Košice sú v extralige bez prehry, Zvolen vyhral v Trenčíne

Dukla Trenčín - HKM Zvolen
Sprava: Kamil Brabenec z HKM Zvolen a Róbert Petrovický z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 4. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HKM Zvolen. Trenčín, 22. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – V hokejovej Tipsport extralige bolo v nedeľu na programe päť zápasov 4. kola.

V prvom stretnutí Banská Bystrica hladko porazila Poprad 5:2. Dramatickejší duel sa hral v Trenčíne, kde obhajca titulu po góle Róberta Petrovického prehrával 0:1. Nakoniec však výsledok otočil, keď o jeho víťazstve rozhodol v 56. minúte Huňady, ktorý premenil trestné strieľanie.

Košičania potvrdili svoju výbornú formu a aj vo svojom štvrtom stretnutí v sezóne bodovali naplno a po víťazstve nad Martinom sú s 12 bodmi na čele tabuľky.

Hokej – Tipsport extraliga 2013/2014 – 4. kolo:

Dukla Trenčín – HKM Zvolen 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Góly: 26. Róbert Petrovický (E. Bagin, Rastislav Pavlikovský) – 39. Škvaridlo (V. Baláž), 56. Huňady (z tr. strieľania)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín – Snášel, Valach, 1200 divákov

Trenčín: A. Nagy – R. Lintner, M. Nemčík, E. Bagin, Pozník, Čerešňák, Habšuda – Komínek, Rastislav Pavlikovský, Róbert Petrovický – P. Kalus, Broska, M. Kalus – T. Lipták, Palák, T. Klíma – Vaculin, Buliš, F. Nemček – od 21. min L. Klíma

Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, Hraško, J. Hertl, Ťavoda, J. Mucha – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, Huňady, V. Baláž – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Čanky, Puliš, Martin Ďaloga

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Proti majstrovi sme odohrali vyrovnaný zápas, bol to predovšetkým taktický boj. Žiaľ, nezvládli sme záverečnú päťminútovku, kedy sme po hrubej individuálnej chybe inkasovali rozhodujúci gól a naša snaha o vyrovnanie sa nám už v zostávajúcom čase nepodarila. Mužstvo ukázalo bojovný a disciplinovaný výkon, škoda však spomínanej chyby v závere zápasu, ktorá nás stála body.“

Ľubomír Oslizlo (tréner Zvolena): „V našej súčasnej situácií to bol pre nás veľmi ťažký zápas a nebolo jednoduché v ňom získať cenné body. Trápili sme sa v útočnej fáze, ale celkový herný prejav mužstva už bol v porovnaní s predchádzajúcimi stretnutiami o niečo lepší. Súper hral aktívne, takže sme sa po tejto stránke museli pridať aj my.“

Obrazom: Zvolen vyhral v Trenčíne 2:1

Marek Šimko z HKM Zvolen počas hokejového zápasu 4. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HKM Zvolen. Trenčín, 22. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Sprava: Vladislav Baláž z HKM Zvolen a Emil Bagin z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 4. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HKM Zvolen. Trenčín, 22. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Vladislav Baláž z HKM Zvolen a Marek Kalus z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 4. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HKM Zvolen. Trenčín, 22. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Zľava: Marek Šimko z HKM Zvolen, Rastislav Pavlikovský z Dukly Trenčín a Michal Juraško z HKM Zvolen počas hokejového zápasu 4. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a HKM Zvolen. Trenčín, 22. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

Prvá tretina sa odohrala plynule a s minimom prerušovaní, chýbal však aj vzruch pred bránkami či vydarené kombinačné akcie.

Hra sa naštartovala až v druhej časti – najskôr v 22. min hosťujúci Podkonický svoje sólo zakončil strelou do hornej žŕdky.

V 26. min sa už skóre konečne zmenilo, keď Petrovický vrátil za brankárov chrbát vyrazený puk – 1:0.

Mužstvá pridali na nasadení a dokázali už produkovať aj nebezpečné príležitosti, obaja brankári však boli na svojom mieste.

Na konci druhej tretiny domáci napriek tlaku nezužitkovali dve zlepené presilovky a ich protivník ich za to dokonale potrestal. V 39. min najskôr Brabenec svoj nájazd zakončil strelou nad, ale o chvíľku už Škvaridlo po rýchlej akcii predsa len vyrovnal – 1:1.

