Košiciam vyšiel úvod extraligy, majster tiež nezaváhal

Poprad - Košice
Úvodné buly počas hokejového zápasu 1. kola Tipsport extraliga medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 15. september 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

HK 36 Skalica – MHC Mountfield Martin 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Góly: 3. Stieler (Lažo) – 8. Tupý (Matejka, Galamboš), 46. Markovič

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Baluška – Holienka, Valach, 1641 divákov

Skalica: Lipovský – Vyrůbalík, Barák, M. Srnec, L. Kozák, Staňo, Ketner – Lažo, R. Školiak, Preisinger – Obdržálek, Stieler, M. Sloboda – Kutálek, B. Mráz, Šátek – Kuľha, Jankovič, Romančík

Martin: Šúrek – Matejka, Tupý, A. Novotný, I. Ďatelinka, Brcko, Imrich – Markovič, Galamboš, Važan – Themár, M. Beran, Jurášek – Perniš, Fujerík, Šugár

Josef Turek (tréner Skalice): „Bol to veľmi vyrovnaný zápas, v ktorom sme sa rýchlo ujali vedenia, no vzápätí súper vyrovnal. Zlom nastal v druhej tretine, v ktorej sme nedali gól ani z najvyloženejších príležitostí. S výsledkom nie sme spokojní.“

Daniel Babka (tréner Martina): „V úvode sme sa dostali pod tlak, výsledkom ktorého bol presilovkový gól súpera. Potom sme si aj my vypracovali šance a jednu z nich premenili. V druhej tretine sme boli pod obrovským tlakom, ale aj so šťastím sme sa ubránili a neinkasovali. Nastúpili sme v Skalici iba s tromi päťkami, no už v utorok v domácom prostredí by mali hrať všetky štyri formácie.“

I. tretina

Úvodný tlak domáceho tímu korunoval gólom na 1:0 útočník Stieler, ktorý v presilovke prekonal Šúreka po peknej prihrávke Laža. Hostia vyrovnali v 8. min rovnako v početnej výhode, puk z hokejky obrancu Matejku od modrej čiary tečoval za Lipovského chrbát Tupý – 1:1. Druhý gól Martina mohol pridať v ďalšej presilovke Beran, ale ani na dvakrát nenašiel recept na domáceho gólmana.

II. tretina

Najväčšiu šancu druhej tretiny spálil v 30. min Šátek, ktorého pokus do odkrytej bránky „upratal“ do bezpečia jeden z obrancov. Skalica si utvorila aj niekoľko ďalších šancí, ale hosťujúca defenzíva si s nimi poradila.

III. tretina

Dlhé čakanie na gól ukončili v 46. min Martinčania: Markovič potiahol puk po ľavej strane a spätnú prihrávku vracajúci sa Ketner poslal korčuľou za vlastného brankára. Tretí gól hostí mal na hokejke v 57. min Brcko, ale jeho veľkú možnosť zneškodnil Lipovský lapačkou. V závere Skalica odvolala brankára, no vyrovnávajúci gól už nestrelila.

HK Poprad – HC Košice 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)

Góly: 47. S. Takáč (Matúš Paločko, Jabrocký) – 1. Bicek (Sojčík, T. Marcinko), 25. Sojčík (T. Marcinko, Bicek), 35. Pašek (Hrnka, M. Novák)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Gavalier, Tornay, 1610 divákov

Poprad: Sidor – Fabian, R. Suchý, Kasík, McNamara, Kurali, D. Brejčák, Gáborčík, Nitriansky – Lapšanský, Mlynarovič, A. Kroták – Drábek, L. Paukovček, T. Sýkora – Matúš Paločko, S. Takáč, Jabrocký – M. Nagy, Belluš, R. Schneider

Košice: Hylák – Cebák, Štrbák, M. Novák, Šeda, Deyl, Macejko, Martin Chovan, Hinďoš – R. Jenčík, Pašek, L. Nagy – Bicek, T. Marcinko, Sojčík – Spilar, Hrnka, P. Bartoš – R. Konečný, Češík, Matis

Milan Jančuška (tréner Popradu): „Do zápasu sme mali zlý vstup po zbytočnom faule. Inkasovali sme rýchly gól, ktorý nami otriasol. Mali sme šance vyrovnať stav v prvej tretine. S takým súperom, akým sú Košice, treba využiť každú šancu. Z pohľadu vývoja hry bol dôležitý druhý košický gól. Zníženie prišlo neskoro. Košice sú favoritom celej ligy a zaslúžene vyhrali.“

Anton Tomko (tréner Košíc): „Využili sme hneď prvú presilovú hru. Potom nás zbrzdili zbytočné vylúčenia, vyviedlo nás to z tempa. V druhej tretine sme pridali dva góly, čo nás uspokojilo. Do tretej sme šli najmä s tým, aby sme neinkasovali. Zápas sme mali jasne pod kontrolou napriek zníženiu domáceho tímu. Do Popradu sme si prišli po víťazstvo a sme radi, že sa nám to podarilo v úvodnom zápase ligy.“

Obrazom: Košice si poradili s Popradom

Zľava: Matúš Paločko z HK Poprad a Peter Bartoš z HC Košice počas hokejového zápasu 1. kola Tipsport extraliga medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 15. september 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Dušan Sidor z HK Poprad počas hokejového zápasu 1. kola Tipsport extraliga medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 15. september 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Jakub Drábek (vľavo) z HK Poprad počas hokejového zápasu 1. kola Tipsport extraliga medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 15. september 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
Zľava: Daniel Brejčák z HK Poprad a Ladislav Nagy z HC Košice počas hokejového zápasu 1. kola Tipsport extraliga medzi HK Poprad - HC Košice. Poprad, 15. september 2013. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

I. tretina

Hostí do vedenia rýchlo poslal Jiří Bicek, ktorý skóroval už v 43. sekunde. Popradčania si vypracovali niekoľko vyložených šancí na vyrovnanie.

Diváci už takmer kričali gól po úniku Mlynaroviča, jeho šancu zlikvidoval Hylák. Lapšanský svoju individuálnu akciu zakončil strelou vedľa bránky a domáci si následne vydýchli po koncovke Jenčíka, ktorý mal pred sebou odkrytú bránku, no Sidor jeho pokus zlikvidoval. Na ľade sa viac bojovalo ako hralo.

II. tretina

Bojovný hokej pokračoval aj v prostrednej časti. V 25. min prekvapil Sidora strelou ťahom Sojčík a po tomto góle začala obrana Popradu kopiť chyby vo vlastnom obrannom pásme. Jednu z nich potrestal v 35. min peknou strelou Pašek – 0:3.

Vzápätí mohli domáci prehrávať už o štyri góly, po teči Hrnku puk poskakoval po bránkovej čiare. Najväčšiu šancu na zníženie si vypracoval v závere tretiny počas presilovky prvý útok Popradu, no dopraviť puk cez les padajúcich „oceliarov“ sa nepodarilo ani Lapšanskému s Mlynarovičom.

Popradské publikum si zakričalo „gól“ v 47. min, keď sa nahodený puk do bránkoviska podarilo Takáčovi dostať pomedzi Hylákove betóny – 1:3. S pribúdajúcim časom sa na ľade množila nervozita a vznikali aj menšie šarvátky. Znížiť na rozdiel jedného gólu mal šancu domáci Belluš, jeho zakončenie košický brankár zlikvidoval hlavičkou. Poistku mohol pridať Matis, ale sám pred Sidorom neuspel.

HKm Zvolen – HK Nitra 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Góly: 45. Ľ. Zuzin (Síkela), 55. Juraško (J. Mucha, Podkonický)

Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Rovenský, Smerek, 2030 divákov

Zvolen: M. Šimko – L. Pokovič, Juraško, Hraško, J. Hertl, Ťavoda, J. Mucha, Pichnarčík, Pospíšil – P. Zuzin, Brabenec, V. Baláž – Škvaridlo, Podkonický, Martin Ďaloga – Ľ. Zuzin, M. Jurík, Síkela – Čanky, Huňady, Puliš

Nitra: Kristan – P. König, Rais, Milo, Nádašdi, Ordzovenský, M. Bača, Ďurkech – Pupák, T. Chrenko, M. Kováčik – R. Tománek, Stümpel, L. Novák – B. Rapáč, Martin Segľa, Štumpf – Piačka, Kmeč, Bajtek

Obrazom: Zvolen v úvode sezóny nezaváhal

Zvolen - Nitra
Umiestnenie pamätnej vlajky Ladislava Čierneho počas 1. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraliga 2013/2014 medzi HKm Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 15. september 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

Zľava: Michal Juraško z HKm Zvolen a Andrej Kmeč z HK Nitra počas 1. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraliga 2013/2014 medzi HKm Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 15. september 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Jaroslav Hertl (druhý zľava) z HKm Zvolen a Roman Tománek (vľavo) z HK Nitra počas 1. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraliga 2013/2014 medzi HKm Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 15. september 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Marek Šimko (uprostred) z HKm Zvolen a Edmund Piačka (vpravo) z HK Nitra počas 1. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraliga 2013/2014 medzi HKm Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 15. september 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička
Jaroslav Hertl (vľavo hore) z HKm Zvolen a Jozef Stumpel (vpravo) z HK Nitra počas 1. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraliga 2013/2014 medzi HKm Zvolen - HK Nitra. Zvolen, 15. september 2013. Foto: SITA/Ján Viazanička

I. tretina

Prvá tretina patrila hosťujúcim hráčom, ktorí boli aktívnejší a dostali sa do väčších šancí. V 6. min si z pravej strany nakorčuľoval Segľa pred Šimka, ale na brankára Zvolena nevyzrel.

O minútu neskôr sa predral dopredu individuálne Stümpel, ale ani on sám pred domácim gólmanom neuspel. Zvolenčania málo hrozili, najväčšiu šancu mal po prieniku Podkonického Martin Ďaloga, ktorý v 14. min bez prípravy nastrelil hornú žŕdku nitrianskej bránky.

O dve minúty neskôr mal na opačnej strane dobrú príležitosť Miroslav Kováčik, ktorý netrafil odkrytý priestor Šimkovej bránky. V závere prvej tretiny mohol ešte meniť bezgólový stav Podkonický, ale zblízka nenašiel recept na Kristana.

II. tretina

V druhej tretine úradujúci majster vyrovnal hru, hrozil viac ako v úvodnej časti. V 25. min nevyužil presilovku o dvoch hráčov a v polovici zápasu neprekonal slovinského brankára v drese hostí ani obávaný kanonier Brabenec. Najväčšiu možnosť mal v 34. min Síkela po chybe Nitranov, neposlal však puk do poloprázdnej bránky. V 40. min hrali hostia presilovku a presadiť sa mohol Tománek, no z dobrej pozície pri pravej žrdi Šimka nepokoril.

Góly videlo viac ako 2000 divákov až v tretej tretine. Rozhodujúca bola 45. min: v nej sa najprv nepresadil štvrtý nitriansky útok, ktorý poriadne zavaril domácim hokejistom. Z následného protiútoku Zvolenčania potvrdili pravidlo „nedáš-dostaneš“ a Síkelovu prihrávku spoza bránky zužitkoval Ľ. Zuzin. Nitrania potom viac otvorili hru, tlačili sa dopredu, ale Šimka nedokázali prestreliť. V 55. min hokejisti spod Pustého hradu vyťažili z presilovky o dvoch hráčov druhy gól: Juraško vystrelil spoza kruhu a tečovaný puk skončil za Kristanom – 2:0. Hostia ešte v závere zápasu skúsili hru bez brankára, ale nepriaznivý stav už nezmenili.

Dukla Trenčín – MsHK DOXXbet Žilina 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)

Góly: 3. Vaculin (Bustin), 19. Habšuda (T. Klíma, L. Klíma) – 16. Linet (Macejka, Drevenák), 16. Jarab (Rúfus, Valášek), 25. T. Varga (D. Buc), 47. Linet (Drevenák), 53. F. Novák (Kalla).

Vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Sčensný, Šefčík, 2307 divákov

Trenčín: Lašák – R. Lintner, Pozník, Čerešňák, Habšuda, E. Bagin, Novajovský – Komínek, Rastislav Pavlikovský, Rób. Petrovický – T. Troliga, Broska, M. Kalus – Palák, T. Klíma, L. Klíma – Bustin, F. Nemček, Vaculin

Žilina: M. Laco – Bajaník, Ostrčil, Marcel Šterbák, Rúfus, Leško, Dlouhý – F. Novák, Kalla, I. Dornič – D. Buc, Klouda, T. Varga – Drevenák, Linet, Macejka – Kropáč, Valášek, Jarab

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Tento zápas sme nezvládli predovšetkým psychicky. Hoci sme strelili rýchly úvodný gól, nedokázali sme z neho už viac nič vyťažiť a upokojiť sa. Súper nám potom gólovo ušiel a mali sme voči nemu asi až priveľký rešpekt. Nezvládali sme hru v strednom pásme a hostia nás často prečíslovali.“

Jan Neliba (tréner Žiliny): „Sme spokojní s naším výkonom, ukázali sme dobre organizovanú hru. Hoci sa domáci ujali vedenia, dokázali sme na to reagovať a strelenými gólmi sme otočili skóre. V určitých momentoch nás herne veľmi dobre podržal brankár Laco. Myslím si, že naše víťazstvo je zaslúžené.“

Obrazom: Trenčín prehral doma so Žilinou

Trenčín - Žilina
Ján Lašák z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 1. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MsHK DOXXbet Žilina. Trenčín, 15. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

Sprava: Jaroslav Kalla z MsHK DOXXbet Žilina a Rastislav Pavlikovský z Dukly Trenčín počas hokejového zápasu 1. kola Tipsport extraligy medzi Dukla Trenčín a MsHK DOXXbet Žilina. Trenčín, 15. september 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

I. tretina

Trenčín nastúpil v zostave so štvoricou majstrov sveta a začal výborne: už v 3. min sa ujal vedenia Vaculinovou zásluhou. V závere prvej tretiny hostia dvoma presnými zásahmi za 87 sekúnd otočili skóre, keďže dôraz pred bránkou uplatnil Linet a Jarab ešte do prvej prestávky. Habšuda však v 19. min strelou od modrej čiary vyrovnal.

II. tretina

Zvýšenú aktivitu Žiliny zužitkoval v 25. min pekným švihom pod hornú žŕdku Varga. Oba tímy hrali aktívne, hoci v ich hre bolo aj dosť nepresností.

V 47. min Linet zakončil žilinskú kombináciu po rýchlom útoku a hostia svoj dvojgólový náskok onedlho ešte zveľadili, čím definitívne odrazili odpor snaživého súpera. Hráči Žiliny boli efektívnejší v zakončení a v tomto smere domácich prevýšili.

ŠHK 37 Piešťany – HC‘05 Banská Bystrica 3:2 po predĺžení (0:2, 1:0, 1:0 – 1:0)

Góly: 28. S. Saliji (T. Melichárek, Valábik), 46. V. Nemec (Valábik, S. Saliji), 64. Valábik (Stupka) – 3. Kafka (M. Hudec, Bambúch), 14. Zigo

Vylúčení: 1:6 na 2 min, navyše J. Ručkay (Piešťany) 10. min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – M. Orolín, J. Tvrdoň, 1556 divákov

Piešťany: T. Tomek – Valábik, A. Drgoň, R. Filip, Brňák, Biro, Škadra, Cuník, Bučka – Melichárek, V. Nemec, S. Saliji – J. Románek, M. Bartánus, J. Ručkay – Stupka, Holovič, Lušňák – Chylo, Toman, Šišovský

Banská Bystrica: Kalemba – Saracino, Meland, Bambúch, Styk, Rosandič, Zošiak, Fajčák – M. Hudec, White, Kafka – Handlovský, Heizer, R. Macík – Matúš Chovan, Zigo, Lamper – Dolník, Hegyi, Kadura

I. tretina

Domáci začali stretnutie zakríknuto a už v 3. min inkasovali z hokejky Kafku – 0:1. V 12. min mohol vyrovnať Stupka, ale zoči-voči Kalembovi nedal. V 14. min prešiel pásmom domácich veľmi ľahko Zigo a v pohode zakončil nikým netiesnený – 0:2. V poslednej minúte prvej tretiny mal smolu Škadra, keď mu osamotenému pred bránkou puk preskočil hokejku.

II. tretina

Druhú tretinu začali domáci pozornejšie. V 23. min tvrdo vystrelil Lušňák, ale trafil len do gólmana hostí. V 28. min sa domáci fanúšikovia dočkali: z ľavej strany sa natlačil pred bránku Saliji a bekhendom znížil. V 33. min Stupka z brejku už prekonal Kalembu, ale puk sa nedostal za bránkovú čiaru. Domáci až do konca druhej časti súpera tlačili, ale vyrovnať sa im nepodarilo.

V 42. min osamotený Nemec medzi kruhmi nevyužil príležitosť, strieľal len do brankára hostí. Vyrovnanie prišlo v 46. min v presilovke, keď domáci Nemec tečoval Valábikovu strelu medzi betóny Kalembu a vyrovnal na 2:2. V ďalších minútach bola hra vyrovnaná. Gól nepadol ani na jednej strane, a tak sa zápas posunul až do predĺženia. V 64. min vystrelil domáci Valábik tvrdú strelu od modrej čiary, tá sa poodrážala od dvoch obrancov do bránky a znamenala víťazný gól „havranov“.