Košická ZOO oslávi svetový deň zvierat, pokrstia žriebätko

Kone Przewalského
Foto: SITA/AP

KOŠICE 4. októbra (WEBNOVINY) – Svetový deň zvierat v košickej ZOO oslávia v sobotu.

Ako informovala hovorkyňa ZOO Eva Malešová, tradične to spojili so slávnostným krstom mláďatka.

Žriebä koňa Przewalského pokrstí o 13:30 herec činohry Štátneho divadla Košice Stanislav Pitoňák s manželkou.

V sobotu si budú môcť návštevníci košickej ZOO výnimočne užiť jazdu na koni, a to od jedenástej do pätnástej. Organizátori mimoriadne zaradili do programu o 13:00 aj tzv. medový strom, pri ktorom môžu návštevníci obdivovať obratnosť medveďov na ceste za dobrotami.

Kone Przewalského chová košická ZOO už 22 rokov. Najmladší prírastok je v poradí trinástym tu odchovaným mláďaťom a priviedla ho na svet kobyla, ktorá sa narodila už v Košiciach. Spolu s pražskou sa košická ZOO podieľa na reintrodukcii týchto koní do voľnej prírody. V súčasnosti tvorí rodinu koní Przewalského v Košiciach žrebec, štyri kobyly a trojmesačný žrebček. Kôň Przewalského je jedným z posledných divo žijúcich koní, ktorému sa podarilo prežiť len vďaka zoologickým záhradám.

Oslavy sviatku zvierat siahajú do roku 1931 a sú späté s menom sv. Františka z Assisi, ktorý zasvätil svoj život starostlivosti o chorých a opustené zvieratá. Svetový deň zvierat upozorňuje na to, že zvieratá sú súčasťou našej planéty a preto by naše chovanie k nim malo byť ohľaduplné a láskyplné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZOO Košice