Kosovo znova preskúma otázku hraníc s Čiernou Horou

Plot, hranice
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

PRIŠTINA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Kosovskí politici sa začnú zase zaoberať otázkou hraníc medzi Kosovom a Čiernou Horou. Okolo tejto otázky bolo v posledných mesiacoch ticho, keďže práve v súvislosti s ňou padla predošlá kosovská vláda.

Ako však v pondelok informovala súčasná vláda, jej nová komisia zaoberajúca sa otázkou hraníc s Čiernou Horou onedlho pošle do parlamentu novú správu, v ktorej odporučí, ako by mali vyzerať hranice medzi oboma krajinami.

Kosovský premiér Ramuš Haradinaj k tomu v pondelok na Facebooku napísal, že správa novej komisie bude podľa neh určite „hodnoverná“, na rozdiel od správy predchádzajúcej komisie, ktorá podľa neho „poškodila územnú celistvosť Kosova“.

Kosovo sa s Čiernou Horou na podobe hraníc dohodlo za minulej kosovskej vlády a práve schvaľovanie dohody o hraniciach v parlamente spôsobilo pád tejto vlády. Haradinajom vedená vtedajšia opozícia púšťala pri schvaľovaní zákona, ktoré sa konalo začiatkom tohto roku, do parlamentnej siene slzný plyn.

Nielen predchádzajúca kosovská vláda, ale aj zahraničie pritom trvá na tom, že hranice treba schváliť v tej podobe, v akej boli dohodnuté s Čiernou Horou. Ratifikácia už dohodnutej podoby hraníc je zároveň aj podmienkou zo strany Európskej únie na to, aby sa Kosovo mohlo pripojiť do schengenskej zóny voľného pohybu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom