Košická kobylka sa bude preháňať po mongolských stepiach

Kôň
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

KOŠICE 9. júna (WEBNOVINY) – Košická zoologická záhrada sa podieľa na medzinárodnom projekte na záchranu ohrozených druhov fauny a ich návratu do voľnej prírody. V tomto prípade ide o záchranu koňa Przewalského, ktorý bol v prírode vyhubený. „V polovici júna realizuje ZOO Praha ďalšiu etapu projektu návratu koňa Przewalského do voľnej prírody v Mongolsku a požiadal nás o spoluprácu, pretože košická ZOO sa viac ako dve desaťročia venuje geneticky čistokrvnému chovu koňa Przewalskeho. So žrebcom Matyášom a kobylami Limou a Kordilou poletí do ďalekého Mongolska aj naša kobylka Cassovia,“ informoval dnes na tlačovej besede riaditeľ košickej zoologickej záhrady Erich Kočner. Dodal, že kobylku Cassoviu a ďalšie dva kone – žrebčeka a kobylu, expedovali už dávnejšie do chovnej stanice v Dolnom Dobřejove, kde sa zvieratá aklimatizujú pred odchodom do mongolských stepí. V košickom chove ostal žrebec Xeron a štyri kobyly.

Košická ZOO chová kone Przewalského od roku 1991 a ich genetická kvalita je veľmi vysoká. Prvé žriebä sa tu narodilo v marci 1994. V roku 1997 bola zaradená do introdukčného chovu kobylka Klára, ktorá žije v maďarskom národnom parku Hortobágy, kde sa stala matkou piatich žriebät. Druhá kobylka Babeta sa v roku 2000 vydala na cestu do krajiny svojich predkov a v súčasnosti sa preháňa po stepiach národného parku Hustian Nuruu, kde porodila už štyri žriebätá.

ZOO chce dodaním kobylky Cassovia podporiť záchranu zvierat in situ – vo voľnej prírode na miestach pôvodného výskytu. „Prezentujeme tým na medzinárodnom poli výsledky našej chovateľskej práce a zviditeľňujeme mesto a Slovensko,“ povedal Kočner. Podľa neho k tomu im významne pomôže aj prijatie za člena Euroázijskej regionálnej asociácie ZOO a akvárií, ktorá združuje 67 členov zo 14 krajín. Pre košickú zoologickú záhradu má členstvo v tejto druhej najväčšej medzinárodnej organizácii zásadný význam z hľadiska chovu a prezentácie euroázijskej fauny, na ktorú sa zameriava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZOO Košice