Košice postúpili do semifinále, Poprad má mečbal

Bez názvu
Brankár Skalice Vlastimil Lakosil (uprostred) počas zápasu štvrťfinále play-off slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK ŠKP Poprad a HK 36 Skalica Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – V piatkových piatych dueloch štvrťfinále play-off Slovnaft extraligy 2010/2011 sa podarilo v domácom prostredí uspieť favorizovaným tímom. Ako prvý si postup do semifinále vybojoval obhajca majstrovského titulu HC Košice, ktorý v Steel Aréne zvíťazil nad Nitrou presvedčivo 5:0. Oceliari mali vynikajúci vstup do zápasu a už v 5. min viedli po góloch Zálešáka a Draveckého 2:0. V ďalšom priebehu mali síce zverenci trénera Rostislava Čadu optickú prevahu a vypracovali si množstvo šancí, v koncovke sa im však nedarilo, a tak Nitra stále živila nádej na prípadné vyrovnanie. V 48. min pridal gólovú poistku Frolík a o ďalších 37 sekúnd zvýšil po chybe obrany hostí Gron. Konečnú podobu výsledku dal tri minúty pred koncom Kristek. „Zápas sme rozohrali dobre, mali sme dobrý pohyb. Dostali sme sa do dvojgólového vedenia. V druhej tretine bola hra pri množstve vylúčení rozkúskovaná. Chýbal nám tretí gól na upokojenie. Ten prišiel v tretej tretine a záver sme zvládli. Musím však povedať, že séria s Nitrou nebola jednoduchá. Takmer všetky zápasy boli dramatické a dobre nás pripravili do ďalších bojov,“ zhodnotil asistent košického trénera Pavol Zůbek. Košičanom sa medzi kvarteto najlepších tímov vo vyraďovacej časti podarilo postúpiť desiatykrát v rade, naposledy chýbali v semifinále v sezóne 2000/2001, keď v štvrťfinále vypadli s Popradom (0:3 na zápasy). „Skončila sa dobrá séria. Ukázali sme, že vieme hrať hokej. Chlapcom musím za túto sezónu poďakovať. Pokúsili sme sa o malý zázrak, hrýzli sme, kým sme mohli. Košičanom gratulujem k postupu,“ poznamenal kormidelník Nitranov Branislav Okuliar.

Aj Popradčania získali v úvodnom dejstve dvojgólové vedenie, ktoré v druhej časti zvýšili na rozdiel štyroch gólov. V záverečnej dvadsaťminútovke Skalica už len skorigovala na konečných 6:3 z pohľadu domácich „kamzíkov“. Hráči Popradu dosiahli až štyri góly v presilových hrách. „Zápas sme si z našej strany samozrejme predstavovali úplne inak. Chýbala nám agresivita, korčuľovanie, čo nás zdobilo predošlé štyri duely. Toto všetko musíme do ďalšieho zápasu zmeniť tak, aby to opäť fungovalo. Pevne verím, že to aj fungovať bude,“ uviedol tréner Skalice Peter Oremus. Pod taktovkou hlavného kouča Ján Jaška získal Poprad postupový mečbal, potvrdiť ho však bude musieť na „horúcom“ skalickom ľade v nedeľu o 18.00 h. „Do tohto stretnutia sme vstúpili výborne, hrali sme agresívne, rýchlo sme kombinovali, nešpekulovali sme počas prechodu do útočného pásma, dokázali sme tam puk podržať agresívnym korčuľovaním a dôrazom. Mali sme dostatok príležitostí, ktoré sme úspešne realizovali. Prvé dve tretiny sme hrali výborne, no v tretej sme si v 10. minúte museli vziať oddychový čas, aby sme hráčov upokojili a dostali späť k hre, ktorú sme produkovali prvé dve tretiny. Sčasti sa nám to podarilo, z čoho rezultoval šiesty gól, z nášho pohľadu veľmi dôležitý. Konečne sme sa strelecky prebudili,“ povedal po zápase asistent trénera Popradu Róbert Spišák.

Súhrn výsledkov piatkových stretnutí piatych zápasov štvrťfinále play-off slovenskej hokejovej extraligy:

HK Poprad – HK 36 Skalica 6:3 (2:0, 3:1, 1:2) – stav série 3:2

Góly: 9. Klouda (A. Lapšanský), 14. Škovira (Lundberg, Kuľha), 21. Kuľha (Kasík, Škovira), 35. Kuľha (Suchý, Kasík), 38. A. Lapšanský (A. Kroták, Klouda), 51. Kuľha (Lundberg) – 28. Obdržálek (R. Konečný, M. Školiak), 47. Štepán, 58. Mikušovič (T. Višňovský)

Vylúčení: 8:8 na 2 min, navyše Jankovič (Skalica) a J.Brejčák (Poprad) 10 min za údery, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Mulner – Korba, Smrek, 3113 divákov

Poprad: Lipovský – Kasík, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kledrowetz, Rogers, Kramár, Vandas – Kuľha, Lundberg, Škovira – A. Kroták, Klouda, A. Lapšanský – Wanvig, Rapáč, Svitana – J. Kopecký, Mlynarovič, J. Brejčák

Skalica: Lakosil (40. Kotvan) – M. Školiak, Škadra, Kloz, Jankovič, P. Kumstát, Gula, Jaborník – J. Jurík, R. Školiak, T. Višňovský – Obdržálek, R. Jarolín, R. Konečný – Kutálek, Holovič, Šátek – Štepán, Lantoš, Mikušovič

V zostave domácich po prehre na Záhorí nezostal kameň na kameni. Pozmenené mužstvo sa od úvodu do svojho súpera zahryzlo, „kamzíci“ lepšie korčuľovali, boli dôraznejší a agresívnejší. Domáci s pribúdajúcimi minútami stupňovali tempo a Skaličanov takmer nepustili z vlastného obranného pásma. Popradský nápor rezultoval v zaslúžený gól, keď Lakosil síce zdemoloval Lapšanského, na Kloudovu dorážku do odkrytej brány bol už prikrátky. Druhé oslabenie síce Záhoráci prežili bez ujmy, avšak nestihli sa vo vlastnom pásme skonsolidovať a Lakosil lovil zo siete už druhý puk. Skaličania sa stále nechytali a len sporadicky sa objavovali pred Lipovským. Zobudiť svoj kolektív sa pri pästnom súboji snažil Jankovič, ktorý tesne pred koncom prvej časti vo výmene názorov s Jánom Brejčákom zabavil divákov.

Skalica sa z chýb nepoučila a doplatila aj na tretie vylúčenie, tentokrát Kuľha tečoval Kasíkovu strelu za Lakosilov chrbát – 3:0. Hra sa potom vyrovnala a do šancí sa dostali aj hostia. V 28. min museli arbitri po videokonzultácii odobriť Obdržálkov zásah, k posunutiu bránky prišlo až po prejdení puku za bránkovú čiaru, a tak hostia znížili na rozdiel dvoch gólov a boli stále v hre. Skaličania aj v ďalšom priebehu doplatili na zbytočné vylúčenia. Kumstát to v krátkom slede prehnal s agresivitou, dvakrát sa zbytočne nechal vylúčiť a Poprad trestal. Štvrtý gól padol po efektnom príklepe Kuľhu, piaty zase po elegantnej prihrávke Kloudu na Lapšanského a bolo rozhodnuté.

Ani v treťom dejstve sa obraz hry nezmenil. Hostia napriek problémom v útočnej fáze dokázali znížiť, keď sa po individuálnej akcii presadil Štepán – 5:2. Popradčan Kuľha však v 51. min dokonale zmiatol striedajúceho skalického brankára Kotvana, z ťažkého uhla zavesil pod vinkeľ a skompletizoval svoj hetrik. Skaličania stihli pre záverečnou sirénou ešte skorigovať stav, no postupový mečbal si za skandovaného potlesku publika vybojovali domáci hokejisti.

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Do tohto stretnutia sme vstúpili výborne, hrali sme agresívne, rýchlo sme kombinovali, nešpekulovali sme počas prechodu do útočného pásma. Dokázali sme tam puk podržať agresívnym korčuľovaním a dôrazom. Mali sme dostatok príležitostí, ktoré sme úspešne realizovali. Prvé dve tretiny sme hrali výborne, no v tretej sme si v 10. min museli vziať oddychový čas, aby sme hráčov upokojili a dostali späť k hre, ktorú sme produkovali prvé dve tretiny. Z časti sa nám to podarilo, z čoho rezultoval šiesty gól, z nášho pohľadu veľmi dôležitý. Konečne sme sa strelecky prebudili.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Zápas sme si z našej strany predstavovali úplne inak. Chýbala nám agresivita, korčuľovanie, čo nás zdobilo v predchádzajúcich dueloch. K tomuto všetkému sa musíme vrátiť. Pevne verím, že to bude v našom podaní opäť fungovať.“

HC Košice – HK Nitra 5:0 (2:0, 0:0, 3:0) – konečný výsledok série 4:1, Košice postúpili do semifinále

Góly: 2. Zálešák (Dravecký, D. Pašek), 5. Dravecký (Michal Grman, S. Gron), 48. Martin Frolík (Jenčík, Marcel Haščák), 49. S. Gron (Bartoš, Fabuš), 57. Kristek (J. Tabaček, Michel Miklik)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, Lokšík – T. Orolin, Tornay, 5663 divákov

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, Michal Grman, Šeda, M. Šterbák, Deyl, Slimák – Michel Miklík, Kristek, Vorel – Fabuš, S. Gron, Bartoš – Dravecký, Zálešák, D. Pašek – Marcel Haščák, Jenčík, M. Baláž – od 45. Frolík

Nitra: J. Laco – Fabian, O. Janík, König, Duben, Ďurák, Gabriš – Marek Slovák, M. Štefanka, H. Ručkay – Korhoň, T. Chrenko, Podstavek – S. Saliji, M. Kováčik, G. Saliji – Uhnák, Hrnka

Aj úvod piateho štvrťfinálového stretnutia bol v réžii Košičanov. V 103. sekunde ich dostal do vedenia Zálešák, bola to prvá strela na nitriansku bránku. V 5. min to spomedzi kruhov v presilovke skúšal Vorel, ale Ján Laco bol pozorný. Vzápätí však inkasoval druhýkrát. Grman nahodil puk od modrej a Dravecký ho šikovne tečoval. Neskôr Miklíkov pokus nitriansky brankár zneškodnil. V 11. min sa dostal do nájazdu Bartoš, no trafil žŕdku hosťujúcej bránky. Chybu nitrianskej obrany nepotrestal v 15. min Zálešák, ktorý len napálil do dobre postaveného Laca.

Hostia sa do útoku dostávali len sporadicky, v 16. min Hudáčka vyskúšal Ručkay. Poistiť vedenie svojho tímu sa pokúšal Fabuš, ale mieril vedľa bránky. Ešte pred prvou prestávkou neprekonal ležiaceho Laca počas presilovky z ideálnej pozície Bartoš.

Aj v druhej tretine začali domáci aktívnejšie. Zálešák a po ňom Pašek vyskúšali pozornosť Laca, Miklík mieril nad bránku a Pašekovu delovku brankár vyrazil. Hostia potom nezužitkovali 98-sekundovú presilovku piatich proti trom. Dokonca v nej mohli inkasovať. Bartoš dvakrát ohrozil brankára tímu spod Zobora. Ani domáci Gron pri hre štyroch proti štyrom nepridal tretí gól a v závere druhej tretiny skončil puk po Pašekovej sľubnej šanci v lapačke výborne chytajúceho gólmana hostí.

Po sérii nepremenených šancí pridal tretí gól Košíc v 48. min strelou pod hornú žŕdku Frolík. O chvíľu neskôr zvýšil osamotený Gron na 4:0. V 57. min Laca prekvapil Kristek, ktorý pečatil víťazstvo a postup majstra do semifinále.

