Korupcia je rakovina, Slováci hovoria schránkam jasné nie

Slováci majú obchodu so schránkami dosť, korupciu treba zastaviť
Z prieskumu agentúry Focus pre Nadáciu Zastavme korupciu vyplýva, že až 91,5 percenta respondentov si myslí, že štát by mal obchodovať s firmami, ktorých skutoční vlastníci sú známi. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Drvivá väčšina Slovákov nechce, aby štát obchodoval so schránkovými firmami neznámych vlastníkov, vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Nadáciu Zastavme korupciu. S výrokom: „Štát by mal obchodovať s firmami, ktorých skutoční vlastníci sú známi“ súhlasilo 91,5 percenta respondentov z 1 027.

Ľudia stratili s okrádaním krajiny trpezlivosť

Výsledky prieskumu agentúre SITA poskytol Branislav Ondrášik z nadácie. „Korupcia je rakovina tejto spoločnosti a aj náš prieskum potvrdzuje, že ľudia ju vnímajú čoraz viac. Som rád, že ju verejnosť neberie ľahostajne. Budovanie povedomia, že korupcia nie je niečo nemenné, je aj jeden zo základných cieľov našej nadácie,” komentoval prieskum jeden z jej zakladateľov Miroslav Trnka.

Súhlasíte s výrokom, že "Štát by mal obchodovať s firmami, ktorých skutoční vlastníci sú známi?"

Výsledky prieskumu hovoria jasnou rečou, pripomenul Marián Leško z Nadácie Zastavme korupciu. Ľudia sú podľa neho otrávení tým, že z ich daní neprávom profitujú anonymní vlastníci schránkových firiem a obohacujú sa takto o stovky miliónov eur. „Na jednej strane je pozitívne, že ľudia stratili s okrádaním krajiny trpezlivosť, no čaká nás ešte dlhá cesta k vykoreneniu tejto formy korupcie,” vysvetlil.

Novele treba povedať nie, hovorí Leško

Nevyhnutným krokom je podľa Leška schválenie účinného protischránkového zákona. Za taký sa však nedá považovať vládna novela Zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci v prvom čítaní prerokujú na začínajúcej sa schôdzi, vysvetlil. Nadácia aj preto poslancov NR SR vyzýva, aby neúčinný zákon o schránkových firmách neschválili.

„Pokiaľ vládou predloženej novele nepovieme nie, schránkové firmy nás budú môcť naďalej okrádať o stovky miliónov eur. Novela totiž tento problém nerieši komplexne, netýka sa všetkých oblastí, v ktorých sa schránky uplatňujú. Poskytuje tak priestor na ďalšie rozkrádanie štátneho majetku,“ doplnil Leško.

Nadáciu Zastavme korupciu

založili spoluzakladateľ spoločnosti ESET Miroslav Trnka a podnikateľ v reklame Michal Bláha. Jej hlavným cieľom je čo najviac obmedziť korupciu a jej ničivé dopady na kvalitu života a podnikania na Slovensku. Medzi jej základné piliere patrí osveta a vzdelávanie, pomoc oznamovateľom korupcie, podpora investigatívneho žurnalizmu a zapájanie verejnosti. Viac informácií nájdu záujemcovia na stránke zwww.zastavmekorupciu.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Leško
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUS