Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Shutterstock
14. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

Korupcia sa u nás trestá len výnimočne, tvrdí Transparency

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Korupcia je na Slovensku takmer beztrestná, tvrdí na základe svojej analýzy Transparency International Slovensko.

“Naše zistenia sú alarmujúce. Zistili sme, že za rok súdy potrestajú páchateľov za úplatky v priemere za 120-tisíc eur, hoci podľa odhadov o ich výskyte sú tisícnásobne vyššie,” povedal šéf slovenskej pobočky Transparency Gabriel Šípoš. V mimovládke skúmali rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu vo veciach korupcie za posledné dva roky. Prešli 239 rozsudkov.

Polovica trestaných úplatkov je do 20 eur

Z analýzy Transparency vyplýva, že približne polovica z potrestanej korupcie sú malé úplatky do 20 eur. Druhý problém vidí Šípoš v tom, že jedna štvrtina prípadov je pojednávaná na súdoch, kde môže prísť verejnosť a vypočuť si odôvodnenie trestu ako aj dôkazy. Zvyšné prípady bývajú uzavreté trestným rozkazom alebo dohodou o vine a treste.

Tím Transparency tiež zistil, že štátni funkcionári sú štyrikrát častejšie oslobodzovaní ako bežní občania. “Súdy častejšie trestali tých, ktorí podplácali než tých, ktorí úplatok prijímali,” vravel Šípoš. Samuel Spáč z Transparency informoval, že väčšina úplatkov je vo finančnej podobe.

Medzi potrestanými úplatkami však bola aj ponuka nábytku, alkohol či pizza. Na Slovensku sa úplatky dávajú najmä pri kontakte s lekármi či úradmi. “Ide o drobné záležitosti, ako je potvrdenie o práceneschopnosti na základe fiktívnej diagnózy,” hovoril Spáč.

Za zmenu výpovede padol najvyšší trest

Súdy trestali tieto prípady väčšinou ročnou podmienkou či peňažným trestom. Najvyšší potrestaný úplatok bol 50-tisíc eur za zmenu svedeckej výpovede v trestnom konaní. Vinník dostal tri roky a osem mesiacov, avšak v súbehu s trestom za nelegálne držanie zbrane.

Päť percent zo skúmaných prípadov bola korupcia so závažným spoločenským dosahom, ako sú tendre, eurofondy či voľby. Vyššie úplatky a spoločensky škodlivejšie úplatky nevedú k vyšším trestom, konštatuje Katarína Hukelová z Transparency.

Minimum trestaných je z radov politikov

Organizácia tiež zistila, že tri štvrtiny obžalovaných pri korupcii sú bežní občania, len minimum tvoria štátni zamestnanci. Najčastejším trestným činom je podplácanie, prijímanie úplatku sa trestá zriedkavejšie a 15 percent obžalovaných z prijímania úplatku je oslobodených.

Podľa Transparency existuje aj neproporcionalita medzi trestami, pričom kľúčové pri rozhodovaní o podmienečnom alebo nepodmienečnom treste je priznanie.

Hukelová spomínala prípad potravinového inšpektora, ktorý si vypýtal ako úplatok desať kíl jasmínovej ryže, kešu oriešky a náboje. K činu sa nepriznal a dostal päťročný trest. Na druhej strane, inšpektor práce sa priznal k žiadaniu 500-eurového úplatku, uzavrel dohodu o vine a treste a dostal podmienku s peňažným trestom.

Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

Úrad argumentuje číslami

Úrad špeciálnej prokuratúry koná v každej korupčnej veci, reaguje na vyhlásenia Transparency Úrad špeciálnej prokuratúry. “Ku každej trestnej veci, o ktorej sa prokurátor dozvie, pristupuje s rovnakou vážnosťou,” uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock
Dodala, že korupcia je špecifický trestný čin a jej latentnosť je obrovská. “Korupčnú protiprávnu činnosť nie je jednoduché objasniť a keď sa to neurobí v okamihu odovzdávania peňazí, je ťažké ju dokázať,” napísala.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že polícia na prípadoch korupcie pracuje, o čom svedčia rezortné štatistiky. V roku 2012 riešili 848 prípadov korupcie. V 99 prípadoch bol podaný návrh na podanie obžaloby. Obvinených bolo 103 osôb. “Vlani to bolo 576 prípadov, vyšetrovateľ podal návrh na podanie obžaloby v 58 prípadoch. Obvinených bolo 103 osôb,” uviedol tlačový odbor rezortu vnútra.

Obvinených z korupcie bolo v tomto roku zatiaľ 83 osôb. “Dokopy žiadali úplatky v hodnote takmer 800-tisíc eur, pri trestných činoch podplácania išlo o sumu 435-tisíc eur,” doplnilo ministerstvo s tým, že polícia riešila aj korupciu na najvyšších miestach, medzi obvinenými je napríklad rektor Akadémie policajného zboru či podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Odporúčané články

Ľudí z korupčnej aféry oslobodili, je medzi nimi prokurátor Podľa polície sa na košickej akadémii Polárna nestal zločin

Témy

Diskusia

Svätuškár Poslanec NR SR Brblavý prehlásil verejne,že predloží verejnosti relevantné dôkazy o nadobudnutí svojho domu a získaní svojho majetku - imania....... Ha,ha,ha,ha,ha...........Verím mu,že ako bývalý člen zločineckej politickej strany SDKÚ DS, predloží HOVNO !!!!!!! Bude so svojou ženou len a len... Klara Presne,a ja dodam este,ked to tvrdi najtransparentnejsia madam Sicak-Brblava,tak je to asi pravda,len velka skoda,ze to netvrdili,ked tu vladol gorili zlepenec,tedy to bolo ok A propo madam Sicak-Brblava financovanie Smeti pardon Siete,je asi podla Vas v poriadku,ked tam je ten... Svätuškár Keby na Slovensku neboli etablované sion-mimovládky na čele s Transparency,končiac ochranou zvierat a kureniec,dotované sereš USA dolármi,tak by korupcia na Slovensku bola minimálna - zrovnateľná napr.s Nórskom !!!!!!!! peter o hara ved ti co ju maju trestat su najviac skorumpovani ghj No keď to tvrdí Transparency International - zahraničný agent /presnejšie USA/ tak to predsa musí byť pravda.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...