Košice zničili Nitru a získali siedmy majstrovský titul

Radosť hokejistov Košíc po finálovom zápase Slovnaft play-off Tipsport extraligy 2013/2014 medzi HC Košice - HK Nitra. Košice, 21. apríl 2014. Foto: SITA/Jozef Jarošík

KOŠICE 21. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti HC Košice sú majstrami Slovenska v sezóne 2013/2014. V rozhodujúcom siedmom finálovom súboji Slovnaft play-off Tipsport extraligy Košičania zdolali v pondelok na domácom ľade súperov z Nitry 6:0 (1:0, 4:0, 1:0) a dramatickú finálovú sériu vyhrali 4:3 na zápasy.

Obrazom: Rozhodujúci siedmy finálový zápas

Zverenci trénera Antona Tomka rozhodli o zisku zlatých medailí v druhej tretine, keď vo vypredanej Steel aréne uštedrili hosťujúcemu tímu štyri góly a po nej svietilo na ukazovateli skóre 5:0. Úspešnými košickými strelcami boli Tomáš Marcinko, Tomáš Hrnka, Radek Deyl, Peter Sojčík a dvakrát Matej Češík.

Siedmy finálový zápas bol zároveň jediný, ktorý Košičania pre seba rozhodli v riadnom hracom čase. Predchádzajúce tri víťazstvá dosiahli v predĺžení, resp. samostatných nájazdoch.

Košičania pridali do jagavej klubovej zbierky siedmy majstrovský titul, prvý po dvoch rokoch. Vlani aj predvlani sa museli uspokojiť so striebrom. K titulu získali aj bonus: účasť v novotvoriacej sa Lige majstrov. Slovenský šampión by mal dostať jednu z dvoch voľných kariet v tejto celoeurópskej súťaži pre ročník 2014/2015.

Košickí hokejisti sa siedmym titulom už výrazne priblížili najúspešnejšiemu slovenskému klubu Slovanu Bratislava, ktorý získal v ére samostatnosti osem majstrovských pohárov.

Hokej – finále Slovnaft play-off Tipsport extraligy – 7. zápas
HC Košice – HK Nitra 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)

– konečný stav série: 4:3

03:35 – 1:0 T. Marcinko (M. Bartánus)

20:48 – 2:0 T. Hrnka (T. Marcinko, R. Deyl)

28:30 – 3:0 R. Deyl (R. Jenčík) – presilová hra

28:53 – 4:0 P. Sojčík

31:32 – 5:0 M. Češík (G. Spilar)

44:45 – 6:0 M. Češík

Vylúčenia:

14:32 Peter Bartoš (Košice) – 2 min. (hrubosť)

14:32 Miroslav Kováčik (Nitra) – 2 min. (hrubosť)

17:58 Tomáš Chrenko (Nitra) – 2 min. (podrazenie)

22:35 Marek Kolba (Košice) – 2 min. (nebezpečná hra so zdvihnutou hokejkou)

28:06 Henrich Ručkay (Nitra) – 2 min. (vrazenie na mantinel)

35:32 Juraj Cebák (Košice) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

49:55 Henrich Ručkay (Nitra) – 2 min. (napadnutie)

54:52 Peter Bartoš (Košice) – 2 min. (hákovanie)

vylúčenia: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Baluška, Jonák – Valach, Šefčík, 8347 divákov (vypredané)

Košice: Staňa – Macejko, Cebák, Deyl, Klouček, Šeda, Kolba, M. Takáč – Jenčík, P. Bartoš, Spilar – M. Bartánus, T. Marcinko, Hrnka – Sojčík, Češík, Bicek – D. Pašek, Jokeľ, Skalický – Hinďoš

Nitra: Kristan (32. Lakosil) – Milo, Nádašdi, König, Ordzovenský, M. Novák, F. Kuzma, M. Bača, Ďurkech – Miroslav Kováčik, Lelkeš, J. Ručkay – H. Ručkay, Stümpel, Tománek – Piačka, T. Chrenko, Martin Segľa – Tábi, Hrazdíra, Bajtek

Tri a pol minúty trvalo Košičanom, kým úvodný tlak pretavili vo vedúci gól. Po akcii Bartánusa a jeho bekhendovj strele sa k odrazenému puku dostal Marcinko a aj so šťastím ho dostal ponad padajúceho Kristana do bránky – 1:0. Domáci pokračovali vo vysokom nasadení.

V 6. min viedli na strely 7:1, ale potom prišiel tlak hostí. Nádašdi v dobrej pozícii hľadal ešte lepšie postaveného spoluhráča, ale nič z toho nebolo. Nasledovala nebezpečná strela Ručkaya a na druhej strane zasa netrafil bránku šikovný Spilar.

V 12. min sa snažil z uhla prekvapiť Staňu hosťujúci obranca König. Potom si za hrubosť išli oddýchnuť na trestnú lavicu aktívni veteráni Bartoš a Kováčik a v závere prvej tretiny aj hosťujúci Chrenko. Domáci presilovku nevyužili.

Zato v druhej tretine Košičania predviedli najlepší výkon z celej finálovej série. Už v 48. sekunde strelil zabudnutý Hrnka dôležitý druhý gól – 2:0.

Rozhodujúci úder zasadili domáci hosťom spod Zobora v 29. min, keď v rozpätí 23 sekúnd pridali tretí a štvrtý gól. Najprv sa po ukážkovom zahraní presilovej hry presadil obranca Deyl – 3:0, po ňom po chybe nitrianskej obrany sám zoči-voči Kristanovi aj útočník Sojčík – 4:0.

A keď v 32. min Spilar ukážkovo našiel Češíka a ten nezaváhal, zaplnená Steel aréna mohla predčasne začať oslavovať – 5:0.

Päť gólov bolo priveľa aj pre slovinského brankára Nitry Kristana, ktorý sa nechal vystriedať Lakosilom. Nitrania sa z predčasného knokautu už nespamätali a zvyšok stretnutia sa len dohrával.

V 45. min navyše Češík druhým svojím gólom v zápase nekompromisnou strelou zvýšil na 6:0.

Hostia sa až do konca zápasu nedočkali ani kozmetickej úpravy výsledku. V posledných dvoch minútach vďační košickí diváci aplaudovali v stoji: Majstri…

Anton Tomko (tréner Košíc): „Sú to krásne pocity, opäť bola plná Steel aréna. Je to nádherné, keď nám ľudia tlieskajú a tešia sa s nami. Fanúšikovia utvorili perfektnú atmosféru. Bolo veľmi dôležité, že sme sa po sobotňajšej prehre v Nitre spamätali. Kabína žila, od začiatku sme mali prevahu a vypredaná aréna nás hnala dopredu.“

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): „Máme za sebou výbornú sezónu. To, že sme nezvládli siedmy zápas, stalo sa… Ukázalo sa, že Košičania majú širší a lepšie vyskladaný káder. My sme takým nedisponovali, hrali sme to viac na obetavosť a srdiečko. Ak by som mal spomenúť kľúčovú osobnosť nášho tímu, tak to bol jednoznačne Jožko Stümpel. Musíme sa poďakovať našim fanúšikom. Tí spôsobili v Nitre hokejový ošiaľ.“

Michal Novák (obranca Nitry): „Teraz sme smutní, ale s odstupom času to prebolí a budeme to hodnotiť ako úspešnú sezónu. Veľa našich hráčov hralo prvé finále v kariére a chýbali im skúsenosti. Ja som veľmi túžil konečne vyhrať, ale ani do tretice sa mi to nepodarilo. Verím, že Nitra bude silná aj v ďalšej sezóne a finále si ešte zahrá.“

Henrich Ručkay (útočník Nitry): „Počas celej série sme robili individuálne chyby a to bola jedna z tých vecí, ktorá v konečnom dôsledku rozhodla toto finále. Veľké individuálne hrúbky nás stáli aj pondelňajší rozhodujúci zápas. Momentálne nás tá prehra veľmi bolí, ale všetko raz prebolí a určite budeme s touto sezónou spokojní.“

Peter Bartoš (útočník Košíc): „Konečne je koniec a poriadne si užijeme majstrovské oslavy. Bol na našich ramenách tlak, keď sme nezvládli šiesty duel v Nitre. Mužstvo sa zmobilizovalo a ukázalo, kde je jeho sila.“

Jiří Bicek (útočník Košíc): „Chceli sme vyhrať a je jedno, či takýmto rozdielom alebo v nájazdoch. Je krásne získať titul doma pred plným štadiónom. Pre toto som prišiel domov. Prvý titul som s Košicami získal v roku 1996, čo je poriadne dávno. Po dlhom čase som sa vrátil a je to nádherné opäť triumfovať.“