Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atény zaplavil odpad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Spod kopy odpadkov už takmer nevidieť moped, ktorý si majiteľ zaparkoval pred svojou bytovkou v centre Atén. Pracovníci samosprávy a smetiari v Grécku pokračujú v štrajku proti úsporným opatreniam vlády. Tie majú Grécko ako člena eurozóny zachrániť pred bankrotom. Bez úsporných opatrení Grécko nedostane medzinárodné pôžičky, ktoré mu majú krízu pomôcť prekonať. Foto: AP Photo/Dimitri Messinis
5. decembra 2011 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia()

Košičania musia zelený odpad kompostovať

KOŠICE 5. decembra (WEBNOVINY) – Poslanci košického mestského zastupiteľstva na dnešnom rokovaní zmenili a doplnili doterajšie znenie Všeobecne záväzného nariadenia o nakladaní s komunálnym odpadom a doplnili ho o časť upravujúcu nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom – zelený odpad vznikajúci pri správe a údržbe zelene. Poslanci návrh schválili trojpätinovou väčšinou a začne platiť od prvého januára 2012.

Ustanovenia sa týkajú právnických aj fyzických osôb i občianskych združení, vrátane záhradkárov.

VZN ustanovuje, že odpad zo zelene zhromažďujú pôvodcovia a držitelia týchto odpadov a zhodnocujú ich predovšetkým kompostovaním vo vlastných, alebo užívaných priestoroch a objektoch za účelom prednostného kompostovania v domácich a komunitných kompostárňach, ktorých ročná produkcia kompostu neprevyšuje 10 ton.

Zelené kontajnery

Ak takúto možnosť nemajú, zabezpečia ich materiálové zhodnotenie v mestskej kompostárni. Mesto zabezpečí na základe individuálnej objednávky od právnických osôb a občianskych združení odovzdanie odpadu zo zelene do mestskej kompostárne. K dispozícii budú na zber zeleného odpadu kontajnery. Služba sa uskutoční v rámci poplatkov za zber a likvidáciu komunálnych odpadov. Občanom sa preto poplatok nezvýši.

Smeti
Foto: SITA/Igor Svítok

Rada starostov prerokovala tento návrh s tým, že tam treba uviesť, že obyvatelia, ktorí nie sú platiteľmi poplatku za komunálny odpad, nemôžu ani zelený ukladať bez úhrady.

Rada starostov navrhla, aby boli ponechané 1 700-litrové kontajnery a aby zvoz zeleného odpadu veľkokapacitnými kontajnermi objednaných mestskými časťami bol bez úhrady.

Návrh rady starostov si osvojila poslankyňa a starostka košickej mestskej časti Nad jazerom Anna Jenčová a predniesla ho ako pozmeňujúci návrh. Poslanci jej návrh schválili. Takisto schválili, že vianočné stromčeky možno po skončení sviatkov uložiť na určené stanovištia s tým, že potom budú odvezené do zoologickej záhrady.

Odporúčané články

Rozprávkové Vianoce oživia Košice Košickí poslanci si vzali úver vyše 61 miliónov eur

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies