Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
KOŠICE: Nová parkovacia politika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Poslanec a splnomocnenec pre parkovanie Henrich Burdiga, primátor Košíc Jaroslav Polaček a poverený náčelník mestskej polície Ladislav Suchý počas tlačovej besedy mesta Košice na tému: Nová parkovacia politika. Košice, 3. január 2019. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Košice budú hospodáriť s rozpočtom viac ako 224 miliónov eur, časť peňazí ide aj na splatenie dlhov

KOŠICE 15. februára (WebNoviny.sk) – Mesto Košice bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 224 miliónov eur. Schválený bol ako vyrovnaný s prebytkom v bežnom rozpočte 1,47 milióna eur, v kapitálovom rozpočte takmer 4,4 milióna eur a so schodkom vo finančných operáciách vyše 5,8 milióna eur. Rozpočet schválilo vo štvrtok mestské zastupiteľstvo.

Ako informovala radnica na webovej stránke, poslanci prijali rozpočet s minimálnymi úpravami. Prešli dva z troch pozmeňovacích návrhov, pričom neplánovaný 80-tisícový príspevok od Slovenského zväzu ľadového hokeja sa na návrh viceprimátora Marcela Gibódu rozdelí na tri časti.

Polovica z týchto zdrojov pôjde na organizovanie MS v hokeji, 20-tisíc eur bude príspevok pre Mestskú plaváreň v Košiciach a rovnako 20-tisíc eur použije mestská časť Košice-Juh na podporu svojich verejno-prospešných služieb ako je napríklad aj Športovo-relaxačný areál na Alejovej ulici.

Podujatia medzinárodného významu

V rozprave poslanec Ladislav Karabín kritizoval zvýšenie výdavkov na zvieracie útulky zo 6 000 na 50-tisíc eur a nepáčilo sa mu ani zvýšenie reprezentačného fondu primátora mesta z minuloročných 53-tisíc na súčasných 70-tisíc eur.

Primátor Jaroslav Polaček zvýšenie v prípade zvieracích útulkov zdôvodnil minuloročnou zmenou legislatívy, ktorá znamená aj viac povinností pre samosprávu v tejto oblasti. Peniaze podľa neho budú rozdelené na viaceré útulky.

V súvislosti so zvýšením svojho reprezentačného fondu uviedol, že mesto čaká tento rok viacero podujatí medzinárodného významu ako sú napr. MS v hokeji, MS v hokejbale alebo aktivity súvisiace s Európskym hlavným mestom dobrovoľníctva, kde sú potrebné viaceré prijatia desiatok hostí v Historickej radnici.

Čas splatiť dlhy

V rozpočte je oproti vlaňajšku vyčlenených viac peňazí na stravovanie dôchodcov, pre jednotlivé mestské časti, pre Dopravný podnik mesta Košice, na opravu chodníkov a komunikácií, na zimnú údržbu ciest i na cyklochodníky. Našli sa v ňom financie pre výkup pozemkov pod Borovicovým hájom alebo priestor pre spustenie protikorupčného auditu.

„Prvá skutočnosť je tá, že ani ja nie som spokojný s rozpočtom, druhá je však v tom, že musíme začať splácať dlhy, ktoré sme si narobili. Do výdavkov rozpočtu sa muselo zakomponovať aj 2,817 milióna eur. Tieto peniaze predstavujú prvú z dvoch splátok, ktoré je mesto povinné vrátiť za pochybenia pri projekte Košice – Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 Kasárne Kulturpark,“ skonštatoval primátor mesta.

Výstavby a rekonštrukcie

Medzi najväčšie schválené investície patrí modernizácia zastávok verejnej dopravy a informačných systémov vo výške milión eur, cyklotrasa Košice Eurovelo 11 za 136-tisíc eur a cyklochodník – prepojenie Trieda SNP – Popradská – Trieda KVP vo výške 145-tisíc eur.

Stavebné úpravy bytového domu na Sládkovičovej 3 vyjdú na 1,05 milióna eur. Rovnaká suma je určená na rekonštrukcie a zlepšenie vybavenosti telocviční deviatich základných škôl.

Rekonštrukcia a výstavba multifunkčných športových ihrísk a atletických oválov si vyžiada 275-tisíc eur a výstavba a rekonštrukcia osvetlenia v mestských častiach 130-tisíc eur.

Transfery pre mestské časti

Prvá etapa rekonštrukcia pavilónu C v Stredisku sociálnej pomoci na Garbiarskej ulici bude stáť 200-tisíc eur. Rekonštruovať sa budú aj mosty na Moskovskej triede, na Bankov pri depe Detskej železnice, na Hlinkovej cez železničnú trať a ďalšie mosty podľa aktuálnych projektových dokumentácií a povolení.

Vo výdavkovej časti rozpočtu sú zahrnuté aj účelové transfery pre mestské časti v celkovej výške 710-tisíc, z ktorých suma 410-tisíc eur je účelovo viazaná pre mestské časti Juh a Staré Mesto na financovanie prevádzky objektov celomestského významu.

Zostávajúca suma 300-tisíc eur predstavuje účelové prostriedky na verejnoprospešné služby a rozvojové projekty realizované na území jednotlivých mestských častí.

Odporúčané články

Polícia obvinila päť osôb zo šírenia poplašnej správy, ide o prípady nahlásených bômb na súdoch U.S. Steel obnoví výstavbu závodu v štáte Alabama, pomohol k tomu najmä prezident Trump

Neprehliadnite

Jean-Claude Juncker podstúpil operáciu, predsedovi Európskej komisie odstránili žlčník Kočner mal v mobile tisícky správ, na trestnej činnosti sa mali podieľať aj predstavitelia štátnych orgánov Pozor na výhražnú správu na Facebooku, žiadne peniaze neplaťte Aktualizované: Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy nedohodli, na rokovanie vlády pôjde Richterov návrh Vo Vyškove našli vo výťahovej šachte telá dvoch mladých ľudí, záchranári im už nedokázali pomôcť Trumpov nápad kúpiť Grónsko označila dánska premiérka za absurdný

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X