Košičania podľahli v odvete, Liga majstrov pre nich skončila

HC Košice - AIK Skelleftea
Zľava: Terry Broadhurst, Erik Hanses z AIK Skelleftea a Adam Lapšanský z HC Košice počas prvého zápasu play-off šestnásťfinále Ligy majstrov 2015/16. Košice, 22. september 2015. Foto: SITA/Viktor Zamborský

SKELLEFTEA 6. októbra (WebNoviny.sk) – Hokejisti úradujúceho slovenského majstra HC Košice sa rozlúčili s tohtosezónnou Ligou majstrov v prvom kole play-off.

V odvete šestnásťfinále Košičania v utorok podvečer prehrali na ľade švédskeho tímu AIK Skelleftea 0:3 (0:0, 0:1, 0:2). V konečnom dôsledku rozhodli o postupe švédskeho vicemajstra dva góly, keďže prvý zápas sa pred dvoma týždňami v Košiciach skončil domácim víťazstvom 4:3.

Odveta na severe Európy sa odohrávala plne v réžii švédskeho mužstva. Z veľkého množstva šancí (strely na bránku 45:9) sa napokon zrodili tri góly: v 37. minúte otvoril skóre Janne Pesonen a v 52. minúte pridal v presilovke postupový gól AIK Terry Broadhurst. Na konečných 3:0 spečatil štyri sekundy pred koncom do prázdnej bránky Pär Lindholm.

Liga majstrov 2015/2016 – 1/16 finále play-off – utorok – odveta:
Skelleftea AIK (Švéd.) – HC Košice (SR) 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) – prvý zápas 3:4

– Skelleftea postúpila do osemfinále súčtom gólov 6:4

Góly: 37. Pesonen (Jimmie Ericsson, M. Pettersson), 52. Broadhurst (P. Lindholm, Aho), 60. P. Lindholm (Heed)

Vylúčení: 2:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Salonen (Fín.), Björk – Käck, Altberg (všetci Švéd.), 2209 divákov

Skelleftea AIK: Svensson – Urbom, Burström, Aho, Heed, Lindgren, M. Pettersson A. Lundberg, A. Pettersson – Pesonen, Jimmie Ericsson, Forssell – M. Lundberg, Petterström, Zackrisson – Broadhurst, Holmström, Ritola – P. Lindholm, Calof

HC Košice: Melicherčík – Cebák, M. Dudáš, Philipp, E. Šedivý, Macejko, Štrbák, Pavúk – R. Lelkeš, Lapšanský, Češík – M. Bartánus, Bicek, Suja – Hrnka, P. Bartoš, Jenčík – Sojčík, Šoltés, Bortňák – Boltun

Košice hrali na 0:0

Košičania nastúpili na ľade Kraft Areny s jasným defenzívnym zámerom – čo najdlhšie udržať bezgólový stav, ktorý by im zaručil postup. Domáci mali prevahu, ale neefektívnu. Aj druhú tretinu začal švédsky vicemajster tlakom, ale Košičania pozorne bránili.

Pred naplnením prvej polovice zápasu mali solídne šance Pesonen aj Zackrisson, no Melicherčík si stále držal nulu na konte. Päť minút pred koncom druhej tretiny mali hostia výhodu presilovej hry, príležitosť mal Bicek, od modrej vypálil obranca Philipp, no skóre sa nezmenilo.

Opäť raz platilo nedáš – dostaneš. Jimmie Ericsson len čo skočil z trestnej lavice na ľad, ideálne prihral Pesonenovi a skúsený Fín bez prípravy otvoril skóre – 1:0. Vzápätí hrali Švédi presilovku, druhý gól však zatiaľ nepridali.

Domáci zabili klinec do prázdnej bránky

Ďalšie horúce chvíle prežívali košickí hráči v 48. – 49. minúte pri vylúčení Suju, delovky švédskych obrancov si cestu za chrbát Melicherčíka nenašli. V krátkom slede šiel na trestnú lavicu aj Češík a Američan Broadhurst bekhendovým blafákom zvýšil na 2:0 pre domácich. Paradoxne predtým mohol z brejku vyrovnať na 1:1 Suja.

V závere už musel slovenský šampión otvoriť hru, ak chcel streliť gól a posunúť zápas do prípadného predĺženia. Nemal na to ani poriadne šance a po vylúčení na košickej strane pre vyšší počet hráčov na ľade tréner Oremus odvolal brankára Melicherčíka. Tento vabank napokon domáci potrestali tretím zásahom do prázdnej bránky.

Hans Wallson (tréner Skelleftea AIK): „Som šťastný, že sa nám podarilo postúpiť do ďalšieho kola. Hrali sme proti veľmi dobrému súperovi a to, že sme im dovolili len deväťkrát vystreliť, svedčí o sile nášho mužstva. Brankár Košíc odviedol výbornú prácu, veď musel čeliť 45 strelám. Aj nášho gólmana však chválim. Hostia totiž občas hrozili z brejkov a niečo bolo treba chytiť, aby bolo z toho čisté konto.“

Marcel Melicherčík (brankár HC Košice): „Domáci hrali umne, mali dobrý pohyb aj veľa striel, no vyložených šancí na ich hokejkách až tak veľa nebolo. Škoda, že sme ich nezaskočili nejakým tým zásahom, takto nemali dôvod panikáriť. Škoda, lebo v utorok sa dalo postúpiť teoreticky aj bez streleného gólu, ale nejaké príležitosti domáci predsa len využili. Ešte raz škoda, že sme neskórovali.“