezpečuje Slovenský Červený kríž, územný spolok Humenné,“ dodal Škuba.

Prešov

14:54 Základná škola (ZŠ) Važecká spustila ako prvá v Prešove pilotné testovanie svojich žiakov kloktacími testami na ochorenie COVID-19. Tieto testy sú určené najmä pre žiakov druhého stupňa.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, žiaci absolvovali prvé testovanie v závere minulého týždňa. Testovaní boli predovšetkým žiaci druhého stupňa, ktorí sa aktuálne učia prezenčnou formou v malých skupinách po päť žiakov s jedným učiteľom. „Testy však môžu využiť aj žiaci 3. a 4. ročníka, no iba so súhlasom zákonného zástupcu,“ doplnila tlačová referentka.

Pilotné kloktacie testovanie bude prebiehať na ZŠ Važeckej každý piatok. Šitárová zdôraznila, že žiaci, ktorí absolvujú testovanie kloktaním, sa už nemusia dodatočne testovať antigénovými testami. „Podmienkou však naďalej zostáva čestné prehlásenie o bezinfekčnosti zákonného zástupcu,“ dodala.

Košice

14:32 V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice klesá počet pacientov s ochorením COVID-19, momentálne ich je hospitalizovaných 233. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

„Zaznamenávame pokles pacientov. Koncom februára sme mávali do 320 pacientov s týmto závažným ochorením a lôžka boli naplnené na viac ako 90 percent. Momentálne je kapacita lôžok naplnená na necelých 67 percent. Mierny pokles počtu hospitalizovaných pacientov sa začal prejavovať začiatkom marca a tento trend pokračuje,“ uviedol výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť UNLP Košice Martin Paulo.

Taktiež sa znížil denný príjem pacientov, keď v UNLP prijímajú denne 10, maximálne 20 novoprijatých pacientov. „Zatiaľ však neklesá počet pacientov v kritickom stave. Na umelej pľúcnej ventilácii, ako aj neinvazívnej high flow oxygenovej terapii je stále viac než 50 pacientov. V porovnaní s februárom sa veľmi mierne znížil počet úmrtí, ale žiaľ, denne stále zaznamenávame od 2 do 12 úmrtí pacientov s ochorením COVID-19,“ vysvetľuje Paulo. Je to podľa neho spôsobené tým, že sme v Košiciach zaznamenali najvyšší počet britskej mutácie. Medzi pacientami UNLP ho malo viac než 90 percent.

O najkritickejších pacientov sa starajú zdravotníci na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). „Počas celého obdobia pandémie sme poskytovali zdravotnú starostlivosť 168 pacientom, liečili sa aj vďaka umelej pľúcnej ventilácii. Zo 147 ukončených hospitalizácií sa 104 pacientov zo závažného COVID stavu dostalo. Z tých, ktorých sme u nás liečili, sa nám minimálne dve tretiny pacientov podarilo úspešne odpojiť od ventilátora a preložiť na iné oddelenia na doliečenie,“ uviedol primár OAIM Ján Michlík.

Vzhľadom na to, že v UNLP je situácia relatívne stabilizovaná, snažia sa pomáhať ostatným nemocniciam z Košického a Prešovského kraja. Koncom minulého týždňa do UNLP preložili dvoch pacientov na umelej pľúcnej ventilácii z Bardejova a jedného z nemocnice Košice-Šaca. Posledné dva týždne preberali COVID pacientov z nemocníc v Humennom, Michalovciach, tento týždeň pribudnú pacienti z Krompách a Prešova.

Hlohovec, Senica

14:17 V Trnavskom kraji sa okrem veľkokapacitných centier a nemocníc rozbieha očkovanie aj v poliklinikách. V Hlohovci v pondelok začalo očkovanie v priestoroch mestskej polikliniky vakcínou od spoločnosti Moderna, denná kapacita ambulancie je 100 – 150 ľudí. Očkovať rovnakou vakcínou začali dnes aj v priestoroch polikliniky v Senici. Na očkovanie sa dá zaregistrovať len cez štátny registračný systém, ktorý funguje na stránke korona.gov.sk.

V troch župných veľkokapacitných očkovacích centrách v Trnave, Skalici a Dunajskej Strede doteraz počas piatich víkendov zaočkovali približne 27 500 ľudí prvou dávkou vakcíny od AstraZeneca. Trnavský župan Jozef Viskupič po dohode s viceprimátorkou Trnavy Evou Nemčovskou avizoval otvorenie ďalšieho veľkokapacitného očkovacieho centra v krajskom meste, ktoré by malo byť v prípade dostatočného množstva vakcín zriadené v športovej hale. Cieľom je, aby sa ani pri podávaní druhej dávky vakcíny nezabrzdilo prvé očkovanie. Na plynulú prevádzku jedného veľkokapacitného očkovacieho centra je podľa Viskupiča okrem vhodných priestorov potrebných približne 60 ľudí.

Očkovanie plynule prebieha počas pracovného týždňa vo všetkých nemocniciach v Trnavskom kraji. Proces očkovania začal 5. januára vo Fakultnej nemocnici v Trnave.

Krompachy

14:03 V Kromapšskej nemonici za posledné dni evidujú zlepšenie vo vývoji pandemickej situácie. ,,K pondelku 22. marca nemocnica poskytuje starostlivosť pre 21 hospitalizovaných COVID pozitívnych pacientov, z toho štyria potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie. Celkový počet reprofilizovaných lôžok pre pacientov s COVID-19 je 27. V nemocnici máme sedem COVID pozitívnych zamestnancov a v karanténe sú traja zamestnanci,“ uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus. V mobilnom odberovom mieste nemocnice je stále možnosť sa dať bezplatne otestovať na ochorenie COVID-19 prostredníctvom antigénového testu, avšak bez možnosti objednať sa na presný čas. V nemocnici naďalej stále platia prísne protiepidemiologické opatrenia a zákaz návštev.

Zvolen

13:47 Pandemická situácia v Nemocnici Zvolen je naďalej vážna, aj keď zaznamenala mierny pokles najmä nových hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19.

Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, počas druhej vlny pandémie poskytli starostlivosť takmer 700 pacientom s koronavírusom. V nemocnici pokračujú aj vo vakcinácii a v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) očkujú aj vo veľkokapacitnom očkovacom centre.

„Môžem potvrdiť mierne zlepšenie najmä v počte poklesu pacientov s koronavírusom, bohužiaľ, nie tých, ktorí si vyžadujú zvýšenú starostlivosť a podporu dýchania,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá. Aktuálne poskytujú zdravotnú starostlivosť spolu 68 pacientom s COVID-19, pričom 14 z nich je suspektných, ôsmi sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a šiesti na neinvazívnu podporu dýchania. „Stále máme celkový výpadok 54 zamestnancov, ale kolegov s koronavírusom je už len osem,“ dodala riaditeľka s tým, že je to pozitívny dôsledok vakcinácie, keď druhou dávkou vakcíny preočkovali už 414 zamestnancov nemocnice.

Nemocnica už pozná aj celkové čísla za druhú vlnu pandémie. „Od 1. októbra 2020 do 20. marca 2021 sme prijali na covidové oddelenia 662 pacientov, 530 z nich bolo priamo prijatých s diagnózou COVID-19, u 132 pacientov bol dôvod prijatia iný, avšak jednou z ďalších diagnóz bol COVID-19. Priemerná dĺžka hospitalizácie týchto pacientov bola šesť dní, priemerný vek pacientov bol 69 rokov,“ popísala Veselá čísla, ktoré dokazujú, že nemocnica prešla asi najťažším polrokom vo svojej histórii. Priemerne majú na covid oddeleniach mesačne odpracovaných 19-tisíc hodín a len na plošnú dezinfekciu minuli 15 800 eur.

Vo zvolenskej nemocnici už zaočkovali takmer 4 500 registrovaných záujemcov vakcínou Pfizer/Biontech a od 8. marca v spolupráci s BBSK otvorili aj veľkokapacitné očkovacie centrum. „Tu je podávaná vakcína od firmy AstraZeneca. Denne zaočkujeme približne 330 ľudí, vakcínu dostalo už vyše 2 500 ľudí,“ doplnila riaditeľa a dodala, že vakcinačné centrum je otvorené od pondelka do štvrtku.

Nemocnica Zvolen
Nemocnica vo Zvolene funguje na hraniciach svojich možností. Foto: www.facebook.com

Prešovský kraj

13:33 Počas víkendu sa v troch veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešovskom kraji podarilo zaočkovať spolu 5 765 ľudí. A to aj napriek počiatočným problémom na strane Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), na ktoré v piatok Prešovský samosprávny kraj (PSK) upozornil.

Tie súviseli so sprístupnením registrácie a dát na očkovanie, mylnými SMS správami s nesprávnymi adresami a chýbajúcim alebo zdvojeným časom. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, kapacity v Prešove, Humennom a Poprade sa tak podarilo využiť na sto percent .

V Prešove, kde sa očkovalo počas celého víkendu, zaočkovali spolu 3 512 ľudí. V Humennom podali vakcínu v sobotu 1 241 ľuďom a v Poprade v ten istý deň zaočkovali 1 012 ľudí. Prešovský kraj mal podľa Jeleňovej zakontrahovaných 5 025 vakcín, využiť sa však podarilo aj časť nevyužitých vakcín z minulého víkendu, ktoré mal kraj uskladnené.

V Prešove očkovalo osem tímov v zložení ambulantný lekár a sestra, v Poprade a Humennom po päť očkovacích tímov. Ako uviedla hovorkyňa PSK, najväčšie problémy mali v Humennom, kde na očkovanie neprišli mnohí zaregistrovaní. V spolupráci s ambulantnými lekármi preto museli povolať náhradníkov podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva.

Na problémy s NCZI už samosprávny kraj upozornil ministerstvo zdravotníctva. „Predseda PSK Milan Majerský v tejto súvislosti komunikoval už v sobotu ráno priamo s Eduardom Hegerom, povereným vedením ministerstva zdravotníctva,“ doplnila Jeleňová. Majerský dúfa, že registráciu na najbližšie očkovacie víkendy sa podarí zrealizovať hladšie a bez problémov.

Prešovský samosprávny kraj plánuje otvoriť ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrá. Predbežne od 10. apríla by malo fungovať v Starej Ľubovni a od 17. apríla v Bardejove. Otvorenie týchto centier však bude závisieť aj od dodávky vakcín AstraZeneca od ministerstva zdravotníctva.

AstraZeneca

12:58 Medzi Európanmi klesá dôvera v bezpečnosť vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca.

Vyplýva to zo štúdie YouGov, ktorá uvádza, že ľudia spomenutej očkovacej látke nedôverujú do takej miery, ako iným alternatívam od Pfizeru alebo Moderny. Rozhodnutie viacerých krajín prerušiť podávanie vakcíny AstraZeneca pre obavy, že môže spôsobovať nebezpečné krvné zrazeniny, podľa YouGov vážne poškodilo vnímanie bezpečnosti vakcíny zo strany verejnosti v Európe.

Podľa najnovších februárových a marcových prieskumov uskutočnených vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku a Taliansku považujú obyvatelia týchto štátov vakcínu AstraZeneca skôr za nebezpečnú než bezpečnú. Z krajín, ktoré boli súčasťou oboch prieskumov, považujú vakcínu za bezpečnú akurát ľudia v Spojenom kráľovstve.

V marci odborníci z YouGov skúmali aj názory Švédov a Dánov. Kým prví vakcíne AstraZeneca stále veria, u tých druhých je dôvera a nedôvera na približne rovnakej úrovni.

AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

12:39 Mierna infekcia alebo nádcha nie je prekážkou pre očkovanie proti COVID-19, píše Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Stará Ľubovňa

12:25 Situácia v ľubovnianskej nemocnici v súvislosti s pandémiou sa mierne zhoršila. Povedal to pre agentúru SITA riaditeľ nemocnice Peter Bizovský.

Podľa jeho slov je na COVID oddeleniach hospitalizovaných 27 pacientov, z toho štyria na umelej pľúcnej ventilácii. Pred týždňom v pondelok mali dokopy 25 pacientov s ochorením COVID-19, umelú pľúcnu ventiláciu potrebovali traja. „Máme 34 kyslíkových lôžok, aktuálne je 23 obsadených. Je tam určitá rezerva, ale určite nie taká, ako tomu bolo nedávno, keď sme mali 50 percent lôžok voľných,“ skonštatoval riaditeľ.

Nemocnica dostala počas uplynulého týždňa aj ponuku odsunúť niektorých pacientov do Nemecka. Podľa riaditeľa to však zatiaľ nie je potrebné. „Vieme zatiaľ pracovať s kapacitami, aké máme,“ poznamenal. V apríli by malo byť v Starej Ľubovni podľa Prešovského samosprávneho kraja otvorené veľkokapacitné očkovacie centrum.

Ľubovnianska nemocnica, n.o., poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť pre takmer 53-tisíc obyvateľov okresu Stará Ľubovňa. Viac ako 20-percentný podiel pacientov predstavujú obyvatelia mimo spádovej oblasti nemocnice.

Trnava

12:13 Okres Trnava sa v pondelok prvýkrát od začiatku fungovania COVID automatu dostal z čiernej farby do bordovej. Obce v okrese otvárajú materské školy a prvý stupeň základných škôl pre všetky deti, do tried sa v tomto týždni vracajú aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl. Mesto Trnava oznámilo, že materské školy a prvý stupeň základných škôl otvorí až v stredu 7. apríla.

Spišská Stará Ves

12:02 Mesto Spišská Stará Ves pomôže seniorom a ťažko zdravotne postihnutým ľuďom pri registrácii na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Tí, ktorí nemajú prístup k internetu, prípadne sa nedokážu sami zaregistrovať na očkovanie, sa môžu obrániť na terénne sociálne pracovníčky na mestskom úrade. Záujemcom, ktorí spĺňajú podmienky na očkovanie, pomôžu s registráciou a podajú im potrebné informácie súvisiace s očkovaním, informovala samospráva na svojej internetovej stránke.

Mesto na severe Spiša ponúka rovnako pomoc pri nákupe základných životných potrieb, a to potravín, drogérie a liekov. Je určená pre seniorov, ťažko zdravotne postihnutých, osamelých obyvateľov i tých, ktorí sú v domácej karanténe. Kontaktovať môžu zamestnancov mesta.

Počas posledného víkendového testovania sa v Spišskej Starej Vsi prišlo otestovať spolu 1 361 ľudí, z toho bolo desať pozitívnych. Priamo z mesta boli štyria, zvyšné prípady boli z obcí Matiašovce, Veľká Franková a Lechnica. Ešte v stredu 17. marca bolo otestovaných aj 209 zamestnancov firmy Zastrova, a.s. Všetci zamestnanci mali podľa samosprávy negatívny výsledok.

