Košickú detskú nemocnicu zmodernizujú počas stálej prevádzky

Košická Detská fakultná nemocnica
Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 20. mája (WEBNOVINY) – Košická Detská fakultná nemocnica (DFN) v pondelok začala rozsiahlu rekonštrukciu svojich objektov za takmer 14,4 milióna eur. Peniaze získala z európskych fondov, pričom na rekonštrukciu prispeje aj štát.

Ako na tlačovej besede uviedla riaditeľka Ingrid Urbančíková, rekonštrukcia a prístavba je potrebná, lebo jestvujúce priestory, v ktorých sídli, neboli primárne určené detským pacientom, vrátane centrálneho príjmu. Výrazným nedostatkom bol aj technický stav, vysoká energetická náročnosť objektov.

V rámci rekonštrukcie budú v nemocnici vymenené všetky okná a zateplia všetky objekty. Na jednom z monoblokov urobia nadstavbu dvoch podlaží, kde budú zriadené tri nové špecializované operačné sály, na druhé podlažie sa presťahuje z monobloku univerzitnej nemocnice oddelenie detskej chirurgie.

V zrekonštruovaných priestoroch vznikne nemocničná lekáreň, rozšíria a zmodernizujú centrálny príjem vrátane expektačných lôžok, kde pacientom poskytujú krátkodobo starostlivosť, kým nie je určená diagnóza. Rozsiahlou rekonštrukciou a modernizáciou prejde klinika detí a dorastu, ako aj oddelenie detskej neurológie.

„Po tejto náročnej rekonštrukcii, ktorá sa uskutoční za riadnej prevádzky detskej nemocnice, budú mať malí pacienti oveľa komfortnejšie priestory na liečbu, a zamestnanci lepšie pracovné podmienky,“ povedala Urbančíková.

Košická Detská fakultná nemocnica pôvodne sídlila vo vlastnom areáli na Moyzesovej ulici, odkiaľ sa pred viacerými rokmi presťahovala do susedstva novej fakultnej nemocnice L. Pasteura. Sťahovala sa do zapožičaných a čiastočne upravených priestorov, ktoré len čiastočne spĺňali kritériá na poskytovanie zdravotnej starostlivosti o malých pacientov.

V súčasnosti má Detská fakultná nemocnica 240 lôžok a tvoria ju štyri kliniky, šesť oddelení, detské centrum a patrí k nej aj 50 špecializovaných ambulancií. Košická Detská fakultná nemocnica poskytuje služby deťom z Košického a Prešovského kraj a z časti stredného Slovenska.

Košická Detská fakultná nemocnica
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Detská fakultná nemocnica v Košiciach