Košičanky ôsmykrát majsterkami Slovenska v basketbale

Bez názvu
Radosť zo zisku ôsmeho titulu hráčok z Košíc po treťom víťaznom finálovom zápase Dobrí anjeli Košice - MBK Ružomberok basketbalovej extraligy žien Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 27. apríla (WEBNOVINY) – Basketbalistky Dobrých anjelov Košice získali v stredu po víťazstve nad MBK Ružomberok 78:63 (40:32) na palubovke domácej Infiniti arény už ôsmy slovenský majstrovský titul. Zverenkyne trénera Štefana Sviteka zvíťazili vo finálovej sérii presvedčivo 3:0 a celkovo v play-off neprehrali ani jeden zápas. Jedinú prehru v práve skončenom súťažnom ročníku zaznamenali v nadstavbovej časti s Popradom.

V stredajšom treťom finálovom súboji držali Ružomberčanky krok s domácimi favoritkami len v prvom polčase. Basketbalistky z Liptova spočiatku viedli, no po dvoch štvrtinách odchádzali do kabín s osembodovým náskokom domáce hráčky. A keď v tretej štvrtine náskok Košičaniek narástol na 20 bodov, o výsledku finále aj víťazovi celého ročníka bolo predčasne rozhodnuté.

Basketbal – extraliga žien – finále play-off – tretí zápas (hralo sa na 3 víťazstvá):

Dobrí anjeli Košice – MBK Ružomberok 78:63 (16:17, 24:15, 29:13, 9:18) – konečný výsledok série 3:0

Najviac bodov: Kupčíková 19, Shieldsová 15, Lawlessová 13 – Smithová 19, Tetemondová 10, Bučáková, Lukačovičová a Handyová po 6

TH: 24/19 – 15/13, trojky: 3 – 4, fauly: 17 – 23, rozhodovali: Brziak, Lukáč a Kúkelčík, 1500 divákov

Zápas začal svižne z oboch strán, úvodná štvrtina bola vyrovnaná. Postupne sa však viac začali dostávať do vedenia Košičanky, ktoré viedli v 7. min 13:7. V druhej časti domáca Kupčíková dostala do vedenia svoj tím dvojbodovým košom na 19:17. V 16. min po 14-bodovej šnúre bol stav už 33:19 pre Dobré anjelky. V 27. min viedli Košičanky 53:36. V poslednej štvrtine hostky dominovali 18:9, no majstrovský tím išiel pevným krokom za svojim ôsmym titulom. Pre dve hráčky to bol posledný zápas v drese Košíc, konkrétne pre Katarínu Hrickovú a Danielu Číkošovú.

Štefan Svitek (tréner Košíc): „Som veľmi rád, že sme pridali do vitríny v poradí ôsmy titul. Máme obrovskú radosť aj z faktu, že sme v play-off neokúsili trpkosť z prehry.“

Ivan Kurilla (tréner Ružomberka): „Bola to pre nás veľmi ťažká sezóna. Konkurencia v extralige je čoraz väčšia. Chcem poblahoželať staronovým majsterkám. Ukázalo sa, že skúsenosti z Euroligy dokázali preniesť aj do našej extraligovej súťaže.“

Košičanky ôsmykrát za sebou s titulom

Aj po práve skončenej extraligovej sezóne zostáva v platnosti fakt, že v histórii samostatnej Slovenskej republiky sa z majstrovského titulu v basketbale žien tešili iba Ružomberčanky a Košičanky.

Basketbalistky klubu Dobrí anjeli Košice stredajším víťazstvom nad MBK Ružomberok 78:63 v treťom finálovom stretnutí play-off úspešne dovŕšili snahu o ôsmy titul majsteriek Slovenska. Celú sériu finále play off 2010/2011 vyhrali hladko 3:0 na zápasy, pričom vo vyraďovacích bojoch nestratili ani zápas.

Košičanky, aj keď pod rôznymi menami sponzorov, sú len druhým ženským kolektívom, ktorému na slovenských palubovkách patrí majstrovský primát. Historickým suverénom slovenskej najvyššej basketbalovej súťaže žien stále zostávajú Ružomberčanky, ktoré majú na konte jedenásť titulov v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Pri siedmich košických tituloch boli Liptáčky finálovým súperom majstra. Vo finále chýbali len v sezóne 2009/10.

V košickom drese sa na titule podieľalo 19 hráčok

Na ôsmom titule majsteriek Slovenska, ktorý v stredu získali basketbalistky Dobrých anjelov Košice, sa počas sezóny podieľalo 19 hráčok. Rekordérka Daniela Číkošová získala už jubilejný 10. slovenský majstrovský titul. Ivana Jalčová a Anna Jurčenková boli pri všetkých ôsmich doterajších košických úspechoch.

Hráčsky káder – abecedne (v zátvorke – v prípade cudziniek národnosť, rok narodenia a výška):

Petra BARTÁNUSOVÁ (1992, 173 cm), Jana ČARNOKÁ (1987, 175 cm), Daniela ČÍKOŠOVÁ (1982, 181 cm), Katarína HRICKOVÁ (1980, 177 cm), Ivana JALČOVÁ (1983, 188 cm), Beáta JANOŠČÍKOVÁ (1993, 195 cm), Anna JURČENKOVÁ (1985, 195 cm), Martina KIŠŠOVÁ (1993, 185 cm), Lucia KUPČÍKOVÁ (1984, 182 cm), Erin Marie LAWLESSOVÁ (1985, 188 cm), Miljana MUSOVIČOVÁ (Srb., 1987, 181 cm), Ashley SHIELDSOVÁ (USA, 1985, 178 cm), Iciss TILLISOVÁ (USA, 1981, 194 cm).

V družstve boli počas sezóny aj Candice DUPREEOVÁ (USA, 1984, 188 cm), Charde HOUSTONOVÁ (USA, 1986, 184 cm), Cathrine KRAAYEVELDOVÁ (USA, 1981, 193 cm), Crystal LANGHORNEOVÁ (USA, 1986, 189 cm), Marina SOLOPOVOVÁ (Litva, 1990, 180 cm), Zuzana ŽIRKOVÁ (1980, 177 cm).

Vedenie klubu a realizačný tím:

Výkonný prezident: Róbert JANO. Čestný prezident: Roman CERULÍK. Generálny manažér: Daniel JENDRICHOVSKÝ. Manažér a vedúci družstva: Ivan BENNINGHAUS. Tréner: Štefan SVITEK. Asistent trénera: Ján KRAJŇÁK. Lekári: Miroslav KLÍMA a Jozef BAREJ. Maséri: Dušan ŠTOFČÍK a Bohuš SLATKOVSKÝ. Fyzioterapeut: Vladimír ŠČERBANOVSKÝ. Kondičný tréner: Marián PREZBRUCHÝ.