11:47 Súkromné spoločnosti darovali 3100 certifikovaných pulzných oxymetrov. Prístroje, ktoré podnikateľské subjekty darujú, budú poskytnuté do regiónov, ktoré sú najviac postihnuté ochorením COVID-19. Zároveň do tých regiónov, ktoré čelia najväčším sociálnym výzvam.

Na pondelňajšej tlačovej konferencii po stretnutí s odborníkmi a predstaviteľmi súkromných spoločností to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Stretnutie sa uskutočnilo s cieľom pomôcť ľuďom s ochorením COVID-19 v prístupe ku kvalitnejšej domácej liečbe pomocou pulzných oxymetrov.

Hlava štátu zároveň priblížila, že oxymetrov je v ambulanciách všeobecných lekárov nedostatok. Preto oslovili internetových predajcov zdravotníckych pomôcok a elektroniky, či by vedeli s takouto vecou pomôcť. Oxymetre budú k zapožičaniu vo viac ako 600 ambulanciách všeobecných lekárov v Trenčianskom, Žilinskom, Košickom a Prešovskom kraji.

Prezidentka zdôraznila, že je nevyhnutné čo najskôr ukončiť politickú krízu, pretože reálny život si vyžaduje stabilitu, konkrétne riešenia a zmeny k lepšiemu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ružomberok

11:34 Ružomberská radnica vyhradila tri telefonické linky slúžiace na pomoc pri zapísaní do plošného objednávacieho systému na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa hovorcu mesta Viktora Mydla chce samospráva týmto krokom pomôcť tým, ktorí majú záujem o prihlásenie sa do očkovacej čakárne, ale nemôžu tak učiniť sami.

Každý záujemca môže využiť pomoc pracovníkov mestského úradu, s ktorými vypíše počas telefonického hovoru potrebný elektronický formulár. „Občan bude pracovníkovi mestského úradu odpovedať na otázky vyžadované v objednávacom systéme. Na záver riadeného rozhovoru bude úspešne registrovaný do systému čakárne, ktorá ho na očkovanie vyzve s blížiacim sa termínom očkovania,“ uviedol Mydlo s tým, že tri telefonické linky sú k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 14:00.

Ružomberské vakcinačné centrum sa v systéme čakárne momentálne nenachádza. „Nezaručíme občanom skoršie poradie v čakárni a ani im momentálne nedokážeme zabezpečiť, že očkovanie bude realizované v Ružomberku. Telefónnou linkou dokážeme umiestniť do čakárne každého, kto sa do systému nedokáže zapísať sám,“ povedal viceprimátor Michal Lazár.

Poprad

11:22 Miera pozitívnych prípadov počas víkendového testovania na ochorenie COVID-19 v Poprade klesla opäť pod jedno percento. V sobotu a v nedeľu sa do Arény Poprad prišlo otestovať 3 469 ľudí, z toho bolo 32 pozitívnych. Miera pozitivity tak predstavuje 0,92 percenta. Pred týždňom bola na úrovni 1,24 percenta. O výsledkoch testovania agentúru SITA informoval Martin Vaščura zo Správy bezpečnosti a ochrany na Mestskom úrade v Poprade. Popradský okres sa podľa COVID automatu nachádza v tomto týždni v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

11:11 Štát zatiaľ na požiadavku Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o prednostnom očkovaní zamestnancov miestnej samosprávy proti ochoreniu COVID-19 nereagoval. V tlačovej správe to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Združenie na začiatku roka požiadalo predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO), aby boli prednostne očkovaní zamestnanci miestnej samosprávy. Prednostne by tak boli očkovaní primátori, starostovia, zamestnanci organizácií zriadených samosprávami, obecní a mestskí policajti, matrikárky či dobrovoľníci pomáhajúci pri testovaní.

„Sme presvedčení, že práve táto cieľová skupina plní operatívne úlohy v súvislosti s ochranou zdravia a majetku, a tiež zabezpečuje prenesený výkon štátnej správy a mnohé ďalšie nezastupiteľné úlohy vrátane priamej participácie na testovaniach obyvateľov vytvorí prostredie na to, aby sme minimalizovali hroziace riziká pri zvládaní ich povinností v náročnej epidemiologickej situácii,“ uviedol ZMOS v tlačovej správe.

Hovorca Ministerstva vnútra SR (MV SR) Petar Lazarov v pondelok 1. marca uviedol, že starostovia a primátori budú zaradení medzi nezastupiteľné osoby v rámci hospodárskej a sociálnej funkcie štátu v udržiavaní kvality života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku alebo životného prostredia. ZMOS preto dnes požiadal ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) o informáciu, kedy sa tak stane a či sa prednostné očkovanie bude vzťahovať aj na iné skupiny ľudí, ktoré združenie požaduje.

Trnavský kraj

10:58 Viaceré obce v okrese Trnava pri víkendovom testovaní nezaznamenali žiadneho pozitívne testovaného na COVID-19. V Jaslovských Bohuniciach, Hrnčiarovciach nad Parnou, Špačinciach otestovali viac ako tisíc ľudí, všetci mali negatívne výsledky testov. Aj viaceré ďalšie obce v okolí nezaznamenali žiadneho pozitívneho, prípadne len jedného – dvoch.

Hlohovec

10:36 V Hlohovci prišlo do mestských odberových miest počas víkendu 4 461 ľudí, 15 z nich malo pozitívny test, čo je 0,33 percenta.

Tisovec

10:22 Počas predchádzajúceho pracovného týždňa a víkendu využilo služby odberových miest v Tisovci 1 122 obyvateľov. Ako mesto informuje na webovej stránke, pri troch pozitívnych výsledkoch na ochorenie COVID-19 to predstavuje pozitivitu 0,27 %. Dva pozitívne výsledky odhalili testy vo štvrtok na mobilnom odbernom mieste v športovom areáli a jeden pozitívny v sobotu. Najviac obyvateľov sa prišlo otestovať v nedeľu, kedy 395 obyvateľom vyšli všetky testy negatívne.

Už piaty víkend mesto otvorilo odberové miesto v mestskej časti Rimavská Píla. „Počas nedele využilo možnosť otestovať sa 220 obyvateľov a všetky výsledky boli negatívne,“ uvádza radnica. Odberové miesta budú v Tisovci aj tento týždeň otvorené v utorok, štvrtok a cez víkend, pričom v nedeľu sa pridá aj odberové miesto v kultúrnom dome v Rimavskej Píle.

Rimavskosobotský okres je v rámci vyhodnotenia COVID automatu od pondelka 22. marca zaradený v treťom stupni varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v takomto okrese na niektoré výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania, ak zamestnávateľ nemôže prácu vykonávať z domu.

10:06 Za nedeľu potvrdili PCR testy na Slovensku 401 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá ich pritom vykonali 3 861. Pribudlo ďalších 60 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 a stúpol aj počet hospitalizovaných. V nemocniciach je o 111 pacientov viac. Pribudlo aj 5 906 zaočkovaných.

Trnava

9:37 V Trnave prišlo počas víkendu do odberových miestností zriadených mestom takmer 20-tisíc ľudí, pozitívny test na COVID-19 malo 53 z nich. Podiel pozitívnych testov dosiahol 0,27 percenta. Z deviatich tohtoročných kôl testovania je to najlepší výsledok, aj keď zlepšenie oproti predchádzajúcemu týždňu je len minimálne. V prvom kole testovania v januári bolo v Trnave 288 pozitívne testovaných, v ďalších kolách ich počet postupne klesal, výnimkou bolo testovanie na konci februára.

Stará Ľubovňa

9:21 V Starej Ľubovni sa počas uplynulého víkendu prišlo na ochorenie COVID-19 otestovať dokopy 3 817 ľudí. Z toho 20 ich bolo pozitívnych. Miera pozitivity predstavuje 0,52 percenta. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Ľuboš Tomko. Pred týždňom po víkende bol podiel pozitívne testovaných 0,24 percenta.

Okres Stará Ľubovňa ostáva aj v tomto týždni v treťom stupni varovania, teda v bordovej zóne. Celkovo eviduje miestny Regionálny úrad verejného zdravotníctva na území okresu prevažne rodinné šírenie nákazy, ako aj šírenie v pracovných kolektívoch.

Ako agentúru SITA v piatok informovala regionálna hygienička Mária Mancalová, v jedenástom kalendárnom týždni evidoval úrad 34 pozitívnych prípadov potvrdených antigénovým testom z 3 621 vykonaných laboratórnych vyšetrení. To predstavuje 0,93 percentnú pozitivitu. V prípade PCR testov bolo zaznamenaných 67 pozitívnych prípadov z 347 vyšetrení, čo je 19,3 percenta.

V období od začiatku roka eviduje úrad najvyšší počet nakazených novým koronavírusom v Starej Ľubovni, Plavči, Lomničke, v Jakubanoch a v Čirči.

Prešov

9:13 Viac ako 200 potravinových balíčkov určených pre osamelých seniorov a pre rodiny, ktoré sa po nástupe pandémie a s ňou súvisiacich obmedzení ocitli v núdzi, pripravilo mesto Prešov v spolupráci s miestnymi firmami. Pracovníci mestského úradu začnú balíčky roznášať v tomto týždni tak, aby sa dostali ku všetkým adresátom ešte pred veľkonočnými sviatkami. Ľudia môžu radnicu na tých, ktorí sa v ťažkej situácii ocitli, upozorniť.

Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, radnica sa rozhodla pomôcť rodinám, ktoré prišli v dôsledku pandémie o príjem. Obsah balíčkov tvoria rôzne konzervy, cestoviny, olej, ryža, cukrovinky a základné hygienické potreby. Balíčky obsahujú aj respirátor pre každého člena domácnosti. Pracovníci mestského úradu ich roznesú priamo k dverám adresátov. „Vďaka ochote miestnych súkromných firiem sa nám podarilo pripraviť 210 balíčkov s trvanlivými potravinami, pričom časť z nich poputuje aj pre osamelých seniorov. Hodnota jedného balíčka je približne 20 až 40 eur, v závislosti od toho či je balíček určený pre jednotlivca alebo pre viacpočetnú rodinu,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Ako dodal Tomek, k vyše 200 pripraveným balíčkom pribudnú ďalšie, ktoré mesto rozdá počas najbližších týždňov v spolupráci s Potravinovou bankou Slovenska. Radnica zároveň vyzvala ľudí, ktorí vedia o rodinách s deťmi, osamelých osobách, alebo ťažko zdravotne postihnutých občanoch, ktorí prišli v súvislosti s prísnymi opatreniami o príjem a ocitli sa v zložitej životnej situácii, aby mesto informovali prostredníctvom kancelárie sociálneho poradenstva na telefónnom čísle 051/3100 528.

Čadca

9:04 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do piatich odberných miest v Čadci otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 1 488 ľudí. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, pri testovaní odhalili 11 pozitívnych prípadov.

Väčší záujem o testovanie medzi obyvateľmi mesta bol v sobotu, keď boli otvorené štyri odberné miesta v základných školách a otestovali v nich 1 155 ľudí. Nedeľné testovanie bolo možné absolvovať v priestoroch domu kultúry a využilo ho 333 ľudí. „Miera pozitivity počas víkendu dosiahla 0,74 percenta. Tento údaj nezahŕňa výsledky testov z ostatných odberných miest, ktoré boli v prevádzke v meste Čadca,“ upozornil Gura.

Rovnako ako počas predchádzajúcich dvoch víkendov čadčianska radnica motivovala občanov k účasti na testovaní venovaním respirátora FFP2 každému jednému otestovanému. V porovnaní s testovaním spred týždňa však bola účasť približne o 10 percent nižšia.

9:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Trnavskom kraji
U ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, po prvej dávke očkovania protilátky fungovali lepšie ako protilátky u ľudí, ktorí nemali COVID-19 a dostali obe dávky vakcíny. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
 • nedeľa 21. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

16:09 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zaočkoval proti ochoreniu COVID-19 už desaťtisíc ľudí. Tiež otvoril možnosť očkovania pre zdravotne ťažko postihnutých (ZŤP). Na nedeľňajšej tlačovej konferencii v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave, kde je zriadené veľkokapacitné očkovacie centrum, o tom informovali predstavitelia BSK.

„Za posledné štyri víkendy sme zaočkovali 10-tisíc ľudí, najviac ich bolo zaočkovaných v NFŠ, kde sa očkujú počas posledných dvoch víkendov tisícky ľudí denne. V Poliklinike Karlova Ves bolo zaočkovaných ďalších niekoľko stoviek ľudí,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:05 Na Slovensku podľa očakávaní naďalej dominuje prevažne britský variant pandemického koronavírusu. Laboratórne bol potvrdený v 97,3 percente (1 704 vzoriek) z 1 752 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Český variant potvrdili v 0,9 percente (16 vzoriek) a juhoafrický v 0,5 percente (deväť vzoriek). Bez bližšieho určenia bolo 1,3 percenta, teda 23 vzoriek.

10:26 Za sobotu pribudlo na Slovensku ďalších 925 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 5 896 PCR testov. O 66 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných klesol, v nemocniciach je o 33 pacientov menej. Pribudlo 2 021 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

09:50 Od pondelka 22. marca obnoví Košický samosprávny kraj (KSK) praktické vyučovanie pre žiakov stredných zdravotníckych škôl, ktorých je zriaďovateľom. Obnovenie praktického vyučovania sa týka Strednej zdravotníckej školy na Moyzesovej ulici v Košiciach, Strednej zdravotníckej školy na Kukučínovej ulici v Košiciach, Strednej zdravotníckej školy v Rožňave a Strednej zdravotníckej školy v Michalovciach. Žiaci ostatných stredných škôl sa budú naďalej vzdelávať dištančne. Študenti ako aj učitelia sa budú musieť pred vstupom do budovy preukázať negatívnym testom na koronavírus a nevyhnutnosťou bude aj takzvaný ranný filter.

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
 • sobota 20. marca

20:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

19:29 Popradská nemocnica funguje na hranici svojich kapacít. Kapacita lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou je plná, zdravotnícki pracovníci zažívajú najväčší nápor za celé trvanie pandémie ochorenia COVID-19. Na kritickom stave sa podpísala epidemická situácia, ktorá sa v posledných týždňoch pod Tatrami vyvíja nepriaznivo.

Informoval o tom riaditeľ nemocnice Erik Chorvát, podľa ktorého rastie počet hospitalizovaných pacientov, ktorí si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu. Za zvýšeným počtom nakazených je nedodržiavanie pravidiel a rodinné oslavy.

15:34 Slovensko prekročilo v piatok 19. marca hranicu pol milióna ľudí zaočkovaných prvou dávkou vakcíny. Počas návštevy veľkokapacitného očkovacieho centra v Trnave o tom informoval minister financií a dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger.

Očkovanie označil za nevyhnutnú zbraň, ktorú nasadzujeme v boji proti COVID-19. Slovensko začalo očkovať proti tomuto ochoreniu v závere minulého roku.

