Košice druhým istým semifinalistom

Bez názvu
Košická radosť z druhého gólu a v popredí Stanislav Jasečko z Popradu v piatom štvrťfinálovom zápase HC Košice - HK ŠKP Poprad hokejovej Slovnaft extraligy Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – V pondelňajších piatych štvrťfinálových stretnutiach sa zrodil na košickom ľade vysoký debakel Popradu (8:1), ktorý posunul obhajcu majstrovského titulu z Košíc do semifinále, kde je od pondelka aj bratislavský Slovan. V sérii Martina so Skalicou sa ani v piatom zápase nepodarilo domácemu tímu zvíťaziť. Skaličania si po víťazstve v Martine 3:1, vybojovali prvý mečbal o postup do semifinále, ktorý budú mať v stredu na vlastnom ľade, no prišli o svojho lídra Žigmunda Pálffyho, ktorý utrpel nešpecifikované zranenie hornej časti tela.

Súhrn výsledkov pondelňajších piatych štvrťfinálových stretnutí play-off najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy 2009/2010:

HC Košice – HK ŠKP Poprad 8:1 (2:0, 6:1, 0:0) – konečný stav série 4:1

Góly: 13. Rudolf Huna (P. Bartoš), 15. Jenčík (Vorel, Dravecký), 24. S. Gron (Deyl), 28. Deyl (Vorel), 32. Húževka (Andrašovský, Šeda), 34. P. Bartoš (Rudolf Huna), 38. P. Bartoš (J. Tabaček, Rudolf Huna), 40. Jenčík (Vorel, Michal Grman) – 40. Rataj (Mašlonka, A. Lapšanský)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky 3:0, oslabenia 1:0, rozhodovali: D. Konc, Jonák – Smrek, Gajan, 7016 divákov

HC Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Huba, Deyl, Šeda, Michal Grman, P. Mikuš, Slimák, od 41. min Homer – P. Bartoš, S. Gron, Rudolf Huna – Andrašovský, Húževka, Juraj Sýkora – Vorel, Jenčík, Dravecký – M. Gajdoš, Mertel, M. Baláž

HK Poprad: Šimonovič (od 28. do 40. Klempa) – D. Brejčák, J. Brejčák, Jasečko, M. Žemba, Michal Segľa, D. Kramár – Škovira, Klouda, D. Buc – Marcel Haščák, Šechný, P. Svitana – Mašlonka, Rataj, A. Lapšanský – Schneider, V. Žemba, Čížek

Do piateho štvrťfinálového stretnutia vstúpili Popradčania bez piatich hráčov, ktorí sa zranili na popradskom ľade – Krotáka, Fabiána, Kledrowtza, J. Faitha a P. Segľu. Košičanov mohol dostať do vedenia v 5. min Bartoš, ale trafil žŕdku. Pred Hudáčkom zase pohrozil hosťujúci Klouda, domáci brankár jeho pokus vyrazil. V 13. min vystrelil Huna a od hornej žŕdky sa puk odrazil do bránky – 1:0. V 15. min viedli domáci už rozdielom dvoch gólov, keď po prihrávke Vorla zakončoval do odkrytej bránky Jenčík – 2:0.

V druhej tretine prišiel šesťgólový uragán košického tímu. Poprad hral síce v jej úvode 98 sekundovú presilovku o dvoch hráčov, no napriek tomu sa v dvojnásobnom oslabení v 24. min dostal do nájazdu Gron a chladnokrvne zakončil – 3:0. V 28. min vystrelil Deyl, puk ešte zastavil popradský hráč, ale následná Deylova dorážka vyhnala Šimonoviča z bránky – 4:0. Ani striedajúci Klempa dlho čistý štít neudržal, v 32. min v presilovke Andrašovský ideálne prihral Húževkovi a ten pohotovo poslal puk do bránky – 5:0. S chuťou hrajúci Košičania sa v 34. min tešili po šiesty raz, keď Bartoš trafil nekompromisne pod hornú žŕdku – 6:0. Ten istý hráč potom potrestal vylúčenie Kramára, keď v 38. min tečoval Tabačekovu strelu od modrej – 7:0. Poprad bol zrelý na uterák, ale v 40. min pri presilovke zvyšoval Jenčík už na 8:0. Sedemnásť sekúnd pred druhou prestávkou inkasoval aj Hudáček z hokejky Rataja – 8:1.

V poslednej tretine sa zápas len dohrával, pribudli len vylúčenia. Stav sa už nezmenil a Košičania postúpili do semifinále play-off.

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Cítili sme veľkú šancu ukončiť sériu na domácom ľade a tomu sme podriadili všetko. Sústredili sme sa najmä na prvú tretinu, v ktorej sme dali dva góly. V druhej sme pridali ďalších šesť a v tretej časti sme zápas už len kontrolovali.“

Július Pénzeš (tréner Popradu): „Nadviazali sme na slabší výkon z predchádzajúceho domáceho zápasu. Zranili sa nám hráči, pri piatich zranených absentovala kvalita. Chceli sme zabojovať, ale po treťom inkasovanom góle bojovnosť upadla. Tento zápas sme chceli so cťou dohrať. Výsledok nezodpovedá predvedenej hre. Súperovi chcem pogratulovať k postupu a prajem mu, aby to dotiahol čo najďalej.“

MHC Martin – HK 36 Skalica 1:3 (1:1, 0:1, 0:1) – stav série 2:3

Góly: 18. M. Beran (Uram, J. Polák) – 10. Pálffy (R. Školiak), 31. Šátek (R. Školiak, T. Višňovský), 60. R. Školiak (Zálešák)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia 0:1, rozhodovali: Grečko, J. Konc – Horínek, Tvrdoň, 3985 divákov

Martin: Križan – J. Polák, L. Kozák, Velebný, I. Ďatelinka, Drgoň, Pozník – Uram, Jabrocký, M. Beran – Appel, L. Říha, Trokan – Themár, Markovič, Galamboš – Škumát, Zelíska, Važan

Skalica: Kotvan – Gründling, Hranáč, Schnabel, Kloz, Škadra, Jendek, Privozník, Výborný – Pálffy, R. Školiak, T. Višňovský – Kutálek, R. Jarolín, R. Hartmann – Lušňák, Zálešák, D. Pašek – Šátek, F. Novák, Gula

Do boja o postupový mečbal zavelil martinský kapitán Beran v 50. sekunde, keď sa preštrikoval až pred Kotvana. V 4. min nevyšlo prečíslenie dvojici Škumát – Zelíska, na druhej strane Lušňák zblízka nastrelil iba Križanove betóny. V 10. min Višňovský so zdvihnutou hokejkou trafil Velebného peru a inkasoval štvorminútový trest. No Martin si nedal pozor na zadné dvierka a po 16 sekundách ušiel v oslabení Pálffy, otočil sa okolo obrancu Poláka a strelou do horného rohu bránky otvoril skóre – 0:1. Bol to už jeho šiesty gól v tejto sérii. Otrasení Martinčania o niekoľko sekúnd znovu chybovali, Jarolín sa rútil sám na Križana, ktorý tentoraz zachránil. Domáci v pokračujúcej početnej presile nemali v koncovke na svojich hokejkách dostatok pokoja. Svoje šance nepremenili Jabrocký i Uram. Ten nastúpil po prvýkrát v sérii po svojom zranení a jeho podporu bolo cítiť najmä v presilovkách. Bol to práve Uram, ktorý v 18. min v ďalšej početnej výhode domácich nezištne našiel Berana a ten strelou pod hornú žŕdku vyrovnal – 1:1. Gregorovci mohli odísť do kabíny s jednogólovým náskokom, keď dvadsaťosem sekúnd pred prvým klaksónom fauloval Schnabel v gólovej pozícii Markoviča, ktorý z nariadeného trestného strieľania stroskotal na Kotvanových betónoch.

Aj v druhej tretine, v ktorej od 22. minúty musela hrať Skalica bez Pálffyho, nechýbal hre náboj a hralo sa vo vysokom nasadení. V 26. min išiel Kutálek sám na Križana, ale bol tiesnený Velebným a svoju individuálnu akciu nezakončil. O minútu neskôr Thémarova milimetrová prihrávka našla neobsadeného Markoviča, ale ten si znovu vylámal zuby na skalickom brankárovi. V 29. min sa po Appelovej prihrávke dostal do šance Říha, ktorý však nemal dostatok času na presné zakončenie. Boj o rozdielový gól vyhrali Skaličania. V polovici zápasu poslal Šátek svoj tím do vedenia 2:1. Domáci mali možnosť vyrovnať vzápätí vo svojej presilovke, ale Jabrocký trafil iba do žŕdky. Ten istý hráč zlyhal aj v 39. min v ďalšej domácej početnej výhode a v tretej tretine musel Martin doťahovať náskok Záhorákov.

V 42. min mohol Pašek ešte viac nakloniť misky váh na stranu hostí, ale zblízka trafil iba pozorného Križana. Skalica, aj v tretej tretine bez Pálffyho, dobre korčuľovala, a preto sa Martin nemohol dostať do tlaku. V 47. min Križan neudržal Jendekovu strelu, puk skákal pred bránkovou čiarou, ale Velebný ho upratal pred dobiedzajúcim Višňovským do bezpečia. O minútu neskôr Říha svojím prienikom zdvíhal divákov zo sedadiel, ale gól to nebol. V týchto momentoch zápas gradoval. Hostia mohli rozhodnúť v 50. min, ale Zálešák neprekabátil Križana. Martin nedokázal vyrovnať ani v power-play, a naopak inkasovali ešte jeden gól z hokejky Školiaka do prázdnej bránky. Prvú možnosť rozhodnúť o postupe do semifinále tak budú mať na vlastnom ľade.

Dušan Gregor (tréner Martina): „Toto bol najmenej hodnotný zápas našej série. Rozhodla prvá tretina, v ktorej sme inkasovali gól po nepochopiteľnej chybe. Nevyužili sme veľa šancí, ani trestné strieľanie. Našej hre chýbala iskra. Musíme zdvihnúť hlavu a ísť ďalej. V Skalici sa pokúsime vyhrať a vrátiť sériu späť do Martina.“

Martin Pešout (tréner Skalice): „Bol to klasický zápas tejto série. Dôležité bolo, že sme v prvej tretine nedovolili domácim ísť do náskoku. Stratili sme Pálffyho, ktorý má nešpecifikované zranenie v hornej časti tela. Napriek tomu sme zvíťazili. Doma sa pokúsime zlomiť naše prekliatie a rozhodnúť o postupe do semifinále. Neviem, ako doma nastúpime, lebo máme už štyroch zranených hráčov.“