Korupčný škandál FIFA ohrozuje storočnicovú Copa América

Copa América
Pochybnosti o konaní podujatia vyjadril generálny sekretár CONMEBOL José Luis Méiszner. Foto: SITA/AP

BUENOS AIRES 2. júna (WEBNOVINY) – Korupčná aféra medzi funkcionármi Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) postavila na šikmú plochu aj plánovaný turnaj Copa América, ktorý sa mal konať budúci rok v USA v rámci osláv storočnice Futbalovej konfederácie Južnej Ameriky (CONMEBOL). Pochybnosti o konaní podujatia vyjadril generálny sekretár CONMEBOL José Luis Méiszner. „Ocitli sme sa v situácii, keď je na mieste otázka, či sa turnaj bude hrať,“ povedal Argentínčan.

Copa América Centenario bolo koncipované ako podujatie za účasti 16 tímov z dvoch konfederácií – desiatich z Južnej Ameriky a šiestich zo Strednej a Severnej Ameriky a karibskej oblasti (konfederácia CONCACAF).

Hlavný problém nastal podľa Méisznera zadržaním prezidenta CONCACAF Jeffreyho Webba minulý týždeň v Zürichu pred kongresom FIFA. Kajmančan figuruje medzi osobami, ktoré úrady v USA obviňujú z finančných podvodov.

„Musíme byť pripravení na veľké problémy v súvislosti s týmto podujatím. Pochybné je aj udelenie práv,“ uviedol Méiszner. Práva na Copa América v rokoch 2015, 2019 a 2023 získala po dohode s predstaviteľmi CONMEBOL-u spoločnosť Datisa. Podľa americkej prokuratúry súčasťou dohody o storočnicovej Copa América bol aj úplatok 110 miliónov USD pre viacerých futbalových predstaviteľov z Južnej Ameriky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom