KOŠICE: Mikulášska jazda historickým motoráčikom Magduška

Bez názvu
Netradičnú akciu Mikulášsku jazdu historickým motorovým vláčikom Magduška pripravil dnes pre deti a ich rodičov košický Klub historických koľajových vozidiel Foto: Marián Angelovič

KOŠICE 4. decembra (WEBNOVINY) – Netradičnú akciu Mikulášsku jazdu historickým motorovým vláčikom Magduška pripravil dnes pre deti a ich rodičov košický Klub historických koľajových vozidiel. „Pripravili sme na rozdiel od predchádzajúceho ročníka až dve jazdy na trati Košice – Prešov a späť, no aj tak už dva týždne vopred boli obe beznádejne vypredané. Je nám ľúto, že sme nemohli uspokojiť záujem všetkých,“ povedal člen klubu Ľubomír Lehotský. Kapacita motorového vlaku je 80 osôb, no o jazdu malo záujem niekoľkonásobne viac ľudí.

Na deti pri červenej Magduške čakali Mikuláš, dvaja anjeli i dvaja čerti, a samozrejme, ako sa na železnicu patrí, nemohol chýbať ani sprievodca Terčík v dobovej železničiarskej uniforme.

„Mám rád vláčiky a tento je taký iný ako ostatné, taký starodávny,“ prezradil deväťročný Miško. Vlaku sa deti nebáli, no zvlášť dvaja čerti so začiernenými tvárami a rožkami vzbudzovali v deťoch rešpekt. Maličký chlapček na maminých rukách si skrýval hlavu a len úkosom hľadel na čerta a už-už sa zdalo, že sa rozplače.

Keď motorový vláčik vyrazil na trať, deti sa nevedeli dočkať, kedy príde Mikuláš. Tomu sa ale veľmi nechcelo a miesto neho prišli dvaja čerti a pokúšali deti, ktoré ich s výskytom posielali preč. „Mikuláš príď k nám, Mikuláš príď k nám,“ volali na radu uja Ľuba. Na veľké prosenie sa dvere na vagóniku otvorili a medzi nedočkavé deti vstúpil majestátny Mikuláš. Zastavoval sa pri deťoch, vypytoval si ich, či sú poslušné, deti mu recitovali, spievali, ba niektoré mu nakreslili aj obrázky, a on ako správny Mikuláš im rozdával balíčky, v ktorých nechýbali sladkosti, ovocie ale aj rôzne pohľadnice, pexesá, maľovanky či knižky so železničiarskou tematikou.

Keď Magduška dorazila do prešovskej stanice, vítal ich tu skutočný ujo výpravca. Deti si potom v sprievode rodičov pozreli dopravnú kanceláriu a videli, čo všetko treba urobiť, aby vláčik mohol bezpečne odísť z Prešova do Košíc. Viacerí rodičia z Košíc využili túto možnosť a spojili ju s návštevou prešovských vianočných trhov.

Ako uviedol Ľubomír Lehotský, celú akciu zabezpečovali svojpomocne členovia klubu a výťažok z podujatia poputuje na záchranu a obnovu historických koľajových vozidiel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom