Košice v Trenčíne opäť prehrali, Skalica tiež zaváhala

Kosice trencin
Brankár HC Košice Alexandr Hylák (vľavo) a hráč Dukly Trenčín Ján Pardavý počas zápasu 45. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín - HC Košice. Trenčín, 3. február 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Výsledky 45. kola slovenskej najvyššej hokejovej súťaže.

HK Nitra – MsHK DOXXbet Žilina 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Žilina Nitra, hokej

Prvá tretina divákov príliš nenadchla. V 9. min bolo po faule na Richarda Hunu nariadené trestné strieľanie, no žilinský útočník v ňom domáceho brankára Šimbocha neprekonal.

Sedemnásta minúta priniesla šancu

domáceho Slováka, ale jeho pokus v brejku dvoch proti jednému neskončil gólom.

Puky si cestu do bránok našli až v druhej tretine. Skóre otvoril v 26. min Róbert Huna, keď potrestal chybu domácej obrany. Už o 43 sekúnd pridali hostia druhý gól. Obranca Dlouhý vystihol rozohrávku domácich a po ďalšom zaváhaní Nitry v defenzíve dostal puk za Šimbochov chrbát. Na dva góly v rýchlom slede domáci zareagovali oddychovým časom, ktorý im pomohol. Už v 28. min znížil náskok hostí Štefanka, keď sa presadil šikovnou strelou spomedzi kruhov. Vyrovnať mohol v 35. min Mašlonka, ale krátky únik po dobrej Slovákovej prihrávke nezužitkoval.

Priemerný extraligový hokej, v ktorom nechýbala bojovnosť, no skôr hokejová krása, pokračoval aj v tretej tretine. V 48. mine zaváhal pred odkrytou bránkou Nitran Šumichrast, na druhej strane sa v 55. min po peknej akcii nepresadil Stupka. V ďalšom priebehu sa domáci snažili o vyrovnanie, ale výborne brániaci Žilinčania im veľa nedovolili. Aj preto najmä zásluhou kvalitnej defenzívnej hry získali v Nitre tri body.

Miloš Fleischer (asistent trénera Nitry): „V dnešnom stretnutí sme chceli nadviazať na úspešné výsledky z nedávnych zápasov. Nadreli sme sa, no keďže sme nezískali ani bod, sme sklamaní. Niektorí hráči sa vrátili po zranení a ešte musíme viac popracovať na súhre formácií. Chýbal nám aj väčší pokoj v zakončení.“

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Prišli sme s cieľom získať aspoň bod. Nitra hrá momentálne dobré zápasy a trápi aj súperov z prvej štvorky. Získali sme tri body, takže môžeme byť spokojní. V strede tabuľky je to dosť vyrovnané, takže tieto body sa nám môžu zísť.“

Góly: 28. M. Štefanka (Tománek) – 26. Róbert Huna (Richard Huna, P. Sivák), 27. Dlouhý (T. Sýkora, Staňo)

Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P.Jonák, Lokšík – Bundil, Milan Novák, 1548 divákov

Nitra: Šimboch – Rais, Ďurák, Vosátko, Gurčík, Ordzovenský, M. Bača, Tůma, K. Grman – M. Mašlonka, Hamrák, T. Hrnka – H. Ručkay, M. Štefanka, Tománek – Bene, Martin Segľa, Radulay – Petr Slovák, Káčer,Šumichrast

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, Staňo, Dlouhý, Ďurkech, Harant, Niník, Krčula – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Troliga, Smotrila – T. Sýkora, Jarab, Kubiš

MHC Mountfield Martin – HK AutoFinance Poprad 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Mikulášske kolo hokejovej extraligy

Preriedené tribúny videli v prvej tretine obojstranne rýchly a útočne ladený hokej. Martinčania vyrukovali na favorita bez ostychu. Už v 89. sekunde netrafil Šišovský odkrytú popradskú bránku.

Táto situácia odštartovala festival zahodených príležitostí na oboch stranách. Brankári Šimko a Melicherčík ukázali kus zo svojho umenia a svoje mužstvá podržali. Najväčšiu príležitosť na zmenu skóre mal v 11. min Škoda, ale svoj nájazd na Melicherčíka zakončil strelou do žŕdky. Na druhej strane horelo o štyri minúty pred Šimkom počas presilovky, keď najskôr Kroták netrafil prázdnu bránku a po ňom neprehodil ležiaceho Šimka Balán. Necelú minútu pred prvým klaksónom zahodil ešte Važan svoju tutovku.

Aj po prestávke sa obaja súperi predbiehali v zahadzovaní šancí. V úvode druhej tretiny sa rútil sám na Šimka Kuľha, ale ani on sa gólovo nepresadil. V 27. min hrali hostia presilovku 5 na 3, ale bez gólového efektu. Rovnakú početnú výhodu o dvoch hráčov mali aj domáci, v nej Škoda nastrelil zblízka iba žŕdku Melicherčíkovej bránky. Popradčania v polovici zápasu potom zbytočne znervózneli a výsledkom boli ďalšie dve presilovky o dvoch hráčov. V tej prvej nastrelil Matejka opäť iba žŕdku a v druhej exceloval brankár Melicherčík. To sa stalo „kosačkám“ osudným, lebo dve minúty pred koncom druhej časti otvoril skóre v presilovke Balán – 0:1.

V tretej tretine sa Martinčania snažili vyrovnať, ale Popradčania urputne bránili a brankár Melicherčík privádzal hokejistov z Turca do zúfalstva. Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 52. min, keď sa natlačil Svačina pred Šimka a poslal hostí do dvojgólového náskoku. Domáci už potom nemali dosť síl na to, aby sa vrátili do stretnutia, a tak im ani výkon na hranici svojich možností body nepriniesol. V 54. min spečatil triumf hostí Rapáč.

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Dve tretiny sme hrali veľmi dobrý hokej. Mali sme veľa príležitostí, ale dnes by sme asi nedali gól ani v ďalšom zápase. Po individuálnej chybe nášho obrancu sme dostali gól. Skúsení hostia sa potom dostali na koňa a duel doviedli do víťazného konca.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „V bojovnom stretnutí začal lepšie súper. My sme prehrávali osobné súboje, potom sme zvýšili aktivitu a vyrovnali hru. Dôležitý moment bol, že sme ubránili tri oslabenia o dvoch hráčov. To nám dodalo sebavedomie, že v zápase môžeme uspieť. Strelili sme dôležitý prvý gól, ktorý nás nasmeroval k víťazstvu.“

Góly: 38. Balán (Kovačevič, P. Svitana), 52. Svačina (R. Rapáč), 54. R. Rapáč (A. Kroták, Svačina)

Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – V. Smerek, Milan Grečko, 1200 divákov

Martin: M. Šimko – Drgoň, Brcko, Leško, M. Výborný, Zukal, Matejka – Zeliska, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Šišovský – Macejka, Fadrný, Miroslav Ižvolt – Themár, J. Cíger, M. Sobota

Poprad: Melicherčík – Pentikäinen, R. Suchý, Kovačevič, Tavželj, Fabian, Jáchym, Malina, D. Kramár – Strömberg, Michal Chovan, Kuľha – P. Svitana, Balán, Vaic – Svačina, A. Kroták, R. Rapáč – Škovira, S. Takáč, Homa

HK 36 Skalica – HC’05 Banská Bystrica 2:3 po predĺžení (2:0, 0:1, 0:1 – 0:1)

Vlastimil Lakosil

Úvodných desať minút hralo domáce mužstvo opatrne a skôr čakalo na aktivitu súpera. Prvý gól vsietil neobsadený Kutálek, ktorý namiesto nahrávky zvolil strelu v momente presunu Chorošuna – 1:0. Hosťom sa vydarila prvá vážnejšia akcia v 10. min po delovke Cebáka od modrej čiary.

O tri minúty neskôr vystrelil od modrej Jankovič a do brány puk doklepol Višňovský – 2:0. Ďalšia výraznejšia šanca prišla až v záverečných 30 sekuntách prvej tretiny z dielne druhého skalického útoku, avšak skóre sa nemenilo.

V úvode druhého dejstva si vytvorili tlak Banskobystričania a viacerými strelami ohrozovali Lakosila. Gólom zaváňal na druhej strane dvojnásobný pokus Šáteka, ale Chorošun oba pokusy zneškodnil. V 30. min mal Holovič na hokejke možnosť pridať tretí skalický gól, ale koncovku nezvládol. Prvý gól hostí priniesla 32. min, keď neobsadený Jokila dorazil puk za Lakosilov chrbát po prihrávke Kubku.

III. tretina a predĺženie

Tretia tretina začala v rýchlom tempe. Už po dvoch minútach sa musel hlavný arbiter poradiť s videorozhodcom a uznal vyrovnávajúci gól Hlinku. Hra bola veľmi vyrovnaná, nervózna a vďaka nerozhodnému výsledku aj dramatická. Oba celky stavili najmä na ofenzívu a v obranných činnostiach dochádzalo najmä na skalickej strane k mnohým chybám. Veľkú šancu na zmenu stavu mal Zuzin z tesnej blízkosti a dve minúty pred záverom tretiny Kutálek, ktorý už mohol spomedzi kruhov rozhodnúť. O víťazovi stretnutia rozhodol až v predlžení kapitán Banskobystričanov Grman gólom zo samostatného úniku.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Od druhej tretiny nemôžem hodnotiť náš výkon. Som sklamaný z prístupu a výkonu hráčov. Očakám od nich niečo úplne iné. S chlapcami si zápas ešte určite rozoberieme.“

Milan Staš (tréner B. Bystrice): „Prvú tretinu sme sa ťažko rozhýbavali. Po korekciách v zostave nastal lepší pohyb, naša hra začala vyzerať inak. Prišiel kontaktný gól, chlapci hrali a korčuľovali ešte lepšie a dočkali sme sa vyrovnávajúceho gólu. V predlžení sme so šťastím vyhrali. Tento zápas hodnotím ako vyrovnaný so šťastným koncom konečne aj pre nás.“

Góly: 9. Kutálek (Holovič, Vyrúbalík), 13. T. Višňovský (Kloz, Jankovič) – 32. Jokila (Kristoffersson, Kubka), 42. Miroslav Hlinka (Kútny, Brňák), 65. M. Grman (Kristofersson)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: R. Školiak (Skalica) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Návratek, M. Junek, 1994 divákov

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Pojkar, Jankovič, Kloz, Křetinský, Magušin, Gula – Klejna, R. Školiak, Obdržálek – J. Hruška, Lušňák, T. Višňovský – Kutálek, Holovič, Šátek – T. Mikúš, Klejna, R. Konečný

Banská Bystrica: Chorošun – Kubka, M. Grman, Cebák, Brňák, Novajovský, Beňa, Huba, Bambúch – Kristoffersson, Pulliainen, Jokila – Kútny, Češík, F. Nemček – Zorvan, Matoušek, Lunter – Miroslav Hlinka, Marcinek, Zuzin

Dukla Trenčín – HC Košice 4:3 (0:1, 4:1, 0:1)

Domáci na začiatku zápasu nevyužili dve presilovky, preto sa postupne dôraznejšie dostali do hry hostia a v 12. min Bartoš delovkou z uhla otvoril skóre. Obe mužstvá sa snažili o aktívny prejav, v 16. min domáci Sojčík trafil žŕdku.

