Košická krytá plaváreň je každoročne v státisícovej strate, problém rieši aj vyšším vstupným

bazén, plavec, plaváreň
Foto: ilustračné, Getty Images

KOŠICE 11. apríla (WebNoviny.sk) – Mestská krytá plaváreň v Košiciach je každoročne v strate cez 300-tisíc eur. Za posledných päť rokov sa príjmy plavárne pohybovali priemerne na úrovni 600 tisíc ročne, avšak náklady na prevádzku predstavovali 935 tisíc eur ročne.

Mestská krytá plaváreň, ktorej vlastníkom je mestská časť (MČ) Staré Mesto, funguje z dotácie z rozpočtu mesta Košice a mestskej časti. Mesto poskytne ročne priemerne 160 tisíc eur, tento rok mestské zastupiteľstvo schválilo 180 tisíc eur.

Rozdiel ide z rozpočtu mestskej časti, to znamená približne 155 tisíc eur, ktoré by sme mohli využiť na investície v mestskej časti. Preto je mojou prioritou dosiahnuť, aby plaváreň nekumulovala straty, ale fungovala efektívne, hospodárne a zároveň poskytovala služby na európskej úrovni,“ vysvetlil starosta MČ Staré Mesto Igor Petrovčik.

Úprava cenníka

Metská krytá plaváreň úspešne ukončila proces verejného obstarávania na dodávateľa GES – garantovanej energetickej služby.

V rámci tohto projektu sa vymenia pôvodné svietidla v bazénovej hale za nové úsporné LED svietidlá, vymení sa bazénové filtračné čerpadlo vrátane pieskovej filtrácie, potrubné rozvody a ventily s automatickým riadením, bude dodaná riadiaca jednotka, systém merania a regulácie tepla a jeho prepojenie s riadením vzduchotechniky. Táto investícia by podľa starostu mala ročne ušetriť 51,5 tis. eur.

Ďalšou z možností zvýšenia príjmov je úprava cenníka pre verejnosť, ktorá začala platiť od apríla 2019.„Pristúpili sme k miernej valorizácii cien, keď napríklad cena vstupného za hodinu plávania stúpla z 2,30 na 2,70 eura,“ vysvetlil starosta.

Peniaze z nájmov

Ďalšie príjmy chce starosta Igor Petrovčik zabezpečiť revíziou nájomných zmlúv, ktoré má plaváreň s rôznymi podnikateľskými subjektami.

V priemere sa ročne vybralo na nájmoch od podnikateľských subjektov približne 77 500 eur, mám za to, že niektoré nájomné zmluvy sú pre mestskú časť nevýhodné a pracujem na úprave podmienok, resp. výpovediach,“ dodal Petrovčik.

Metská krytá plaváreň je jediná plaváreň v Košiciach s 50-metrovým bazénom a ročne ju navštívi 90 až 100 tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom