Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaroslav Polaček
Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

Košické zastupiteľstvo bude rokovať o organizácii EYOF, Polaček ponúkne dve alternatívy

KOŠICE 6. marca (WebNoviny.sk) – Primátor Košíc Jaroslav Polaček plánuje na piatkové rokovanie mestských poslancov k organizácii Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) predložiť dve alternatívy. Jedna z nich hovorí aj o zrušení uznesenia z roku 2016, ktorou mesto ku konaniu hier pristúpilo.

Mesto a samosprávny kraj žiadajú od vlády na organizáciu hier navyše 40 miliónov eur oproti pôvodnému rozpočtu, z toho 30 miliónov pre mesto a 10 miliónov pre kraj.

Vláda má uvoľniť 30 miliónov eur

Ako uviedol Polaček, v prípade ak vláda uvoľní mestu požadovaných 30 miliónov eur na výdavky súvisiace s EYOF vrátane výstavby športovej infraštruktúry, ku ktorým bude v zmysle memoranda garantovať aj poskytnutie 18 miliónov eur na výstavbu Národného tenisového centra (NTC), požiada poslancov, aby súhlasili s organizovaním podujatia.

Programové vyhlásenie vlády hovorí o tom, že EYOF patrí medzi jej priority. A tak očakávame, že vláda rovnako poskytne pre Košický samosprávny kraj (KSK) 10 miliónov eur na výstavbu atletického štadiónu a gymnastickej haly, ku ktorým KSK pridá päť miliónov z vlastných zdrojov. Ak sa tak stane, všetci okamžite začneme pracovať na organizácii EYOF,“ vyhlásil Polaček s tým, že zároveň verí v dodržanie záväzku vlády, že na rekonštrukciu vysokoškolských internátov, kde budú bývať mladí športovci, dostanú univerzity v meste aspoň 20 miliónov eur.

Ak tieto peniaze budú, verím, že poslanci mestského zastupiteľstva potvrdia uznesenie z roku 2016, ktorým sa naše mesto prihlásilo k organizovaniu EYOF. V takom prípade založíme neziskovú organizáciu, ktorá bude EYOF organizovať, zvolíme členov jej orgánov a začneme prijímať zamestnancov,“ uviedol Polaček.

Peniaze z mestského rozpočtu

Zároveň Polaček dodal, že ak sa vláda rozhodne nepodporiť organizovanie EYOF finančnými zdrojmi do rozvoja športovej infraštruktúry, navrhne zrušenie spomínaného uznesenia Mestského zastupiteľstva z roku 2016 a predstaví aktualizovaný Akčný plán rozvoja športu na ďalšie štyri roky.

V ňom podrobne popíšeme, ako by sme investovali 10 miliónov eur do výstavby a rekonštrukcie športových hál a ihrísk v meste, ako by boli napríklad výstavba multifunkčnej haly či rekonštrukcie Angels Arény alebo Hádzanárskej haly Slavomíra Šipoša. Na konci poslanci rozhodnú, aké stavby sa budú realizovať,“ vyhlásil Polaček.

Dodal, že v tomto prípade by polovica finančných zdrojov bola z úveru mesta a druhú by magistrát vykryl z prostriedkov mestského rozpočtu.

Podľa Rašiho je navýšenie neopodstatnené

Predstavitelia mestskej a krajskej samosprávy minulý týždeň absolvovali stretnutie s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim. Ten po stretnutí uviedol, že nároky Košíc na navýšenie dotácie sú neopodstatnené.

Podľa Rašiho predstavitelia samospráv nepredložili žiadne nové relevantné podklady, ktoré by mali viesť k zvýšeniu rozpočtu. Ten pôvodný je na úrovni 25,4 milióna eur s 12-miliónovou dotáciou vlády. Raši ho považuje za dostatočný na usporiadanie hier na adekvátnej úrovni.

Keďže sme sa s takouto odpoveďou vlády SR nechceli zmieriť, uplynulý piatok sme opätovne zaslali listy premiérovi Pellegrinimu so žiadosťou o prehodnotenie tohto postoja a o osobné stretnutie,“ dodal primátor. Zároveň mesto spustilo do prevádzky webstránku www.sancapresport.sk, kde sa okrem informácií o EYOF 2021 v Košiciach môžu ľudia podpísať pod výzvu vláde, aby našla finančné prostriedky pre dôstojné zorganizovanie hier. Aktuálne je pod výzvou podpísaných vyše 820 ľudí.

Rokovanie mestského zastupiteľstva o organizovaní EYOF sa uskutoční v piatok 8. marca o 9. hodine vo veľkej zasadačke Magistrátu mesta Košice. Poslanci sa budú na mimoriadnom rokovaní okrem toho zaoberať aj informáciou o povinnosti mesta vrátiť daň z nehnuteľnosti U.S. Steel Košice za rok 2011 a zmenou programového rozpočtu mesta.

Odporúčané články

Košice chcú do projektu Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva zapojiť aj deti Poslanci Banskej Bystrice schválili usporiadanie EYOF 2021, od vlády chcú desiatky miliónov eur

Neprehliadnite

Sagan má pred majstrovstvami sveta silného vyzývateľa, Lucenko si po Arctic Race of Norway verí Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Foto: Motocyklista nezvládol zákrutu a vyletel z cesty, polícia hľadá svedkov nehody Minimálna mzda nedokáže pokryť každodenné potreby, odborári podporujú zvýšenie nad hranicu 600 eur

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X