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Zápas sme rozohrali dobre, mali sme dobrý pohyb. Dostali sme sa do dvojgólového vedenia. V druhej tretine bola hra pri množstve vylúčení rozkúskovaná. Chýbal nám tretí gól na upokojenie. Ten prišiel v tretej tretine a záver sme zvládli. Musím však povedať, že séria s Nitrou nebola jednoduchá. Takmer všetky zápasy boli dramatické a dobre nás pripravili do ďalších bojov.“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Skončila sa dobrá séria. Ukázali sme, že vieme hrať hokej. Chlapcom musím za túto sezónu poďakovať. Pokúsili sme sa o malý zázrak, hrýzli sme, kým sme mohli. Košičanom gratulujem k postupu.“

Bez názvu

Hokej – baráž o extraligu – prvý zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

MsHK DOXXbet Žilina – ŠHK 37 Piešťany 4:2 (0:0, 1:1, 3:1) – stav série 1:0

Góly: 35. Petruška (I. Rataj), 53. Stupka (Petruška, Rataj), 55. I. Rataj (Milovanovič), 60. Petruška – 32. Peško (Bučka), 43. Lušňák (Gálik)

Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Kolník a Gálik (obaja Piešťany) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Rudý, Bundil, Valach, 3503 divákov

Žilina: Murín – D. Devečka, Rúfus, Krčula, Dlouhý, Milovanovič, Heš – Smotrila, Vala, Juraj Faith – V. Nemec, Hreus, M. Kokavec – Petruška, I. Rataj, Stupka – Hájnik, T. Troliga, Drevenák

Piešťany: Tomek – A. Kolník, Kalafút, Bučka, Zajac, Vrána, K. Grman, Poláček, T. Magušin – Baran, Prokop, Pupák – Románek, Peško, Haring – Gálik, F. Novák, Lušňák – Rybárik, Učeň, Chylo

Úvodných 20 minút prvého barážového stretnutia bolo z oboch strán opatrných. Žilinčania mali viac z hry, strelecky viackrát ohrozili Tomeka, ale ten si aj s dávkou šťastia držal čisté konto. „Vlkov“ mohli dostať do vedenia Smotrila v 13. min a Stupka v 18. min, no piešťanský brankár bol opäť proti. Početnú prevahu v závere tretiny a úvode druhej ani jedno mužstvo nevyužilo. Bližšie ku gólu boli Žilinčania pri vylúčení Haringa, ale v 23. min Devečka sám pred bránkou mieril iba do Tomeka. V polovici stretnutia bol vylúčený domáci Krčula, Bučka vystrelil od modrej a vyrazený puk Peško poľahky dostal do siete. Hostia sa z vedenia dlho netešili, v 35. min Rataj spoza bránky ideálne našiel Petrušku, ktorý z pravej strany vyrovnal na 1:1. Žilinčania mali prevahu, ale remízový stav sa už v druhej tretine nezmenil. Vstup do záverečnej tretiny mali lepší hostia. Haringovu strelu Murín ešte chytil, ale v 43. min proti pokusu krídelníka tretej formácie Piešťan Lušňáka bol bezmocný. Žilinčania v snahe o vyrovnanie pridali, strely Smotrilu však ostali bez gólového efektu. V 53. min unikol obrane hostí Stupka a bolo vyrovnané – 2:2. O dve minúty neskôr sa zopakovala podobná situácia ako pri góle Piešťan, keď strelu Milovanoviča brankár hosti Tomek vyrazil a Rataj nemal problém vraziť puk do prázdnej svätyne – 3:2. V záverečnej minúte hostia v snahe vyrovnať odvolali brankára, ale Petruška svojím druhým gólom spečatil prvé víťazstvo Žilinčanov v baráži.

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Som rád, že sa nám podarilo v prvom dôležitom zápase baráže zvíťaziť. Duel sa pre nás nezačal vyvíjať dobre, aj keď sme boli aktívni, mali sme šance, no tie sme nedokázali využiť. Hostia išli do vedenia 2:1 a my sme boli v útlme. Potom sme sa však dokázali presadiť a dosiahli sme zaslúžené víťazstvo. Verím, že v ďalších zápasoch to bude z našej strany už len lepšie a lepšie.“

Milan Klement (tréner Piešťan): „V prvej tretine sme nevedeli, čo máme od domácich čakať. Presadzovalo sa nám ťažko, lebo Žilinčania majú kvalitný tím. V zápase sme viedli 1:0 i 2:1, ale doplatili sme na chybu v obrane a potom to už išlo s nami dolu vodou. Myslím si, že zbytočná chyba v defenzíve nás možno stála aj víťazstvo.“