11:51 Veľkokapacitné očkovacie centrá už fungujú vo všetkých krajských mestách na Slovensku. Pri spustení vakcinačného centra v Trenčíne to skonštatoval minister financií a dočasne poverený minister zdravotníctva Eduard Heger. Počas tohto víkendu by v priestoroch trenčianskeho výstaviska mali zaočkovať približne 4-tisíc ľudí vakcínou AstraZeneca.

Dnes sme otvorili veľkokapacitné očkovacie centrá v Nitre a Trenčíne. Toto je nástroj na zrýchlenie vakcinácie a vyrovnanie tempa očkovania vo všetkých ôsmich krajoch na Slovensku. Každé nové miesto na očkovanie je nádejou na návrat k životu, aký sme tu žili pred pandémiou,“ uviedol Heger.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košický kraj

10:09 Košický samosprávny kraj (KSK) od soboty zvyšuje kapacitu svojho vakcinačného centra na 2 000 zaočkovaných denne, na najbližších päť očkovacích dní má k dispozícii 10-tisíc dávok vakcíny. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Každým týždňom sa snažíme zlepšovať a zvyšovať tempo očkovania. Počas posledného cyklu sme od soboty do štvrtka podali vakcínu ďalším takmer 10-tisíc východniarom, a tak ako v predošlých očkovacích týždňoch, aj tento raz sme spomedzi všetkých žúp zaočkovali najviac obyvateľov. Dokopy už veľkokapacitné centrá na Slovensku zaočkovali vyše 72-tisíc ľudí, z toho viac ako 21-tisíc ľudí dostalo vakcínu práve v centre Košického samosprávneho kraja,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Od svojho spustenia 27. februára očkovalo krajského veľkokapacitné očkovacie centrum už v troch cykloch – dvakrát po štyri a raz šesť dní. V štvrtom cykle plánuje očkovať od soboty 20. marca do stredy 24. marca.

Tento týždeň spustilo Ministerstvo zdravotníctva SR nový prihlasovací systém na očkovanie, takzvanú Čakáreň. Registrovať sa možno na korona.gov.sk, respektíve vakcinacia.nczisk.sk/registracia. Ak v čase registrácie nie sú voľné termíny na očkovanie, žiadateľ je zaradený do zoznamu čakateľov a po uvoľnení termínov bude kontaktovaný. Aj do Čakárne sa môžu registrovať zatiaľ len tie skupiny obyvateľstva, pre ktoré je aktuálne otvorené očkovanie podľa očkovacej stratégie ministerstva zdravotníctva. Termíny sú uvoľňované podľa veku.

Platí, že momentálne je očkovanie sprístupnené pre osoby od 55 rokov, pričom pre obyvateľov vo veku do 69 rokov je určené očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, ktorá je podávaná vo veľkokapacitných očkovacích centrách. Pre obyvateľov nad 70 rokov sú určené vakcíny od Pfizer a Moderna, očkujú sa vo vakcinačných centrách pri nemocniciach.

10:06 Za piatok pribudlo na Slovensku ďalších 1 795 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 13 293 PCR testov. O 84 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných klesol, v nemocniciach je o 134 pacientov menej. Pribudlo 12 343 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

09:47 České laboratória v piatok odhalili 9 624 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. V porovnaní s minulým piatkom išlo o zlepšenie, keďže vtedy pribudlo 14 953 infekcií. Prvýkrát od polovice februára denný počet nových prípadov v Českej republike klesol pod hranicu 10-tisíc. Reprodukčné číslo sa znížilo z 0,93 na 0,87 bodu. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Najhoršia situácia je v okrese Jindřichův Hradec, kde je za posledných sedem dní 1 061,84 nakazených na 100-tisíc obyvateľov. Nasledujú okresy Mladá Boleslav (999,5) a Česká Lípa (911,91). V piatok ochoreniu COVID-19 v Česku podľahlo 74 ľudí. Celkovo si doteraz pandémia v krajine vyžiadala 24 530 životov. V českých nemocniciach je v súčasnosti hospitalizovaných 8 632 ľudí. Vo vážnom stave je 1 990 pacientov. V porovnaní s predchádzajúcimi dňami ide o pokles.

V Českej republike doteraz proti koronavírusu celkovo podali viac ako 1,3 milióna vakcín. Dvomi dávkami vakcíny zaočkovali viac ako 354-tisíc ľudí. Najviac očkujú vakcínou spoločností Pfizer a BioNTech. Doteraz použili viac ako milión týchto vakcín.

09:04 Dovolenky za hranicami majú od soboty stopku. V stredu o tom rozhodla vláda s tým, že zákaz bude platiť do 28. apríla. Či sa bude tento termín predlžovať bude závisieť najmä od epidemickej situácie.

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, Oliver Berg/dpa via AP.
 • piatok 19. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

18:40 Od pondelka 22. marca budú môcť otvoriť niektoré nekryté a čiastočne kryté trhoviská, rovnako aj prevádzky poskytujúce servis elektroniky či strojov.

Vyplýva to zo zmeny vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) k činnosti maloobchodných prevádzok a prevádzok služieb, o ktorej dnes informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

Zároveň bola predĺžená vyhláška k vstupu osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa s účinnosťou od soboty 20. marca. Platná bude do 28. apríla.

V rámci zmien týkajúcich sa maloobchodných prevádzok a služieb sa od pondelka 22. marca povoľuje prevádzka nekrytých a čiastočne krytých trhovísk s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín, zeleniny a ovocia. Predajné miesta však budú musieť byť umiestnené v najmenej dvojmetrových rozostupoch. Nekryté a čiastočne kryté trhoviská musia mať navyše zabezpečený jednosmerný pohyb zákazníkov a regulovaný vstup a výstup z trhoviska.

ÚVZ SR tiež spresnil, že medzi prevádzky verejného stravovania, ktoré môžu zákazníkom vydávať jedlá so sebou, patria aj stánky s trvalým stanovišťom.

Po novom budú môcť byť okrem bankových, poisťovacích a leasingových služieb otvorené aj prevádzky iných finančných služieb. Rovnako budú môcť otvoriť aj všetky prevádzky, ktoré poskytujú opravu a servis elektroniky, strojov a iných vecí a zariadení.

Dvojmetrový odstup v prevádzkach nebudú musieť od pondelka dodržiavať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievodcovia. Sprevádzajúca osoba môže ísť vo vyhradenom čase od 9:00 do 11:00 nakupovať pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím aj sám, musí mať však so sebou príslušný preukaz.

Prešovský kraj

18:30 Víkendové očkovanie v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) je ohrozené. Tvrdí to samospráva, ktorá upozorňuje na chaos pri očkovaní zo strany Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Doteraz mu totiž nesprístupnilo dáta na víkendové očkovanie a zaregistrovaným poslalo potvrdzujúce SMS správy s nesprávnymi údajmi očkovania.

Kraj má pritom na sobotu a nedeľu naplánované očkovanie vo svojich troch veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešove, Humennom a v Poprade. V tlačovej správe o tom informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie PSK.

Kraj ešte predtým NCZI upozornil na nesprávne adresy a chýbajúce alebo zdvojené časy v potvrdzujúcich SMS správach pre zaregistrovaných uchádzačov. PSK má pritom na tento víkend od rezortu zdravotníctva zakontrahovaných 5 025 vakcín. Pre Prešov 3 225 vakcín, pre Poprad a Humenné po 900 vakcín.

„Národné centrum zdravotníckych informácií nám však doteraz nesprístupnilo dáta zaregistrovaných uchádzačov. Navyše, aj keď rezervačný systém ešte hlási pre Prešov 230 voľných miest na sobotu a 1400 miest na nedeľu, nie je možné sa na očkovanie prihlásiť,“ načrtol aktuálnu situáciu predseda PSK Milan Majerský. Namiesto prihlásenia do veľkokapacitného očkovacieho centra v Prešove ponúkne systém uchádzačovi najbližšie možné miesto v Poprade, Žiline či Bratislave.

Očkovacie centrá sú podľa Majerského pripravené, rovnako aj očkovacie tímy. V Prešove má očkovať osem tímov v sobotu a nedeľu, v Poprade a v Humennom po päť tímov len v sobotu 20. marca.

„Obávam sa však, že nebudeme mať koho očkovať. A to nie preto, že by ľudia nemali o očkovanie záujem, ale z dôvodu chaosu na strane ministerstva zdravotníctva a Národného centra zdravotníckych informácií,“ skonštatoval Majerský.

Ako pripomenul, kraj doteraz vynaložil na víkendové očkovania vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách viac ako 100-tisíc eur. Zatiaľ mu však zo sumy nebolo refundované ani jedno euro.

„Chcem apelovať na ministerstvo zdravotníctva, aby prenieslo kompetencie v súvislosti s očkovaním vo veľkokapacitných očkovacích centrách na samosprávne kraje. Sme pripravení všetky náležitosti, avšak s finančnou podporou štátu, riešiť vo vlastnej réžií. A to od registrácie až po samotné očkovanie,“ dodal predseda PSK.

18:10 Okrem respirátora FFP2 bude možné použiť na prekrytie horných dýchacích ciest aj respirátory KN95 alebo N95 posúdené podľa európskych požiadaviek. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Ako informovala jeho hovorkyňa Daša Račková, do vyhlášky sa doplnila možnosť použiť aj iný respirátor, pre ktorý vydal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR výnimku. Jedným z nich je aj respirátor s označením „RFU 02.075“. Táto zmena bude účinná od pondelka 22. marca.

Pre deti v materských školách a iných obdobných zariadeniach platí, že nemusia nosiť respirátory. Račková ozrejmila, že aj keď deti do šesť rokov nemuseli nosiť respirátory ani doteraz, touto zmenou chceli docieliť, aby deti v týchto zariadeniach nemuseli začať nosiť respirátory po dovŕšení šiestich rokov.

V prípade ostatných podmienok prekrytia horných dýchacích ciest nenastali žiadne zmeny.

„Nosenie respirátora je povinné vo všetkých interiéroch okrem vlastnej domácnosti. V exteriéroch je naďalej možné mať prekryté horné dýchacie cesty okrem respirátora aj rúškom, šálom alebo šatkou. Skupiny obyvateľov, ktoré mali výnimku doteraz, ju budú mať aj naďalej,“ priblížila Račková.

17:54 Osoby, ktoré prekonali COVID-19 a očkované osoby nebudú mať výnimku z karantény pri príchode zo zahraničia. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Ako informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, k tomuto kroku pristúpili pre výskyt nových mutácií. Táto zmena bude účinná od pondelka 22. marca.

Lomnička

16:36 Obyvateľov obce Lomnička v Staroľubovnianskom okrese čaká počas nasledujúceho víkendu ďalšie testovanie na ochorenie COVID-19. V rámci posledného otestovali 1 133 ľudí, z nich bolo 16 pozitívnych. Miera pozitivity bola na úrovni 1,4 percenta.

Oproti začiatku marca sa zvýšila o 0,2 percenta. Uhasiť ohnisko v obci s približne 3 200 obyvateľmi sa nedarí od konca januára.

„Problémom je aj skutočnosť, že nové prípady sa objavili aj po návrate ľudí zo zahraničia,“ uviedla pre agentúru SITA regionálna hygienička Mária Mancalová.

Celoplošné skríningové testovanie koncom januára odhalilo v obci množstvo nakazených. Odvtedy sa tam pravidelne koná testovanie. Pri tom poslednom bolo identifikovaných aj 56 úzkych kontaktov pozitívne testovaných ľudí. Dodržiavanie izolácie a karantény kontroluje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni v s súčinnosti s políciou.

„V období od 1. januára do 19. marca tohto roku evidujeme v obci Lomnička porušenia v šiestich prípadoch, ktorým orgán verejného zdravotníctva vyrubil pokutu,“ priblížila regionálna hygienička.

Celkovo na území okresu Stará Ľubovňa eviduje RÚVZ prevažne rodinné šírenie nákazy, ako aj šírenie v pracovných kolektívoch. Ako ďalej informovala Mancalová, v 11. kalendárnom týždni eviduje úrad potvrdených antigénovým testom 34 pozitívnych prípadov z 3 621 vykonaných laboratórnych vyšetrení, čo predstavuje pozitivitu 0,93 percenta. V prípade PCR testov bolo zaznamenaných 67 pozitívnych prípadov z 347 vyšetrení, miera pozitivity predstavuje 19,3 percenta.

V období od začiatku roka eviduje úrad najvyšší počet nakazených novým koronavírusom v Starej Ľubovni (585), v obciach Plaveč (196), Lomnička (181), Jakubanoch (154) a v Čirči (126).

15:56 Výrok ministra financií a dočasne povereného ministra zdravotníctvaEduarda Hegera nebol v žiadnom prípade mierený proti lekárom. V reakcii na vyjadrenia Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) to uviedol Róbert Buček z tlačového odboru Ministerstva financií SR. Zväz totiž vo štvrtok označil slová Hegera, podľa ktorého núdzový stav potrebujeme preto, aby si lekári nebrali dovolenky, za nemiestne a dehonestujúce.

Výrok ministra však podľa Bučeka slúžil na ukážku dôležitosti a nevyhnutnosti núdzového stavu, ktorý je aj nástrojom na mobilizáciu zdravotníckych kapacít. Eduard Heger ubezpečil Zväz ambulantných poskytovateľov, že si veľmi dobre uvedomuje únavu zdravotníkov. Aj to je podľa neho dôvod, pre ktorý vláda prijala opatrenia na posilnenie zdravotníckych kapacít zo zahraničia.

„Minister Eduard Heger si váži obetu lekárov, sestier a všetkých zdravotníkov, ktorí v prvej línii zachraňujú životy každým svojím úkonom. Veľmi mu záleží na tom, aby si toho bol vedomý každý občan SR,“ uviedol Buček. Ako dodal, minister si svoju rolu uvedomuje a podniká kroky, ktoré vedú k ochrane, podpore a pomoci celému zdravotníckemu personálu.

15:33 Ľudia, ktorí už majú kúpené zájazdy v zahraničí v termíne od 20. marca do 28. apríla, neprídu pre zákaz dovoleniek v zahraničí o svoje peniaze. Vrátenie peňazí klientom cestovných kancelárií sa bude riešiť v rámci ochrany spotrebiteľa zo strany ministerstva hospodárstva, a to podľa zákona o zájazdoch.

Klienti však svoje peniaze uvidia najskôr v septembri 2021. Podľa platnej legislatívy až vtedy ich môžu cestovné kancelárie vyplatiť. Ako vysvetlil prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkeš, do konca augusta sa môžu ľudia dohodnúť s cestovnými kanceláriami na inom zájazde.

Ak tak neurobia, do 14. septembra musia cestovné kancelárie vrátiť peniaze v plnej výške. V niektorých prípadoch, ak to zmluvy s klientmi umožnia, bude možné vrátenie peňazí okamžite. Kompenzáciu ušlého zisku cestoviek pre obmedzenie podnikania na základe rozhodnutia vlády SR, ktorým sa zakazuje cestovanie do zahraničia s cieľom rekreácie, bude mať na starosti rezort dopravy.

