Koronavírus: Slovensko je celé v čiernej farbe, odborníci radia vláde rokovať s Ruskom o dodávke vakcín Sputnik V (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian.

Epidemická situácia je stále vážna, Slovensko je celé v „čiernej“ farbe. Za posledný týždeň koronavírus u nás zabil až 681 ľudí (pondelok – 111, nedeľa – 67, sobota – 73, piatok – 79, štvrtok – 104, streda – 127, utorok – 120).

Viac o téme: Koronavírus

Opatrenia od pondelka 15. februára nedovolil „zjemniť“ COVID automat, pretože situácia sa zhoršila vo väčšine okresov, 15 ich je v čiernej farbe, 51 v bordovej a 13 v červenej. Ani jeden už nie je v bledoružovej farbe.

Čierne okresy na Slovensku

  • Partizánske, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Žiar nad Hronom

Bordové okresy na Slovensku

  • Banská Bystrica, Brezno, Prievidza, Bratislava, Malacky, Pezinok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Humenné, Medzilaborce, Komárno, Košice, Levice, Ružomberok, Martin, Turčianske Teplice, Michalovce, Sobrance, Nové Zámky, Kežmarok, Levoča, Poprad, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Rimavská Sobota, Senica, Spišská Nová Ves, Topoľčany, Trebišov, Myjava, Trenčín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Banská Štiavnica, Žarnovica, Bytča, Žilina, Detva, Krupina, Zvolen

Červené okresy na Slovensku

  • Bardejov, Senec, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Poltár, Sabinov, Skalica, Gelnica, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník

Od 10. februára je potrebné sa preukazovať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší sedem, 14 alebo 21, podľa toho v akom „farebnom“ okrese sa nachádzate. 

Keďže je potrebné sa testovať, niektoré mestá opäť počas víkendu 13. a 14. januára posilnili odberné miesta. „Máme pred sebou náročné obdobie. Tým, že sme otvorili školské zariadenia, tá situácia bude ešte vážnejšia,” povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí v rámci hodnotenia epidemickej situácie. Potvrdil, že situáciu komplikuje britský variant koronavírusu. Juhoafrická mutácia sa zatiaľ na Slovensku nepotvrdila.

COVID automat, testovanie, školy, cestovanie okresy
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Situáciu v súvislosti s koronavírusom sledujeme online (minúta po minúte)

  • utorok 16. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v stredu.

18:44 V porovnaní s okolitými krajinami sa situácia mierne zhoršuje na Slovensku aj v Česku. Reprodukčné číslo u nás ani v Česku nie je pod hodnotou jeden, zvyšné susedné krajiny si podľa ministra počínajú veľmi dobre.

Šéf rezortu zdravotníctva tiež uviedol, že z týždňa na týždeň rastie počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby ku COVID pozitívnym pacientom.

Počet hospitalizovaných pacientov narastá v Košickom kraji, Bratislavský kraj sa mierne zastabilizoval. Počty pacientov v nemocniciach stúpajú aj v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Situácia sa už niekoľko týždňov zlepšuje v Nitrianskom kraji, najlepšia je aktuálne v Žilinskom kraji.

Minister zdravotníctva tiež upozornil, že sa zvyšuje množstvo reprofilizovaných lôžok a tiež ich obsadenosť. „Ten trend je negatívny, máme už len 712 voľných lôžok s kyslíkom a 52 voľných lôžok, kde je možné ventilovať pacientov s ochorením COVID-19,“ doplnil Krajčí.

18:28 Epidemická situácia na Slovensku sa nezlepšuje a ostáva aj naďalej vážna. Vyplýva to z údajov, ktoré po rokovaní pandemickej komisie zverejnil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Celé Slovensko tak aj naďalej ostáva v čiernej farbe, v rámci regionálneho rozdelenia máme 19 čiernych okresov, ďalších 50 je bordových a zvyšných 10 okresov je červených.

Reprodukčné číslo nie je pod hodnotou jeden, mobilita mierne rastie, 14-dňová incidencia aj pozitivita testov je stabilizovaná, hospitalizácie však postupne pribúdajú a rastie aj počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

Podľa Krajčího je však už viditeľný efekt očkovania, keď postupne klesá podiel prijatých pacientov najmä v rozmedzí od 81 do 90 rokov, ako aj od 71 do 80 rokov. Mierne však stúpli príjmy od 51 do 60 rokov, čo môže súvisieť z rozšírením britského variantu vírusu. Priemerne na Slovensku zomiera denne v súvislosti s pandémiou 108 pacientov.

18:07 Naživo: Tlačová konferencia o aktuálnej epidemiologickej situácii.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:37 Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) podporuje očkovanie všetkými dostupnými vakcínami bez ohľadu na miesto ich výroby. Dodala však, že bezpečnosť a účinnosť týchto vakcín by mali byť riadne preskúmané Európskou agentúrou pre lieky. „Výrobca ruskej vakcíny konzultuje s európskou agentúrou svoje postupy a je predpoklad, že v krátkom čase bude začne oficiálne hodnotenie,“ uviedla po rokovaní pandemickej komisie o vakcíne Sputnik V. Doplnila, že vakcína pre milióny ľudí na Slovensku sa nemá schvaľovať na základe jedného článku v časopise, aj keď išlo o odborný časopis.

17:16 Matematik Richard Kollár po rokovaní v prezidentskom paláci upozornil, že analytikom chýbajú kľúčové dáta o epidemickom stave, a to napríklad o veku pacientov, efektivite trasovania, tiež o tom, kde sa ľudia nakazili alebo či je bezpečné chodiť do obchodu a MHD. Podľa Kollára je Slovensko „v dátovom pekle“, keďže bez dát nie je jasné, či Slovensko čaká ďalšia vlna pandémie.

Virológ Boris Klempa konštatoval, že britský variant koronavírusu na Slovensku prevláda a ešte bude stúpať. Pri brazílskom a juhoafrickom variante vníma vyššiu pravdepodobnosť reinfekcie a menšiu účinnosť vakcíny. Podotkol, že juhoafrická mutácia sa mohla na Slovensku rozšíriť. Tento variant sa potvrdil napríklad v susednom Rakúsku.

17:00 Pandemická situácia na Slovensku je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej mimoriadne závažná. Uviedla to po utorňajšom rokovaní s odborníkmi. Vo svojom príhovore na úvod poukázala na to, že Slovensko v utorok prekročilo hranicu 6-tisíc úmrtí na koronavírus. V tejto súvislosti vyjadrila úprimnú sústrasť všetkým pozostalým. Ako dodala, s odborníkmi sa zhodli na lepšom trasovaní, sekvenovaní vírusu a zlepšení COVID automatu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:34 Európska lieková agentúra (EMA) prijala žiadosť o podmienečnú registráciu štvrtej vakcíny na prevenciu ochorenia COVID-19. Vakcínu vyvinula spoločnosť Janssen-Cilag International N.V., ktorá patrí pod Johnson & Johnson.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:15 Odborníci odporúčajú vláde rokovať s Ruskom o dodávke vakcín Sputnik V. Ako informoval na sociálnej sieti premiér Igor Matovič, touto témou sa na svojom utorňajšom zasadnutí zaoberá Pandemická komisia vlády SR.

Všetci špičkoví slovenskí odborníci na infektológiu, imunológiu a epidemiológiu podľa neho prišli na zasadnutie komisie so stanoviskom, že vzhľadom na katastrofálne meškanie dodávok EÚ registrovaných vakcín je namieste, aby vláda o dodávke vakcín začala rokovať s ruskou stranou. „A niektorí politici a političky tu už hodinu vedú voči tomuto názoru odborníkov doslova geopolitickú ‚svätú‘ vojnu,“ uviedol premiér.

„Povýšiť politiku nad zdravie a životy ľudí je hlboko pod úroveň môjho vkusu. Sputnik V je vakcína s vynikajúcou účinnosťou a v situácii, v ktorej sa nachádzame, by sa ňou dobrovoľne dali zaočkovať milióny ľudí na Slovensku,“ doplnil Matovič.

15:51 Od začiatku tohto roka zabezpečilo ministerstvo vnútra v rámci projektu plošného testovania na koronavírus dodávku a rozvoz viac ako 12 miliónov antigénových testov zo zásob Správy štátnych hmotných rezerv.

Ako ďalej informovala hovorkyňa rezortu Barbara Túrosová, zároveň ministerstvo k dnešnému dňu preplatilo obciam a podnikateľom prevádzkujúcim odberné miesta 8,3 milióna eur za náklady. Ďalších 3,5 milióna eur je podľa rezortu v tejto súvislosti pripravených na úhradu, pričom na účty obcí by mali prísť v priebehu dvoch až troch týždňov.

„Uvedomujeme si, že bez aktívneho prístupu samospráv, ktoré zriaďujú testovacie miesta, by toto všetko nefungovalo,“ uviedol v tejto súvislosti minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Dodal, že rezortu záleží na komunikácii s obcami a mestami a snaží sa operatívne reagovať na ich požiadavky či návrhy riešení.

15:36 Na hraniciach pokračujú intenzívnejšie kontroly.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:44 Katolícki biskupi v utorok poslali premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) a členom vlády list, v ktorom žiadajú o nájdenie iného spôsobu nastavenia pandemických opatrení vo vzťahu k duchovným potrebám, a to aspoň podľa vzoru okolitých krajín.

Združenie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pripomína, že rastie počet vyliečených a zaočkovaných, ktorí by sa mohli zúčastňovať na bohoslužbách bez ohrozenia. Ďalej tiež zdôraznili, že bohoslužby nemožno vnímať len v optike verejných zhromaždení, uplatňuje sa na nich totiž základné právo vyplývajúce z náboženskej slobody. KBS zverejnilo list na svojej internetovej stránke.

„Sme ochotní zniesť obmedzenia, avšak úplný, dlhodobý a celoplošný zákaz verejných bohoslužieb ako aj praktické znemožnenie vysluhovania sviatostí je neúnosné,“ píšu biskupi v liste, ktorí schválili na 98. plenárnom zasadnutí KBS. Biskupi ďalej uviedli, že sa na nich obracia čoraz viac veriacich s duchovným utrpením.

„Svätá spoveď a sväté prijímanie pre nich vždy boli zdrojom povzbudenia, sily a vnútornej rovnováhy. Teraz sú však mesiace bez sviatostí, a nemajú legitímny spôsob, ako ich prijať. To prehlbuje utrpenie, ktoré priniesla pandémia,“ pokračovali s tým, že veriaci majú pocit, že ich cirkev v ťažkom čase opustila.

Biskupi zároveň potvrdili, že rešpektujú prijímané opatrenia a apelujú na ich dodržiavanie. „Naši duchovní s ochotou slúžia na covidových oddeleniach – nielen ako kňazi, ale aj ako dobrovoľníci, sanitári či pomocníci. Vieme preto z prvej ruky o vážnosti situácie. Napokon, aj žiaľ, ktorý zdieľame s ľuďmi pri pohreboch, sa stal našou každodennou skúsenosťou,“ doplnili.

14:04 Na ministerstve zdravotníctva rokuje pandemická komisia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

13:55 Trnavský samosprávny kraj je v spolupráci s mestami a obcami pripravený dostať očkovanie proti ochoreniu COVID-19 čo najbližšie k obyvateľom prostredníctvom veľkokapacitných očkovacích centier. Kľúčovým však podľa župana Jozefa Viskupiča bude dostatok vakcín, ktoré zabezpečuje štát.

„Trnavská župa má plán, ako očkovanie dostať bližšie ku všetkým záujemcom. Po priestorovej, personálnej, administratívnej aj materiálovo-technickej stránke sme pripravení postupne spustiť očkovanie širokej verejnosti vo veľkokapacitných centrách v desiatke miest v kraji. Očkovanie chceme zrýchliť, pretože ho považujeme za jedinú cestu von zo začarovaného kruhu. Všetko záleží od počtu dostupných vakcín, ktorý by sa mal zvýšiť v priebehu marca a apríla,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Už počas najbližšieho víkendu, 20. a 21. februára, plánuje župa otvoriť veľkokapacitné očkovacie centrum v Strednej zdravotníckej škole v Trnave. Mali by tu byť zaočkovaní pedagogickí zamestnanci škôl. Neskôr by podľa Viskupiča mali pribudnúť veľkokapacitné očkovacie centrá v Dunajskej Strede a Skalici a postupne aj v ďalších mestách. Očkovaní v nich budú ľudia do 55 rokov, obyvatelia nad 55 rokov budú naďalej očkovaní v nemocniciach.

Ambulantní lekári a sestry, ktorí chcú pomôcť s očkovaním, sa môžu prihlásiť na pomocsockovanim@trnava-vuc.sk s uvedením svojho mena, priezviska, obchodného mena, telefónneho čísla, e-mailovej adresy a okresu, v ktorom pôsobia. V spolupráci so všeobecnými lekármi pre dospelých navyše župa zároveň pripravuje aj mobilnú očkovaciu jednotku, ktorá by očkovala imobilných a ťažko chodiacich obyvateľov priamo v ich domácnostiach.

12:59 Úrad verejného zdravotníctva SR priblížil, ako prebieha vyhľadávanie kontaktov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:34 Od 13.00 bude na Ministerstve zdravotníctva SR zasadať pandemická komisia. Po jej skončení bude mať minister zdravotníctva Marek Krajčí tlačovú konferenciu o aktuálnej epidemiologickej situácii.

Sereď

11:56 Slovenská pošta má pre aktuálnu pandémiu problémy s doručovaním zásielok v Seredi v okrese Galanta. Situácia je podľa hovorkyne Slovenskej pošty Ivety Dorčákovej pre narastajúci počet nakazených zamestnancov vážna.

„Na Pošte Sereď 1 v súčasnosti chýba až 55 percent zamestnancov, cez víkend sme zaznamenali úmrtie jednej doručovateľky. Z tohto dôvodu je doručovanie na tejto pošte obmedzené a niektoré zásielky môžu meškať. Vzniknutá situácia nás veľmi mrzí a klientov prosíme o pochopenie a trpezlivosť,“ povedala k situácii Dorčáková. Slovenská pošta ubezpečuje zákazníkov, že robí všetko pre to, aby všetky zásielky boli čím skôr doručené.

Už v pondelok 15. februára bola Pošta Sereď 1 posilnená štyrmi zastupujúcimi zamestnancami z trnavského regiónu, od utorka 16. februára vypomáha ďalších 10 náhradných zamestnancov z regiónu, vrátane manažéra pôšt aj brigádnikov.

11:26 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook stále pripomína, že aj pri negatívnom výsledku antigénového testu treba dodržiavať opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:13 Polícia kontroluje prijaté opatrenia aj vo vlakoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Staré mesto

10:51 V bratislavskom Starom Meste klesla pozitivita na COVID-19 počas víkendového testovania pod pol percenta. Staré mesto patrí medzi mestské časti s najnižšou pozitivitou v hlavnom meste.

„Miera pozitivity nameraná počas testovania v Starom Meste je 0,46 percenta. Čísla sú súčtom dát z testovania od 12. do 14. februára realizovaného v odberových miestach zriadených mestskou časťou a hlavných mestom,“ uviedla samospráva na sociálnej sieti a dodala, že keďže pozitivita klesla pod pol percenta, nemá povinnosť ďalej organizovať verejné testovanie.

„Na základe COVID automatu sú však testy naďalej potrebné každých sedem dní. Bezplatne ich urobia v mobilných odberových miestach súkromní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti,“ doplnila mestská časť s tým, že zoznam odberových miest je uverejnený na stránke ministerstva zdravotníctva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:22 Policajné kontroly na hraniciach z vtáčej perspektívy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:05 Za pondelok odhalili PCR testy ďalších 1 442 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 8 237 vzoriek. Pribudlo ďalších 111 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sa znížil o 23.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

9:34 Situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu je v nemocnici AGEL Košice – Šaca momentálne stabilizovaná. Dobrou správou je, že počet pozitívnych prípadov v radoch zamestnancov klesá. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL Martina Pavliková.

„K 15. februáru evidujeme 28 COVID pozitívnych pacientov na kyslíkovej liečbe, šesť vyžaduje podporu umelej pľúcnej ventilácie a v piatich prípadoch ide o suspektné osoby. Zaznamenali sme pokles počtu pozitívnych zamestnancov na na 49. Dohromady evidujeme 79 zamestnancov v karanténe, pričom toto číslo v sebe zahŕňa už spomínaných 49 potvrdených prípadov. Neprítomnosť v práci z dôvodu PN alebo OČR registrujeme pri 54 zamestnancoch,“ informoval riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Počas uplynulého týždňa nemocnica zaočkovala 276 zamestnancov, z čoho vo väčšine prípadov išlo už o druhú dávku vakcíny. V nemocničnom mobilnom odbernom mieste sa realizovalo 433 PCR testov, z toho 73 pozitívnych a 971 antigénových testov, ktoré odhalili 27 pozitívnych prípadov. V porovnaní s údajmi z minulého pondelka vyplýva, že situácia v nemocnici Košice – Šaca sa zlepšuje. V uvedenom čase nemocnica evidovala 68 zamestnancov s ochorením COVID-19, v karanténe ich bolo dohromady 101 a ďalších 50 bolo práceneschopných z dôvodu iných diagnóz alebo na OČR.

Na základe rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré koncom roka 2020 zaradilo nemocnicu medzi subjekty hospodárskej mobilizácie, môže zdravotnícke zariadenie poskytovať iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Plánované operácie sú pozastavené, v nemocnici platí zákaz návštev a prísne protiepidemické opatrenia.

Prešov

9:11 Dve základné školy v Prešove ostávajú od utorka 16. februára zatvorené. Mestská samospráva zároveň zatvorila aj viaceré triedy na štyroch základných školách. Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, opatrenia boli prijaté v záujme ochrany zdravia žiakov a zamestnancov škôl pred ochorením COVID-19.

Tomek konkretizoval, že zatvorené sú tri triedy prvého stupňa na ZŠ Šrobárova. Od pondelka 15. februára zatvorili po jednej triede aj základné školy Československej armády a Lesnícka. Najviac tried, až šesť, zatvorila ZŠ Matice Slovenskej. Od utorka 16. februára sú kompletne zatvorené ZŠ Bajkalská a ZŠ Prostějovská. „Vo všetkých prípadoch je dôvodom výskyt ochorenia COVID-19, ktoré sa potvrdilo medzi zamestnancami škôl aj medzi žiakmi. Uvedené triedy a školy zostanú zatvorené do konca februára,“ skonštatoval Tomek.

Viaceré materské aj základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta hlásili v pondelok výpadok pedagógov, ktorí nenastúpili do práce z dôvodu reakcie na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Za všetkých pedagógov zabezpečili vedenia škôl zastupovanie. „Do základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov nastúpilo 15. februára spolu 2 584 žiakov 1. stupňa z celkového počtu 3 269. Do materských škôl nastúpilo 1 582 detí z celkového počtu 2 499,“ doplnil Tomek.

9:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Obyvateľka Čadce na odbernom mieste pre rodinných príslušníkov zamestnancov Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci počas druhého kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť plošné testovanie obyvateľov Slovenska, antigénovým testom na COVID-19. Čadca, 7. november 2020. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian.
  • pondelok 15. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v utorok.