Tretie dejstvo bolo dlho iba o korčuľovaní, vykrývaní priestoru a narúšaní súperovej snahy, opäť s malým množstvom šancí na rozhodnutie zápasu. Až v 56. min po faule domácich zadákov dostali hostia možnosť zahrávať trestné strieľanie, ktoré Huňady chladnokrvne premenil vo víťazný zvolenský gól – 1:2.

HC Košice – MHC Mountfield Martin 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 32. Cebák (P. Bartoš), 40. Bicek (T. Marcinko), 43. Pašek (L. Nagy) – 36. Dírer (Perniš)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: J. Konc – Smrek, Sčensný, 3566 divákov

Košice: Hylák – Cebák, Štrbák, M. Novák, Šeda, Deyl, Macejko – R. Jenčík, Pašek, L. Nagy – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, P. Bartoš, Matis – Hrnka, Marek Slovák, Jokeľ

Martin: M. Dzubina – Matejka, I. Ďatelinka, A. Novotný, Brcko, Pacalaj, Tupý – Markovič, Murček, Važan – A. Themár, M. Beran, J. Cíger – Perniš, Fujerík, Pokrivčák – Žáčik, Dírer, Jurášek

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „V prvej tretine sme hrali málo agresívne, nemali sme dostatočný pohyb, aby sme súpera donútili spraviť chyby. V druhej časti sa to zlepšilo, pred bránkou sme boli dôraznejší a podarilo sa nám skórovať. Nie je to ľahké prekonávať defenzívnu taktiku súpera, stojí to veľa síl prejsť zahustené stredné pásmo. Dokázali sme však gólovo odskočiť a vytvoriť si ďalšie šance. V koncovke sa zatiaľ trápime, ale veľmi nás teší, že mužstvo bojuje celých 60 minút.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Už v Poprade a aj teraz v priebehu prvej časti sme prišli o dvoch prvých centrov, čo ovplyvnilo našu hru. V prvej a druhej tretine sme Košičanov dokázali držať na dištanc, nedostávali sa do prečíslení. V tretej nám trochu dochádzali sily, no chalanov môžem pochváliť za bojovný výkon. Ak ho budeme pravidelne opakovať, môžeme body nosiť aj zvonku. Veľmi dobre zachytal Michal Dzubina.“

Obrazom: Košičania porazili Martin 3:1

HC Košice - MHC Mountfield Martin
Zľava: Jakub Cíger a Dominik Fujerík z Martina, Peter Bartoš z Košíc a Ivan Ďatelinka z Martina v zápase 4. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice a MHC Mountfield Martin. Košice, 22. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Michal Novák z Košíc a Matej Dírer z Martina v zápase 4. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice a MHC Mountfield Martin. Košice, 22. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Andrej Novotný z Martina a Peter Sojčík z Košíc v zápase 4. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice a MHC Mountfield Martin. Košice, 22. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Lukáš Matejka z Martina, Matúš Matis z Košíc a Michal Dzubina z Martina v zápase 4. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice a MHC Mountfield Martin. Košice, 22. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Andrej Novotný z Martina a Gabriel Spilar z Košíc v zápase 4. kola hokejovej Tipsport extraligy medzi HC Košice a MHC Mountfield Martin. Košice, 22. september 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Prvá tretina priniesla malo vzruchu, brankári nemali veľa práce.

Dzubina bez problémov kryl Bicekov pokus a osamotený Jenčík z blízka nedoklepol puk do bránky súpera.

Neskôr Cebák trafil len dobre postaveného martinského gólmana, ktorý vyrazil aj Štrbákovú strelu od modrej. Z hosti pohrozil iba Fujerík, no Hylák jeho strelu kryl.

Košický brankár sa nedal prekvapiť ani v úvode druhej po zakončení Markoviča. V 24. sa Jenčík natlačil do koncovky, ale neprekonal Dzubinu.

Blízko ku gólu bol potom Fujerík, ale proti bol opäť Hylák. V polovici stretnutia to márne v presilovke skúšal Bartoš a po ňom aj Cebák.

Oceliari sa dočkali v oslabení, pri signalizovanom vylúčení sa dostali do prečíslenia – Bartoš prihral osamotenému Cebákovi a ten otvoril strelecký účet – 1:0.

Martin dokázal reagovať v 36. min, keď Dírer trafil parádne do pravého horného rohu domácej bránky – 1:1.

Tesne pred druhou prestávkou strhol vedenie na stranu domácich Bicek, ktorý presne namieril tiež do horného rohu – 2:1.