Straty cestovných kancelárií sa stanú súčasťou schémy pomoci pre cestovný ruch, ktorej výšku sa snaží minister dopravy Andrej Doležal navýšiť o 100 miliónov eur. Podľa neho totiž už schválených 100 miliónov eur z ďaleka nestačí na pomoc subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu. Na schválenie Veľkej schémy Európskou komisiou rezort dopravy stále čaká, ako však uviedol poradca ministra dopravy a výstavby pre strategickú a krízovú komunikáciu Ivan Rudolf majú pozitívne signály.

Jej vyhlásenie, ako aj vyhlásenie ďalšej etapy „de minimis“ za november – február však závisí od chválenia ďalších prostriedkov. „Aktuálny balík 100 miliónov sme už takmer celý minuli na pomoc za apríl – október 2020, 20 miliónov z neho je určených na rok 2022, pričom ide o prostriedky z budúcoročného rozpočtu,“ dodal Ivan Rudolf s tým, že pre letiskové spoločnosti rezort už spustil schému pomoci.

Ešte 15. februára boli vyhlásené tri výzvy na predkladanie žiadostí o finančnú pomoc. Na tento účel má rezort vyčlenených 29 miliónov eur.

15:15 Ministerstvo zdravotníctva SR posilnilo infolinku k očkovaniu. Na očkovanie sa Slováci môžu registrovať aj cez infolinku na čísle 0800 174 174. Ako na svojej facebookovej stránke ministerstvo uviedlo, jej kapacity sú posilnené, funguje 24 hodín, 7 dní v týždni a je zároveň prioritizovaná klapka na očkovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:42 Ministerstvo informatizácie (MIRRI) SR v piatok spustilo skúšobnú verziu digitálneho COVID automatu. Verejnosť vďaka nej získa prehľad o tom, aké konkrétne opatrenia platia v každom okrese v daný deň.

Digitálny Covid automat je prístupný z internetovej adresy automat.gov.sk pre mobilné zariadenia aj pre klasické počítače. Užívatelia mobilných telefónov si automat môžu jednoducho uložiť a používať ako štandardnú aplikáciu vo svojom telefóne. Stačí, ak si do prehliadača zadajú adresu, nemusia nič inštalovať.

„COVID automat nás bude sprevádzať zrejme dlhé mesiace. Táto digitálna verzia pomôže komukoľvek správne sa orientovať, čo je zakázané a čo automat umožňuje pre každý okres. Dnes sme spustili prvú verziu, ku ktorej je možné posielať pripomienky a budeme ju postupne vylepšovať,“ uviedla ministerka informatizácie Veronika Remišová s tým, že predmetný digitálny automat je jednou z ciest, ako zabezpečiť rýchlu informovanosť pre všetkých na Slovensku.

Digitálny automat je podľa ministerky Remišovej veľmi komplikovaný mechanizmus a preto sa snažia priniesť ho občanom v zjednodušenej digitálnej podobe. Zahrnuli do nej najčastejšie aktivity ľudí. Tvorcom automatu je štátna spoločnosť Slovensko IT, ktorá je dcérskou spoločnosťou MIRRI SR. Aktualizáciu údajov bude tiež zaisťovať Slovensko IT. „Cieľom bolo priniesť zrozumiteľné a jednoduché riešenie pre bežného človeka,” skonštatoval generálny riaditeľ Slovensko IT Pavol Miroššay.

Bratislava

13:23 Na víkendové očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) je pripravených viac ako 4-tisíc vakcín. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

„Po minulotýždňovom spustení očkovania v konferenčných priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) pokračuje BSK v rovnakom režime. Očkovať budú v sobotu 20. marca a v nedeľu 21. marca od 8:00 do 18:00,“ uviedla hovorkyňa.

Na tento víkend má BSK k dispozícii 4 335 dávok vakcíny AstraZeneca, s ktorou sa aktuálne na Slovensku podľa aktualizovanej stratégie očkujú ľudia do 70 rokov. „Očkovať sa bude opäť podľa zoznamu dodaného Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI), kde sa záujemcovia musia prihlásiť,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že požiadavku na očkovanie je možné zadávať cez portál korona.gov.sk.

„V prípade uvoľnenia kapacít bude BSK oslovovať záujemcov o očkovanie zo záložných zoznamov, kde budú prioritne uprednostnení pacienti s ťažkým zdravotným postihnutím,“ uzavrela Forman.

„Prvý víkend v týchto priestoroch hodnotím veľmi pozitívne. To sa týka organizácie, priebehu, nasadenia zdravotníckeho i pomocného personálu, či odozvy od ľudí, ktorí sa prišli zaočkovať. Verím, že aj napriek zníženému objemu dodávok vakcín od Ministerstva zdravotníctva SR budeme môcť podstatnou mierou prispieť k zaočkovanosti obyvateľov Bratislavského kraja vrátane okresov Malacky, Senec a Pezinok,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.

V Bratislave otvorili najväčšie očkovacie centrum
Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Foto: Ilustračné, SITA/Jana Birošová

12:56 Ministerstvo dopravy a výstavby je v pracovnej skupine, ktorá aktuálne pripravuje legislatívne aj technické podmienky pre strávenie povinnej karantény v hotelových a ubytovacích zariadeniach. Spolu s rezortmi zdravotníctva, vnútra a zahraničných vecí pripravuje návrh na fungovanie povinnej štátnej karantény. Návrh bude ešte predmetom rokovania a jeho schválenie bude posudzovať pandemická komisia a vláda. Rezort dopravy však považuje túto možnosť, inšpirovanú zahraničím, za rýchlo zrealizovateľnú.

„Keďže stále nefunguje elektronická aplikácia na prihlásenie sa do povinnej karantény, diskutujeme s našimi hoteliermi aj s ostatnými dotknutými rezortmi o zriadení povinnej karantény v ich zariadeniach. Myslíme si, že v hoteloch budeme vedieť vytvoriť prijateľnejšie podmienky, ako to bolo pri povinnej karanténe v prvej vlne. Zároveň tým pomôžeme aj hotelom, ktoré musia byť od Vianoc zatvorené,” vysvetlila štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková s tým, že všetky podmienky, ako aj detaily povinnej karantény budú ešte predmetom rokovaní s epidemiológmi a vlády.

Karanténa by slúžila podľa Kataríny Brunckovej obdobným spôsobom ako napríklad vo Veľkej Británii, kde si občania po návrate zaplatia dvojtýždňový pobyt v hotelovom zariadení. Ide o efektívny spôsob ako zabrániť prípadnému zavlečeniu mutácií koronavírusu zo zahraničia. Akým spôsobom bude financovaná povinná karanténa, je taktiež ešte predmetom rokovaní.

„Nám by v tejto situácii pomohla akákoľvek možnosť ubytovať hostí. Mnohí hotelieri ponúkli svoje zariadenia ešte na jeseň na strávenie dobrovoľnej karantény, a tak vieme, že splniť podmienky karanténneho ubytovania a stravovania dokážeme zabezpečiť v relatívne krátkom čase,” reagoval generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií SR Marek Harbuľák.

Prešovský kraj

11:57 Prešovský samosprávny kraj (PSK) bude aj počas tohto víkendu pokračovať v očkovaní vo svojich troch veľkokapacitných očkovacích centrách.

Zaregistrovaných uchádzačov bude očkovať v Športovej hale Hotelovej akadémie na Okružnej 18 v Prešove, v telocvični Obchodnej akadémie na Komenského 1 v Humennom a v telocvični SOŠ technickej na Kukučínovej 12 v Poprade. Samospráva vyzýva ľudí, aby prišli na očkovanie do mesta, do ktorého sa zaregistrovali. Reaguje tak na zmätočnú situáciu, ktorá nastala na strane Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Mnohí zaregistrovaní totiž dostali na tento víkend potvrdzujúcu SMS od NCZI s nesprávne uvedenými adresami, prípadne s chýbajúcim alebo zdvojeným časom očkovania. Informovala o tom Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie PSK.

„Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí. Hneď, ako sme sa o tejto situácii dozvedeli, kontaktovali sme NCZI, aby čo najskôr vykonalo nápravu. Zaregistrovaných, ktorým prišla takáto zmätočná SMS, bude opätovne kontaktovať NCZI s korektnými údajmi,“ uviedol vedúci odboru zdravotníctva Jozef Tekáč.

PSK má na tento víkend zakontrahovaných 5 025 vakcín od ministerstva zdravotníctva. Konkrétne pre Prešov 3 225 vakcín, pre Poprad a Humenné po 900 vakcín. V Prešove bude očkovať osem tímov v sobotu a nedeľu, v Poprade a Humennom po päť očkovacích tímov len v sobotu 20. marca.

Dúbravka, Vrakuňa

11:43 Bratislavská Dúbravka sa zapojila do pilotného projektu ministerstva školstva testovania žiakov základných škôl na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 kloktaním. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinátová.

Testovanie žiakov kloktaním spustili v piatok v Základnej škole (ZŠ) Nejedlého. „Počas uplynulého týždňa robila škola prieskum medzi rodičmi žiakov a dnes s testovaním začala. U rodičov sa táto myšlienka stretla s pozitívnym ohlasom a o testovanie prejavili záujem aj rodičia detí z druhého stupňa ZŠ,“ uviedla hovorkyňa.

Tento pilotný projekt plánuje mestská časť po vyhodnotení rozšíriť aj na ďalšie školy v Dúbravke. „V súlade s usmernením ministerstva školstva je možné testovať žiakov tretích a štvrtých ročníkov, a žiakov, ktorí nemajú prístup k vzdelávaniu, preto pilotne otestujeme jednu triedu prvého stupňa,“ vysvetlil starosta Dúbravky Martin Zaťovič. „V prípade, že to ministerstvo školstva umožní, sme pripravení otestovať deti a sprístupniť prezenčnú formu vyučovania aj pre žiakov druhého stupňa,“ dodala riaditeľka ZŠ Nejedlého Miroslava Komorníková.

Do pilotného projektu sa dnes zapojila aj mestská časť Vrakuňa. „Zapojili sme sa do pilotného projektu a na všetkých našich základných školách v tretích a štvrtých ročníkoch oddnes realizujeme PCR testovanie kloktaním,“ uviedol na sociálnej sieti starosta Vrakune Martin Kuruc. „Ak to dobre pôjde a budú mať rodičia záujem, chceli by sme sa s ministerstvom dohodnúť, aby sa takéto testovanie realizovalo každý týždeň,“ doplnil starosta.

Podľa ministerstva je kloktací test jednoduchý, bezpečný a bezbolestný. Vzorky sú odoberané formou výplachu ústnej dutiny žiaka fyziologickým roztokom alebo čistou vodou bez prítomnosti zdravotníckeho personálu, len pod dohľadom osoby, ktorá vykoná dozor pri odbere vzorky. Vzorky sa vyhodnocujú v akreditovanom laboratóriu. Výhodou kloktacích testov je omnoho presnejšia alebo citlivejšia detekcia prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v porovnaní s antigénovými testami.

11:31 Testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 kloktacími PCR testami sa dnes uskutočnilo na 54 školách v piatich krajoch. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Kloktacími testami sa v v piatok 19. marca otestovalo 2 475 žiakov. Priebeh testovania bol podľa šéfa rezortu školstva bezproblémový.

„Najvhodnejšie je to najmä vtedy, keď sa na škole objaví pozitívny prípad. Odporúčame školám tri dni po uzavretí školy požiadať o pretestovanie jednotlivých skupín, ktoré prišli do kontaktu s pozitívnou osobou,“ napísal Gröhling v statuse.

Kloktací test je podľa rezortu školstva jednoduchý, bezpečný a bezbolestný. Vzorky sú odoberané formou výplachu ústnej dutiny žiaka fyziologickým roztokom alebo čistou vodou bez prítomnosti zdravotníckeho personálu, len pod dohľadom osoby, ktorá vykoná dozor pri odbere vzorky.

Odobraté vzorky zozbiera zo školy poskytovateľ služby, ktorý ich vyhodnotí PCR testom a výsledok testu doručí zákonnému zástupcovi žiaka cez SMS alebo e-mail. Vzorky sa vyhodnocujú v akreditovanom laboratóriu. Výhodou kloktacích testov je podľa ministerstva školstva omnoho presnejšia alebo citlivejšia detekcia prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v porovnaní s antigénovými testami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

AstraZeneca

11:08 Po štvrtkovom pozitívnom stanovisku Európskej liekovej agentúry (EMA) k účinnosti a bezpečnosti vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca viaceré európske štáty pokračujú v očkovaní touto látkou. Informoval o tom nemecký web Deutsche Welle.

Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších krajín na „starom kontinente“ sa rozhodlo pozastaviť aplikáciu vakcíny AstraZeneca po tom, ako sa objavili správy, že u niektorých zaočkovaných mohla spôsobiť problémy so zrážanlivosťou krvi.

Pri takýchto zrazeninách existuje riziko, že by sa v tele mohli uvoľniť a putovať do srdca, mozgu alebo pľúc, čo by mohlo spôsobiť mŕtvicu, infarkt alebo iné ťažkosti. EMA však vo štvrtok vylúčila spojitosť tromboembolických prípadov s podaním vakcíny.

Okrem spomenutých Nemecka a Francúzska budú pokračovať v používaní vakcíny AstraZeneca aj Taliansko, Lotyšsko, Bulharsko, Slovinsko či Litva. Španielsko sa k týmto štátom pridá tiež, no pre minimalizovanie zdravotných rizík vylúči niektoré demografické skupiny obyvateľstva.

Nórsko a Švédsko nateraz vyčkávajú, pretože chcú, aby situáciu týkajúcu sa vakcíny AstraZeneca vyhodnotili ich vlastné zdravotnícke orgány.

10:59 Po prvom týždni testovania žiakov na prítomnosť ochorenia COVID-19 kloktacími PCR testami stúpol záujem o túto formu testovania na školách štvornásobne. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal odbor komunikácie rezortu.

Počas druhého týždňa pilotného testovania bolo zo všetkých krajov na Slovensku spolu otestovaných 507 žiakov ktorí navštevujú prezenčné vyučovanie v obmedzenom počte 5+1. Celkovo bolo 505 testov u žiakov negatívnych, pozitívni boli dvaja žiaci, jeden v Bratislavskom a druhý v Prešovskom kraji.

V nasledujúcom týždni sa na testovaniach formou výplachu ústnej dutiny plánuje zúčastniť 54 škôl a záujem o takéto testovanie prejavilo 2 213 žiakov. Ide o 16 základných škôl v Žilinskom kraji, o 20 škôl v Bratislavskom kraji, o 11 škôl v Prešovskom kraji, jednu školu v Košickom a šesť základných škôl v Trenčianskom kraji. Najviac žiakov sa na testovaní kloktaním zúčastní v Bratislavskom kraji, a to 1 283 žiakov, najmenej v Košickom kraji, kde ho absolvuje 19 žiakov.

Kloktací test je jednoduchý, bezpečný a bezbolestný. Vzorky sú odoberané formou výplachu ústnej dutiny žiaka fyziologickým roztokom alebo čistou vodou bez prítomnosti zdravotníckeho personálu, len pod dohľadom osoby, ktorá vykoná dozor pri odbere vzorky. Odobraté vzorky zozbiera zo školy poskytovateľ služby, ktorý ich vyhodnotí PCR testom a výsledok testu doručí zákonnému zástupcovi žiaka cez SMS alebo e-mail. Vzorky sa vyhodnocujú v akreditovanom laboratóriu. Výhodou kloktacích testov je omnoho presnejšia alebo citlivejšia detekcia prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v porovnaní s antigénovými testami.

Kloktací test je určený primárne žiakom II. stupňa na základných školách. Účasť na testovaní formou kloktania je dobrovoľná. Žiak na II. stupni základnej školy môže byť v prípade nezáujmu o kloktacie testy naďalej testovaný antigénovými testami.

Pezinok

10:45 Mesto Pezinok otvorí v pondelok 22. marca prvý stupeň svojich základných škôl a materské školy. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Prezenčná forma vyučovania sa od pondelka obnovuje v zmysle rozhodnutia Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR zo dňa 5. februára. Mesto Pezinok otvorí prvý stupeň základných škôl a všetky materské školy,“ uvádza samospráva s tým, že antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 mesto pripravuje na 20. marca. „K dispozícii bude šesť odberných miest a desať odberných tímov,“ doplnil Pezinok.

Otvorenie školských zariadení budú sprevádzať viaceré hygienicko-epidemické opatrenia. „Pre nástup do školy bude potrebné čestné prehlásenie o negatívnom teste na COVID-19 a o bezinfekčnosti dieťaťa, a absolvovanie takzvaného ranného filtra – meranie teploty, dezinfekcia rúk. Nevyhnutnosťou sú tvárové rúška,“ uzavrelo mesto.

Poprad

10:32 Mesto Poprad opäť otvorí počas víkendu odberové miesta v rámci testovania na ochorenie COVID-19. V Aréne Poprad budú k dispozícii tri takéto miesta, a to v sobotu aj nedeľu od 8:00 do 19:00 s prestávkou od 12:00 do 13:00. Testovať sa bude bez registrácie, informovala samospráva na svojej internetovej stránke.

Odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v Poprade, obyvateľov s dokladom o prechodnom pobyte v meste, ako aj obyvateľov z okresu Poprad.

Mesto zároveň žiada obyvateľov, aby si testovanie nenechávali na poslednú chvíľu. Pripomenulo, že na území mesta je momentálne 16 mobilných odberových miest, na ktorých sa je možné otestovať počas celého týždňa.

Počas predošlého víkendu sa v Poprade prišlo otestovať 3 558 ľudí, z toho bolo 44 pozitívnych, miera pozitivity bola na úrovni 1,24 percenta. Popradský okres ostane podľa COVID automatu aj na budúci týždeň v treťom stupni varovania, teda v bordovej farbe.

Senica

10:17 Medzi očkovacie centrá v Trnavskom kraji pribudne od pondelka 22. marca Poliklinika Senica n.o. Otvorené bude od pondelka do piatka vždy od 8:00 do 15:30, denne by tam mali zaočkovať sto ľudí. Záujemcovia sa musia na očkovanie registrovať cez štátny rezervačný systém na stránke korona.gov.sk. Poliklinika Senica, ktorej zakladateľom je mesto, bude podľa primátora Martina Džačovského očkovať vakcínou od americkej spoločnosti Moderna.

V očkovacom centre bude mať podľa riaditeľa Polikliniky Senica Jozefa Mikuša službu vždy jeden lekár a dve zdravotné sestry. Pred samotným očkovaním lekár vyplní v spolupráci s pacientom predpísaný dotazník a vystaví informovaný súhlas pacienta o očkovaní. „Po zaočkovaní dostanú pacienti potvrdenie o jeho absolvovaní a približne pätnásť minút po ňom si počkajú v označenej časti mimo očkovacej ambulancie. Po uplynutí tohto času môžu opustiť priestory polikliniky,“ povedal o organizácii očkovania Mikuš.

V Trnavskom kraji začala s očkovaním na začiatku roka Fakultná nemocnica v Trnave, postupne sa pridali aj ďalšie štyri nemocnice. Trnavský samosprávny kraj (TTSK) zriadil ďalšie tri veľkokapacitné očkovacie centrá v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici, ktoré fungujú počas víkendov. Vedenie samosprávneho kraja deklarovalo pripravenosť otvoriť očkovacie centrá aj v ďalších mestách, podmienkou však je dostatok vakcín.

10:04 Za štvrtok pribudlo na Slovensku ďalších 1679 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 6 655 PCR testov. O 80 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných opäť klesol, v nemocniciach je o 56 pacientov menej. Pribudlo 15 742 zaočkovaných.

Košice

9:46 Vakcinačné centrum nemocnice Košice – Šaca je v prevádzke už týždeň, jeho denná kapacita je 200 očkovaných. Od uplynulého štvrtka teda očkovanie absolvovalo viac ako tisíc záujemcov. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavliková.

„Ľudia sa báli, ako to bude prebiehať u nás, pretože v televízii videli, že sa vytvárajú rady. Myslím si ale, že to máme dobre zorganizované. Ide to rýchlo, každého usmerníme, pomáhame im vypísať papiere a keď prídu manželia, ktorí majú rozdielne časy na očkovanie, snažíme sa ich zobrať naraz, aby nečakali jeden na druhého,“ uviedla členka očkovacieho tímu Jozefína Dankóová.

Záujemcom, ktorí spĺňajú aktuálne platné kritériá, podávajú vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Nemocnica upozorňuje, že vakcinačné centrum sa nachádza na Poliklinike na Vstupnom areáli U. S. Steel na prvom poschodí, nie v priestoroch nemocnice na Lúčnej 57, Košice – Šaca. Očkuje sa od 8:00 do 15:00 a parkovanie pri poliklinike je zabezpečené.

Trnava

9:35 Mesto Trnava plánuje otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl až po Veľkej noci v stredu 7. apríla. Dovtedy zostávajú školy a školské zariadenia v obmedzenej prevádzke, otvorené sú len pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Informovala o tom hovorkyňa trnavskej radnice Veronika Majtánová. Obce v okrese Trnava pripravujú otvorenie materských škôl a prvého stupňa základných škôl pre všetky deti už v pondelok 22. marca.

Okres Trnava sa v týždni od 22. marca v COVID automate presunie z čiernej fázy do bordovej. Trnavská radnica sa napriek tomu rozhodla pri otváraní škôl pre opatrný postup. Materské školy a prvý stupeň základných škôl v Trnave navštevuje zhruba 4 300 detí a ich otvorenie by podľa vedúceho odboru školstva, mládeže a športu Michala Špernogu znamenalo okamžitý nárast mobility.

„Navyše, nie je to proces, ktorý sa dá zrealizovať zo dňa na deň. Je potrebný prieskum medzi rodičmi, vyhodnotenie záujmu, zabezpečenie dostatočného počtu zamestnancov na spustenie prezenčnej formy vyučovania, zrušenie dištančného vzdelávania, zabezpečenie stravy, dôkladná dezinfekcia priestorov školy, ktoré sa doteraz nevyužívali, a mnoho ďalších vecí,“ dodal Špernoga.

Viaceré obce v okrese chcú otvoriť škôlky a prvý stupeň základných škôl už 22. marca. Deti by sa tak do škôlky a školy mali vrátiť napríklad v Šúrovciach, Špačinciach, Ružindole, Zelenči alebo Cíferi. Podmienkou je certifikát o negatívnom antigénovom alebo RT-PCR teste alebo potvrdenie o prekonaní COVID-19, prípadne doklad o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 aj druhou dávkou vakcíny, pričom od druhého očkovania musí uplynúť aspoň 14 dní.

Trenčín, Nové Mesto nad Váhom

9:23 Štvrtý týždeň v rade zostanú zatvorené základné a materské školy v Trenčíne. Od 22. marca nadobudne platnosť nová vyhláška o zákaze prevádzky škôl a školských zariadení, ktorú vydal regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) pre okresy Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

„Okres Trenčín zostáva vo štvrtom stupni varovania COVID automatu. Chorobnosť síce mierne poklesla, no na otváranie škôl a školských zariadení to ešte určite nie je,“ poznamenala na rokovaní mestského krízového štábu riaditeľka RÚVZ Trenčín Ľudmila Bučková. „Ak v štatistike nemáme zaznamenaný zvýšený počet pozitívnych prípadov na koronavírus, neznamená to, že nemáme ochorenia u detí. U nich prebieha často ako ľahké respiračné ochorenie a veľmi často sa rodičia či starí rodičia nakazia práve od detí, len o tom nevedia,“ dodala Bučková.

Predmetnou vyhláškou RÚVZ zakazuje zriaďovateľom a riaditeľom škôl a školských zariadení prevádzkovať prezenčné vyučovanie vrátane detských jaslí. Výnimku dostali zariadenia poskytujúce starostlivosť o deti zdravotníckych pracovníkov a zamestnancov spadajúcich pod systém základných záchranných zložiek. V Trenčíne takúto starostlivosť poskytujú Materská škola Legionárska a školský klub detí Základnej školy Dlhé Hony.

Žilina

9:12 Žilinská radnica počas nadchádzajúceho víkendu opäť posilní kapacitné možnosti antigénového testovania na ochorenie COVID-19. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, k trinástim permanentným odberným miestam, z ktorých niektoré fungujú aj počas soboty a nedele, pribudnú cez víkend ďalšie tri. Pracovať v nich bude spolu šesť odberných tímov.

„Antigénové testovanie sa ako obvykle uskutoční v sobotu a nedeľu od 8:00 do 18:00 s dvoma prestávkami pre testovacie tímy od 12:00 do 13:00 a od 15:30 do 15:45. Počas oboch testovacích dní budú môcť Žilinčania využiť ktorúkoľvek miestnosť. Odberné miesta v Mestskom úrade v Žiline a v Biznis centre Poštová, kde budú na každom mieste pracovať dva testovacie tímy, ponúknu okrem testovania pre neregistrovaných možnosť absolvovať test aj vopred registrovaným,“ uviedol Miškovčík.

Žilinský hovorca vzhľadom na zhoršenú epidemickú situáciu v okrese odporúča počas týždňa viac využívať permanentné mobilné odberné miesta na antigénové testovanie. „Prevádzkujú ich súkromné spoločnosti, ale aj mesto, žilinská nemocnica, územný spolok Slovenského Červeného kríža, 5. pluk špeciálneho určenia a regionálny úrad verejného zdravotníctva. Fungujú počas pracovných dní, no šesť z nich ponúka možnosť otestovať sa aj v sobotu a päť je otvorených aj v nedeľu,“ doplnil Miškovčík.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

V Bratislave otvorili najväčšie očkovacie centrum na Slovensku
Očkovanie vakcínou proti Covid-19 vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského kraja v priestoroch Národného futbalového štadióna (NFŠ) počas . Bratislava, 14. marec 2021. Foto: SITA/Jana Birošová
 • štvrtok 18. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

18:32 Minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger (OĽaNO) poďakoval v rozhovore pre dánsku verejnoprávnu televíziu DR za pomoc lekárom zo zahraničia, ktorí na Slovensku pomáhajú vďaka mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

17:49 Študenti končiacich ročníkov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) sa v pondelok 22. marca vrátia do školských lavíc. Prioritou podľa riaditeľa odboru školstva Stanislava Pravdu je, aby sa práve títo žiaci čo najlepšie pripravili na blížiace sa ukončenie štúdia. Do školy sa tak vráti približne 3400 študentov.

Vyučovací proces študentov ďalších ročníkov päťdesiatich župných stredných škôl bude naďalej pokračovať dištančnou formou. Župa podľa Pravdu priebežne sleduje a vyhodnocuje aktuálny vývoj epidemiologickej situácie a pripravuje sa na reštart prezenčného štúdia v plnom rozsahu. Otvorenie svojich škôl pre širší okruh študentov bude v pravidelných intervaloch prehodnocovať.

Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) sú školy oprávnené požadovať pred vstupom do svojich budov k nahliadnutiu aktuálne potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie COVID-19 nie staršie ako sedem dní, prípadne potvrdenie o prekonaní tohto ochorenia nie staršie ako 90 dní.

V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia.

Kraj zatiaľ prevádzku školských internátov neobnoví, okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální. Zmluvní dopravcovia po dohode so župou posilnia vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

AstraZeneca

17:20 Európska lieková agentúra (EMA) odporúča naďalej používať vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Podľa šéfky EMA Emer Cookeovej experti spomenutej organizácie dospeli k záveru, že v súvislosti s touto očkovacou látkou neexistuje dôvod na obavy. „Naše vedecké stanovisko je, že táto vakcína je bezpečnou a účinnou alternatívou,“ uviedla Cookeová počas štvrtkového podvečerného brífingu.

AstraZeneca
Vakcína od spoločnosti AstraZeneca. Foto: Ilustračné, SITA/AP

AstraZeneca

16:47 Britský Regulačný úrad pre lekárske a zdravotnícke potreby (MHRA) sa vo štvrtok vyjadril, že ľudia by naďalej mali dostávať vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Úrad to konštatoval po preskúmaní údajov o pacientoch, u ktorých sa po očkovaní objavili problémy s krvnými zrazeninami. Úrad uviedol, že neexistujú dôkazy, že by vakcína spôsobovala krvné zrazeniny v žilách.

Úrad uviedol, že naďalej pokračuje skúmanie piatich správ o zriedkavých krvných zrazeninách v mozgu. Tieto ťažkosti, ktoré môžu vznikať prirodzene, boli hlásené v menej ako jednom prípade na milión zaočkovaných ľudí a nezistila sa príčinná súvislosť. „MHRA naďalej tvrdí, že prínosy vakcín proti ochoreniu COVID-19 stále prevažujú nad akýmikoľvek rizikami a verejnosť by mala pokračovať vo vakcinácii,“ uviedol úrad.

16:32 Za vycestovanie do zahraničia s cieľom rekreácie hrozí bloková pokuta do výšky tisíc eur.

Upozornila na to hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Dodala, že tento priestupok bude možné prejednať až do dvoch rokov od jeho spáchania. Cesty do zahraničia s cieľom rekreácie budú totiž od soboty 20. marca obmedzené.

Vyplýva to z uznesenia vlády SR zo 17. marca, ktorým bolo predĺžené trvanie núdzového stavu. Policajný zbor bude podľa Bárdyovej dôsledne kontrolovať a preverovať účel vycestovania osôb do zahraničia. „Policajti budú kontroly vykonávať aj na letisku v Bratislave, Košiciach a Poprade, tiež na letiskách na celom území Slovenskej republiky, najmä pri letoch do obvyklých dovolenkových destinácií,“ priblížila Bárdyová.

Zároveň dodala, že preverovanie účelu cesty do zahraničia môže spôsobiť navýšenie čakacej doby vybavovacieho procesu. Z daného dôvodu by sa mali občania, ktorí odlietajú do zahraničia leteckou dopravou na iný účel ako na rekreáciu, dostaviť k odletu v dostatočnom časovom predstihu. K zrýchleniu procesu preverovania pomôže aj predloženie hodnoverných dokladov preukazujúcich účel cesty.

15:54 Medzi vakcínami sa v tzv. čakárni vyberať nedá, ľudia však budú informovaní o tom, na akú konkrétnu vakcínu sú objednaní.

15:36 Naživo: Tlačová konferencia na tému Výsledky „Čakárne“ po 24 hodinách

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Karlova Ves

14:51 Bratislavská Karlova Ves ponúka seniorom pomoc pri registrácii na očkovanie proti COVID-19. V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Branislav Heledes.

„Najstarší Karlovešťania, ktorí nemajú doma počítač alebo nevedia pracovať s technológiami, môžu svoj záujem o očkovanie nahlásiť miestnemu úradu,“ uviedol hovorca a dodal, že mestská časť spustila telefónnu linku, na ktorej pracovník úradu prijme telefonát dôchodcu a po prejavení záujmu o očkovanie jeho údaje zadá do štátom spustenej čakárne na očkovanie.

„Čoraz častejšie sa nám ozývajú naši starší obyvatelia, ktorí nás prosia o pomoc. Nevedia sa dovolať na štátnu telefónnu linku, ktorá je určená na registráciu očkovania,“ uviedla starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová s tým, že mnohí z nich nemajú doma počítač ani notebook. „Radi im pomôžeme s registráciou do čakárne na očkovanie. Po ochranných respirátoroch a vitamíne D3 to vnímame ako našu službu v snahe čo najskôr potlačiť pandémiu a vrátiť sa k normálnemu životu,“ doplnila starostka.

Karloveskí seniori, ktorých je viac ako šesťtisíc, sa môžu so žiadosťou o registráciu obrátiť v pracovných dňoch na linku miestneho úradu: 0940 634 198.

14:34 Úmrtie 38-ročnej pacientky, ktorá zomrela v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, nesúviselo s jej očkovaním proti ochoreniu COVID-19 vakcínou AstraZeneca.

Konštatuje to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Po vyhodnotení predchorobia, relatívne dlhšieho obdobia po očkovaní a záverov vykonanej pitvy úrad konštatuje, že úmrtie nemožno dávať do súvisu s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Úmrtie nastalo na podklade viacerých chorobných zmien, ktorých pôvod vznikol ešte pred samotným očkovaním,“ informoval po vykonaní pitvy Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

14:16 Odôvodnenie predĺženia núdzového stavu je podľa ambulantných poskytovateľov nemiestne a dehonestujúce

14:01 Počas pandémie dostali od pacientov lepšie známky najmä detské nemocnice. Výsledky prvého prieskumu spokojnosti pacientov s nemocnicami od vypuknutia pandémia predstavila na štvrtkovej tlačovej konferencii zdravotná poisťovňa Dôvera.

13:43 Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal na Ústavný súd SR návrh na začatie konania v súvislosti s napadnutými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Informoval o tom vo svojom profile na sociálnej sieti.

Ako uviedol, týmto krokom chce predovšetkým odstrániť pochybnosti o súlade oprávnenia ÚVZ SR vydávať vyhlášky ako všeobecné záväzné právne predpisy s Ústavou SR, a to z hľadiska procesu tvorby a zverejnenia a aj účinnosti a záväznosti týchto vyhlášok ako požiadavky princípov právneho štátu. Žilinka zároveň navrhuje pozastavenie účinnosti ustanovení, na základe ktorých sú vydávané vyhlášky ÚVZ SR.

Generálny prokurátor žiada aj odstránenie ústavných pochybností o spôsobe vykonania retroaktívnej zmeny povahy opatrení vydávaných ÚVZ SR pred účinnosťou ustanovenia zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia na vyhlášky, prechodným ustanovením uvedeného zákona. Podľa Žilinku sa tým odňala možnosť účinnej súdnej ochrany proti aktom ÚVZ SR, ktorá je garantovaná v ústave.

Zároveň požiadal o odstránenie ústavných pochybností o vylúčení nároku na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktoré sa týkajú niektorých osôb. Týmto sa generálny prokurátor pripojil k už podanému návrhu prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

13:05 Pobočky Slovenskej pošty sú od štvrtka 18. marca opäť otvorené podľa pôvodných otváracích hodín. Pošta ruší obmedzenie otváracích hodín z predchádzajúcich týždňov.

Ako uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková, obmedzenia sa môžu vyskytnúť len lokálne v súvislosti s výpadkom zamestnancov pre ochorenie COVID-19. Na poštách naďalej však platia protipandemické opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva, teda regulované vstupy, vzájomné odstupy a nosenie respirátorov.

V priestoroch pobočiek pošty je počet zákazníkov regulovaný, teda v pobočke sa môže nachádzať jeden zákazník na 15 metrov štvorcových alebo 25 metrov štvorcových. Zároveň musia byť dodržiavané dvojmetrové vzájomné odstupy, čo platí aj pre zákazníkov, čakajúcich pred pobočkou. Do priestorov pobočky môžu vstúpiť iba tí zákazníci, ktorí majú riadne nasadený respirátor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:21 Prirovnávať očkovacie preukazy k žltej hviezde je hanebné, píše europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Záhorská Bystrica

12:11 Bratislavská Záhorská Bystrica od pondelka otvára prvý stupeň svojej základnej školy (ZŠ) aj ihriská. Na sociálnej sieti o tom informuje starosta mestskej časti Jozef Krúpa.

„Od pondelka 22. marca obnovujeme v Záhorskej Bystrici prezenčnú formu vyučovania na ZŠ s materskou školou na Hargašovej ulici. Platí to pre všetkých žiakov prvého stupňa ZŠ, predškolákov v materskej škole (MŠ), deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu,“ uviedol starosta.

Na základe platných epidemických opatrení sa musí rodič preukázať negatívnym testom na COVID-19 a priniesť čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti, ktoré bude k dispozícii na stiahnutie na webovej stránke školy. „Zároveň pre verejnosť otvárame všetky detské ihriská aj školský športový areál. Otvorené budú detské ihriská pri Spoločenskom dome, na Strmom vŕšku, na Plácku, na Krčoch a workotové ihrisko pri tenisových kurtoch,“ doplnil starosta.

Školský športový areál je otvorený pre verejnosť od pondelka do piatka medzi 17:00 a 22:00, počas víkendu medzi 7:00 a 22:00.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:44 Aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu už v USA dostalo viac ako 73,7 milióna ľudí, čiže 22,2 percenta populácie krajiny. Informovalo o tom americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Úplne zaočkovaných je už 39,9 milióna Američanov, čiže 12 percent obyvateľstva krajiny.

Sedemdňový priemerný počet nových prípadov nákazy koronavírusom v USA v posledných dvoch týždňoch klesol na 54 744 z úrovne 65 396. Vyplýva to z údajov Johns Hopkins University. Sedemdňový priemerný počet nových úmrtí na ochorenie COVID-19 sa v krajine za posledné dva týždne znížil na 1 284 z úrovne 1 944.

Štát Nevada v stredu oznámil, že od 5. apríla očkovanie rozšíri na mladšie vekové kategórie a nárok na vakcínu budú mať všetci vo veku od 16 rokov. Guvernér Nevady Steve Sisolak uviedol, že to pomôže riešiť problém skepticizmu voči vakcinácii. Rozhodnutie Nevady je v súlade s plánom amerického prezidenta Joea Bidena sprístupniť od 1. mája vakcínu pre všetkých obyvateľov USA vo veku od 18 rokov.

11:23 Takmer každá piata nemecká firma považuje koronavírusovú krízu za existenčnú hrozbu. Informoval o tom vo štvrtok ekonomický inštitút Ifo. Podiel spoločností, ktoré sa pre pandémiu obávajú o svoje prežitie, vo februári vzrástol na 18,7 percenta z novembrových 17,6 percenta. V máji 2020 tieto obavy zdieľalo 21,8 percenta spoločností.

„Medzi hlavnými sektormi ekonomiky vo februári pociťoval riziká najmä maloobchod, kde sa 34,5 percenta spoločností obáva, že nemusia prežiť. Nasledovali poskytovatelia služieb s podielom 26,3 percenta,“ uviedol Klaus Wohlrabe, hlavný výskumník mníchovského inštitútu.

Vo veľkoobchode pociťovalo ohrozenie 12,8 percenta spoločností. V spracovateľskom priemysle ich bolo 7,5 percenta a v stavebníctve 3,6 percenta. „Najmä spoločnosti, ktoré majú problémy s likviditou, sa obávajú o svoju budúcnosť,“ dodal Wohlrabe.

Najakútnejšie sú tieto obavy v cestovnom ruchu s podielom 83,7 percenta. Nasledujú prevádzkovatelia hotelov, kde existenčné hrozby pociťuje 82,3 percenta firiem. V segmente reštaurácií a stravovacích služieb má obavy o budúcnosť 72,3 percenta podnikov.

11:10 Respirátory sa vyrábajú z plastu, neznamená to však, že sú zdraviu škodlivé. Policajný zbor tak reaguje na status ženy, ktorá podpálila respirátor, aby dokázala, že je z plastu. Potvrdzuje to podľa nej, že pri ich nosení sa uvoľňujú „hnusoby z plastu“. Polícia však vysvetľuje, že označenie „z plastu“ je zavádzajúce. Správne je skôr netkaná textília. Informovala o tom na sociálnej sieti v profile Hoaxy a podvody – Polícia SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hlohovec

10:49 Mesto Hlohovec otvorí od pondelka 22. marca materské školy a I. stupeň základných škôl pre všetky deti. Vychádza zo stanoviska Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave, ktorý odporúča postupovať podľa COVID automatu.

Okres Hlohovec je zaradený do III. stupňa varovania, je teda bordový. Školy od pondelka 22. marca už nebudú zabezpečovať dištančné vzdelávanie žiakom I. stupňa, ktorí do školy nenastúpia.

„Mesto Hlohovec ako zriaďovateľ škôl bude pri otváraní škôl postupovať podľa usmernenia Ministerstva školstva SR, ktoré sa rovnako opiera o COVID automat. Podmienkou nástupu detí do škôl je negatívny test jedného z rodičov (zákonných zástupcov) žiakov pri prezenčnej forme vyučovania, ktorý nesmie byť starší ako sedem dní, a predloženie čestného vyhlásenia. Súčasne otvoria aj školské jedálne a školské kluby detí,“ informovala radnica.

Na 2. stupni základných škôl sa prezenčne budú učiť tak ako doteraz iba žiaci bez možnosti prístupu k dištančnej forme vzdelávania, ktorí sa tiež musia preukázať negatívnym testom na COVID-19. Ostatní žiaci druhého stupňa pokračujú v dištančnom vzdelávaní. Základná umelecká škola v Hlohovci pokračuje dištančne v zabehnutom systéme vzdelávania. Centrum voľného času zostáva aj naďalej zatvorené.

Okresy Trnava, Hlohovec a Piešťany budú od 22. marca podľa COVID automatu bordové. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave vydal stanovisko, podľa ktorého neodporúča prezenčné vyučovanie v okrese Piešťany, v okresoch Trnava a Hlohovec majú zriaďovatelia postupovať podľa COVID automatu.

Banskobystrický kraj

10:32 Primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová vyzýva ľudí, aby sa zaregistrovali na očkovanie. „V snahe využiť každú jednu vakcínu a zaočkovať čo najviac záujemcov vznikla stránka www.nahradnici.sk,“ píše na sociálnej sieti Facebook s tým, že prostredníctvom tejto stránky sa môže registrovať každý Zvolenčan či iný obyvateľ Banskobystrického kraja, ktorý má viac ako 18 rokov a práve na území kraja má svoj trvalý pobyt.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:06 Za stredu pribudlo na Slovensku ďalších 2040 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá vykonali 11 088 PCR testov. O 76 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň klesol o 81. Pribudlo 13 681 zaočkovaných.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

9:52 Mesto Trnava opäť otvorí počas víkendu 16 odberových miest na antigénové testovanie pre ľudí, ktorý potrebujú certifikát na ďalšie obdobie. K dispozícii budú v sobotu 20. a v nedeľu 21. marca od 8:00 do 18:00. Ľudia ich nájdu na tých istých miestach ako v predchádzajúcich týždňoch. V sobotu bude okrem tradičných šestnástich otvorené aj ďalšie odberové miesto v mestskej časti Modranka.

V Trnave pôjde už o deviate tohtoročné víkendové testovanie. V ôsmom kole prišlo do odberových miest zriadených samosprávou 19 373 ľudí, 54 z nich malo pozitívny výsledok testu, čo je 0,28 %. Išlo o najlepší výsledok zo všetkých tohtoročných testovaní.

„Za týždeň príde na antigénové testovanie v celom okrese Trnava zhruba 55 000 ľudí, z toho takmer 20 000 sa otestuje v šestnástich mestských odberových miestach počas víkendu v Trnave. Je zjavné, že ľudia túto možnosť vyhľadávajú a preto budeme naše víkendové odberové miesta otvárať aj po 22. marci, keď Trnava prejde do bordovej farby COVID automatu. Negatívny test bude totiž potrebný aj naďalej a Trnavčanom chceme uľahčiť spôsob, akým sa k nemu dostanú,“ povedala zástupkyňa primátora Trnavy Eva Nemčovská.

Sedem odberových miest bude podľa hovorkyne radnice Veroniky Majtánovej fungovať na objednávky cez mobilnú aplikáciu TrustOne. Zaregistrovaným používateľom príde výsledok testu priamo do aplikácie a nemusia teda čakať na papierový certifikát na mieste. Ďalšie miesta budú k dispozícii pre ľudí bez objednania.

Okrem víkendových miest na testovanie zriadených mestom je v Trnave k dispozícii sedem stálych odberových miest, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva. Otvorené sú od pondelka do soboty.

Handlová

9:31 V handlovskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 34 pacientov s ochorením COVID-19. Informovala o tom riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová. Zároveň ju teší, že výrazne nepribúda počet infikovaných z radov zdravotníkov.

Väčšina zamestnancov, ktorí prejavili záujem o vakcináciu, je už zaočkovaná. „Som veľmi rada, že z radov kolegov sú aktuálne pozitívni na COVID-19 len dvaja, v karanténe nie je nikto. Aj keď sú posledné týždne v nemocnici veľmi náročné, darí sa nám situáciu zvládať,“ uviedla Eckhardtová.