18:30 Od stredy 17. februára začnú na hraniciach platiť avizované zmeny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:59 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook pripomína aktuálne platné opatrenia podľa COVID automatu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:04 Policajti sú v nasadení aj v pondelok – pomáhajú na hraničných priechodoch, vakcinačných centrách, odberných miestach a kontrolujú aj zákaz vychádzania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ružinov

16:29 V bratislavskom Ružinove v pondelok obnovili prezenčné vyučovanie na prvom stupni v šiestich základných školách (ZŠ) z deviatich. Pôvodne sa malo otvoriť osem ružinovských škôl, dve však zostali zatvorené z dôvodu vedľajších účinkov u učiteľov po očkovaní proti COVID-19.

Na sociálnej sieti o tom informoval starosta Ružinova Martin Chren. „Po víkendovom očkovaní sa u 66 zo 108 očkovaných učiteľov prejavili vedľajšie účinky vakcíny AstraZeneca, najmä horúčky. Dve školy – Ostredková a Borodáčova, museli otvorenie odsunúť, pretože väčšina pedagógov nemohla v pondelok nastúpiť. Podobnú situáciu hlásia starostovia aj iných mestských častí,“ uviedol starosta. Deviata škola – ZŠ Medzilaborecká, je zatvorená z dôvodu karantény.

Ružinov začal tento týždeň s postupným otváraním škôl, zatiaľ pre menšie skupiny detí, aby mohli byť dodržané bezpečnostné opatrenia. „S prihliadnutím na bezpečnosť a prevádzkové možnosti to u nás znamená, že sme dokázali prvé stupne ZŠ otvoriť približne na 50 – 60 percent,“ uviedol Chren s tým, že nástup detí do škôl je zatiaľ dobrovoľný.

„Veríme, že opatrné a pozvoľné otvorenie škôl bolo správnym krokom a že život sa začne vracať opäť k normálu,“ doplnil starosta a dodal, že víkendové výsledky plošného testovania v Ružinove boli lepšie ako pred týždňom a miera pozitivity klesla na 0,6 percenta.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prešov

16:17 Počas uplynulého víkendu zaočkovali vakcínou proti ochorenie COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove 1 830 učiteľov.

Ako informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, učitelia prichádzali z celého Prešovského kraja. „Objednávali sa prostredníctvom centrálneho systému, pričom oproti štandardnému režimu išlo o administratívne náročnejší proces pre pracovníkov vakcinačného centra. Prípadné čakanie spôsobil tento fakt a rovnako aj to, že učitelia prichádzali z celého kraja a mnohí s väčším časovým predstihom, a aj tým sa celý harmonogram posúval,“ uviedla.

Učitelia mali k dispozícii celé prvé poschodie chirurgického monobloku. Nemocnica podľa Cenkovej disponuje dostatkom očkovacej látky a informácie o tom, že by vakcín nebol dostatok sa nezakladajú na pravde. „Naopak, v dôsledku toho, že niekoľko zaregistrovaných učiteľov sa na očkovaní nezúčastnilo, niekoľko vakcín zostalo zatiaľ nevyužitých,“ uviedla hovorkyňa.

16:11 Polícia od pondelku 15. februára zintenzívnila výkon policajno-bezpečnostných kontrol na hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českou republikou a Poľskom. Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová, cieľom je kontrola dodržiavania karanténnych opatrení a splnenia podmienok vyplývajúcich z platnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) v súvislosti so vstupom na územie Slovenska.

„Policajné kontroly vykonávame najmä v časoch, keď sa predpokladá najväčšia intenzita dopravy, a to aj z dôvodu, aby Policajný zbor vedel účelne a efektívne využívať svoje sily a prostriedky aj pri výkone kontrol dodržiavania karanténnych opatrení vo vnútrozemí,“ ozrejmila Bárdyová.

Z tohto dôvodu sa podľa hovorkyne od skorého rána tvorili čakacie doby, predovšetkým v smere do Rakúska. „Občania museli čakať desiatky minút. Postupne sa rady vytvorili aj na vstupe na Slovensko, keď najmä naši občania bývajúci v prihraničných oblastiach dochádzali do zamestnania na Slovensko,“ informovala hovorkyňa.

Policajný zbor podľa Bárdyovej situáciu denne vyhodnocuje a bude priebežne prijímať opatrenia na zníženie čakacích dôb tam, kde to infraštruktúra dovoľuje. „Upozorňujeme občanov vstupujúcich na Slovensko, aby si vytvorili časovú rezervu, prípadne využili na vstup aj ostatné hraničné priechody a pripravili si dokumenty predpísané vo vyhláške ÚVZ,“ dodala policajná hovorkyňa.

Žilina

15:47 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorila svoje vakcinačné centrum nielen v sobotu, ale mimoriadne aj v nedeľu. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej tak vytvorila voľné kapacity pre prvú fázu prihlasovania pedagogických zamestnancov do 55 rokov veku. Počas víkendu bolo v žilinskej nemocnici zaočkovaných spolu 1 007 ľudí, z toho 587 učiteľov.

„Okamžite po tom, ako sa začalo hovoriť o možnosti vakcinácie učiteľov, ma kontaktoval žilinský primátor s tým, že mesto má veľký záujem na otvorení škôl, ich zamestnanci sú pripravení a chcú sa dať zaočkovať. Preto sme sa dohodli na vzájomnej spolupráci a nedeľu pripravili ako špeciálny očkovací deň pre učiteľov aj u nás v nemocnici,“ poznamenal generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek.

Nemocnica bude pokračovať v očkovaní pedagogických zamestnancov nad 55 rokov veku vakcínou Moderna. Podľa medicínskeho riaditeľa Igora Bízika sa učitelia z druhej fázy už objednávajú na nedeľu 21. februára. „Momentálne máme obsadených takmer 500 zo 600 otvorených termínov. Popritom naďalej fungujeme cez týždeň a tiež výjazdovo v domovoch sociálnych služieb,“ uviedol Bízik s tým, že do pondelka 15. februára v žilinskej nemocnici podali celkovo 11 247 dávok vakcín.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Žiline
Žilinská nemocnica podala uplynulý víkend vo vakcinačnom centre 1007 očkovacích dávok ľuďom, na prevenciu ochorenia COVID-19, pričom z toho 587 bolo pre pedagogických zamestnancov, ktorých zaočkovali vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Bratislava, 15. február 2021. Foto: ilustračné, SITA/FNsP Žilina.

15:13 Vo vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 už 7-tisíc záujemcov. Ako informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM, druhú dávku vakcíny podali viac ako 2-tisíc ľuďom.

„Centrum v týchto dňoch prioritne očkuje druhou dávkou, tak aby bola dodržaná 28-dňová lehota od podania prvej dávky pre už zaočkovaných. Zásoby vakcín sú dopĺňané priebežne, avšak vakcinačné centrum UNM funguje aj ako distribučné centrum očkovacích látok aj pre ďalšie vakcinačné centrá na Slovensku. Po doplnení zásob bude možnosť registrácie pre nových záujemcov o očkovanie opäť otvorená a zvyšovať sa bude aj priemerná denná kapacita, ktorá je dnes 300 očkovaných,“ uviedla Marčeková.

Počas víkendu v martinskej nemocnici očkovali zamestnancov škôl a školských zariadení. „Vakcínu od spoločnosti AstraZeneca dostalo počas dvoch dní 620 učiteľov vo veku do 55 rokov. Záujem o očkovanie tak predstavuje viac ako 50 percent z kapacity vakcín, ktoré boli pre učiteľov počas prvého očkovacieho víkendu pripravené. Počas tohto týždňa budú v centre očkovať vakcínou od Moderny učiteľov vo veku nad 55 rokov,“ dodala Marčeková.

14:42 Ministerstvo vnútra SR uhradilo k pondelku 15. februára obciam a podnikateľom v rámci nákladov na testovanie 6,3 mil. eur. Ako ďalej rezort uviedol pre agentúru SITA, ďalších 4,4 mil. eur je verifikovaných, spracovaných a zadaných na úhradu.

Všetky ostatné refundácie spracúva ministerstvo priebežne podľa prijatých žiadostí. Rezort pritom nespresnil, koľko zdrojov bolo preplatených priamo firmám, ani to, koľko spoločností o finančné prostriedky požiadalo, či ktoré oblasti a regióny v rámci žiadostí dominujú.

Systém testovania v podnikoch upravuje manuál, ktorý schválila vláda. Ten stanovuje, že náklady spojené s testovaním bude kompenzovať štát sumou 3,5 eura na každú otestovanú osobu.

O finančnú náhradu majú pritom spoločnosti žiadať Ministerstvo vnútra SR prostredníctvom príslušného okresného úradu, súčasťou žiadosti musí byť výkaz o dátume a počte otestovaných. Rezort vnútra prostredníctvom príslušného okresného úradu uhradí finančnú náhradu na základe doručenej žiadosti bezodkladne.

Lučenec

14:09 Podľa informácií z oddelenia školstva Mestského úradu v Lučenci v okresnom meste otvorili dnes jarné školy dve základné školy (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Lučenec. Ako mesto informuje na sociálnej sieti, ide o ZŠ Haličská cesta 7 a ZŠ s MŠ J. Kármána s vyučovacím jazykom maďarským.

Jarné prázdniny absolvujú ako prví žiaci Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja v termíne od 15. do 19. februára. Počas týždňového voľna v jednotlivých krajoch organizujú dobrovoľné jarné školy, podobne, ako to bolo v lete.

„O jarnú školu počas prázdnin prejavilo záujem 40 žiakov, čo predstavuje 30 percent. Naším cieľom je odbremeniť rodičov a nájsť pre deti zmysluplné aktivity v priestoroch školy. Musíme jednoznačne povedať, že opatrenia, ktoré sú platné v súvislosti so vzdelávaním detí, sú už pre niektorých ťarchou. Deti potrebujú asi viac ako dospelí stretávať sa, vystúpiť z každodenného dištančného vzdelávania, robiť niečo zaujímavé. Pozorovali sme hlavne po polročnom hodnotení, že žiaci už sú unavení, potrebujú niečo nové, porozprávať sa, trocha nabrať energiu,“ uviedol riaditeľ ZŠ s MŠ J. Kármána s vyučovacím jazykom maďarským Péter Csúsz.

Podľa riaditeľa všetci dúfajú, že po prázdninách už bude v Lučeneckom okrese taká situácia, že školy obnovia prezenčnú formu vyučovania, lebo budúca generácia nemôže vyrastať bez vedomostí. Presne pred rokom nastala kríza, teda od marca 2020 žiaci na druhom stupni boli v škole len dva mesiace.

Jarné školy sú organizované na báze dobrovoľnosti v čase jarných prázdnin. Je na rozhodnutí zriaďovateľa a riaditeľa základnej školy alebo strednej školy, či jarnú školu pre svojich žiakov sprístupní. Rovnako je na rozhodnutí zákonného zástupcu, či túto možnosť pre svoje dieťa využije. Možnosť realizácie jarnej školy závisí tiež od aktuálneho vývoja epidemickej situácie na národnej, regionálnej a školskej úrovni počas obdobia jarných prázdnin.

13:48 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook upozorňujú, že v súčasnosti sme presne tam, kde sme boli pred dvomi mesiacmi 10. až 14. decembra, keď sme mali prijať podobný lockdown ako Nemci (19. decembra) a Holanďania (16. decembra) a Dáni (19. decembra).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:33 Polícia počas uplynulého týždňa pokračovala v kontrolách zameraných na dodržiavanie opatrení v rámci vyhláseného núdzového stavu. Menej závažné prehrešky policajti vybavili napomenutím.

Od 5. do 11. februára ich bolo viac ako 350, ostatné prípady buď zaznamenali a odstúpili na správne konanie na úrad verejného zdravotníctva alebo okresné úrady. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, v takých prípadoch občanom hrozí pokuta do výšky 1 659 eur.

„Viac ako 3 400 občanov svoje pochybenie priznalo a na mieste zaplatilo blokovú pokutu. V takýchto prípadoch je možné uložiť pokutu do výšky tisíc eur, zatiaľ také vysoké exemplárne sankcie neboli uložené, pohybujú sa v priemere okolo 60 eur,” doplnila Bárdyová. Dodala, že každý prípad riešia policajti individuálne, najmä podľa závažnosti. Najviac porušení opatrení zistili policajti v Prešovskom, Trnavskom a Žilinskom kraji. Naopak najmenej v Nitrianskom a Košickom kraji.

Od začiatku tohto roka policajti zistili 270 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény, z toho 226 prípadov odstúpili na správne konanie, zdokumentovali aj 108 prípadov podozrenia z porušenia zákazu otvorenia prevádzok, z nich 99 odstúpili na správne konanie. Zaznamenali 5 215 prípadov nenosenia rúšok, 522 prípadov odstúpili na správne konanie. V týchto prípadoch najviac občanov upozornili na ich pochybenie a pokutu neuložili takmer 1 200 osobám. Tiež zistili 9 141 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 1 052 prípadov postúpili na správne konanie.

Od začiatku roka zistili 14 734 priestupkov porušenia opatrení, z toho 1 975 priestupkov vybavili napomenutím a 1 899 prípadov postúpili na úrad verejného zdravotníctva a okresné úrady.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

13:05 Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do 20 odberných miest v Žiline otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 18 072 ľudí. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, pri testovaní odhalili 93 pozitívnych prípadov. V porovnaní s testovaním spred týždňa tak bola účasť približne o štvrtinu nižšia. Zvýšila sa však miera pozitivity, kým pred týždňom bola pri 85 pozitívnych prípadoch na úrovni 0,35 percenta, cez víkend mierne presiahla hranicu 0,5 percenta.

Bratislava

12:49 Učitelia nad 55 rokov obsadili 4 800 z 5 500 vyčlenených miest. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) po otvorení základnej školy v Bratislave.

Priblížil, že voľné termíny sú prioritne v Trenčíne a Žiline. Šéf rezortu školstva uviedol, že s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO) diskutoval aj o tom, ako budú počas budúceho týždňa nastavovať jednotlivé kategórie učiteľov.

Rezervované miesta na vakcínu Astra Zeneca, určenú pre učiteľov pod 55 rokov, sú pre tento týždeň vyčerpané.

ŠKOLSTVO: Gröhling navštívil základné školy
Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas návštevy Základnej školy (ZŠ) Vazovova v Bratislave pri príležitosti začiatku prezenčného vyučovania na staromestských základných školách, prebiehajúceho od 15. februára 2021 za sprísnených podmienok v súvislosti s COVID-19. Bratislava, 15. február 2021. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Bánovce nad Bebravou

12:34 Bánovská nemocnica naďalej bojuje s nedostatkom zdravotníckeho personálu, pre ktorý musela začiatkom februára obmedziť prevádzku oddelenia dlhodobo chorých. Ako informovala riaditeľka nemocnice Mina Bobocká, aktuálne je práceneschopných 33 zamestnancov, z ktorých 21 má potvrdené ochorenie COVID-19.

„Za minulý týždeň nemocnica vykonala 264 PCR testov, u 43 testovaných sa potvrdil koronavírus. Antigénové testovanie absolvovalo 600 záujemcov, z nich 28 malo pozitívny výsledok,“ informovala Bobocká s tým, že aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 18 pacientom s koronavírusom, dvaja ďalší sú suspektní.

Nemocnica pokračuje aj vo vakcinácii svojich zamestnancov proti ochoreniu COVID-19. „V závere týždňa sme očkovali druhou dávkou vakcíny 200 našich zamestnancov, dnes podstúpi očkovanie druhou dávkou ďalších 100,“ dodala Bobocká.

Prešov

12:16 Obsadenosť lôžok vyčlenených pre pacientov s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove stúpa. K pondelku 15. februára je už na úrovni 80 percent.

Minulý piatok pritom bola obsadenosť na úrovni 73 percent a na prelome predchádzajúcich týždňov sa ešte držala pod hranicou 70 percent. Medzi hospitalizovanými pribudli aj deti.

Ako konkretizovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, na 179 lôžkach vyčlenených pre pacientov s ochorením COVID-19 stúpol cez víkend počet hospitalizovaných pacientov zo 131 na 143. Priamo na COVID oddelení vzrástol od piatka počet hospitalizovaných zo 108 na 125, z toho je 93 pozitívnych pacientov a u 32 sa podozrenie z nákazy potvrdzuje.

Ďalších 11 pacientov je s podporou umelej pľúcnej ventilácie umiestnených na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Ďalších sedem pozitívnych a jeden negatívne testovaný pacient sú hospitalizovaní na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti. „V rámci vyššie uvedeného počtu sú u nás hospitalizované aj štyri deti,“ uviedla Cenková. Dodala, že nemocnica zároveň eviduje 31 COVID pozitívnych lekárov.

Bratislavský kraj

11:54 Prezenčné vyučovanie tento týždeň obnoví 25 stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Bratislavský samosprávny kraj (BSK). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa župy Lucia Forman.

„Pre prezenčnú formu vzdelávania sa rozhodlo 25 škôl, z toho šesť od stredy 17. februára a jedna od piatka 19. februára,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že ostatné školy v pôsobnosti BSK zostávajú na dištančnom vzdelávaní pre nízky počet otestovaných žiakov a zamestnancov, nedostatok učiteľov z dôvodu karantény, ale aj z dôvodu rekonštrukcií priestorov. V pondelok obnovilo prezenčné vyučovanie 18 župných škôl.

„Otvorenie škôl mali v rukách samotní riaditelia, ktorí dôkladne zvažovali epidemickú situáciu, všetky nariadenia, opatrenia, ako aj testovanie či záujem rodičov a žiakov,“ vysvetlil župan Juraj Droba.

„Pri rozhodovaní o otvorení škôl riaditelia zohľadňovali aj okolnosti súvisiace s výchovno-vzdelávacím procesom konkrétnej školy. Sú školy, ktoré vedia plnohodnotne učiť online, ale na iných je to problém z dôvodu odborného vzdelávania, ktoré sa takýmto spôsobom nedá riadne zabezpečiť,“ doplnila riaditeľka odboru školstva, mládeže a športu BSK Jana Zápalová.

11:41 Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctva SR (ÚNMS SR) odpovedal na najčastejšie otázky o respirátoroch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava

11:24 Trnavský samosprávny kraj otvoril v pondelok mobilné odberové miesto na antigénové testovanie v areáli svojej Strednej zdravotníckej školy v Trnave. Fungovať bude šesť dní v týždni vrátane sobôt, pričom testovanie antigénovými testami budú vykonávať pedagógovia a žiaci zdravotníckej školy.

„O zriadení mobilného odberového miesta na antigénové testovanie sme uvažovali už dlhšie. Spojili sme sily s našou Strednou zdravotníckou školou v Trnave a na ceste k jeho otvoreniu splnili všetky požiadavky. Oddnes bude slúžiť širokej verejnosti aj počas sobôt. Pre zvýšenie komfortu našich obyvateľov sa bude čoskoro možné na testovanie vopred objednať,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Ďalšie mobilné odberové miesto v Trnave pribudlo po podpísaní zmluvy o spolupráci s ministerstvom zdravotníctva. Testovanie v ňom bude prebiehať v pondelok až piatok od 10:00 do 18:00 a v sobotu od 8:00 do 16:00. Vstup do areálu je od Nobelovej ulice.

Rozširovanie kapacít mobilných odberových miest je podľa Viskupiča veľmi dôležité aj preto, že mnohé obce a mestá už nie sú ochotné ani schopné zabezpečovať pravidelné víkendové testovanie. O únave ľudí, ktorí zabezpečujú testovanie, hovoril v nedeľu aj primátor Trnavy Peter Bročka. V Trnave sú zatiaľ len štyri takéto odberové miesta, niekoľko hodín v týždni zabezpečuje testovanie aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave.

Okres Trnava je podľa regionálneho COVID automatu aj v tomto týždni čierny, rovnako ako ďalšie štyri okresy Trnavského kraja.

Staré mesto

11:12 V bratislavskom Starom Meste v pondelok spustili prezenčné vyučovanie na prvom stupni základných škôl (ZŠ). Na otvorení ZŠ Dubová sa zúčastnila aj starostka mestskej časti Zuzana Aufrichtová a minister školstva Branislav Gröhling.

„Je 15. február a tak ako to Staré Mesto ohlásilo, podarilo sa nám otvoriť základné školy prezenčne pre prvý stupeň,“ uviedla starostka. „Otvárame školy s vedomím bezpečnosti, s tým, že budeme operatívne reagovať na každú zmenu, ktorá by bola dôvodom pre zavretie triedy, prípadne aj školského zariadenia,“ dodala Aufrichtová.

Minister školstva uviedol, že oceňuje každú samosprávu v rámci zriaďovateľských pôsobností, a to, že dbajú na bezpečnosť.

„Oceňujem tiež prácu riaditeľov a riaditeliek. Práve na tejto škole sme videli rôzne spôsoby vzdelávania. Navštívili sme aj triedu, kde niektorí žiaci boli v triede a ostatní mali online pripojenie. Viem, že takéto možnosti nie sú na celom Slovensku, ale verím, že v priebehu pár týždňov budeme môcť oznámiť veľmi výrazné investície do digitalizácie, aby sme pomohli školám spraviť takýto spôsob vzdelávania, že aj tí, ktorí budú musieť zostať doma, sa budú vedieť pripojiť online,“ doplnil.

Staré Mesto v sobotu v spolupráci s Biomedicínskym centrom SAV testovalo zamestnancov škôl a pracovníkov v kritickej infraštruktúre na prítomnosť SARS-CoV-2 tromi metódami. „Každý testovaný podstúpil tri testy: antigénový, PCR a neinvazívny kloktací PCR test. Z viac ako 300 vzoriek boli tri pozitívne,“ uviedla mestská časť na sociálnej sieti a dodala, že pozitívne testovaní a ich blízke kontakty sú už v karanténe. „Pri pozitívnych vzorkách budú ďalej vo Virologickom ústave SAV spresňovať, o aký typ koronavírusu ide,“ doplnilo Staré Mesto.

Trnavský kraj

10:59 V Trnave otestovali cez víkend 21 516 ľudí, z nich malo 154 pozitívny výsledok. Podiel pozitívnych testov dosiahol 0,72 percenta, čo je zo štyroch tohtoročných kôl testovania zatiaľ najlepší výsledok. Po prvom kole testovania bol podiel pozitívnych testov v Trnave 1,27 percenta, po druhom 1,19 percenta a po treťom jedno percento.

Postupný pokles počtu pozitívnych testov zaznamenávajú aj ďalšie mestá v Trnavskom kraji. V Hlohovci klesla miera pozitivity v priebehu týždňa z 1,31 percenta na 0,96 percenta, v Piešťanoch z 1,43 percenta na 1,29 percenta. V Senici zaznamenali počas víkendového testovania 0,55 percenta pozitívnych prípadov. Výsledky pochádzajú len z odberových miest zriadených mestami, ďalšie testovanie robili aj mobilné odberové miesta zriadené ministerstvom zdravotníctva a firmy.

Z Trnavského samosprávneho kraja sú podľa COVID automatu od pondelka 15. februára zaradené medzi čierne okresy so IV. stupňom varovania okresy Trnava, Hlohovec, Dunajská Streda, Galanta a Piešťany. Do III. stupňa varovania patrí na základe epidemickej situácie okres Senica a do II. stupňa varovania okres Skalica.

10:45 Za sobotu a nedeľu potvrdili na Slovensku ďalších 2 020 prípadov nákazy koronavírusom. Za obidva dni urobili laboratóriá 10 372 RT-PCR vyšetrení. Pribudlo aj 140 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva SR o tom informovalo na svojej webovej stránke. Štatistky neboli v nedeľu 14. februára aktualizované z technických dôvodov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poprad

10:28 V poradí štvrté veľké antigénové testovanie v Poprade ukázalo mieru pozitivity 0,66 percenta. „Na našich odberných miestach bolo otestovaných 4 965 ľudí, z toho 33 bolo pozitívnych,“ informovala v pondelok agentúru SITA hovorkyňa samosprávy Jarmila Hlaváčová.

Mesto pre tento účel zriadilo päť odberných miest v športovej hale Aréna a v mestskom úrade, testovalo sa od piatka 12. februára do nedele 14. februára. Popradský okres sa počas tohto týždňa podľa COVID automatu nachádza v treťom stupni varovania, teda v tmavoružovej farbe.

V športovej hale sa mohli počas troch uplynulých dní otestovať iba obyvatelia s trvalým pobytom v Poprade či s dokladom o prechodnom pobyte v meste, jedno odberné miesto slúžilo len na otestovanie rodičov detí materských škôl, zákonných zástupcov žiakov 1. stupňa základných škôl a zamestnancov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Odberné miesta na mestskom úrade mohli využiť obyvatelia z celého Popradského okresu.

Pred týždňom sa na odberné miesta zriadené popradskou samosprávou prišlo otestovať 3 400 ľudí, pozitívnych bolo vtedy šesť z nich.

Bratislava

10:11 Víkendové testovanie na COVID-19 v Bratislave odhalilo v najväčších mestských častiach nižšie percentá pozitívnych ako počas víkendu 6. a 7. februára.

Najväčšia mestská časť Petržalka cez víkend otestovala 13 383 ľudí, pozitívne výsledky malo 94 z nich, čo predstavuje 0,70 percenta. Víkend predtým to bolo 0,83 percenta. Mestská časť Ružinov otestovala cez víkend 16 228 ľudí, pričom 94 z nich malo pozitívne výsledky, čo predstavuje 0,60 percenta. Víkend predtým odhalili testy 0,80 percenta pozitívnych.

V mestskej časti Dúbravka cez víkend otestovali 6 500 ľudí, pozitívne výsledky malo 51 z nich, čo predstavuje 0,78 percenta. Pozitivita po víkendovom testovaní 6. a 7. februára bola 1,07 percenta. V Karlovej Vsi otestovali 8 094 ľudí, pozitívne výsledky malo 48 z nich, čo predstavuje 0,59 percenta. Víkend predtým dosiahla pozitivita 0,72 percenta.

Detva

10:04 Počty pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 sa v Detve neznižujú. Druhý februárový víkend priniesol rekord v počte pozitívne testovaných antigénovými testami na odberových miestach, ktoré zriadilo mesto Detva. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, celkovo otestovali 2 391 ľudí, z ktorých bolo 31 pozitívnych, čo predstavuje približne 1,3 percenta.

Mesto vytvorilo iba tri odberové miesta, pretože cez týždeň pribudli v Detve ďalšie dve mobilné odberové miesta. V sobotu boli otvorené dve mestské odberové miesta. V Dome kultúry A. Sládkoviča bolo 15 pozitívnych z 561 otestovaných a Mestské kultúrne stredisko Chudobienec odhalilo štyroch pozitívnych zo 400 otestovaných ľudí.

V nedeľu sa do Domu kultúry prišlo otestovať 533 ľudí, z ktorých boli štyria pozitívni. V Chudobienci v nedeľu pribudli šiesti pozitívni zo 468 otestovaných. „V nedeľu malo mesto otvorené aj odberové miesto v III. Základnej škole, kde otestovali 429 ľudí a našli dvoch pozitívnych,“ dodáva samospráva.

Okres Detva je podľa COVID automatu zaradený do tretieho stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú ľudia v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania.

Stará Ľubovňa

9:50 Počas víkendového testovania na ochorenie COVID-19 sa v Starej Ľubovni prišlo otestovať 2 938 ľudí, pozitívni boli trinásti. Miera pozitivita predstavuje 0,44 percenta. Informoval o tom prostredníctvom sociálnej siete primátor mesta Ľuboš Tomko.

Záujem o testovanie bol podľa neho aj v mestskej časti Podsadek, kde žije rómska komunita. Testovalo sa tam v sobotu. Samospráva dnes plánuje v tejto mestskej časti spustiť vzdelávanie prezenčnou formou aj na druhom stupni základnej školy, keďže dištančné vzdelávanie tam doteraz fungovalo v obmedzenom režime. Samotný okres sa počas tohto týždňa podľa aktuálneho COVID automatu nachádza naďalej v druhom stupni varovania, teda v tmavoružovej farbe.

Počas predošlého víkendu sa v Starej Ľubovni prišlo otestovať 3 180 ľudí, z toho boli dvanásti pozitívni. Pozitivita bola 0,38 percenta. Samospráva následne v pondelok otvorila všetky materské školy a prvý stupeň základných škôl.

Prešov

9:36 Počas uplynulého víkendu 13. a 14. februára využilo možnosť otestovať sa na ochorenie COVID-19 na jednom z dvanástich odberných miest zriadených mestom Prešov celkovo 9 075 ľudí.

Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, z nich 53 malo test s pozitívnym výsledkom. Miera pozitivity na ochorenie COVID-19 v rámci mestských odberných miest predstavuje 0,58 percenta.

V porovnaní s predchádzajúcim víkendom, keď mesto pripravilo najmä pre učiteľov a rodičov detí vracajúcich sa do škôl osem odberných miest, je pozitivita len mierne vyššia. Počas soboty 6. a nedele 7. februára otestovali 6 953 ľudí, pričom 36 z nich bolo pozitívnych. Miera pozitivity tak bola 0,52 percenta.

Ako v súvislosti so zabezpečovaním testovania upozornila na sociálnej sieti primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, rovnako ako ďalšie mestá Únie miest Slovenska ani prešovská samospráva už neplánujeme pokračovať v ďalšom zriaďovaní mobilných odberových miest (MOM).

„Ak štát požaduje certifikát o negativite, musí zabezpečiť aj dostatok MOM, aby ho bolo možné získať. Dlhodobo sme túto úlohu štátu suplovali len pre vás, aby ste sa stihli otestovať, avšak úlohou samospráv nie je každý týždeň zabezpečovať testovanie, ale činnosti na rozvoj mesta,“ napísala primátorka na svojom profile.

Podľa COVID automatu sa Prešov na základe rozdelenia okresov podľa aktuálnej rizikovosti nachádza v III. stupni varovania. Negatívny test na ochorenie COVID-19 tu platí sedem dní s účinnosťou od 15. februára.

Tisovec

9:23 Možnosť víkendového testovania na ochorenie COVID-19 využilo v Tisovci v okrese Rimavská Sobota 717 obyvateľov. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, 392 ľudí sa prišlo dať otestovať v sobotu a 325 v nedeľu. Pozitívny test mali piati ľudia zhodne oba dni, takže celkovo antigénové testy odhalili 10 pozitívnych, čo predstavuje mieru pozitivity 1,4 percenta.

Mesto Tisovec hlavne vďaka miestnym zdravotníkom a dobrovoľníkom otvorilo pre obyvateľov mesta a mestskej časti jedno odberové miesto. „Odberový tím vyvinul maximálne úsilie, aby čakacie doby na administráciu boli minimálne,“ uvádza mesto a zároveň sa ospravedlňuje občanom, že nefungovalo živé vysielanie o aktuálnej situácii pred odberovým miestom. „Dostupná technika nám to neumožňovala, ale pracujeme na tom, aby živé vysielanie bolo opäť súčasťou nasledujúcich testovacích dní,“ dodala radnica.

V Tisovci bude najbližšie odberové miesto otvorené v stredu 17. februára od 8:00 do 16:00. Rimavskosobotský okres bol v rámci posledného vyhodnotenia COVID automatu preradený z druhého do tretieho stupňa varovania. Podľa aktuálnych nariadení potrebujú ľudia v takomto okrese na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania.

Trenčín

9:06 Počas víkendu sa očkovalo aj v Trenčínu, vakcínu proti ochoreniu COVID-19 podali takmer 3000 ľuďom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

8:59 Odberové tímy zriadené mestom Košice vykonali od piatku takmer 58-tisíc testov a zistili 407 pozitívnych prípadov, čo predstavuje 0,7-percentnú pozitivitu. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

„Počas víkendu sa uskutočnilo posledné kolo plošného testovania, počas ktorého mesto zriaďovalo väčšinu odberových miest na svojom území. Ďalšie kolá budú prebiehať na odberových miestach, ktoré nebude zriaďovať mesto ale súkromné spoločnosti, respektíve štát. Mesto ponechá v prevádzke veľkokapacitné odberové miesta na Magistráte mesta, v Amfiteátri a Športovo relaxačnom centre v mestskej časti Juh. Tie budú k dispozícii denne od 9.00 do 17.00. Odberové miesto na Kukučínovej ulici v priestoroch K13 už nebude zriaďovať mesto,“ uviedol Fabian.

Mobilná odberová jednotka, ktorá vykonávala testovanie v osadách a núdzových centrách medzi ľuďmi bez domova vykonala 375 testov a odhalila jeden pozitívny prípad.

Trnavský kraj

8:32 Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trnave zaočkovali počas víkendu takmer 2 400 učiteľov z celého Trnavského kraja vakcínou od firmy AstraZeneca. Nemocnica vytvorila štyri vakcinačné centrá, v ktorých pracovalo 33 zamestnancov, z toho 12 lekárov, 15 zdravotných sestier a 6 administratívnych pracovníkov.

„Za víkend bolo zaočkovaných 2 366 učiteľov, v sobotu 682 a v nedeľu 1 684. Priebeh očkovania bol plynulý, čo dokazuje aj vysoké číslo zaočkovaných učiteľov,“ povedal riaditeľ FN v Trnave Vladislav Šrojta. Učitelia prichádzali zo všetkých okresov kraja od Skalice až po Dunajskú Stredu.

V očkovaní učiteľov bude nemocnica pokračovať aj v pondelok ráno. Pôjde o učiteľov nad 55 rokov, ktorí dostanú vakcínu od firmy Moderna. Od 10:00 do 14:00 bude pokračovať očkovanie populácie v rámci prvých troch fáz a ľudí, ktorí idú na preočkovanie. V pondelok sa bude taktiež očkovať v DSS prostredníctvom mobilného očkovacieho tímu.

S postupným dovozom ďalších dávok vakcín plánuje rezort školstva preočkovať všetkých zamestnancov v školstve, ktorí o to prejavia záujem.

8:09 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook opäť obhajuje celoplošné testovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:05 COVID automat od pondelku 15. februára nedovolili uvoľniť opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Bratislave
Vakcinovanie pedagogických zamestnancov a učiteľov na prevenciu ochorenia COVID-19 v Nemocnici s poliklinikou Ladislava Dérera v Bratislave. Bratislava, 14. február 2021. Foto: SITA/Jana Birošová.
  • nedeľa 14. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v pondelok.

Trnava

18:30 V trnavskej nemocnici počas víkend zaočkovali takmer 2400 učiteľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:02 Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) protestuje proti zavedeniu povinných testov pre vodičov nákladnej dopravy pri vstupe do Nemecka. Ako zamestnávatelia zdôrazňujú v tlačovej správe, takéto obmedzenie kľúčovej dopravnej tepny môže viesť k zrúteniu vnútorného trhu, narušeniu dodávateľských reťazcov a ohrozeniu zásobovania obyvateľstva. Z tohto dôvodu apelujú na vládu SR aby využila všetky dostupné prostriedky na zvrátenie tejto situácie.

Mnohé firmy podľa RÚZ hlásia, že v dôsledku rozhodnutia nebudú vedieť od pondelka polnoci zabezpečiť dodávky materiálov zo Slovenska do Nemecka, keďže dopravné spoločnosti nebudú vedieť zabezpečiť testy pre svojich vodičov v takom časovom okne, ktoré požadujú nemecké úrady. „Takéto opatrenie je pre vodičov prakticky nerealizovateľné, nakoľko je takmer nemožné zabezpečiť otestovanie vodičov nákladnej dopravy ešte na Slovensku tak, aby sa v Nemecku vedeli preukázať testom nie starším ako 48 hodín, zohľadniac dobu prepravy či povinné prestávky,“ zdôrazňuje únia zamestnávateľov. Ak by sa aj vodiči podľa RÚZ objednávali na testovanie napríklad v Českej republike s predstihom, nevedia sa naň dostaviť, keďže testuje sa spravidla v centrách miest, kam nie je povolený vjazd nákladných vozidiel a vodič často nesmie opustiť vozidlo.

Únia tiež poukazuje na to, že rozhodnutie Nemecka je v rozpore s rozhodnutím Európskej komisie o uplatňovaní zelených jazdných pruhov (Green Lanes), ktoré garantuje nepretržité fungovanie dodávateľských reťazcov v jednotnom systéme trhu a plynulú dopravu. Európska únia navyše podľa RÚZ garantuje, že od vodičov nákladných vozidiel by sa nemalo vyžadovať, aby predložili akýkoľvek doklad okrem svojej identifikácie a vodičského preukazu.

Z týchto dôvodov RÚZ vyzýva Nemecko na okamžité zrušenie povinnosti testovania vodičov a členov posádok vozidiel cestnej dopravy a tiež vládu SR, aby sa všetkými dostupnými diplomatickými prostriedkami zasadila za zrušenie uvedeného opatrenia.

15:30 Zdravotníkom, ale aj sanitárom alebo upratovačkám, ktorí pracujú na oddeleniach, kde sú hospitalizovaní pacienti s ochorením COVID-19, vyplatil štát na príplatkoch za január 13 miliónov eur. Na sociálnej sieti to napísal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). „A bude tak aj v ďalších mesiacoch,“ doplnil premiér. Zároveň sa personálu nemocníc poďakoval za odvedenú prácu.

Predseda vlády avizoval vyplácanie príplatkov personálu COVID oddelení 31. decembra minulého roka. Príplatok mal podľa neho predstavovať sumu sedem eur za hodinu. „Bude sa vzťahovať na každého pracovníka na COVID oddelení úplne rovnako. Lekár, sestra, sanitár, upratovačka … dostanú za každú tam odpracovanú hodinu úplne rovnaký príplatok,“ uviedol na Silvestra premiér.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:55 Ozbrojené sily SR (OS SR) evidujú tri úmrtia profesionálnych vojakov, ktoré mohli súvisieť s ochorením COVID-19. Ako uviedol hovorca OS SR Štefan Zemanovič, miesto, kde sa infikovali, nie je vzhľadom na epidemickú situáciu možné špecifikovať. Ubezpečil však, že OS SR prijímajú všetky potrebné epidemické opatrenia.

Od začiatku pandémie sa novým koronavírusom nakazilo viac ako 3-tisíc vojakov. V súčasnosti je takmer 200 vojakov v karanténe. Ich zdravotný stav je monitorovaný ošetrujúcimi lekármi. Zároveň OS SR aktuálne evidujú 11 na COVID-19 pozitívnych slovenských vojakov v zahraničných misiách a operáciach.

13:59 Štatistika o vývoji koronakrízy na Slovensku bude až v pondelok. Od soboty 13. februára od 10:00 do 14. februára 14:30 sa totiž koná plánovaná odstávka Informačného systému zdravotníckych indikátorov (ISZI). Ranný reporting s údajmi za sobotu 13. februára a za nedeľu 14. februára bude dodaný v pondelok ráno, za obidva dni zvlášť.

Pezinok

12:51 Pezinských policajtov v sobotu kontaktovali vedúci odberových miest na testovanie ochorenia COVID-19 s tým, že evidujú dva prípady opakovaného testovania pozitívnych osôb. Informuje o tom bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

„Zdravotníci počas testovania zistili, že dve osoby, ktoré sa boli testovať na jednom z mobilných odberových miest v Pezinku, mali pozitívny výsledok a aj napriek tomu sa išli znova otestovať na ďalšie mobilné odberové miesto, ktoré bolo zriadené v tomto meste,“ informuje polícia. Na základe zistených skutočností im bola ihneď nariadená povinná domáca karanténa.

V súvislosti s prijatými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR aj počas tohto víkendu asistujú policajti na 94 mobilných odberových miestach pri testovaní v Bratislavskom samosprávnom kraji.

Košice

11:57 V sobotu ráno začali vo Vakcinačnom centre Univerzitnej nemcnice L. Pasteura (UNLP) Košice s očkovaním pedagogických pracovníkov do 55 rokov z Košického kraja. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

„O očkovanie je mimoriadny záujem. Hoci sme mali otvoriť od 8:00, prvých učiteľov sme zaočkovali takmer o hodinu skôr, už čakali pred Vakcinačným centrom,“ uviedol výkonný riaditeľ UNLP Košice pre vedu, výskum a vzdelávanie Peter Kizek.

Pri očkovaní pedagogických pracovníkov do 55 rokov veku sa používa vakcína AstraZeneca. V priebehu víkendu by mali v UNLP zaočkovať približne 2 000 učiteľov.

„Aj pri tejto vakcíne sa podávajú dve dávky v rozmedzí 4 – 12 týždňov. O termíne druhej dávky dostanú pedagógovia informáciu prostredníctvom SMS,“ vysvetľuje vedúca lekárka Vakcinačného centra v Košiciach Lenka Balogová.

Od soboty očkujú pedagogických pracovníkov v zmysle usmernení ministerstva školstva a zdravotníctva, tak, ako sa nahlásili prostredníctvom portálu korona.gov.sk. „Zároveň sa od pondelka pripravujeme na očkovanie učiteľov starších ako 55 rokov. Tí sa budú očkovať vakcínou Moderna,“ dodala Balogová.

Učitelia sa pri registrácii vo Vakcinačnom centre UNLP Košice preukazujú COVID pasom, občianskym preukazom a potvrdením od zamestnávateľa. Pred očkovaním odovzdajú dotazník a informovaný súhlas pacienta. Všetky dokumenty sú k dispozícii vo vakcinačnom centre.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Košickom kraji
Vakcinovanie pedagogických pracovníkov do 55 rokov z Košického samosprávneho kraja na prevenciu ochorenia COVID-19 vo Vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice. Bratislava, 13. február 2021. Foto: SITA/UNLP Košice

Dubnica nad Váhom

10:51 Približne 4 000 dubnickým seniorom radnica zabezpečí po dva respirátory na ochranu pred ochorením COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Rezáková. Podľa zverejnenej objednávky mestský úrad zaplatí za 8 500 respirátorov dodávateľskej firme 4 386 eur.

Doručenie ochranných respirátorov pre Dubničanov, ktorí dosiahli 65 rokov, zabezpečí radnica prostredníctvom poslancov a zamestnancov oddelenia kultúry.

„V najbližších dvoch týždňoch rozdáme 8-tisíc kusov respirátorov kategórie FFP2 priamo do poštových schránok seniorom, ktorí aj naďalej patria k ohrozenej skupine obyvateľstva. Súčasťou doručovanej zásielky s respirátormi bude aj informačná kartička o správnom používaní tejto ochrannej pomôcky,“ vysvetlil primátor mesta Peter Wolf.

Pripomenul tiež, že v minulom roku mesto zabezpečilo všetkým seniorom nad 60 rokov veku dovedna 5 500 kusov ochranných rúšok spolu s informačným letákom o novom vírusovom ochorení.

Žilina

9:28 Počas prvého dňa skríningového testovania na ochorenie COVID-19 sa prišlo do 20 odberných miest v Žiline otestovať na ochorenie COVID-19 spolu 9 208 ľudí. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

„Odberné tímy zaznamenali počas soboty 45 pozitívnych výsledkov antigénového testu. Percentuálna miera pozitivity je 0,49 percenta,“ uviedol Miškovčík.

Testovanie pokračuje aj v nedeľu, väčšina odberných miest je umiestnená v základných školách a v kultúrnych domoch.

„Možnosť absolvovať test je od 8:00 do 20:00 s dvoma obvyklými prestávkami pre testovacie tímy, a to od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:45,“ spresnil Miškovčík.

Stará Ľubovňa

9:23 V Starej Ľubovni sa prišlo v sobotu, v prvý deň víkendového testovania na ochorenie COVID-19, otestovať 1 733 ľudí, z nich boli traja pozitívni, čo predstavuje mieru pozitivity 0,17 percenta. Informoval o tom prostredníctvom sociálnej siete primátor mesta Ľuboš Tomko.

Záujem o testovanie bol podľa neho aj v mestskej časti Podsadek, kde žije rómska komunita. Samospráva tam chce v pondelok spustiť vzdelávanie prezenčnou formou na druhom stupni základnej školy, keďže dištančné vzdelávanie tam funguje v obmedzenom režime. Testovanie pokračuje v meste aj dnes, otvorené sú dočasné odberné miesta v Ľubovnianskej nemocnici a v športovej hale.

Počas uplynulého víkendu sa v Starej Ľubovni prišlo otestovať 3 180 ľudí, z toho boli dvanásti pozitívni. Pozitivita bola 0,38 percenta. Samospráva následne v pondelok otvorila všetky materské školy a prvý stupeň základných škôl.

Ako v piatok informovala agentúru SITA regionálna hygienička Mária Mancalová, okres Stará Ľubovňa ostáva v tmavoružovej farbe. „Epidemická situácia na území okresu je priaznivá, na obdobie budúceho týždňa bol opätovne potvrdený druhý stupeň varovania,“ uviedla.

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Očkovanie učiteľov v Žiline
Vakcinovanie pedagogických zamestnancov a učiteľov na prevenciu ochorenia COVID-19 počas otvorenia veľkokapacitného očkovacieho centra v priestoroch Športovej haly Spojenej školy na Rosinskej ceste v Žiline. Foto: Ilustračné, SITA/Milo Fabian
  • sobota 13. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v nedeľu.

Trenčín

18:31 V sobotu sa očkovalo aj v Trenčíne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

17:55 Lekárom pri očkovaní v Žiline pomáhajú aj mladí zdravotníci, študenti a študentky medicíny, ktorí sledujú učiteľov a učiteľky po očkovaní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:22 Policajný zbor od pondelka 15. februára zvyšuje kontroly na hraniciach Slovenskej republiky s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom. Ako informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, cieľom je intenzívna kontrola dodržiavania karanténnych opatrení a plnenia podmienok pred vstupom na územie Slovenskej republiky vyplývajúcich z platnej Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.

„Policajné kontroly budeme vykonávať najmä v exponovaných časoch a v časoch, keď sa predpokladá najväčšia intenzita dopravy, a to aj z dôvodu, aby policajný zbor vedel účelne a efektívne využívať svoje sily a prostriedky aj pri výkone kontrol dodržiavania karanténnych opatrení vo vnútrozemí,“ ozrejmil Slivka.

Na hraniciach s Českou republikou uzavrie príslušný správca komunikácie malé cestné priechody Čadca – Milošová – Šance, Červený Kameň – Nedašova Lhota, Nová Bošáca – Březová a Skalica – Sudoměřice (stará cesta).

Na spoločných hraniciach s Poľskou republikou budú uzavreté cestné priechody Palota – Radoszyce, Nižná Polianka – Ožena, Kurov – Muszynka, Čirč – Leluchów, Lesnica – Szczawnica, Lysá nad Dunajcom – Niedzica, Tatranská Javorina – Lysa Poľana, Suchá Hora – Chocholów, Bobrov – Winiarczykówka a Novoť – Ujsoly.

Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou nedochádza k zmene otvorených alebo uzavretých cestných priechodov, ani času ich otvorenia. Polícia odporúča občanom využiť ostatné komunikácie na cestu alebo na návrat zo zahraničia.

„O uzavretí týchto komunikácií boli susedné štáty informované. Ostatné cestné priechody je možné využívať ako doteraz pri dodržaní karanténnych opatrení vyplývajúcich z platnej Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR,“ dodal policajný hovorca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:19 Služby nocľahárne pre ľudí bez domova v Trnave je možné využiť len s potvrdením o negatívnom výsledku testu na koronavírus. Samozrejmosťou je aj dezinfekcia rúk pri vstupe, meranie teploty, nosenie rúška a dodržiavanie ďalších hygienických opatrení.

Priestory nocľahárne na Coburgovej ulici sú podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej plošne dezinfikované na to určeným prípravkom tzv. fogovaním. Zariadenie je počas roka pre bezdomovcov otvorené len v noci, v terajších mrazoch bude dočasne k dispozícii 24 hodín denne.

Nocľaháreň Strediska sociálnej starostlivosti v Trnave má približne 40 postelí, jej kapacita momentálne stačí. Ľudia bez strechy nad hlavou ju viac využívajú práve v zimnom období. Za služby nocľahárne sa v Trnave neplatí. Podľa Stratégie riešenia problematiky ľudí bez domova na území Trnavy môže byť v meste okolo 300 – 400 ľudí bez istej strechy nad hlavou, nie všetci však žijú na ulici.

14:47 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) intervenoval proti rozhodnutiu nemeckej vlády vyžadovať od slovenských vodičov nákladnej dopravy testy pri vstupe do Nemecka. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu. Nemecké úrady totiž zaradili Slovensko medzi rizikové krajiny z dôvodu šírenia nových mutácií koronavírusu.

„Žiadame o upustenie od požiadavky na preukázanie sa 48-hodinovým testom pre vodičov nákladnej dopravy pri vstupe do Nemecka. Toto opatrenie bude spôsobovať obrovský problém. Pre našich vodičov je prakticky ťažko realizovateľné a je veľmi pravdepodobné, že spustí reťazovú reakciu aj u ostatných krajín,“ zdôraznil Korčok.

V koordinácii s ministrom dopravy SR Andrejom Doležalom (Sme rodina) sa šéf slovenskej diplomacie tiež obrátil na eurokomisára Maroša Šefčoviča so žiadosťou o tlmočenie stanoviska Slovenska Európskej komisii, od ktorej požaduje, aby urýchlene vyhodnotila, či nemecké požiadavky na predkladanie testov pri nákladnej doprave sú v súlade so zavedením a fungovaním takzvaných zelených pásov.

„Naše ekonomiky sú úzko prepojené. V súčasnosti sme výrazne postihnutí dôsledkami koronavírusu, a preto vyzývam, aby sme sa v Európskej únii vyhli krokom, ktoré budú viesť k recipročným opatreniam a ďalšiemu narušeniu vnútorného trhu,“ dodal Korčok. Požiadavky Slovenska boli nemeckej strane dnes v Berlíne oficiálne odovzdané aj diplomatickou nótou.

14:16 Polícia aj tento víkend pomáha pri testovaní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:52 Povinná karanténa pre osoby prichádzajúce zo zahraničia mala byť zavedená oveľa skôr. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy to povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).

„Štátna karanténa mala byť zavedená už dávno, tak, ako to bolo počas prvej vlny pandémie. Takto sa nám totiž vtedy podarilo byť premiantmi v boji proti koronavírusu. Neskoré zavedenie povinnej karantény je dôvodom, prečo máme v súčasnosti tak vysoké čísla nakazených. Doteraz sme totiž poriadne nekontrolovali ľudí prekračujúcich hranice,“ uviedol Kollár. Verí však, že zavedením povinnej karantény, ktorá na Slovensku začne platiť od stredy 17. februára, sa situácia na Slovensku zlepší a ľudia si v pokoji užijú veľkonočné sviatky.

To, že vláda nezaviedla včasné kontrolovanie slovenských hraníc považuje za chybu aj líder strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini. „Nekontrolovaním hraníc sme dopustili, aby na Slovensko voľne ten vírus prišiel, a to je to, čo vláda podcenila,“ doplnil Pellegrini.

13:13 Keď bude na Slovensku dostatočný počet vakcín na očkovanie proti ochoreniu COVID-19, veľkokapacitné očkovacie centrum by malo fungovať v každom krajskom meste. Po sobotňajšej návšteve vakcinačného centra v Žiline to vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). V priestoroch športovej haly na Rosinskej ceste by v sobotu mali zaočkovať približne 570 pedagogických zamestnancov.

Veľkokapacitné očkovacie centrum v Žiline je jediným mimonemocničným centrom na Slovensku vyhradeným pre očkovanie učiteľov. Na jeho zriadení spolupracovali Žilinský samosprávny kraj a mestská samospráva. „Je to dôležitý pilotný projekt, na ktorom sme pracovali niekoľko týždňov a spojila sa pri ňom ambulantná zdravotnícka sféra so samosprávou. Od marca by mohlo byť na Slovensku k dispozícii oveľa viac vakcín a na to musíme byť pripravení,“ uviedol Krajčí.

Podľa Krajčího chce mať ministerstvo zdravotníctva pripravený kvalitný plán na čo najrýchlejšie očkovanie. „Pokiaľ by sa predzmluvnené dodávky vakcín stali realitou a v marci budeme mať väčšie množstvo vakcín predovšetkým od spoločnosti AstraZeneca, v tom prípade by sme otvorili veľkokapacitné centrum v každom krajskom meste a očkovali by sme tisícky ľudí denne,“ dodal Krajčí.

12:42 Oxfordská univerzita plánuje po prvý raz testovať na deťoch vakcínu proti koronavírusu, ktorú vyvinula v spolupráci s firmou AstraZeneca. Test bude vyžadovať účasť 300 dobrovoľníkov vo veku 6 až 17 rokov. Do 240 z nich dostane očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 a zvyšok kontrolnú vakcínu proti meningitíde.

Vedúci výskumník testovania oxfordskej vakcíny Andrew Pollard vysvetlil, že hoci väčšina detí s ochorením COVID-19 nemá vážny priebeh, „je dôležité stanoviť bezpečnosť a imunitnú odpoveď na vakcínu u detí a mladých ľudí, pretože pre niektoré deti môže byť očkovanie prospešné“. Test by mal podľa jeho slov pomôcť politikom pri rozhodovaní, či v budúcnosti rozšíriť masové vakcinačné programy aj na deti v rámci snahy o bezpečnosť v školách a rozsiahlejší boj s vírusom.

Očkovaciu látku AstraZeneca a Oxfordskej univerzity schválili už vo viac ako 50 krajinách sveta, dosiaľ na použitie u ľudí nad 18 rokov.

Vakcínu proti COVID-19 testujú na deťoch aj ďalšie farmaceutické firmy. Pfizer, ktorého látka už je povolená na použitie u ľudí od 16 rokov, začal v októbri svoju látku testovať na deťoch od 12 rokov. K podobnému kroku v decembri pristúpila aj firma Moderna.

12:07 Hoci je pokles v počte prípadov koronavírusu vo svete povzbudzujúci, krajiny by mali byť pri uvoľňovaní reštrikcií opatrné. V piatok to uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ako vysvetlil, celosvetový počet prípadov klesá už štvrtý týždeň v rade a pokles už druhý týždeň evidujú aj v počte súvisiacich úmrtí.

„Zdá sa, že tieto poklesy sú dôsledkom toho, že krajiny prísnejšie zavádzajú opatrenia v oblasti verejného zdravia,“ uviedol a upozornil, že prehnané uspokojenie je „nebezpečné ako samotný vírus“. „Teraz nie je čas, aby ktorákoľvek krajina uvoľnila opatrenia alebo aby ktorýkoľvek jednotlivec prestal byť obozretný,“ varoval. Ako dodal, s nástupom vakcín je každá strata života „o to tragickejšia“.

Na celom svete potvrdili od začiatku pandémie viac ako 107 miliónov prípadov nákazy koronavírusom a potvrdili 2,3 milióna súvisiacich úmrtí.

11:46 Naživo: Tlačová konferencia z veľkokapacitného očkovacieho centra v Žiline.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnavský kraj

11:38 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) nechá všetkých päťdesiat stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti aj naďalej zatvorených, študenti budú pokračovať v dištančnom vzdelávaní. Dôvodom je zlá epidemická situácia v kraji, päť okresov zo siedmich je podľa regionálneho COVID automatu čiernych.

„Situácia v Trnavskom kraji je momentálne mimoriadne vážna. S otvorením škôl sme sa preto rozhodli ešte počkať. Všetci naši stredoškoláci sa tak budú vzdelávať naďalej online. Pripravujeme sa však na bezpečné otvorenie škôl, ako aj na očkovanie učiteľov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič. Možnosť otvorenia škôl bude župa prehodnocovať každý týždeň.

Župa podľa Viskupiča priebežne sleduje a vyhodnocuje aktuálny vývoj epidemickej situácie a pripravuje sa na reštart prezenčného štúdia. Oproti materským a základným školám študenti stredných škôl často dochádzajú cez hranice okresov, niekedy aj krajov. Navyše, časť z nich je ubytovaná v internátoch. V tejto súvislosti pokračuje aj prevádzka liniek prímestských autobusov v prázdninovom režime, a to až do odvolania. Po dohode so župou dopravcovia posilnili vybrané školské spoje.

Podľa regionálneho COVID automatu sú v 4. stupni varovania (čierne) okresy Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany a Trnava, v 3. stupni varovania (bordový) je okres Senica a najlepšia situácia v Trnavskom kraji je v okrese Skalica, ktorý je jediný v druhom stupni varovania.

11:12 Na očkovanie proti koronavírusu sa v sobotu k 10:00 zaregistrovalo 16 229 zamestnancov škôl. V sobotu na Slovensku zaočkujú 4 600 učiteľov, v nedeľu 14. februára podajú vakcínu 8-tisíc zamestnancom škôl. Na sobotňajšom brífingu to povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), ktorý kontroluje priebeh očkovania učiteľov v Univerzitnej nemocnici Bratislava Ružinov.

Možnosť dostať účinnú a bezplatnú ochranu pred koronavírusom majú pedagogickí zamestnanci vo viacerých krajských mestách na Slovensku. „K dispozícii je stále 3 500 vakcín v tejto prvej fáze, preto by som chcel poprosiť riaditeľov škôl v regióne Martina, Žiliny a Trnavy, aby doobjednali svojich zamestnancov,“ doplnil Gröhling.

V najbližších dňoch sa môžu dať zaočkovať pedagogickí zamestnanci, ktorí majú 55 rokov a menej. Podrobnejšie informácie je možné nájsť na webovej stránke ministerstva školstva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:04 Očkovanie učiteľov v žilinskej športovej hale. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košický kraj

10:22 Košický samosprávny kraj (KSK) pripravuje vytvorenie veľkokapacitných očkovacích centier pre plošné očkovanie obyvateľov kraja proti ochoreniu COVID-19. Táto úloha vyplýva samosprávnym krajom z poverenia Ministerstva zdravotníctva SR. Župa v súčasnosti hľadá priestory, ktoré by boli vhodné na plošné očkovanie a mobilizuje zdravotníkov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Úlohou vytvorenia veľkokapacitných očkovacích centier sme boli poverení vo štvrtok večer. V súčasnosti preto hľadáme priestory vhodné na toto plošné očkovanie. V rámci kraja chceme vytvoriť niekoľko veľkokapacitných očkovacích centier, a to v každom regióne v kraji tak, aby očkovanie bolo dostupné pre všetkých obyvateľov. Pri záujme o očkovanie na úrovni aspoň 70 percent počítame s tým, že by sme mali zvládnuť aspoň milión očkovaní. Z tohto dôvodu bude očkovanie prebiehať v priestoroch, ktoré budú spĺňať podmienky z pohľadu kapacít aj pandemických opatrení,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košický samosprávny kraj ako koordinátor veľkokapacitných očkovacích centier mobilizuje aj zdravotníkov. „Aby bolo očkovanie dostupné a rýchle, potrebujeme pomoc čo najväčšieho počtu lekárov a zdravotných sestier. Prosíme ich preto, aby pomohli pri plošnom očkovaní a registrovali sa prostredníctvom online formulára zverejneného na webovej stránke kraja. Zároveň každý, kto má otázky k očkovaniu alebo k vakcínam, môže sa obrátiť na našich operátorov v rámci novozriadenej infolinky k očkovaniu na čísle 0850 122 085. Na očkovaní nám záleží a preto túto úlohu berieme zodpovedne,“ dodal Trnka.

Online registračný formulár pre zdravotníkov je zverejnený na: web.vucke.sk/naockovanizalezi. V rámci neho si lekár alebo zdravotná sestra môžu určiť, v aké dni budú môcť pomáhať vo veľkokapacitných očkovacích centrách a v akom okrese. Košický samosprávny kraj v krátkom čase spustí aj nábor dobrovoľníkov, ktorých pomoc bude nevyhnutná pri administrácii celého procesu. O tom, kde budú veľkokapacitné očkovacie centrá v rámci Košického kraja zriadené, bude župa informovať.

10:04 V piatok 12. februára zachytili PCR testy 2 330 nakazených koronavírusom, laboratóriá otestovali 13 991 vzoriek. Počet úmrtí pacientov na COVID-19 stúpol o 79. Nevyliečila sa žiadna ďalšia osoba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:53 Juhoafrická mutácia koronavírusu sa zatiaľ na Slovensku nepotvrdila. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti. Ministrovi to potvrdil Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, ktorý vykonal sekvenovanie odobratej vzorky.

„Koronavírusová infekcia u pacienta, ktorý pricestoval z dovolenky z egyptskej Hurgady a na infekciu následne aj podľahol v Nitrianskej fakultnej nemocnici, nebola nebezpečnou juhoafrickou mutáciou,“ ozrejmil Krajčí. Občanom Slovenska v tejto súvislosti opätovne nedoporučil cestovať do zahraničia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:05 V sobotu 13. februára sa začína očkovanie učiteľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotňajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč
  • piatok 12. februára

20:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v sobotu.

19:15 Slovensko zavádza nový režim na hraniciach od stredy 17. februára. Dôvodom je čo najvyššia ochrana obyvateľov pred importom nebezpečných mutácií koronavírusu.

Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Šéf rezortu zdravotníctva zároveň neodporúča cestovanie mimo Slovenska.

Občania by mali ísť za hranice len v nevyhnutných prípadoch. Upozornil, že po návrate ich čaká 14-dňová karanténa, ktorú bude možné ukončiť najskôr na ôsmy deň negatívnym výsledkom PCR testu. „Každý cestovateľ musí pred vstupom na Slovensko vyplniť formulár e-hranica,“ uviedol Krajčí a doplnil, že pendleri majú výnimku.

Pendleri, ktorí sú z priameho susedstva, teda Maďarska, Rakúska, Česka a Poľska, budú môcť prechádzať cez hranice, ale musia mať pri sebe vždy negatívny test, ktorý nesmie byť starší ako sedem dní. Test môže byť PCR aj antigénový. Formulár e-hranica vypĺňať nemusia.

Pendleri, ktorí cestujú do odľahlejších krajín Európskej únie (EÚ), Švajčiarska alebo Spojeného kráľovstva, musia formulár e-hranica vyplniť. Antigénový test môže byť starý najviac 48 hodín, PCR test najviac 72 hodín. Po vstupe do krajiny musia ísť do karantény, ktorú budú môcť ukončiť hneď, ako budú mať výsledky z PCR testu. Ten si môže občan podľa Krajčího urobiť ešte hneď v ten istý deň na vlastné náklady. V prípade negatívneho výsledku môže karanténu opustiť.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) zdôraznil, že Slovensko sa stalo vysoko rizikovou krajinou napríklad pre Česko. Nemecko vykazuje SR ako krajinu, ktorá má na svojom území rizikové mutácie.

Robert Gucký z hraničnej a cudzineckej polície uviedol, že od pondelka 15. februára polícia zvýši vykonávanie kontrol na hraničných prechodoch.

18:49 Naživo: Tlačová konferencia o zmene režimu na hraniciach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:50 Rómsku osadu v obci Poša (okres Vranov n/Topľou) nateraz neuzavrú. A to napriek tomu, že piatkové testovanie jej obyvateľov prinieslo zhruba 10-percentnú pozitivitu. Ako vysvetlil starosta obce Tadeáš Malý, z približne 210 testovaných obyvateľov objavili zhruba 20 pozitívnych prípadov. „Tie sú po jednotlivých domoch, preto nie je problém, aby tieto domčeky boli izolované a dodržiavali karanténu,“ zdôvodnil rozhodnutie krízového štábu neuzavrieť celú osadu.

Dôležité podľa neho zatiaľ je, že už na základe prvého testovania, keď v sobotu 6. februára zachytili šesť prípadov z 200 testovaných, obec zareagovala rýchlo a prijala potrebné opatrenia. „Do osady sme zabezpečili rúška a do každej domácnosti dezinfekciu. Musím pochváliť aj činnosť pracovníkov miestnej občianskej poriadkovej služby, ktorá dodržiavala karanténu a mobilitu obyvateľov rómskej osady. Aj to určite prispelo k tomu, že zatiaľ nebolo až tak veľa prípadov,“ uviedol Malý.

Doplnil, že v najbližšom období však budú na dodržiavanie karantény dbať prísnejšie. „Polícia bude častejšie kontrolovať pohyb nielen v osade, ale aj po obci. Pri porušení, budú vyvodené sankcie,“ upozornil s tým, že domy v karanténe označia. „Je to pre ľudí, ktorí by chceli prísť do domácnosti, aby si uvedomili, že sú tam pozitívni ľudia a je tam karanténa, aby sme predišli ďalšiemu šíreniu nákazy,“ zdôvodnil Malý.

Ako ďalej uviedol, potraviny obyvateľom zabezpečia za pomoci súkromného dodávateľa, zabezpečené budú aj lieky. Dávky budú vyplácať pred rómskou osadou, aby ľudia nemuseli chodiť na poštu. Najbližšie pretestovanie sa uskutoční o dva týždne. „Pokiaľ sa ukáže zvýšený počet, tak s najväčšou pravdepodobnosťou celá osadu bude uzatvorená na ďalšiu dobu,“ dodal starosta.

V osade v obci Poša žije zhruba 430 obyvateľov, veľa je detí do 10 rokov. Obec preto zatiaľ neotvárala školu. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Vranove nad Topľou obci vyhláškou v utorok 9. februára nariadil dohliadanie na dodržiavanie karanténnych opatrení za asistencie polície a izoláciu v domácom prostredí u osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, ako aj u tých, ktorí boli v kontakte s chorými.

17:17 Polícia opätovne upozorňuje na hoax týkajúci sa možného poškodenia mozgu pri výterovom testovaní na koronavírus. Ako policajti uvádzajú vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti, klamlivý status opätovne zdieľajú tisícky ľudí. Na hoax pritom polícia upozorňovala napríklad počas januára.

Polícia v tejto súvislosti pripomína stanovisko infektológa Petra Sabaku. Ten zdôrazňuje, že pri vyšetrení na COVID-19 sa skutočne zavádza palička do nosa a to pomerne hlboko, keďže sa musí dosiahnuť zadná stena nosohltana. Pri tom sa na malú štetinku na konci paličky nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú aj koronavírus.

„Štetôčka sa potom odošle do laboratória, kde koronavírus v bunkách hľadajú metódou, ktorá sa označuje ako PCR. Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. Nie je pravda, že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou,” uviedol lekár.

Sabaka tiež zdôraznil, že nie je pravda ani to, že by vyšetrenie poškodzovalo takzvanú hematoencefalickú bariéru. „To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú. Nie je pravda, že by bol človek po výtere náchylnejší na choroby, keďže sa pri odbere nijako neporuší žiadna prirodzená ochranná bariéra ani funkcia imunitného systému,” dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:55 To, aký vplyv budú mať otvorené školy a ešte aj jarné prázdniny na epidemiologickú situáciu na Slovensku, vyvoláva znepokojenie.

16:43 Záujem pedagogických zamestnancov o očkovanie rastie a tak doplnili termíny vakcinácie, ktorá sa začne už v sobotu 13. februára.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Petržalka

15:57 Petržalka oznámila, že v týždni od 15. februára nebude obnovená prevádzka 23 materských škôl. „Fungovať bude iba MŠ Bzovícka 6 pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre. Obnovené bude vyučovanie v prvých a druhých ročníkoch prvého stupňa v desiatich základných školách,“ oznámila mestská časť na sociálnej sieti a tým, že z prevádzkových a organizačných dôvodov nebude fungovať ZŠ Pankúchova 4. „Fungovať bude všetkých 11 školských klubov detí, takisto pre deti zákonných zástupcov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a žiakov 1. a 2. ročníka ZŠ,“ doplnila Petržalka.

15:29 Napriek mrazivému počasiu polícia kontroluje dodržiavanie opatrení na cestách, v okolí frekventovaných miest so zvýšeným pohybom ľudí i v okolí nákupných centier.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Staré Mesto

15:13 Od pondelka 15. februára otvorí prvý stupeň základných škôl aj Staré Mesto. „Nadviažeme na plnohodnotné vzdelávanie prerušené pred viacerými týždňami. Urobíme tak so všetkou opatrnosťou a rešpektom k vážnosti pandémie,“ uviedla mestská časť na sociálnej sieti a dodala, že vyučovať budú v prísnom protipandemickom režime.

„Každá staromestská škola má napríklad vyhradené miesto na prípadnú izoláciu žiaka, ktorý začne v priebehu vyučovania vykazovať známky choroby,“ podotkla mestská časť a dodala, že situácia sa bude priebežne vyhodnocovať. Materské školy v Starom Meste sú otvorené už od predchádzajúceho pondelka.

Žilina

14:33 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina vytvorila popri štandardnom očkovaní verejnosti mimoriadne kapacity aj pre vakcináciu učiteľov. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková, v nedeľu 14. februára poskytla nemocnica prvých 600 termínov na objednanie pedagogických zamestnancov škôl vo veku do 55 rokov.

„V piatok nám doručili prvých 1 400 dávok vakcíny AstraZeneca, ktorými už túto nedeľu začíname očkovať učiteľov do 55 rokov veku. Pri tejto vakcíne sú tiež postupne podané dve dávky v rozmedzí minimálne 28 dní. Predpokladáme, že čoskoro bude otvorená i ďalšia fáza pre učiteľov nad 55 rokov veku s podaním vakcíny Moderna, pre ktorú sme vyčlenili kapacity na budúci týždeň,“ uviedol medicínsky riaditeľ FNsP Žilina Igor Bízik.

Na očkovanie môžu prísť len osoby prihlásené prostredníctvom individuálnej registrácie, o ktorej sú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR informovaní riaditelia príslušných škôl.

„Objednané osoby sa pri registrácii vo vakcinačnom centre preukážu COVID PASSom, občianskym preukazom a potvrdením od zamestnávateľa. Pred očkovaním je nevyhnutné odovzdať dotazník o anamnéze a informovaný súhlas pacienta,“ doplnila hovorkyňa nemocnice s tým, že dokumenty sú k dispozícii vo vakcinačnom centre, no je možné ich vopred vypísať po stiahnutí z nemocničnej webstránky.

Prešov

14:11 Vo vakcinačnom centre Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zaočkovali vakcínou proti ochoreniu COVID-19 už takmer 13-tisíc ľudí. Obsadenosť lôžok vyčlenených pre pacientov s ochorením COVID-19 stúpla v závere tohto týždňa na 73 percent. Na prelome uplynulého a tohto týždňa sa pritom držala pod hranicou 70 percent.

Ako informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková, do štvrtka 11. februára zaočkovali vo vakcinačnom centre fakultnej nemocnice 12 905 ľudí. Na 179 vyčlenených COVID lôžkach je aktuálne hospitalizovaných 131 pacientov. Počet hospitalizovaných pacientov priamo na COVID oddelení stúpol zo 100 na 108, z toho je 89 pozitívnych a u 19 sa podozrenie z nákazy potvrdzuje.

Ďalších 14 pacientov je umiestnených na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, z toho 12 pacientov je pozitívnych, jeden negatívny a u ďalšieho sa nákaza potvrdzuje, pričom na umelej pľúcnej ventilácii je 13 pacientov. Ďalších osem pozitívnych a jeden negatívne testovaný pacient sú na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ružinov

13:49 Bratislavský Ružinov otvorí od pondelka osem svojich základných škôl (ZŠ), účasť na vyučovaní je dobrovoľná. Na sociálnej sieti to tom informoval starosta Ružinova Martin Chren.

„Od pondelka otvárame osem z našich deviatich základných škôl pre prvé stupne. Základná škola Medzilaborecká je zavretá rozhodnutím Regionálneho úradu verejného zdravotníctva,“ uviedol starosta a dodal, že z prevádzkových dôvodov sa na vyučovaní môže zúčastniť zhruba polovica žiakov.

„Preto školy otvoríme približne na polovicu. Rodičia, ktorí chcú a potrebujú dať svojich prvákov až štvrtákov do školy, tak môžu urobiť. Rodičia, ktorí svoje dieťa do školy ešte dať nechcú, ich môžu nechať doma a na vyžiadanie im dá škola potvrdenie, vďaka ktorému nestratia nárok na OČR,“ doplnil.

Podmienkou je komunikovať dištančné vzdelávanie so školou, aby to nebolo považované za neúčasť na vyučovaní. „Učitelia ostatným deťom pošlú pracovné listy, aby sa mohli počas týždňa doma vzdelávať dištančnou formou s rodičmi. Zároveň platí, že otvoriť školy pre menšie skupiny žiakov je bezpečnejšie a odporúčajú to aj odborníci,“ myslí si Chren a dodáva, že rodičia, ktorí chcú svoje deti poslať v pondelok do školy, musia absolvovať test a odovzdať čestné vyhlásenie o zdravotnom stave.

„Ideme ešte urobiť aj obrovské kroky pre zvýšenie bezpečnosti. Všetci naši učitelia, ktorí budú od pondelka s deťmi, absolvujú presné PCR testy, ktoré im zaplatí mestská časť,“ vysvetlil Chren a dodal, že každý učiteľ tiež dostane FFP2 respirátor.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:28 V sobotu sa začína očkovanie učiteľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zvolen

13:16 Nemocnica Zvolen, čo sa týka pandemickej situácie, sa ocitla na hranici svojich možností. Ako zariadenie informuje v tlačovej správe, v posledných dňoch zaznamenali výrazné zvýšenie počtu pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19 a musia riešiť aj výpadok svojich zamestnancov.

Nemocnica zmobilizovala všetky sily a prostriedky, aby sa chod nemocnice podarilo udržať, vedenie nemocnice prijalo viacero organizačných opatrení. Všetkých pacientov, ktorí do nemocnice prichádzajú, či už pozitívnych, alebo negatívnych, prosí jej vedenie o trpezlivosť, disciplínu a pochopenie.

„Za posledné dni sa naša situácia výrazne skomplikovala. K dnešnému dňu evidujeme až 72 COVID pozitívnych pacientov, ďalších 14 máme suspektných a siedmi si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedla riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá. V nemocnici prijali ďalšie organizačné zmeny, vďaka ktorým rozšírili počet lôžok pre pacientov s koronavírusom na 90.

Veľkým problémom je aj vysoký výpadok zamestnancov, celkovo nemocnici chýba 75 zamestnancov. „Z nich 48 má koronavírus, ďalší traja sú v karanténe a ostatní zabezpečujú starostlivosť o maloleté deti pre neotvorené školy. Snažíme sa však udržať chod nemocnice, vyskladať služby v rámci všetkých fungujúcich oddelení, ako aj vakcinačného centra a mobilného odberového miesta,“ informovala riaditeľka nemocnice.

Vo zvolenskej nemocnici naďalej platia prísne protiepidemické opatrenia a zákaz návštev. Po splnení podmienok je možný pobyt otca pri pôrode. Nemocnica poskytuje vzhľadom na aktuálnu situáciu len urgentnú zdravotnú starostlivosť, plánované operácie sú odložené.

12:58 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook upozornili, že ak to budeme robiť takto ako to robíme, tak je predpoklad, že sa budeme v tejto mizérii motať do Veľkej Noci, prípadne do mája a ani na Medzinárodný deň detí by sme veľké akcie neplánovali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Petržalka

12:47 Petržalka otvorí cez víkend odberové miesta na troch základných školách – ZŠ Holíčska, ZŠ Turnianska a ZŠ Černyševského. Okrem toho funguje vysokokapacitné MOM na Hrobákovej a stále odberné miesta v Dome kultúry Zrkadlový háj, Osuského 8, Športová hala Znievska 1/A a na Bohrovej 1. Počas víkendu budú testovať aj v autobusoch na Dostihovej dráhe. Všetky informácie o odberových miestach v Petržalke, ako aj linky na objednanie, sú zverejnené na adrese petrzalka.sk/testovanie.

Lomnička

12:36 V obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa je v izolácii či karanténe približne 120 jej obyvateľov. V stredu tam testovali PCR testami úzke kontakty pozitívnych z druhého celoplošného testovania.

Ako ďalej agentúru SITA informovala regionálna hygienička Mária Mancalová, zo 46 testovaných ľudí bolo osem pozitívnych. „Ešte stále sa bude počas oboch dní víkendu vykonávať celoplošné skríningové testovanie. Počkáme si na výsledky a na základe toho vydáme odporúčanie ako ďalej,“ povedala.

V obci s približne 3 200 obyvateľmi sa podľa hygieničky vyskytlo za krátky čas viac prípadov ochorenia COVID-19. Obyvatelia majú za sebou dve kolá celoplošného skríningového testovania. V prvom kole bolo otestovaných 1 260 ľudí, z toho bolo 51 pozitívnych. V rámci druhého otestovali 1 002 obyvateľov bolo pozitívnych 21 obyvateľov, čo predstavuje mieru pozitivity 2,09 percenta.

Podľa informácií zo začiatku týždňa sa u približne 50 percentách vzoriek z okresu Stará Ľubovňa potvrdil variant podobný britskej mutácii. Napriek ohnisku v Lomničke ostáva okres v tmavoružovej farbe. „Epidemická situácia na území okresu je priaznivá, na obdobie budúceho týždňa bol opätovne potvrdený druhý stupeň varovania,“ dodala Mancalová.