V 42. min spálil aj nemožne Jenčík, ale už o pár sekúnd na to Pašek zvýšil na rozdiel dvoch gólov – 3:1. V polovici tretej tretiny mohol poistiť vedenie domácich Nagy, ktorý sa v oslabení ocitol v nájazde, ale Dzubina ho vychytal.

Martin v závere nevymyslel nič. Markovič neprekonal Hyláka a tak si Košice pripísali štvrté víťazstvo v rade.

HC‘05 Banská Bystrica – HK Poprad 5:2 (2:1, 3:0, 0:1)

Góly: 3. Kafka (R. Macík, Heizer), 5. Saracino (Kadura, Heizer), 21. Matúš Chovan (Heizer), 23. White (Meland, Handlovský) 35. Meland (White, Handlovský) – 19. A. Kroták (McNamara, Mlynarovič), 50. T. Sýkora

Vylúčení: 9:6 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Stano – Gajan, Gavalier, 1298 divákov

Banská Bystrica: Kalemba – Meland, Saracino, Bambúch, Styk, Rosandič, Zošiak, od 41. min Predajniansky a Devečka – Lamper, Heizer, Matúš Chovan – Kafka, White, Handlovský – R. Macík, M. Hudec, Kadura – Dolník, Hegyi, Fajčák

Poprad: Sidor (23. M. Srnec) – Fabian, R. Suchý, Kasík, McNamara, Kurali, D. Brejčák, od 41. min Gaborčík – A. Kroták, Mlynarovič, A. Lapšanský – Drábek, Jabrocký, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, M. Nagy – Belluš, Peter Gápa

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, rýchlo sme viedli, no potom sme zbytočnými faulmi vrátili súpera do hry. Musím povedať pravdu, že nie som veľmi spokojný so zápasom. Ľahkovážnosťou za priaznivého stavu sme niekedy miestami hrali rybníkový hokej. Poprad sme púšťali do hry. Výrazne nás podržal brankár Kalemba, vyšli nám aj presilové hry, ale určite mame čo zlepšovať.“

Milan Jančuška (tréner HK Poprad): „Pre mňa to bol neuveriteľný zápas, čo sa odohral v Bystrici. Oba vstupy do prvej aj druhej tretiny sme mali katastrofálne. Nebudem hodnotiť tretiu tretinu, ale iba prvé dve, ktoré z nášho pohľadu, čo sa týka defenzívy, boli benevolentné. Prezentovali sme zlú hru do tela a z toho pramenili fauly a góly, ktoré dala Bystrica z troch presiloviek. Počet striel sme mali veľmi veľa a šancí takisto, išli sme sami na brankára, mali sme aj trestné strieľanie, presilovky piatich proti trom, no bola to katastrofa. Ak by sme tento zápas vyhrali 8:5, nik by nemohol nič povedať. Zlyhali sme v koncovke, chýbala mi finálna prihrávka a dôraznejšie zakončenie. Som vrcholne nespokojný s výkonom mojich hráčov.“

Oba tímy začali od úvodných minút aktívne a už po niekoľkých sekundách sa ocitol v šanci Kroták, ktorý netrafil puk do odkrytej domácej bránky.

Bystričania využili presilovku, keď sa pri pravej žrdi presadil Kafka – 1:0. V 5. min z podobného miesta zužitkoval prihrávku Kaduru obranca Saracino a zvýšil na rozdiel dvoch gólov – 2:0.

Popradčanov inkasované góly nerozhodili a hrozili hlavne v presilovkách. V polovici prvého dejstva hrali „barani“ dve minúty v troch a tutovku mal na hokejke Mlynarovič, ktorý neprehodil výborného Kalembu.

V 15. min mieril v početnej výhode Takáč do žŕdky, následne v oslabení prišli šance Hudeca a Whitea, ale puk sa nedostal za čiaru. Hosťom spod Tatier to napokon vyšlo v 19. min, peknou strelou z ľavého kruhu znížil Kroták – 2:1.

Úvod strednej časti hry patril domácim. Heizer poslal puk od zadného mantinelu pred bránku, kde sa presadil Matúš Chovan – 3:1. V 23. min sa domáci tešili zo štvrtého gólu v presilovke. Sidora vyhnal z bránky strelou švihom z ľavej strany White – 4:1.

Hostia potom mali vyše minútovú početnú výhodu o dvoch hráčov, ale opäť zvonila iba žŕdka, tentokrát do hornej tyče poslal puk zblízka Kroták. Popradčanom to nešlo ani v ďalších minútach, Kalemba sa rozhodne nenudil a čelil množstvu striel.

V 35. min rozhodca poslal tretieho hokejistu hostí na trestnú lavicu a bol z toho tretí presilovkový zásah Bystričanov, prihrával White a pred striedajúcim gólmanom Srncom tečoval puk Meland – 5:1. V 38. min mohol pridať šiesty gól Kafka, išiel sám na bránku, no v koncovke neuspel. Rovnako tak v závere druhej tretiny na opačnej strane pohorel T. Sýkora.

Podtatranci dostali na začiatku tretieho dejstva veľkú možnosť znížiť nepriaznivý stav na rozdiel troch gólov. Tomáš Sýkora bol v šanci faulovaný, na rad prišlo trestné strieľanie, ktoré postihnutý hráč nepremenil. Kalemba si medzi žrďami počínal výborne a Popradčanov privádzal miestami do zúfalstva.

Hokejisti spod Urpína potom nevyužili dve presilovky a v 50. min už v hre piatich proti piatim si pošramotenú reputáciu z úvodu záverečnej tretiny vynahradil Sýkora, keď strelou z ľavého kruhu pokoril amerického gólmana, ktorý bol až do konca duelu oporou svojho tímu a čelil 47 strelám – 5:2.

MsHK DOXXbet Žilina – HK Nitra 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 33. T. Varga (D. Buc, Bajaník), 39. T. Varga (Klouda, D. Buc), 51. Linet (Drevenák, Dlouhý) – 22. T. Chrenko (M. Kováčik, Štumpf)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Novák, bednár, Tvrdoň, 1203 divákov

Žilina: M. Laco – Ostrčil, Bajaník, Rúfus, Marcel Šterbák, Dlouhý, Leško – I. Dornič, Kalla, F. Novák – T. Varga, Klouda, D. Buc – Jarab, Linet, Drevenák – A. Lipovský, Valášek, Kropáč

Nitra: Kristan – P. König, Ordzovenský, Rais, Nádašdi, M. Bača, Milo – R. Tománek, Stümpel, Pupák – Štumpf, T. Chrenko, M. Kováčik – L. Novák, Hamrák, Martin Segľa – Bajtek, Kmeč, Piačka

Slavomír Chlebec (asistent trénera Žiliny): „Zápas sme nezačali podľa našich predstáv. V prvej tretine sme robili veľmi veľa chýb, čo bolo vinou dobrého herného prejavu súpera, ktorý nás držal na dištanc. Po inkasovanom góle sme dobre korčuľovali a podarilo sa nám obrátiť výsledok v náš prospech. Tretia tretina už bola „kto z koho“ a dopadla lepšie pre nás. V zápase nás podržal brankár Laco, ale všetci hráči bojovali, za čo im patrí vďaka.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „V našom hernom prejave chýbajú góly. Hráči tomu veľa nepomáhajú, snažia sa hrať veľa technicky. No napriek tomu sme v Žiline išli do vedenia. Mali sme veľa vylúčených, pri oslabeniach boli väčšinou kľúčový hráči, ktorým možno v závere chýbali sily. Ak by boli bojovali aj ostatní, myslím si, že zaver tohto zápasu mohol byt iný.“

Zápas sa kvôli poruche rolby začal s vyše dvadsaťminútovým oneskorením. Po opatrnom úvode dostal do varu divákov hlavný rozhodca, ktorý nepotrestal faul na Kallu v 3. min, keď sa na ľade objavila aj krv. V ďalších minútach si to však arbiter vynahradil a postupne poslal na trestnú lavicu až 9 hráčov.

Obe mužstvá však početné výhody nevyužili. Za pozornosť stáli len strely domáceho Rúfusa a hosťujúceho Königa. V 11. min mali Žilinčania ideálnu gólovú šancu dostať sa do vedenia, no Jarab z bezprostrednej blízkosti prestrelil. V záverečnej minúte I. tretiny Kropáč a Kuľha ohrozili bránku hostí, ale gólman Kristan bol pozorný.

Nitra mala raketový vstup do druhej tretiny, keď druhý útok založil rýchlu akciu a Chrenko dosiahol úvodný gól zápasu – 0:1. Následne mohli zvýšiť opäť Chrenko aj Bajtek, ale žilinsky gólman M. Laco bol pozorný.

V 33. min Žilinčania využili jednu z presilových hier, keď Bajaník strieľal od modrej a Varga dorazil puk za chrbát nitrianskeho gólmana – 1:1.

V 38. min mohol zvýšiť vedenie Nitranov Tománek, ale gólman Laco bol proti. O minútu neskôr druhá domáca útočná formácia prečíslila obranu hostí a Varga zaznamenal svoj druhy gól v zápase – 2:1.

V úvode poslednej časti mala Nitra možnosť vyrovnať pri vylúčení Bajaníka, ale to sa jej nepodarilo. Následné strelecké pokusy kapitána Stümpela, či domácich Vargu a Lineta kryli pozorní brankári. V 51. min obranca Dlouhý nahodil puk pred bránku hostí a vyrazenú strelu poslal za Kristanov chrbát Linet – 3:1.

Vzápätí mohli hokejisti spod Zobora vsietiť kontaktný gól pri vylúčení Rúfusa, ale početnú prevahu nevyužili. Takmer dve minúty pred koncom sa Antonín Stavjaňa rozhodol hrať bez brankára, ale výsledkom bola len strela Königa, ktorú Laco poľahky kryl. Žilinčania si po dvoch víťazstvách u súperov pripísali aj prvý domáci triumf.

ŠHK 37 Piešťany – HK 36 Skalica 2:3 (0:0, 2:2, 0:1)

Góly: 23. M. Bartánus (R. Filip, V. Nemec), 30. J. Románek (S. Saliji) – 27. Obdržálek (R. Školiak), 31. B. Mráz (Kutálek, Šátek), 46. Kuľha (Stieler, Preisinger)

Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, Stricker – Kacej, J. Tvrdoň, 1 238 divákov

Piešťany: Ondrejka – Bučka, A. Drgoň, R. Filip, Brňák, Biro, Škadra, A. Hruška, Šišovský – J. Románek, Melichárek, S. Saliji – M. Bartánus, V. Nemec, J. Ručkay – Stupka, Holovič, Lušnák – Haring, Mišura, Toman

Skalica: M. Lipovský – Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Ketner, Barák, M. Srnec, Staňo, Kalináč – Kuľha, R. Školiak, Obdržálek – Lažo, Stieler, Preisinger – Kutálek, B. Mráz, Šátek – Dvonč, B. Jankovič, M. Sloboda

Milan Klement (tréner Piešťan): „Prvá tretina bola veľmi dobrá, no druhá časť už nespĺňala až také kritériá. Mame problém s pauzami medzi jednotlivými tretinami, ktoré ústia v defenzívne zaváhania a z toho góly. Záverečný tlak hosťujúcej Skalice bol veľmi silný.“

Štefan Mega (asistent tréner Skalice): „Po víťazstve nad Trenčínom sme sa zodpovedne pripravovali. V úvode sme ustáli tlak domácich. Dvakrát sa nám podarilo dotiahnuť náskok domácich, čo bol veľmi dôležitý okamih. Toto víťazstvo je pre nás veľmi cenné.“

Zaujímavý duel začali aktívnejšie domáci a už v 3. min nastrelil Holovič konštrukciu Lipovského bránky. O štyri minúty neskôr hrali Piešťany presilovú hru, no nevyužili ponúkanú výhodu.

Obaja aktéri v ďalšom priebehu predvádzali svižný hokej, s miernou prevahou domáceho kolektívu. V 16. min hosťujúci Vyrůbalík vyskúšal strelou z diaľky pozornosť Ondrejku.

V úvode druhej časti sa opäť Vyrůbalík natlačil pred Ondrejku, ale gól nedal. V 23. min rozjasal domáce publikum Bartánus, ktorý z otočky pred bránkoviskom dostal „havranov“ do vedenia – 1:0. Piešťanom vedenie dlho nevydržalo, keď už v 27. min Obdržálek pomedzi Ondrejkove betóny vyrovnal – 1:1.

O tri minúty neskôr domáci opäť viedli, Románek si položil Lipovského na ľad a strelil druhý gól Piešťan – 2:1. Odpoveď na seba nedala dlho čakať – Bruno Mráz poslal na Ondrejku ľahký puk, ktorý sa odrazil od jeho hokejky oblúčikom do bránky – 2:2.

Piešťanskí hráči začali tretiu časť zápasu smelo, ale S. Saliji, Bučka ani Melichárek neprekonali Lipovského. V 46. min sa uspeli hostia, keď sa voľný Kuľha dostal pred Ondrejkom k odrazenému puku a dopravil ho za bránkovú čiaru – 2:3.

O minútu neskôr sa ocitol vo veľkej šanci Šátek, ale domáci brankár šancu zlikvidoval. Na hokejky „havranov“ sa začala vkrádať nervozita a viazla im herná kombinácia. Záhoráci umne bránili stredné pásmo a vedenie si udržali až do konca.