Hneď po začiatku druhej tretiny už východniari využitou presilovkou v 26. sekunde zvýšili svoj náskok na 2:0, keď Tabaček od modrej čiary efektne zavesil puk do horného rohu bránky. Onedlho však Trenčania dosiahli kontaktný gól. V 25. min Mikula v presilovej hre doklepol odrazený puk do odkrytej bránky. Domáci postupne prevzali iniciatívu a ešte do druhej prestávky sa im podarilo otočiť skóre. V 35. min nechali hostia voľne manévrovať Gašparoviča, a ten ich zato potrestal vyrovnávajúcim gólom. O dve minúty ďalšiu nátlakovú akciu korunoval Šťastný a po ďalších dvoch minútach zavŕšil trenčiansky obrat nekompromisnou strelou Tvrdoň – 4:2.

V snahe napraviť pokazené sa v tretej tretine Košičania chopili taktovky a zatlačili protivníka. V 44. min Piatak nastrelil žŕdku, ale aktivita priniesla východniarom ovocie až v závere zápasu. V 55. min Tabaček strelou od modrej čiary opäť zužitkoval presilovku, viac sa však hosťom dosiahnuť nepodarilo. Trenčín svoje cenné víťazstvo v zaujímavom stretnutí zásluhou bojovnosti už nepustil z rúk.

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Chceli sme toto stretnutie začať aktívne, ale paradoxne sme prehrávali o dva góly. Zlomový moment nastal za stavu 1:2, keď videorozhodca kontroloval, či Košice dali alebo nedali gól. Šťastie sa v tomto momente priklonilo na našu stranu, čo nás povzbudilo a odskočili sme súperovi na 4:2 a upokojili sme sa. V tretej tretine sme už hrali trpezlivo a zodpovedne so snahou nerobiť chyby. Súper však hral dobre a až do konca sme mali plné ruky práce s udržaním tesného víťazstva. Musím pochváliť hráčov za to, že príkladne bojovali i za ich kolektívne poňatie hry.“

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Stretnutie sme mali veľmi dobre rozohraté, v druhej tretine sme však vinou zlej koncentrácie dovolili Trenčínu otočiť výsledok: V tretej časti sme sa vrátili naspäť do zápasu, predvádzali sme dobrý hokej, ale vyrovnať sa nám už nepodarilo.“

Góly: 25. O. Mikula (E. Bednár, R. Tvrdoň), 35. J. Gašparovič (Gabriš, Sojčík), 37. A. Šťastný (Pardavý, Fabuš), 39. R. Tvrdoň (Štindl) – 12. P. Bartoš (Tabaček, Homer), 21. Tabaček (Homer, Dravecký), 55. Tabaček (Homer, Zálešák)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Brath, Zvrškovec, 2260 divákov

Trenčín: V. Kováč – Hlubuček, Vizváry, M. Biro, Gabriš, Nechala, E. Bednár, Štindl – P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý – Sojčík, Melichárek, J. Gašparovič – O. Mikula, R. Tvrdoň, Tybor

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan, Slimák – Dravecký, Zálešák, P. Bartoš – Michel Miklík, S. Gron, Spilar – Jenčík, Kristek, Marcel Haščák – E. Piatak, Pašek, Mlynarovič

HKm Zvolen – HC Slovan Bratislava 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)

Slovan zvolen

Vo Zvolene sa hral kvalitný zápas s nasadením na oboch stranách s množstvom príležítostí.

Vedenia sa ujali domáci hokejisti v presilovke. V 5. min z pravého kruhu šikovne vystrelil spoza hráča Slovák – 1:0.

Ďalšie šance mali na hokejke aj Baláž a Trochta, Karhunen bol pozorný. Na opačnej strane nevyužil tutovku aj vďaka Škrečkovi v 13. min Šatan. Dobrú možnosť na vyrovnanie mal tiež Bulík a v 18. min po Dobroňovej delovke od modrej zvonila pri presilovke Slovana žŕdka.

Na začiatku druhej tretiny sa v početnej výhode pred Škrečkom nepresadil zoči – voči Kukumberg. Skórovať mohli aj Ďatelinka a Kalináč. Zvolen poriadne pritlačil až v presilovke v druhej polovici zápasu, Baláž a Juraško na fínskeho gólmana v bránke hostí recept nenašli. V 35. min zaujala strela Mareka Ďalogu, keď puk išiel nad hornou žŕdkou odkrytého priestoru svätyne Karhunena. Zvýšiť vedenie Zvolena mohli aj Slovák s Balážom, ale brankár hostí bol v závere druhej tretiny oporou svojho nového tímu.

Rovnaký výkon podával aj v tretej tretine, v ktorej najprv vychytal pekný prienik Baláža. Domáci sa iba ťažko dostávali dopredu cez dobre organizovanú defenzívu Slovana.

Naopak čelili dvom presilovkám súpera. V 53. min sa nepresadil Otčenáš zblízka, následne však Škrečko zasahoval pred Preisingerom a Hudáčkom. Potom Otčenáš nevyužil ďalšiu príležitosť a prišiel trest, keď sa k nečakane odrazenému puku dostal na modrej čiare Kozák a spoza kruhu presne vystrelil (1:1).

O pár sekúnd mohol otočiť duel Bulík, no sám pred brankárom Zvolena neuspel. V 57. min mohol misky váh na stranu Zvolena nakloniť Brabenec, ale mieril do žŕdky. Slovan trestal, keď Lipiansky obkorčuľoval bránku domácich a spred nej pohotovo zakončil – 1:2. Hokejisti HKm hrali v závere power-play veľké príležitosti nepremenili Slovák a Brabenec. Slovan 65 sekúnd pred klaksóm poistil svoj triumf, keď Štajnoch poslal puk do opustenej zvolenskej bránky.

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Odohrali sme 50 minút výborný zápas, dobre sme hrali v defenzíve a súpera sme prakticky k ničomu nepustili. Za stavu 1:0 sme mali v druhej i tretej tretine niekoľko výborných príležitostí, ale žiaľ sme nedokázali streliť ďalší gól, čo bolo napokon rozhodujúce. V záverečných ôsmich minútach sme urobili dve vážnejšie chyby a súper to dokázal využiť. Chlapcov však musím pochváliť za výkon, ktorý bol na hranici ich možností. Táto prehra je frustrujúca, minimálne bod sme si zaslúžili.“

Jan Neliba (tréner Slovana): „Vedeli sme, že zápas so Zvolenom bude ťažký, pretože domáci dosť vysoko prehrali v Poprade. Po takých prehrách sa vždy v mužstve všetko vyčistí, čo sa aj potvrdilo. Zvolen vstúpil do zápasu koncentrovane a aj keď sme mali nejaké šance, do vedenia išli domáci, ktorí hrali veľmi pozorne. Verili sme však, že je tu stále šanca dostať sa do zápasu a to sa nám aj podarilo. Musím pochváliť moje mužstvo, že duel otočilo.“

Gól: 5. Marek Slovák (L. Jurík, Juraško) – 54. Kozák (Bartánus, Hudáček), 58. Lipiansky (Švarný), 59. Štajnoch (Lipiansky, M. Bartánus)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, navyše: Harvey (Slovan) 10 min za úder do hlavy, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Rovenský, Snášel, 1810 divákov

Zvolen: Škrečko – Marek Ďaloga, Juraško, M. Vantroba, J. Mucha, Hraško, Jindra, Ťavoda, L. Pokovič – Marek Slovák, L. Jurík, Baláž – Otčenáš, Brabenec, Čurilla – Leskovjanský, Trochta, Zuzin – Síkela, M. Jurík, Martin Ďaloga

Slovan: Karhunen – Dobroň, Švarný, Štajnoch, P. Frühauf, Luža, I. Ďatelinka, Kozák, Trška – Šatan, Kukumberg, M. Hudec – M. Bartánus, Lipiansky, Hudáček – Kalináč, Bulík, M. Bakoš – A. Kudrna, Preisinger, Harvey

Tabuľka slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2011/2012 po piatkových stretnutiach 45. kola:

HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body)

Viac k osobe Marcel HaščákMarek ĎalogaMichal ChovanMichel MiklíkMilan NovákMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert Huna