Ružinov

12:23 Ružinov otvorí cez víkend 14 odberových miest v čase od 8:00 do 18:00. Na objednanie bude fungovať testovacie miesto na parkovisku pri Miletičke, Amfiteáter Štrkovec, SPŠ Stavebná na Drieňovej a v areáli Miestneho úradu Ružinov. Bez objednania budú testovať na SD Nivy, v Slovnafte a v areáli Domino-Saleziáni. Jedno miesto bez objednania bude aj na SPŠ Stavebnej na Drieňovej. Šesť testovacích miest drive-thru bude na letisku M. R. Štefánika, tie však budú testovať iba objednaných.

Trenčín

12:09 Spolu so základnými školami zostanú počas budúcotýždňových jarných prázdnin v Trenčíne zatvorené aj materské školy. Po rokovaní mestského krízového štábu o tom informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová. Výnimkou bude Materská škola na Legionárskej ulici, ktorá zabezpečuje starostlivosť o deti zamestnancov z kritickej infraštruktúry.

„Mestský krízový štáb vzhľadom na súčasnú epidemickú situáciu odporučil vedeniu mesta pripraviť otvorenie materských škôl až spolu s prvým stupňom základných škôl od 22. februára. A to len v prípade, že sa situácia dovtedy nezhorší,“ priblížila stanovisko krízového štábu Ságová.

Rýchlejšie otvorenie materských škôl neodporučila ani regionálna hygienička Ľudmila Bučková. „V okrese Trenčín sa situácia zhoršila, dostali sme sa do tretieho stupňa varovania. Chorobnosť nie je dobrá, ani situácia v podnikoch, navyše v rámci celého kraja máme vysoké percento zmutovaných vírusov,“ povedala Bučková.

Staré Mesto

11:57 V Starom Meste sa testuje od piatka do soboty na Gaštanovej, pri Propeleri a Kunsthalle. V sobotu budú otvorené odberové miesto na Námestí Slobody a v nedeľu na poliklinike Mýtna. Na testovanie pri Propeleri a Kunsthalle je potrebná rezervácia vopred. Odberové miesta fungujú od 8:00 do 18:00, s obedovou prestávkou medzi 12:00 až 13:00.

Malacky

11:49 Prvý stupeň základných škôl otvorí mesto Malacky 22. februára, zabezpečí aj testovanie pre rodičov. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Malaciek Juraj Říha. „Napriek tomu, že testovanie jedného z rodičov je povinnosť daná štátom, vychádzame rodičom čo najviac v ústrety vytvorením dvoch vlastných školských odberových miest – jedno pre základné školy a jedno pre škôlky, test môže rodič využiť aj do práce,“ uviedol primátor.

Na školských odberových miestach sa bude testovať každý víkend cez rezervačný systém, ktorý sa bude spúšťať vždy od stredy popoludnia po zverejnení zaradenia Malackého okresu v COVID automate.

„Rodič môže využiť aj iné odberová miesta, pri nástupe žiaka však potrebujeme odovzdať čestné vyhlásenie. Ak rodič využije naše školské odberové miesto, nebudeme napriek usmerneniu požadovať žiadne doklady, pretože si rodiča zaevidujeme priamo pri testovaní,“ vysvetlil primátor. Malacké školy zostanú otvorené pre prvý stupeň aj počas jarných prázdnin. „Svoje rozhodnutie môže využiť rodič už pri budúcotýždňovej registrácii na testovanie,“ uzavrel.

Všetky informácie o otvárané malackých škôl sú zverejnené na stránke skola.malacky.sk.

Karlova Ves

11:37 V Karlovej Vsi budú cez víkend prístupné odberové miesta v areáli miestneho úradu, v Parku SNP a v Karloveskom centre Kultúry. Pre vodičov bude pripravené drive-in testovacie miesto na parkovisku Lanfranconi. „Okrem týchto miest bude v sobotu k dispozícii aj mobilné odberové miesto pred ZŠ A. Dubčeka,“ doplnila mestská časť.

11:29 Dodržiavanie prijatých opatrení v súvislosti s koronavírusom kontroluje aj jazdná polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:21 K piatku je na Slovensku otvorených 2 550 škôl. Z toho je 1 127 materských škôl, 1 167 základných škôl a 256 stredných škôl. Počas tlačovej besedy na základnej škole v Považskej Bystrici to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Dodal, že je to trikrát viac, než bolo v utorok 9. februára. Rezort eviduje v školách na prezenčnom vyučovaní viac ako 168-tisíc žiakov. Nábeh otvárania škôl tak podľa neho pokračuje, aj keď budúci týždeň môžu čísla poklesnúť pre plánované jarné prázdniny v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.

Detva, Hriňová

11:13 Okres Detva je podľa COVID automatu zaradený do tretieho stupňa varovania. V okresnom meste aj v meste Hriňová pripravili podľa webových stránok samospráv na najbližší víkend dostatočné kapacity pre testovanie na ochorenie COVID-19. Ako informuje mesto Detva, na sobotu pripravili dve a na nedeľu tri odberné miesta na testovanie antigénovými testami. V Hriňovej pridajú jedno odberné miesto v mestskom kultúrnom stredisku.

V Detve budú testovacie miesta otvorené od 8:00 do 20:00, s prestávkami od 11:30 do 12:30 a od 16:30 do 17:00, pričom posledné odbery sa budú robiť 15 minút pred koncom testovania. Okrem odberových miest vytvorených mestom Detva sa môže každý dať otestovať od pondelka do piatka na mobilnom odberovom mieste na Záhradnej ulici v Detve. „Tento týždeň pribudlo aj druhé mobilné odberové miesto pri LDCH na Ulici kpt. Nálepku. Otestujú vás od pondelka do soboty v čase od 8:00 do 17:00,“ doplnila radnica.

Mesto Hriňová zriadi v sobotu odberné miesto v mestskom kultúrnom stredisku. Pre potreby testovania odporúča samospráva využívať aj dve mobilné odberné miesta, ktoré sú v Hriňovej zriadené. Prvé z nich v budove futbalového štadióna ordinuje každý deň, okrem pondelka, a druhé v budove základnej a materskej školy Krivec, kde robia odbery každý deň, okrem soboty.

Podľa aktuálnych nariadení potrebujú v okrese s tretím stupňom varovania na výnimky zo zákazu vychádzania negatívny výsledok RT-PCR testu alebo antigénového testu na COVID-19 nie starší ako sedem dní. Toto sa vzťahuje aj na cestu do a zo zamestnania.

Dúbravka

11:02 V bratislavskej Dúbravke v piatok pribudlo stále mobilné odberové miesto (MOM) na testovanie na COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa mestskej časti Lucia Marcinatová.

„K dispozícii je v areáli kúpaliska Rosnička sedem dní v týždni, od pondelka do nedele od 9:00 do 18:00, pričom obedová prestávka je od 13:00 do 14:00,“ uviedla hovorkyňa. Ide o kontajnerové testovacie miesto v exteriéri a testovanie je možné aj bez objednania. „Objednávanie online bude možné až po tom, keď MOM zaregistrujú na webe ministerstva zdravotníctva,“ doplnila.

Počas nasledujúceho víkendu pripravila Dúbravka niekoľko možnosti na bezplatné antigénové testovanie. „Dve odberové miesta budú k dispozícii v Dome kultúry Dúbravka, kde testujú už od štvrtka, a ďalšie dve v Kultúrnom centre Fontána na Ožvoldíkovej. Na každom odbernom mieste budú pracovať dva odberné tímy,“ vysvetlila hovorkyňa a dodala, že jedno miesto bude voľne prístupné, druhé je na rezervovanie online. „Kapacity online miest sú už takmer plné,“ uzavrela.

10:50 Minister Branislav Gröhling (SaS) navštívil školy v Považskej Bystrici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Košice

10:18 V Košiciach sa cez víkend uskutoční šieste kolo celomestského antigénového testovania obyvateľov. Pre záujemcov je pripravených celkovo 36 odberných miest, ktoré budú situované prevažne na košických základných školách. Doplnia ich tri veľkokapacitné odberné miesta na Magistráte mesta Košice, v amfiteátri a v spoločensko-relaxačnom centre. Informoval o tom hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

Odberové miesta počas tohto kola celomestského testovania budú otvorené v tradičných termínoch, a to v piatok od 16:00 do 20:00 a cez víkend medzi 9:00 a 17:00. Podľa košického primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) by šieste kolo testovania v réžii mesta malo byť zároveň aj tým posledným. Zdôvodňuje to nárastom súkromných odberových miest, ktorých je v súčasnosti 30, a v ďalších dňoch by ich počet mal vzrásť až na 50.

„Mesto Košice už budúci týždeň neplánuje testovať. Domnievame sa, že bude dostatok iných odberových miest a verejnosť tak budeme mať dostatočne širokú ponuku možností nechať sa otestovať. My musíme fungovať efektívne, hospodárne a účelne. Nechceme plytvať finančnými prostriedkami a bolo by aj zbytočné v tom pokračovať. Pre nás nemá zmysel súťažiť s čoraz väčšou ponukou odberných miest rôznych súkromných prevádzkovateľov. Trh si s tým už dnes dokáže poradiť,“ uviedol Polaček.

Mesto bude aj tentoraz testovať ľudí v útulkoch, nocľahárňach a krízových centrách. Keďže v zariadení Arcidiecéznej charity na Bosákovej ulici a v Oáze v Bernátovciach zachytili nedávno celkovo osem pozitívnych osôb, ich obyvateľov otestujú PCR testami. „Sme pripravení pomôcť aj pri umiestňovaní ďalších pozitívnych ľudí bez domova do karanténnych domčekov, ktoré sme poskytli obom zariadeniam z rozpočtu mesta. V prípade ich naplnenia sú pripravené aj ďalšie riešenia, aby sme sa o nich mohli postarať a mohli im poskytnúť dočasné priestory na izoláciu,“ uviedla námestníčka primátorka Lucia Gurbáľová (KDH).

Ďalším cieľom mesta je v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura a ministerstvom zdravotníctva zriadenie vakcinačného centra. V hre sú viaceré možnosti, ako napríklad v súčasnosti nevyužívaná tréningová hala v Steel aréne alebo Kulturpark. Centrum by mohlo začať fungovať už začiatkom jari a denne by mohlo otestovať štvorciferný počet Košičanov. „Robíme také kroky, aby sme boli pripravení zvládnuť očakávaný nápor po tom, keď do Košíc dorazia nové vakcíny,“ dodal Polaček.

COVID 19: Testovanie v Košiciach
Zdravotníčka na odbernom mieste v priestoroch Magistrátu mesta Košice počas celomestkého testovania antigénovým testom na COVID-19 v Košiciach. Košice, 9. január 2021. Foto: Ilustračné, SITA/Marek Lukáč.

10:06 Za štvrtok potvrdili na Slovensku ďalších 2 431 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 10 402 PCR testov. Pribudlo aj 104 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19, vyliečilo sa ďalších 1 782 osôb. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením sa zvýšil o 31.

Žilina

9:44 Žilinská radnica pripravuje v poradí už tretie skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 v tomto roku. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, 13. a 14. februára budú môcť Žilinčania využiť ktorékoľvek z 20 odberných miest v desiatich lokalitách mesta.

Dôvodom pre opakovanie testovania v Žiline je COVID automat, ktorý začal od pondelka 8. februára platiť na celom území Slovenska. „Epidemická situácia v okrese Žilina sa po aktualizácii automatu mierne zhoršila, čím sa presunul do tretieho stupňa varovania. Podľa platných pravidiel potrebujú obyvatelia zo Žilinského okresu na cestu do práce negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní,“ uviedol Miškovčík.

Z dvadsiatky odberných miest je väčšina umiestnená v základných školách a v kultúrnych domoch. „Možnosť absolvovať test bude v sobotu a v nedeľu od 8:00 do 20:00 s dvomi obvyklými prestávkami pre testovacie tímy od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:45,“ spresnil Miškovčík s tým, že v siedmich odberných miestach je zriadená možnosť elektronickej rezervácie termínu.

Ako doplnil hovorca mesta, na území Žiliny aktuálne funguje deväť súkromných mobilných odberných miest na antigénové testovanie, ktoré sú Žilinčanom k dispozícii predovšetkým v pracovných dňoch, ale v niektorých testujú aj cez víkend.

Pri dvoch tohtoročných skríningových testovaniach sa miera pozitivity v Žiline pohybovala pod úrovňou pol percenta. Pri prvom odhalili 113 a pri druhom 85 pozitívnych prípadov, pričom odberné tímy vykonali spolu takmer 54-tisíc testov.

Bardejov

9:22 Mesto Bardejov rozšíri v súvislosti s pripravovaným sobotňajším testovaním žiakov, učiteľov a rodičov na ochorenie COVID-19 počet svojich odberných miest. Mestský krízový štáb na svojom štvrtkovom rokovaní rozhodol o zriadení ďalších dvoch odberných miest s online registráciou.

Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, toto rozšírenie bolo podmienené dvoma skutočnosťami. „Pre 14-dňovú karanténu sa ruší odberné miesto v základnej škole na sídlisku Poštárka, tou druhou skutočnosťou je zaplnenie termínov na online registráciu v priebehu necelých 24 hodín,“ skonštatoval Hij.

Pre potreby testovania je tak vytvorených osem odberných miest na piatich odberných stanovištiach v areáloch základných škôl na uliciach Komenského, Wolkerovej, B. Krpelca, na Sídlisku Vinbarg a v Základná škola s materskou školou Pod Vinbargom. Na online registráciu na novovzniknuté odberné miesta je možné využiť iba oficiálnu webovú stránku mesta www.bardejov.sk. „Počas testovania bude opäť fungovať aplikácia odbernemiesta.sk, kde budeme priebežne v prípade odberných miest bez online registrácie umiestňovať informácie o počtoch čakajúcich v rade,“ uviedol Hij.

Sobotňajšie testovanie je prioritne určené pre rodičov detí materských škôl a rodičov žiakov prvého stupňa základných škôl, ako aj pre študentov končiacich ročníkov stredných škôl. Radnica preto žiada záujemcov o testovanie, aby tí, ktorí nespadajú do predpísaného okruhu testovaných osôb a chcú sa z rôznych príčin dať otestovať, prednostne využili kapacity odberných miest na území mesta, ktoré nie sú zriadené samosprávou Bardejova. „Ak by pred samotným testovaním alebo v jeho priebehu vznikli akékoľvek problémy, samospráva je pripravená ich operatívne riešiť,“ dodal Hij.

Trnava

9:06 Mesto Trnava pripravuje od pondelka 15. februára otvorenie materských škôl a školských klubov detí pre deti rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre, a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu. Materské školy a školské kluby detí by sa tak vrátili k režimu, v akom fungovali od 11. januára. V tomto týždni boli už úplne zatvorené pre nejasnosti okolo COVID automatu. Okres Trnava patrí v COVID automate medzi čierne, zaradený tam bude aj v budúcom týždni.

O zámere opäť čiastočne obnoviť prevádzku materských škôl a školských klubov informovala radnica s tým, že po vyhodnotení záujmu ich bude z ekonomických dôvodov podľa potreby spájať.

Rodičia, ktorí chcú umiestniť dieťa do materskej školy alebo školského klubu, musia škole odovzdať čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti a čestné vyhlásenie o tom, že musia vykonávať prácu na pracovisku. Pri vstupe do školy sa musia preukázať negatívnym výsledkom testu na COVID-19 alebo potvrdením, že spadajú pod niektorú z výnimiek uvedených v príslušnej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR.

Mestský úrad v Trnave momentálne zisťuje záujem rodičov o prevádzku materských škôl a školských klubov detí.

9:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • štvrtok 11. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj v piatok.

18:49 Vo štvrtok bolo na Slovensku otvorených 2 474 škôl. Agentúru SITA o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ich počet sa v porovnaní so stredou 10. februára zvýšil o takmer 500 škôl. Zo sprístupnených dát vyplýva, že k dnešnému bolo otvorených 1 094 materských, 1 132 základných a 248 stredných škôl, vrátane špeciálnych. Prezenčné vyučovanie bolo obnovené v 9 204 triedach. V školách bolo dnes viac ako 164-tisíc žiakov.

Trnava

18:04 Mesto Trnava otvorí počas víkendu 25 odberných miest na testovanie. Osem z nich bude určených pre ľudí, ktorí sa vopred objednajú na testovanie cez aplikáciu TrustOne, ďalších 17 odberných miest bude k dispozícii bez objednania. Počas minulého víkendu prišlo v Trnave na testovanie 23 327 ľudí, 234 z nich malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitívnych testov tak dosiahla jedno percento. Pri predchádzajúcich kolách testovania bol podiel pozitívnych testov nad jedno percento.

Ďalšie testovanie chystajú aj obce v okolí Trnavy, aj keď niektoré už poskytnú službu len obyvateľom s trvalým pobytom v obci. V Zelenči budú testovať od piatku do nedele, v Cíferi po oba víkendové dni, v Jaslovských Bohuniciach len v sobotu.

Okres Trnava je momentálne zaradený v COVID automate v najhoršom, teda štvrtom stupni varovania. Toto zaradenie bude platiť aj v nasledujúcom týždni. Ľudia v čiernych okresoch potrebujú negatívny výsledok testu aj pri ceste do zamestnania.

17:36 Naživo: Tlačová konferencia na tému: Očkovanie učiteľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:13 Cez víkend by sa mali dať zaočkovať vakcínou od AstraZeneca pedagogickí zamestnanci do 55 rokov a cez týždeň pedagogickí zamestnanci nad 55 rokov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). Vakcinácia by sa podľa neho mala začať v sobotu 13. februára s najväčšou pravdepodobnosťou vo väčšine krajských miest a v Martine.

Minister školstva uviedol, že v prvej fáze by sa mali dať očkovať učitelia, asistenti a vychovávatelia. „Začne sa s tými, ktorí pracujú v materských školách, na prvom stupni základných škôl a končiacich ročníkoch stredných škôl v krajských mestách,“. Doplnil, že prvá fáza by mala trvať najbližšie tri týždne a následne sa budú identifikovať ostatní zamestnanci škôl tak, aby boli všetci zaočkovaní v čo najkratšej dobe.

Gröhling uviedol, že učitelia sa v očkovacích centrách budú preukazovať potvrdením o statuse učiteľa či pedagogického zamestnanca od riaditeľa školy. Dodal, že systém na overenie pedagogických zamestnancov sa nastavuje od stredy 10. februára.

Formulár by mal byť v dohľadnej dobe distribuovaný na školy a zverejnený v aScAgende a eŠkole. Aj aplikácia na prihlasovanie, ktorú pripravuje Národné centrum zdravotníckych informácií SR (NCZI SR), by mala byť spustená v najbližšej dobe.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:44 Neznámi ľudia volajú seniorom a pod falošnou správou, že ich blízky je s ochorením COVID-19 hospitalizovaný v nemocnici, žiadajú od penzistov enormné sumy peňazí.

14:50 V Mestskej športovej hale v Trenčíne budú 13. februára opäť očkovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:33 Ministerstvo dopravy dostalo už takmer 6-tisíc žiadostí o štátnu pomoc v oblasti cestovného ruchu, pričom z minuloročných decembrových žiadostí bolo do dnešného dňa spracovaných 95 percent, pričom zvyšných 5 percent ešte čaká na vybavenie.

14:11 V rámci platných opatrení je treba sa v niektorých situáciach preukázať negatívnym výsledkom testu alebo dokladom o prekonaní Covidu-19, ktorý nie je starší ako tri mesiace. Doklad o prekonaní Covidu nepotrebujete žiadať od lekára, ako tento doklad sa počíta aj SMS alebo email, v ktorom je potvrdenie o pozitívnom výsledku vášho testu nie dávnejšie ako tri mesiace. Musí však obsahovať jasný identifikačný prvok testovanej osoby, ktorý dokáže kontrolný orgán overiť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Banská Bystrica

13:46 Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP FDR) Banská Bystrica vo štvrtok prvýkrát dosiahol počet pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 rovných 100. Podľa webovej stránky nemocnice je 15 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje, situácia je náročná, ale zatiaľ ju lekári dokážu zvládnuť.

„Ide nielen o pacientov hospitalizovaných s ochorením na COVID-19, sú to aj iní pacienti s inými problémami, ale sú pozitívni na toto ochorenie. Títo pacienti sú rozptýlení na viacerých oddeleniach, kde máme vytvorené COVID jednotky, napríklad chirurgickí pacienti, pacienti na internom oddelení a podobne,“ objasnila hovorkyňa.

Aktuálne má Rooseveltova nemocnica 44 pozitívne testovaných zamestnancov a v karanténe je sedem pracovníkov. V nemocnici pokračuje očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom prvou dávkou už zaočkovali 11 311 ľudí a druhou 3 569. „Už sa očkuje aj druhou dávkou a od pondelka chodí aj výjazdová očkovacia skupina,“ dodala Maťašeje s tým, že tento tím má zaočkovať ľudí v približne 90 zariadeniach sociálnych služieb.

Stropkov

13:34 V stropkovskej nemocnici je od štvrtku k dispozícii nové mobilného odberové miesto určené na antigénové alebo PCR testovanie. Otvorené bude od pondelka do soboty v čase od 8:00 do 16:00, pričom obedňajšia prestávka bude v čase od 12:00 do 12:30. Ako informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, odberové miesto sa nachádza pri hlavnom vstupe do nemocnice, pričom testovanie záujemcov sa vykonáva z vonkajšieho priestoru. „Na antigénové testovanie je potrebné objednať sa vopred, a to prostredníctvom portálu www.korona.gov.sk. PCR testovanie je určené len pre samoplatcov,“ uviedla Fedáková.

13:12 Ministerstvo školstva, vedy a výskumu SR na sociálnej sieti Facebook zverejnilo informácie k očkovaniu učiteľov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Svidník

13:01 Vo svidníckej nemocnici doteraz zaočkovali takmer dvetisíc oprávnených osôb. Ako informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, vakcinačné centrum nemocnice vo Svidníku sa od začiatku februára presunulo do nových samostatných priestorov.

V súčasnosti sídli na prízemí bloku B so vstupom pri psychiatrickej liečebni. Prevádzková doba je od pondelka do piatka od 9:00 do 15:00 s obedňajšou prestávkou medzi 11:45 až 12:30. Na termín očkovania proti ochoreniu COVID-19 sa môžu určené skupiny ľudí prihlásiť prostredníctvom národného portálu www.korona.gov.sk.

Svidnícka nemocnica zároveň od stredy 10. februára rozšírila prevádzkový čas mobilného odberového miesta (MOM). K dispozícii je aktuálne od pondelka do soboty od 8:00 do 16:00 s obedňajšou prestávkou medzi 12:00 až 12:30. Rozšírilo sa tiež spektrum výkonov o PCR kloktanie a MOM aktuálne robí antigénové testovanie na ochorenie COVID -19 pre vopred objednaných pacientov cez národný portál, PCR testovanie pre pacientov objednaných cez regionálny úrad verejného zdravotníctva, ako aj pre samoplatcov, ktorí sa môžu objednať v súkromnej spoločnosti aj na PCR kloktanie.

Bratislava

12:33 Väčšina základných škôl v Bratislave zostane zatvorená aj na budúci týždeň. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

„Bohužiaľ, ani po stredajšom zasadnutí vlády a po zasadnutí regionálneho krízového štábu sa nepodarilo zabezpečiť, aby otváranie škôl v Bratislave prebiehalo predvídateľne a koordinovane. Regionálny hygienik nevydal nariadenie a aj pre nasledujúci týždeň platí iba jeho odporúčanie neotvárať školy v Bratislave pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu,“ uviedol primátor a dodal, že keďže odporúčanie regionálneho hygienika nie je záväzné pre zriaďovateľov škôl, jednotliví zriaďovatelia k nemu pristupujú rôzne. „Niektoré súkromné školy sú na rozdiel od verejných škôl otvorené už dnes a zrejme budú aj nasledujúci týždeň,“ doplnil.

„Ak ste sa spolu s nami nádejali, že o tom, či vaše deti na budúci týždeň pôjdu do školy, alebo naďalej zostanú doma, sa dozviete dopredu, bohužiaľ, nie je to tak a ani COVID automat tomu nepomohol,“ uviedol Vallo a dodal, že deti, ktoré chodia do verejných základných škôl s vysokou pravdepodobnosťou zostanú doma aj na budúci týždeň.

„Starostky a starostovia mestských častí totiž v tejto situácii považujú dištančnú formu štúdia za bezpečnejšiu. Niektorí z nich sú však pripravení školy otvoriť tam, kde situáciu v nasledujúcich dňoch lokálne vyhodnotia ako menej rizikovú, napríklad Staré Mesto,“ doplnil primátor s tým, že pre záväznú informáciu pre otvorenie konkrétnych škôl odporúča primátor sledovať informácie mestských častí alebo kontaktovať priamo konkrétnu školu.

Zvolen

12:12 Zoznam odberných miest rozšíril aj Zvolen a odporúča občanom, aby si sledovali blížiaci sa koniec platnosti certifikátu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Senec

11:54 Senec od pondelka 15. februára obnoví prezenčné vyučovanie na prvom stupni základných škôl (ZŠ), otvorí aj materské školy (MŠ).

„Mesto Senec ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení od pondelka obnovuje prezenčné vyučovanie prvého stupňa v ZŠ, prevádzku prvého stupňa základnej umeleckej školy a všetkých MŠ vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti,“ informuje mesto na sociálnej sieti.

Senec prijal rozhodnutie na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave a vzhľadom na COVID automat, ktorým bolo mesto zaradené do druhého stupňa – červenej zóny. Dištančné vzdelávanie pokračuje pre druhý stupeň ZŠ.

Okres Senec sa na základe posledných informácií z testovania dostal do červenej zóny COVID automatu. Testovanie v Senci však odhalilo zhruba 1,5 percenta pozitívnych prípadov. „Je zrejmé, že do červenej zóny nám dopomohli okolité obce, kde je situácia s počtom nakazených miernejšia,“ vysvetlila samospráva a dodala, že na základe týchto zistení primátor Senca Dušan Badinský inicioval stretnutie s prednostkou Okresného úradu Senec a spoločne kontaktovali RÚVZ, aby prekonzultovali ďalšie fungovanie škôl a iných inštitúcií.

Na základe odporúčania RÚVZ rozhodlo mesto o otvorení prvého stupňa ZŠ a MŠ v meste od nasledujúceho pondelka.

11:30 Úrad verejného zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook zverejnil správu o troch najsledovanejších mutáciách koronavírusu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dolný Kubín

11:16 Dolnokubínska samospráva počas najbližšieho víkendu nebude organizovať plošné antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Podľa primátora Jána Prílepka je existujúca kapacita súkromných mobilných odberných miest postačujúca.

V Dolnom Kubíne plošne testovali tri víkendy po sebe, pri poslednom testovaní odhalili 15 pozitívnych prípadov z celkového počtu 2 287 otestovaných. „Vzhľadom na to, že v Dolnom Kubíne sú budúci týždeň jarné prázdniny, rozhodli sme sa neotvárať ďalšie mestské odberné miesta ani miesta, ktoré boli zriadené priamo v školách,“ povedal Prílepok.

Dolnokubínčania budú môcť získať certifikát o negatívnom teste na mobilných odberových miestach, ktoré fungujú v meste dlhodobo. „Podľa našich informácií sa Dolnokubínčania testujú priebežne. Rozvrhli si to na viacero dní a pred jednotlivými odbernými miestami sa netvoria dlhé rady,“ vysvetlil primátor s tým, že na území mesta je aktuálne funkčných deväť mobilných odberných miest.

Pezinok

10:49 Primátori a starostovia miest a obcí v okrese Pezinok žiadajú štát o okamžité navýšenie odberových miest na testovanie na COVID-19.

„Pomôžeme štátu ešte túto sobotu, lebo nám záleží na našich obyvateľoch. Sme však na pokraji síl – personálnych, technických a materiálnych. Preto po dohode už ďalšie víkendy testovať nebudeme,“ uviedol na sociálnej sieti primátor Pezinka Igor Hianik a dodal, že predstavitelia samospráv v okrese žiadajú štát o okamžité navýšenie mobilných odberových miest (MOM).

„Testovať budeme v Pezinku už len v sobotu 13. februára v čase od 08:00 do 20:00. Posilnili sme sa o jeden tím a testovať budeme na siedmich miestach,“ uviedol primátor Pezinka a dodal, že objednávať sa bude cez systém ako doposiaľ a registrácia sa spustí v piatok ráno.

„Máme v okrese zhodu, prejednávali sme so starostami a primátormi reálny stav. Väčšina z nich testuje len jeden deň, niektorí dva, ale tak, ako je to nastavené, už nie je udržateľné pre samosprávy,“ upozornil Hianik a dodal, že samosprávy žiadajú štát, aby v Pezinskom okrese zriadil dostatok MOM pre 65-tisíc obyvateľov, aby sa mohli priebežne testovať a tak splniť požiadavky štátu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Považská Bystrica

10:33 Považskobystrická radnica osloví Ministerstvo zdravotníctva SR so žiadosťou, aby učitelia z mesta a okolia mohli byť zaočkovaní priamo v Považskej Bystrici. Ako informoval primátor Karol Janas, v spolupráci v miestnou nemocnicou chcú na vakcináciu využiť priestory športovej haly, ktorá sa už osvedčila pri testovaní.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že vybraných 40-tisíc učiteľov bude priebežne zaočkovaných počas víkendov v dvanástich očkovacích centrách v krajských mestách. „Pripadá mi absolútne nemysliteľné a neakceptovateľné, aby naši pedagógovia a pracovníci v školstve museli chodiť na očkovanie do Trenčína. V Považskej Bystrici máme vakcinačné centrum v nemocnici, už niekoľko týždňov tam očkujú práve vakcínou od Pfizer/BioNTechu a zvládajú ‚vyočkovať‘ to, čo majú naskladnené v stanovenom čase, aby sa vakcína neznehodnotila,“ upozornil Janas.

V prípade súhlasu ministerstva by radnica zriadila očkovacie stredisko v športovej hale. „Je to prostredie, ktoré je vhodné z viacerých hľadísk. Má výbornú dostupnosť, v blízkosti sú veľké parkoviská, zmestí sa tam veľa ľudí a tak je to aj z hygienicko-epidemiologického hľadiska komfortný a bezpečný priestor,“ dodal Janas.

Nitra

10:24 Nitra končí s nárazovým víkendovým testovaním na COVID-19. Úlohu samosprávy preberú mobilné odberové miesta (MOM), ktoré vznikli na základe výzvy ministerstva zdravotníctva. Mesto Nitra v tomto roku zorganizovalo už päť kôl testovania.

„Nárazové víkendové testovanie nie je udržateľné kapacitne, ani materiálne. Aj preto vítame výzvu ministerstva zdravotníctva, ktorá umožnila vznik súkromných mobilných odberových miest. V Nitre ich máme momentálne viac ako dvadsať, fungovať budú minimálne šesť, niektoré sedem dní v týždni a mali by byť schopné pokryť záujem o testovanie všetkých obyvateľov mesta,“ povedal primátor mesta Marek Hattas.

Napriek tomu, že mesto Nitra nie je zriaďovateľom týchto odberových miest, bude o ich fungovaní pravidelne informovať. Odbor komunikácie a propagácie mestského úradu pripravuje podľa jeho vedúceho Tomáša Holúbka prehľadnú mapku, kde budú všetky MOM aj s fotkami, s otváracími hodinami a prípadnými zmenami tak, aby mal obyvateľ neustále aktuálne informácie.

Mesto Nitra zorganizovalo v tomto roku päť kôl testovania. Prvé už 8. – 10. januára, potom každý ďalší víkend. Počas piatich kôl odhalilo testovanie v meste pod Zoborom viac ako dvetisíc ľudí s pozitívnym výsledkom testu na COVID-19.

10:07 V stredu na Slovensku potvrdili 2 487 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 10 932 PCR testov. Pribudlo 127 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19, vyliečilo sa ďalších 1 900 osôb. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením sa znížil o 34.

Bratislava

9:24 Hlavné mesto má už 42 trvalých mobilných odberových miest (MOM) na testovanie na COVID-19, ďalšie pribudnú v najbližších dňoch. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

„V Bratislave je otvorených uz 42 MOM, ďalšie pribudnú po podpise zmlúv s ministerstvom zdravotníctva v nasledujúcich dnoch. V plnej kapacite by tak MOM mohli zabezpečovať testovanie v Bratislave uz od budúceho tyzdna,“ uviedol primátor. Magistrát v pondelok informoval, že keď sa navýši kapacita trvalých MOM na 100-tisíc testov týždenne, upustí od hromadného víkendového testovania.

Bratislava ešte počas nasledujúceho víkendu zriadi niekoľko dočasných odberových miest vo vozidlách MHD s rezervačným systémom. Vlastne dočasné MOM cez víkend zriadia aj niektoré mestské časti. „Ich kapacita vsak bude menšia ako pocas uplynulých víkendov, preto vas chceme poprosiť, aby ste sa nespoliehali len na tieto dočasné odberové miesta zriadene samosprávami, ale aby ste na pravidelne testovanie využívali hlavne kapacity trvalých MOM,“ upozornil Vallo.

Priebežne aktualizovaný zoznam trvalých MOM a dočasných odberových miest vo vozidlách MHD zriadených magistrátom je zverejnený na adrese covid.bratislava.sk. Do zoznamu budú postupne pribúdať aj dočasné odberové miesta zriadené mestskými časťami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:11 To, aká zúfala je aktuálne epidemiologická situácia na Slovensku, ilustruje najmä jeden z údajov, ktorý zaznel na utorňajšej tlačovej konferencii ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO). Týka sa obsadenosti lôžok v nemocniciach.

9:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Odberné miesto COVID-19 v areáli košického letiska počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Košice, 1. novembra 2020. Foto: archívne, SITA/Marek Lukáč.
  • streda 10. februára

19:00 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti s koronavírusom vám prinesieme aj vo štvrtok.

18:04 Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo informáciu, podľa ktorej má okres Kežmarok hospitalizovaných 95 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19.

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, jediná v okrese, však podľa primátora mesta Jána Ferenčáka k strede 10. februára uvádza jedenásť hospitalizovaných s týmto ochorením. Samospráva si preto uvedené čísla nevie vysvetliť. Na mape okresov podľa COVID automatu tak Kežmarok prešiel z tmavoružovej farby oproti minulému týždňu do bordovej a nachádza sa v treťom stupni varovania, čo od 15. februára ovplyvní fungovanie ľudí v okrese.

Ako v stredu informovala Barbora Sosková z oddelenia komunikácie a propagácie mesta Kežmarok, všetky ostatné údaje ministerstva, okrem počtu hospitalizovaných, hovoria o stabilnej situácii. „Mesto Kežmarok už štyrikrát zabezpečovalo testovanie občanov. Jediný objektívny parameter, na základe ktorého by sme mali byť preradení do prísnejšieho tretieho stupňa, je počet hospitalizovaných,“ vyjadril sa Ferenčák.

Zároveň sa snaží dopátrať k ďalším medializovaným hospitalizovaným pacientom. „Ministerstvo uviedlo údaj o počte hospitalizovaných s pozitívnym výsledkom na prítomnosť koronavírusu z okresu, pričom v zátvorke je uvedené, že môžu byť hospitalizovaní aj v inom okrese,“ uviedol primátor mesta, ktorého zaujíma, kde sú hospitalizovaní.

Ferenčák poukázal na to, že počet pozitívne testovaných v meste klesá. Dôkazom je podľa jeho slov uplynulé víkendové testovanie. Počas neho otestovali spolu 3 527 ľudí, z nich bolo jedenásť pozitívnych, miera pozitivity predstavuje 0,31 percenta. „Očakávali sme uvoľňovanie opatrení a namiesto toho sme boli preradení do prísnejšieho stupňa. Na základe tohto preradenia sa občania budú musieť preukazovať novým certifikátom každých sedem dní,” uzavrel primátor.

Aktualizáciu mapy okresov na Slovensku podľa aktuálnej rizikovosti šírenia ochorenia COVID-19 schválila dnes vláda na návrh ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Nová mapa okresov sa bude uplatňovať od 15. februára. V štvrtom stupni varovania sa bude nachádzať 15 okresov, tretí stupeň varovania sa bude týkať 51 okresov a druhý, najnižší stupeň varovania, sa bude vzťahovať na 13 okresov Slovenska.

Minister upozornil na to, že situácia sa zhoršila vo väčšine okresov. Ani jeden okres už nie je v bledoružovej farbe. Na Slovensku zároveň stále stúpa počet pacientov v nemocniciach a nedarí sa nám ani zlomiť krivku, čo sa týka úmrtí.

Prešovský samosprávny kraj

17:04 V zariadeniach sociálnych služieb Prešovského samosprávneho kraja (PSK) naďalej očkujú klientov i zamestnancov vakcínou proti koronavírusu. K strede 10. februára je zaočkovaných takmer 700 pracovníkov a takmer 400 klientov z 25 zariadení sociálnych služieb v pôsobnosti krajskej samosprávy. Ďalších 180 klientov čaká očkovanie v závere týždňa.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, z celkového počtu 1 422 zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb PSK je k dnešnému zaočkovaných spolu 692 ľudí, čo predstavuje takmer 49 percent. „Zamestnanci aj naďalej využívajú možnosti prioritného očkovania na základe dobrovoľnosti individuálne alebo skupinovo vo vakcinačných centrách v nemocniciach v Bardejove, Starej Ľubovni, Svidníku, Prešove a v Poprade,“ skonštatovala hovorkyňa.

K 291 klientom zo štyroch zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy – Centra sociálnych služieb (CSS) Domov pod Tatrami v Batizovciach, Domova sociálnych služieb (DSS) v Brezovičke, Domova pre seniorov v Starej Ľubovni a CSS Vita Vitalis v Prešove, ktorí boli zaočkovaní prostredníctvom výjazdových očkovacích služieb (VOS) priamo v zariadeniach minulý týždeň, pribudlo ďalších 96 klientov, ktorých zaočkovali v utorok 9. februára. Išlo o 82 prijímateľov z DSS v Sabinove a 14 prijímateľov zo Zariadenia sociálnych služieb Egídius v Bardejove. „K dnešnému dňu je tak zaočkovaných spolu 387 prijímateľov,“ uviedla Jeleňová.

V závere týždňa sa bude konať skupinové očkovanie prijímateľov prostredníctvom VOS v DSS v Legnave, Stropkove a v Jabloni, kde dostane očkovaciu látku proti koronavírusu ďalších 180 klientov.

16:25 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook upozorňujú na rast počtu pacientov nemocniciach v regiónoch Banská Bystrica, Zvolen, Ružomberok, Trnava, Trenčín a Skalica. Vysoký stav hospitalizovaných je podľa nich dôsledkom tak predlžovania pobytu pacientov v nemocniciach ako aj zvyšujúcich sa príjmov v postihnutých regiónoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:10 Prichádzajúci zo zahraničia na Slovensko budú musieť od 15. februára absolvovať povinnú karanténu.

Prešov

15:45 Mesto Prešov zriadi pre verejnosť odberné miesta na bezplatné antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 aj počas najbližšieho víkendu 13. a 14. februára. Radnica zriadi 12 odberných miest, ktoré vytvorí v prešovských základných školách. Konkrétne ide o základné školy Bajkalská, Šmeralova, Mirka Nešpora, Prostějovská, Matice Slovenskej, Čsl. Armády, Kúpeľná, Važecká, Lesnícka, Májové námestie, Šrobárova a Sibírska.

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, jednotlivé odberné miesta budú otvorené v sobotu aj v nedeľu od 8:00 do 17:00 s výnimkou prestávky od 12:00 do 12:45. „Odbery budú vykonávané počas obidvoch dní len do 17:00, preto žiadame záujemcov o testovanie, aby prichádzali na odberné miesta s dostatočným časovým predstihom,“ uviedol Tomek. Zároveň záujemcom o testovanie odporučil, aby sa ešte pred príchodom na odberné miesto zaregistrovali pomocou aplikácie TrustOne, čím sa výrazne urýchli celé testovanie.

Ako doplnil Tomek, víkendové testovanie v prešovských základných školách je určené predovšetkým pre ľudí, ktorí potrebujú test z dôvodu cesty do zamestnania a nestihli sa dať otestovať počas pracovného týždňa, respektíve nenašli voľné termíny odberov na súkromných odberných miestach, keďže kapacita odberných miest zriadených mestom Prešov je obmedzená. Na základe rozdelenia okresov podľa aktuálnej rizikovosti sa mesto Prešov nachádza v treťom stupni varovania, kde negatívny test na ochorenie COVID-19 platí 7 dní.

Banská Bystrica

15:24 Mesto Banská Bystrica vyzýva ľudí, aby sa v prípade potreby dali otestovať na ochorenie COVID-19 na jednom zo zriadených súkromných odberných miest. Ako radnica informuje v tlačovej správe, počas nasledujúceho víkendu 13. a 14. februára testovanie organizovať nebude. Dôvodom je vyčerpanosť personálnych kapacít, ktoré testovanie zabezpečujú, a tiež skutočnosť, že v meste funguje už takmer 20 súkromných mobilných odberných miest.

Každý sa v niektorom odbernom mieste môže bezplatne otestovať antigénovými testami počas celého týždňa. Po prepočítaní kapacity by mali všetky zriadené súkromné mobilné odberné miesta vedieť za týždeň otestovať približne 24-tisíc ľudí.

„Krízový štáb mesta rozhodol, že najbližší víkend testovanie na ochorenie COVID-19 organizovať nebudeme. Hoci máme dostatok zásob ochranných pomôcok a ďalšieho vybavenia, naše kapacity administratívnych pracovníkov, zdravotníkov i zamestnancov mestského úradu sú už vyčerpané. Spracovali sme zoznam všetkých súkromných mobilných odberných miest v Banskej Bystrici, ktorých fungovanie schválilo Ministerstvo zdravotníctva SR,“ uviedol primátor Ján Nosko s tým, že zoznam je zverejnený na webovej stránke mesta.

Mnohé súkromné mobilné odberné miesta sa ešte nenachádzajú v štátnom rezervačnom systéme dostupnom na webe https://covidforms.nczisk.sk/. Aj napriek tomu ich môžu záujemcovia využívať, zatiaľ bez povinnosti objednať sa.

„V týchto chvíľach sa chceme sústrediť a pripraviť na celoplošné očkovanie a očkovanie našich pedagogických a nepedagogických zamestnancov. Našou úlohou v najbližších dňoch bude v koordinácii s Banskobystrickým samosprávnym krajom a Rooseveltovou nemocnicou vytypovať vhodné objekty, v ktorých by sa mohlo konať očkovanie,“ dodal primátor.

15:03 Od pondelka 15. februára je pravdepodobná povinná karanténa pre všetkých, ktorí do SR prídu zo zahraničia.

Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa ministra však nepôjde o štátnu karanténu, ako to bolo počas prvej vlny pandémie. „Aby jednoducho všetci, čo prídu zo zahraničia, mali ísť do karantény a budú povinní si spraviť test,“ povedal minister s tým, že v tomto prípade by mohla byť využitá aj takzvaná e-karanténa.

Podľa ministra sa pravidlá karantény určia vyhláškou hlavného hygienika, budú však existovať aj výnimky, napríklad pre pendlerov. „Toto určite bude zohľadnené,” dodal Mikulec.

14:42 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR informovalo, že každým dňom sa zvyšuje počet žiakov, ktorí sa vracajú k plnohodnotnému prezenčnému vyučovaniu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:27 Nájsť v lekárňach liek Ivermektín je podľa lekárnickej komory aktuálne nereálne.

14:03 Počas prvých dvoch dní kontroly dodržiavania nariadenej práce z domu inšpektori práce nezistili žiadne porušenie zákona. Na brífingu po stredajšom rokovaní vlády to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Inšpektori práce podľa neho vykonali 35 kontrol, počas ktorých preverili dodržiavanie práce z domu u 100 zamestnancov. „Doposiaľ nezistili porušenie home office,“ uviedol šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Vláda nariadila od začiatku tohto týždňa prácu z domu pre všetkých ľudí, ktorým to charakter ich práce umožňuje. Ako minulý týždeň uviedol minister Krajniak, nariadenie práce z domu pre zamestnanca bolo doteraz na rozhodnutí samotného zamestnávateľa, po novom takéto nariadenie vydáva vláda. Veľa ľudí sa totiž podľa ministra obracalo na rezort práce a sociálnych vecí s podnetom, že im zamestnávateľ neumožnil prácu z domu, hoci povaha ich práce takýto pracovný režim umožňuje.

Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

13:30 Objednávací systém na očkovanie a testovanie COVID-19 na stránke korona.gov.sk prešiel začiatkom týždňa viacerými zmenami.

Ako informoval generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Bielik, najväčšou novinkou je možnosť zrušenia termínu antigénového testovania či prvého termínu očkovania priamo na stránke korona.gov.sk. Zároveň môžu záujemcovia rovno požiadať o pridelenie nových termínov. „Pri požiadavke o očkovanie či testovanie si odteraz žiadatelia môžu pozrieť voľné miesta a termíny v prehľadnejšej forme,“ dodal Bielik.

NCZI v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR priebežne zapracúvajú do systému Moje ezdravie zjednodušenia a nové funkcionality. „Prax nám ukázala, že najčastejšou požiadavkou na naše call centrum je práve rušenie termínov testovania a následne požiadavka o nový termín testovania. Veríme, že umožnením riešiť túto požiadavku cez webovú stránku, uľahčíme situáciu všetkým žiadateľom,“ konštatoval Bielik s tým, že súčasťou aktualizácie systému sú aj viaceré úpravy a optimalizácie či bezpečnostné posilnenia.

12:59 S výzvou „Pomôžte poraziť pandémiu COVID-19“ sa obracia Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) na lekárov a sestry, ktorých hľadá pre krajské očkovacie centrá.

12:33 Polícia aj v stredu kontroluje dodržiavanie opatrení.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žiar nad Hronom

12:16 Všetkým svojim obyvateľom nad 65 rokov veku mesto Žiar nad Hronom rozdá po jednom kuse respirátora na ochranu pred možnou nákazou koronavírusom. Ako mesto informuje na webovej stránke, s distribúciou začnú vo štvrtok 11. februára. Samospráva pripravuje na najbližší víkend testovanie na ochorenie COVID-19, pretože Hronskožiarsky okres je zaradený do čiernej zóny v COVID automate.

„Nárok na pridelenie respirátora majú obyvatelia s trvalým pobytom na území mesta, ktorí užívajú byt alebo dom s nahláseným trvalým pobytom a v tomto roku dovŕšili vek minimálne 65 rokov,“ uvádza radnica s tým, že respirátory v bytových domoch budú distribuovať prostredníctvom predsedov bytových spoločenstiev. Obyvateľom v rodinných domov budú respirátory odovzdávať priamo zamestnanci mestského úradu.

Víkendové testovanie pripravuje mesto v sobotu 13. a v nedeľu 14. februára v troch základných školách, v Gymnáziu Milana Rúfusa a v Dome kultúry v Šášovskom Podhradí. Online registráciu na testovanie radnica spustila na adrese http://www.rezervujsi.sk/testovanieziarnadhronom. Pre zamestnancov priemyselného parku zamestnávatelia zriadili dve odberné miesta.

11:57 Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebook zverejnili rating rizikovosti okresov Slovenska a upozorňujú, že situácia je dezolátna.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Žilina

11:29 Od začiatku pandémie malo už každé zariadenie sociálnej starostlivosti v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) skúsenosť s ochorením COVID-19. Po rokovaní krízového štábu na pôde Úradu ŽSK na to upozornila jeho predsedníčka Erika Jurinová. Ako ďalej doplnila, v jednotlivých zariadeniach plynule pokračujú s vakcináciou, aktuálne je zaočkovaných 36 percent zamestnancov a 17 percent klientov.

„Všetky zariadenia si odskúšali v praxi svoje krízové plány a musíme uznať, že zvládajú situáciu veľmi dobre, napriek veľkej vyčerpanosti a nedostatku zamestnancov. Preto prosím ochotných ľudí o akúkoľvek pomoc v zariadeniach pri opatere klientov, vážime si každú podanú pomocnú ruku. K dnešnému dňu máme 67 pozitívnych prijímateľov sociálnej služby a 40 zamestnancov,“ uviedla Jurinová.

Podľa hovorkyne ŽSK Martiny Remencovej sa krízový štáb zaoberal aj situáciou v štyroch župných nemocniciach. „Situácia oproti jeseni, keď u nás kulminoval počet prijatých pacientov na COVID-19, je pokojná, a župa je pripravená pomôcť i zdravotníckym zariadeniam z iných regiónov, kde je situácia kritická. Aktuálne je v nemocniciach na COVID oddeleniach hospitalizovaných 101 pacientov a 13 pacientov potrebuje podporu pľúcnej ventilácie,“ poznamenala Remencová.

Kežmarok

11:16 V Kežmarku pribudnú čoskoro štyri nové odberové miesta. Ako vysvetlila samospráva, dôvodom je záujem obyvateľov mesta i ľudí z priľahlého okolia o antigénové testovanie na ochorenie COVID-19.

Denne tak podľa samosprávy bude možné otestovať 1 250 ľudí. „Od pondelka máme v meste tri mobilné odberové miesta, ku ktorým v najbližších dňoch pribudnú ďalšie. Budú otvorené kontinuálne a fungovať na rezervačný a SMS systém,” uviedol primátor mesta Ján Ferenčák.

V súčasnosti sa záujemcovia môžu nechať otestovať na odberných miestach na uliciach Trhovište a Michalská, prostredníctvom rezervačného systému aj v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra. Ďalšie miesta by mali pribudnúť na Baštovej ulici a ulici Martina Lányiho. Prevádzkovú dobu odberných miest zverejnila samospráva na svojej internetovej stránke.

V Kežmarku počas uplynulého víkendu otestovali na troch miestach spolu 3 527 ľudí, z toho zaznamenali jedenásť pozitívnych prípadov. Miera pozitivity predstavuje 0,31 percenta.

Miestna Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra má podľa jej riaditeľa Viktora Halířa situáciu v súvislosti s pandémiou pod kontrolou. Naďalej však poskytuje len urgentnú zdravotnú starostlivosť, platia tam prísne protiepidemické opatrenia a zákaz návštev.

„Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť štyrom pacientom s potvrdeným ochorením COVID-19, u ďalších dvoch čakáme na výsledky vyšetrenia, ktoré potvrdí alebo vylúči toto ochorenie. Zdravotný stav troch pacientov na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedol riaditeľ.

Štyria zamestnanci nemocnice sú pozitívni na koronavírus, traja ďalší sú v karanténe. „Vývoj pandemickej situácie je nateraz priaznivý, veríme, že tento stav bude pokračovať,“ dodal Halíř. Proti ochoreniu COVID-19 sa nechalo zaočkovať 106 zamestnancov nemocnice, ktorí dostali prvú dávku vakcíny. Druhé kolo očkovania je naplánované na piatok 12. februára.

Trenčín

10:54 Po prvom kole plošnej vakcinácie proti ochoreniu COVID-19, počas ktorého minulú sobotu zaočkovali v trenčianskej športovej hale 1 550 osôb, plánuje Fakultná nemocnica Trenčín v spolupráci s trenčianskou samosprávou ďalšie plošné očkovanie občanov Trenčianskeho samosprávneho kraja nad 75 rokov veku. Ako informovala hovorkyňa nemocnica Martina Holecová, v sobotu 13. februára chcú podať vakcínu 1 800 ľuďom.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

10:35 Vláda v stredu na návrh ministra zdravotníctva Mareka Krajčího schválila aktualizáciu mapy okresov na Slovensku podľa aktuálnej rizikovosti šírenia ochorenia COVID-19. Nová mapa okresov sa bude uplatňovať od 15. februára tohto roka. Vo štvrtom stupni varovania sa bude nachádzať 15 okresov, tretí stupeň varovania sa bude týkať 51 okresov a druhý, najnižší stupeň varovania sa bude vzťahovať na 13 okresov Slovenska.

Okresy_korona.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva.
Korona_okresy.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva.

Poprad

10:25 V Poprade sa bude testovať už štvrtý víkend po sebe. Mesto avizovalo vytvorenie piatich odberných miest od piatka 12. februára do nedele 14. februára. Tri budú zriadené v Aréne, dve na mestskom úrade, testovať sa na nich bude bez registrácie. Informovala o tom samospráva na svojej internetovej stránke.

Odberné miesto č. 3 v Aréne bude slúžiť len na otestovanie rodičov žiakov prvého stupňa základných škôl, materských škôl a zamestnancov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Otvorené bude v piatok od 15:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 20:00. Na ďalších dvoch miestach v športovej hale sa budú môcť otestovať na ochorenie COVID-19 iba obyvatelia s trvalým pobytom v Poprade či s dokladom o prechodnom pobyte v Poprade. Odberné miesta na mestskom úrade poslúžia aj obyvateľom z celého Popradského okresu. Testovať tu budú v piatok od 15:00 do 22:00 s polhodinovou prestávkou od 18:00, v sobotu a v nedeľu budú otvorené od 8:00 do 20:00 s prestávkou od 12:00 do 13:00. Prednosť budú mať tehotné ženy a ľudia nad 70 rokov veku.

Aj počas uplynulého víkendu mesto otvorilo tri mobilné odberné miesta v športovej hale. V rámci antigénového testovania sa tam prišlo otestovať 3 400 ľudí, z toho bolo šesť pozitívnych. Slúžili najmä na otestovanie jedného zákonného zástupcu detí, ktoré mali v pondelok nastúpiť do škôl, ako aj zamestnancov školských zariadení.

10:13 Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 199 752, za predchádzajúci deň pribudlo 6974 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 42 441 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 7427 ľudí.

10:11 Okrem PCR testov sa robia aj antigénové – v utorok ich urobili 167 556 a pozitívny výsledok z nich malo 3067 ľudí, čo predstavuje 1,83 percenta.

10:09 Na Slovensku potvrdili za utorok ďalších 3 179 prípadov nákazy koronavírusom, laboratóriá urobili 13 980 PCR testov. Pribudli zároveň úmrtia a zvýšil sa aj počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň. Údaj o obetiach sa zvýšil o 120 a hospitalizácie stúpli o 101. Vyliečilo sa 3 232 osôb.

9:52 Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) uviedol, že susedné krajiny sprísnili podmienky na hraniciach. „Možno aj z tohto dôvodu je otázkou samo o sebe, či má zmysel, aby sme aj my sprísňovali v opačnom smere, pretože mobilita je znížená na absolútne minimum,“ povedal Klus. Do Rakúska sa v zásade nedá vycestovať pokiaľ osoba nemá potvrdenie o výnimke a aj pri výnimke je potrebné sa registrovať a testovať.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:45 Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) je za sprísnený režim na hraniciach. Povedal to pred stredajším rokovaním vlády. Dodal, že si tiež vie predstaviť, že by Slovensko zaviedlo takzvaný „empty heaven” (prázdne nebo, pozn. SITA) v prípade, že by sa hranice uzavreli. Doplnil, že od začiatku januára pristálo na Slovensku rádovo päťtisíc ľudí z Anglicka. Domnieva sa, že o všetkých týchto cestujúcich majú k dispozícii dáta.

Trnavský kraj

9:34 Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je hospitalizovaných 122 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, ďalší štyria s príznakmi čakajú na výsledok testu. Je to približne rovnaký počet pacientov ako pred týždňom. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 24 pacientov. Informovala o tom trnavská fakultná nemocnica.

Trnavská nemocnica mala pre pacientov s COVID-19 na začiatku druhej vlny pandémie reprofilizovaných 99 lôžok, neskôr ich počet postupne zvyšovala. Momentálne má k dispozícii 166 takýchto lôžok.

V Trnavskom kraji je momentálne najhoršia situácia s ochorením COVID-19 spomedzi všetkých krajov. Na Slovensku je v regionálnom COVID automate zaradených pätnásť okresov do štvrtého stupňa varovania, sú teda v čiernej farbe, z toho je päť v Trnavskom kraji. Okrem okresu Trnava sú čierne aj okresy Hlohovec a najnovšie aj Piešťany, Galanta a Dunajská Streda. Lepšia situácia je v okrese Senica, ktorý je v treťom stupni varovania. Najlepšie je na to okres Skalica, ktorý je v druhom stupni varovania. V okresnom meste otvorili od pondelka 8. februára materské školy a žiaci prvého stupňa základných škôl prešli na prezenčnú formu vyučovania.

Okresy.jpg
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva.

9:22 Zima priniesla napriek lockdownu krajiny nárast počtu hospitalizovaných na COVID-19. Čísla pritom nerastú len na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Navyše, objavili sa nové mutácie koronavírusu. Vlády susedných štátov preto pristupujú k prísnejším kontrolám na hraniciach alebo rovno k ich uzatváraniu. Pendlerov alebo študentov zo Slovenska tak čaká pri cestovaní viac povinností.

9:10 Slovensko by malo kontrolovať svoje hranice. Ako pred stredajším rokovaním vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), je to síce logisticky veľmi náročné, ale podľa jeho slov by sme sa o to mali pokúsiť. „Mali by sme nájsť rozumný vykonateľný režim kontroly na hraniciach,“ zhrnul.

Minister pripomenul, že v lete Slovensko nemalo prakticky žiadnych nakazených a vírus sa k nám opäť rozšíril. Cez hranice sa na Slovensko dostala aj britská mutácia a teraz to podľa neho hrozí aj s juhoafrickou.

Sulík si zároveň myslí, že je potrebné „spojazdniť“ aplikáciu na domácu karanténu. Pokiaľ sa tak podľa neho nestane, bude sa k nám vírus v rôznych variantoch vracať stále. „Tú aplikáciu musíme mať, na tom treba robiť,“ skonštatoval.

9:03 Situáciu na Slovensku komplikuje britský variant vírusu.

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu aktuálnych informácii  v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať