Kosovo a Srbsko vyriešili spor týkajúci sa ciest cez Kosovo

Srbsko, zástava
Foto: SITA/AP

PRIŠTINA 8. októbra (WEBNOVINY) – Srbsko a Kosovo v noci na pondelok vyriešili spor týkajúci sa vstupu srbských predstaviteľov do časti Kosova obývanej etnickými Srbmi.

Stretnutie srbského premiéra Ivicu Dačiča a jeho kosovského partnera Hashima Thaciho v Bruseli sprostredkovala šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová.

„Dohodli sme sa na mechanizme, ktorý umožní srbským predstaviteľom cestovať bez problémov do Kosova,“ povedal po stretnutí Dačič.

Obe strany popísali stretnutie ako „veľmi dôležité a užitočné“. Thaci následne vyhlásil, že Priština bude žiadosti srbských predstaviteľov o vstup riešiť „v súlade s dohodnutým postupom“.

Kosovská vláda minulý týždeň odmietla povoliť srbskému premiérovi Ivicovi Dačičovi vstup do Srbmi obývanej časti bývalej provincie pre údajné obavy, aby Dačič nezasahoval do blížiacich sa kosovských samosprávnych volieb. Tie sa budú konať koncom novembra, pričom kampaň sa začala v piatok. Keďže Srbsko a Kosovo oficiálne nemajú diplomatické vzťahy, Dačič, ktorý chcel prísť cez víkend do mesta Štrpce, musel o povolenie na príchod požiadať zastúpenie EÚ v Prištine. Kosovu zároveň pohrozil prerušením ďalších rokovaní o zmierení.

Kosovo, kde tvoria väčšinu Albánci, vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008 a odvtedy ho uznalo približne 100 krajín vrátane väčšiny členov Európskej únie. Belehrad jednostranné odtrhnutie Kosova naďalej odmieta. Vzájomné vzťahy sa začali zlepšovať až pod nátlakom Európskej únie, ktorá ich normalizáciou podmienila rokovanie o budúcom pričlenení Srbska. Belehrad a Priština nakoniec v apríli podpísali dôležitú dohodu, ktorá bola vyvrcholením dialógu sprostredkovaného EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Catherine Ashtonová