Handlovská nemocnica nie je oficiálnym vakcinačným centrom, ponúka však viacero možností na testovanie. „Okrem už všetkým dobre známeho bezplatného antigénového testovania poskytujeme pre samoplatcov vyšetrenie šetrnejšou metódou PCR zo slín alebo antigénový test výterom z prednej časti nosa,“ vysvetlila Eckhardtová.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Člen tímu vydávajúci certifikáty testovaným osobám na odbernom mieste COVID-19 v Dome kultúry v Čadci počas druhého kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť plošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Čadca, 7. november 2020. Foto: SITA/Milo Fabian
 • streda 17. marca

19:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

18:50 Zavedenie digitálneho zeleného osvedčenia, takzvaných COVID pasov, bude podľa podpredsedu Európskej komisieMaroša Šefčoviča veľmi dôležitou domácou úlohou. Ide podľa neho o veľmi krátky termín, dokedy treba rozhodnúť o tom, kto bude gestorom toho, ako sa budú tieto osvedčenia vydávať. Tiež je potrebné rozhodnúť, kto ponesie zodpovednosť za technickú stránku vydávania jednotlivých foriem digitálnych pasov.

Najväčšou výzvou bude práve digitálna infraštruktúra pre zavedenie osvedčení. „Prvotné bude očkovanie, prípadne testovanie, alebo potvrdenie od lekára o prekonaní COVID-19. Následne tieto informácie budú viesť k tomu, aby sa vydal ten certifikát a unikátny QR kód,” uviedol Šefčovič s tým, že zároveň to musí fungovať aj na druhej strane, keď príde ku kontrole, aby sa to dalo skontrolovať a overiť.

Pre Slovensko bude podľa neho dôležité, aby sme mali zastúpenie na expertných úrovniach, ktoré sa budú tomuto venovať. Na Slovensku by to podľa Šefčoviča malo robiť Národné centrum zdravotníckych informácií. Bude potrebné mať systém, ktorý bude fungovať vo veľkokapacitných centrách, ale aj u obvodných lekárov, ak budú aj oni očkovať vakcínami.

Podľa slovenského europoslanca Michala Wiezika (Spolu/Európska ľudová strana) sú predstavené náležitosti zelených osvedčení odôvodnené a smerujú k tomu, aby bol v EÚ zavedený jednotný a overiteľný systém kontroly a povolenia cestovania občanov EÚ.

17:59 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook zhrnulo opatrenia, ktoré v stredu schválila vláda.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:07 Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) spoločne s ministerstvom zdravotníctva a rezortom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie dnes na poludnie sprístupnili novú možnosť registrácie na očkovanie, takzvanú čakáreň. Už do 16:00 bolo v systéme zaregistrovaných vyše 60-tisíc záujemcov o očkovanie. Informovala o tom Veronika Bauch, hovorkyňa NCZI.

Nový registračný formulár je už súčasťou stránky korona.gov.sk. Záujemcovia o očkovanie si v prvom kroku vyberú, ku ktorej priorizovanej skupine patria, či už sú to zdravotníci, zamestnanci zariadení sociálnych služieb či majú vek nad 60 rokov. V prvom kroku vyplnia aj svoje osobné údaje a telefónne číslo. V ďalších krokoch si žiadatelia môžu vybrať najbližšie vakcinačné centrá a termín očkovania. Termíny očkovania v tejto chvíli ešte nie sú sprístupnené a každý žiadateľ sa tak v najbližších dňoch registruje automaticky do čakárne.

Po registrácii príde žiadateľovi SMS správa a mail s potvrdením registrácie a s PIN kódom, ktorý bude žiadateľovi slúžiť v prípade, ak bude chcieť zmeniť svoj termín očkovania. NCZI bude žiadateľa informovať o pridelenom termíne a mieste očkovania najneskôr 48 hodín pred samotnou vakcináciou. Druhý termín vakcinácie bude žiadateľovi pridelený automaticky a do rovnakého vakcinačného centra, ako pri prvej vakcinácii.

Čakáreň mala byť pôvodne spustená v pondelok 15. marca. Ako vysvetlil riaditeľ NCZI Róbert Suja, vzhľadom na obsadenosť termínov na očkovanie nebolo nevyhnutné ju spustiť. Hlavným princípom nového systému je, že rýchlosť pri registrovaní už nebude zohrávať žiadnu rolu. Záujemcovia o očkovanie sa prihlásia do čakárne, zvoliť si budú môcť aj vakcinačné miesta. Následne, keď sa uvoľnia vakcíny, alebo príde nová dodávka, ľuďom priradia termíny podľa veku. Kapacita čakárne bude na úrovni 750-tisíc prihlásení za hodinu. Nový systém by už teda skolabovať nemal.

16:43 Polícia počas minulého týždňa udelila pokuty za porušenie pandemických opatrení v hodnote viac ako 200-tisíc eur.

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Celkovo polícia o 8. do 14. marca zaevidovala 5975 porušení opatrení. Uložených bolo celkovo 4 831 pokút, ďalších 402 prípadov bolo postúpených na iné orgány štátnej správy a 330 prípadov je v riešení.

Z celkovo 5975 zaznamenaných priestupkov bolo v 4070 prípadoch zistené porušenie zákazu vychádzania. Okrem toho polícia zadokumentovala 1728 prípadov nenosenia rúška, 167 prípadov porušenia karantény a desať prevádzok, ktoré boli otvorené napriek zákazu.

V rámci bežného výkonu služby bolo nasadených 11 174 policajtov a 225 príslušníkov ozbrojených síl, v rámci zvýšeného výkonu to bolo 6561 policajtov a 3688 vojakov. Tí spolu za uplynulý týždeň skontrolovali 96 795 osôb.

Od začiatku roku do 14. marca sa počet priestupkov vyšplhal na 37 197. Celkovo išlo v 24 430 prípadoch o porušenie zákazu vychádzania, v 11 895 prípadoch o nenosenia rúška a o 776 porušení karantény. Počas prvých dvoch marcových týždňov odhalili policajti 96 otvorených prevádzok. Najviac priestupkov bolo zistených v Prešovskom kraji (8 555), nasledovali Banskobystrický (5 737), Košický (4 973), Trnavský (3 986), Žilinský (3 912), Trenčiansky (3 561), Bratislavský (3 384) a Nitriansky (3 089) kraj.

Žilina

16:16 Zhoršujúca sa epidemická situácia vedie v okrese Žilina k sprísneniu opatrení. Ako na tlačovom brífingu informoval prednosta Okresného úradu v Žiline Kamil Ruman, od 18. marca bude v celom okrese zakázaný predaj alkoholických a nealkoholických nápojov z okienok a zakázané budú aj akékoľvek kultúrne a športové podujatia.

Od budúceho týždňa bude na základe aktualizovaného COVID automatu patriť okres Žilina do skupiny čiernych okresov. Popri už spomenutých opatreniach sa sprísni aj možnosť nakupovania v obchodných prevádzkach, kde sa podlahová plocha vyhradená pre jedného zákazníka zväčší na 25 štvorcových metrov.

Dôvodom na sprísnenie opatrení je aj aktuálna kritická situácia s obsadenosťou COVID lôžok vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina. Podľa medicínskeho riaditeľa Igora Bízika je v nemocnici v súčasnosti hospitalizovaných 103 pacientov s ochorením COVID-19, pričom 19 z nich si vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

AstraZeneca

16:07 Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca vyrobila a dodala menej vakcín, čo spôsobuje v Európskej únii (EÚ) spomalenie očkovacej kampane. Vyhlásila to v stredu šéfka Európskej komisie (EK)Ursula von der Leyenová.

Výrobca sa pôvodne zaviazal dodať v prvom štvrťroku 90 miliónov dávok. Po oznámení, že ich dokáže poskytnúť iba 40 miliónov, prísľub aktuálne zredukoval na 30 miliónov, uviedla von der Leyenová. V druhom kvartáli únia od AstraZeneca získa iba 70 miliónov dávok namiesto 180 miliónov, ktoré sa „zmluvne zaviazala dodať“, dodala šéfka komisie.

Okrem kritiky pomalých dodávok, osobitne v Európe, AstraZeneca čelí aj obavám zo zdravotných rizík po tom, čo sa objavili informácie o tvorbe nebezpečných krvných zrazenín u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie. Šéfka EK k tomu uviedla, že vakcíne dôveruje.

Európska lieková agentúra (EMA) aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdia, že dôkazy o priamej súvislosti medzi nasadením vakcíny a zrazeninami neexistujú. Prínosy vakcíny podľa oboch organizácií vysoko prevažujú nad možnými vedľajšími účinkami. Viaceré európske krajiny vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska používanie vakcín dočasne pozastavili. Stanovisko k bezpečnosti vakcín by mal expertný výbor EMA oznámiť vo štvrtok.

15:46 Počas núdzového stavu ľudia nebudú môcť cestovať do zahraničia s cieľom rekreácie.

15:29 Vláda prostredníctvom Ministerstva vnútra SR (MV SR) k 17. marcu uhradila samosprávam 55 miliónov eur na výdavky spojené s bojom proti pandémii koronavírusu. Ďalšie sú preverené a čakajú na úhradu. Rezort pripomína, že zabezpečuje aj distribúciu testov či ochranných pracovných prostriedkov obciam a školám. V tlačovej správe o tom informovala Marta Fabianová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

V roku 2020 MV SR preplatilo obciam, mestám a mestským častiam výdavky súvisiace so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie v sume 7,86 milióna eur. Na úhradu výdavkov jesenného testovania obyvateľstva rozposlali v roku 2020 na príslušné okresné úrady pre mestá a obce finančné prostriedky v sume 9,33 milióna eur.

V roku 2021 prepláca vláda aj výdavky miest, obcí a zamestnávateľov súvisiace so zabezpečením skríningového testovania obyvateľstva. K 17. marcu poskytlo ministerstvo finančné prostriedky pre mestá a obce v sume 37,98 milióna eur a ďalších 3,28 milióna eur výdavkov je verifikovaných a čaká na úhradu. Rezort tiež uhradil právnickým osobám 1,13 milióna eur, verifikovaných a pripravených na úhradu je ďalších 231-tisíc eur.

Pre zabezpečenie celoplošného testovania a testovania prostredníctvom mobilných odberných miest rozviezlo MV SR od jesene 2020 do súčasnosti takmer 22 miliónov testov. Rezort tiež pomohol ministerstvu školstva s rozvozom respirátorov FFP2 pre školy v rámci celej SR. Správa štátnych hmotných rezerv pridelila pre materské, základné a stredné školy 544 536 respirátorov. Prostredníctvom centier podpory MV SR rozvážalo na jednotlivé okresné úrady pre obce aj ochranné pracovné prostriedky.

15:21 Slovenská lekárska komora (SLK) oceňuje vládou schválený návrh na odškodné pre príbuzných zdravotníkov, ktorí zomreli na COVID-19 po nakazení sa pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Ako vyhlásil Marian Kollár, prezident SLK, komora víta, že kabinet si osvojil jej návrh a dopracoval ho do legislatívnej, praktickej roviny. SLK tento krok vlády vníma pozitívne, ako určité zadosťučinenie a vďaku všetkým zdravotníkom, ktorí v boji s pandémiou, pre zachovanie zdravia a životov občanov, obetovali to najcennejšie.

Hodnotu života človeka nemožno podľa Mariana Kollára vyčísliť žiadnymi peniazmi. Napriek tomu si myslí, že navrhnutá suma bude určitou pomocou rodinám na preklenutie finančných problémov, ktoré im náhlou smrťou ich blízkeho vznikli. Verí, že návrh bez problémov prejde aj schválením v parlamente. Zároveň dúfa, že jeho naplnenie v praxi bude bez zbytočných administratívnych prekážok, aby sa neminul dobrý účel a cieľ tohto opatrenia.

14:51 Prezidentka Zuzana Čaputová sa listom obrátila na zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera (OĽaNO) v súvislosti s plánovanými dodávkami vakcín proti ochoreniu COVID-19. Očakáva od neho odpovede na viaceré otázky. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Prezidentka v liste zdôrazňuje, že kľúčovým faktorom pre úspech vakcinačnej stratégie je dôvera verejnosti. „Aby ľudia mohli dôverovať štátnym orgánom, musia rozumieť dôvodom, na základe ktorých prijímajú rozhodnutia a konajú. Pre budovanie dôvery občanov voči štátu je veľmi dôležitá transparentnosť jeho krokov,“ uviedla Čaputová v liste.

14:39 Polícia SR upozorňuje na hoax o tom, že agentúra Reuters informuje o žalobách Poľska, Švédska a Nórska voči Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO). Dôvodom má byť infikovanie Európy chemikáliou, ktorá spôsobuje chemický zápal pľúc.

Agentúra Reuters o udalostiach, ktoré sú uvedené v statuse, nikdy neinformovala a nespravilo tak žiadne štandardné médium. Polícia na to upozornila v profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

Hoax sa zrodil v Bulharsku v decembri 2020, kde získal viac ako 100-tisíc zdieľaní. Jeho pôvodný text sa niekoľkokrát skomolil pri nekvalitnom preklade originálu. Polícia tiež vysvetlila, že na fotke sa nachádza lietadlo počas letu z roku 2006, pričom lietať prestalo v roku 2012. „Neexistuje žiadny dôkaz o existencii takej žaloby, ako je uvedené v statuse,“ doplnila polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:23 Nový formulár registrácie na očkovanie, tzv. „čakáreň“, prináša oproti pôvodnému stavu určite zlepšenie.

14:12 Od pondelka 22. marca by mali cestujúci z krajín takzvanej kategórie 2, vrátane SR a väčšiny štátov Európskej únie (EÚ), povinne nastúpiť do 14-dňovej spoplatnenej štátnej karantény. Tá bude v na to určených hoteloch.

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). Doplnil, že pobyt v hoteloch má stáť 150 eur na deň a bude musieť byť zaplatený pred príchodom do Írska.

Štátny tajomník priblížil, že karanténu si bude možné skrátiť RT-PCR testom najskôr na desiaty deň izolácie. Zároveň upozornil, že nateraz to vyzerá tak, že pri nástupe na loď a do lietadla smerom do Írska sa budú kontrolovať aj RT-PCR testy nie staršie ako 72 hodín a zaplatená karanténa v hoteli.

V prípade, ak to cestujúci nesplní, nevpustia ho na palubu. Rezort diplomacie však ešte čaká na definitívne potvrdenie týchto informácií, ako aj ďalšie detaily, ktoré zverejnia na webe MZVEZ SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:55 Zavedenie eKarantény sa opäť posúva. Vláda totiž v stredu prerušila rokovanie o podmienkach implementácie tohto systému.

Materiál predložil minister hospodárstva Richard Sulík. Ten mal za úlohu podľa uznesenia obstarať priamym rokovacím konaním SMS bránu na odosielanie a prijímanie SMS od mobilných operátorov ako aj dodávateľa Callcentra, ktoré by zabezpečovalo používateľskú podporu pri používaní aplikácie. Ďalšou úlohou bolo priamym rokovacím konaním vybrať dodávateľa pre vývoj a prevádzku systému eKaranténa v hodnote do 150-tis. eur.

Šéf rezortu hospodárstva mal zabezpečiť aj obstaranie licencie pre prevádzku systému. Kabinet taktiež chcel uložiť ďalšie úlohy ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ministrovi vnútra a aj Národnému centru zdravotníckych informácií.

Ako po vláde uviedol šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík, rokovanie bolo prerušené aj preto, že keď skončí ako minister, „ono sa to samo neurobí“. Zároveň potvrdil, že sa k materiálu objavili technické pripomienky. „To je tiež problém tejto vlády, prešiel rok odkedy sme vo vláde a eKaranténa je stále v nedohľadne,“ skonštatoval s tým, že sa stále hľadajú dôvody, prečo to nejde. „Pritom to tu dávno malo byť, dávno to malo fungovať,“ zdôraznil Sulík. Podľa neho namiesto toho stále pokračuje testovanie, zatváranie, obmedzovanie a predlžovanie núdzového stavu.

13:30 Počet ľudí infikovaných koronavírusom sa globálne počas uplynulého týždňa zvýšil o desať percent. Za viac ako 80 percent nových infekcií a úmrtí zodpovedali Severná a Južná Amerika s Európou. Informovala o tom v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Svoj vrchol dosiahla pandémia začiatkom januára, keď bolo celosvetovo infikovaných takmer päť miliónov ľudí. V polovici februára ich bolo 2,5 milióna, v posledných troch týždňoch však infekcie v globálnom meradle pribúdajú.

Nové prípady nákazy sa v Európe minulý týždeň zvýšili o šesť percent. Najhoršie čísla podľa WHO prichádzali z Francúzska, Talianska a Poľska.

Správa o globálnom vzostupe infekcií prichádza v čase, keď vyše desiatka, väčšinou európskych krajín, pozastavila očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca. Dôvodom sú obavy zo zdravotných rizík po tom, čo sa objavili informácie o tvorbe nebezpečných krvných zrazenín u ľudí, ktorí absolvovali očkovanie. WHO aj Európska lieková agentúra (EMA) tvrdia, že nemajú dôkazy o súvislosti medzi nasadením vakcíny a tvorbou krvných zrazenín. Prínosy vakcíny podľa oboch organizácií vysoko prevažujú nad možnými vedľajšími účinkami.

13:23 Vláda na svojom stredajšom rokovaní predĺžila núdzový stav, ktorý mal končiť v piatok 19. marca.

Po rokovaní vlády to potvrdil minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS). Dodal, že potvrdiť ho musia aj poslanci Národnej rady SR (NR SR).

Vládny kabinet na rokovaní v piatok 5. februára predĺžil núdzový stav do piatka 19. marca. Ten sa totiž predlžoval od pondelka 8. februára na 40 dní. Kabinetu však podľa schválenej legislatívy musia tento krok ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, teda poslanci NR SR, a to do 20 dní od jeho predĺženia. Poslanci ešte v piatok 26. februára 83 hlasmi odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Ak by sa nepredĺži, skončil by aj zákaz vychádzania.

Núdzový stav by mal byť predovšetkým využitý na ukladanie pracovnej povinnosti na zaistenie zdravotnej starostlivosti či na reprofilizácie nemocníc z dôvodu potreby iného druhu lôžok. Tiež na prijatie obmedzenia slobody pohybu a pobytu zákazom vychádzania. Dôvodom je obmedzenie mobility, a tým pádom aj sociálnych kontaktov, čo vláda považuje za jeden z najúčinnejších spôsobov obmedzenia šírenia ochorenia COVID-19.

Vakcína AstraZeneca

12:54 Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza dúfa, že Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok poskytne „potrebné vysvetlenia“ o bezpečnosti vakcíny proti koronavírusu AstraZeneca.

Krajina na Apeninskom polostrove patrí k štátom, ktoré sa rozhodli pozastaviť očkovanie touto vakcínou po tom, ako sa objavili správy, že spôsobovala negatívne vedľajšie účinky ako riziko pľúcnej embólie, cievnej trombózy alebo trombocytopénie.

Speranza vyjadril nádej, že Taliansko vo štvrtok dostane od EMA odpovede, ktoré umožnia opätovné spustenie očkovacej kampane s použitím vakcín AstraZeneca. „Talianska vláda má najväčšiu dôveru v EMA i národnú agentúru pre lieky. Trváme na maximálnej bezpečnosti a venujeme stopercentnú pozornosť tomu, čo sa stalo,“ vyhlásil šéf talianskeho rezortu zdravotníctva.

V Taliansku dosiaľ zaočkovali aspoň jednou dávkou vakcíny približne 10 % populácie. Speranza prezradil, že do júna by malo do krajiny prísť asi 50 miliónov dávok očkovacích látok, vrátane jednodávkovej vakcíny Johnson & Johnson. Neskôr v priebehu tretieho kvartálu by mali Taliani dostať ďalších zhruba 80 miliónov dávok.

12:08 Doručovanie oznámení o predlžení lehoty na podanie daňového priznania sa má zjednodušiť. Takéto oznámenie budú môcť daňovníci podať aj emailom.

Predĺži sa tiež obdobie, počas ktorého sa na respirátory FFP2 a FFP3 uplatňuje nulová sadzba dane z pridanej hodnoty, a to z konca apríla do konca júna tohto roka. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý v stredu schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament týmito opatreniami zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

Vládou schválený návrh tiež nastavuje dopredaj cigariet, ktoré boli zdanené sadzbou spotrebnej dane platnou do 31. januára 2021, do vypredania zásob. Podľa platných pravidiel je pritom možné tieto cigarety predávať, ponúkať na predaj alebo skladovať najneskôr do 31. marca tohto roka.

„Opatrenie je zamerané na odbúranie prípadných negatívnych finančných nákladov súvisiacich so zničením nepredaných zásob cigariet pre tie podnikateľské subjekty, ktoré zabezpečujú predaj týchto cigariet v daňovom voľnom obehu a nemohli prípadne nestihli predať svoje zásoby cigariet v dôsledku opatrení súvisiacich s prebiehajúcou epidemickou situáciou,“ uviedlo ministerstvo financií.

Legislatívnym návrhom sa okrem toho dopĺňajú aj opatrenia v oblasti hazardných hier, a to o odklad úhrady odvodov z hazardných hier počas roka 2021. Odvody splatné v období od účinnosti návrhu zákona do 31. augusta tohto roka sa posúvajú do konca decembra 2021.

Návrhom sa tiež posúva termín predloženia ročného vyúčtovania a správy o činnosti spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov a správcov bytových domov a nebytových budov za rok 2020. Zavádza sa možnosť využitia elektronického hlasovania na schôdzach a pri písomnom hlasovaní vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome počas pandémie.

11:51 Kabinet v stredu odobril aktualizovanú mapu okresov podľa rizikovosti s ohľadom na šírenie ochorenia COVID-19. Nové rozdelenie okresov predstavil v utorok minister financií a zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger. Platiť bude od 22. marca.

Do štvrtého stupňa varovania sa od pondelka zaradí 20 okresov. V rámci COVID automatu budú mať čiernu farbu okresy Čadca, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Rožňava, Ružomberok, Senica, Skalica, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Žiar nad Hronom a Žilina.

Tretí stupeň varovania bude platiť pre 55 okresov. V druhom stupni varovania budú od 20. marca okresy Kežmarok, Námestovo, Nové Zámky a Tvrdošín.

V porovnaní s aktuálnym týždňom sa od pondelka počet čiernych okresov výrazne zníži. Kým teraz je vo štvrtom stupni varovania 35 okresov, od 22. marca ich počet klesne na 20. To, že mapa „červenie“, je podľa štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva Petra Stachuru pozitívna správa.

Napriek tomu sme podľa neho nevyhrali a na Slovensku sú oblasti, ktoré nesmieme stratiť z očí. Ide predovšetkým o oblasť hranice s Českou republikou, kde je situácia naďalej veľmi vážna. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR Eduard Heger oznámil, že zatváranie ekonomiky nebude potrebné. Pandemická situácia sa totiž stabilizovala a mierne sa zlepšuje. Upozornil však, že ešte stále nie je čas na masívne uvoľňovanie opatrení.

Regiony.jpg
Zafarbenie okresov od 22. do 28. marca. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

11:22 Spôsob určovania poklesu tržieb zamestnávateľa a povinne poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) pri posudzovaní nároku na tzv. Prvú pomoc sa od konca marca tohto roka zmení.

Zamestnávateľovi a SZČO sa opäť umožní určovať pokles tržieb porovnávaním tržby dosiahnutej za aktuálny mesiac s tržbami dosiahnutými za jednotlivé mesiace roku 2019 alebo s mesačným priemerom tržieb za rok 2019. V stredu o tom rozhodla vláda.

Zamestnávateľ a SZČO, ktorí začali vykonávať činnosť v januári alebo februári tohto roka a činnosť nevykonávali v rovnakom mesiaci roku 2019, budú mať naďalej možnosť si určiť pokles tržieb porovnaním aktuálneho mesiaca na výšku tržieb dosiahnutú za február tohto roka. Zamestnávateľ alebo SZČO si zvolí metódu určenia poklesu tržieb podľa situácie, ktorá sa naňho vzťahuje. Pokles tržieb o 40 % a viac oznámi príslušnej poisťovni.

Nový spôsob určenia poklesu tržieb sa prvýkrát uplatní za marec tohto roka pri odklade splatnosti poistného, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ a SZČO. Postup určovania poklesu tržieb za obdobie do februára tohto roka zostáva nezmenený. „Súčasná úprava spôsobu poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti sa stala nepostačujúcou,“ uviedlo ministerstvo práce. Novým spôsobom určovania poklesu tržieb chce rezort práce a sociálnych vecí zmierniť ekonomické dopady krízovej situácie na zamestnávateľa a povinne poistenú SZČO.

10:59 Slovensko neprišlo o tri milióny vakcín od spoločnosti Pfizer, informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:41 Koaličný poslanec Národnej rady SR (NR SR)Patrick Linhart (Sme rodina) nezahlasuje za predĺženie núdzového stavu. Uviedol to vo svojom stanovisku s tým, že pandemická komisia s Eduardom Hegerom (OĽaNO) ho nepresvedčili o nutnosti jeho predĺženia. Minister financií Heger je zároveň dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva.

Vláda podľa Linharta znova zaspala a nebola schopná predložiť do parlamentu na schválenie legislatívne úpravy, ktoré by riešili lokálnu pomoc domovom sociálnych služieb, zdravotníctvu a ostatným oblastiam, ktoré sú na núdzový stav viazané. Doplnil, že ide o jeho názor a môže byť v rozpore s názorom hnutia Sme rodina.

Žilinský kraj

10:22 V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 194 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť COVID lôžok sa v porovnaní s minulým týždňom opäť mierne zvýšila.

Najviac COVID pacientov leží v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca. „Aktuálne tu je hospitalizovaných 84 pacientov s ochorením COVID-19, spolu 42 lôžok je obsadených v dolnokubínskej nemocnici, 32 pacientov eviduje nemocnica v Liptovskom Mikuláši a 36 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená,“ konkretizovala Pekarčíková s tým, že 29 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Ako ďalej doplnila, v štyroch krajských nemocniciach je voľných 67 reprofilizovaných lôžok. Informovala tiež o tom, že nemocnice aktuálne evidujú 55 nakazených zamestnancov, z toho 50 zdravotníkov.

10:06 Za utorok potvrdili PCR testy 2892 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 14 601 vzoriek. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil, v nemocniciach je o 78 ľudí menej. Pribudlo 69 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet zaočkovaných osôb stúpol o 13 504.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rimavská Sobota

9:55 Polícia v utorok dohliadala na screeningové PCR testovanie obyvateľov sídliska Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:46 Európska komisia v stredu predstaví technické riešenie, ako budú fungovať takzvané zelené pasy. Je dôležité, aby boli pasy dočasné, kým sa naplno otvorí schengenský priestor. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS).

Spišská Nová Ves

9:33 Počet pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 v rómskej osade Vilčurňa v Spišskej Novej Vsi postupne klesá. Ako agentúru SITA informovala pracovníčka pre styk s médiami Edita Gondová, kým 2. marca evidovali 7-percentnú pozitivitu na ochorenie, v sobotu 6. marca bola 4-percentá a posledné testovanie v piatok 12. marca ukázalo trojpercentnú pozitivitu. Otestovali vtedy 232 obyvateľov, z toho bolo sedem pozitívnych.

Zvýšený výskyt pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 zaznamenali v miestnej osade začiatkom marca. „Podľa nám dostupných informácií je najmenej 43 obyvateľov pozitívnych a v karanténe je 184 obyvateľov z 29 rodín,“ uviedla pre SITA vedúca kancelárie primátora mesta Andrea Jančíková. Ďalšie testovanie sa podľa jej slov uskutoční vo štvrtok 18. marca pred vyplácaním sociálnych dávok.

Dohľad nad dodržiavaním karantény, donášku potravín a liekov zabezpečujú podľa Jančíkovej dvanásť hodín denne rómski asistenti a terénni sociálni pracovníci mesta. S monitorovaním a regulovaním pohybu obyvateľov z osady pomáha aj mestská polícia.

9:22 Osud e-karantény je aktuálne v premiérových rukách. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Ako dodal, pred niekoľkými týždňami predložil návrh na jej vypracovanie, predseda vlády ho neprijal a kabinet o tejto téme nehlasoval. „Som pripravený s tým začať, respektíve to odovzdať ministrovi zdravotníctva, alebo môjmu nástupcovi,“ dodal Sulík.

Zároveň potvrdil, že ak budú dôvody na predĺženie núdzového stavu dostatočné, vie si predstaviť, že za tento krok zahlasujú.

9:13 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) je presvedčený, že vláda na stredajšom rokovaní schváli predĺženie núdzového stavu.

Povedal to pred zasadnutím kabinetu. „Núdzový stav je mimoriadne dôležitá vec. Včera (v utorok 16. marca, pozn.SITA) zasadala pandemická komisia, kde všetci odborníci, ktorí tam boli, povedali, že je nevyhnutné, aby bol núdzový stav schválený,“ skonštatoval.

Podľa Naďa je zjavná neznalosť problematiky, ak sa vládni poslanci, ale aj lekári, vyjadrujú, že sú proti núdzovému stavu. Minister dúfa, že jeho predĺženie následne potvrdia aj poslanci Národnej rady SR.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku. 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom